mm 2 Van smidsjongen tot groot autofabrikant alles es kan met ceëèm Extra I rijden voorzichtig bij de Opstand tegen smokkelkoning m sneeuw Autokeuring A.N.W.B. in januari ƒ37,50 COSTER GRAVES SUPERIEUR LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 DECEMBER 1064 Van wegen, wagenswielen Afscheid van dr. Huub van Doorne als president van D.A.F. Eindhoven greir.i Door het succesvolle werk van Heze twee broers heeft Nederland L als voorheen in de dagen van Spijker en Eijsink als autoprodu- fcerend land weer een bekende (en goede) klank in de gehele wereld gekregen. Het zijn unicums, die in de huidi- ge generatie van ondernemers uit het niets nog zo'n machtig bedrijf weten Dr. H. J. van Doorne is op nieuwjaarsdag geboren. Op de (eerste dag van deze eeuw. En dat betekent, dat hij op 1 jnuari a.s. (zijn unieke loopbaan als Nederlands autofabrikant neerlegt en fingedeeld wordt bij de grote schare A.O.W.-trekkers. „Meneer Huubzal echter bij de jaarwisseling nog geen afscheid van Ljju 6000 man -personeel nemen. Omdat er in Eindhoven geen gebouw is, Vaar hij al zijn medewerkers zoals hij ze pleegt te noemen geza menlijk zou kunnen toespreken. f Die gelegenheid is er we lin het voorjaar als er een nieuwe fabriekshal bereed komt. Daarom blijft deze captain of industry" nog een paar baanden overwerken in het bedrijf dat hij, samen met zijn broer Wim, geeft opgebouwd tot een onderneming, die ook ver buiten onze lands- i vermaardheid heeft gekregen. op te bouwen. Voor dit feit heeft de Senaat van de Technische Hogeschool in Delft de oudste der broers in 1953 geëerd met zijn benoeming tot doc tor honoris causa in de technische wetenschappen. Maar bij alle eer en huldebetoon en bij een snel toenemende populari teit, zijn de beide heren Van Doorne met beide benen op de grond blijven staan en de gemoedelijke Braban ders gebleven, die ze van huis-uit Als een sprookje Het leven van de binnenkort schei dende president van de Raad van Bestuur van DAF lijkt op de ver werking van een sprookje. Een dorps jongen met slechts lagere-schoolop- leiding. Later een man die door ge niale talenten, menselijke eigenschap pen, maar ook door harde arbeid zijn stoutmoedige wensdroom, die hij als jongeman reeds boven zijn aam beeld koesterde, in vervulling zag gaan, nl. aan de top te staan van een fabriek, waar auto's in groten getale van de band rollen. Onlangs liep in Eindhoven de 50.000ste bedrijfswagen van de band enkele maanden later ge volgd zou worden door de 100.000ste personenwagen, De gebroeders Van Doorne is dit tcccs niet in de schoot geworpen. Zij zijn de zoons van een Deumese dorpssmid, die op jeugdige lee stierf. Huub was teen elf en Wim vüf jaar oud. In hun jongelingsja- werden beide bankwerker. Huub bü de machinefabriek Mandigers in Eindhoven en Wim bij Philips i hij zakte voor de psychlogi- sche test! Dodelijke vermoeidheid achter stuur Er is niet één automobilist, die door langdurig rijden niet ver moeid, of zelfs oververmoeid raak. Maar er zijn er frappant weinig die dit durven te beken nen. De meesten zien dit niet als een natuurlijke gang van zaken, maar als een teken van zwakte. Daarom rijden ze maar door, hoewel hun reactiesnel heid aanzienlijk is gedaald. Ze vinden het een hoogst persoonlijke aangelegenheid en zijn van oordeel, dat ze door wilskracht een opkomende ver moeidheid wel baas kun nen blijven. Dit is zeer ge vaarlijk want er is een mate van vermoeidheid, die niet meer met doorrijden verenigbaar is. Wie zich moe begint te voelen, heeft al enige tijd gereden met een verminderd stuurvermogen. In deze toestand reageert men nog wel goed, zij het auto matisch, op ongecompliceerde situaties. Gebeurt er echter wat ongewoons en daarop moet men in het verkeer steeds voor bereid zyn dan is er alle kans, dat er brokken worden gemaakt. Het veilig autorijden vereist een bepaald minimum aan vaardigheid. Komt men bene den deze grens dan schakelt men niet zuiver meer, het kop pelingspedaal wordt wat slordig bediend, men remt te bruusk, stuurt niet