Krachtige bestrijding van abortus-Bang FEIKE ASMA SPEELT KATWIJKS ORGEL IN Besmette koeien van het bedrijf „Novak lokte moord op 4000 kinderen uit" Meer concerten in de Nieuwe Kerk Boxtelse hoofdagent richtte niet bewust 1 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 Directeur Gezon dheidsdienst voor Dieren in Z.-Holland Vele duizenden (Van één onzer redacteuren) De bestrijding van de abortus-Bang een gevreesde veeziekte wordt in de provincie met kracht ter hand genomen. De be strijding is in 1955 begonnen. Na 1 januari 1965 moet elk besmet rund, dat wordt aangetroffen, binnen 20 dagen worden geslacht. Daarna moeten vijf maanden zijn verlopen, voordat het bedrijf na een gunstig bloedonderzoek kan worden vrijverklaard, tenzij dat voordien blijkt, dat de besmetting zich heeft verbreid en er weer meer besmette runderen zijn. Dit zei ons de heer J.H.G. van Wjjhe, directeur-dierenarts vane d Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Zuid-Holland in Gouda. Hij vertelde ook het een en ander over het verloop en de bestrijding van de ziekte. De abortus-Bang Is een veeziekte, die tot gevolg heeft, dat een kalf te vroeg wordt geboren. Het kalf is dan meestal dood, soms ook te zwak om tegen het leven bestand te zijn. De ziekte wordt veroorzaakt door een bacterie, die ontdekt is door de Deense hoogleraar Bang. Abortus-Bang is zeer besmettelijk. Vooral de te vroeg geboren kalveren vormen een bron van besmetting en moeten dan ook onmiddellijk worden verwijderd. De besmette koe wordt afgezonderd van de andere. In 1955 is men begonnen met de bestrijding van de ziekte. De boeren, die hun bedrijven graag abortusvrij wilden hebben, konden zich vrijwillig aan melden. Onderzoek Drie jaar later kreeg de bestrij ding een wat meer verplicht karak ter. Van de melk van de te onderzoe ken koeien worden monsters geno men. Deze worden in het labarato- rium van de Stichting Gezondsheids- dienst onderzocht. Wordt er bij dit onderzoek iets gevonden, dan gaat de dierenarts bloedmonsters nemen. Is een koe besmet, dan moet zij worden geslacht. In het begin was het nog mogelijk, het dier te behouden. Een besmette koe gaat namelijk niet dood aan de ziekte. Na geruime tijd vormen zich in het lichaam ook afweerstof- fen. Het is dan echter moeilijk drach tig te krijgen en er bestaat kans op volledige onvruchtbaarheid. Bo vendien blijft het smetstof dragen. Tegenwoordig, nu de bestrijding in haar laatste stadium is, is het beter de besmette dieren onmiddellijk af te voeren, voor zij andere koeien ook weer besmetten. De boeren zijn het hiermee eens. Om de schade voor een veehouder, wiens bedrijf vaak zon der dat hij er schuldig aan is, besmet is, zo veel mogelijk te beperken, is een fonds ingesteld. Alle boeren stor ten een bepaald bedrag per Jaar in een gemeenschappelijke pot, en hier uit krijgt de boer, van wie een be smette koe moet worden geslacht, een aanvulling van de slachtop- brengst tot 90 procent van de waar de van het dier. Constateert de Gezondheidsdienst, dat een koe is besmet, dan wordt zU door de dienst opgehaald en in Bode graven geslacht. Drie taxateurs bepa len de waarde van het beest. Deze slachtvergoedingenregeling geldt alleen voor bedrijven, die abor tusvrij z«n geweest, maar later weer besmet werden. Er zijn bedrijven, die sinds 1955 nooit abortusvrij zijn geweest. Dit zijn er echter maar wei nig. Bovendien is de boer dan in de meeste gevallen niet vrij van schuld, want hij is al die tijd op de hoogte geweest van de besmetting. Bewijs