4 VIEUX Hazerswoudse polder stroomt vol water T.R.Ö.S. vraagt zendmachtiging RTNBENDE'S Kwekers van lelies maken goede prijzen Damwand breekt door LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 8 DECEMBER 1964 VVV KATWIJK ien groot deel van de Butter- ler in Hazerswoude is gister- nd onder water gelopen. 3 is onmiddellijk begonnen het keren van de stroom, sommige plaatsen stond gis- vond een halve meter water, r vanmorgen had men al ig centimeter weten weg te pen. Vanavond hoopt men jehele polder weer watervrij lebben. Persoonlijke onge- ien deden zich niet voor. arschijnlijk zijn enkele scha- iverdronken. orzaak van de wateroverlast ligt de grondduiker, die in 'de ring- l van de polder wordt gebouwd l behoeve van een nieuw cen- al bemalingssysteem. By deze in ïbouw zijnde duiker waren twee len dam wanden aangebracht, ik ervan was voor een gedeelte gehaald. De ruimte tussen de wanden was opgevuld met Igrond. ingeveer half 10 gisteravond be- f-kte de bemaler van gemaal C, C. de Gelder, dat de klei- id niet tegen het water bestand n sleuf van ruim een stroomde het water van de Btvaart de polder in. Brandweer willige brandweer, die gister- een cursus volgde werd ge- tuwd. Onder leiding van dant Noordam trok men de zuigende modder naar de Met zand en zandzakken getracht het gat te dichten. aiddels waren tientallen vrij- "Itigers bij de plaats des onheils jgekomen. Van hen, de heer P. Havenaar, in het snel stromende water en -d twintig meter meegesleurd tC* hy door de anderen weer op droge kon worden getrokken. a.1 Geen zand meer -erdtwintig zakken zand waren Hl in het gat gegooid, maar het .fer bleef stromen. Het zand be- op te raken. Op dat moment [|jveerde Piet Bos (20) met een 4tor met een aanhangwagen Ft zand. Hij was van de Voorweg j de Rietveldse vaart gereden, 5wel deze weg voor een groot -pelte onder water stond. An- Hazerswouders volgden zijn aVbeeld. Geleidelijk aan werd de situatie meester. Holders in het dorp werd ge- Hht het water tot stilstand te ngen. By de Groene Brug (de binding tussen Voorweg en psstraat) werden zandzakken }gd en een dam opgeworpen. Rt vanuit het Poeltje geen er kon doorstromen. Ook bij de tebrug was men vannacht on uur nog bezig met een water ing. Verscheidene bewoners vai woonarken aan het Kromme Jaag pad hebben vannacht last gehad van het wassende water. Vanmor gen hingen sommige schepen nog scheef, maar het gevaar was ge weken. Tien centimeter Het bedrijf van de heer Kooter aan de Voorweg was vannacht om een uur geheel door water omringd. Ruim vierhonderd varkens in de stal stonden slechts tien centime ter boven het waterpeil van dat moment. Velen hebben gisteravond en vannacht geholpen met het dich ten van het gat in de dijk. onder andere door het vullen van zak ken met zand. (Foto Leidsch Dagblad) Waterstaat en J. P. J. Voets, voor zitter van de polder, aanwezig. Vanmorgen kwamen burgemeester C. G. van Dobben de Bruijn en experts van Prov. Waterstaat een kijkje nemen. Aan diverse dijken is zeer aanzienlijke schade toege bracht. advertentie ïlangrijk bericht Castella brengt nu gouden munten finnen ieders bereik! 