EIDSCH DAGBLAD 1EM-ZENDERS VERZEGELD Wilson onthult opzet van Britse ANF-plan Snelle doeltreffende actie bij goed weer Instructeurs laten leerlingen te veel voorrang „nemen" Frankrijk, cle NAVO en de Duitse kwestie r pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 No. 31444 Directeur: E A. Ei. vaD Dlshoeck toofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 ff icier van justitieP.T.T.-ambtenaren en marinemannen net helikopters en betonningsvaartuig aan boorcl gebracht (Van onze speciale verslaggever op zee) De R.E.M.-zenders is vanochtend het zwijgen opgelegd. Met ie helikopters en het betonningsvaartuig „Delfshaven" van de uninklijke Marine werden kort na negen uur P.T.T.-functiona- ssen met opsporingsbevoegdheid en Rijkspolitiemannen aan lord van t.v.-eland voor de Noordwijkse kust gebracht. Zij ver gelden de zendinstallaties en maakten proces-verbaal op. Aan activiteiten van de sinds vrijdagnacht illegale zenders was een ide gekomen. lÊtt )e actie begon om zes uur van- fiend, toen het betonningsvaar- J, dat normaal in de Rotterdamse f| irkhaven ligt, maar nu in Hoek I Holland verborgen was gehou- i, koers zette naar het veel om- eden 'platform in volle zee. Aan bevond zich ook de Amster- nse officier van Justitie, mr. J. Hartsuiker, die de operatie per- viilijk leidde. Omstreeks half ne- had de „Delfshaven" het eiland Hikt, maar in verband met de 'mende duisternis werd tot negen gewacht voor tot actie werd (eu*e uit 5000 pantalons in elke maat - model of prijs r/B BROEKEN- SP&CfM/ST c HAARLEMMERSTRAAT 195—197 jjVEER BERICHT DROOG WEER Het KNMI verwacht van heden- t morgenavond: Veranderlijke bewolking en aan- fcnkelyk hier en daar mist. Op de «este plaatsen droog weer. Aan- inkelijk zwakke veranderlijke wind »rgen tot matig toenemende noor- slijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 18 DECEMBER J Zon op: 8.44 uur; onder: 16.29 u Maan op: 15.59 u.; onder: 7.49 u 'Hoogwater te Katwijk te 2.11 en 1129 uur. laagwater te 10.23 en 22.40 uur. Dit blad bestaat alt ZO pagina's Een luchtopname van de be drijvigheid rond het R.E.M.- eiland, hedenochtend, toen leden van de Rijkspolitie en de Ko ninklijke Marine „aan boord" waren gekomen om de appara tuur te verzegelen. Met in totaal drie helikopters van de Marine werden na negen uur zes man aan boord van het eiland neer gelaten. De eerste twee helikopters brachten vier marinemannen op het helidek, die onmiddellijk begonnen met het verwijderen van de antenne, die dwars over het dek liep. Handelsrelaties met Rood-China (Van Haagse correspondent) In het spoor van de voorvaderen heeft een handelsmissie van dc „Cen trale kamer van handelsbevordering" in april en mei communistnsch China bezocht en handelsrelaties aangeknoopt. Gistermiddag heeft zij haar rap port. dat veel over het land' vertelt, vrijgegeven en aan de per« een toe lichting verstrekt. Naast Japan pn Frankrijk heeft China voor ons land de grootste belangstelling als han delspartner De Nederlandse handels missie was ook daarom bijzonder wel kom, omdat Nederland reeds in 1949 het regime in China heeft erkend. De missie heeft in Chim voor Ne derlands gunstige ligging als „poort van Europa" benadrukt In China is belangstelling voor Nederlandse kapi taalgoederen maar vooral voor Ne derlandse kennis. Ook over de ver koop van' de Fokkervliegtuigen F 27 en F 28 zijn besprekingen gaande en er is een goede kans dal deze vlieg tuigen het verouderde Russische ma teriaal, waar men in China nu mee vliegt, zullen gaan vervangen. Fotograferen De volledige R.E.M.-bemanning was voortdurend bezig met het ma ken van foto's. Intussen naderde de „Delfshaven" het eiland. Op het heli- kopterdek gaf een man in een hel geel pak aanwijzingen aan de uitkijk post op de voorplecht van het be tonningsvaartuig. Tegen half tien Radio-Noordzee was inmiddels zon der aankondiging uit de ether ver dwenen was de Delfshaven tot op enkele meters genaderd. Een sloep met drie man werd gestreken om verbinding met het eiland te maken. De marinemannen, die al aan boord waren, hadden inmiddels de lift los gemaakt, waaraan de kooi was be' vestigd, waarmee gewoonlijk de „be woners" van het eiland worden afge lost. Met deze kooi werden enkele personen aan boord gehesen. Waar schijnlijk bevond mr. Hartsuiker zich onder hen. De helikopters, die een rookbom