Veel spanning in Rome: presidentsverkiezing Lincoln x*oo3xt zijn nu heel moeilijk verkoopbaar Vakbondsleiders eisen wijziging loonsysteem Ravage op markt is zeer groot LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 14 DECEMBER 1964 LEONE FANFANI NENNI SARAGAT Arjos-bijeenkomst „Twee partijen belachelijk" de (Van onze Romeinse correspondent) Wij gaan in Rome een bijzonder spannende week tegemoet. Woensdagochtend zullen de parlementsleden en gedelegeerden van de autonome gewesten, 963 man in totaal, bijeen komen om een nieuwe president voor de republiek te kiezen. Er heerst de grootst mogelijke verdeeldheid. Niet alleen zijn de vier regeringspartijen van centrum links het niet eens geworden over een gezamelijke |kandidaat, maar ook binnen de grootste der partijen, de christen democratische, is het niet gelukt een eigen kandidaat te vinden, die lallen tevreden zou stellen. zouden kunnen geven en dan zou hij een aardige kans maken om wer kelijk president te worden. Dit zou betekenen, dat de huidige regering onmiddellijk zou aftreden, daar Moro niet bereid zou zijn ook maar dag aan het hoofd te staan een regering onder Fanfani als hoofd van staat. Tussen Moro en Fanfani bestaat beslist geen vriend schap, al behoren ze tot dezelfde partij. Zo bleek enkele dagen gele den, dat de kaarten voor Fanfani bijzonder gunstig lagen, zó gunstig n zich in het kamp van de leken, dus van de sociaal-democra ten. de republikeinen en de socia listen, bezorgd begon te maken. De kandidaat van deze groep is Sara- gat. Maar Saragat zal waarschijn lijk niet kunnen rekenen op de com munisten en op de populair-socia- listen en zou dus om te kunnen slagen een groot aantal christen democratische stemmen op zijn moeten krijgen. Of hem dit zal lukken is de vraag. Voorstemming Het is nu de bedoeling, dat r jen de stemgerechtigden van christendemocratische Partü, reeds een geheime voorstemming houden. Iedere stemgerechtigde, ieder kamer lid, senator enz. kan dan in het ge heim bekend maken, aan welke kan didaat hy de voorkeur geeft. De se cretaris van de party, Rumor, zal daarna bekendmaken welke kandi daat het grootste aantal stemmen heeft verworven en dat wordt dan de officiële partykandidaat. De an dere stembriefjes worden onmiddel lijk verbrand en niemand zal dan weten hoeveel stemmen een even- ijnele tweede, derde of vierde kandi daat heeft verkregen. I Maar dat systeem wil nog aller minst zeggen, dat de christendemo craten dan ook allen op hun offi ciële kandidaat moeten stemmen. In tegendeel, dit is beslist uitgesloten. Als onze berekeningen juist zijn dan Is de persoon, die het meest de kans beeft tot officieel kandidaat te wor den uitgeroepen, Giovanni Leone. Dit fc een Napolitaan, die gedurende tóe jaren voorzitter is geweest van de Kamer van Afgevaardigden, voor dat hy, na de roerige dagen van juni-1960, zich bereid verklaarde een UJdelyke regering te vormen, die fckele maanden aan het bewind zou blijven tot de gemoederen wat waren iekalmeerd. Daarna werd het eerste kabinet-Moro gevormd en Moro bood Leone een ministerportegeuille ban. Deze weigerde dat en trad terug (n de gelederen als gewoon Kamerlid En niets meer. Dit heeft grote bewon dering gewekt. Men is in Italië niet Eewend, dat een politicus bereid is fijn carrière op te offeren aan het belang van het land. Maar toch zul- fen niet alle christen-democraten Leone steunen. Hij