Wigbold: „Wij kauwen nooit NTS-nieuws na" kunst kAleiöoscoQP L.D. OVER T.V. Optreden van Sadlers Wells'' Theatre HARPEN" UITGEREIKT Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 8 december 1964 Derde blad no. 31436 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Attentie voor Achter het nieuws (Van onze rtv-medewerkster Elke omroep heeft zijn eigen actualiteitenprogramma. En elk doet zijn best een paar keer per week een volwaardig produkt af te leveren. Desondanks komt er geregeld kritiek. Kritiek die zich vooral bepaalt tot, deze punten: 1. Men vindt, dat het N.T.S.-jour- naal en de berichtgeving in de actualiteitsprogramma's elkaar overlappen. Z. Het vragenstellen en het com mentaar van *de reporter-presen tatoren zijn tendentieus. 8. De interviews zijn zo hard. De mensen hebben geen gelegenheid om uit te praten en worden in een bepaalde hoek geduwd, waar ze uit eigen beweging nooit in terecht zouden zijn gekomen. 4. De reporters zijn zo jong. Het taalgebruik is vaak onzin delijk. Men struikelt over het vele „dus" zeggen en de accenten die plaats van geboorte of werkkring verraden. 6. Er wordt weinig aandacht be steed aan de provincies. Shaf fy Chantant verhuisde naar Moulin Rouge (Van onze A'damse correspondent) Het Miranda-paviljoen is een uit spanning aan de oever van de Am- stel aan de rand van Amsterdam, eigenlijk al een eindje buiten de stad. Het is het paviljoen, dat de veelzijdige Ramses Shaffy een aan tal weken geleden koos voor zijn „Shaffy Chantant", een cabaret in nieuwe vorm: pianomuziek van mo derne componisten door Polo de Haas, gevoelige chansons door Lies- be th List, een verrassend cabaret debuut van mannequin Loes Hamel en het optreden van artiesten, die zich al dan niet toevallig onder het publiek bevinden. „Shaffy Chantant" was een expe riment, dat voorlopig zeven weekein den zou draaien. Niemand, ook Ram ses Shaffy zelf niet, had gedacht, dat het zo druk zou lopen, dat er ieder weekeinde 400 tot 500 mensen terug gestuurd zouden moeten worden. Het werd een onhoudbare toestand, want het paviljoen heeft slechts plaats voor 100 mensen. Er werd omgekeken naar een an dere, grotere zaal elders in de stad. Die werd tenslotte gevonden in de nachtclub „Moulin Rouge" aan het Thorbeckplein. Eigenaar van Moulin Rouge is Kees Manders, die met zijn Rika Jansen in New York verblijft. Een afgevaardige van Ramses Shaf fy, die toch in Amerika moest zijn, nam contact op met Manders, die zonder dat hij ook maar een num mer van het „Shaffy Chantant" heeft gezien een machtiging tekende tot het gebruik van Moulin Rouge. En daar hebben Sint Nicolaasavond Shaffy en zijn enthousiaste clubje hun kolderieke cabaret voortgezet. Advertentie Enorme collectie gouden herenzegel-, damesfantasie- en briljantringen. Horloger - Juwelier F. w. PLESSEN Bevrijdingsplein 12 - Leiden Z.-W. Telefoon 26670 Deze' punten hebben wij voorge legd aan de vier eindredacteuren van de actualiteitenrubrieken „Ach ter het nieuws", „Attentie", „Televi- zier" en „Brandpunt". Wij zullen hun meningen in vier afleveringen publiceren. Thans volgt als eerste het interview met Herman Wigbold van „Achter het nieuws" (Y.A.R.A.). Achtergrondnieuws „Nee, ondanks het r— feiit dat wij, geloof ik. L» 1 het meest frequent op de beeldbuis komen met p „Achter liet nieuws" kauwen wij nooit het |1 N.T.S.-nieuws na. Wij 0 brengen fris achter- grondndeuws", zegt Her- man Wigbold. Hij werkt f met vijf reporters, een gf n regis- §1 reëel. Maar de mensen verwijten de V.A.R.A. zoveel. Wij streven slechts naar objectiviteit met behoud van eigen mening". Niet onzindelijk Over het taalgebruik zegt hij: „Wjf praten niet onzindelijk. Bij onze mensen is geen accent. Wat de leeftijd van onze reporters betreft: het gekke is, dat je in ons land pas meetelt als je vijftig bent. Grijze ;en geluids- technicus. „Ik heb eigenlijk te weinig men- sen nu het tweede net erbij 1« gekomen. Er wordt bq ons dan ook relatief zeer hard ge- g werkt. Wij brengen op alle V.A.R.A.