meer haarscherp of vergeet te dimmen. Kortom, al lemaal symptomen, die er op wijzen, dat men dringend aan een rustpauze toe is. In een nog verder stadium kan vermoeidheid zelfs leiden tot gezichtsbedrog. Men kijkt zebrastrepen aan voor een weg- barrière. Of ontdekt bomen langs de weg, die er helemaal niet zijn. Klassiek is het voorbeeld van de rallyrijder, die plotseling stopte en het stuur aan zijn co- equipier overdroeg, omdat hij olifanten op de weg zag. Dit bleek echter geen hallucinatie, maar werkelijkheid. Er was een circus in opbouw In de wagen zelf wordt de reeds aanwezige vermoeidheid nog gestimuleerd door de ge makkelijke zit in de over het algemeen comfortabele stoelen. Door het eentonige motorge luid. Door een haast altijd wel aanwezige hoeveelheid koolmo- noxyde. Door de meestal te ho- Se temperatuur van de auto kachel. Of door het roken in de wagen met gesloten ramen. Zelfs met een zee van wils kracht is tegen al deze moe- heidverwekkende factoren niet op te tomen en zij doen hun invloed des te sterker gelden bU het rijden in donker, zoals in dit jaargetijde veelvuldig moet geschieden. Ban deze risicofactor dus uit door tijdige ontspanning of door een kort tukje in de wa gen te doen. Er zyn al landen Zwitser land bijvoorbeeld waar het veroorzaken van ongelukken als gevolg van oververmoeid heid achter het stuur, intrek king van het rijbewijs tot ge volg heeft. Ambitieus In 1925 is Huub echter reeds be drijfsleider bij Mandigers en t april 1928 richtte de ambitieuze jon geman een eigen bedrijf op, de „CV. Hub. vari Doome's Machinefabriek", waarin de jongere broer Wim ter stond werd opgenomen als naaste medewerker. Het geld voor deze onderneming werd gefourneerd door bierbrouwer Huenges in Eindhoven, die wel wat in Huub zag als hij het reparatie- werk in de bierbrouwerij leidde. Groot was deze eerste machinefa briek van Van Doorne nog niet. Het bedrijf werd uitgeoefend in een ruimte van vier bij vier meter. Een half jaar later werd echter al in een behoorlijke werkplaats gewerkt met twintig man personeel. Men maakte schakelkasten, magazijnrek- ken stalen ramen en later kapcon structies. Belangrijke opdrachtgevers waren de gemeente Eindhoven en Philips. In 1930 werd een nieuwe werkplaats betrokken op de plek, waar nu nog de aanhangwagenfabriek is gevestigd. Nieuwe fase Met deze aanhangwagens en op leggers gaat DAF een nieuwe fase haar bestaan in. Op 5 juli 1930 doet de heer H. J. van Doorne zijn eerste octrooi-aanvrage op dit gebied zullen later nog heel wat vol gen. De ontwikkelingen op dit spe ciale transportterrein hebben de van de Van Doomes voor goed Baanbrekend werk heeft vooral ook de heer Huub van Doorne ver richt op het gebied van militaire constructies. IIU ontwierp de DAF-pantserwa- gen, een amfibiewagen, onderstel zoeklichten, een brancard drager enz. Na de oorlog voert DAF grote leger- opdrachten uit. De fabricage breidt zich uit 'tot vrachtwagens en auto trolleybussen. Nog steeds is echter de droom der Van Doome's om ook personenwagen te bouwen niet verwezenlijkt. In 1958 Maar op de RAI-tentoonstelling in 1953 in Amsterdam komt als grote verrassing en blikvanger ook het pro totype van de DAF-personenwagen te staan. Een kleine auto met als exclusiviteit de Variomatic, een auto matische gangwissel door middel van De grote schare liefhebbers voor dit autoprodukt van nationale bodem zou echter nog tot het volgend jaar moeten wachten voor de Dafjes op de weg verschenen. Honderdduizend zijn er thans ge maakt en vol zelfvertrouwen Het rijden op pasgevallen sneeuw valt, zolang ze los en droog blijft, 1 mee. Met het intense verkeer heden wordt ze echter meestal spoedig vastgereden. Dat is het reeds veel gevaarlijker. Maar erger nog wordt het als de sneeuw eerst gaat smelten en dan weer bevriezen. Valt er een dik pak sneeuw, zodat de sneeuwploegen er aan te pas moe ten komen, dan ontstaat er vooral op secundaire wegen een zodanige rij versmalling, dat het passeren aan zienlijk wordt bemoeilijkt. Ket gevaar is dan ook niet