Topsport-geschiedenis Dr. Soebandrio matig tevreden NIEUW STUK VAN ARTHUR MILLER MAAKT EEN DIEPE INDRUK „Kapitein" bezorgde politie veel werk L.D. OVER T.V. „Meneer, er ligt een lijk in de voortuin" Expositie „Dürer en zijn tijd" Familieberichten Elf tbc-gevallen op lagere school ppgericht 1 maart 1860 Maandag 7 december 1964 Derde blad no. 31433 ..Incident at Vichy", het nieuwe toneelstuk van Arthur Miller heeft bij de première diepe indruk gemaakt. Dit stuk werd voor i- het eerst gespeeld door „The Lincoln Center Company". Evenals 15 hij dat in zijn „Na de zondeval" deed,: is Miller diep doorgedron- gen in de psyche van zijn figuren. 'N BOEIEND STUK Het drama speelt zich voor het politiebureau van het Franse stadje i Viohy in 1942 af. Het is bezet door de Duitsers. Zij hebben verscheidene mensen by elkaar gedreven en het r- Mitropolousconcours: Edo de Waart in demi-finale De Nederlander Edo de Waart ,n heeft de demi-finales bereikt in de Internationale Dimitri Mitropolous- muziekconcours voor jonge dirigen ten. Met hem werden 17 anderen door g een jury van dirigenten van symfo- 'n nle-orkesten aangewezen uit 36 deel- nemers. er De 18 musici die deze week de r- Btryd voortzetten vertegenwoordigen ;n 14 landen. ar Na vandaag en morgen zal him 5ij aantal verkleind zijn tot 12 waarna ft. woensdag en donderdag de finales j. volgen waaruit zes winnaars te voor- a- ichyn komen die zullen worden be- ie loond met gouden medailles, voor er 8.500 dollar aan geldpryzen en be- f- noemingen tot assistent-dirigenten 1- van grote Amerikaanse symfonieor- i- leesten. er Archief van Sylvia °j Beach aan Princeton De universiteit van Princeton heeft het archief, bevattende docu- menten, brieven en manuscripten verworven van Sylvia Beach, bij haar leven eigenares van de beroem de Parüse boekwinkel en uitgeverij, rar Shakespeare and Comp. Deze zaak ion floreerde in de twintiger en dertiger lat/ jaren en was een centrum vai ^jjj toen leidende literaire figuren. Sylvia Beach overleed in 1962. Zij 195 publiceerde Joyce's grote roman luh uiysees. Dit werk is vele jaren in Amerika en Engeland verboden ge weest. In de verzameling bevindt zich j haar correspondentie met schrijvers als Eliot, Ezra Pound, D. H. Law rence, Sherwood Anderson, Joyce er lykt of ze daarin zonder overleg te werk zyn gegaan. In de loop van het stuk biykt dat de kunstenaar, de edelman, de geleerde, de acteur en de anderen één ding gemeen hebben, zy zyn Joods. Langzaam wordt het hen duideiyk dat ze slechts wachten op hun ondergang. Algemeen wordt deze première be schouwd als een theater-gebeurtenis de eerste orde. Een van de critici schreef dat het stuk, waarin deze uit voerig geen pauze voorkwam, „pre cies honderd minuten duurde, elke minuut was van belang". Oude Griekse tempel in Sicilië gevonden De fundamenten van een oude Griekse tempel, die vermoedelyk in de zesde eeuw voor Christus gebouwd is, zijn gevonden by nieuwe opgra vingen in de zogenaamde vallei der tempels by Agrigento, dat eens een Griekse kolonie op Sicilië was. De universiteit heeft de collectie van haar zuster gekocht. Een deel van de boeken uit de collectie is ge- |E schonken aam de universiteit •{«Verwachtingen, uitslagen, psychologische *ï*achtergronden van de Spelen in Tokio en Innsbruck. Tot een boeiend sportalbum ge maakt door experts als Leo Pagano, Aad van Leeuwen, Rien Bal, Bob Spaak enz. Een uniek boek voor slechts f 2,25. •^Geïllustreerd met 80 spannende actie- ^•foto's die U GRATIS krijgt bij BRIO. Première bij Haagsche Comedie De Haagsche Comedie heeft onder regie van Bob de Lange Le Systeme Ribadier van Georges Freyeau in studie genomen. De medewerkenden aan deze voorstelling, die half decem ber in de Kominkiyke Schouwburg in première gaat zyn Bob de Lange, die ook de vertaling heeft gemaakt, Do van Stek, Carl van der Plas Bas ten Batenburg, Anne-Wil Blarikers en Gaston van Erven. Het decor is van Wim Vesseur, Lisette van Meeteren ontwerpt de kostuums. Verbond Symfonie Orkesten tegen de nieuwe opera Taak komt in ParUa. r Poppen van Mary van Regteren-Altena 5661 Expositie in Nieuwkoop Zaterdag 19 december, des mid- dags om half vier wordt in ,,'t Regt- huys" in Nieuwkoop een expositie |l geopend van poppen van Mary van II Regteren Altena—Koning. zy is in 1915 in Berendrecht (Bel gië) geboren en bracht haar jeugd IMfl glCl ISCW1CI1 CU *1 door in Engeland. Na haar studie aan de Academie vooir Beeldende Kunsten in Den Haag, voelde zy zich, vooral onder invloed van haar leermeester Albert Termote, aange trokken door de uitdrukkingskracht van talrijke materialen. Dit leidde ertoe, dat zy zich ging toeleggen op het vervaardigen van karakterpop pen. Hiervan heeft zy er meer dan 300 gemaakt. Op de Internationale