als baken hadden achtergelaten, waren teruggevlogen naar de kust. Maar om half tien verschenen deze Sh-34 J- toestellen van Squadron acht van de Marine Luchtvaartdienst, dat onder commando staat van luitenant ter zee eerste klasse F. L. van Meerdyk, weer boven het eiland om nog eens zes man neer te laten. Aangenomen werd, dat dit specialisten waren, die de zender gingen demonteren. De drukte rondom het eiland werd steeds groter en de schepen met journalisten kwamen steeds dichter bij. Het radioverkeer via Radio-Sche- veningen begon ook moeilijk te worden. Om tien uur verdwenen de heli kopters weer uit het zicht. Zij vlogen terug naar Valkenburg. Het weer was intussen ideaal geworden. Een prach tig zonnige wintermorgen. Van de boulevard in Noordwijk kon de actie toen met kijkers goed wor den gevolgd. Men zag de „Delfshaven" afmeren aan een van de poten van het eiland. Men kon de draagvleugelboot „Speed- nik" zien, die met grote snelheid naar het eiland was gekomen. Kapitein Caarland van het ingenieursbureau Heerema zat aan het roer met de telefoon aan zijn oor. Hij telefo neerde kennelijk met ingenieur Hee rema. Aan boord van het eiland hiel den twee politiemannen de wacht bij de lift. Verder was er geen actie r waarneembaar. Nadere details Loonronde twee procent verwacht (Van onze Haagse correspondent) Verwacht wordt, dat morgen in de Stichting van de Arbeid zal wor den overeengekomen dat op 1 januari een loonronde wordt gegeven van twee procent. Van de toegestane loonsverhoging van 5 procent voor volgend jaar zal dan de resterende 3 procent worden gebri kt voor ver dere c.a.o.-verbetering. Zoals bekend moet de loonronde dienen om de verhoogde A.O.W.- A.W.W.-premie- last te compenseren. De Lancering van de Italiaanse kunstmaan. San Marco van de Amerikaanse basis Wallops Is land. Op de voorgrond een ra dartoren. die-de start en vlucht nauwkeurig volgde. niet zien. Maar in het communiqué, i leis van Justitie in Amsterdam zou dat het ministerie van Justitie om- houden. Tijdens deze bijeenkomst zou streeks half elf verstrekte, en waarin hij nadere details geven over de ge- de actie tegen het eiland officieel nomen maatregelen, werd bekendgemaakt, stond te lezen, dat mr. Hartsuiker zo spoedig mo gelijk een persconferentie in het pa- Vervolg pagina 2 Ongelukken met lesauto's wijzen uit De Utrechtse politie heeft een onderzoek ingesteld naar de on gevallen met lesauto's in de pe riode 1 januari1 december 1964. Gebleken is, dat bij drie tot vier procent van alle aan rijdingen in de stad leswagens waren betrokken. In de meeste gevallen was de „an dere" partij strafrechtelijk schuldig. De voorrangskwestie speelde 59 keer een rol en in 46 van die gevallen was het de lesauto, die wel voorrang had, maar geen voorrang kreeg. Hieruit concludeert hoofdinspecteur. Th. J. de Vries, dat de instructeurs te veel geneigd zijn hun leerlingen onder alle omstandigheden voorrang te laten „nemen". Hij vindt dit niet juist, als daardoor'het verkeer in gevaar wordt gebracht. De instrücteur, aldus hoofd inspecteur De Vries, moet er rekening mee houden dat zijn leerling nog niet geroutineerd is, vaak niet zo snel kan optrekken bij bijv. kruispunten en dat het zijn eerste taak is de leerling be grip bij te brengen voor wat in een bepaalde verkeerssituatie wel of niet kan, afgezien van de vraag of men officieel in zyn recht staat. Frankryk heeft gisteren op de tweede dag van de ParUse NAVO- conferentie, overeenstemming belem merd over een viermogendheden— communiqué ten aanzien van de Duitse kwestie by de besprekingen op de conferentie van de NAVO-minis- terraad in Pary's. Wel gaf de woord voerder van het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken een een- zydige verklaring uit, waarin gezegd wordt, dat de ministers van Buiten landse Zaken van de drie Westelijke mogendheden en West-Duitsland het er maandag j.l. over eens zyn gewor den dat „de tyd is gekomen om te zamen met de Sowjet—Unie geëigen de stappen te nemen om het Duitse volk mogelyk te maken het recht van zelfbeschikking uit te oefenen." Op de conferentie ingediende West duitse voorstellen zullen verder door de vier landen besproken worden. De deskundigen van de vier landen hebben, dinsdag vergeefs gepoogd Franse instemming met een geza- menlyk communiqué te verkrygen. De Westduitse minister