behoort namelijk lot de stroming van de Dorotei, dat k weliswaar de grootste stroming en |»k degene waartoe Segni, de afge treden president, behoort, maar deze Itroming kan wel rekenen op de bteun van de vrienden van Moro, ïoch waarschijnlijk niet op de lin kervleugel en ook niet op de vrien den van Fanfani. Fanfani Daarmee zyn wij dan tot de tweede taogelyke christendemocratische kandidaat gekomen, dat is namelijk Fanfani. Fanfani is de laatste tyd tain of meer de leider geworden van kllc ontevreden christen-democraten: al degenen, die vinden dat Moro als pnnister-president te besluiteloos en te weinig actief is. Die ontevredenen vindt men zowel nder de links als onder de rechts fceoriënteerden en Fanfani zelf is igenlijk geen uitgesproken man van omingen. Hij heeft een vrienden- zich heen, doch niemand Weet te zeggen of hij nu eigenlijk of rechts georiënteerd is. Alleen dit: hij is een krachtig van aanpakken houdt. Het Eigenaardige is dat eventueel ook de lommunisten aan Fanfani hun stem Nenni Nu is er plotseling een week gele- ïn een andere naam gefluisterd, die langzamerhand naar voren begint te komen, namelyk de naam van Nenni leider van de socialisten. Nenni is wel de meest populaire politicus van heel Italië. Hy zal achter zich hebben, behalve de eigen partij, de republikeinen, de sociaal-democraten, de populair-so- cialisten, de communisten en waar schijnlijk ook een flinke groep van links georiënteerde christen-demo craten en zou dus beslist wel aan de meerderheid kunnen komen. Maar het is sterk de vraag of Nenni bereid n kandidaatschap in overweging te nemen. Tot nog toe weigert hij dit als zijn vrienden by hem aan dringen dan zegt hij: „Ik ben heus Badmintoncompetitie Racketeers klopt Veglo 3 met 5-3 j De badmintoncompetitie nadert haar einde. In de eerste klasse (dis trict) bezetten Shutteliers en Racke teers een plaats in de middenmoot, terwyi Veglo 3 met GBC zal moeten uitmaken, wie op de laatste plaats eindigt. In de tweede klasse is Smash 1 byna kampioen. Het tweede team van Smash heeft zyn Kans op de titel In waarde zien dalen door een gelijk spel tegen concurrent Excelsior 2. Veglo 3 verloor met 5—3 van stad genoot Racketeers. De jeugdige M. Soesman (Veglo) leverde in deze wedstrijd een goede prestatie door C. van Duuren te verslaan. De Shutte liers hadden weinig moeite met VEDO (62), hoewel het er in enke le partijen wel om heeft gespannen. Zo had A. Hagemans tegen R. Rei- ding twee lange games nodig en be haalden mej. I. Koolstra en T. v. d. Klein in het tweede gemengd dubbel de zege pas na verlies van de eerste game. Smash 2 en Excelsior 2 zyn ei genlijk eersteklasser, maar zyn door een fout van de bond in de tweede klasse terecht gekomen. Het treffen tussen deze teams eindigde, evenals het eerste duel, in een ge lijkspel. De Leidse heren J. Meijers W. Doove en A. Segijn waren duidelijk sterker dan hun Haagse tegenstanders, terwyl de dames van Smash mej. Van der Broek en mej. Anker niet tegen die van Excelsior waren opgewassen. Smash 4 zette zijn triomftocht voort met een 80 overwinning op DVJ 2 LTJSV versloeg VEDO 2 met 62. geen man om president van de repu bliek te worden. Dat zou maar ver deeldheid geven in Italië, want de burgerlijke klassen zullen in mü toch altijd de vuurrode socialist zien, die ze niet graag als het symbool van het land willen beschouwen". In elk geval zijn deze vier perso nen, dus