In Zuid-Holland worden veel koe ien ge- en verkocht, maar liefst 40 procent van de totale veestapel per Jaar. De laatste Jaren is een veehou der verplicht bU elke koe, die hij wil kopen, een schriftelijk bewijs te eisen dat de koe abortusvrij is. Daarmee wordt voorkomen, dat door aankoop besmetting op het bedrijf wordt ge bracht Voorts kan elke koe vijf tot negen maanden na de geboorte worden in geënt tegen abortus-Bang. Dit geeft bescherming tot 80 procent. Op het ogenblik zijn nog 450 van de 13.000 bedrijven in Zuid-Holland be nnet, maar dit aantal loopt ziender ogen terug. De meeste boeren verlenen alle medewerking aan de bestrijding van de ziekte. Maar er zijn natuurlijk altijd onverschilligen bij, die zich niet bewust zijn van het gevaar, dat Deze koeien zijn besmet en zullen in Bodegraven worden geslacht. Taxateurs stellen de vergoedingen vast. (Foto Leidsch Dagblad) zij voor hun collega's opleveren. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke geval len van onverschilligheid zwaar wor den bestraft. Nog niet zo lang gele den is het voorgekomen, dat een vee houder een verworpen vrucht met de mest op het land had gebracht. Er werd een proces-verbaal opge maakt en de officier van Justitie liet zich door de heer Van Wijhe voorlichten. De boer ontving een schikking én heeft deze aanvaard voor een bedrag van 1500 gulden. De abortus-Bang is ook gevaarlijk voor mensen, die uit hoofde van hun beroep met koeien in aanra king komen, dus in eerste instan tie de boeren zelf, maar ook de dierenartsen. Ook kan de mens door het drinkenvan ongekookte melk van besmette koeien ziek wor den. Een van de meest voorkomen de verschijnselen bij de mens ls dan: koortsaanvallen, gepaard gaande met lusteloosheid. Gelukkig is het leed nu bijna geleden. De Gezondheidsdienst waakt echter met onverminderde aandacht over het welzijn van de Zuidholland se veestapel. Voor het labaratorium zijn al weer nieuwe apparaten aan gekocht, die moeten dienen om de volgende kwaal, een uierziekte, volle dig onschadelijk te maken. gastarbeiders met kerstverlof Ruim een derde van de bijna twee miljoen gastarbeiders in Nederland, België, Duitsland en Zwitserland gaat dit Jaar met kerstverlof naar Italië, Griekenland, Turkije, Joego-Slavië Spanje. Deze massale uittocht be zorgt vooral de Duitse en Zwitserse spoorwegen vee! extra werk. De Zwit serse Spoorwegen verzorgt tussen 11 en 31 december maar liefst 460 extra treinen voor buitenlandse arbeiders. Daarvan komen er 267 leeg terug, terwijl na nieuwjaar hetzelfde beeld zich in omgekeerde richting zal her halen als de gastarbeiders weer naar hun voorlopige woonoorden terugke- Deze explosie van extra treinen in het voor Zwitserland toch al druk ke wintersportseizoen bezorgt de Zwitserse spoorwegen veel hoofdbre kens. De overbezette Gotthard- en Simplontunnel verwerken desondanks al het extra treinverkeer zonder noe menswaardig tijdverlies. Bij de Nederlandse Spoorwegen heeft men geen duidelijk beeld van de door de uittocht van gastarbeiders ontstane extra drukte, aangezien geen extra treinen zijn ingelegd. Uit een onder de bedrijven met meer dan 10 buitenlandse arbeidskrachten ge houden enquête is evenwel gebleken, dat bijna de helft van de ruim 50.000 gastarbeiders in ons land dit jaar met kerstverlof gaat. De Spanjaar den reizen veelal met bussen, de Ita lianen, Turken en Grieken gaan met normale reizigerstreinen naar het Roergebied, waar ze overstappen in extra treinen. Bijna twee miljard Ook 1963 