Brio f gouden Niet geimponeerd Oranje speelt 1-1 tegen Britten Voor ALLE Engelsen was Moulijn de grote man cijters Topsport-geschiedenis PRACHTIGE TREFFER VAN „GOLDEN BOY" MOULIJN Greaves redt Albion Legioen ging er voor zitten Olympisch© spelen -1964 Wim Sonneveld's plaat: FRATER YENANTIUS „Avond-der-vernedering" In Britse pers één grote jammerklacht DENIS NEVILLE NA AFLOOP: „VAN DIT RESULTAAT HEB IK ALLEEN DURVEN DROMEN" GLUNDERENDE GEZICHTEN •icht 1 maart 1860 SI) k 1-1 van Amsterdam is waard gouden cijfers in de historie vtoorden opgetekend. De oran- IIoeg heeft dit prachtige, ver- Zimende resultaat bereikt door treffelijk voetbal, waarmee moral in de tweede helft de helsen soms met de rug tegen muur heeft gezet. Dit uitste- me spel van onze nationale ]niatie vond zijn beloning in fraaie doelpunt van Coen ulijn in de 32ste minuut van ïtweede helft. Het „Hup Hot el hup, laat de leeuw niet in l hemp je staan" een lied I lange tijd niet werd gehoord wedstrijden van het Neder- ds elftal - onderstreepte op een wijze het publiek mee- en de prestaties van alle waardeerde. Amsterdamse trio Flinke- in de Uediging, links gesteund door en de Rotterdamse lin- Moulijn-Bouwmeester, door de onvermoei- Muller en Fransen, vormden lirame van het elftal, dat geen fent de Engelsen uit de weg en dit ook niet behoefde te Oranje was een volwaar- tegenstander van de Britten, de waarheid gebiedt dit te \\en, geen moment hébben amen imponeren. Zwakke stee miste Van Nee het voet- iintellect en ook het vermogen in dit team als een volwaar- beter gezegd, gelijkwaardige mt te kunnen meedraaien. Hij j de zwakke stee, waardoor de éhtige geraffineerde combina- de linkerwing - waarin Muller en Fransen veelvuldig -li aandeel namen, niet het ef- sorteerden dat men zo vurig te en dat er ook inzat. Door fTniet voldoende meedraaien f Van Nee, kwam niet alleen las Nuninga op rechts wat ver- 'm te lopen - hij werd moeilijk eikbaar - maar ontstond er Vndien een gat tussen verde- \ng en aanval. Het was de te verdienste van de uitste- Id debuterende Flinkevleugel hij dit „manco" grotendeels ft weten op te vullen, hnkevleugels acties stichtten ie verwarring in de Engelse ederen zoals ook de alom te- iwoordige Piet Fransen voor tegenstanders een ongrijpbare kur was. Vier, vijf maal dook lals een duveltje uit een doosje Iin het Engelse strafschopge- B, maar hij had, helaas, het pc niet op zijn hand. Heters Graafland was weer in jte vorm en verrichtte enkele kingen, die zijn klasse nog s duidelijk onderstreepten. Kurketrekker k de Britse ploeg vertolkte bby Charlton, de blonde links- iten, een ongeveer gelijke rol Fransen in de Nederlandse matie. Hij wervelde van voor ttr achter en omgekeerd als een rketrekker, maar was toch niet staat de Nederlandse muur te ben. Greaves scheen hiervoor Igrootste capaciteiten te bezit- f, maar hoeveel respect men e voor zijn solistische acties b vinden, ook hij kon geen wig Ie gelijkmaker daargelaten - in het oranje defensie- De DWS'ers vulden elkaar I u-treffelijk aan en Veldhoen lielde in het Amsterdamse or- it zijn partij uitstekend mee. Br zat ook meer systeem in het [derlandse spel. De elf Britse \eten, die de tackle niet schuw- n en daarbij soms wél eens de l.lns der sportiviteit overschre ef., slaagde er zelden in als team 15 imponeren. Donderdag 10 december 1964 Vijfde blad no. 3143S Coen Moulijn, Feijenoords „Golden Boy", juichte al voordat Tony Waiters geslagen was. Het was duidelijk, tegen het strakke, harde schot van de tengere Rotterdammer moest de Engelse goalie wel kansloos zijn. Met onge kende geestdrift