ETEN EN DRINKEN ONDER DE GROND Kom er ACHT-er Romantici en gastronomen kunnen in de Weense catacomben terecht mm w*CV' i', r Yc^èiVr: Succes door blunders AANDACHT ERBIJ Compositie openbaart schoonheid van spel Anti - luipaard - hond Kom er ACHT-er i i i a i i na s i iii si 1 1 I w i ss t 4 i 1. i Zaterdag 12 december 1964 Pagina 4 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld mmmmm (Van onze Weense correspondent Wie in de Donau-metropool een goed glas wijn wil drinken, behoeft niet naar een van de honderd Heurigerlokalen te gaan buiten de stad. Er zijn in het stadscentrum wijnkelders genoeg, waar het minstens even gezellig en zeker veel ro keriger is, b.v. in de Urbani- kelder rechts op het plein „Am Hof". Deze bestaat uit twee verdiepingen: de eerste bereikt men langs een stenen gekron kelde trap van 30 hoge treden. Onder het geblakerde gewelf, waar de kalklaag grotendeels verdwenen is, zit het vol met fluisterende paartjes die wijn drinken. Dan komt er nog een trap van 15 stenen treden waarlangs men het diepste gedeelte van de Urbani- kelder bereikt, waar de plompe zit banken en tafeltjes er nog middel- eeuwser uitzien en waar de jonge bezoekers zich tussen het flirten door met wjjndrinken bezighouden. Een oude Romeinse pilaar die men hier heeft gevonden, zorgt voor een antiek accent. Hoog in een boek hangt een kruisbeeld. Dat hoort nu eenmaal in een wijnkel der. Dergelijke gelegenheden vindt men bij de vleet in de oude bin nenstad van Wenen. Er bestaat hier een heel complex van kelders of catacomben, die nog afkomstig zijn uit de middeleeuwen en daar om schreef de Italiaanse huma nist Aeneas Sylvius aan het einde van de middeleeuwen dat Wenen onder de grond groter schijnt te zijn dan de stad onder de blote Ook schuilplaats De Urbani-kelder ligt rechts op het plein „Am Hof". Steekt men bet plein over, dan vindt men in de Naglergasse de Esterhazykelder waar vooral de kleine burgers een halve liter wijn drinken. Deze kel der is weer verbonden met de wijnkelder van de Benedictijnen of de Schottenkeller. Van hier is er een verbinding met de Melkerkel- ler, de Augustiner- en de Hof kei ler en al deze kelders lopen uit op de catacomben onder de kathedraal van St. Stefan. Oorspronkelijk waren dit alle maal wijnkelders, maar later dien de dit catacombensysteem ook als schuilplaats tijdens een beleg. Hedendaagse Weners weten nog te vertellen dat dit de veiligste schuilkelders waren tijdens de laat ste oorlog. Op 't ogenblik zijn al deze wijnkelders op z'n ouderwets „opgeknapt". In de Urbanikelder speelt een Schrammel-kwartet, in de hofkelder een eenzame cither- De Urbani-kelder speler en elders doet men het zon der muziek. In de grotere kelders zoals de Melker- of Augustiner-keller on der het prentenkabinet „Albertina" komt men alleen om te eten en daarbij een goed glas te drinken. Gewoonlijk sluiten deze gelegenhe den om 12 uur 's nachts. Het eigenlijke nachtleven, dat in We nen overigens niet veel bijzonders is, speelt zich elders af. Restaurants Wil men goed eten, dan gaat men niet naar een wijnkelder, doch naar een van de vele bui- tennissige restaurants, die wel niet zo knus zijn als de eethuis jes in ons land, doch waar men kennis kan maken met de vreemdste en -pittigste gerech ten van de Balkan. Wie Hon gaars wil eten met veel