was een gunstig spaar jaar Het jaar 1963 kan, evenals 1962, in het algemeen als een zeer gunstig spaar jaar worden aangemerkt. Alle groepen van spaarinstellin gen heb ben hiertoe bijgedragen. De geza menlijke besparingen, incl. de bijge schreven rente bij alle in het on derzoek betrokken instellingen na- toe met f 1.990 miljoen. Laat de handelsbanken buiten be schouwing, dan blykt, dat bij de tra ditionele spaarbanken f 1733 miljoen is gespaard. Dit zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek in de thans verschenen maandstatistiek het financiënwezen van novem ber 1964. In totaal is f 338 miljoen meer ge spaard dan in 1962, een jaar dat over het algemeen als een zeer gun stig spaar jaar werd aangemerkt. Advertentie Russische hulp Cyprus voor In de haven van Famagusta is gisteren het Russische schip „N. Boerdenko" uit Odessa binnengelo pen, met 120 militaire voertuigen voor Cyprus aan boord. Met de lossing werd onmiddellijk begonnen, onder toezicht van de V.N.-vredesmacht. Tegen de avond waren 62 voertuigen gelost, alsmede een landbouwtractor en 50 gascilin ders. De „N. Boerdenko" is het eerste Russische schip, dat op Cyprus lading lost na de ondertekening, eind september, van de overeenkomst tussen Cyprus en de Sowjet-Unie over hulpverlening. Bijzonderheden deze overeenkomst zijn destijds (Foto Leidsch Dagblad) I niet bekend gemaakt. Operatie hertog van Windsor is geslaagd De hertog van Windsor is gister middag in Houston, in de Ameri kaanse staat Texas, geopereerd om een gezwel aan een slagader te doen wegnemen. Het gezwel was in ruim vier Jaar gegroeid tot de grootte van een sinaasappel. BU de operatie, die 67 minuten duurde, werd op de plaats van de in greep een synthetisch buisje aange bracht. De chirurg, dr. Michael De Bakey, een specialist op dit gebied, verklaarde op een persconferentie, dat de toestand van de vroegere Britse koning uitstekend was te noe men en dat zUn patiënt volledig zal herstellen. BU de operatie had zich geen enkele complicatie voorgedaan. Dr. De Bakey zei voorts, dat de her tog morgen alweer op de been zou zijn. Kort na zUn operatie praatte en lachte de hertog van Windsor al weer volop. Openbare aanklager in Wenen De openbare aanklager in het pro ces in Wenen tegen de 51-jarige Franz Novak, een van Eichmanns adjudanten, heeft gisteren geëist No vak schuldig te verklaren wegens uit lokking tot moord op 4.000 joodse kinderen. Volgens het Oostenrijkse strafproces kan de openbare aankla ger geen bepaalde straf eisen. In het begin van het proces was Novak de deportatie van 420.000 Hongaarse joden naar de gaskamers van Auschwitz ten laste gelegd. Later zag de openbare aanklager van deze beschuldigingen af, omdat men niet kon bewijzen dat de verdachte op de hoogte geweest is van het lot van deze Hongaarse Joden. Het vervoer van de 4.000 joodse kinderen uit Parijs naar Auschwitz was echter het gevolg van een bevel, dat Novak ge tekend had. De openbare aanklager bestreed in het bUzonder de stelling van No vak, dat hU maar een kleinde func tionaris is geweest die geen enkele bevoegdheid tot het nemen van be sluiten had. Als Novak niet zo be trouwbaar en flink was geweest, was hU nooit medewerker van Eichmann geworden, aldus de openbare aan klager. In zUn pleidooi zei deze ook dat de verdachte wel degelUk heeft geweten, wat er met de Hongaarse joden in Auschwitz is gebeurd. No vak kon zich ook niet beroepen op het beruchte „Befehl 1st .Befehl", want hU was, na naar het front te zUn geweest, vrijwillig