LEIDSCH DAGBLAD CHAOS IN FRANKRIJK DOOR MASSA-STAKING Treinbotsing bij Boxtel Geen lichtbrood, warme maaltijden, vervoer en vermaak Mogelijk volgend jaar nog uitkering ineens GEEN GEWONDEN Mariner in juiste koers +S alles Vlieland éW §)$bmvi jigericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 No. 31439 Urecteur: E A. Ei. van Dlshoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57053 (Van Parijse correspondent) (Ongeveer twee miljoen werknemers bij de Franse openbare otsbedrijven hebben vandaag in het gehele land het werk neer- ilegd, hetgeen de volgende zeer onaangename gevolgen heeft thad: I grote gebieden zitten zonder stroom: om 9 uur gisteravond I floepten de lichten uit en werden in de huiskamers de kaarsjes I aangestoken, een vriendelijk gezicht, maar in vele gevallen uiterst hinderlijk? ook de verkeerslichten zijn uitgevallen, waardoor hier en daar I onontwarbare verkeersknopen zijn ontstaan, ofschoon de po litie al het mogelijke doet het autoverkeer in goede banen te I leiden? I van de 1600 stadsbussen, die gewoonlijk in de ochtenduren onderweg zijn, reden er vanochtend maar honderd: ook de I metrodiensten waren vrijwel geheel lamgelegd? het uitvallen van de verbindingei duizenden, vooral forenzen, niet in bureau of werkplaats te bereiken; had tot gevolg, dat tien de gelegenheid waren hun »r geen warme maaltijden enkele goede restaurants, ook de gastoevoer ligt stil, zodat bereid kunnen worden behalve in waar op houtvuur wordt gekookt; overal op de trottoirs staan volle vuilnisemmers, die vandaag niet geledigd werden. regen, wat er niet toe bijdroeg de sfeer in deze dagen voor Kerstmis vrolijker te maken. Natuurlijk heb ben de Franse deze toestand zien aankomen. Al dagen lang werden de winkels bestormd door kopers, die zaklantaars en kaarsjes kwamen in slaan. Alle reserves aan kerstkaarsen zijn dientengevolge volkomen verdwe- Petroleumlampen en spiritus branders zijn vlot afgenomen. Gis teravond schuifelden de Parijzenaars in het duister over de trottoirs. Zij konden zich voorstellen twintig jaar eerder te leven, in de tijd van de Duitse avondklok. Een lugubere her innering Het ziet er naar uit, dat het trein verkeer wel tot maandag in de knoop zal blijven zitten. Een ander gevolg de staking, die 24 uur zou duren s uitgeroepen om de eisen voor hogere lonen kracht bü te zetten, is de sluiting van de theaters, voorzo- niet over een eigen energie- Nare herinnering aan Duitse tijd (Het gevolg van de hierboven be dreven chaos was, dat vele zaken Indaag gesloten waren of slechts tet een klein aantal personeelsle- fn werkten. In Parijs was het be- (ekkelijk stil. Er viel een lichte mot- .LANCEERBASIS" IN DE RUIMTE De Amerikaanse luchtmacht heeft |steren vanaf Kaap Kennedy een wimteperron" gelanceerd, dat, een- hal in een baan om de aarde ge- Dmen, een kegelvormige kunstmaan [schoot. Het gevaarte werd door een fitan III A-raket op zijn plaats bracht. De Titan III A is de voor- ppster van de nog krachtiger Titan UC. die gebouwd wordt om militai- verbindingskunstmanen en een pand ruimtestation te lanceren. Kei afscheiden van de 1700 kilo legende kunstmaan vanaf 't „ruim- tperron" vond plaats een uur en èertig minuten nadat de Titan haar asis had verlaten. De Titan was Itgerust met een nieuwe derde trap, panstage" gedoopt, die, wanneer hij enmaal in een baan op 185 km oogte om de aarde is, verscheidene falen kan starten en meegevoerde borwerpen in een andere baan of in p ruimte kan sturen. Het ruimte- jprron was er gedurende zijn eerste pan om de aarde in geslaagd een piwenteling van 360 graden te ma- jen voor het richten van zijn sta- lilisatoren. KERSTDINER WEERBERICHT Nieuwe dep ressie Het KNMI verwacht van heden- Jot morgenavond: aanvankelijk nog [p vele plaatsen mist. Overigens paar bewolkt met later van het pesten uit opkomende regen. Gelei- lelijk tot krachtig en aan de kust pellicht tot harde toenemende zuid westelijke wind. Tamelijk koude I Pacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 DECEMBER Zon op: 8.39 uur; onder: 16.28 uur; I Maan op: 13.40 uur; onder -.