HEM WACHT MAAR AF „Gelukkig is de tijd van zoete zinnetjes voorbij" L.D. OVER T.V. Longarts waarschuwt tegen „import" t.b.c. Oogoperatie Henrico Coppo goed geslaagd Ipgericht 1 maart 1860 Woensdag 9 december 1964 Derde blad no. 31437 IET TK L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. DOODVONNIS KAN THANS OGENBLIK WORDEN ONDERTEKEND (Van Amsterdamse correspondent) loachten met belangstelling af', aldus R.E.M.-directeur P. ■jTQflandel, die wij vroegen naar zijn verwachtingen, nu de algemene maal- iavigel vcm bestuur die een einde kan maken aan de R.EM.-uitzendingen, mdaag wordt verwacht. L&rt„Het wachten is op de man met het rode zegeltje Wat we daarna iarjllen rï°en kan ik nog niet zeggen. Er gaat geen dag voorbij of wij worden pomaderd door mensen uit binnen- en buitenland, die met allerlei voor- nofelIen komen, zoals het bouwen van een zendschip. Wy hebben die op- i(je>singen zelfs niet in overweging genomen, omdat wij nog steeds op het gejonde verstand rekenen ééi pe heer Brandei wees op de con- ireiteieaanvrage, die de T.R.O.S. by 8ei minister Bot (O.K. en WO heeft ulrcdiend. pof ^pen concessieaanvrage, die aller- 0pjnst onverwacht is gekomen, zo (jjojrkt onze parlementaire redactie Nadat de R.E.M. de T.R.O.S. in leven had geroepen en overging het werven van leden, bleek al lidelijk, dat zij van plan was een oi te doen naar een zendmachti- Dg voor het legale bestel. Minis - r Bot verklaarde nog vorige week het parlement, dat hij een even- iele aanvrage van de R.E.M. in tlwillende overweging zou nemen i objectief zou beoordelen. Boven grens Nu is het dan zover. Minister Bot, e op het ogenblik met de omroe- in onderhandelt over de bezetting in het derde F.M.-net, zal de p.O.S. voor wat de radio betreft, ^jeilijk kunnen passeren. In de _Veede Kamer liet hij de vorige jek tenminste blyken ook andere ;adigden dan de omroepen op het radionet te willen toelaten, zij dan zouden voldoen ;n aantal eisen. Aan het be te criterium, namelijk dat i het getal, voldoet de T.R.O.S. vlet haar aanhang van 200.000 en zit hij ruimschoots boven de im van 93.000 (3% van het aan- luisteraars)die de regering wil interen. Daarnaast is zij algemeen Moeilijker Wat de concessieaanvrage voor de t.v. betreft, wordt het moeilijker. Het eerste net is wettelijk toegewezen aan de Hilversumse omroepvereni gingen, die stellig weinig lust zullen hebben om voor de T.R.O.S. een plaatsje in te ruimen. Het tweede net is voorlopig gesloten in afwach ting van het advies van de pacifica tiecommissie over de definitieve be zetting van dit net. De T.R.O.S. heeft dat kennelijk ook begrepen en daar om gevraagd om tijdelijk met de uitzendingen van de Noordzee te mogen doorgaan. Hoe de regering op dat verzoek zal reageren is ui teraard nog niet bekend. Hoewel er op zichzelf niets tegen lijkt om de R.E.M.-programma's uit zee te con tinueren in afwachting van een na dere beslissing, zit de regering met het probleem, dat het parlement geen commerciële t.v. wil en een dergelijke machtiging dus niet zal goedkeuren. Tenzij de R.E.M. haar commerciële karakter laat varen en een strikte scheiding aanbrengt tus sen programma's en reclamebood schappen. De cineast Bert Haanstra en zijn echtgenote bij hun vertrek naar Moskou, waar hij de ver toning van eigen films zal bij wonen. 4KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende 7.15 Ouverture..., radio voor nensen. 8.00 Nws. 8.15 Voor de gd. 8.20 Ouverture (verv.) 8.50 ^V. ,00 V. d. zieken. VPRO: 12.15 Leven op 12.30 Meded. t.b NCRV: 14.15 Opert Noorse componist Geestelijke liedei af, praatje. 19.50 Lichte grf fhuis: gevar. progr. 22.00 Rondom het iflnd: pedagogische etherleergang. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbe- 23.00 Kerkorgelconc. 23.35 Ro- gram. 23.55-24.00 Nws. 1 Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagt AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lich "gym. 9.00 gewijde 8.50 Ochtendgym. 