111a heeft de Koninklijke r te Voorschoten opdracht ven tot het slaan van zes 18 ats gouden munten met beel- isen van Prinsessen uit het van Oranje. Deze waarde- 5 gouden munten zullen he fbaar worden gesteld tegen bepaald aantal Castella kopjes ■or een prijs, die zeer belang- lager is dan men voor der- munten gewoonlijk moet len. Bewaar dus vanaf van- uw Castella kopjes hiervoor. :re mededelingen volgen bin- ;ort •en-dertigen' spel en alle andere spaarkaarten komen hiermede w vallen. De spaarkaart die u nu aan olplakken bent, kunt u tot uiterlijk 1965 nog inwisselen. «ogere uitkering )or blinden en Snindervaliden >e)minister van Maatschappelijk mevr. J. F. Schouwenaar c^sen, heeft in een nota van wy- efen op haar begroting voor 1965 Tweede Kamer voorgesteld, de lDringen voor mindervaliden van t 30 jaar per 1 januari te verho- ïjpn f 28.80 tot f 40.30 per week. ^der wil de minister ook een wij- t\ brengen in de uitkeringen voor i en. Kostwinners en alleenstaan- 1 krijgen volgens haar voorstel 1 tem naast hun uitkering een jfeding wegens kosten van huis- jig tot eten maximum van f 15,- teek als zij zelfstandig een huis hen en van maximaal f 9 als zij yTbewoner zijn. Voor radio en televisie Het bestuur van de televisie en radio omroep stichting „TROS" in Amsterdam hee ft in een brief aan minister Bot (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) machtiging gevraagd om radio- en televisieprogramma's uit te zenden. De stichting zegt, dat reeds meer dan 200.000 Nederlan ders zich als deelnemer hebben opgegeven. Wat de televisie betreft gaan de ambities van de stichting uit een programma op het eerste en/of tweede net, bij voorkeur tussen 18.20 en 20.00 uur entussen 22.00 en 23.30, ongeveer de tyden waarop ook T.V. Noordzee uitzendt. De stichting zou afstand willen doen van een even redig deel van de kijkgelden, indien haar zou worden toegestaan al of niet tijdelijk, by voorbeeld binnen het kader van een proefperiode een beperkt deel van de zendtijd te bestemmen voor het uitzenden van reclameboodschappen. Radio Wat de radioprogramma's betreft vraagt de stichting zendtijd op Hil versum 1, Hilversum 2 of het derde F.M.-net. Haar voorkeur gaat uit naar het derde F.M.-net. Ook hier geldt, dat de stichting afstand van haar deel uit de luistergeldenpot wil doen, als zy reclame in de lucht mag brengen. In haar uitvoerige brief zegt de stichting er begrip voor te hebben, dat de minister niet op zeer korte termijn positief kan antwoorden. Daarom vraagt zy een voorlopige machtiging om zowel de radio- als televisiezender op het R.E.M.- eilandje voor de kust by Noordwyk te mogen gebruiken. Uiteraard zo no- in Nozema-raam als een voor lopig derde net. De stichting noemt een „voorlopige bestendigings- tregel van wat in een dringende behoefte bleek te Verlies Zy voegt hieraan toe, dat het niet gebruiken van de zenders verlies van zendmogelykheden zou betekenen. „Volkomen ongegrond" Een woordvoerder voor de Ameri kaanse regering heeft het bericht, dat de Franse president De Gaulle Amerika heeft laten weten dat hy het Frans-Duitse verdrag aan de kaak zal stellen als West Duitsland deelneemt aan de MLF „volkomen ongegrond" genoemd. juist in een tyd, dat van rykswege de middelen ontbreken om uitbrei ding aan het zenderpark te geven, zoals door de regering is meegedeeld. Het bestuur van de T.R.O.S. meent, dat op deze wyze West-Nederland een derde t.v.