-uitzendin- gen, behalve op zondag. zowel op h©t eerste als op het tweede net onze g rubriek. Och, uitputtend is het niet, maar het is wel zwaar." „Tendentieus? Nee zeker niet meer dan de andere dat zijn. Mis schien zelfs wel minder We hebben natuurlijk wel een eigen mening naar we nemen toch rokteende' afstand tot het onderwerp. We pra ten ook liever met jegenstanders dan met medestanders. Dat praat nu eenmaal beter. Nee, het verwijt dat wij ten dentieus zouden zijn is zeker niet Braque en Renoir verkocht beneden catalogus waarde Op een schilderijenveiling in Genè- ve is voor een stilleven van Braque uit 1938 39.272.000 Zwitserse franken (f 228.000) betaald. Renoirs „Vrouw in een witte blouse" ging voor 266.000 franken (f 223.000) van de hand. De namen van de kopers werden niet be kend gemaakt. De prijzen voor beide werken waren beneden de cataloguswaarde, evenals verkochte werken van Matisse, Degas, Monet, Utrillo Klee en Dufy. Roni y Schneider gewond bij opname De fiimiaotrice Romy Schneider heeft gisteren een booglamp op haar hoofd gekregen tijdens de opnamen van de film „Whats new pussicat?" Zij kreeg snijwonden aan haar hoofd en was helemaal van streek. Romy Schneider is behandeld en voor enkele dagen naar huis ge stuurd. Tijdens de opname moet er iemand over de kabel van de lamp hebben gelopen. De filmster Peter OToole droeg haar weg toen er kortsluiting in de lamp ontstónd en een regen van vonken neerdaalde. Tijdens Britse week: Tevens vele andere manifestaties Tijdens de Britse week die van 15-23 mei in Amsterdam wordt gehouden, zal het bekende operagezelschap van het Sadler's Wells' Theatre, dat re$ds vele tournees door Europa heeft gemaakt, voor het eerst in ons land optredenDit gezelschap zal drie opvoeringen in de Stadsschouwburg in Amsterdam geven, namelijk „Peter Gri mes van Benjamin Britten, Igo Strawinsky's „Rake s progress" en Gilbert en Sullivans' Iolanthe Literaire jongerenprijzen De „Literaire Jongerenprijs 1964", bestaande uit een uitgave van 1000 exemplaren van een bundel, werd toegekend aan Yvonne Breugelmans (20) uit Amsterdam, voor gedichten en aan Jacobus P. Bos (20) uit Rot terdam, voor proza. De tweede prijs, de prijs van de stad Brugge, bestaande uit 500 BF en publikatie van het be kroonde werk in de tijdschriften „Yang", „Stiletto", Manifesten „Proces-verbaal", ging naar Hans van der Dennen (20) uit Gronin gen, voor gedichten. Een derde prijs, met publikatie van het bekroonde stuk proza, werd toegekend aan Bert Wau- quier (24) uit Turnhout (België). De door de vereniging INKA (Internationale Nederlandse Kul- tuuraktie) uitgeloofde prijs in natura, een werk over Vlaande ren, voor de best geklasseerde in zending uit de Nederlandstalige gebieden overzee was voor Claris- se Henry (21) uit Fort Amster dam, Curagao, voor gedichten. Een eervolle vermelding voor proza kreeg Werner J. Vos (22) uit Rotterdam. VOOR WOENSDAG 9 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10, Dagopening. 7.20 Klass. gram. 7.45 o nn kho„w7c. 8.15 Gewijde 8.50 Italiaanse en zangsoiist. n.ou uauaict, ±o.\iv u. te gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- tuinbouw 12.33 Gewijde muziek, li..-. Kerkdienst. 13.00 Nws. 13.15 Lichte ork. v. d. jeugd. 16.00 Jeugdiand. 17.15 Lich te gram. 17.55 Het Spektrum: nieuws uit de prot.-chr. organisaties. NCRV: 18.10 Koorzang: Adventslie- 19.10 Radiokrant. 19.30 ;er des Heils. 19.45 t]e. 19.50 Marsmuz Muziek 1ÏK55 8 Nederland—Engeland, Jubileum- iy .DO neueiiauuJ"""-"— wedstrijd van de 76-jarlge KNVB 21.45 Marsmuz. 21.50 Zestig Jaar, vakbewe ging voor de Chr. Ambtenaren; repor- taee van de Jubileum-bijeenkomst. 