Slooppremie voor drijfnetloggers Verstopte neus Een miljoen gulden voor verbetering van de kwaliteit Duitse ondersteuning aan ex-S.S.-ers? Bredase smokkelaar ontvoerd uit kliniek „Nobelprijs is vaak ook aanmoediging" Structuurverbeteringen in de visserij LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 Belgisch Kamerlid De minister van Landbouw en Visserij heeft het in de begroting voor 1965 aangekondigde plan tot besteding van f2.000.000 aan de bevordering van structuurverbeteringen in de visserij na overleg met het bedrijfsleven thans definitief vastgesteld. De f 2.000.000 zullen aan de volgende onderdelen van het plan worden besteed: stimulering van kwaliteitsverbetering van aangevoerde verse haring en makreel circa f 1.000.000, steun aan experimentele visreizen circa f400.000, slooppremie voor ongeveer 30 drijfnet- loggers circa f 450.000, bijdrage voor structuurverbeteringen In de visconservenindustrie circa f 100.000. sanering van de beroeps binnenvisserij in Friesland circa f 50.000. Bemanningen delen mee in de premies Minister Biesheuvel wil zich in 't voort te zetten overleg met het bedrijfsleven zo spoedig mogelijk beraden over acties in de komen de jaren in het kader van de to tale instructurele aanpak van het visserijbeleid. Met de nu aange kondigde projecten is reeds reke ning gehouden met wensen van de Commissie Ontwikkeling Zee visserij (Commissie Diepenhorst) voor de structurele ontwikkeling van de visserij. Deze projecten zijn zodanig geko zen. dat. zij reeds structuurverbeterd kunnen werken zonder dat het ge vaar bestaat, dat daarmee het be raad over hetgeen in de komende Jaren kan worden verricht in later wellicht minder gewenste richtingen wordt gedrongen. De minister zei, deze nieuwe be leidsmaatregelen ook te willen be schouwen als een overgang naar een EEG-visserij beleid. Haring en makreel Voor de kwaliteitspremie heeft men verse haring en makreel uitge kozen, omdat de aanvoeren van die vissoorten het grootst zijn. En by grote aanvoeren houdt het kwali- teitsprodukt het op de markt het langst vol. Duitse afnemers vragen hoe langer hoe meer naar gesorteer de, verse kwaliteitsharing, een arti kel, dat vooral Denemarken hun kan leveren. Ook Nederland zal moe ten gaan leveren wat de klant vraagt. De premie zal voorlopig bestaan uit een vast bedrag van f3 per kist van 25 kg. Premiewaardige haring en makreel, aangevoerd in eenmalig fust. De voor reder en opvarenden be stemde premiegelden zullen bij de netto-besomming worden geteld en buiten het garantieloon worden ge houden. De kwaliteitskeuring by aanvoer zal voorlopig alleen gebeu ren op de visafslagen in IJmuiden en Scheveningen. Experimentele reizen BU het besluit tot het verlenen van steun voor experimentele visrei zen is ook de toenemende intensiteit van de Noordzeevisserij» waardoor Saturnespel nu ook in Loosdrecht (Van onze Hilversumse correspondent) Een uiterst streng geselecteerde vereniging, die de naam draagt van „De Satumers", zal in Loosdrecht het saturnespel gaan beoefenen. Dit wettelijk toegestane behendigheids spel, dat voor het eerst in Zandvoort door de heer Car ansa werd inge voerd, heeft indertijd nogal wat stof doen opwaaien. Het balletje zal vanaf vanavond gaan rollen, maar niet voor Loos- drechtenaren. De Satumers hebben bijzonder strenge statuten en een di- to huishoudelijk reglement opgesteld, waarin vermeld staat, dat de club ontoegankelijk is voor inwoners van Loosdrecht, militairen, personen be neden de 21 jaar en personen in overheidsdienst. Om ervoor te zorgen dat de leden uitsluitend bestaan uit te goeder naam en faam bekend staande personen, zullen zij nauwkeu rig geballoteerd worden. De Exploita tiemij Caransa betwist Loosdrecht echter het recht het Saturnespel te beoefenen, daar de E.M.S. de licentie voor Satume voor heel Nederland meent te hebben. Volgens De Satumers zal Caransa hoogstens een octrooi hebben aan gevraagd. Aangezien