LEIDSCH DAGBLAD Rassenconflict in Soedan kost tientallen levens „TOESTAND NU BETER" Leiden mag volgend jaar een veehal gaan bouwen Negers uit zuiden willen afscheiding Ook actie tegen „buitenlanders" 'AMERIKANEN REKENEN OP VEEL AARDGAS WEER GASVLAM IN FRIESLAND GROMIKO WIL TOPOVERLEG BEWAPENING Planbureau Nu de Rijksgoedkeuring is afgekomen TIT0 PRIJST CHROESJTSJOW Van Otterloo naar Amerika MARINER IV HEEFT WEER MOEILIJKHEDEN (D.nct i ©pgerfctt T maart I860 DINSDAG 8 DECEMBER 1964 1 No. 31436 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f.0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Bij de onlusten tussen negers en Arabieren in Soedan (ten uiden van Egypte) zijn 23 personen omgekomen en werden er derhonderd gewond. De regering heeft voor het gehele land een verbod voor demonstraties en politieke bijeenkomsten afgekon digd. Er zijn tenminste vijftig auto's vernield. Ook benzinestations |en een Amerikaanse zendingsuitgeverij werden in as gelegd. In llaatstgenoemd gebouw hebben zuidelijke Soedanezen (negers), [die achtervolgd werden door noordelijken (Arabieren) hun toe vlucht genomen. Noordelijken verhinderden, dat de brandweer het vuur bestreed. De onlusten zijn begonnen met demonstraties van negers, die zich ichteruitgezet gevoelen. Daarop kwa de Arabieren in actie. Soedans De Amerikaanse maatschappij 'Honeywell", die een bedrijf in Emmen gaat bouwen, heeft in Amerika bekend gemaakt, dat zij tekening houdt met de aanwe zigheid van 6.600 miljard kubie ke meter aardgas in Nederland. ►r. A. Vondeling .fractievoorzitter ran de P.v.d.A. in de Tweede Kamer heeft deze optimistische Amerikaan- le prognose gistermiddag onder de landacht van minister Andriessen ran Econmische Zaken gebracht. HU was door de bewindsman uitge nodigd om de bronnen te noemen, Iraaruit hij heeft kunnen conclude ren, dat er meer aardgas in Noord- Nederland moet zitten dan de offi- tiële 1.100 miljard kubieke meter. „Honeywell" was niet de enige bron üe dr. Vondeling kon hoofdstad is thans het toneel van rassenonlusten, in dit geval niet tus sen negers en Europeanen, maar tus sen negers en Arabieren. Hoewel de negers aanvankelyk niet tegen Euro peanen en Amerikanen demonstreer den, riepen zij later toch: „Weg met de Arabieren en de buitenlanders". Tenminste zeven Amerikanen hebben snijwonden en builen opgelopen. Honderden negers uit het zuiden, die hebben geprotesteerd tegen hun achteruitzetting of wat zij daarvoor aanzien, zijn gevangen gezet, hetzy als schuldigen of om hen te be schermen tegen de woede van de Arabieren. In Chartoem, dat 300.000 inwoners telt, wonen ongeveer 30.000 uit de zuidelijke provincies afkoms tige negers. In de zuidelijke provin cies zit de haat tegen de Arabieren diep en de leiders spreken openlijk van afscheiding ongeacht de gevol gen. De huidige regering van premier El Chalifa heeft plechtig beloofd een oplossing te zullen vinden voor het vraagstuk van de twee rassen. Zij overweegt een zekere vorm van in tern zelfbestuur voor het zuiden in ruil voor aanvaarding van een fede ratief systeem door de zuidelijke lei ders. De haat van de negers tegen de Arabieren dateert niet van van daag of gisteren, maar uit de tijd van de Arabische expedities, die op slavenhandel uittrokken. Bij Harlingen (Van onze Groningse correspondent) Weer heeft boven het land van de landbouwer J. Braaksma in Kims- werd by Harlingen een gasvlam ge brand. Groter en heviger dan de eer ste keer, nu elf dagen geleden. Gezien de grootte van de vlam, die midden overdag