-programmakeuze kan behouden zolang het centrale-anten ne-systeem nog niet is doorgevoerd zonder dat dit de overheid of de ky- ker extra geld kost. De stichting ver klaart zich bereid om hetzy een rechtstreekse benoeming, hetzy een bindende voordracht door de Kroon van de leden van een programma- adviescommissie te aanvaarden en tevens deze commissie reële preven tieve en repressieve bevoegdheden te geven. nu reeds actief voor badseizoen In het verkeersbureau van de WV Katwijk is men thans druk bezig met het treffen van voorbereidingen voor het badseizoen 1965. Directeur Chr. Verplancke heeft reeds een succes volle reis gemaakt naar de Scandina vische landen en binnenkort hoopt hy naar Engeland te vertrekken daar propaganda te maken vooi vissers- badplaats. Het ziet er i uit, dat er dit seizoen naast Duitsers ook veel gasten uit Denemarken, Noorwegen en Zweden verwacht kun nen worden. De nieuwe hotel- en pensionhjst voor 1965 is reeds versohenen in vier talen, evenals een kleurenfolder in het Zweeds. Deze folder bestaat te vens in de Nederlandse, Engelse, Duitse en Franse taal. Het personeel van de WV is reeds begonnen met het verzenden van de hotel- en pen- sionlijst en de folders naar de WV's en reisbureaus in het buitenland. De heer Verplancke verwacht, ge zien de aanvragen_ die nu reeds bin nenkomen, veel van het komende sei zoen. Hy vertelde, dat het de laatste jaren zaak is bytyds op de markt te zijn, want met het zoeken naar va- kantiemogeiykheden begint men te genwoordig reeds in december. Dat was vroeger anders. Toen begon men er in april of mei eerst aan te den ken een pension te bespreken, of ka mers te huren. Overvaller niet „echt" gewapend De Amsterdamse recherche begint ernstig te twijfelen aan de „echtheid" van het schietwapen, waarmee afge lopen donderdagmiddag een onbe kende man een geslaagde roofoverval pleegde in de winkel van J. C. Bol- doot aan de Kalverstraat in Amster dam. De winkeljuffrouw, die door de onbekende in het Duits werd bevolen de kassa te openen, heeft nl. tegen over rechercheurs verklaard dat het wapen lichtgrijs van kleur was. Hoofdinspecteur Valken van bureau Singel, dat zich met deze roofoverval bezig houdt, zei vanmiddag: „Onze wapendeskundigen hebben ons ver zekerd, dat er in Nederland geen lichtgryze pistolen bestaan. Als het een speelgoedpistool was, moet het in elk geval veel op een echt wapen heb ben geleken" Het ophelderen van deze overval zal nog wel veel tyd vergen. Elk aankno pingspunt ontbreekt .yooralsnog. Italiaan wint een half miljoen mark in Duitse Lotto Een gokje, dat de Italiaanse mynwerker Silvano In Sittard voor de eerste maal waagde by de Duitse Lotto, heeft hem een prijs van een half miljoen mark (ongeveer f 450.000) opgeleverd. Zyn inzet was een halve mark. Het zesjarig zoontje van de Ita liaan (25, die getrouwd is met een Sittardse) noemde hem de winnende cyfers op. De mynwerker heeft voor zyn plotseling vermogen nog geen bestemming. Wel is zeker, dat een gedeelte naar zyn ouders in Italië gaat, die bepaald geen welstand ge nieten. Raadgevers hebben zich overigens al by Silvano gepresen teerd. Voor de eerste maal hoorde de Italiaan in het Nederlands het woord obligatie vallen. Silvano is gisteren niet naar de myn gegaan. Hy was zo onder de indruk van zyn geluk, dat hy niet by machte was zyn gewoneNverk te doen. Vandaag zal hy evenwel weer met de lift afdalen. Nog wel (Van onze bloembollenmedewerker) De leliekwekers hadden hun hoop gevestigd op nieuwe lelierassen, die door de Nederlandse Amerikaan, Jan de Graaff in Oregon zyn gevonden. Lelies zijn virusziek en hoewel ze al ?en als de prachtigste bloemen worden beschouwd, nemen we die ziekten tegenwoordig niet meer. Men wil viruszieke rassen vervangen. Verleden jaar waarschuwde de di recteur van de Bloembollenkeurings diensten, ir. H. v. Os reeds, dat er nog niets vaststond. Dit jaar zei