MODE STICHT VERWARRING lï 't Was te vermoeiend Is het nu een jongen of een meisje? EVEN ZUINIG ZIJN Zaterdag 12 december 1964 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Een elegante combinatie van de kunstvezel tergal: een wit mousseline blouse met geplisseerde mouwen en een lange cloqué-avondrok. (W)ETENS WAARD In de weken tussen Sinterklaas en kerst zullen veel huisvrouwen heel zuinig aan moeten doen. December is toch al zo'n dure maand en de kerstdagen zullen veel van het huishoudbudget opslurpen. Laten we daarom deze week eens denken aan de peulvruchten, die ertoe bijdragen dat we de nodige voedingsstoffen op een goed kope wijze binnenkrijgen. Vooral in combinatie met kaas krijgen we een zeer smakelijk en voed zaam geheel. Onze Franse bonenschotel" is hiervan een goed voorbeeld. Franse bonenschotel Kook 300 gr geweekte bruine bo nen gaar in het weekwater met iets zout, waaraan 2 gesnipperde uien, laurier, 2 kruidnagelen en wat tijm is toegevoegd. Giet, als de bo nen gaar zijn het vocht af en meng 4 lepels geraspte oude kaas en 100 gr klein gesneden ham door de bo nen. Maak alles op smaak met peper en kruiden en roer er ten slotte 2 losgeklopte eieren en veel gehakte peterselie door. Breng de massa over in een ingevette vuur vaste schaal en dek deze af met paneermeel en klontjes boter. Geef deze in een hete oven een goud bruine korst. Aardappelschotel met worst Kook een rookworst gaar, snijd deze in plakjes en leg een gedeelte in een beboterde vuurvaste schaal. Hierop komt een laag in plakjes gesneden aardappel en vervolgens weer een laag worst. Tot slot een laag aardappelplakjes. Giet een deel van het worstnat erover en dek het geheel af met een mengsel van paneermeel en geraspte kaas. Bak het gerecht in een hete oven goudbruin. Kruidkoek (in een cakevorm van 30x7 cm) 250 gr pond) bruine basterd suiker, 100 gr (12 eetl.) haver mout, 150 gr. {V/2 ons) tarwe bloem. IVz theel. bakpoeder, 1 theel. kaneel, 1 theel. gemberpoe der. Vz theel. nootmuskaat. Vz theel. gemalen kruidnagelen, mespunt peper, 2 dl melk, 250 gr pond) gewassen rozijnen, 50 gr oranjesnippers. Beboter de vorm en bestuif deze met bloem. Roer alle ingrediënten door elkaar tot een samenhangend geheel. Vul de vorm met het deeg voor 2/3. Zet de vorm in de oven op het rooster en bak de kruidkoek gaar en lichtbruin van kleur. Laat ze eerst 10 minuten in de vorm en daarna uit de vorm gestort op een taartrooster afkoelen. Besmeer de plakken koek desverkiezend met boter of margarine. Ik moet het eerlijk bekennen: we zijn hopeloos achter ge- raakt en nooit, nooit zullen we de achterstand meer inhalen Een tijdje ging het goed en konden we de wedloop-met-de produktie aardig bijhouden. We kochten een auto toen iedereen zich een auto aan schafte en kampeerden toen kamperen mode werd. Zelfs brachten we het tot een elektri sche koffiemolen, een mixert'je en een broodrooster. In een roekeloze bui bestelden we een convector (toen nog modern) en legden linoleum op de trap in plaats van de traditionele lo per. Maar daarna verslapte onze ijver en raakten we achter. De eerste noot die we misten was het tele visietoestel. Vanwege de studerende kinderen hadden we de aankoop van een kijkkastje uitgesteld en daarna was er steeds iets dat ons verhinderde zo'n apparaat aan te schaffen: de barse kritieken in de dagbladen of de gedachte 's avonds niet meer te kunnen lezen Op eens realiseerden we ons dat we zo'n ding helemaal niet wilden heb ben Bovendien kwam er opeens een Tweede Net, plus een commer- diéle televisiezender en bij anderen zagen we, dat je voor die nieuwig heden telkens nog een antenne no dig had, tot het dak vol stond en niemand meer wist naar wie .of wat hij wilde kijken. Thuisgeko men grepen we haastig naar een boek en vergaten spoedig dat we niet .modern' meer waren. Intussen vertelden de dagbladen ons dat er proeven werden genomen met kleu- ren-t.v. en sterco-t.v., waarvoor dan een tweede en een derde toe stel nodig zouden zijn en toen ga ven we het op. Drie toestellen, zes antennesdaartoe