- uur. Hoogwater in Katwijk te 8.45 en 2117 uur, laagwater te 4.05 en 16.33 Kersttoespraak van de Koningin Koningin Juliana zal in een natio naal programma op vrijdag 25 december van 13.00 tot 13.15 uur de beide zenders Hilversum 1 5 een kersttoespraak houden. voorziening beschikken. Een pijnlij ke situatie is ontstaan in de zieken huizen, waar men echter wei stroom heeft op de afdelingen waar deze het hoogst nodig is. BETOGINGEN IN LISSABON De politie van Lissabon heeft giste ren in de binnenstad demonstranten uiteengejaagd die betoogden tegen het proces van een 20-jarige student in de rechten. Tenminste vijf jonge lui werden gearresteerd. De betogers hadden geprobeerd het rechtsgebouw te bereiken, waar José Saidanha Sanches terecht stond on der de beschuldiging te behoren tot de buiten de wet gestelde communis tische partij en „het in gevaar bren gen van de veiligheid van de staat". Politie met de stalen helm op kwam in actie, nadat een groep jon gelui in spreekkoor riep: „vrijheid, vrijheid", toen de politiemannen be gonnen met hun geweerkolven te weiken. Saidanha werd 29 april gearres teerd. B\j een schermutseling werd hij door een schot van een politie agent geraakt. De openbare aankla ger beweert dat hij een communist is en dat hij bij .zijn arrestatie een aantal opruiende strooibiljetten bij zich had. Maar van de zijde van de universiteit wordt meegedeeld dat het neerschieten van Saidanha bedoeld was als intimidatie van de gezamen lijke studenten. Verleden week maakte de politieke politie de aanhouding bekend van elf studenten die allen lid zouden zijn van para-communistische orga nisaties. Kort voor middernacht viel ook in de gewoonlijk schitterend verlichte Rivièra de stroom uit, waardoor bio- scoopen en theaters moesten sluiten. In café's en nachtclubs haalde men kaarsen voor de dag. De meeste bakkerijen hebben hun werkzaamhe den moeten staken en de Fransen moesten het vandaag dan ook zonder vers brood stellen. In Le Havre en Clermont Ferrand konden de och tendbladen niet verschijnen. Hertog v .Windsor moet hartoperatie ondergaan Dc Hertog van Windsor (70) de voormalige koning Edward VIII van Engeland, zal maan dag in het Methodisten-zieken huis in Houston (Texas) worden opgenomen voor een operatie aan een slagader, aldus een lid van het personeel van de hertog. De operatie zal worden verricht door dr. Michael de Bakey, hoogle raar in de chirurgie aan de Baylor Universiteit. Dr. De Bakey heeft de hertog niet onderzocht, maar werd gekozen om de operatie uit te voe ren omdat hij „de beste chirurg op dit bepaalde terrein is". Dr. De Baker wenste de operatie te ver richten in zjjn eigen ziekenhuis en met zijn eigen medewerkers. De 70-jarige hertog, die in 1936 afstand deed van de Britse troon om mevr. Wallis Warfield Simpson, een gescheiden vrouw, te huwen, lydt aan i Veldkampaan loonakkoord valt niet meer te tornen (Van Haagse correspondent) Minister Veldkamp en de werkge vers- en werknemersvoorzitters van de Stichting van de Arbeid hebben thans formeel bevestigd, dat zü het eens zijn over een loonsverhoging van 5 procent, f 110 minimum week in kom en en extra kinderbijslag voor grote gezinnen, alsmede een uitke ring-ineens als in mei volgend jaar blijkt, dat wü er economisch beter voorstaan dan werd verwacht. In- Tivaalf wagons en elektrische locomotief uit rails geworpen Dit blad bestaat alt ZO pagina's Een goederenterin is vannacht om ongeveer kwart over drie bij Boxtel achter op een stilstaande goederentrein gereden. Eén ma chinist kreeg een buil op zijn hoofd, verder werd niemand gewond. De materiële schade was echter aanzienlijk. Twaalf wagons en een elektrische locomotief ontspoorden. De locomotief is zwaar beschadigd. Hoewel het officiële onderzoek nog in volle gang is, wijzen diverse fac toren erop, dat de machinist van de eerste goederentrein door een on veilig sein is gereden. De toedracht van het ongeluk is vrij duidelijk. Een goederentrein stond op enige honderden meters voor het station Boxtel te wachten voor een onveilig sein. De Maastricht se machinist van de andere goede rentrein boorde zich daarna met zijn locomotief in de stilstaande trein. Hoewel het dus waarschijnlijk is, dat hij door een onveilig sein is gereden, hebben de Spoorwegen zich nog niet over de schuldvraag uitgelaten. Op het tijdstip van de botsing was het zicht door een lichte nevel in de buurt van Boxtel niet al te best. Door het geweld van de botsing heeft de zware locomotief - waarde ander half miljoen gulden de achterste goederentreinen wagen van de andere trein, een zo- de samenstelling. 1 genaamde kolenbak, verpulverd. Na I Bij de herstelwerkzaamheden zijn de botsing ontstond een begin van brand, maar de Boxtelse brandweer slaagde er spoedig in het vuur te bedwingen. De locomotief is niet ge heel verloren. Volgens N.S.