een octrooi aan gevraagd kan worden op een handels artikel en de satumetafels gewoon uit het buitenland ingevoerd kunnen worden, ziet men niet in dat de rechten in één hand zouden berus ten. De juridisch adviseur van de club, mr. F. A. Leeman, heeft alles tot in de puntjes nagegaan en meent dat niemand de club kan beletten, in besloten kring althans, het spel te spelen. overbevissing begint te dreigen, in aanmerking genomen, alsmede de toenemende vraag van Noordweet- Europese consumenten naar rondvis. De Nederlandse visserij Is naar 's ministers mening te eenzijdig op haring en platvis georiënteerd, te weinig op rondvis. Om die rondvis te vangen zal men buiten de Noord zee moeten gaan. Het gaat by de experimentele reizen vooral om ka beljauw, schelvis en roodbaars. Ne derland heeft, in tegenstelling tot Duitsland nog geen markt voor rood baars, daar zal nu ook aandacht aan worden besteed. De subsidie wordt in uitzicht ge steld voor reizen gericht op andere dan traditlonale visgronden, vissoor ten en vismethoden of vistuigen. Voorwaarde is, dat van tevoren biykt, dat de bevindingen van een dergeiyke reis van nut kunnen zUn voor de verbeteringen in de structuur van de Nederlandse visproduktie. Een commissie zal de minister elk plan voor een experimentele reis adviseren. Uitgangspunt voor de be paling van de subsidie is de normale nettobesomming, die het betrokken vaartuig had kunnen maken op een traditionele reis van geiyke duur. De werkeiyke netto-besomming van de experimentele reis kont geheel ten goede aan redery en opvarenden. Afvoer drijfnetloggers De drijfnetloggers, waarvan het bouwjaar tussen 1900 en 1930, van sommige zelfs voor 1900 ligt, kunnen in tegenstelling tot treilers, alleen op haring vissen en zijn aan een seizoen gebonden, zodat de be manningen een deel van het Jaar werkloos zijn. Meer en meer moeten de bemanningen voor deze schepen dan ook buiten de eigenlijke visserij- bevolking gezocht worden. Er zijn thans nog 45 van deze log gers, waarmee in het afgelopen sei zoen gevist is en die dus voor de slooppremie van f15.000 per schip in aanmerking zouden kunnen komen. Het premieplan gaat alleen door, Is er voor 1 april 1965 tenminste 25 schepen zyn aangemeld. De mi nister verwacht dertig aanmeldingen. Conservenindustrie Over de maatregelen tot struc tuurverbetering In de visconserven industrie is het overleg nog gaande. De gedachten gaan uit naar een weerstandsfond, in te stellen bij de totstandkoming van een leverings contract voor verse haring en ma kreel tussen reders en fabrikanten. De minister hecht aan zo'n con tract veel waarde, daar het kan lei den tot de dringend gewenste regel matige aanvoer van grondstoffen te gen stabielere prijzen en tot een betere kwaliteit van de te verwer ken grondstoffen. Verder denkt de bewindsman aan de stimulering van het onderzoek naar nieuwe receptuur en de toepas sing daarvan. Steun zal dan kun nen worden verleend voor onderzoe kingen en voor aanschaffing cq het gebruik van de nodige nieuwe be- drijfsuitruating. Het is de bedoeling te bevorderen, dat de fabrieken van visconserven zich gaan toeleggen op de produktie van kwaliteitsartikelen, die kunnen concurreren op de Westeuropese markt. Thans richt deze industrie zich volgens de minister wat weinig op de West-Europese vraag, maar meer op verre markten. De Duitse visconservenindustrie heeft zich daardoor een plaats kunnen verove ren op onze markt. maakt geheim stuk bekend (Van onze correspondent in Brussel) Voor het eerst sedert vijftig jaar heeft een lid van de Belgische Ka mer de tekst van een geheim stuk bekend gemaakt om de politiek van de regering aan te vallen. De afgevaardigde is de socialist Ernest Glinne en het document in kwestie een kopie van een telexbe richt, dat de Belgische ambassa deur in Leopoldstad 14 juli jL aan de minister van Buitenlandse Zaken heeft gezonden. Hij brengt er verslag in uit van een gesprek, dat hy met