van Defen sie Kai Uwe von Hassel zei gisteren op de conferentie, dat er in militaire kringen sterke steun bestaat voor een ontwerp om langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland kern-land mijnen te leggen. Het zouden Ameri- j pistolen k»ans» zicht i De Amerikaanse minister van De fensie McNamara zei, dat de Ver enigde Staten meer dan achthonderd intercontinentale ballistische pro jectielen in NAVO-dienst hadden ge steld, en verder meer dan driehon derd Polaris-raketten en honderden B-52 en middelzware bommenwer pers, die alle intercontinentaal ge bruikt kunnen worden. Top-spion van Tsjang Kai-sjek overgelopen Houdt afstand Verder heeft de heer De Vries ge constateerd, dat by de lesauto's het venijn „in de staart" zit. Bij de 115 kop-staartbotsingen, waarbij een les auto was betrokken, was het 100 keer „de andere auto" die de les- wagen aanreed. Dat gebeurde meestal omdat de leerling te plotseling stopte, o.m. als, een verkeerslicht van groen op oranje sprong. De andere ver keersdeelnemers zullen, volgens de heer De Vries, rekening moeten hou den met het feit dat ongeioütineerde ryders vaak te plotseling reageren in bepaalde situaties en hij raadt hun dan ook aan, behoorlyk afstand te pa bevinden. De verrassingsfactor bewaren als ze achter een ieswagen biyft de basis van. de Russische stra- ryden. tegie. Volgens Von Hassel zou het groot ste gedeelte van het Sowjctrussische militaire potentieel, ondanks de com munistische acties in Afrika en Azië, zich nog in centraal- en Oost-Euro- (Van onze Londense spondent) De Britse premier Harold Wilson heeft gisteren in een tot de laatste plaats bezet Lagerhuis het voorstel van zijn regering vooi een Atlantische kernmacht (ANF, Atlantic Nuclear Force) uit eengezet. Dit is een variant op de door Amerika en West-Duits land gepropageerde MLF (Multilateral Force), de nucleaire op- pervlaktevloot met gemengde bemanningen. Volgens Wilson de ANF als volgt moeten worden samengesteld: Britse V-bommenwerpers, voorzover ze niet nodig zijn voor gebieden buiten de NAVO; Britse Polarisonderzeeërs, die in aanbouw zijn; een gelijk aantal Amerikaanse Polarisonderzeeërs; een element van nationaal gemengde militaire ploegen binnen de gezamenlijke strijdmacht, waaraan ook niet- nucleaire NAVO-leden kunnen deel De Britse regering voelt niets voor ;n gemengde Polaris-oppervlakte- vloot, de MLF, en heeft zich wat dit betreft nog nergens aan gebonden. De MLF is voor een belangrijk deel van de Labourparty onaanvaardbaar. Maar ook de conservatieven waren destyds over het nut ervan verdeeld. De ANF zou 5 procent van de totale Westelyke nucleaire macht uitma- Een van de voornaamste spionnen van Tsjang Kai-sjek is zondag uit Macao naar Rood-China gereisd en overgelopen, zo meldt het persbu reau „Nieuw-China". Het is de voor malige generaal Tsjeng Ji-ming, hoofd van Defensie. Tsjeng Ji-ming had de leiding over sabotage-acti- viteiten in China en was in het Por tugese Macao gevestigd. Volgens het Roodchinese persbureau had hy een radiozender, codes, documenten, vyf pistolen met geluiddempers, vier re nnen zyn. die onder toe- volvers, munitie, handgranaten, een n de Ver. Staten zouden blij- magnetische myn. tijdbommen, ven en zij zouden als „schrikdraad" springstoffen en twee injectienaal- moeten dienen om een communis- den voor gif moord bij zich. Tsieng tische aanval af te schrikken zonder j Ji-ming voelde „dat hij geen toe dat het tot strategische vergeldings- komst meer had door bij de Ameri- maatregelen zou komen. De mijnen j kaanse Tsjang-kliek te blyven". zouden niet automatisch ontploffen 4 wanneer er troepen het gebied zou- j den binnenkomen maar door de ver- I Een Amerikaanse sergeant en een dedigers tot explosie moeten worden vrouw zyn volgens de Westduitse gebracht en van ingewikkelde bevei- I grenspolitie in Kassei de Oostduitse ligingen voorzien zijn. Volgens Duitse grens overgegaan nadat him auto even voor de grens by Mansbach op Westduits gebied was blyven ste ken. Oostduitsers, onder wie officie ren, hadden voorwerpen uit de auto gehaald en over de Oostduitse grens gebracht. Zy staakten deze bezigheid toen een Westduitse patrouille ten tonele verscheen en hun gelastte het Westduitse gebied te verlaten. De ge noemde Amerikaan en de vrouw gin gen met hen mee de Oostduitse grens over, naar het