LEIDSCH DAGBLAD GBENYE WAS DEZE ZOMER IN BRUSSEL" Ju weienbuit overval Heiligeweg gevonden SPAAK ONTHULT IN VEILIGHEIDSRAAD: Tsjombe New met naar York STAMPVOL Flim Ds. King overweegi oproep tot boycot van Mississippi Staking ten einde in Frankrijk HOOGEN VOLGT HEYE OP Ultimatum voor Peron R.E.M. BLIJFT TOT „LAATSTE SNIK" ZENDEN Brandbare adem rs*is HoogeHuys (9ud ?)lt e ieuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 No. 31440 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 iemand die zoiets schrijft te verdedi- ik hierbij plechtig dat België bereid De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri ipaak, heeft gisteren in de Veiligheidsraad van de Verenigde ïaties onthuld, dat hij de afgelopen zomer in Brussel langdurig n in het geheim heeft gesproken met de leider van de Kongolese ebellen, Gbenye. Spaak had Gbenye verzocht naar Brussel te ko ten en tevens premier Tsjombe laten weten, dat hij elke kans op lemiddeling zou aangrijpen. De Belgische minister had toen op En nationale verzoening aangedrongen „om van Kongo geen fietnam of Korea te maken"* Het was stampvol in de vergader- jal, toen Spaak, die bekend staat Is een groot spreker, zijn rede be- )n. Hij verklaarde niet naar New 'ork te zijn gekomen om in de be- nagdenbank plaats te nemen en frzachtende omstandigheden aan voeren. Het besluit om para's jor Kongo te sturen om de blan- fn daar uit handen van de opstan dingen te redden was na rijp be- Iad genomen en in de wetenschap lat wij internationaal wel wat Ipeilijkheden zouden krijgen". De Belgische minister verklaarde, Gbenye had gedreigd met iek van verschroeide aarde laten weten dat zijn mannen ierdanen van bepaalde landen bt langer zouden beschermen, jt hun regeringen premier Tsjombe iunden. In een boodschap op 23 jvember „ik schaam me ervoor deze letterlijk te citeren", zo zei laak had Gbenye gedreigd bui- Olanders in hun huizen levend te Ebranden. „Hier in mijn dossier heb tal van gegevens over gruwelda- n, maar ik zal niet overgaan tot n opsomming ervan. ^Waarom wil ik dit dossier van jnwelen niet openen? Omdat ik, IONKERE DAGEN DOR KERSTMIS an onze weerkundige medewerker) pe donkere dagen voor Kerstmis H dit jaar al vroeg begonnen, want de laatste vier weken kreeg De It slechts twaalf tegen normaal [tig uren zonneschijn. De mist die (teren het lucht- weg en scheep- artverkeer bemoeilijkte, is vanmor- a al weer verdwenen. Hiervoor fgde de verder tot krachtig en igs de kust tot stormachtig toe- inende zuidwesten wind. Daarmee bereikt ons opnieuw zeer jhte oceaanlucht van 10 tot 12 iden, waarin wij ons ook zondag len bevinden. Nu en dan valt jrbij wat lichte regen en de zon maar heel weinig of geen kans jgen door te breken. Verleden jaar bevonden wij ons al een vorstperiode en werd er ge- laatst in ons land. Op 15 decern- I noteerde De Bilt toen 12 graden Advertentie PHILIPS T.V. geschikt voor 2de programma, v.a. f 728.—. iNGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. fEERBERICHT ZACHT WEER ie mist is verdreven en een nieu- I depressie is in aantocht. Deze stuurt nieuwe zachte ucht naar West-Europa. Mor- zal het daardoor voor de tijd het jaar zeer zacht zijn. De zuid elijke wind zal morgen tijdelijk hard of stormachtig kunnen aan leren. Af en toe zal het regenen, het weeroverzicht van het •Ml. van 10 uur. 13 december 1964 onder: 16.28. op: 13.56; onder: 00.56. r in Katwijk: 9.50 ei er: 5.07 en 17.39. 14 december 1964 i 22.25: f1 op bn OogWc fëwal 41; onder: 16.28. op: 14.12; onder: 02.: ater in Katwijk: 10.59 ,ter: 6.22 en 18.52. zelfs al is dat ter verdediging van 'n juiste zaak, geen grotere kloof tus sen zwarten en blanken wil veroor zaken, dan er nu wellicht al is. Om dat ik geen oplaaiing van die ellen dige rassentegenstelling, die zo dicht aan de oppervlakte ligt, wil riskeren, omdat ik Afrikaanse vrienden heb, voor wie ik grote achting heb en omdat ik mij niet van hen wil los maken door hun zulke gruwelen voor te houden", aldus Spaak. Verachtelijk Er waren nog nimmer schuldige rassen of volken geweest alleen verachtelijke mensen die van hun zinnen waren beroofd. Hitler was zo iemand, en ook, aldus Spaak, Gbenye. Dit