9.00 De gr :«man. 9.05 Klass gewijde muz. y.t' Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huish. zaken, praatje. 11.15 Fagot en piano. 11.40 Gitaarspel: Spaans-Mexi caanse gitaarwerkjes. 12.00 Metropole- ork.amus.muz. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansork. en 13.30 Ned. Koperork.: Amus.muz. 14.00 Altviool en piano: klass. muz. 14.30 Is de Ned. Koopvaardij een Zorgenkind?, rep. 14.55 Berlijns Filharm. ork.: Ween- se muz. 15.30 Radiokamer ork.moderne muz. 16.00 Nieuws. 16.02 Voordr. 16.20 Popul. gram. 17.00 Minjon. AVRO: 18.00 t WD: Luistert naar de WD. 18.30 Lichte or- angsoliste. 19.00 Voor de 21.10 Silhouet1^ >rspel. 22.20 Oude klavecimbelmuz. 2.40 23.05 22.30 Nws. en meded. Nwe gram. 23.55-24.00 Nws TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: VARA: 15.00-15.45 V. d vrouw. 16.00-16.15 V. d. kleuters. 19.3C Glynls - weg met Aguero, TV 19.55 Playback: leider. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.2 22.45 Journaal. kest, filmdocumentaire. 20.35 Holly wood and the stars. 21.00 Concert vooi jonge mensen. 21.55-22.10 Actualitei- Niet ongevoelig Indien de RJE.M. zich schikt naar wensen van de regering is het niet uitgesloten, dat haar verzoek bij het kabinet ingang zal vinden. In liberale kring is in ieder geval al een nadrukkelijk pleidooi gehou den voor het behoud van de Noord- zee-zender als een soort derde tele visienet. Ook in christelyk-histori- sche kring zal men niet ongevoelig zijn voor het argument, dat met een simpele verzegeling van de Noord- zee-zender kostbare technische ap paratuur ongebruikt blijft, terwijl legale aanwending het Rijk geen cent zal kosten. De woordvoerder van het minis terie van O. K. en W. heeft mede gedeeld, dat het verzoek van de R.E.M. in studie wordt genomen. Al vorens de minister van O.K. en op het verzoek kan beschikken, het echter eerst aan de minister van Verkeer en Waterstaat te be oordelen welke mogelijkheden de inschakeling van de zender v handen zyn. De R.E.M. maakt thans bruik van een kanaal, dat niet offi cieel is toegewezen en een beslis sing over het verzoek is pas moge lijk als is uitgemaakt of er kanaal voor de zender beschikbaar Kamerlid vraagt radio-uitzendingen voor Turkse arbeiders Het Tweede Kamerlid Engelbertink (K.V.P.) wil wekelijkse radio-uitzen- gen in het Turkse ten behoeve van de in Nederland werkzame Turkse arbeiders. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die hy aan de ministers Bot (O.K. en W.), Veldkamp (Sociale Za ken) en Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) heeft gesteld. De heer Engelbertink vraagt of de bewinds lieden willen bevorderen dat via één of meer regionale radiozenders elke week bijv. op zaterdagmorgen een programma wordt uitgezonden waarin de Turken kunnen worden voorgelicht over belangrijke gebeur tenissen en voorschriften in ons land. De heer Engelbertink informeert ook of het juist is, dat de Neder landse Radio Unie geweigerd zou hebben een dergeiyke radiouitzen ding in de Turkse taal te verzorgen. iiiraimira»™ EERSTE NET AVRO 9.05 uur 9.55 uur 10.15 uur 10.30 uur Dick van Dyke Show NTS-jouraaal Sportpanorama AVRO's Televizier, actualiteiten De verdedigers Spiegelschrift, kunstprogramma Mackintosh, muziekprogramma NTS-journaal TWEEDE NET KRO Nieuws in het kort NTS Theater '64 Onze man in Londen The third man, speelfilm TV-NOORDZEE ACHTER HET NIEUWS VAN BRANDPUNT (Van t.v.-medewerkster) RICHARD SCHOONHOVEN (34 jaar) maakt „Brandpunt" met negen mensen, inclusief de vaste cineast-regisseur Piet Kaart. En dan zijn er nog de vier buitenlandse corresponden ten in Parijs, Londen, Bonn en New York en de heren Neu- man en Beckers. Zelf treedt hij nooit op de voorgrond. „Ik volg het Engelse systeem. Daar ver schijnt de „editor" ook niet op het scherm. Het is namelijk niet goed zelf reportages te maken. Je mist je rust en je hebt er nu eenmaal werk genoeg aan om de hele boel in je vingers te houden". „Het N.T.S.