scheen vrywillig. De Westduitse grenspatrouille vond een geluidsopname-toestel en verscheidene bandjes in de auto. Ook een identiteitsbewys met de naam Claude D. Swain werd in de wagen aangetroffen. De Westduitse politie heeft een en ander aan een Ameri kaanse legereenheid in Fulda overge dragen. Johnson benoemt nieuwe minister President Johnson heeft gisteren in Washington het aftreden bekend gemaakt van Luther Hodges als minister van HandeL Tot zyn opvol ger werd benoemd de 50-jarige John Connor, een industrieel nlt New Jer sey. Hy zal zyn ambt met Ingang van 15 januari aanvaarden. Hodges, die binnenkort 67 jaar wordt, heeft sinds de installatie van de regering-Kennedy in januari-1960 de portefeuille van Handel beheerd. Hy had al eerder te kennen gegeven dat hy, gezien zyn leeftyd, slechts gedurende één regeringsperiode zou aanblyven. Connor is de eerste minister, die door Johnson werd benoemd, sinds hy wylen president Kennedy in no- vember-1963 als Amerikaans staats hoofd opvolgde Hodges is het twee de lid van het kabinet Kennedy, dat zyn ambt heeft neergelegd. De eerste was Robert Kennedy, de minister van Justitie. Connor werd geboren in Syracuse en heeft gestudeerd aan de univer siteiten van Harvard en Syracuse. Hy was o.m. president van een der grootste farmaceutische ondernemin gen in de V.S. Uit goede bron werd gisteren in Washington vernomen, dat ook de minister van Fianciën, Douglas Dil lon, van plan is binnen afzienbare tyd zyn ontslag aan te bieden. Dil- zyn vader willen opvolgen als directeur van een grote bankiers firma. ken. De bevelhebber van deze ANF zou zyn orders van een enkele ge- zagsorganisatie opvangen, die buiten de NAVO-raad zou staan. Wilson heeft woensdagavond zo niet het verlossende woord gesproken in het Lagerhuis, dan toch de sluier, welke over zyn Washingtonse bespre kingen hing, een tipje opgelicht. Wilson onthulde, dat het Britse plan voor een Atlantische nucleaire macht het nationale veto inhoudt van de veertien landen waarvoor bestemd is. Het betekent echter niet „veertien vingers op de nucleaire trekker", maar veertien vingers op de veiligheidspal. Wilson biyft gekant tegen de MLF en tegen Britse deelneming daar aan. Hy acht een polarisoppervla kte - vloot juist het minst geschikte mid del voor de toepassing van het multi laterale beginsel en propageert daar entegen nationaal gemengde militaire teams op de grond. De Verenigde Staten hebben het MLF-plan echter nog niet laten vallen. Zoals men weet heeft president Johnson het aan Wilson overgelaten de bondgenoten warm te maken voor een andere op lossing. Wilsons krachtigste argu ment voor een Atlantische nucleaire strydmacht is, dat dit de versprei ding van nucleaire wapens verhin dert. Aangezien de veertien landen het recht van veto zouden krygen en de niet-nucleaire landen eventueel collectief veto (dit was althans de eerste indruk, Wilson las zyn ver klaring namelyk met ratelende snel heid voor, zodat iedereen woensdag avond zyn eindoordeel erover moest opschorten), zou dit artikel vyf van het NAVO-verdrag op losse schroeven zetten, het voorschrift namehjk dat indien een NAVO-lid wordt aange vallen, alle andere bondgenoten het te hulp zullen snellen. Indien een veto de ANF zou blokkeren zouden, puur theoretisch, nog alleen de Ver enigde Staten met hun eigen onaf- hankelyke nucleaire macht kunnen ingrypen. Het plan-Wilson is ook interessant omdat dit het bondsgenootschap wil versterken, o.a door een gecentrali- I seerde leiding en door een maximum van onderlinge raadpleging en mili tair-technische medezeggenschap. Wilsons voorstel is tevens een po ging om op een „nette" manier van Engelands zelfstandige nucleaire wa pens af te komen. De afschaffing I daarvan voor nationaal gebruik had Labour onder druk van de linker vleugel en als prijs om de partijeen- I heid te bewaren in haar verkiezings programma beloofd. Slot pag. 2 ©uc/ Qfveuws 'i Uit het Leidsch Dagblad van 19 Dec. 1864: J Wij vernemen, dat de bur gemeester Mr. D. Tieboel Sie- genbeek aan de leden van de 1 Gemeenteraad as. Woensdag 1 een diné zal geven. (Advertentie) Photogra- phie, buiten de Rijnsburgse 1 J Poort naast Klein Zomerzorg. f De ondergetekende verwittigt 1 5 het geëerd publiek dat hij 1 lijn Atelier heeft geopend. J. D. Kiek

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1