paprika, een glas „stierenbloed" en scherpe „baracs" of abrikozen- jenever gaat naar Ptaki in de Spiegelgasse ofwel naar de Csardasfürstin bij het Schwar- zenbergplein, waar 't iets duur der is. Men kan ook naar café Buda pest gaan, maar dit ligt in de Pra- terstrasse en die buurt is niet bij zonder veilig. Voor Joegoslavische gerechten kan men het beste te recht in Bosna, of ook, in het restaurant Bukarest of in Beograd. De wijn uit Dalmatië is er voor treffelijk. Het beste Russische res taurant vindt men in Feuervogel in de Alserbachst-rasse waar het mal ste vlees een halve os aan het spit boven open haardvuur met echte wodka wordt geserveerd. kerk. Het huis is nog „Gotisch, zo- a'is men hier zegt, dus middeleeuws en aan de gevel prijkt een beeld van de doedelzakspelende Augustin. de Weense wijndrinker, die het liedje zong: „O, du lieber Augustin, alles ist hin". De gerechten hier zijn uitstekend, maar niet opval lend voordelig. Werkelijk goedkoop kan men terecht bij Figl-Müller in een smal steegje links van de Ste- fans-kerk. De eigenaar schenkt hier zijn eigen wijn, de z.g. Pfaff- stattner en hij trakteert zijn gas ten wel niet op geraffineerde ge rechten, maar op een echte burger pot, op lever- en bloedworst, var kenspootjes en vooral op Wiener schnitzels die zo groot zijn dat ze het hele bord bedekken. Alleen moet men hier bijtijds zo tegen 12 uur 's middags komen, anders krijgt men er geen plaats. Konditoreien In Wenen struikelt men over de zo genaamde Konditoreien en daar vindt de buitenlander de verklaring voor het mollige type van de Wienerin .Verre weg de oudste en de duurste is Demel op de Kohlmarkt. Alles ziet er hier ouderwets en antiek uit: de gevel, de belichtinghet meubilair en het personeel, uit sluitend serveersters boven de vijftig. De gasten behoren voor namelijk tot de oude aristocra tie. hier de scepter, een kordate vrouw die al in de vorige eeuw sigaren rookte, maar die ook de grootste geheimhouding wist te bewaren over alles wat zich m de separees afspeelde. Van haar is ook het idee af komstig om vooraanstaande gasten te vragen hun handteke ning te zetten op een groot wit tafelkleed. De handtekeningen werden later met rode en groene zijde nageborduurd en nu kan men deze relikwie nog bekijken met namen uit de oude monar chie en de aristocratie. In het midden ziet men de Oostenrijk se keizerskroon met de handte kening van keizer Franz Josef. Augustin De meeste van déze eethuisjes zijn al van oudere datum, zo bij voorbeeld Pataky, maar na de oor log zijn er enkele Balkaanse gele genheden bijgekomen. Een van de oudste heet Griechenbiessel op de Fleischmarkt naast de Griekse Zij zitten aan kleine tafeltjes op ongemakkelijke empi- re-stoeltjes zonder armleuning, maar toch wordt hier het fijnste bakwerk van heel Wenen geleverd. Op zondag gaat de aristocratie eerst naar de mis in de Stefans- kerk dan wandelt men naar De mel en koopt er gebak en zoutjes voor de „hause" of de middag kof - fie en hier vooral bestelt men de Sacher-taart, waarvan Demel het oorspronkelijke recept en ook hét recht schijnt te hebben. Hiertegen protesteert hotel Sa- cher achter de opera, maar de eige naars schijnen het oude recht op deze taart verloren te hebben, doch de Sacher-taart hier smaakt er even goed. Ofschoon een kopje kof fie op het terras