-Journaal pen? Dat is niet waar. We hollen niet achter het journaal aan. We zitten slechts achter het nieuw aan. als er al een doublure is, dan heeft dat een goede journalistieke noodzaak". Op het tweede net heeft de K.R.O. een aparte rubriek, „mijns inziens", een programma vol zuiver persooniyke meningen. „Op het eer ste net", zegt Richard Schoonhoven, „vind ik dat er voldoende actuali teitenprogramma's zyn van gehjke t. Op het tweede net is ook nog wel plaats voor een actuali teitenprogramma, maar dat moet dan een geheel andere opzet heb ben. Mijn oplossing is deze: eenmaal in de maand komt er in „Onze man een correspondent aan bod over zyn stad, Parijs by voor- i, een magazine-achtige uitzen ding te maken. Onze corresponden ten krijgen, dankzy deze serie, meer ervaring met het medium televisie. Dat moet ook. Een journalist die tien jaren niet met de t.v. kan omgaan, is een journalist met één Poot. Eigen karakter ,3randpunt", heeft een eigen ka rakter. Wy proberen altijd in be paalde kwesties de bouwstenen aan ragen voor de opinievorming by de kykers. Ik dacht dat ons dat vrij aardig lukte. Ze verwyten ons- inderdaad wel eens tendentieus te zyn. En dan komen de mensen altyd met het eerste interview met Zwolsman aanzetten. Tegenover hun mening staat die van vele anderen, die zeiden: waarom hebben jullie die vent zo zachtzinnig behandeld? Wy hadden toen alleen maar de be doeling aan de kykers de man Zwols man te laten zien". „Je mag best een provocerende vraag stellen. Het ligt er maar aan wie je tegenover je hebt. De tyd van de zoetige zinnetjes is gelukkig voor- by. Overigens: het ligt vaak aan de geringe kennis van het medium t.v. by de geïnterviewden, dat de men sen niet uit de verf komen. Als ie mand weet vyf minuten geïnter viewd te worden en hem wordt ver teld dat hy drie vragen krijgt, dan moet hij natuuriyk niet over de eer ste vraag 6 minuten lang gaan pra ten. Dan kappen wy zoiets af". a vier afleveringen publice- wy interviews met de chefs i de t.v.-actualiteitenrubrie- i. Onze r.t.v.-medewerkster i heeft hun zes punten voorge- i legd, waarover zy hun meningen i geven. Die punten betreffen (veel) gehoorde kritiek: de ac- i tualiteitenprogramma's en het i NTS-journaal zouden elkaar in i berichtgeving overlappen, de j i programma's zouden (soms) tendentieus zyn, de interviews i zyn zo hard, de reporters zyn zo jong, het taalgebruik is on- zindelyk en er wordt weinig i aandacht besteed aan de pro- vincies. f Gisteren publiceerden wij een f 1 interview met Herman Wigbold f van VARA's „Achter het nieuws" en thans laten wy Richard f 1 Schoonhoven van „Brandpunt" 1 (KRO) aan het woord. !.30 uur Beaver knapt het op, voor de jeugd 6.59 uur Popeye, tekenfilm 7.07 uur Jazz Noordzee f.25 uur Star for today: „Koers noordwest" ).00 uur The Saint: „Myn naam is Lucky". Huishoudgeld Het duo Kees van Lamgeraad- Nico van Vliet, dat vorig jaar vriend en vijand imponeerde met het programma „Als u het my vraagt" heeft dit seizoen voort gebouwd op het oorspronkelyke idee, waarby sommige bestand delen gehandhaafd werden (de opiniepeilingen en het gebruik van het grote scherm), maar an dere weer werden afgeschaft (het wedstrydelement en het apparaat dat de uitslagen van de enquêtes te voorschijn tover de). De belangrijkste verande ring was intussen dat van ver schillende onderwerpen werd overgestapt op een enkel, veel omvattend onderwerp. Vorige keer was dat het landbouwpro bleem, dit keer het huishoudgeld en alles wat erby komt kyken. Tot nog toe is dit geen verbete ring gebleken. Het „huishoudgeld" viel in te veel onderwerpen uiteen: de in vloed van de reclame, de koop gewoonten, de supermarkt, de gewone markt het onooglijke winkeltje, het cadeaustelsel, het postorderbedrijf, het afbeta lingssysteem, de Consumenten bond, de Vereniging van Huis- alles kwam beurt alles koekte op den duur ook wel samen tot