was de man, die tien dagen voor de landing in Stanleystad had dur ven schrijven, meer dan 300 Ameri kanen en ruim 800 Belgen in zijn macht te hebben, dat dezen, als Stanleystad zou worden gebombar deerd, zouden worden vermoord, dat fetisjen zouden worden gemaakt van hun harten en dat de rebellen de huid van de gijzelaars als kledij zou den gebruiken. „Wie durft de ver antwoordelijkheid op zich te nemen, gen?", zo vroeg Spaak, die verder graag wilde weten of er onder de VN-leden één was, die het wilde op nemen voor het denkbeeld, dat een regering het recht heeft mannen, vrouwen en kinderen als gijzelaars vast te houden. Het gijzelen is vol gens Spaak in strijd met het inter nationale recht en eigenlijk met elke menselijke 3Ioordpartijen Wat dt beweringen betreft als zouden de moordpartijen niet zijn gebeurd als de Belgische parachutis ten niet waren geland, zei Spaak, dat alle geredde buitenlanders had den verteld, ervan overtuigd te zijn dat allen om het leven zouden zijn gebracht wanneer de Belgen niet tussenbeide waren gekomen. Het aantal door de para's gedode rebel len was volgens de minister zeer ge ring. Spaak zei, een gerust geweten te hebben en er voor zichzelf van over tuigd te zijn, dat hij zijn plicht had gedaan. De Belgische minister ver klaarde verder nog, dat de bewering als zou Tsjombe een „Belgisch-Ame rikaanse marionet" zijn, een fabeltje is. In de vervanging van Adoela door Tsjombe had de Belgische regering in geen enkel opzicht de hand gehad, zo verzekerde hij. Bovendien zou Bel gië als het dat wilde, de handen van Kongo af kunnen trekken. Deze raad was hem ook gegeven in gesprekken die hij kortgeleden in bepaalde lan den had gevoerd. België had zekere economische belangen in Kongo, maar zou daar best zonder kunnen. Maar volgens hem kon Kongo niet buiten België. In maart j.l. had hij overeenkomsten gesloten met Adoela die, als ze zouden worden uitgevoerd, de Kongolezen in staat zouden stel len volledig baas in eigen huis te worden. Kongo zou een groot en wel varend land kunnen worden. Als minister van Buitenlandse Za ken, zo zei Spaak tenslotte, verklaar De Amerikaanse negerpredikant Martin Luther King heeft verklaard, dat hjj overweegt een oproep te doen itgaan voor een economische boycot an de staat Mississippi, „indien deze taat of de regering in Washington geen middelen weet te vinden om ge rechtigheid te doen heersen voor alle iwoners van Mississippi". De predikant zei dit in verband met het, op last van de vrouwelijke rechter Esther Carter, op vrije voe ten doen stellen van twintig perso- die worden verdacht van moord op drie ij veraars voor rassengelijk- heid. De Amerikaanse, met de vervolging belaste ambtenaren hebben thans medegedeeld, dat zij het van het In het Ritzhotel in Parijs heb- ben de prins van Lobkowicz en chtgenote (links) prinses Irene en haar man (in het middenen twee van diens zusters (rechts) ontvangen voor een diner. Amerikaanse Federale bureau van Onderzoek (FBI) ontvangen bewijs materiaal rechtsstreeks aan een fe derale grote jury zullen voorleggen, in de hoop dat deze rechtsingang tegen de verdachten zal verlenen. De FBI heeft meegedeeld, dat het grootste gedeelte van de in totaal 21 beschuldigden lid is van de Ku Klux Klan. Een beschuldiging wegens moord zal echter door de staat Mississippi moeten worden uitge- biacht, daar dat in dit geval niet door de federale justitie kan geschie den. Men acht het echter twijfelachtig, dat Mississippi hiertoe over zal gaan, nu door de FBI bijeen gebrachte be wijsmateriaal, waaronder de beken tenis van Horace Doyie Barnette, niet leidt tothet in staat van be schuldiging stellen van de be klaagden. Dc „New York Times" schrijft: „Er schijnt geen einde te zullen komen aan de wonderlijke kronkels, die zich klaarblijkelijk bij het streven naar gerechtigheid in de staat Mississippi kunnen voordoen". tot samenwerking met de Verenig de Naties, de Organisatie voor Afri kaanse eenheid en de wettige rege ring van Kongo, om deze laatste te helpen de reusachtige moeilijkheden te Tsjombe Premier Tsjombe heeft besloten niet naar New York te reizen. In plaats daarvan gaat hü dinsdag naar Bonn, zo is gisteren