zouden we nooit meer de moed kunnen op brengen. pantalon. Ze adopteerden Jak en jekker, trui en pullover en het spor tieve herenoverhemd (al die dingen stonden beter en waren vooral com fortabeler in herensnit dan wan neer ze waren gesneden voor de vrouwelijke figuur). Ze stapten op platte schoenen rond, ferm als een man. Ze droegen het haar kort, on- gekapt, het gelaat bleek, onopge maakt en de nagels stoer, kort en ongekleurd. Ze verborgen mèt de Jongens hun wimpers achter don kere brill eglazen en hun onzeker heid achter een stoere wijdbeense houding. De jongens, om het allemaal gemakkelijker te maken, sloegen een paar bezoeken aan de bar bier over en lieten het haar groeien behalve dat van snor of baard, waarmee voorlopig toch geen eer te behalen viel. Ze hulden zich zoals de meisjes in leren jasjes (bijvoorbeeld zwart) en suède pullovers, ze tooiden zich met de kleurigste kleuren en brachten gepatroneerde kle ding in hun uitzet binnen. Ze legden een ketting om de das- loze nek, een sjaal in de trui hals. Op lichte, soepele, smalle, puntige en veterloze schoenen stapten ze ferm en licht als de meisjes. Ze verborgen hun ge spierde jongensbenen in pantas van de nauwste soort en hun onzekerheid achter een nieuwe onbevangen mode. Handige fabrikanten voelden de situatie aan, zagen geld in de ont luikende stroming en de massa-in dividualiteit van de jeugd die in deze tijd een financieel florerende jeugd geworden is. Ze brachten „mannentruien" in hun Jongeda mescollecties, herenshirts voor het zwakke geslacht. En voor Adam kleinere, meisjesachtige overhemd- boorden, smallere, jeugdigere strop dassen. Ze gingen verder met pas- telkleurige zelfs roze over hemden, beplooid, bestlkt, beruched op 't front en aan de polsen, ge streept, genopt als een meisjesbloes. Ze sneden him „slacks" van week tot week nauwer en uit stoffen die geen respectabel heer ooit respec tabel voor een heer zou hebben ge acht. Het ging er allemaal in als zoete pap. De kleermakers die zich gewillig genoeg toonden, maakten, in opdracht, kostuums van een coupe die ze nooit eerder hadden gezien, geheel naar aanwijzing en het idee van hun jeugdige, nieuwe klant. De damesmode leverde tal van details voor wat er in jonge mannenkleding nieuw en revolutio nair was. De „beat-groepen" en bands, de jeugdige sterren uit de teen agerswereld, met de Beatles in de voorste rij, hebben zeker veel bijgedragen tot de fantasie en de verfijning van de jongeman- nenkleding, vooral die van hei niet-sportieve genre. En de Ita lianen met hun gevoel voor mode en mannelijk schoon heb ben hun gewicht in de schaal gelegd. De modezaken voor jon gemannen die in de grote cen tra van deze westerse wereld al lang geen unicum meer zijn, zijn een genot om te zien: zelfs de meisjes staan er te watertanden voor de kleurrijke, magnetische etalages. Ja, het zwakke geslacht waagt er zich zelts binnen, want wat het er in de overhemden en truienafdeling vindt, vindt het zo gemakkelijk niet in de lingerie-en-bloesjeswinkel. Zelfs een pantalon vindt vandaar zijn weg soms naar de meisjesgar derobe hij is immers keurig ge sneden, van degelijk materiaal, een stukje kleermakerswerk dat boven dien vaak vergezeld gaat van dat extra beetje service (snel vermaken, zonder extra kosten) dat in de he renwinkel courant en in de dames winkel geschiedenis is. De beste en bestgeklede klanten van die a van tg ar de jongemannen- het niveau van mijn grootmoe der, die ook geen behoefte had aan centrale oliestook, een diepvrieskast of een elektrische brilpoetser. Toch werd zij bijns tachtig en was heel gelukkig. Het gekke is, dat wij dikwijls nét zo gelukkig zijn en met een gerust hart alle advertenties waar in wordt aangekondigd dat „mo derne mensen" dit of dat gebrui ken kunnen overslaan. Want we hebben ons teruggetrokken uit de gelederen van de „moderne men sen", Het was te vermoeiend THEA BECKMAN Het is u, in de stad, vast wel wel eens overkomen dat u zich af vroeg „is dat een jongen of een meisje?" Misschien heeft u zelf wel een zoon of een dochter van wie u niet zou weten of het Jan of Jaantje, Piet of Miep is, ware het niet dat u het kind van klein-af heeft grootgebracht. De verwarring schuilt uitsluitend in de mode en dateert niet van vandaag. Het is allemaal waar schijnlijk heel onschuldig begon nen toen het eerste meisje (wie?) voor de eerste maal (wanneer?) 