tot ver in de omtrek te zien was, wordt gezegd dat de NV Petroland, die hier voor een Franse maatschappij boort, een aanzieniyke aardgasreserve heeft aangetroffen. De boorploeg laat echter niets los en zegt, dat een nader onderzoek nog moet uitwijzen in hoeverre het hier een exploitabele hoeveelheid betreft. De eerste (kleine) gasvlam bij de boortoren was op 27 november te zien toen men met de boring op een diepte van ongeveer 1600 meter was geko men. Bij voortzetting van deze boring heeft men thans gas aangeboord op een diepte van naar schatting 1800 meter. De boring is ruim twee maan den geleden begonnen. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gro- tniko, heeft gisteren in de Alge mene Vergadering van de Ver. Naties aangedrongen op een wereldtopconferentie inzake ontwapening. De tijd is rijp voor een volledig verbod van kern wapens, opheffing van buiten landse militaire bases en ver mindering van de bewapening met vijftien procent. Gromiko overhandigde tevens een memorandum met voorstellen voor de instelling van kernvrije zones in Europa, de Balkan, Afrika, het Mid den Oosten en andere delen van de wereld, en voor een vredesverdrag tussen het pact van Warschau en de NAVO. Vooral van Amerikaanse züde kon men nauwelijks enig nieuws in de woorden van Gromiko ontdekken. De ontwapeningsvoorstellen zün al eer der door de Russen gedaan, aldus de Amerikaanse vertegenwoordiger Ste venson, maar zij hebben tot nu toe niet tot enig resultaat geleid. Ove rigens bestond de indruk, dat de toon van Gromiko's rede meer gematigd leek dan voorheen, vooral omdat hy het belang van de verenigde Naties noemde. O Slot pag. 2 (Van onze Haagse correspondent) De laatste maanden ziet Nederlands financiële positie er aanzienlijk beter uit, dan aanvankelyk werd geraamd. Van circa 1967 af zal de aardgasexport de betalingsbalans een zeer belangrijke „gezondheids injectie" geven. De produktiviteit is in de loop van dit jaar veel sterker gestegen dan de ste ramingen deden vermoeden, ook al omdat de loonexplosie een prikkel heeft gevormd voor ratio nalisatie. De cyfers van de voor 1965 geplande investeringen liggen hoger dan tot nu toe werd aange- „Terwille van het algemeen belang Boeten de meest recente gegevens 4 borden gepubliceerd. Niet alleen over de hoeveelheden, die muurvast staan, ^maar ook over de vermoedelijke ^ichattingen. Dat is gewoon gebruike- in de politiek. Dat doen wij ook 3 met tal van andere dingen, zoals de [Voduktieramingen, waarop een stuk l économische beleid wordt geba- leerd". „Ik wil hierover een parlementair 'rapport, zoals die ook in Amerika over de- vondsten van de oliemaat- Ichappijen wordt uitgebracht. In Nederland nemen wij teveel aan wat ons wordt voorgezet en we eten het op als zoete koek. Het gaat hier om een produkt met een duidelijke pu blieke betekenis. De regering moet fceggen, wat zij weet", aldus dr. Von deling. Slot pag. 2 Keuze uit 5000 pantalons in elke maat - modpl of prijs rt* BROEKEN- SPECIAIIST HAARLEMMERSTRAAT 195—197 WEERBERICHT Nieuwe depressie Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk matige, later krachtige en aan de kust harde of stormachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). n. 9 DECEMBER Zon op: 8.36 uur; onder: 16.29 uur. f Maan op: 12.39 uur; onder: 21.20 uur. - Hoogwater te Katwijk 6.18 en 18.35 uur; laagwater te 1.59 en 14.18 uur. nieuwe veemarkt de uitvoering van een miljoenenplan onder handen genomen kan worden. Op bovenstaande maquette is zeer duidelijk de toekomstige