een brij, maar om nu te zeggen: „dat was een verhelderende uit zending, daar heb ik als huis vrouw iets aan gehad nee!" Dat kon ook niet, want alles werd te voorbijgaand behandeld, bijv. de reclameplaatjes van de reclamemensen. De ethische in druk die zowel mevrouw Zelden- rustNoordanus als de heer J. W. Hund, beiden uit de reclame- hoek komend, inzake de reclame (reclame is eerlijke voorlichting) trachtten te maken, maakten een „schier onbetrouwbare in druk". Al dat gepraat over pro- dukten die wel goed moeten zyn omdat ze anders niet voor de tweede keer gekocht worden, on danks de reclame, klinkt wel aardig, maar houdt het ook steek? Natuurlijk koop ik geen tweede broodrooster van het merk dat ik nu heb en waarin de boterhammen klem blyven zit ten, maar ondertussen zit ik met het broodrooster. Om nog maar te zwygen van de tientallen plastic-haakjes wier hjm niet wilde houden op de tegels, on danks het beweerde tegendeel. Dat die reclamepraatjes voor de vaak over de edele voorlichtende taak van de reclame door me vrouw Fransen van de Consu mentenbond terloops ontzenuwd werden toen ze meldde dat on derzoekingen uitwezen dat som mige antivries middelen van on voldoende kwaliteit waren was natuurlijk nuttig, maar te wei nig of eigenlyk in het geheel niet met het voorgaande in ver band gebracht om effect te sor teren. Bij zulke onderwerpen is de gedegen documentaire toch te prefereren. Daar kwam nog by dat het uitverkoren publiek van keurige grysharige dames een wat al te gemakkelyke prooi was voor Nico van Vliet, die zioh, zijn npassend aan het ge- element dat deze da- iüiiiiiöiiiiiiPiöiiiiiiiiiiiyiiiiniiiiiiiiiii iiiiiuiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiitiiioiiniiiuininiiiiiinHiuiiDiiunoiinifliiuiiiiiiiniiiïïiiiiiHniiinioiiiiiiniiii Buitenlandse arbeiders Eerlijk „Gelukkig zfjn er nu enkele grote Nederlandse bedryven, de Shell, bij voorbeeld, die de topmensen les in het spreken voor de t.v. geven. Wy zyn niet hard, wy zyn alleen maar eerlyk. Vragen staat vrij en we willen graag antwoord hebben op de vragen die ons namens de kykers kwellen." Over het taalgebruik zegt hij .'„Ie dereen spreekt hier beschaafd Ne derlands. Een spraakpedagoog haalt hinderlyke accenten eruit. Maar de eigen stem blijft behouden, anders wordt het zo'n uniforme boel. Myn sen te jong? Wat is jong? We hebben trouwens niemand beneden de dertig. Een actief journalist wordt nooit oud, want het vak is slopend. By de t.v. zullen ook altyd jonge mensen blyven, zeker in de actua liteitenprogramma's. Ik vrees zelfs, dat de reporters op hyn veertigste jaar vervangen zullen moeten wor den door jongeren, omdat ze licha- melyk alleen al het intensieve jach tige werk niet meer aankunnen. Maar zoveel jonge mensen by de t.v. is overigens geen typisch Neder lands verschynsel. En wat de pro vincie betreft: het is waanzin te zeggen, dat er te weinig aandacht aan hun besteed zou worden. Van de binnenlandse onderwerpen die „Brandpunt" vorigjaar behandelde, Bij Boenia 60 missionarissen bevrijd Dertig Zuidafrikaanse vrywilligers hebben in de plaats Fatakl, by Boenia, zestig missionarissen en nonnen bevryd, die zich in de kelder van een gebouw, waar zij gevangen gehouden werden, hadden ver schanst. kwamen er 60 procent buiten de Randstad Holland vandaan en by die 40 procent Randstad zat dan ook nog het parlement in Den Haag. Rotterdam en Amsterdam hebben er reden tot klagen". (Van onze A'damse correspondent) Het gevaar van t.b.o.