22 00 Lichte ork.muz. 22.15 Leek en Gemeente in Nigeria, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Ik kan niet anders: interview met dr. Martin Luther King. 23.05 Prome- nade-ork. en zangsolist: Operetteklan ken. 23.45 Orgelmuz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.15 Lichte gram. 8.50 Gym. v. d.vrouw. 9.00 Kook- praatje. 9.05 Klass. gram. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Romantische gram. 11.00 Nws. 11.02 V. d. vrouw. 1140 R.V.U.: Nadelige gevolgen van idealen van onze gemeenschap, door mej. mr drs. A. J. Blits. 12.10 Licht instr. trio. 12.25 Act. 12.30 Meded. t.b.v, land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Elektronisch orgelspel en zangsoliste. 13.60 Nws. 13.15 Ka lender 13.20 Promenade-ork.: amus.- muz. 13.46 Gesproken portret. 14.00 Pianospel h quatr'malns: moderne muz. 17.20 Licht instr.'ens. en zangsolisten. 17.50 Regeringsuitz.Geven en nemen. Tips vnor en van weggebruikers 18.00 Nws. 18.1 Act. 18.20 18.30 Ro- 19.00 Voor de .10 Meisjeskoor met piano. üitz. van de PSP. M mantische Weense kind 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Dansork. en zangsolisten 20."" Lichte ork.muz. 21.00 GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l«n van 18-20 uur) Floyd's guitar blues (Smith), Glen Gray en het Casa Lorna Orchestra; Dippermouth blues (Oliver), id.; Up town blues (Lunceford), id.; C jam blues (Ellington)id.; Well, git it (Oli ver), id.; The new no name Jive (Wag- Blowin' up a storm (Hefti), id; Farewell blues (Schoebel). id.; My Fair Lady (Loewe), Wim Son- neveld, Margriet de Groot, Joh. Kaart, Paul Storm, Tabe Bas, Richard Prince, Henk Boelhouwers, Mary Smithuysen en Orkest oJ.v. Dolf van der Linden; What is this thing caled love (Porter), Charlie Parker, Benny Carter, Johnny Hodges, Webster, Flip Phillips, Charlie Shavers. Oscar Peterson, Ray Brown, Barney Kessel, J. C. Hea Funky blues, id. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: KRO: 17.00 Voor kind. NTS: 17.35-17.45 De Verrekij] AVRO: 19.30 Dick van Dyke Sh NTS: 20.00 Journaal. AVRO20. Sportpanorama, AVRO's Televi- '21.05 De Verdedigers, TV-film NTS: 21.55 Spiegelschrif 22..! Journaal. (AVRO: 22.15-22.30 het kort. KRO: 20.01 Theater gen boven 14 Jaar). haren te hebben impliceert nog niet meteen het hebben van wijsheid. Wat doet de leeftijd er toe. Als iemand maar weet waarover hij praat. En als hij maar een bepaalde autoriteit heeft, ben ik al lang tevre den". „En wat de provincie betreft overal waar nieuws zit gaain wij naar toe. Kunnen wij het heipen, dat het hele politieke en culturele leven en het grote zakelijke verkeer zich in de Randstad Holland afspeelt. Als Den Haaig in Limburg lag dan zaten elke dag in Limburg". „Prix du Moulin d'or" uitgereikt De minister vain O., K. en W., mr. Th. H. Bot, heeft vanmorgen in zijn departement, de door Radio Neder land Wereldomroep ingestelde „Prix du moulin d'or", voor het seizoen 1964/'65 uitgereikt aan een medewer ker van .Radio Caimeroun", de heer Jean Louis Bitchöka. Aan die „moulin d'or"' was een prijsvraag verbonden, waarin de deelnemers in klankbeeldvorm ant woord moesten geven op het verzoek: bes nous aimer vofere pays". In het Rijksmuseum zal verder gen tentoonstelling plaats vinden van Britse aquarellen en in het Stedelijk Museum zal dan de Britse inzending aan de Biennale te Venetië getoond worden. Van 14 mei tot 21 juni zal in de expositieruimte van het Neder lands centrum voor industriële vorm geving (beursgebouw) een tentoon stelling komen van de best ontwor- oen moderne Britse verbruiksgoede- :en. Voorts zullen er in „Arti et Amicitiae" een expositie van moder ne universiteitsgebouwen worden ge houden. Haagse aquarellisten in Gemeentemuseum Leden van de Haagse aquarellis- ienclub exposeren tot 31 januari in het Gemeentemuseum in Den Haag bij gelegenheid van het 10-jarig be staan van de club. Op de tentoon stelling wordt