denk beeldig, dat men bij te ver uitwijken de naast de weg opgehoopte sneeuwbergen vast raakt en de wie len beginnen door te draaien. Als de wielen op de gladde ondergrond geen vat meer kunnen krijgen, be hoeft men geen.verdere pogingen te doen om er met de kracht van de motor uit te kommen, want de aan gedreven wielen zullen zich op deze tlze steeds dieper ingraven. Wanneer men is vastgeraakt, doet ïen het beste de achterwaartse ver klaarde de heer Hubb van Doorne 1 snelling in te schakelen en er op deze bij de verschijning van dit jubileum- exemplaar, dat de éénmiljoenste er ook wei zou komen. De „grote baas" van DAF gaat nu heen om, zoals hü zegt, de jon geren de volle gelegenheid te geven, zich te ontplooien. Zelf zal hij zich In een werkplaats je in de tuin van zijn huis in Deur- nc weer aan zijn hobby de tech niek gaan wijden. Want rust heeft Hubertus Josep- hus van Doorne nooit gekend en nooit gewild. De heer Wim van Door ne, die hem als president van de Raad van Bestuur opvolgt, heeft het succes van DAF eens bondig gefor muleerd met de verklaring: „Wij hebben dit kunnen bereiken, omdat iK een broer heb, die iets kan maken wat een ander niet kan". Deze broederhulde typeert de ver houdingen in dit bloeiende familie bedrijf. Afscheid uitgesteld In verband met een operatie j! die dr. Huib van Doorne, presi- I dent van de raad van bestuur i van DAF, onlangs heeft onder- gaan en waarvan hij thans nog I herstellende is, is de bestuurs- I wisseling bij deze onderneming enige tijd uitgesteld. Dr. Van Doorne zal op 1 januari de 65-jarige leeftijd be- reiken. Het lag in zijn bedoeling I dan zijn functie neer te leggen I en deze over te dragen aan zijn broer de heer A. V. van Doorne. r Dit zal nu gebeuren op een na- I der te bepalen datum in het ko- mende voorjaar tijdens een bij- f eenkomst met het gehele perso- f neel. I Premier Jagan lijdt nederlaag Premier Jagan van Brits Guyana (buurman van Suriname) heeft een nederlaag geleden in zijn poging om in deze Britse kolonie aan het bewind te blijven. Gisteravond laat bleek, dat Jagan in 30 van de 35 kiesdistricten, die 91 procent van het hele kiezersvolk ver tegenwoordigen, een aantal stemmen heeft verkregen, dat net niet voldoen de is om de meerderheid in de wet gevende vergadering te behouden. Dit betekent, dat een meerderheidscoa litie bestaande uit het Nationale volkscongres van de socialist Forbes Burnham en het ultra conservatieve Verenigde Front van de industrieel Peter Daguiar overeenstemming zal moeten bereiken over het premier schap. Volgens de uitslagen heeft Jagans Progressieve Volkspartij 103.222 stem men gekregen tegen de party van Burnham 87.448 en het Verenigd Front 20.846. Culinaire horoscoop voor de komende 2 weken voor u die geboren is onder het teken AC M Varhenscotelet, gestoofde zuurkool, aardappelpuree <o D Gestoofde kippenlevers In madeirasaus, doperwten, droge rijst W Duitse biefstuk, sperclebonen, gebakken aardappelen 1 D Kalfslapje, bruine champignonsaus, sperclebonen, aardappelpuree V Gestoofde kabeljauw, worteltjes, aardappelpuree Z Nasi Goreng met gebakken banaan, gebakken ananas, kroepoek, spiegele! Er staat u deze week veel verandering van ft spijs te wachten. En dat doet eten. U zult vlot worden bediend en veel geld sparen, want eten in Albert's Corner is voordelig. CORNER Stationsplein 24 Leiden (Van onze Haagse correspondent) De A.N.W.B. gaat de prijs or zijn autotechnische keuring met ingang van 1 januari 1965 trhogen tot f 37.50. Dit be tekent, dat in twee jaar tijd de kosten van deze keuring met 50 procent zijn vermeerderd. Het ministerie van Economische Za ken heeft toestemming gegeven voor de berekening van het nieu we tarief. Tot 21 januari 1963 bedroeg de prijs van een keuring f25,-. Op die datum werd een zekere differentiatie kracht: f25,- in het wintersei- f30,- in de drukke zoi maanden. Op 1 augustus 1964 werd de prijs op f 30,- gedurende zome winter gebracht. „Jonker Jan" uit bestuur KNAC Jhr. J. van Vredenburch, het jong ste erelid van de Koninklijke Neder- landsche Automobiel Club (K.N.A.C.) is één der oudste automobilisten. Zyn bijzonder grote belangstelling alles wat met de auto en hel samenhangt, is nog c flauwd. De K.N.A.C. is hem grote dank verschuldigd. Dit zei de K.NA.C.