Leone, Fanfani, Saragat en Nenni, de vier die schijnbaar de meeste kans hebben, maar wij zien behalve voor Nenni voor geen der anderen een mogelijkheid om de ab solute meerderheid, dus 50 procent plus één, te krygen. Advertentie „Wij kunnen ons niet de luxe per mitteren van twee partyen. We ma ken ons daarmee alleen maar be lachelijk". Tot deze uitspraak kwam prof. dr. H. Jonker, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit zaterdag in Utrecht. Hij sprak op de in de Dom stad gehouden Arjosbijeenkomst. Prof. dr. Jonker uitte de wens, dat het streven naar één reformatorische party spoedig met succes bekroond zou worden. Op de byeenkomst sprak de heer J. Smallenbroek, voorzitter van de AR- fractie in de Tweede Kamer over de ontwikkelingshulp. Hy concludeerde onder meer dat de ontwikkelingshulp by het akkoord van Wassenaar tus sen wal en schip is gevallen. N.K.V.-voorzitter P. J. J. Mertens en N.V.V.-tweede-voorzitter A. H. Kloos hebben dezer dagen kritiek uitgeoefend op het huidige loonsysteem. „Wy betreuren het, dat dit sys teem vermoedeiyk mede door de jarenlange praktyk met de geleide loonpolitiek onvoldoende kans heeft gekregen om zich te ontwikke len tot een waarlyk vrijere loonpoli tiek, die voldoende recht doet aan de gedifferentieerdheid van de mo gelijkheden in de bedryfstakken en ondernemingen". Zo merkte de heer Mertens van ochtend op tydens de verbondsraads- verga dering van het N.K.V. in Utrecht. „Het is duidelyk", zo ver volgde hy: „Dat wy in 1965 een nieuw systeem op tafel moeten bren gen, dat erop gericht is te rermyden, dat eind 1965 weer eenzelfde situatie zal ontstaan als voorgaande jaren". Geringer inflatie Hy twyfelde eraan of het centrale loonbeleid in ons land tot geringere inflatie leidt dan het veel vryere loonbeleid in andere E.E.G.-Ianden. De heer Mertens acht voor de vak beweging het moment gekomen om de centrale teugels te vieren. Niet in die zin, dat geen enkele centrale instantie de loonontwikkeling zou mogen of kunnen beinvloeden, maar de mate waarin en het moment waar op zouden volgens de heer Mertens belangrijk moeten worden gewyzigd. In elk geval moest volgens hem worden voorkomen, dat het georga niseerde bedrijfsleven zich voor wat zyn verantwoordelykheid betreft kan verschuilen achter de centrale over heid. Grote les De heer Kloos had soortgelyke ge luiden zaterdag al laten horen, ook in Utrecht. Op een congres van de vakgroep beambten in de Algemene Nederlandse bedryfsbond voor de metaalnyverheid en de elektrotech nisch industrie ANMB besprak hy de resultaten van de loononderhan delingen. „De vakbonden zullen on- middellyk eisen gaan stellen aan de ondernemingsgewyze differentiatie, wanneer de zwarte lonen de kop weer opsteken", zo waarschuwde de heer Kloos. Maar „de grote les, die de jongste zo moeizaam verlopen onder handelingen hebben geleerd, is dat met deze procedure niet langer kan worden gewerkt. Er zal zo spoedig mogelyk verandering in dit systeem moeten komen", zo concludeerde de heer Kloos. Besprekingen van NWBenKNBvLO worden heropend In Den Bosch is zaterdag een bui tengewone algemene ledenvergade ring gehouden van de Nederlandse wandelsport bond (NWB). De verga dering was belegd op verzoek van de besturen van de aangesloten regio nale bonden, die op de jaarverga dering van 7 november weigerden akkoord te gaan met het bestuurs- •stel tot structuurwyziging van