van Sacher geen koopje is, blijft het toch de moeite waard om dit hotel en het restau rant nader te bekijken. Indertijd zwaaide mevrouw Anna Sacher Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Onze bridgerubriek Het tafelkleed van Hotel Sacher ONZE DAMRUBRIEK Bridgevraag van deze week: West gever allen kwetsbaar. Vie rtallenwedstrij d. Zuid heeft: Sch. A 9 3 Ha. 5 Ru. V B 9 4 KI. V 9 8 6 4 Bied verloop: west past noord past oost één rui ten zuid past west éen harten oost twee ruiten west twee SA oost drie SA. Moet zuid doubleren of passen? Antwoord elders op deze pagina. macht. We kunnen dus zeggen dat de Woldouby-positie, hoewel moei lijk, gewonnen js. Wü vertellen u geen nieuws met te zeggen dat we in ons spel geen moment onze aandacht kunnen la ten verslappen. Posities waarin niet direct iets te gebeuren staat, zijn daarom gevaarlijk. De verleiding wordt dan te groot oppervlakkig te gaan spelen. Van bovenstaande diagramstand uit hebben we in onze vorige ru briek de voortzetting 33-29 C behan deld. Als laatste blijft nog over de voortzetting 34r—29 D. In deze va riant komen wij als volgt tot de winst: 11. 34—29, 25—30; 12. 38—32 A. 14x41; 13. 13—9, 41—47; dreigt 3034, 29x40, 47x3. Wat moet wit hiertegen doen? Op 93 volgt: 12—17, 3x21, 26x17, en de dreiging 30—34 blijft. Als 13de zet kan zwart ook spelen: 131217; op 9—3 volgt: 41—36, 3x21; 16x27, 9x31; 36x34. Wit moet 'dus wel vervolgen met 14, 4-15, 41-36; 15. 15-4, 36-47; zwart dreigt weer met 3034 waartegen wit geen verweer heeft. In deze spelgang kan wit het bij de 14de zet nog met het volgende pro beren: 14. 29—24, 30x19; 15. 4—15, op 4—10 volgt: 4147. 15 41—36; 16. 15—4, 19—23; en zwart wint. Bij A kan wit ook het volgen de spelen: 12. 33—28, op 4—15 volgt 1420 met winst. Dan verloopt het spel als volgt: 1214x49; 13. 1.39, 12—17; 14. 4—15 A, 49—40; 15. 29—24, 30x19; 16. 9—4, 40—1; en zwart wint door overmacht. Bij A kan wit ook: 14. 29—23, dan volgt: 1449—32; 15. 23—18, 32—19; 16. 4—15, 19—13; 17. 9—4, 13x36; 18. 4—10, 30—34; en wint door over- Tijdens de oefenwedstrijden die tegenwoordig geregeld gehouden worden tussen vooraanstaande seni oren en junioren van de Ned. Brid ge Bond valt het op dat aan beide zijden puntenwinst vaak verkregen wordt door grove fouten der tegen standers en niet zozeer door kundig eigen spel. Nu is het wel zo, dat talrijke bridgewedstrijden daardoor worden beslist, maar even zeer is het waar dat men op hoog internationaal vlak niet op derge lijke blunders mag rekenen. Sch. V 10 7 6 5 Ha. H B 4 Ru. KI. B 8 5 4 2 Sch. H 2 N Sch. A B 8 4 Ha. V 109 76 5 w nHa. Ru A B 7 4 2 Ru. V 10 8 3 KI. z KI. 109 763 Sch. 9 3 Ha. A 8 3 2 Ru. H 9 6 5 KI. A H V De topspelers bijv. uit Engeland, Italië en Amerika zouden bepaald niet aan twee tafels zoveel fouten in één spel maken, als men te zien kreeg in onderstaand partijtje, ge speeld tussen Nederlandse A- en B- spelers. Noord gever, niemand kwetsbaar. Aan tafel I begon het bieden: noord pas oost pas zuid één harten west twee ruiten, noord twee schoppen oost vier ruiten - zuid doubleerde, allen pasten. De jeugdspelers (Gerding-Oskam) heb ben de spellen in OW uitstekend geboden. West maakte niet de fout na één harten te passen, oost na het twee schoppenbod van noord zijn plicht door de volle waarde van zijn spel meteen