-voorzitter, A. W. baron van Imhoff gisteren ty- dens de algemene ledenvergadering in het Kurhaus in Scheveningen, toen jhr. van Vredenburch zyn be stuursfunctie na 52 jaar neerlegde, „Jonker Jan" was en is verwoed auto mobilist. In het begin van onze eeuw waagde hy het, deel te nemen aan de Ralley naar Monte Carlo, een onderneming, die niet zonder gevaar gezien de uiterst primitieve auto, waarmee over in onze ogen al lerberoerdste wegen moest worden gereden. Naast erelid van de K.NA.C. is de thans 84-jarige uiterste vitale jhr. Vredenburch erevoorzitter van de koninkiyke vereniging „Het Ne- De reële kostprijs van een tech- nokeuring bedraagt f 45,-, zo ver klaart de ANWB. In de grote steden met de voortreffeiyk uitgerust tech- nohallen, liggen de kosten lager, maar door de onrendabele, per busje uitgevoerde keuringen in de pro vincie wordt de gemiddelde kostprijs ongunstig beinvloed. Het verlies be draagt jaariyks „enkele tonnen". De bond heeft dit aanvaard, omdat het hier een duideiyke dienstverlening aan de leden betekent. Nog duurder? Het is de vraag of het bü een bedrag van f37.50 zal blijven. Reeds heeft de bond van het ministerie toestemming gekregen eventueel de gehele reële kostprijs van f 45,- in rekening te brengen. Brandweer niet thuis (Van onze Venlose correspondent) Dat de brandweer niet overal in Nederland gemakkelijk te bereiken is. ondervond de familie Bongers uit Sterksel, een plaatsje aan de rand van de Peel. Haar boerderij brand de voor een goed deel uit. De scha de bedraagt circa f85.000,-. Toen de brand ontdekt werd, pro beerde men de plaatselijke brand weercommandant te waarschuwen. Hoewel bij hem een brandmelding dient te worden gedaan, kreeg men er geen gehoor. In allerijl trachtte men toen de brand te melden in het naburige Maarheeze, doch ook daar was niemand thuis, ook niet toen iemand zich er per auto heen begaf. Tenslotte, geruime tijd na het uit breken van de brand, kreeg men hulp uit een andere gemeente. Toen de boerderij met woonhuis ech ter al verloren. WILDE JACHT DOOR HET CENTRUM VAN TILBURG i Tilburgse correspondent) In Tilburg is het dinsdag tot een „smokkelkoning" en twee v: zend gulden kwamen halen, als aandeel in hevige achtervolging gekomen tussen zijn „onderdanen", die by hem vyfdui- smokkelaffaire. Toen de twee by de n den. verscheen deze met een geweer met bajonet erop op het strijdtoneel. De onderdanen gingen er schieiyk vandoor. Ze renden naar hun ge reedstaande auto, waaruit ze ieder een zware krik grepen. Daarop werd de „koning" bang. Hy vluchtte in de richting van het stadscentrum, ge volgd door het tweetal met de krik ken. Op het Stannaplein sprong de „koning" ineens in een wagen vol gens ingewyden staan hem altyd overal in de stad wagens ter be schikking om daarmee naar de politie te snellen, en aangifte te doen bedreiging. De twee achtervol gers werd spoedig daarna geraakt. By de smokkelaars thuis werden en kele antieke wapens in beslag geno- aanbel- de „koning" die het de laatste tyd erg moeiiyk heeft met zyn onderda nen. Enkele weken geleden werden uit een van zyn auto's tienduizenden sigaretten gestolen. By deze gelegen heid is in Tilburg zelfs over en weer geschoten tussen de „koning" en de stélhnde smokkelaars. De „koning" is in Tilburg een zeer bekend figuur, die voor de Duitse televisie al eens heel openhartig uit de doeken heeft gedaan, hoe smokkelen nu precies in zyn werk gaat. Hy wordt be schouwd aus de ongekroonde smok kelkoning van het zuiden, die rond voor zyn praktyken; uitkomt. Moeilijk Wacht witte Kerst? Moeten slijpen? Dat weten we nooit in dit land met zijn ongewisse weers omstandigheden. Maar toch moeten we rekening houden met pe riodes, dat het kwik tegen de nulstreep moet opkijken. Of we het leuk vinden of niet. In ieder