situatie te onderscheiden. Geheel links boven ziet men nog juist een „trein" het viaduct Haarlemmertrekvaart oprij den. Daaronder ligt het nieuwe ver keersplein, geprojecteerd op het terrein van de voormalige ijsbaan. Daaronder weer ligt het Schutters veld. De brede weg, welke dwars door het plan loopt, is de Willem de Zwijgerlaan, die door middel van de te bouwen brug over de Haarlemmer- trumgemeente, betekent deze beslis- j cipe het besluit tot de bouw van een trekvaart in verbinding staat met het Leiden mag een nieuwe veemarkt gaan houwen! De rijksgoedkeuring voor deze bouw is thans afge komen. Volgend jaar mag men beginnen met de grondwerkzaamheden en in 1966 met de verdere afbouw. Men rekent er op, dat het gehele project in de loop van 1967 gereed is. Zoals bekend is ook de bouw van een sporthal in de plannen opge- Schuttersveld. In het midden boven de Willem de Zwijgerlaan ziet men het nieuwe veemarktterrein met de nieuwe hal. Achter deze hal komt 'n parkeerterrein, dat plaats biedt voor circa 250 veewagens en 675 personen auto's. Een terrein dat tevens ge schikt is voor het jaarlijkse 3 okto- berlunapark. De hoofdingang van de veemarkthal is gericht naar de zijde van de Willem de Zwijgerlaan, die via een over de Zijl te bouwen brug straks verbinding zal geven met de provinciale weg naar Roelofarends- veen en de Rijksweg 4A. Voor de financiering van dit pro ject is een EK.G.-subsidio gevraagd van IM miljoen gulden, de gegevens, komt het Centraal Planbureau nu tot de conclusie, dat de huidige economische toe stand in ons land veel minder slecht is dan tot nu toe werd aan genomen. Hierbij rijst de vraag, waarom de loononderhandelingen van de laatste weken als uitgangs punt de inmiddels alweer verouder de prognose van het Centraal Planbureau hebben gehad. Die prognose werd tegeiyk met de miljoenennota In september ge publiceerd. De nieuwe ramingen van het Cen traal Planbureau zijn namelyk al enige tijd in het bezit van regering. En die heeft kenneüjk op grond van deze ramingen voorge steld in de loop van het volgend jaar opnieuw in de Stichting de Arbeid te overleggen of er nog iets kan worden gedaan met be trekking tot verhoging van lonen. „Dat was wel het minste wat de regering kon doen, op grond van de bekende gegevens, om zich te vrüwaren tegen kritiek het vol gend jaar, als de economische toe stand inderdaad aanzieniyk roos kleuriger zou biyken dan zy tot nu toe heeft voorgespiegeld", zegt men van de zijde van het NVV. Het is nu ook duideiyk, dat drs. Roemers op grond van de nieuwe gegevens van het Centraal Plan bureau, waar ook de vakbonden „wel iets van afweten", verleden week vrijdag, na het vastlopen van het loonoverleg heeft gesteld, dat er „redenen zyn om aan te nemen, dat de economische situatie beter is dan in september werd veron dersteld." President Tito van Joego-Slavië heeft zoals reeds in het kort gemeld gisteren bij de opening van een partycongres in Belgrado ex-premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie geprezen, die „ondanks de vergissingen en tegenslagen van de laatste jaren een grote rol heeft ge speeld by de destalinisatie en veel heeft gedaan ten behoeve van de persooniyke vrijheid van de Russi sche burgers en van de wereldvre de". 