naar Eich manns bureau teruggekeerd. .dubbel gefermenteerde pijptabak de man. die Lincoln rookt Xlncoln braadt ia d« pjjp - aiet op de toagl 1.2» De concerten op het orgel van de Nieuwe Kerk aan de Voor straat in Katwijk aan Zee trekken in de zomermaanden steeds grote belangstelling. Niet alleen van de Katwijkers en de bad gasten, maar ook van liefhebbers van orgelmuziek uit de verre om geving. Het was reeds lang bekend, dat dit „koninklijk" instru ment, mede door de verbouwing van het bedehuis, onvolmaakt heden vertoonde. Daarom besloot de kerkvoogdij het orgel grondig te laten reviseren. Daarmede is men drie maanden bezig geweest. De bekende Haagse organist Feike Asma zal het prachtige in strument morgenavond voor het eerst na deze revisie bespelen. Dit kerstconcert begint om acht uur. Toen bleek, dat het orgel schoonge maakt moest worden werd besloten de Leiderdorpse orgelbouwer Jac. van der Linden ook opdracht tot revisie te geven. Zo heeft de speeltafel een belangrijke verandering ondergaan. De registerknoppen zijn van verticale 'naar horizontale richting gebracht, zodat zU in het verlengde van de kla vieren, waarbU zU behoren^ zUn ge plaatst. De rU onder het laagste klavier is voor de bediening van het pedaal. De kleine „wippers" boven de registers Enschede geeft bouwvakarbeiders eerder een woning De 300 woningzoekende bouwvak arbeiders in Enschede zullen waar- schUnlUk binnen drie of vier jaar een huls hebben. Dit ter stimule ring van de gang van zaken in de woningbouw. Zo zal het twintigtal van uit Den Haag toegewezen extra woningen voor bouwvakarbeiders het komende Jaar uit de eigen „pot" worden verhoogd tot 75. Ook de daaropvolgende jaren wordt op deze basis, een zekere voorrang ver leend aan de bouwvakarbeiders Enschede hoopt dat deze maatregel er toe zal leiden dat o.a. door „een schepje er boven op", door een be tere organisatie en een beter sa menspel tussen werkgevers en werk nemers, de bestrijding van de wo ningnood effenctiever zal worden. Aan alle medewerkers in de Ensche- dese bouwnijverheid wordt deze week een circulaire verspreid, waar- en en ander uitvoerig staat om schreven. De circulaire is onderte kend door de Enschedese bestuur ders van zes bonden en het ge meentebestuur van Enschede. Massagraf In Gorka Klasztorna in de Poolse provincie Bydgoszcz is kortgeleden massagraf gevonden, waarin zich 80 stoffelijke resten bevonden. De plaatselijke bevolking had de dis trictscommissie voor onderzoek naar nazi misdaden verteld, dat de nazi's in september 1939 in het begin dus van de Duitse bezetting in de buurt van Gorka Klasztorna zowel Polen als Joden hadden vermoord. Bij de 80 stoffelijke overschotten waren ook die yan kinderen, zijn voor de twee vrije combinaties, waardoor voor de organist een zeer overzichtelijk geheel ls ontstaan. Verder zijn er acht registers nieuw aangebracht of verplaatst, zodat alle vier onderdelen van het instrument nu zijn voorzien van prest anten, flui ten, tongwerken en mixturen. Feike Asma heeft het programma zodanig samengesteld, dat in de or gelwerken verschillende stijlen te be luisteren zijn, waardoor het orgel op De vernieuwde speeltafel van het fraaie orgel in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee. (Foto LJD./J. van Du(Jn, Katwijk a/B.) zijn waarde kan worden getoetst barok-, Franse romantische- en mo derne werken va hedendaagse compo nisten. Het programma opent met Choral- vorspiele van Joh. Seb. Bach (Aus der Tiefe rufe ich; Herr Gott, nun schleusz