geval brengt het winterseizoen voor de automobilist veel ongerief en een grotere gevarenfactor mee. onze schaatsen al het meegebrachte schopje manier weer uit te komen. Anders is weggraven van het sneeuwobstakel de radicaalste oplossing. Een schop Daarom moet een schop geduren de de sneeuwperiodes tot een onmis baar attribuut in de kofferruimte worden gerekend. En neem dan ook een paar matjes mee, die men voor de aangedreven wielen kan leggen op de gladgeworden ondergrond. Voorts moet men er op letten, dat de sneeuw zich niet gaat vastzetten tussen banden en spatborden. Al rijdende ontstaat dan vaak, zonder dat men het merkt een aankoeksel van sneeuw, ys en zandstrooisel, waardoor er voor de wielen soms maar enkele, ontoereikende centi meters stuurvrijheid over bhjft. Dit merkt men pas by het ne men van een bocht. Dan is het meestal te laat. Spatborden dienen daarom her- haaldeiyk te worden gecontroleerd en de aldaar gevormde sneeuwmas sa's verwyderd. Ook voor dit doel den gebruikt. Verder kan de schop dienst doen als men tengevolge van bandenpech een wiel moet verwiselen. Men kan hiermee een steunpunt maken de krik en de sneeuw bij de wielen verwy deren, zodat de opgekrikte gen niet kan weggiyden. Zonnebril Vergeet verder niet een zonnebril in uw handschoenenkastje te leggen. Hy kan van pas komen als de zon op de sneeuw schynt. Uw ogen wor den dan minder vermoeid en u kunt er sneeuwblindheid mee voorkomen. Krygt men pech op een besneeuw de weg, dan geldt meer nog dan anders dat de wagen direct van de rijbaan moet worden geduwd. Ontsteek voorts by sneeuwval, net als by dichte mist of by een fikse regenbui, de felle koplampen. Maar zorg er dan ook voor deze lampen af en toe eens schoon te vegen. En tenslotte rij op besneeuwde en beyzelde wegen veel langzamer dan normaal. Bewaar aanzieniyk groter afstanden op uw voorligger, want uw remweg is op dergeiyke wegen beduidend langer. By een tempo van 30 km/u is de remweg 31 meter tegen 13 meter op een droge. By 50 km/u resp. 78 en 26 meter en by 80 km/u maar liefst 186 me ter tegen 53 op een droge. Tien weken wegens bedreiging agent De Rotterdamse politierechter, mr. A. R. Jolles, heeft een 28-jari- ge bankwerker uit Rotterdam ver oordeeld tot 20 weken gevangenis straf, waarvan 10 voorwaardeiyk met een proeftyd van drie jaar, gens bedreiding van een agent met een steekbeitel en verzet tegen de politie. Op zaterdag 10 oktober werd de politie gealarmeerd, omdat buren meende dat de bankwerker zyn tweejarig dochtertje kwaad zou doen. De man die een kwade dronk had, was woedend geworden omdat het kind huilde en niet wilde slapen en had zyn vrouw op straat gezet. In het donkere huis bedreigde hy de politiemannen, van wie er één twee waarschuwingsschoten afvuurde om dat hy meende met een mes te wor den bedreigd. DRIE DODEN EN 5 GEWONDEN BIJ BOTSING (Van onze Bredase correspondent) Drie personen zUn gisteravond ge dood en vyf gewond by een bot- tussen twee auto's op de rijks weg tussen Etten en Roosendaal. Een personenauto bestuurd door de 46 jarige heer J. de Rooy, verleende op het kruispunt „zoute Betje" geen voorrang aan de bestuurder van een personenauto, VV. H. J. Rens. Door de botsing verloor de heer De Rooy het leven evenals de heer A. Aarts en diens echtgenote. De slachtof fers zyn afkomstig uit Spreudel. Beklaagden in Mississippi vrij Eenentwintig personen die vorige week zyn gearresteerd in verband met de moord in Mississippi op drie strijders voor rassenintegratie, zijn thans allien op vrye voeten. De laat ste die zidh nog in arrest bevond, Horace Doyle Barnette, is gisteren op een borgtocht van 5.000 dollar vrijgelaten. Negentien van de be- sohuldigden zullen donderdag voor een rechtbank in Philadelphia aan een voorlopig verhoor worden onder worpen. (Appell. Contr.) een voortreffeiyke witte Bordeaux"per fles 3.55 Voortreffeiyk ls ook CHAT. DESTIEUX-BERGER '61 St. Emillon, per fles 5.80 BU 12 flessen (event, gesort.) de 13de fles GRATIS!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13