duidelijk te maken. Zuid was rijk voorzien in azen en heren, bovendien was hij vrij sterk in ruiten, en tenslotte had zijn partner óók nog twee schoppen geboden. Volgens alle man's begrippen moet zuid dus dou bleren en dat deed hij. Ik noem zijn beslissing gemis aan scherp beoordelingsvermogen. Als men te gen zeer sterke, vrij voorzichtige spelers speelt en die bieden over 'n twee-schoppenbod je onzerzijds vrij willig vier ruiten, dan is er iets aan de hand en zijn onze azen en he ren niet zó mooi als ze lijken. Wat er aan de hand was bleek bij het spelen: zonder moeite raapte west elf slagen op twee schoppens en de negen afzonderlijke troeven. Maar wat ik zeggen wil is, dat For- quet of Reese, ja zelfs Avarelli of Konstam op de zuidplaats dat bod van 4 ruiten niet zouden heb ben gedoubleerd. Aan tafel II kregen de A-spelers de kans vele punten terug te win nen. In de derde hand opende zuid daar met één SA (15/17 p.), west bood twee harten en noord zei drie schoppen. Dit laatste bod is beslist fout een vrij bod van twee schop pen ls met deze afgekloven vis meer dan voldoende. „En als zuid dan zou passen" vraagt noord. En ons antwoord luidt: „Dan méékt u ook geen vier schoppen, geachte heer!" Oost paste na drie schoppen en zuid meende dat drie SA er nog wel af kon. West was niet zo ge ïnspireerd dat hij nu nog vier rui ten dorst te zeggen hij paste. Noords volgende bod vier schop pen, is onwaarschijnlijk slecht. Had oost gedoubleerd, dan hadden NZ het niet naverteld: vier down. Oost echter, merkwaardig weinig onder nemend, paste en NZ sukkelden ongedoubleerd vier slagen down, zo dat de jeugd slechts 200 aan deze tafel verloor. Maar u ziet wel het verschil: het doublet op vier ruiten aan tafel I op al die azen en heren was niet goed, maar een doublet op vier schoppen met het vrij matige oost- spel aan tafel II zou wèl goed ge weest zijn. Dit is geen nakaarten, maar het vaststellen van wat men wèl en wat men niet „kan" zien in bridge. En wat ik nog zeggen wil, Forquet en Reese en ook Avarelli en Kon- stam zouden vier schoppen op de oostplaats wèl gedoubleerd hebben. En dat dus de jongere Nederlandse spelers er goed aan doen zich te realiseren, dat goedkope succesjes „op eigen terrein", nog geen garan tie geven voor het geringste succes in de internationale toernooizaal H. W. Filarski. Onze schaakrubriek De schaakcompetitie verschaft de speler niet alleen praktische oefening en kennis, maar veel meer nog bevredigt zij de esthetische behoefte en openbaart ze de schoonheid van het spel. Ten bewyze van dit laatste de volgende compositie van S. M. Kaminer, die de eerste prijs won in de wedstrijd van „Sjachmaty" in 1927. 3 s ■U 6. La2—bit, Ke4e5 (op Kf4 volgt 7. Pg6 eveneens); 7. Ph8 g6t, Ke5e6; 8. Lbla2 matl LADDERWEDSTRIJD CLXXVII Bekijken we de diagramstand, dan zien we dat beide partijen eerst nog een aantal zetten moeten doen, alvorens ze slag kunnen leveren. We zouden hier dus wat onverschillig kunnen zijn. Zwart, hier aan zet, heeft het plan veld 24 te gaan be zetten. Dat is op zichzelf uitstekend. Dit kan hij op twee manieren doen nl. door 14—20—24 of met 15—20— 24. Is zwart hier van mening dat dit toch niets uitmaakt, dan heeft wit een kans hem te verslaan. Want speelt hij1520 dan volgt: 3530 dreigt 30—24 met schijf winst. Zwart is nu