de NWB. Alsnog werd aan het be stuur mandaat gegeven, hetgeen in houdt een principiële instemming met de structuurwyzing. Het bestuur, dat zich aanvankelyk i de weigering had teruggetrokken, toonde zich bereid weer in functie te komen en bestaat thans uit de heren jhr. J. J. G. Alting, van Geusau Utrecht (voorzitter, r. Achterberg, Zeist (secretaris), H. Reynen, Heer len (penningmeester), W. Goosen, Zeist, en T. Dicker, Tilburg. De vierdaagse van de NWB in Apeldoorn zal in 1965 worden ge houden van 27 tot en met 30 juli. Op basis van een onlangs ver schenen rapport over het menings verschil tussen de NWB en de KNBvLO zullen de besprekingen tus- beide bonden worden heropend te pogen tot grotere eenheid in de Nederlandse wandelsport te ko- Tijdens lustrum Strandzeilen in Noordwijk De Kon. Verbonden Nederlandsche Watersportverenigingen zullen een commissie voor het ijszeilen in het leven roepen. Deze mededeling deed de voorzitter van de ijszeilvereni- ging „Braassemermeer-IJsvogels", de heer B. van Wyk, tydens de jaar vergadering, die in Roelofarendsveen werd gehouden. De steeds toenemende belangstel ling voor het yszeilen, waarby in de zomermaanden ook het strand zeilen is gekomen, wordt hiermee dan „officieel" erkend. De D.N.-klasse is de laatste jaren zeer sterk gegroeid. Op het ogenblik zyn ruim 90 „bo ten" geregistreerd. De agenda werd overigens vlot af gewerkt. In de plaats van de heer P. H Verdel, die als secretaris aftrad, werd de heer N. Mooyekind gekozen. De functie van penningmeester, die de heer P. Bakker 36 jaar heeft vervuld, ging over in de handen de heer J. van der Meer. De heer Bakker werd benoemd tot ere-lid. Als onderdeel van de lustrumfees ten van de Leidse Universiteit zal op 6 en 7 juli a.s. in Noordwijk strandzeilwedstrijd tussen Nederland en Engeland worden gehouden. Home-trainertoernooi Swift-combinatie op vierde plaats De Leidse Swift-combinatie heeft zaterdagmiddag de vierde plaats ver overd in het grote home-trainertoer nooi van „Sassenheim en omstreken". Het Maasdijkse WWV eindigde als eerste en ook in de persoonlyke wed strijd legde een Maasdyker op de eer ste plaats beslag. Wout van der Berg zegevierde met nauwelyks 0.1 secon de voorsprong. Swift moest het overigens stellen zonder haar grote troeven. Bart Zoet, Gerben Karstens en Jan en Cees van Amsterdam waren niet aanwezig. In valler Bert Rykeiykhuizen was nu de beste Leidenaar. In het veld van 52 deelnemers legde hy op de achtste plaats beslag. De uitslag luidt: 1. W. v. d. Berg (WWV) de 2 x 1000 meter in 1 min. 14.3 sec; 2. B. Gieske (Excelsior) 1.14,4; 3. C. Stroombergen (Bollen streek) 1.14,4; 4. W. Wagner (Excel sior) 1.15,1; 5. H. van Vliet (WWV) 1.15,5; 6. E. Kroon (Sparta) 1.15,8; 7. J. Aarts (Bollenstreek) 1.16,0; 8. B. Rykeiykhuizen (Swift) 1.16,0; 9. P. v. d. Lans (Sassenheim e.o.) 1.16,4; 10. T. Zeldenthuis (Bollenstreek) 1.16.5. Het clubklassement ziet er als volgt uit: 1. Westland Wil Vooruit (Maas- dyk) 56,5 pnt; 2. De Bollenstreek (Lisse) 56.7 pnt; 3. Excelsior (Haar lem) 57,8 pnt; 4. Swift (Leiden) 58,1 pnt; 5. Sassenheim e.o. (Sassenheim) 58.4 pnt; 6. De Bataaf (Halfweg) 60.1 pnt; 7. Avanti (Alphen a. d. Ryn) 61,1 pnt. Jan Zijdelaan wint cross in GOUDA Jan zydelaan uit Gouda heeft gis teren in zyn woonplaats een in stro mende regen gehouden nationale cross gewonnen. Zyn tijd over de 6700 meter bedroeg 21 minuten en 49 