hy in zyn keuringsverslag, dat de Ame rikaanse rassen een teleurstelling hebben opgeleverd. De oorspronkelyke bedoeling om de teelt van verschillen- assen te verbieden zal niet wor den uitgevoerd. De voorzitter van de vereniging „De Lelie", de heer A. Kooyman, vertelde, dat de leliekwekers dit jaar niet te klagen hebben. Ze hebben goed ge oogst en de bollen tegen goede pryzen verkocht. Hy zag wel goede uitkom sten in de toekomst. Ir. v. Os kon verklaren, dat het met de ziektebestryding steeds beter gaat. Het aaltje wordt in de zaadlelies uit stekend bestreden door de warmwa terbehandeling. De andere lelies kun- worden gedompeld en bespoten Parathion doodt zeer veel, hoe- ■el niet alles. Volhouden is dus het parool. Hy wekte wel de kwekers op om steeds precieser te worden. Lelies vergen nu eenmaal een rulle luchti ge grond en alles wat daaraan man keert zal de oogst verminderen. Het virusziek wordt stevig bestre den. De party en, die moeten worden afgekeurd omdat ze het publiek of de bloemtrekkers teleurstellingen bezor gen, waren groter in aantal, maar het is niet eens meer één procent van het areaal. Het laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek heeft een methode ont wikkeld waardoor men snel het virus in lelies kan ontdekken. Er biykt meer in te zitten, dan men vermoed de. Dit is op zich niet zo verheugend maar men behoeft zich nu ook geen valse illusies meer te maken. Een voorbeeld daarvan zyn de nieuwe Amerikaanse lelies, waarop men zyn hoop had gevestigd. Ze zullen de Lilium umbellatum nog niet kunnen vervangen. Men gaat nu zoeken naar goede partyen en de beste methoden van vermeerdering, omdat men slechts langs deze weg tot gezonde partyen zal kunnen komen. Er be staan partyen zuivere tijgerlelies. Men moet hier uiterst voorzichtig mee omspringen, want als ze in de buurt van zieke partyen komen, vindt men toch weer virus. De heer J. Bakker van de Ryks- tuinbouwvoorlichtingsdienst in Hoorn gaf een aantal nuttige wenken over nieuwe inzichten in de teelt van lelies. Men kan uitstekende resultaten bereiken met deze uiterst gevoelige bollen door ze op ruggen te telen. Hij was van mening, dat er zeer veel lelies kunnen worden verkocht. Te meer daar men ze nu ook in potten kan gaan kweken in de huiskamer. vieux speciaal*** NV. DISTILLEERDERIJ SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAII Peron verveelt zich in Torremolinos De Argentynse ex-president Peron was gisteren nog steeds in zijn luxe hotelsuite in het Spaanse Torremo linos, na zyn mislukte poging vyf dagen geleden om naar Argentinië terug te keren. Hoewel het hem vrij staat buiten zyn hotel te komen, blyft hy in zyn kamers „lezend en schrijvend, maar kennelyk verveeld", zo heeft zyn per soneel meegedeeld. Peron waoht op een beslissing over de vraag of hy al dan niet in Spanje zal mogen blyven wonen. Dit wordt nu door de Spaanse en Argentynse regeringen besproken. Spaanse ambtenaren hebben ver klaard, dat zy voor 11 december geen ontwikkelingen verwachten. Op die datum komt het Spaanse kabinet on der leiding van generaal Franco in Madrid byeen. Sommigen menen, dat Peron is aangeboden als gewoon bui tenlands bezoeker in Spanje te bly ven als hy zyn politieke aspiraties opgeeft. Anders zou hy het land moe ten verlaten. In Bern is van officiële zyde ver nomen, dat Peron in Zwitserland als ongewenst persoon zal worden be schouwd en niet in dat land zal mo gen wonen. De Zwitserse regering heeft haar ambassade in Madrid