begroetten de 60.000, die in het kille Olympisch Stadion regen en koude op slag vergeten waren, de treffer waarmee Moulijn Neder land in de 32ste minuut van de tweede helft een 1-0-voosprong op Engeland gaf. Zou Oranje, dankzij constructief voetbal, voor het eerst in de ge schiedenis de Engelse profs gaan verslaan? Zover is het niet ge komen. Jimmy Greaves, het enfant terrible van het Engelse voetbal, redde zijn ploeg en zorgde dat manager Alf Ramsey tenminste met ■n gelijkspel naar Engeland kon terugkeren. Het heeft de vreugde van de dankbare toeschouwers op de tribunes maar kort kunnen temperen. En gelijk hadden se. Immers, een ge lijkspel van Nederland tegen de Engelse professionals, die in 1935 het oranjeteam met 1-0 klopten en in 1946 in Huddersfield voor een S-2 debacle zorgden, is al evenzeer een historisch feit. De 60.000 op de bijna uitverkochte tribunes geloofden hun ogen nauwe lijks. Amper had arbiter Hannet het beginsignaal van de jubileuminter land gegeven of het oranje-team toonde, dat het zich niet in het minst liet imponeren door de geroutineer de Engelsen. Sterker nog, niet de nen die eens „de grootmeesters het voetbal" werden genoemd, beheersten in de eerste minuten de strijd, doch de ploeg van Dennis Ne ville. Vooral Frans Bouwmeester en Coen Moulijn voor het eerst sinds klein jaar weer naast elkaar in het Nederlandse elftal op de linker vleugel bezorgden de Engelsen problemen. Nog geen drie minuten was de wedstrijd oud, toen Moulijn rechts back Georges Cohen voor de eerste maal in een snelle wending passeer de. Even later werd het zelfs heel erg gevaarlijk. Nog juist kon Tonny Waiters, de atletische doelman van Blackpool, zich voor de voeten van Henny van Nee werpen om de Twen tenaar het doelpunten te beletten. Het legioen ging er, ondanks de koude en de regenflarden maar eens rustig voor zitten: het jubileum zou gevierd worden. Dat was zeker. Zelfs de omstandigheid dat Jimmy Grea- in de tiende minuut vrij voor doelman Pieters Graafland kwam, kon de kijkers niet verontrusten. Be kwaam de supporters van het oranjeteam hadden er nauwelijks getwijfeld redde de Feije- noord-goalie. Werklust Met een werklust, die in de koude hartverwarmend was, ging Neder land door. Twee, drie maal moesten Bobby Charlton en Jimmy Greaves hun tegenstanders steeds passeren. Geen moment verviel de oranjede fensie in de eerste fase tot paniek voetbal. Geplaatst gingen de ballen naar voren, waarbij de nationale for matie opvallend „links" georiënteerd bleek. De snelle wendingen van Coen Moulijn en de beweeglijke Bouw meester zorgden steeds weer voor moeilijkheden. Ron Flowers, de ge vierde kanthalf van de Wolves, moest zelfs zijn doelman te hulp roepen met een terugspeelbal toen een actie van het oranjeteam hem te veel dreigde te worden. Een hoongelach daalde van de tribunes. Grote indruk heeft het Engelse elftal, het dient gezegd te worden, niet gemaakt. De voorhoede van de gasten stelde teleur en de defensie kwaan al evenmin tot grootse diaden. Misgreep Een misgreep van debutant Frits Flinkvleugel, gaf in het zicht van de rust Bobby Charlton zijn eerste goede schietkans. Laag en hard schoot de man uit Manchester in. Bekwaam redde Pieters Graafland echter. Even later was Nederland nog dichter bij een treffer. Prachtig gaf de opgerukte Bennie Muller zijn pass over de hele breedte, prachtig ook ving Coen Moulijn de bal op en een voorzet op maat volgde. Het tikje waarmee Piet Fransen de Engelse doelman trachtte te passeren, was juist iets te onzuiver. Via de buiten kant van de paal kwam de bal in het zijnet. Een applaus, als