seconden. De uitslag luidt verder: 2. J. Rietveld (Sparta, Den Haag) 22 min. 53 sec.; 3. W. Hol (Dos), Rot terdam) 23 min. 08 sec. By de A-junioren zegevierde H. Verwoerd (Hermes, Utrecht) met een tyd van 10 minuten en 7 se conden over de 3400 meter. NSF-goud voor prof. Jongbloed Tydens de sportartsendag, die za terdag in Utrecht werd gehouden, is prof. dr. J. Jongbloed onderscheiden met het NSF-ereteken in goud. De onderscheiding werd hem uitgereikt door de voorzitter van de Neder landse sportfederatie jhr. mr. A Feith. Prof. Jongbloed is de negende, die het NSF-ereteken mag dragen. Hy heeft grote verdienste voor de Nederlandse sport als pionier op het gebied van de medische begeleiding. Zaal Abrahams wint sabel kampioenschap Door een overwinning op zaal Adam Bela is zaal Abrahams giste- in Den Haag winnaar geworden de strijd om het Nederlands kampioenschap sabel voor teams. De uitslag van het duel was 88, maar zaal Abrahams had vier treffers min der ontvangen. De sterkste schermer was deze mid dag oud-kampioen Tom Tomassen, die al zyn vier party en won. Hy kon daarmee zaal Adam Bela niet aan de titel helpen, want Van Been en Kruithof wonnen elk slechts een maal, terwyi Makk twee winstparty- en boekte. Voor zal Abrahams won Kardolus drie partyen, Van Gelder en Dyks- man elk twee en Sauerbier één. Overigens was de titelstrijd aan- zienlyk gedevalueerd, omdat een aan tal ploegen zich terug had getrokken. Slechts twee formaties toonden in teresse. Dat dit juist de sterkste twee waren, is geen toeval. Volleybalinterland levert 3-0 zege op Nederlandse dames verslaan Frankrijk Het Nederlands damesvolleybal team heeft zaterdag in Den Haag met 30 van Frankrijk gewonnen. De setstanden van dit matige duel waren 15—3, 15—6 en 15—12. Al in de eerste set bleek dat de Nederlandse dames zowel wat tech niek als routine betrof de meerderen waren van de wat teleurstellende Frangaises. Keer op keer hadden Hilda van Gulik, Tine Horsman Marijke Bruggeman succes met hun harde smashes. Onze landgenotes stonden dan ook snel met 70 t Twee time-outs en evenzovele seis van de Franse dames konden niet verhinderen, dat Nederland deze set met 153 won. Ook in de tweede set kostte de slechte netverdediging het Franse team, waarin alleen aanvoerster Ja nine Cooper en Christiane Caron een- goede indruk achterlieten, punten. Via 7—0 en 9—6 werd het 15—6 voor Nederland. Door het wisselen va drie Neder landse dames wist Frankrijk in de derde set met Nicole Cousyn aan op slag een 18 voorsprong te nemen. Hoewel de Frangaises alles op alles zetten om deze set te winnen, ston den de door An van Beelen goed aangevoerde Nederlandse dames dit niet toe: 1512. dubbel-gefermenteerde pijptabak- bereid volgens de Cavendish methode waardoor een unieke smaak is verkregen. 1,28 Lincoln brandt gelijkmatig en rustig r+r Lincoln garandeert koele, droge rook Lincoln is geurig en zacht van aroma Uncoln brandt in de pijp - niet op de tong! (Van onze bloembollenmedewerker Men moet in de land- en tuin bouw zijn groot geworden om enorme verliezen met grote kalmte te accepteren. We heb ben verbaasd gestaan over de houding van gladiolentelers, die zonder enige emotie te tonen vernamen, dat hun geweldige oogst, maar moeilijk verkoop baar was. Inderdaad, ze hadden van de zomer moeten verkopen, maar wie wist. dat die oogst zo groot zou worden? Een half jaar geleden weiden de knollen, die