'n mannentrui (van broer of verloof de) aantrok ener leuk en sportief mee uitzag. Een ware plun dering is gevolgd. Meisjes haalden uit de herenmode wat er in zat. Ze verschenen in blue Jeans, in lange Bij de tekeningen: 1. Modern Jongeluisuniform: zwart leren jasje, geel overhemd met gehaakte 6tropdas. Nauwe pantalon van een fantasiestreep in zwart, bruin en goud, te dragen met zwarte leren laarzen over de pijpen of met veterloze hoge schoe nen tot de enkel. 2. Een van de luxes voor het aan komende sterke geslacht: de suède driekwart jas met voering en kraag van bont, roodvos, opossum of nerts. Uit Berlijn komt tleze zomerse zeer vrouwelijke Japon van ge nopte witte trevira-georgette om u er even aan te herinneren dat het nog een paar maandjes winter is. zaken zijn uiteraard de oudere teenagers en meerderjarige jonge mannen die wat meer geld te spen deren hebben, zoals de zingende, gitaarspelende of drummende ido len van nationale of internationale faam, en de meer kunstzinnige moot der jongere generatie die vla kunstacademie, toneelschool etc. carrière tracht te maken en van nature meer selectief is waar het om kleding gaat. Onder hen zijn er velen die althans hun kostuums laten aanmeten en volgens hun eigen schetsen en ontwerpen laten uitvoeren. Vooral in Engeland, waar de he renmode altijd een bijzondere sta tus heeft gehad, komt de jonge- mannenmode uitstekend en finan cieel betrekkelijk voordelig uit de bus. In de confectie vind je er voor normale prijs een modern over hemd met frutsels op het front en frutsels aan de manchetten. Onder de goedkopere kleermakers zijn er die zich welwillend buigen voor de excentrieke wensen der avant-garde jongeren. En in de meer luxueuze klasse zijn er ontwerpers aam 't werk die, gelijk in de haute couture, hun niet conventionele creaties in stof, linnen en knopen uitvoeren, waarna de bestellingen worden in gewacht. Tot de nieuwste creaties voor deze winter horen de driekwart bontjas van nutria, bever of aeal- skin. of van suède met een voering en kraag van roodvos, nerts of opossum. Nieuw zijn de bij een- horende separates voor jongeman nen, bijvoorbeeld: het kostuumjasje van grijze flanel, gevoerd met een zwart en wit pied de poule ruitje, bij een pantalon van identieke pied de poule. „Kostuum" ook ia een ge heel van zwart leren jasje (figuur 1) en een nauwe pantalon van een fantasiestreep (in fantasiekleuren) die tot de kuit in zwarte leren laar zen verdwijnt. Daarbij een licht ge kleurd overhemd dat met de kleu ren van de pantalon harmonieert. Modern 't pak met kraagloos jasje en nauwe kniebroek van het soort dat St.-Laurent verleden jaar voor het zwakke geslacht lanceerde; uit gevoerd in geruite tweed, aangevuld met zwarte kousen (waar de broek overheen valt) en een zwarte trui onder een vest van het kostuum ruitje. Het bijpassende schoeisel? Caramelkleurige suède schoenen tot de enkelAls we nog negentien waren en van het andere geslacht, zouden we zo voor al die smaakvolle kleding bezwijken. Want een van de grote attracties is dat deze, on danks alle details aan de meisjes mode ontleend, helemaal niet ver wijfd is, helemaal niet equivoque ia en dat het absoluut niet langer het privilege is van een handjevol ex centriekelingen of een handjevol rijkeluiszoontjes. Het enige, werke lijk enige nadeel dat we er in kun nen zien is dat.onze jonge hel den wanneer ze eenmaal de late leeftijd der rede en het begin van een goede, serieuze carrière berei ken, conservatiever worden in hun keus niet omdat ze ineens dat aparte niet meer waarderen, maar omdat ze voelen dat de oudere ge neratie, die hen tenslotte straks in het zadel helpt, de jeugdige expres sie van mannelijke exotica maar half of niet aanvaardt. Of, zoals