gedwongen tot 2024. En wit kan nu fraai winnen door: 43—39, 24x35; 44—40, 35x44 33—29, 44x31; 29x7, 2x11; 37x6! Z0 was het dus ook hie^ nodig even te kijken. FREEK GORDIJN Zuidafrikaanse boe ren in afgelegen dis tricten van het land hebben vaak last van rondzwervende lui paarden. Tien jaar ge leden is daarom een arts in Johannesburg Daan Marais, begon nen met het fokken van een hond, die in staat zou zijn een lui paard te vangen en te doden. Negen geslach ten en een fortuin aan voedsel later heeft hij zulk een dier gefokt. Het is een kruising van rassen als de Sint Bernard, de Engelse buldog en de Deense dog. De hond zal mis schien nooit een schoonheidsprijs win nen, maar hij kan over een schutting van tweeëneenhalve meter hoogte springen en weegt 90 kilo. „Ik heb speciale aan dacht besteed aan het verkrijgen van de sterkst mogelijke kaak spieren", zegt Marais. Hij is nog niet hele maal tevreden. Zijn hond heeft flaporen, maar hij wil de vol gende generatie staan de oren geven. „Het zal de grootste hond met vierkante kop en wolfsoren ter wereld zijn", zegt hij. „Het dier zal er met staan de oren ook beter uit zien", voegde hij eraan toe. Van elke 25 gefokte honden heeft Marais de beste gekozen voor het volgende foksta- dium. „Het duurt lang, voor je hebt wat je in gedachten had, maar binnenkort zal ik zo ver zijn". Antwoord op bridgevraag: Als u dit niet doubleert, ver dient u nimmer meer een wedstrijd te winnen. West heeft geen erg sterk spel (hij paste eerst), zijn hartens werden door oost niet ge steund dus is het zéker, dat noord er een handvol tegen heeft. Oost was bereid op twee ruiten te stoppen, maar op wests aandringen bood hij toch nog drie SA kenne lijk in de hoop op vele rui tenslagen, die OW echter niet zullen makenMis schien valt er een spel te construeren waarbij west met kunst en vliegwerk tot negen slagen kan komen er staan daartegenover ech ter tientallen spellen, waar in zo'n drie Sansje twee of drie slagen zal sneuvelen. Deze soort risico moet een goede speler in een wedstrijd durven nemen. Hij kan niet wachten met doubleren op spellen, waarin hij vijf ze kere slagen in handen heeft! Wit heeft een loper meer, maar zwart direigt op dl een dame te halen. 1. Pg8—f3t, Kd4—c3 (Kd3 dan e7, Pd7; 3. Pxd2, Pf5; 4. Lblt en wint). 2. e6e7, Pf8—d7 (op e8Pf6t). 3. Pf3xd2 (wit heeft nu een stuk plus een pion meer. Op Kxd2 volgt Kg6 en wint. Hoe moet zwart hier nog tegenop?) 3Pe3f5 (indien 4. e8D dan 4Pf6t; 5. Kg5, Pe8; 6. Pe4, Kb2 remise en 4. e8P dan 4 Kxd2; 5. Le6, Pf6t; 6. Pxf6, Pg7t remise) 4. Pd2e4f!, Kc3d4 (het paard was op di2 ook verloren, maar met deze manoeuvre komt de zwarte koning op de diagonaal blh7, zoals zal blijken een beslissend nadeel.) 5. e7e8P!, Kd4xe4. Dat dieze stand (diagram II) nog ge wonnen kan worden, berust op het feit, dat zwart Pf5 moet blijven 1. diploma aan de muur 2. hoed aan kapstok anders 3. flesje andere vorm beneden 4. zakje in jas van kapper 5. ogen klant 6. neus man voor het raam 7. poot van tafeltje anders 8. man voor het raam draagt hor loge lui: H - I SU I Wit geeft mat in drie zetten. C LX} cvn L m m 1 IZ i Zwart speelde Dxg2 en Pe3 maar weerlegde deze combinatie en won. Oplossingen uiterlijk 19 januari aan W. H. van der Nat, Acacialaan 25, Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 12