was de overwinning op Albion al een feit, klaterde op toen de Belgische arbiter het rustsignaal blies. Coen Moulijn (geheel links) scoort het eerste en enige Ne derlandse doelpunt. Nadat Hennie van Nee, door te lang met de bal te drijven een goede kans verloren had laten gaan, toon den de Engelsen in twee snelle at taques hun kracht. Een treffer leek zeker, toen Terry Venables een schot afvuurde, dat buiten bereik van Eddie Pieters Graafland door de lat werd gekeerd. Nog was het ge vaar niet geweken. Aanvalsleider Wignall, die de terugspringende bal oor de voeten kreeg, faalde echter 'aardoor Nederland op een bijna miraculeuze wijze aan een achter stand ontsnapte. Het zag er even somber voor Ne derland uit. Maar gelukkig, na elf minuten keerden de kansen. Tot grote verontwaardiging van tiendui zenden op de tribunes miste Hennie Nee, die stellig de zwakste van de aanval was, een opgelegde kans. Dichterbij nog leek een treffer in de volgende minuut. Een snelle combi natie over links resulteerde in een scherpe voorzet, die Piet Fransen vrij de Engelse keeper bracht. Het harde schot van de Groninger vond echter, tot teleurstelling van de toe schouwers, het linkerbeen van Wai ters op zijn weg. Harder Het spel werd harder. Onbesuisde charges van Georges Cohen en Ron Flowers bewezen dat bij de Engelsen Kansen Nauwelijks had Prins Bernhard na de rust de reeks botsingen op de weg Den Haag-Amsterdam had zelfs de chauffeur van de snelle konink lijke wagen in grote tijdnood ge bracht de spelers van beide teams aan zich laten voorstellen of opnieuw kreeg Nederland goede kansen. Piet Fransen rukte snel op en met het Advertentie 'N BOEIEND STUK ELKE BRIO LEVERANCIER HEEFT AANVRAAGKAARTEN VOOR DIT ALBUM! «JtjVerwachtingen, uitslagen, psychologische '''achtergronden van de Spelen in Tokio en Innsbruck. Tot een boeiend sportaibum ge maakt door experts als Leo Pagano, Aad van Leeuwen, Rien Bal, Bob Spaak enz. Een uniek boek voor slechts f 2,25. «IjGeïllustreerd met 80 spannende actie- 'T'foto's die U GRATIS krijgt bij BRIO. PLANTENMARGARINE slechts de overwinning telde. In die „historische" 32ste minuut gebeurde het. Van rechts kreeg Coen Moulijn, op zeker 25 meter van het Engelse doel, de bal toegespeeld. De rappe Rotterdammer bedacht zich geen moment. Onbarmhartig strafte de vleugelspeler een weifeling van de Engelse defensie af. Onbereikbaar voor Johnny Waiters smoorde het strakke schot van de Feijenoorder (met het rechterbeen) in het net: 1—0. Het applaus kreeg bijna geen ein de. Het „Geen woorden maar daden" klonk harder dan het in de grote be- kerdagen van Fejjenoord ooit heeft geklonken. Helaas, amper acht mi nuten mochten de geestdriftige toe schouwers geloven in een herhaling van de strijd op Houtrust van 1913. Een prachtige aanval, ingezet door linksbinnen Terry Venables, zou de gasten de schande van een neder laag besparen. Subliem ving Jimmy Greaves de bal op. Drie seconden later was het vonnis voitrokken. De tienduizenden, die de neerstromende regen getrotseerd hadden, konden ge rust zijn. De overwinning mocht dan zijn gemist, het gelijke spel bleef be houden. Wel poogden de Engelsen met verraderlijke afstandschoten voor een zege op-de-valreep te zor gen. Zover kwam het niet. Het zou ook niet verdiend zijn geweest. Ver heugd kon Dennis Neville even later opspringen. Verheugd ook begroet ten de supporters van het oranje team het eindsignaal van scheids rechter Hannet. Voor het eerst in de geschiedenis van het betaalde voetbal had de Nederlandse leeuw het roemruchte Engeland bedwon gen. De smadelijke nederlaag