-besmetting in ons land dreigt toe te nemen door buitenlandse werkkrachten, die zon der keuring ons land zijn binnen gekomen. Het gaat hier vooral om buitenlanders, die als toerist naar Nederland komen en hier trachten een baan te vinden. De directeur van de Amsterdamse vereniging ter bestryding van de tu berculose, de arts B. van Vliet, heeft in het Nederlandse Tydschrift voor Geneeskunde en in het Tydschrift (Van onze R'damse correspondent) Henrico Coppo, het 10-jarige halfblinde jongetje uit Marokko, is gisteren in het oogzieken huis in Rotterdam geopereerd. Na afloop van de één uur du rende operatie verklaarde de professor, die de leiding heeft van de behandeling, dat alles zeer gunstig is. Hy heeft de pupil naar het midden van het oog kunnen terugbrengen. Alle ongerechtigheden zijn verwij derd. De lens is echter door de ont ploffing van de vuurpyl weggesla gen. Met een contactlens of met bril zal dit gebrek echter kunnen worden gecompenseerd. „Als zich geen ern stige complicaties voordoen, heeft Henrico het gezichtsvermogen in het linkeroog terug", verklaarde de pro fessor. Henrico zal ongeveer drie we ken in het oogziekenhuis moeten blijven. Speelgoed De jongen was •avond niet erg nei man, die hem naar laten komen, bracht goed voor hem m« gistermiddag en rveus. De zaken- Rotterdam heeft 's middags speel- ie. „Mag ik dat allemaal meenemen naar Marokko?" vroeg het ventje. Toen zyn weldoener bevestigend antwoordde, sprong hy op van blydsohap. Het patientje heeft ook een fototoestel gekregen, waar van het de bedoeling is, dat hy het straks, als hy het oogziekenhuis heeft verlaten, in Rotterdam kan gaan ge bruiken. Moeder vijfling (verdrietig) thuis De moeder van de Franse vyfling mevr. Sambor, is na het verlaten van de kraamkliniek en een rust van enige dagen ergens bulten, in haar woning in Parys teruggekeerd: ver magerd, verdrietig over 't verlies van twee der kinderen en bezorgd over het nog zeer zwakke leven van de overige drie. Bovendien is zy teleurgesteld over het feit, dat alle schone beloften, die na de geboorte van de vyfling door allerlei mensen waren gedaan, on- vea-vuld blyven. De beloofde villi biykt een fata morgana te zyn en geen van de gebruiksvoorwerpen, zo als yskast, wasmachine enz. die in het vooruitzicht waren gesteld, wordt in de bescheiden woning van het echtpaar bezorgd. „Met de 3 kinderen interesseert niemand zich meer voor ons", aldus mevrouw Sambor, die de troost heeft, dat haar eerste twee kinderen van vier en vyf jaar in een goede gezondheid verkeren. voor Sociale Geneeskunde voor dit verschynsel gewaarschuwd. Hy doet daarin een beroep op de bedryfs- artsen extra aandacht te besteden aan de „infiltranten" onder de bui tenlandse arbeiders. In de hoofdstad zyn vorig jaar 12 gevallen van t.b.c.-besmetting onder buitenlandse werkkrachten aan getroffen. Dokter Van Vliet schat dat dit aantal dit Jaar groter zal zyn. Hy acht dit een reële bedrei ging. De arts meent, dat de kleine en de middelgrote bedryven byzonder op hun hoede moeten zyn, omdat de „infiltranten" juist hier trachten binnen te dringen. By de grote be dryven wordt iedere nieuwkomer meestal wel aan een strenge keuring onderworpen. Niettemin acht hy het wenseiyk, dat ook de buitenlanders, die na een keuring zyn toegelaten naast de normale bevolkingsonder zoeken nog aan extra keuringen war den onderworpen. Naar schatting telt ons land 100.000 buitenlandse werkkrachten. Gouden plaat voor harteklop j Een plaat over hart-gelui- i den heeft bij de medici in f f vrijwel alle delen van de we- reld zoveel belangstelling on- l dervonden, dat bekroning r met een gouden plaat ge- rechtvaardigd wordt geacht. f f Er zijn namelijk al meer dan f 100.000 exemplaren van deze f niet-commerciële hit onder f doktoren en studenten in f vele landen verspreid en men f wilde in deze niet nalaten, f wat gebruik is geworden in f de wereld van de lichte muze. f Alleen zal de gouden trofee r f niet worden uitgereikt aan t de auteur of de auteurs van f J de hartgeluiden, maar aan de t f directie van de onderneming, die de platen verspreidt, de N.V. Leo Pharmaceutische 1 he e- f Produkten in Emmen (Ne- derlandse dochter-onderne- ming van Leo Pharmaceuti- f cal Products Ltd in Kopen- J hagen). f Deze plechtigheid heeft morgen plaats in het kantoor f in Emmen. f

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5