'ito noemde de opvolgers van Chroesjtsjow niet met name, maar „Wij zullen blyven streven naar hechte samenwerking met de Sowjet- Unie en de andere socialistische lan den". Hy verweet de Chinese leiders dat zy „De wereld met alle middelen hun wil willen opleggen en het centum de internationale arbeidersbe weging naar China willen verleg gen." De maarschalk waarschuwde „hen die de illusie koesteren, dat zy met China tot een compromis kunnen komen". Wat betreft de bewapening oefen de Tito kritiek op de grote Westely- ke mogenheden. die volgens hem nog steeds niet voldoende bereidheid to- tot het aangaan van over eenkomsten van betekenis. Hy drong het byzonder aan op de ophef fing van buitenlandse militaire ba in pleitte voor de instelling van kernwapen vrije zones. In de laatste paar jaar was op het vlak van de economische, politieke culturele samenwerking met de Sowjet-Unie en de meeste andere landen van het Oosteiyke blok meer gedaan dan gedurende een veel gro ter aantal jaren daarvoor, zo zei Ti to. De betrekkingen van Joego-Sla vië met het Westen hadden zich gunstig ontwikkeld, al had de EEG enkele discriminerende maatregelen genomen* Een groot gedeelte van de on geveer 100 hectaren grote But- terpolder in Hazerswoude is gis teravond onder water gelopen doordat de opvulling met klei grond tussen twee stalen dam- wanden bij de in aanbouw zijnde duiker ter hoogte van gemaal C. de strijd tegen het water heeft verloren. Er werd grote schade aangerichtvooral aan de dijken. Men slaagde er vannacht in het gat te dichten. Er stond onge veer 50 centimeter water in de polder. Vanmorgen is men met het droogmalen begonnen. Men hoopt daar vanavond voor het grootste deel mee gereed te zijn Voor een uitvoerig verslag zie men elders in dit Blad. Op de foto een van de vijf boerderijen in het water. (Foto Leidsch Dagblad) Willem van Otterloo vertrekt 37 december per KLM voor korte tyd naar Amerika. De dirigent van het Residentie-Orke9t en o.m. een der vaste dirigenten van het Radio Fil harmonisch Orkest zal in de Ver. Staten vyf concerten leiden van het Chicago Symphony Orchestra. Het eerste van deze concerten vindt op 31 december in de Orchestra Hall in Chicago plaats. De Mariner IV, het ruimte schip dat onderweg is naar Mars, heeft opnieuw het contact met zijn „richtster" verloren. Dit is vermoedelijk te wijten aan een stukje ruimtestof. Volgens de Nasa kan een stof deeltje ter grootte van 5 mm dat op 60 cm van het „zintuig" der Mariner is gepasseerd tengevol ge hebben, dat het contact met de richtster Canopus verloren Is gegaan. De Nasa heeft bekendgemaakt dat het in voornemen ligt het ruimteschip spoedig weer in een koers op Canopus te zetten. Verder, aldus de Nasa, wyzen de radiosignalen van de Mariner IV uit, dat één van de acht apparaten voor wetenschappeiyke experimenten aan boord van het ruimteschip niet meer werkt. Dit apparaat zendt weliswaar nog signalen uit, maar deze zyn on begrijpelijk, het is onmigeiyk de oor zaak van de storing vast te stellen. Verondersteld wordt, dat zy het ge volg is van een falen van een der elektronische onderdelen. Het betreffende apparaat heeft acht dagen lang perfect gewerkt. Het mat de dichtheid, snelheid, tempera tuur en richting van lage-energie protonen die met grote snelheid uit de richting van de zon komen. Uit het Leidsch Dagblad van t 9 Dec. 1864: 1 De Gemeenteraad alhier heeft benoemd tot regent van het Geref. Minnehuls A. H. E. F. C. Fischer en tot Stads- klokopwtnder Kerm. van Leeuwen op een bezoldiging van f 800 's jaars. I (Advertentie) - Oreiller Phi- i locéphale. De kussens zijn van eene bijzondere construe- tie, vooral aan te bevelen aan personen die sterk transpire- 1 ren, te bekomen b$ H. C. H. Ganzenmarkt te

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1