op dracht gegeven Peron geen visum te verstrekken. Zes lanceringen in acht dagen Het Amerikaanse ruimtebureau Nasa heeft plannen bekend gemaakt voor de lancering op 16 december van een Explorersatelliet voor stra- lingsondcrzoek. Als aan het bestaan de schema wordt vastgehouden, zul len de V.S. de eerstvolgende acht da geen zes ruimteraketten afvuren, waarvan vier van Kaap Kennedy. Een van deze laatste is de laatste on bemande Geminiraket, die morgen wordt gelanceerd. Eveneens morgen zal de Nasa te White Sands in New Mexico, een raket van het type Little Joe in de vlucht tot ontploffing brengen om het ontsnappingssysteem te beproe ven, dat is ontworpen om maanrei- zigers los te maken van een explo rerende raket van het type Satumes V. Wat de lancering van de Explorer van Kaap Kennedy betreft deelden autoriteiten mede, dat het de voor naamste taak van de satelliet zal zyn, de geleerden te helpen begrij pen, hoe stralingsdeeltjes met hoge nergie worden geïnjecteerd en ge vangen in en tenslotte uitgestoten door de van-Allen-gordel, die om de aarde ligt. Deze wetenschap zal van nut zyn voor het program Apollo Prinses Beatrix naar de West Prinses Beatrix zal van 19 februari tot 10 maart 1965 achtereenvolgens een bezoek brengen aan de Neder landse Antillen en Suriname. Kerkelijk Leven Harlch. Aangenomen gemeente A) P. de Vriei Bedankt voor Joure E. Toren beek te Ter Apel. CHR. GEREF. KERKEN Nieuw-Amsterdam J. dam, die bedankte voor Nleuw-Vennep. Bedankt voor Leerdam H. C. v. d. Ent te Mlddelharnls. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk A. Hofman Yerseke H. Ligtenberg de te den, vooral voor het ontwerpen van een beschermend schild voor het ruimtevoertuig en het uitstippelen van de vliegbanen. De Explorer moet eveneens het uiteenvallen bestuderen van de kunstmatige stralingsgordels, ge vormd door kernexplosies op grote hoogte in 1962. MUTATIES IN KAZACHSTAN Isagali Joesoepow is ontheven van zyn functies als eerste partijse cretaris in de Sowjet-republiek Ka- zachstan en lid van het partijpre sidium, zo meldt het Russische pers bureau Tass. Joesoepow is vervangen door Koe- najew, die al van 1960 tot 1962 eer ste partysecretaris was en vervol gens premier van Kazakhstan. De opvolger van Koenajew als premier is vice-premier Beisebajew. Er is geen reden opgegeven voor de wy- zingen, maar veranderingen in het bestuur van Kazakhstan zyn in de regel het gevolg van moeilykheden met de landbouw daar. De oogst was dit jaar goed, maar het gestelde doel werd toch niet bereikt. Ook de tweede partysecretaris van Ka zakhstan, Solomentsew, die eveneens onder Chroesjtsjow was aangesteld, an zyn functie ontheven. AANVARING BIJ WATERWEG Het Nederlandse vrachtschip Al- hena (7289 brt.) is vanmorgen by de Ingang van de Nieuwe Waterweg in aanvaring gekomen met de Noorse tanker Sigvik (12.859 brt.). Beide schepen zijn van voren ernstig be schadigd. Het Nederlandse schip heeft een groot gat in de boeg van de kluis tot onder de wateriyn. Maar doordat het schip waterdichte schotten heeft, be stond er geen gevaar voor de opva renden. Omstreeks tien uur is de Al- hena de Waterweg binnengesleept. Ook de Noorse tanker, die op weg was naar Emden, is door 'n sleepboot binnengebracht. Het scheepvaartver keer op de Nieuwe Waterweg was 10 minuten gestremd geweest. Bij een uitwykmanoeuvre is de Franse tan ker Sivella (49.320 brt.) een myi bui ten het noorderhoofd van Hoek van Holland aan de grond gelopen. De Sivella zou