extra aandacht be steed aan het werk van Rudolf de Bruyn Ouboter, die 70 jaar is ge worden en die zich, in tegenstelling tot andere schilders, uitsluitend toe legt op aquarelleren. Verder is werk te zien van Theo Bitter, Herman Bogman, Cees Bol ding, Piet van Boxel, Agnes van den Bran deler, W. J. Dijk, Paul van Eeden, Huub Gerrebsen, Wibbo Hartman, P. A. Heldoorn, Han Krug, Ronald Lindgtreen, A. B. Neujean, C. C. van Niekerk en Sierk Scihröder. Het Amadeus kwartet en het Con certgebouworkest zullen gedurende de Britse week in Amsterdam spe ciale concerten geven. Tevens staan twee nachtconcerten waarvan i jazz-concert op het program- Een verzameling van Britse Privé gedrukte (niet in de handel verkrijgbare) boeken van William Morris (1843—1890) tot heden zal in het Maagdenhuis worden ten toongesteld. Evenals in Kopenhagen zal ook in Amsterdam gedurende de Britse week een taptoe worden gehouden. Hieraan zullen verschillende Britse marine- en legereenheden deelne- Verdere programma-onder delen vormen nog onderwerp van overleg tussen Amsterdamse en Britse autoriteiten. Reumatiek T O G A L Griep T O G A L Migraine T O G A L Menstruatiepijn T O G A L Verkouden T O G A L Hoofdpijn TOGAL Spit TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT Interallié-prijs voorRené Fallet (Van onze Parijse correspondent) De Prix Interallié, de zevende en laatste jaarlijkse grote prijs der Franse literaire onderscheidingen waarvan het totale aantal echter meer dan 1100 moet bedragen is gisteren toegekend aan de schrijver journalist Renee Fallet voor zijn ro man-kroniek „Paris au mois d'aoüt" (Prijs in de augustusmaand). Fallet die 37 jaar is en zich de beste vriend van de dichterchanson- nier Georges Brassens mag noemen, heeft al een tiental boeken op zijn naam staan. Het merendeel speelde, net als de thans bekroonde roman, in Parijs en een drietal werd, met meer of minder succes verfilmd. Voor al „Porte des lilas", een film waar in Brassens ook optrad en die door René Claire gemaakt werd, had de naam van Fallet enkele jaren eerder lal een wijdere bekendheid bezorgd. MAX VAN PRAAG zet streep onder zangersloopbaan Het eerste lustrum van het comité voor Nederlandse amusementsmuziek „Conamus", is gisteravond op stijl volle wijze gevierd in het feeëriek verlichte kasteel de Hooge Vuur- sche" in Baarn, dat gedurende enkele uren nagenoeg alle groten en kleinen van de Nederlandse lichte muziek herbergde. Er werden televisie-op namen gemaakt en Nederlandse en Vlaamse artiesten zongen een staal kaart van Nederlandse muziek bij een. Maar het hoogtepunt was toch de uitreiking van de „Gouden Harp" aan vier voor de lichte Nederlandse muziek verdienstelijke figuren. De gouden harp is de hoogste onderscheiding diie „Conamus" kan aanbieden. Twee dragers zijn er reeds: componist-ddrigent Hugo de Groot en tekstdichter Ferry van Delden. Gisteravond werden .gouden harpen" uitgereikt aan Rine Geveke (programmaleidster bij een gram mofoonplatenmaatschappij), de diri gent van het Amsterdamse City theater-orkest Lex van Weren, zan ger Max van Praag en postuum aan de onlangs overleden tekstdich ter Jack Bess. Voor Max van Praag betekende deze onderscheiding tevens een af scheid, want hij zette na 27 jaren zingen definitief een streep onder zijn zangersloopbaan. Nederlandse amusementsliedjes wer den behalve door de scheidende Max van Praag ook verklankt dloar de Belgische zangeres Ria Pia, Shirley Zwerus, Bob Scholten, „The Shep- ln de Hooge Vuursche in Baarn, zijn gistermiddag vier „gouden harpen" uitgereikt door het Comité voor Nederlandse Amusementsmuziek „Conamus", Van links naar rechts de heer J. Bess, die de onderscheiding voor zijn overleden vader in ont vangst nam, dirigent Lex van Weer en, programmaleidster mej. R. Geveke, de zanger Max van Praag en de heer A. J. G. Strengholt, die de prijzen na mens „Conamus" uitreikte. perds" en Bobean Schoepen. De Eurovisiesongwtnnares Teddy Schol ten en haar Belgische collega Jan Theys praatten op deze reünie van de lichte muziek, het programma aan elkaar. laniiimmiüinininninnnfnninnminHiimiii'KniiiHiffliiiiinnniiiiiQitniininiinniTiiniinnnimnüif EERSTE NET - - NCRV 7.00 uu r NTS-journaal voor gehoorgestoorden 7.30 uu r Engelse les 8.00 uu r NTS-journaal 8.20 uu r Pa Pinkelman en tante Pollewop 8.25 uu x Attentie, actualiteiten 8.50 uu x De Beverly Hillbillies 915 uu x Reportage alt warenhuis 10.10 uu x Een liedje met Caroline 10.35 uu X Gesprek in de advent, kerkelijk 10.40 uu IT NTS-journaal. TWEEDE NET VARA 8.00 uu X Nieuws ln het kort NTS 8.01 uu IT Filmvenster 8.25 uu F De schavuiten: „Hard tegen hard" 9.15 uu X Verschuivende grenzen, pop. wetensch. 9.45 uu ir Achter het nieuws, actualiteiten 10.10 uu r Jesaja en Marx, fictief gesprek. TV NOORDZEE 6.30 uu r Wilhelm Teil: „De overval" 6.59 uu x Mr. Magoo, tekenfilm 7.06 uu ir Music Maestro Please 7.27 uu r Bob Cummings Show 10.00 uu T Wagon Train: "The Juan Ortega Story". Nieuw forum Het nieuwe AVRO-forum on der de rustige, degelijke leiding van dr. A. J. Vis onderwierp het onderwerp belastingen aan een nadere beschouwing. De discus sie was eerder geanimeerd dan levendig. De gesprekspartners zijn het lang niet in alles met elkaar eens, komen daar ook rond voor uit, maar in vergelij king met het aloude befaamde en door velen diep betreurde VAR A-forum met Cammelbeeck, Buskes, Kassies, Fenna en Van Randwijk, zijn de leden van dit nieuwe forum toch te beleefd tegen elkaar, ontzien ze elkaar en eikaars meningen te veel om wérkelijk van een levendige dis cussie te kunnen spreken. „TV magazine Het TV-magazine van Ageeth Scherphuis verdiende beter dan de op zichzelf wel amusante on derdelen als het vraaggesprek dat Max Tak met de „Verdedi- gers", de heren Marshall en Reed, voerde, en de oratio pro AVRÖ-domo die Ger Lugten- het voortijdig de ether uitsturen van Willem Duys. Het interview dat Max Tak afnam, was wel het onbenulligste en slechtste sinds jaren. Het leek of „mr. Tek" met afstandsbediening in terviewde, zo weinig contact wist hij met zijn gesprekspartners tot stand te brengen. Het als alleen aan de beleefdheid van Marshall te danken dat er nog iets gezegd werd. Zijn „zoon" Reed zag je gewoon denken: „Waar ben ik nu in vredesnaam in verzeild ge raakt?". We moeten ook nog even aan dacht besteden aan Ger Lugten- burg. Dramatisch gebarend leg de hij uit dat we niet konden ingaan tegen minister Bot (Hij stelde deze voor als een soort „opperwezen"), die 30 uur zend tijd had bevolen op Nederland 1. Maar hij kon zich wel degelijk voorstellen hoe wij ons allemaal gevoeld hadden toen Duys werd weggedraaid, namelijk net zoals zijn vrouw: verontwaardigd. Verder werd verontschuldigd dat na het wegdraaien van Duys geen enkele verontschuldiging tot de kijkers gericht was, maar omdat dit op Nederland 2 ge beurde en Duys op Nederland 1 zat, zijn er naar schatting nog steeds tweemiljoen kijkers van deze knieval verstoken gebleven. De AVRO kwam met deze ver klaring, anderhalve week na de uitzending, knap laat. Een kort woord nog over de Conamus-reünie 1964. Het bleek een landerige bedoening, met publiek dat zich leek te generen erbij te zitten, en met een olijke rangschikking van de toeschou wers, die hen stijf als planken noodzaakte met de rug naar de optredenden te blijven zitten. Je zag ze zitten lijden. iiiiim Geet OW lleveUngavogel het heetet Sluis verpakt© vogelvoeders! Roger Bissière - 76 - overleden Bekend Frans schilder In het plaatsje Boissiérettes van het departement Lot, waar hfj sinds 1939 woonde en werkte, is de bekende Franse schilder Roger Bissière op 76-jarige leeftijd overleden. Bissière kreeg vooral na de tweede wereldoorlog internationale bekend heid door zijn lyrisch