nog geoogst moesten worden, gekocht voor zeven en acht gulden per honderd. Nu brengen sommige rassen nog niet eens twee of drie gulden op. Het zijn, zoals dat gebruikelyk is, de grootste aan tallen. Daartegenover staan kleinere hoeveelheden van bepaalde rassen, die nog een aardige prijs opbrengen. Wie daarvan flinke hoeveelheden heeft aan te bieden „zit wel goed". We hadden een beste zamer, die veel tuinbouwers veel geld heeft gekost. De oorzaak van dit alles is de zeer eigenaardige manier, waarop de bloembollen worden verhandeld. Men koopt opbrengsten uit bepaalde op pervlakten en betaald de veel later afgeleverde bollen per honderd. Een inkoper schat wat hy nodig heeft. Dat kan wel eens tegenvallen naar beide kanten. Geloof maar, dat heel wat gladiolentelers, die hebben ver kocht toen ze een redeiyke prys konden krygen, luid jubelend de knollen uit de grond hebben zien komen. De export was er goed voor. Alles wat uit de grond kwam moest worden betaald. AM. Leiden KNVB UVS deelt punten met Sleutels: 1-1 De laatste competitieronde van de Afdeling Leiden heeft slechts een zeer bescheiden oogst opgeleverd. Het gehele zondagprogramma werd afge last, terwyl in de zaterdagafdeling enkele wedstrijden werden gespeeld. In de eerste klasse was dit er slechts één. UVS verspeelde op eigen terrein een punt aan Sleutels, dat met dit resultaat meer ingenomen zal zyn, dan de blauwwitten. Voor UVS scoor de Pret, terwyl Laterveer de gelyk- maker inschoot. UVS bezet thans de eerste plaats met zestien punten uit negen wedstryden. Alphen, dat twee de staat, heeft in zeven wedstrijden tien punten verzameld. Verlies Collega's, die niet tevreden waren met die prijzen in de voorkoopperio de, moeten aan hun eigen oogst heb ben gezien, dat de prijzen zouden zakken. Toen de pryzen inderdaad zakten, hebben ze nog niet willen verkopen. „Het zou wel weer beter worden". En nu hoor je verhalen kwekers die honderdduizenden knollen toen hadden kunnen verko pen voor zeven of acht gulden per honderd en nu, zoals by Elan, tevre den moeten zyn met een veilingop brengst van slechts enkele guldens. Elan is helemaal niet meer te ver kopen. Nu is het vreemde van het geval, dat verder niemand gebaat is by die iage pryzen. De exporteurs, die dit voorjaar tegen redelijke pryzen heb ben ingekocht, werden bedolven on der de hoeveelheden knollen, die veel groter zyn, dan iemand ooit durfde schatten. Prachtig gezond materiaal, dat niet afgekeurd wordt. Hun colle ga's, die liever op de tyd wachten, dat de knollen worden geveild, kun nen ze nu verschrikkelijk goedkoop te pakken krygen. Ze lopen ook tegen even verschrikkelyk lage pry zen in het buitenland te verkopen. Dat mag wel niet, maar de facturen kloppen toch. De voorraad moet meiyk weg. Dat lykt een instinctie ve drang te zyn. Goed, er kan op worden verdiend, maar wy hebben sterk de indruk, dat iedereen het als zyn plicht beschouwt om zo veel gelyk gladiolen te verkopen. De man, die niet gewacht heeft, zit met zyn dure inkoop en wordt gedwongen zyn oorspronkelyke vraagprijzen in het buitenland te verlagen. Hy zal weinig winst op zyn inkoop maken. Ravage De ravage op de markt is zo groot dat een aantal lieden op de gedachte kwam, die enorme boven de markt zwevende voorraad weg te kopen. Dit kon niet op de wijze, zoals dat met tulpen en hyacinten gebeurt. Daar betaalt iedere kweker op een ver kochte bol een bepaald