omstreeks twee uur by hoog water weer zyn vlotgekomen. SCULDBELIJDENIS IN ELBURG Een kwalijke zaak De schuldbelijdenis m de kerk dienst in Elburg, die zo zeer de pu blieke aandacht getrokken heeft, maar waarover hij liever gezwegen had gaf ds. Groenenberg aanleiding om in zijn wekelykse rubriek in Hervormd Utrecht iets te schrijven over de kerkeraad, die een en ander heeft doorgezet „De kerkeraad kent twee boeken niet: de by bel en de kerkorde. We weten niet wat er gebeurd is, al heb ik het gevoel, dat het niet veel te betekenen heeft. Men kan natuur lijk alles opblazen tot het valt onder het zevende gebod. Maar zelfs als er werkeiyk iets is gebeurd, dat in strijd is met dat gebod, had men moeten bedenken, dat wat die zon dagmorgen in Elburg in de Her vormde kerkdienst geschiedde, spre kend leek op wat in Johannes 8 staat Waarom is er niemand opge staan in de kerk van Elburg die heeft geroepen: wie van u zonder zonde is werpe de eerst es teen? De lucht in de kerk van Elburg moet styf gestaan hebben van fari- zeeisme, waaronder een gemeente van Christus het toch wel zo be nauwd had moeten krijgen, dat stil blyven zitten 'niet mogelijk was ge weest. Maar in Elburg sprong nie mand op. Hoewel men dagelyks de bybel leest, misschien wel drie keer per dag, betekent dat zo weinig, dat men niet eens weet, wat de bybel in een concrete situatie vraagt. Men kent ook de kerkorde niet. Buiten de kerk moet men zich wel verwonderen, dat het „kader" der kerk zo volkomen ongeschoold is. Men weet van niets, wat de kerk orde betreft. En was men nu maar van dat niets-weten onder de in druk, dan zou men wel oppassen één stap te zetten op een onbekend gebied en onmiddellyk iemand bel len, die er wel wat van wist. En men heeft ze maar voor het grijpen in classis, provincies en land. Maar de kerkeraad ging eigenmachtig zyn gang, volkomen onbewust dat men geen recht had de dominee te be letten die zondagmorgen de dienst te leiden en zeker niet om hem te dwingen een dergelyke verklaring voor te lezen. Dat hy het deed, toont of aan, dat hy net zo min de kerkorde kent of zo murw gemaakt is door de kerkeraadsleden dat hy maar met zich liet handelen. Geluk kig zyn van alle kanten de mannen toegesneld, die wel bevoegd zyn. 't Komt me voor, dat, als duidehjk biykt, dat de kerkeraad zyn boekje ver te buiten is gegaan, dit in even wyde kring bekend moet worden ge maakt, als de fout van de dominee. Niet uit wraak, maar om de wereld duidebjk te maken, dat ook de kerk dit optreden veroordeelt, dat zo'n by- zonder slechte indruk heeft gemaakt op de mensen binnen, maar ook bui ten de kerk. Een kwabjke zaak van wege onkunde van de bybel en de kerkorde", aldus ds. Groenenberg. Gedurende de schorsing van de kerkeraad en van ds. B. G. A. van der Wiel van de Ned. Herv. Kerk in El burg heeft de commissie van opzicht van hei. breed moderamen dezer kerk in de provincie Gelderland als consu lent aangesteld ds. H. A. van Bem- mel, hervormd predikant in Olde- broek. India en het Vaticaan In Romeinse kerkelyke kringen heeft men zich verbaasd getoond over het artikel in een Indiaas blad waarin, zoals gemeld, gezegd werd dat de iniyving destyds van het Por tugese gebied van Goa by India ge schied zou zyn met de uitdrukkeüj- ke instemming van wyien Paus Jo hannes de 23ste. Men wyst op het ijveren voor de vrede van de ach tereenvolgende pausen in de afgelo pen vyf tig jaar en in het byzonder van Johannes de 23ste en diens en- cycVk „Pacem in Terrls". KERKENBOUW