gestemde abstracte schilderwijze, die geheel in de Franse traditie even-wichtig en melodisch was in tegenstelling tot die uit Amerika overgewaaide „action painting" (in het Frans „tachisme") of het noordelijk „barbarisme" van de Cobra-groep, die na 1950 de Euro pese schilderkunst beïnvloedde. In 1952 is Bissière de „Grand Prix National des Arts" toegekend. In tail van tentoonstellingen in Parijs en in het buitenland was hij vertegenwoordigd met zijn werk. Hij nam voorts deel aan de Biënnales van Venetië en Sao Paiulo. In 1959 werd in het Musée d'Art Moderne in Parijs een grote overzichtsten toon stelling aan hem gewijd. Evenals zijn vriend Graque was Bissière een moderne vertegenwoordiger van een zeer Franse traditie van harmonie, helderheid en maatgevoel. Gré Brouwenstijn onderscheiden De Nederlandse zangeres Gré van Swol—Brouwenstijn, wo nende in Amsterdam, is begif tigd met de Harriet Cohen Me dal, een internationale onder scheiding voor prestaties op cul tureel gebied van de Harriet Co- hen International Music Award in Engeland. Deze medaille wordt jaarlijks aan een aantal, ditmaal aan 20 personen ver leend. Noorse cultuurbevordering Het Noorse parlement heeft gister avond besloten, een omzetbelasting van 12% op tijdschriften in te voeren ten behoeve van een cultureel fonds, waaruit de aankoop van minstens 1000 exemplaren van elk Noors lite rair werk voor openbare leeszalen en de bouw van schouwburgen, concert zalen en musea zal worden gefinan cierd. Politieke, militaire er religieuze tijdschriften zullen niet onder de zetbel&sting vallen. Noors protest tegen vonnis Wancowicz De Noorse bond van auteurs heeft geproteerd tegen het vonrtis dat uit gesproken is tegen de Poolse schrij ver Melchior Wancowicz. Het protest is gisteren in Oslo aan de Poolse ambassade overhandigd. De bond zegt, „het te betreuren dat Melchior Wancowicz veroordeeld „Het proces tegen Wancowicz be wijst, dat de Poolse autoriteiten Po len wensen te beschouwen als een ideale staat en dat zij het als onva derlandslievend beschouwen als Poolse schrijvers hun onbehagen over het Poolse regime tot uitdrukking brengen". De bond zegt, dat Polen geen ideale staat is en daarom onder hevig aan kritiek. „De houding van de Poolse autoriteiten in deze zaak zal de reputatie van Polen alleen schaden", aldus de bond. Wancowicz, nu Amerikaans burger werd 10 november veroordeeld we gens geschriften die de Poolse auto riteiten als lasterlijk voor Polen be schouwen. Marguérite Couperus te Haarlem overleden Onverwachts is in het Diaconessen- ziekenhuis te Haarlem overleden me vrouw Marguérite van Hengel-Cou- perus, die vooral voor de oorlog be faamd was als zangeres-voordrachts kunstenares. Bij talloze culturele ver enigingen trad zij op met haar reli gieuze, wereldlijke, historische en Folkloristische programma's uit vele landen en eeuwen. Marguérite Couperus is in Leeu warden geboren in 1897. Zij ontving zangonderricht aan het. conservato rium te Amsterdam, Parijs en Turijn. Zij is presidente geweest van de Ne derlandse afdeling van het Maison internationale des intellectuels, ook van de afdeling Nederland van de Internationale Vrouwenbond „Pax Amicitia .Zij was oprichtster en be stuurslid van de vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd. Ook wat zij Officier de l'Acadenfle Frangaise en Ridder in het Legioen van Eer. Décorontwerpen van Nicolaas Wijnberg De acteur Ton Lutz heelt gister- middag in de Amsterdamse Stads schouwburg een kleine expositie ge opend van décor- en kostuumont werpen voor toneel, opera en ballet en affiches van Nicolaas Wijnberg. Voorts worden een aantal foto's van de gerealiseerde decors en kostuums geëxposeerd. Ton Lutz die 11 jaar met Wijnberg samenwerkt zei dat van hem een verfrissende en inspire* i rende werking uitgaat.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5