van Huddersfield was, na achttien lange jaren, eindelijk gewroken. noa uit voorraad leverbaar bij MUSICA d'ITALIA - Haarlemmerstraat 2 VOOR 11,95 bij aankoop van slechts f5 aan platen. Het Engelse 11 spel in de wed strijd tegen Nederland heeft de Britse pers in één grote jammerklacht doen uitbarsten. In de commentaren op de wedstrijd overheerst de vrees, dat de kansen op een wereldtitel in 1966 nog kleiner zijn geworden dan zij al waren. Alleen doelman Tony Waiters en Jimmy Greaves de maker van het enige Engelse doelpunt, kunnen de toets der kritiek van de Britse sport journalisten doorstaan. Desmonds Hackett van de Daily Express schrijft: „Jimmy Greaves heeft de Engelse voetbaleer nog enigszins gered. Van deze trieste En gelse vertoning valt echter weinig waardevols te zeggen. De enige vreug de van deze avond-der-vernedering was de warme, daverende vreugde der Nederlanders". Frank McGhee van de Daily Mir ror: „Wanneer zo'n klein land als Ne derland kan uitrijzen boven de En gelse sterren die van wereldklasse worden geacht te zijn, is dat al erg genoeg. Wanneer deze ploeg van semi-profs de ontmoeting echter fit ter, frisser en sneller beëindigt is het dubbel erg. Engeland moet terugkeren tot spe lers die hun klasse en hun kunnen bewezen hebben mannen als Jim my Armfield, Brian Douglas, George Eastham en misschien ook Johnn- Haynes". Brian James van de Daily Mail schrijft: „de elf mannen in het felle oranje bewezen hoezeer hun voetbal zich in de afgelopen jaren heeft ont wikkeld en hoezeer Engeland koppig statisch is gebleven. Engeland was niet opgewassen tegen een systeem zo beweeglijk en modern al9 een produk- tieljjn in een autofabriek". Donald Saunders van de Daily Telegraph: „Jimmy Greaves heeft Engeland een volkomen verdiende nederlaag bespaard. Voor het groot ste deel van een saaie wedstrijd wa ren de Nederlanders in elk opzicht, behalve het schieten, de ware mees ters". Geoffry Green (The Times)„Er valt van Engeland weinig goeds te zeggen. Het beste commentaar is mis schien het feit, dat Nederland dat wij eens met dubbele cijfers plachten te verslaan zich thans tot ons peil heeft opgetrokken". Laurie Pignon van de Daily Sketch: „Jimmy Greaves heeft Engeland van een van de meest deprimerende ne derlagen sinds jaren bespaard". Eric Todd (Guardian)„Holland lag op punten goed voor. De Neder landers speelden met een geweldig enthousiasme en een grote bekwaam heid. Indien hun afwerking verge lijkbaar was geweest met hun aan pak, zouden zij gewonnen moeten hebben". Handdruk van Prins Bernhard voor Coen Moulijn. „Van dit resultaat heb ik alleen durven dromen, verwacht heb ik het niet" zei Denis Neville na afloop in de Nederlandse kleed kamers, waar de glunderende ge zichten nauwelijks zichtbaar waren in de 'damp van de hete douches. „De jongens hebben schitterend gespeeld, echt Engels zou ik het willen noemen. Maar wjj hebben ook een flinke les gehad. De les, die zegt, dat je moet blijven vech ten tot de laatste seconden van de negentigste minuut Wij zijn een beetje afgezakt in de laatste minuten maar de boys hebben man voor man hard gewerkt. Van de Engelsen had ik eerlijk gezegd meer verwacht, maar vergeet niet dat zij ook weinig kans kregen hun meesterschap te tonen". Boven op een bank stond Neville de pers te woord en stralend be groette hij zijn landgenoten, die daarna te horen kregen welk prachtig materiaal hjj onder zijn Nederlandse pupillen heeft ge vonden. Piet Fransen stond rustig in een hoek met zorg een scheiding in zijn natte kuif te trekken. „Fan tastisch hè, 11 tegen zo'n ploeg. Die jongens speelden