premier Tsjombe heeft gehad. De ambas sadeur had deze gewaarschuwd voor het in de stryd brengen van blanke huurlingen in bepaalde streken te gen de Kongolese opstandelingen. Vooral had de ambassadeur hem ge wezen op de mogeiykheid, dat Bel gen in Kongo en België zelf in Kon go of in andere streken van de we reld daarvan de nadelige gevolgen zouden ondervinden. Toen men Glinne vroeg waarom hy het stuk openbaar had gemaakt antwoordde hy, dat men hem zo vaak had verweten, dat zyn inter venties niet op serieuze bewijzen wa ren gegrondvest en dat hy daarom met dit niet aan te vechten stuk was gekomen. Volgens het socialistisch dagblad „Le Peuple" zouden de documenten zyn gestolen in het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het ministerie zelf weigert alle inlichtingen, maar erkent dat een administratief on derzoek aan de gang is. Ook heeft men gezegd, dat er geen enkel stuk is gestolen, maar dat de moge- ïykheid bestaat dat iemand een fo tokopie heeft laten maken. De ques- teur van de Kamer heeft de zaak ook in onderzoek. Het is uiteraard niet onmogeiyk, dat de parlemen taire onschendbaarheid van die en gene zal worden opgeheven. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsrepu bliek wil ondersteuning geven aan Nederlandse ex-SS-ers en soldaten van de voormalige Wehrmacht. Door bemiddeling van het Rode Kruis heeft de Bondsrepubliek deze kwestie op nieuw aanhangig gemaakt, na dat in de jaren vijftig een derge lijk verzoek van Nederlandse zijde van de hand was gewezen. Er kon namely k geen sprake van zyn, dat in Nederland ex-S.S.'ers wèl uitkeringen zouden krijgen, terwyi Nazi-slachtoffers nog steeds op een regeling van de schadevergoeding wachtten. De Nederlandse regering zou zo kan men althans in Bonn ver- In Belgische Brasschaet (Van onze Brusselse correspondent) Een 26-jarige Bredase smokkelaar is vorige week door vrienden uit een Belgisch ziekenhuis ontvoerd. Deze ontvoering is nu pas uitgelekt. De man was tydens een smokkeltocht tegen een boom gereden. Hy werd opgenomen in een kliniek in Brasschaet by Antwerpen. Daar werd hy door vrienden weggehaald. Hy wordt nu thuis verpleegd. De Bredase officier van justitie, mr. Kalfhoff, zal de douanerecherche 'n onderzoek laten instellen naar mogeiyke strafbare feiten, die de smokkelaar heeft gepleegd, aan gezien hy niet naar België kan worden uitgeleverd waar hy werd beschuldigd van smokkelarij. De man lag reeds sinds 31 oktober in dit ziekenhuis, nadat hy, achter volgd door de Belgische douane, met zyn boterwagen in een bocht slipte en tegen een elektriciteitspaal te pletter sloeg. Zwaar gewond en be waakt door Belgische douane-men- London Airport ivordt te duur Een lid van het Engelse parlement beeft er gisteren over geklaagd, dat London Airport zo duur wordt dat men daar klanten gaat verliezen. „De grote Amerikaanse vliegtuigen maken niet meer zoveel gebruik van London Airport als enkele jaren gele den en gaan in plaats daarvan naar Parys", zo verklaarde Stephen Has tings, een conservatief lid van het Lagerhuis. Hastings sprak een commissie toe, die zich bezig houdt met de wet op het beheer over luchthavens. Hy drong aan op de verlening van lucht havendiensten tegen .redeiyke prij- Hastings zei dat het 2250 gulden kost om met een Boeingstraalvliegtuig op London Airport te landen vergele ken met 1890 gulden in Parys en 980 in New York. Geen wacht Toen zyn Bredase smokkelvrien- den hoorden, dat de wacht voor zyn kamer na enkele dagen werden op geheven, omdat men van oordeel was, dat hy niet in staat was te vluchten, rijpte by hen het plan hun vriend te bevrijden. Vermoed wordt, dat drie man een ambulancewagen hebben gecharterd en dat de zieke 's avonds op een brancard uit het ziekenhuisraam naar buiten is geschoven, waarna hy met de ambulance de grens over ging. Het vermetele stel zyn vrienden was de toegang tot België ontzegd wegens smokkelary werd geen haarbreed in de weg