percentage om een fonds te vormen, dat over schotten uit de markt neemt. Neen, er bestaat een Oriëntatie- en garan tiefonds in de E.E.G. en dat zou steunaankopen moeten doen. Er is zwaar over geconfereerd, maar het resultaat was een ontploffinkje en het ballonnetje is de weg van alle ballonnetjes gegaan, de prullenbak. Intussen lopen de exporteurs op een geweldige manier te verkopen in het buitenland. Langzaam, heel langzaam, kruipen de pryzen om hoog. Vooral van de kleinere maten. Er zyn zo ongelooflyk veel knollen van de grootste maat, dat het nog wel een poosje zal duren voor die wat meer waard worden. Ze zyn trouwens veel te zwaar voor het transport ook. Zou men die over schotten uit de markt hebben ge nomen, dan zou men de grootste narigheid hebben veroorzaakt, door dat dan de mensen, die probeerden de voorraad tegen lage pryzen te verkopen, nu geen knollen meer zou den vinden. De bui is gelukkig over gedreven. Dit is een jaar voor de gokkers. Er wordt grandioos verloren, evenals heel was mensen zyn, die nu ein- delyk hun bankrekening een beetje kunnen aanvullen. Zouden er echter zulke enorme schommelingen in de aandelen zyn geweest, dan zou de wereld per dag worden opgeschrikt door weer andere cyfers. De verge- ïyking loopt een beetje mank, maar voor elke kwker of exporteur zyn de pryzen van de bollen aandelen. Oók aandelen, die over het zyn of het niet, zyn kunnen beslissen. Het on geluk van deze is echter, dat geen mens iets aan de oogst kan ver anderen. We weten nu, dat een beste oogst net zoveel voorkomt als een slechte. Men moet echter met gemiddelden rekenen. Vandaar, dat men een groot incasseringsvermogen moet hebben en een improvisatietalent. In 1959 voerden de exporteurs de verkoop met maar liefst 50% op, het zal nu weer zo gaan. Ruimtetelescoop De Boeing Company maakt voor de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart Nasa een studie van een telescoop, die zo groot wordt als een vrachtauto en die ruim 300 km boven de aarde een cirkelvormige baan krygt. Deze telescoop moet de mens in staat stellen de sten-en en planeten waar te nemen zonder de vervormin gen, die als gevolg van de dampkring in het licht ontstaan. De telescoop zal door een draagra- ket van de Saturnus I-B klasse in zyn baan worden gebracht. De le vensduur van de telescoop wordt ge raamd oP drie tot vyf jaar. De appa ratuur zou bediend worden door een bemand ruimtestation. Indien het ge hele project uitvoerbaar blykt, zullen station en telescoop omstreeks 1980 in een baan om de aarde gebracht kun nen worden. Lancering uitgesteld Mist is op nieuw de oorzaak, dat de lancering van de Italiaanse satelliet op de Amerikaanse lanceerbasis Wal lops Island uitgesteld moest worden De beslissing tot uitstel werd gis teren genomen om 21.30 uur Neder landse tyd nadat men enige uren ge wacht had op verbetering van het weer. De lancering is nu bepaald op hedenavond tussen 21 en 01 uur. ositie „De schilder en zijn wereld" De directeur-generaal voor de kunsten en voor de buitenlandse cul turele betrekkingen van het ministe rie van O., K. en W.. mr. H. J. Rei- nink, zal zaterdagmiddag 19 decem ber in het museum „Het Prinsenhof" in Delft de expositie „De schilder in zyn wereld (van Jan van Eyck tot Van Gogh en Ensor»" openen, die van 20 december tot 25 januari in dit museum te zien is. Expi

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11