Feest in zicht Kerst-lekkernijen HET PRILLE TIENERTJE Lievelingstoetje van de kerstman Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Met de kerstdagen en Oud en Nieuw op komst laten we u een paar feestelijke modecreaties zien om vast wat in de stemming te komen Uit de winter- collectie van Yves St.-Laurent is deze middagjurk van donkerrode kant met volanten aan de rok. Simpel is de garneringeen rode bloem die in het haar herhaald is (W)ETENS WAARD De kerstdagen vallen dit jaar op vrijdag en za terdag en de huisvrouw zit met het probleem van drie zondagen achter elkaar. Het is voor haar niet zo gemakkelijk oni iets bijzonders op tafel te brengen en tevens te kunnen genieten van deze feestelijke vrije dagen. Er is heel wat orga nisatietalent voor nodig om te bedenken wat in gekocht kan worden en voorbereid ,om op de feestdag zelf door een juiste werkindeling te be reiken, dat ze zo weinig mogelijk tijd in de keu ken behoeft door te brengen. Misschien kunnen de hieronder genoemde gerechten haar daarbij behulpzaam zijn. Kalkoen met m klein laa^e br00d halen en 61 aan de andere kant een klein kapje selder ij Vulling afsnijden. Worden puntbroodjes ge- Laat een diepvrieskalkoen zacht- jes ontdooien. Hak een blik Franse stlderij heed fijn en vermeng dit met 2 gehakte uien. Fruit dit samen even in wat boter en maak er met 150 g. broodkruim, 1 losgeklopt ei, gehakte peterselie, gedroogde, ge malen tijm, nootmuskaat en zout een smakelijk mengsel van. Vul hiermee de kalkoen en pak deze in alumdnium-folie. Verwarm de oven goed voor en braad de kalkoen in plm. 2Vz uur gaar. Neem het folie weg, strijk iets boter over de kal koen en laat deze, zo nodig, nog even een mooi bruin korstje krijgen. Dien de kalkoen- op een voorver warmde grote schaal op en leg er wat veldsla omheen met de gebak ken kleine, ronde aardappeltjes. Sea*veer de crambérrie-compote er apart bij. Een geklede japon van be drukte oranje-groene tergal- mousseline met lange geplis- seerde lampion-mouwen bruikt, dan de broodjes doormidden snijden en er ook een klein laagje brood uithalen. De levertjes inwrij ven met zout en peper. De knoflook schoonmaken en zeer fijn snijden. De lever met de knoflook in de bo ter of margarine zachtjes gaarsmo- ren in ten hoogstt 5 minuten. De le ver in heel kleine stukjes snijden en in de pan terugdoen. De peterselie wassen, zeer fijn snijden en met de lever vermengen. Het mengsel over de puntbroodjes of het stokbrood verdelen. Enkele kleine klonjes bo ter of margarine op de lever leggen en de broodjes in een warme oven in plm. 10 minuten knappend laten worden. De broodjes bestrooien met wat fijngesneden peterselie en warm opdienen. Een caraco van mousseline Nylfrance de Bucol met borduursel en pailletten in roze en groen met parelmoerglans gedragen op een lange rok die absinth-groen is. Perziken-flambée PERZIKEN-FLAMBÉE met vanille- ijs en dunne i'oom. Laat een blik perziken zeer goed uitlekken en snijd de vruchten ver volgens in schijfjes. Leg deze, samen met 2 in plakjes gesneden bananen in Uw koperen flambeerpan (even tueel kan Üw fonduepan (caquelon) ook gebruikt worden)Plaats de pan op de réohaud, laat de vruchten goed heet worden en giet er Yz. dl rum over (met hoog alcoholpercen tage). Steek de'rum aan en serveer de brandende perziken met vanille- ijs. Geef er apart geslagen, gezoete room bij. Stokbrood met kippelever (voor 4 personen) stokbrood of 2 puntbroodjes, 100 gr kippelever. 1 teentje knoflook, zout, peper, plm. 1 eetlepel boter of marga rine, peterselie. Van een stokbrood 2 stukken van plm. 8 cm lengte afsnijden. Het mes rechtop houdend de stukken over langs doormidden snijden, zodat 4 schuitjes ontstaan. Uit de schuitjes Ze zeggen, dat het jongste kind in een gezin veel langer „klein" blijft dan de andere kin deren uit datzelfde gezin. Nu mijn dochter dezer dagen haar tiende verjaardag vierde en zich van dat moment als „tiener" be schouwt, probeer ik mij te her inneren hoe het was, toen de grote broers die mijlpaal be reikten. Waren zij op hun tien de „groter"? Althans dichter bij de volwassenheid dan onze dochter? Ze waren in elk geval stoer, niet voor een kleintje ver vaard; ze lazen meer, fietsten meer, schreeuwden harder, vroe gen minder, kortom: ze leken zelfstandiger. Maar waren ze meer méns? Misschien blijf je je jongste wel te lang als baby zien, tracht je on bewust de snelle groei wat tegen te houden, omdat kleine kinderen nu eenmaal gemakkelijker te regeren zijn dan de groteren. Er is een tijd geweest nog niet zo lang geleden dat kinderen van 6 tot 12 jaar, tien uur dagelijks in de fa brieken werkten. Ik kan mij Ma rian niet voorstellen achter een weefgetouw of een spoelbak. Des ondankswanneer ik mij een enkele keer met een bonzend griepje in bed terugtrek, doet