gelegd. De huisarts van de smokkelaar on derhoudt nu dageiyks contact met het Belgische ziekenhuis over zyn noodzakeiyke medische behandeling. Toren van Pisa Een Italiaanse staatscommissie, die een afdoend middel moet vin den om te voorkomen dat de be roemde scheve toren van Pisa omvalt, bestudeert thans 300 voor stellen ter voorkoming van deze ramp. De commissie heeft verder be kendgemaakt, dat zy van de 1.300 schrandere ideeën, die uit alle de len van de wereld ontvangen zyn, reeds 1.000 geschrapt heeft. De kos tenramingen varieren van 900.000 tot 17 miljoen gulden. nemen slechts bereid zyn het be talen van. een ondersteuning aan vroegere léden van het Duitse leger toe te staan, indien daarby wordt vastgelegd, dat het zogenaamde Bundesversorgungsgesetz tevens van toepassing wordt op alle Nederlan ders, die invalide zyn geworden of om het leven kwamen, nadat zy naar Duitsland of door Duitsland bezette gebieden waren gedepor teerd. Het verdrag, waarby (in 1960) de schadeloosstelling van Nederlandse Nazi-slachtoffers is geregeld, laat de opening van nieuwe onderhande lingen toe. Men zal zich er van Nederlandse zyde uiteraard van bewust zyn, dat in sommige gevallen ex-S.S.'ers hoge re uitkeringen zouden krijgen dan Nazislachtoffers, die slechts kwamen rekenen op een deel van de 125.000.000 D.M., die de Bondsrepu bliek als schadevergoeding heeft be taald. Daar staat echter tegenover, dat veel meer Nederlanders een schadevergoeding zouden kunnrji krijgen. Bovendien moet Nederland een vry groot aantal lieden, dat zich destyds in de rijen der Nazi's schaar de, thans zelf ondersteunen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 dec. Coöp :n Fruitveiling: andyvie 30-68, et gekookt "'-15, g ilnazle 85, stoofsla 30-60, spruiten 26-5 60-2.10, uien 12-27, witlof 75*S3 100 kg, bloemkool 40-88, knolselder! 10-18, sla A 10-36 per 100 stuks. LEIDEN, 11 dec. Kaasmarkt: aar gevoerd 5 partijen Goudse kaas e '-m«. iroM Noteringen: Gouds f3.04. Handel lui. koelen f 560-1276 per stuk. pinken f 450-650 ld., vette kalveren f 3.80-4.50 per kg levend gew. schapen t" vette r. lamm. varkens (zeugen) f325- 425 ld., schrammen f 85-100 ld., biggen scnapen srug. vetve ïamui. iu., vbjiwu» (zeugen) matig, schrammen ld., biggen kist Al 2.40-3.50, A2 2.40-5. BI 3.30-4.40. B2 2.00, Cl 1.70-2.20. C2 1.20-1.90, breek- peen per kist 90-2.50, andMvle 12-43, witlof 18-46, rodekool 6-15, boerenkool 17-20, selderie per 100 bos 7-9. Aan voer waspeen 96.000 kg. Gladiolen 14/op 12/14: Acca Lauren- tia 4.26-3.65, Alfred Nobel 7.45-7.60, Allard Plerson 3.65-3.25, Bloemfontein 3.65-4.55, Concordia 2.45-2.35, Elan 1.60- 1.40, Flreband 6.85-5.70, Flower Dream 5.85-4.75. Friendship 5.60-5.70, Gen. Konynenburg 9.40-8.20, Leeuwenhorst Sneeuwprlnses 1.95-1.85, Spotlight Wilson is wel, Schroder is niet tevreden De Britse premier Wilson keerde gisteravond in Engeland terug van zyn bezoek, aan de Amerikaanse pre sident. Als gevolg van de mist in Londen moest zijn vliegtuig in Man chester landen. De eerste minister verklaarde te geloven, dat hy er de Amerikaanse regering van overtuigd had, dat de verspreiding van kern wapens over andere landen tot staan moet worden gebracht, zyn reis naar Washington noemde hij buitenge woon geslaagd. „Op vele punten zyn contacten gelegd en de internationa le rol van Groot-Brittannië wordt door de Amerikaanse regering aan vaard". Maandag Is nog o meen andere re den een belangrijke dag: dan zal de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk door pre sident De Gaulle in Parys worden ontvangen. Officieel komt Rusk in Parys voor geallieerd overleg vooraf gaande aan de jaarlijkse NAVO-mi- nistersconferentie, maar in zyn ge sprek met De Gaulle zal zeer waar schijnlijk vooral de MLF aan de or de komen. Voor het einde van het Jaar zal ook premier Wilson een be zoek aan de Franse president bren gen. In de Franse hoofdstad voorspelt men de heer Wilson met zyn bezoek