IN FLEVOLAND Kardinaal Alfrink zal zaterdag 19 december de tot nu toe enige kerk in oostelijk Flevoland inwijden. Het is de roomskatholieke kerk in Dronten, die plaats biedt aan ruim 700 mensen. De kerk heeft een aan tal bijgebouwen en een 40 meter hoge toren, die tot nu toe de enige is in het vlakke polderlandschap. In Dronten wordt op het ogenblik eveneens gebouwd aan een hervorm de kerk en binnenkort begint men mei de bouw van een gereformeer de kerk. oor de kerkenbouw in de overi ge dorpen zyn nog geen concrete plannen. Massale kerstzang in Utrechtse Margriethal Tijdens de volkskerstzangbyeen- komst, die woensdagavond 23 decem ber voor de twaalfde maal in Utrecht wordt gehouden, zal de bisschop van 's- Hertogenbosch, mgr. W. M. Bek kers. een korte rede uitspreken. De byeenkomst wordt geopend door burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Hy zal ditmaal niet, zo als andere jaren, de schriftlezing verzorgen: dat gebeurt nu door drie Utrechtse verpleegsters, een „gewo ne" zuster, een religieuze en een diakones. De kerstzang zal direct naar alle Utrechtse ziekenhuizen worden uitgezonden. Iets nieuws op de kerstzangavond in de Margriethal is ook de beurt zang van vyf koren, die in verschil lende hoeken van de hal worden opgesteld, elk met hun eigen dirigent. De massale samenzang (er worden 8500 mensen verwacht) staat onder leiding van Mees van Huis. Tot de medewerkers aan deze avond behoren onder meer het Utrechts Byzantyns Koor en de so praan. Dé van Oenen. De Stichting bystand buitenlandse werknemers in Utrecht zal een aantal buitenland se arbeiders in de Margriethal in troduceren: Italianen, Grieken, Spanjaarden en (eventueel) niet-Is- lamltischo Turken. Advertentie Rectoraten aan Theol. Hogescholen in Kampen werden overgedragen Aan de twee theologische hoge scholen in Kampen zjjn gister avond de rectoraten overgedragen. In de Hogeschool van de Gerefor meerde kerken synodaal gebeurde dat door prof. dr. C. van der Woude met een rede over „op de grens van reformatie en scholastiek", waarna de hoogleraar het rectoraat over droeg aan prof. dr. H. N. Ridder bos. Prof. van der Woude zei, dat de hogeschool momenteel een periode van byzondere bloei beleeft. Er wer den in het afgelopen Jaar 9 pro- paedeutische, 13 kandidaats- en 3 doctoraal examina afgelegd. Voorts werden 91 bullen gerecenseerd, ter- wyi 52 studenten voor 't eerst werden ingeschreven. By de Johannes Cal- vy.i Academie werden 44 bullen ge recenseerd, terwyl 13 studenten voor het eerst werden ingeschreven. Het totaal aantal ingeschrevenen aan de hogeschool en Johannes Calvyn Academie bedraagt thans 200. Een getai dat, zo zei prof. Van der Wou de, in de historie der hogeschool nog niet is voorgekomen. By de Theologische Hogeschool der gereformeerde Kerkeii vrijgemaakt droeg prof. dr. L. Doekes het recto raat over aan prof H. J. Schilder met een rede over liet onderwerp „De reformatorische onderscheiding van de ware en de valse kerk". Prof. Doekes stond stil by het feit, dat de colleges stagnatie ondervon den door de lange duur van de nog zittende generale synode. In het voorbye cursusjaar werden 9 kandi daatsexamens afgelegd en 1 propae- deutisch examen, terwyl de christe- ïyk gereformeerde predikant ds. J. de Vuist promoveerde. In plaats van de predikanten D. Vieugdenhil en W. Vreugenhil werden als curatoren benoemd de predikanten I. de Wolff en A. I. Krytenburg.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7