in Rome be kend geworden. De Kongolese pre mier kwam donderdag in Rome aan en zou zich aanvankelijk dinsdag naar New York begeven. Een medewerker van Tsjombe zei, dat de Kongolese diplomaten hem hadden aangeraden niet naar New York te gaan, omdat zijn aanwezig heid in de Algemene Vergadering van de VN wrevel zou kunnen ver wekken onder andere Afrikaanse af gevaardigden en de Kongolese zaak schade zou kunnen toebrengen. Om negen uur gisteravond had Frankrijk weer stroom en daar mee werd het eind ingeluid van een verlammende staking van een dag door miljoenen arbeiders in overheidsdienst. De metro en de spoorwegen hebben meege deeld de normale dienst op alle lijnen zo spoedig mogelijk te her vatten. De ontevredenheid bij de Nationale Federatie van Spoor wegarbeiders over de lonen is nog steeds bijzonder groot. Vandaag wordt gestemd over een motie om op 18 en 19 december wederom in staking te gaan. Voor dat de stroom weer werd in geschakeld, was Parijs, de lichtstad, in het duister gehuld. Het was een spookachtige plaats, die herinnerin gen opriep aan de oorlogsjaren. Al leen auto's, zorgden met hun felle koplampen voor wat verlichting. De grote massa schuifelde voort, zich met zaklantaarns en aanstekers een weg over kruispunten zoekend. Veel ongevallen waren te verwachten en die zijn niet uitgebleven. Vier, in Pa rijs, waren met dodelijke afloop. Een zwangere vrouw, die in een kraamkliniek kwam om een kind ter wereld te brengen, beleefde benauw de ogenblikken, toen de lift, waarin zij naar een hogere verdieping werd gebracht, blee fsteken. Dat onderwijzers, postbeambten en mijnwerkers ook staakten, kon de chaos nauwelijks vergroten. Westduitse minister Buitenlandse Zaken Schroder (links) en diens Engelse ambt genoot Gordon Walker tijdens hun ontmoeting in Londen voor besprekingen over Europese vraagstukken. Vrouw van mede-dader verborg de sieraden in Duitse bodem (Van onze Amsterdamse correspondent) De buit van de gewapende roofoverval die op 26 september op juwelier Herman Schipper aan de Heiligeweg in Amsterdam is gepleegd, is terecht. Het restant van de buit circa f 400.000 aan ju welen en briljanten is door Duitse politiemannen opgegraven bij een boom aan het Rhein-Hernekanaal, tussen Bottrop en Dort mund. De sieraden zijn daar op 27 september verborgen door Lucy Balck (29), de echtgenote van één van de daders. Hoewel de politie aanvankelijk in mening verkeerde, dat de nog in Amsterdam gevangen gehouden hoofddader Petras Dominas de kost bare stenen zelf had verborgen, bleek onlangs uit correspondentie van Do ls, dat hij inderdaad geloofde de in Duitsland gearresteerde mededader Helmuth Balck voor de buit had gezorgd. De Duitse politie stelde een nieuwe onderzoek in. Op nwijzingen van Lucy Balck vonden rechercheurs tenslotte donderdag de sieraden. Mevrouw Balck is gearres teerd. De vondst bedraagt 39 ringen en stenen. Eén van de stenen is een 5.11-karaats briljant, die f 87.500 waard is. De bij de boom aangetroffen buit gepakt in een dameszakdoek, een zeemleren map, een nylonkous en krant. Juist op tijd Inmiddels is komen vast te staan, dat Dominas de stenen na de overval in Lucy Balck had gegeven. Zij had op het lichaam geborgen, toen zij avonds na de overval met haar an. Helmuth Balck, per auto van de camping in het Amsterdamse bos familie in Dortmund reed. Hier werd Helmuth de volgende dag ge arresteerd. Lucy vond het toen raad- de buit te begraven. Daarna keerde zij terug naar haar woning in Bottrop. De Duitse recherche kwam don derdag juist op tijd. Mevrouw Balck was van plan de buit op te graven De Westduitse Bondsdag heeft de advocaat Mathias Hoogen, een voor aanstaand lid van de Christen-De mocratische Unie, gisteren gekozen tot parlementaire defensie-commis saris (ombudsman), als opvolger van vice-admiraal Heye, wiens scherpe kritiek op de strijdkrachten inder tijd felle reacties uitlokte. Heye, die op 3 november aftrad om redenen van slechte gezondheid, had onder meer gezegd dat het ge vaar bestond, dat de leiding van de Westduitse strijdkrachten zich tot een staat zou ontwikkelen. De socialisten stemden tegen Hoogen en beweerden, dat hij als voorzitter van