aan Parijs, waar hy zal trach ten belangstelling te vinden voor het Engelse plan inzake een gewijzigde mlf, heel weinig succes. De Engelsen willen zich, zo zegt men in Parys, de kosten van een nationaal kernwapen besparen en vertrouwen zich daarom Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven Nu hoeft u niet langer te suk kelen met een verstopte neus. Omdat Vicks vijf doeltreffende be standdelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler, die u weer vrij laat ademen... vlug en gemakkelijkl De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht - maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. In een ogenblik is het verstopte gevoel weg! Vicks Inhaler kan zó in zak of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vicks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het Is weer vrij te ademen. Verlicht verstopte neus snel 3.30, Blauwe Druif 85, Narcissen: He lios 1.05-1.15, Early Glory 1.15-1.40, Carlton 1.30-1.35, Paperwhite 1.40-1.45, Verger 95-1.00, Yellow Sun 1.55, Call- fornlë 1.20-1.30 per bos, Hyacinten- Anne Marie 35-46-54, Bismarck 47, Pinl Pearl 84-38, l'lnnoccnce 25-35, Ostart 45, Jan Bos 51, Arentlne. 27-30 per 100, Fresia White Swan 1 2.25-2.30, Golden Yellow 95-1.25. voor hun verdere verdediging blin de lings aan de Amerikanen toe. MLF of gewüzigde MLF naar Engels model zyn daarom voor president De Gaulle lood om oud Uzer. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Schroder is intus sen in Londen aangekomen. Hy zal trachten daar te ontdekken hoe groot de rol is, die Amerika en Engeland bereid zyn West-Duitsland te laten spelen in de verdediging met kern wapens. Dat Schroder in Parys, waar hy woensdag vertoefde, niet veel wijzer is geworden, staat intussen wel vast. Op zyn vraag wat Frankrijk nu eigeniyk als alternatief voor de MLF had te bieden, was de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, het antwoord schuldig gebleven. Twee jaar wegens verduistering (Van onze Rotterdamse oorrespondent) De Rotterdamse rechtbank heeft een 41-jarige procuratiehouder uit Den Haag twee jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens valsheid in ge schrifte en verduistering opgelegd. In de afgelopen zeven Jaar had de procuratiehouder, werkzaam by een Rotterdamse verzekeringemaatschap- py, allerlei valse boekingen verricht ten nadele van die maatechappy. Ook had hy knoeieryen gepleegd met de postgirorekening van de maat- sohappy. De bedragen liet hy over boeken op zyn bankrekening. Op deze wyze had hy zich met naar schatting f. 200.000 onrechtmatig verrijkt. Landbouwschap blijft Voor de regering bestaat er geen aanleiding, de werkzaamheden van het Landbouwschap te laten beëin digen. De 203 boeren, die in gelijk luidende verzoekschriften om die be ëindiging hadden gevraagd, hebben dit ten antwoord gekregen in een uitvoerige brief van de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. J. F. G. M. de Meyer. De bezwaren van de verzoekers tegen het Landbouwschap berusten :en misverstand, concludeert de staatssecretaris in die brief. Tegen- de door de boeren genoemde bezwaren stelt hy om. dat de instel ling van het Landbouwschap geheel in overeenstemming met de bepalin gen van de wet is geschied, dat er geen sprake is van benoeming van bestuursleden op oncontroleerbare wyze, dat het bestuur van het Land bouwschap indirect aan de bedrijfs- genoten verantwoording schuldig is en onder toezicht staat van de over heid, en dat het Landbouwschap van het begin af met de openbaar heid verder is gegaan dan de wet eist. Op de weg Enschede-Olden- zaal is gisteravond een bus door een trekker met oplegger ge grepen. Negen passagiers van de bus welke aan één zijde over een lengte van vijf meter werd open gescheurd, werden gewond. Een van hen, de 18-jarige H. A. S. Geerdink uit Oldenzaal is op weg naar het ziekenhuis over leden. PLAN VOOR WEG KATWIJK NAAR SCHEVENINGEN 40 JAAR OUD Het