flink op de man, maar dat mag ook wel, grof was het nooit. Ja ik heb me echt lekker gevoeld in deze wedstrijd ondanks het nare weer en ondanks het feit, dat ik het erg moeilijk had omdat ik vóór en achter moest zijn, de gaten moest stoppen en gelijk die Venables moest dekken. Wij hebben een fijne ploeg vind ik. jammer dat wij op het laatst wat te defensief gingen spelen". Poseren Eddy Pieters Graafland moest pose ren met „het konijn", de mascotte van weleer, die weer in ere is her steld en de hele, natte avond in zijn oranje-witte pakje in de regen naast het Nederlandse doel heeft gezeten, de wollige oren recht omhoog. „Ze vroegen me dat ding mee het veld in te nemen. Dat heb ik dan maar gedaan, al hou ik niet van die komedie. Overigens heeft het konijn het goed gedaan, al was het wel erg dat ik er toch nog één moest doorlaten". „Ik ben er zelf ook een beetje van geschrokken", zei een oprecht ver heugde Coen Moulijn, doelend op zijn magnifieke treffer waarmee hij zyn succesvolle come-back nog meer luister bijzette. „Frans Bouw meester trok die kanthalf goed mee. Ik wachtte tot Cohen op zijn verkeerde been stond en had bovendien het geluk dat Norman de ruimte tussen de paal en kee per Waiters open liet". Het Rot terdamse enfant terrible vertelde het aan een ieder, die het horen wilde. „Jammer dat die gelqk- maker er in ging. Voor alle jon gens natuuriyk maar vooral voor mezelf, je vindt het toch altijd iets geweldigs als je matchwinnaar wordt". Vinnig Naast hem stond een wat vergeten Frans Bouwmeester. De Bredase Feüenoorder had niettemin een groot aandeel gehad in de flitsen de acties van de Nederlandse lin kerwing. „Die Engelsen speelden lekker vinnig, maar vielen me toch wel iets tegen. Natuuriyk hebben zy nog een uitstekende ploeg, maar wy waren toch zeker niet minder". Klaas Nuninga was ook al geluk kig. „De „gelegenheids rechtsbui ten" had erg tegen zyn taak opgezien maar hy vond het ach teraf toch nog allemaal erg mee gevallen. „Een fyne wedstrijd en een fyne sfeer. Jammer toch van dat doelpunt van Greaves", ver zuchtte de Groningse Amsterdam- Natuuriyk was iedereen biy en ge lukkig met dit voortreffeiyke resultaat. Zelfs Henny van Nee, die vond dat hy „wat geïsoleerd" had gespeeld, deelde in de vreugde. „Niet vanwege het geld hoor, maar ik had het toch zo fantastisch ge vonden als wy hadden gewonnen". En daarmee vertolkte de Almeloër de algemene mening. Oranje was Formidabel In het Engelse kamp was men dank- zy de niet meer verwachte treffer- op-de-valreep van Jimmy Greaves niet ontevréden over het geiyke spel. „De Nederlandse ploeg heeft formidabel gespeeld", zei de En gelse manager Alf Ramsey na af loop vol bewondering. „De Neder landers zyn technisch wat minder sterk dan de Belgen, tegen wie wy enkele weken geleden op Wembley 22 speelden, maar zy spelen de bal sneller af en zyn daardoor ge- vaariyker". Voor alle Engelsen was Coen Mou lijn de grote man. „Als hy zo speelt, is hy ook in onze league niet te houden", gaf aanvoerder Ron Flowers als z«n mening te kennen. „Overigens vond ik ook Flinkevleugel en Bouwmeester uit stekend spelen". Jimmy Greaves, Engelands „redder" had veel ont zag voor de Nederlandse verdedi ging. „Ik vond alle verdedigers vooral fysiek erg goed, maar uw nummer 3 (Israël) is een heel groot speler". De Engelsen hadden duidelijk niet op zulke sterke tegenstand ge rekend. Maar gezien het verloop van de wedstryd kon het Britse gezelschap toch nog met een te vreden gevoel aan het diner in het Amsterdamse Havenrestaurant be ginnen

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9