een commissie van onderzoek op oneerlijke wijze de voormalige minister van Defensie, Strauss, in bescherming heeft geno men. Voor Hoogen stemden 270 (ver eist 261) afgevaardigden, tegen 261, bij elf onthoudingen. De ambtspe riode is vijf jaar. Hoogen, die van 1942 rechter was in een militair tri bunaal, ging in 1946 in de politiek. en te brengen naar haar zwager, Gerhard Balck, caféhouder in Trankfurt, die de stenen zou verko pen. Nog een juwelenroof Ook Berhard Balck is gearresteerd. Tijdens het verhoor bekende hij op 3 mei 1963 samen met Helmuth voor f 35 000 aan juwelen te hebben ge- roof uit de etalage van de firma Bouwmeester en Gerhard, eveneem aan de Heiligeweg in Amsterdam. Inmiddels zijn ook twee andere Duitsers aangehouden op verdenking van heling. Met de vondst van het restant van de buit en de arrestaties, is de roof overval op juwelier Schipper thans geheel rond. In oktober werd reeds een klein deel van de geroofde ju welen in het Amsterdamse bos ge vonden. De Spaanse regering heeft oud-president Peron van Argen tinië gisteren te verstaan gege ven, dat hij de politiek opgeven of anders binnen een maand het land verlaten moet. Met een of ficiële brief zal Peron in kennis worden gesteld van het besluit, dat gisteren tijdens een zitting van het Spaanse kabinet werd genomen, aldus de minister van Voorlichting, Iribarna. Sinds zijn mislukte poging van 2 december om naar Argentinië terug te keren, verblijft Peron in een hotel in Torremolinos, waar hij een be perkte bewegingsvrijheid geniet. Verder verklaarde de minister, dat alle medewerkers van de voormalige dictator die in Spanje politiek be drijven, 72 uur is gegeven om het land te verlaten. Vier hunner zijn gisteren al per vliegtuig naar Para- Quay vertrokken. „Wij willen niet langer als oppasser dienst doen", zo zei de minister. Peronistische zegslieden hebben in Madrid verklaard, dat Peron blijft bij zijn plan om voor het einde van het jaar naar Argentinië terug te keren. Indien dat zo is, zal hij naar ander land moeten vertrekken. Egypte. Algerije en Cuba hebben al verklaard, dat de oud-president daar te allen tijde welkom is. Andere Pero nistische kringen geloven, dat Peron zich nu voor goed buiten de politiek zal houden: „Hij leidt in Spanje een goed leven en het is twijfelachtig of hij dat wil opgeven voor een onzekere toekomst. Sinds zijn operatie, begin dit jaar, is hij niet meer de sterke man, die hij placht te zijn". De radio- en televisiezenders op de Noordzee van de R.E.M. blijven zenden tot hun „laatste snik". Dit is duidelijk geworden uit de instructies, die aan het tien man sterke personeel op het platform zijn gegeven. Zij blijven gewoon hun werk doen, totdat dit voor hen on mogelijk wordt gemaakt door leden van de sterke arm, die de zenders moeten verzegelen. Wanneer dit zal gebeuren is het geheim van de Amsterdamse officier van Justitie, mr, Hartsuiker. Indien met verzegeling belaste ambtenaren zich aan het platform vervoegen, dan zal in geen enkel op zicht obstructie mogen worden ge voerd. Toegang mag niet worden ge weigerd. Indien de zenders verzegeld zijn, dan zal het eiland toch bemand blij ven, omdat enkele generatoren voor de juiste temperatuur en vochtigheid voor de apparatuur moeten blijven zorgen en bovendien omdat de licht- bebakening in stand moet blijven. J In het Britse medische tijd- sohrift beschrijft een chirurg het geval van een geestelijke wiens adem in brand vloog tel- H kens als hij de kaarsen op het m altaar uitblies. De man bleek B een zweer aan de twaalf vinge- rige darm te hebben, waardoor zich een brandbaar gas ontwik- kelde. Na een operatie was het euvel verholpen. advertentie I LEIDEN ALPHEN LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING ■KPKnp 1 CJit het Leidsch Dagblad van J 14 December 1864: I Zr. Ms. Korvet Prins Maurits der Nederlanden" j die Donderdag onder het j doen van saluutschoten van I Vlissingen naar zee is gezeild, I heeft de som van f 2.000.000 I aan boorddie naar Oost-In- I iië worden overgebragt. In de volgende maand wacht men de opening van den Staatsspoorweg tusschen Arnhem en Zutphen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1