zij rustig mijn huishoudingze staat leveranciers te woord, zet kof- fiet, schilt de aardappelen, snijdt boterhammen, stofzuigt de ka mers „Ik zal niet zeggen dat ik het leuk vindt" verklaart ze dan wijs neuzig, „maar het moet nu een maal gedaan worden". Wat dat betreft is ze bijdehand genoeg. En op andere gebieden? Adriaan begon op zijn tiende jaar romans te lezen. Marian taalt er niet naar. Henk maakte op zijn tiende jaar de ganse familie geluk kig met pasteltekeningen. Marian is nog altijd niet boven het sta dium van huisje, boompje, beestje uitgegroeid. De „feiten des levens" vormden voor de zoons op die leef tijd een bron van vermaak en ge heimzinnigheid, Marian daaren tegen kan nog niet nalaten de lief de in een waas van poëzie en hui selijkheid te hullen: wat de- zoons onmiddellijk als iets lichamelijks herkenden, is voor haar nog een abstract begrip en niet eens bijzon der interessant. Ze is in alles nog een kind: Im pulsief. onverschillig, bij tijden lief of opstandig; tussen andere kinde ren voelt ze zich als een vis in het water. Ze verkondigt met dodelijke ernst zulke éclatante nonsens als: „Ik ga later wèl trouwen, maar ik word geen huisvrouw." Of: .Mis schien word ik wel onderwijzeres, dan heb je het gemakkelijk". Of: „Ik wil later vier kinderen hebben, maar ze mogen niet lastig worden". Een bewijs dat ze van het leven nog niets weet en geen flauw be grip heeft van maatschappelijke verhoudingen. Maar och. dat komt vanzelf in orde. Toen ik tien jaar was. wilde ik vallenzetter worden in Canadanu ben ik lid van de Dierenbescherming. Toch heeft het dochtertje in de eerste tien jaren van haar bestaan wel iets gepresteerd. Zijzelf beschouwt het als een onderdeel van haar opvoeding en is er nauwelijks trots op, maar in mijn ogen heeft ze met die verworvenheden toch een mijlpaal achter zich gelaten: ze kan schaatsenrijdenén zwem men. Een geweldig recreatiegebied is daarmee voor haar ontsloten. Ze hoeft het water niet te mijden, het is, in harde of lauwe toestand, een goede vriend geworden. Niets ver nedert een kind zozeer als genood zaakt te zijn, langs de kant te blij ven staan, terwijl de anderen zich Vermaken. Als geboren kuddediertje voelt elk kind Instinctief de drang om mee te doen, zich met anderen te meten in snelheid of uithou dingsvermogen. Marian kan haar gang gaan. Op het ijs kan ze zich met redelijke snelheid voortbewe gen en genieten; in het water kan ze zich een redelijke tijd boven houden en opnieuw genieten. Ze heeft daarmee een 6tukje wereld voor zichzelf veroverd en ze zal er nooit spijt van hebben. Natuurlijk had ze geluk, dat ze zich in omstandigheden bevond die schaatslessen en zwemonderricht mogelijk maakten. Toch is het iets wat kinderen zichzelf moeten bij brengen. Je kunt ze vertellen hoe ze het moeten doen, maar hun spie ren beweren heftig het tegendeel en de tegenstand van die spieren overwinnen is geen geringe opgave. Dat vereist moed, doorzettingsver mogen, geduld en pijn verbijten. Het is een voortdurend zoeken naar evenwicht, het is vriendschap slui ten met een vijandig element, het is meester worden over het eigen lichaam. Marian heeft gelijk als zij meent dat deze lessen een onder deel van haar opvoeding vormden, maar ik ben bolblij dat ze die sporten eindelijk in beginsel onder de knie heeft. In de wetenschap dat ze er voort aan „bij hoort", dat ze niet lan ger langs het kantje hoeft te staan en toe te kijken, heeft ons doch- terje met volle overgave haar tien de verjaardag kunnen vieren. Ze had het verdiend. THEA BEOKMAN Van Jeanne Lanvin is deze prachtige avondmantel van 'witte broché Tralbé Voor het rood-witte llevellngstoetje 6 dl (2 flesjes) bessesap van de kerstman hebben we nodlgi 4 dl. water 75 gr. (9 eetl.) havermout 100 gr. (ruim 6 eetl.) suiker (voor kinderen eventueel méér nemen) 80 gr. (4 eetl.) rozijnen. Breng het bessesap en het water aan de kook. Voeg er al roerend de havermout, de suiker en de gewas sen rozijnen aan toe. Laat alles 5 minuten doorkoken. Neem de pan van de warmtebron en laat ze nog 5 minuten toegedekt staan. Verdeel dit gerecht over 4 schaal tjes. Naar verkiezing warm of koud serveren. Eventueel garneren met geklopt eiwit of een toefje slag slagroom. Uw kinderen zullen er niet alleen van smullen, ze kunnen het ook zelf maken. SNOWY Nu het weer tegen Kerstmis loopt willen we u er even aan herinne ren dat de „Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wil- helmlna Fonds voor de kankerbe strijding" het kinderboekje „Snowy, het kerstveulen" heeft doen uitge ven. waarvan de batenhetb oekje kost een rijksdaalder) ten goede komen aan de kankerbestrijding. Het schrfjfstertje, het Engelse meisje Suzanne Reynolds overleed op 10-Jarige leeftijd aan kanker.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11