een van de succesvolle jongeren het uitdrukt: als ik in mijn donkere streepjespak verschijn, krijg ik aan zienlijk hogere prijzen voor mijn (illustratie) werk, dan wanneer ik in mijn zo-en-zo (lees: naam van een avant-garde kleermaker) een be zoek afleg. J.V. Voor deze winter oncwierp de Parijse fourreur Chombert dit giraffe-ensemble in zwart wit. Blouse en rokrand zijn van wollen stof 3. Revolutionair: dit geklede kostuum, dat het equivalent is van de meer bedaagde klassieke smo king. Extentriek: de soepele, zwarte leren laarzen die erbij horen. In dit Engelse avant-garde ontwerp zijn de schouders ultrabreed, terwijl het jasje verder smal en zeer lang is. Het heeft vier satijnen knopen, waarvan de onderste niet gesloten wordt, bezit een fluwelen kraagje zonder revers, dat evenals de over slag van het Jasje met zwarte satijn gebiesd is. En voor wie betwijfelt of laarzen wel de passende avond dracht zijn, wordt erbij verteld dat ze licht en soepel genoeg zijn om in te dansen. En daar gaat het ten slotte maar om. De bekende kozak ken zijn hele generaties op laarzen door gedanst, onze jongeren twisten er hoogstens een, twee seizoenen op.._ derde, al naar mijn stemming was, en de kinderen konden van harte meedoen aan de Beatle-rage, de Rolling Stones-lawine of Shadow- achtig gitaarspel, het ding was en bleef: mono. Dat werd me kwalijk genomen zowel door de kinderen als door high-brows. „Heb Jij nog altijd een mono? Waarom neem Je geen stereo? De platen zijn dan wel de helft duurder, maar daar heb je dan ook wat voor". Ik begreep het niet goed, want op mijn mono-platen had ik ook wat: pure schoonheid en ver rukking, de noodkreten van een doof wordende Beethoven, de Stradivarius van Grumiaux. Ik zag dus af van de stereo, omdat ik voor hetzelfde geld liever drie platen koop dan twee. Maar mijn reputatie van muzieklief hebster was grondig vernield. Desondanks kochten we ook geen bandrecorder. De radio, én de pick up, én de kinderen maakten al la waai genoeg. Dat alles nog eens opnemen en afspelen leek me niet noodzakelijk. Maar zie, zelfs de bandrecorder is intussen verouderd en zal zeer spoedig door een video recorder, waarmee Je beeld en ge luid kunt opnemen en weergeven zodat je alles twee keer kunt be leven. Ik weet nog niet, of ik alles wel twee keer wil beleven.! De Techniek weet echter var geen ophouden. Om weer „bij" te te komen zou ik een elektronisch orgel moeten aanschaffen, plus machines om boontjes af te halen, aardappelen te schrappen, eieren te onthoofden, honden te borstelen, stenen vloeren te dweilen, ramen te zemen, vaten te wassen, de heg te snoeien en kamerplanten te be spuiten.Maar wat moet ik daar mee? Nog altijd wacht ik tot ze een koelkast bij de boter cadeau geven We halen het nooit meer in. Bij deze wedloop in „modern comfort" zijn we amechtig ach tergebleven en langzaam aan beginnen wt terug te vallen tot Met de andere statusattribu- ten ging het precies zo. Eerst dis cuteerden vader en ik over wat voorrang diende te hebben: was machine of centrifuge. Juist toen we tot een besluit waren gekomen werden de half-automaten gelan ceerd en daarna de volledig auto matische wasmachines, plus de strijkmachines, de naaimachines die knopen aanzetten, gordijnen konden afmeten en kleedjes konden borduren. Apathisch liet ik me terugvallen op de emmer heet sop en het drooglijntje. Met het fornuis voelde ik me be drogen. Na lang aarzelen had ik een elektrisch fornuis gekocht en ik voelde me in één slag mooi „bij". Maar nauwelijks had ik geleerd een kip in een braadslede klaar te maken, de melk niet te laten overkoken, of de grill, de Barbecue en de Fondue-pan veroverden de wereld. Daar zat ik met mijn dure kookapparaat: hopeloos verou derd. Ik liet het maar zo; we eten toch meestal aardappelen rnet an dijvie en een runderlapje. Zelfs de pick-up bleek een mis verstand. Weliswaar kon ik dage lijks genieten van Arthur Gru miaux, van Richter of Ansermet, van Brahm's eerste of Beethovens overpeinzing

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11