den Himmel auf en Herr Christ der enig* Gottes Sohn) en daarna volgen Toccata in D-moll (zgn. dorische) van Joh. Seb. Bachf Noël van L. C. Daquin; Rondeau van F. Couperin; Invocatione e Toccata van Marinus Monnikendam; Inter mezzo van Hendrik Andriessen; Moto Oetinato van Petr Eben; Prélude Fu gue et -Variation van Cesar Frank en Te Deum van Jean Langlais. Het Katwijkse orgelcomité beperkte zich tot nu toe tot het organiseren van concerten gedurende de zomer maanden, omdat dit in de winter, o.m. doordat de kerk niet verwarmd kon worden, op moeilijkheden stuitte. Nu blükt, dat het orgel weer meer en meer in de belangstelling komt te staan en de kerkverwarming ook geen blemen meer biedt, heeft het comité het voornemen ook in de winter maanden concerten te organiseren. OFFICIER VAN JUSTITIE OVER TRAGISCHE SCHIETPARTIJ De hoofdagent van de Boxtelse gemeentepolitie, die in de nacht van maandag op dinsdag een schot uit zijn dienstpistool heeft afgevuurd, waardoor zijn plaatsgenoot, de 31-jarige heer J. Oli- slagers dodelijk werd gewond, heeft zeker niet een bewust voor nemen gehad om gericht te schieten. Dit heeft de officier van Jus titie in 's-Hertogenbosch, mr. J. Bruigom ,die de leiding van het onderzoek heeft, meegedeeld. Langgezocht Of het schot dan als waarschu wing was bedoeld dan wel, dat het schot bij ongeluk is afgegaan, bij voorbeeld door de de politieman strui kelde, daarover kon mr. Bruigom nog geen mededelingen doen. Over de mogelijkheid, dat de man zou zijn gestruikeld en dat daarbij het schot zou zijn afgegaan, heeft de officier van Justitie zich nog geen oordeel kunnen Niet onder invloed De geruchten in Boxtel willen, dat de hoofdagent en de Jachtopziener, die in zijn gezelschap was, onder de invloed van sterke drank waren, toen het schot werd gelost, maar de of ficier van Justitie spreekt dit met stelligheid tegen. De beide mannen waren enige uren tevoren wezen „buurten" en bij die gelegenheid had de hoofdagent, die overigens geen dienst had, wel een biertje gedron ken. maar volgens mr. Bruigom was zijn alcoholgebruik zo gering ge weest, dat de invloed daarvan, zo er al van invloed mag worden gespro ken, verdwenen moet zijn geweest toen het incident plaats vond. De hoofdagent en de jachtopziener wa ren toen nl. al ongeveer 1V4 uur in het veld geweest, Het grootste gedeelte van die derhalf uur hebben de beide i besteed aan het zoeken naar de plaats, waar de schoten, die zij had den gehoord, werden afgevuurd. De beide jagers hebben bij hun jacht op konijnen gebruik gemaakt van het licht van de landbouwtractor van de heer Olislagers om het wild aan te trekken. Dit gebruik van een trac tor is volgens mr. Bruigom geen re den om te veronderstellen, dat hier geen stropers van professie aan het werk waren. Juist de laatste tijd wcfrdt er bij werkelijke strooptochten een toenemend gebruik van auto's ge constateerd. Naar aanleiding daar van zou door de overheid bij politie- ins tan ties zelfs zijn aangedrongen op verhoogde activiteit tegen derge lijke gemotoriseerde strooptochten. Volgens mr. Bruigom zijn de hoofdagent en de jachtopziener 20 a 25 minuten op de plaats des on- heils gebleven. Zij waren derhalve nog aanwezig, toen de gealarmeerde gemeentepolitie arriveerde. Daarna heeft de hoofdagent zich regelrecht naar het politiebureau begeven. Tot nog toe heeft de officier van Justitie geen aanleiding gevonden om disciplinaire maatregelen toe te pas op de hoofdagent.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11