plan voor de provinciale weg nr. 1 van de provinciegrens bij Vo gelenzang via Noordwyk en Katwijk Scheveningen, is veertig jaar oud, mevr. M. N. W. Dettmeyer- Labberton (VVD) opperde giste ren ln de vergadering van Provincia le Staten van Zuid-Holland het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat een huldeblyk by het jubileum van het plan aan te bieden, want nog steeds moet worden begonnen met de aanleg van het stuk van Katwyk aar Scheveningen. Gedeputeerde A. C. A. Deerenberg meende nog te kunnen wachten met het huldeblyk, dat bovendien beter op zyn plaats zou zyn by het ge meentebestuur van Den Haag, dat thans weer poogt het tracé gewij zigd te krijgen. Daardoor zou het plan wel eens zyn gouden Jubileum kunnen halen. Mevr. Dettmeyer en de heer Dee renberg waren het er over eens, dat met de aanleg van de weg niet lan ger mag worden gewacht. De heer Deerenberg gaf de staten de ver zekering, dat het tracé is vastgesteld. De weg zal dan ook geen kustweg worden, wat de gemeente Den Haag nu weer schijnt te willen. Destyds stelde Den Haag een tracé voor, waarby eenzelfde aantal sport velden moest verdwijnen als by het plan, dat het provinciaal bestuur ont wierp. Er kwam overeenstemming met alle diensten, instanties en be sturen, ook met de gemeente Den Haag. De Raad voor de Waterstaat adviseerde vast te houden aan het daarby vastgestelde tracé. De heer Deerenberg, die dit mee deelde aan de staten, merkte nog op, dat elke verandering betekent, dat de aanleg van het laatste gedeelte van de weg opnieuw wordt uitge steld. De provincie zal er daarom niet aan meewerken, dat het tracé wordt gewyzigd. PROFESSOR TISEL1US In de rijkelijk met bloemen ver sierde concerthal in de Zweedse hoofdstad Stockholm heeft de 82-jarige Koning Gustaaf Adolf gisteren de Nobelprijzen-1964 voor natuur-, genees- en schei kunde uitgereikt. De prijs (ruim 200.000 gulden) voor geneeskunde kwam in handen van de Westduitse prof. Lynen en de Amerikaanse geleerde Bloch. De Amerikaanse prof. Town es en de de Russische hoogleraren Basow en Prochorow kregen de prijs voor natuurkunde uitgereikt en de Brit se geleerde mevr. Dorothy Crowfoot- Hodgkin ontving die voor scheikun de. De uitreiking van de literatuur- prys ging niet door, omdat de win naar, de Franse schrijver Sartre, de prys, zoals bekend niet heeft willen accepteren. De secretaris van de Zweedse Academie voor Wetenschap pen zei, dat de weigering van Sartre niets af doet aan de geldigheid van de onderscheiding. Het aan de prys verbonden bedrag vervalt aan de Nobel Stichting. De rede die de voorzitter van de Nobel-Stichting, prof. Ame Tiselius, uitsprak, hield goeddeels een recht vaardiging in van de toekenning van de literatuurprijs aan Sartre. Pro fessor Tiselius verklaarde, dat voor een groot aantal personen van het kaliber om voor een Nobelprys in aanmerking te komen, toekenning van de prys een zeer moeilijk per- sooniyk probleem kon vormen. Hy haalde een brief aan van een on derscheiden geleerde, die schreef, dat hy twyfelde aan zyn verdienste, de mogeiyke Invloed van de prys op zyn werk en het algemene beginsel van individuele erkenning. Profes sor Tiselius zei, dat hy o.m. had ge antwoord: „Intellectuele prestaties kunnen niet worden afgewogen en gemeten. .De moeiiykheld ligt vooral by de vredesprijs en de prys voor literatuur, maar doet zich ook voor by de wetenschappelyke prijzen.. Het eren van sommige uitstekende prestaties kan vaak wezenlijke steun vormen voor de voltooiing van een waardevol werkstuk. niet slechts door het helpen van de prijswin naar zelf, maar ook door het aan moedigen van hen, die in zyn voet spoor willen treden. Er zyn terreinen op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek en de literatuur, om niet te spre ken van het werk voor de vrede, waar een dergelijke steun voor een goede zaak van de grootste waarde kan zyn.."

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11