-deskun- digen zal hij over twee maanden weer kunnen worden gebruikt. In de sloot Enkele wagens kwamen in de spoor sloot naast de baan terecht. Andere zijn schots en scheef over elkaar heen gebuiteld. Een van de wagons boorde zich met zijn neus in de zachte Brabantse klei. Naast de spoorbaan liggen hopen kolen. Beide jin gemeng- twee grote zestig tons kraanwagens van de N.S. betrokken. De eerste uit Eindhoven arriveerde vanochtend om half acht. De twee de kwam uit Utrecht. Desondanks zullen de werkzaamheden op deze zeer belangrijke lijn nog de gehele da gduren. Stagnatie Welke problemen dat voor de Spoorwegen meebrengt, kan men af leiden uit het ongeluk, dat maandag avond gebeurde. Niet ver van de overweg af botste een bromfietser tegen een trein. Vijf kwartier was de treinenloop toen gestagneerd. In die tijd formeerde zich een stoet van niet minder dan vijftien wachtende treinen. Onderzoek Later kwam het bericht, dat ook de officier van Justitie in 's-Herto- genbosch een onderzoek heeft gelast naar de oorzaak van de botsing. V/at de botsing zelf betreft: er zijn niet alleen wagens ontspoord in het achterste gedeelte van de stilstaan de trein, maar door de kracht van de botsing zijn ook vooraan enkele wagons uit de rails geworpen. Men streeft er intussen naar morgen weer de normale dienst te rijden. Minister Veldkamp van So ciale Zaken heeft gistermiddag in het nieuwe NVV-gebouw in Amsterdam een bespreking van bijna twee uur gehad met de N.V.V.-voorzitter, de heer Roe mersEr werd afscheid genomen met een hartelijke handdruk. plaats van deze mogelijke uitkering hadden de vakcentrales, zoals giste ren gemeld, liever nu meteen 1 pro cent verhoging van de vakantietoe slag gehad. Bij nadere besprekingen hebben zij zich hierbij echter neer- J.legd. Wel hebben zij nog een pijl op hun boog gehouden met betrekking tot de afgeketste verruiming van de ondernemingsgewijze differentiatie. Als het er nu van komt, dat er zwar te lonen worden betaald, willen zij daaraan een wettige tint geven door die zwarte lonen als differentiatie te beschouwen. Dit en andere werkne- merswensen en werkgeversvoorbehou- den, moeten nog nader in de stichting worden besproken. Dezelfde prijzen De werkgevers hebben er van af gezien voor him akkoord-verklaring met een hoger loonstijgingspercenta ge te blijven aandringen op een al gemene doorberekening in de prij zen. Zij hebben echter aangekon digd minister Andriesssen (Economi sche Zaken) te houden aan zijn eer der gedane toezegging, dat voor be drijven en bedrijfstakken, die door de loonsverhoging in moeilijkheden komen, het prijsbeleid nader zal wor den bekeken. Een ander punt van bespreking tussen regering en bedrijfsleven zal het loonsysteem zijn, dat in de afge lopen verwarrende weken weinig re den tot tevredenheid heeft gegeven. Minister Veldkamp zei hierover gis teravond in een uiteenzetting over hec bereikte akkoord, dat iedereen ook de overheid behoefte voelt hierover te praten. Vervolg pagina 2 VOLAUTOMATISCHE Koning Olav van Noorwegen complimenteert de Amerikaanse \gerleider ds. Martin Luther King na hem in Oslo de Nobel prijs voor de vrede te hebben Itgereikt. Geheel rechts mevr King. De Mariner IV zal Mars 14 juli a.s. op een afstand van 8.650 km passeren. Dit hebben weten schappelijke ambtenaren van het straalvoortstuwings-laborato- ium verklaard na een studie van de op 5 december uitgevoerde manoeuvre tot wijziging van de koers van het ruimteschip. Zonder die manoeuvre zou de Ma ner TV Mars op een afstand van iet minder dan 230.000 km. gepas seerd zijn. Deze afstand zou te ver zijn geweest om het ruimteschip zijn tack het nemen van goede foto's en het verrichten van metingen te laten uitvoeren. De Marine IV zal in deze nieuwe koers achter Mars langskoersen, wat betekent dat de radiosignalen van het ruimteschip door de dampkring van Mars naar de aarde zullen rei- Verwacht wordt, dat wijzigingen in deze signalen als gevolg van de invloeden dezer dampkring nieuwe inlichtingen zullen verschaffen over de dichtheid van deze dampkring. Advertentie KOOI 9.45 KOOI 16.75 KOOI 18.75 een Juweeltje met plastic (dus roest vrije) bak en lade. Zowel ver chroomd als verkoperd. Kooi en standaard 21.95 verschillende mooie modellen 24.95 óók met standaards voor de bloempotten. 28.50 Nieuwe Rijn 50 - tel. 2 08 24 (01710) 1 (Advertentie) - J. Busé te Leyden, heeft aangekregen o.a.versche gespeende 1 Zeeuwsche, Texelsche en kor- oesters; Bessenwijn 50 cents per flesch; Kastanjes en Aard-akers 15 en 20 cent de 5 ons. In de openbare vergade- ring van de Leidsche afdeling der Ned. Mij. ter Bevordering van Nijverheid, gehouden in de Stads-Gehoorzaal, heeft Mr. P. J. Amersfoordt bepleit een spoorweg van Amsterdam naar Leiden door de Haar- lemmermeer.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1