tentoonstel ling in Arles werd haar kunstgroep als de beste gekwalificeerd. Mary van Regteren Altena— Koning beeldt voornamelyk de mens in al zijn boeiende facetten, alsmede literaire figuren uit. De opening zal geschieden door dr. G. J. Bremer. De expositie is tot met 11 januari, dagelyks 5 uur geopend. het gedrang Het dageiyks bestuur van het Ver bond van verenigingen van leden der Nederlandse Symfonie Orkesten heeft het volgende schryven gericht tot de staatssecretaris van O K en W, drs. L. J. M. van de Laar: „In verband met de liquidatie van de Nederlandse Opera moeten wy het volgende onder uw aandacht brengen: De leden van het orkestenverbond hebben op hun congres van 19 april in Amsterdam verklaard dat zy niet de plaatsen van hun collega's in het opera-orkest zo dit mocht worden opgeheven wensen in te nemen. De dreigende liquidatie van de Neder landse Opera dwingt ons de conse quentie van genoemde verklaring te trekken. Biykbaar gaat men er in overheidskringen vanuit dat de leden der symfonie-orkesten beschikbaar zijn om door de opera-in-oprichting te geven voorstellingen te begeleiden. Dat dit in onze ogen geenszins van zelfsprekend is zal u uit het boven staande reeds duideiyk zyn. Bovendien verklaren wy hierby dat wy binnen het kader van onze doel stellingen en onze daaruit voortvloei ende verantwoordeiykheid met de ten dienste staande middelen ons zul len verzetten tegen het voornemen van de rijksoverheid om by de tinuering van de werkzaamheden der Ned. Opera andere orkesten dan het thans werkzame opera-orkest te be trekken. Wij zyn dehalve van oordeel dat de feiteiyke omstandigheden noch het elimineren van het huidige opera-orkest noch het inschakelen van andere orkesten rechtvaardigen, Wij zijn (bovendien) van mening dat bedoelde medewerking ten koste 2 tot I zal gaan van de taak der symfonie- I orkesten. Het blokkeren van een pe riode in het concertseizoen betekent dat de begeleidende functie van de orkesten by kooruitvoeringen ernstig wordt bedreigd Bovendien zal door I leende de vermindering van repetitietüd de week 'al b.jwonen Gevraagd symfonische taak der orkesten in het j °"1™ gedrang komen, speciaal wat betreft noodzakeiyke repertoire-ver ruiming". HERSTEL BETREKKINGEN NEDERLAND-INDONESIË De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken is slechts gedeel telik tevreden over de wïze, waarop het herstel van de betrekkingen met Nederland zich ontwikkelt. „Er is nog geen sprake van vooruitgang in concrete uitvoering", zo drukte hu zich gisterochtend uit op Schiphol. Dr. Soebandrio was even op de Am sterdamse luchthaven op doorreis van Djakarta naar New York, waar hy de Algemene Vergadering Nederland, antwoordde de minister te verwach ten, dat hy dit in de loop van vol gend jaar zal brengen. Winkeliers voor f 6000 opgelicht Een pseudo-kapitein heeft de politie in Delft, gedurende het weekeinde handen vol werk bezorgd. Maar al dit werk is met succes bekroond, want de oplichter, die hij bleek te zijn, zit nu achter slot en grendel. Het is een 28-jarige handelsagent uit Den Haag, die op sinterklaasdag en de dag ervoor in Delft verschillen de winkeliers heeft opgelicht voor een totaalbedrag van ongeveer zesduizend gulden. Dr. Soebandrio ontkende catego risch, dat president Soekarno zou overwegen af te treden. Hy meende, dat achter de geruchten, die daarover sld in de pers verschynen kwaadwilligheid schuilging van Jan den, die ons vyandig zyn gezind". Hy voegde er aan toe „Die zouden Soekarno en my graag kwyt zyn' Gepolst over de kwestie-Maleisië zei hy: „Het schynt dat er var andere zyde aanwyzingen zyn ;n overeenkomst te komen. Dat moet ik even gaan polsen in New York. Ook wy willen de kwestie graag tot een oplossing brengen, wy zyn al zover gegaan dat wy de be slissing willen overlaten aan Afro-Aziatische commissie". Anderzyds geloofde Soebandrio, dat premier Abdoel Rahman Maleisië weinig haast aan de dag legt, omdat het conflict met Indo nesië hem in politiek opzicht goed van pas zou komen. „Deze confron tatie verstevigt misschien sterk zyn positie in het binnenland, zo drukte Soebandrio het uit, „en dat heeft hy misschien nodig by de algemene verkiezingen. Er zyn tegenwoor dig landen die internationale betrek kingen ook voor huishoudeiyke ver kiezingen gebruiken". Opnieuw bevestigde Soebandrio voorts, dat Indonesië zich niet in staat van oorlog bevindt met Malei sië, aangezien het Maleisië nooit de oorlog heeft verklaard. EERSTE NET NTS 7.00 uur Engelse les 7.30 uur Woord voor woord, kerkelyk 7.35 uur Kenmerk, kerkeiyk 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Politieke uitzending 8.30 uur Als de kraanvogels overvliegen, speelfilm 10.00 uur Beren op visvangst, natuurfilmpje 10.25 uur NTS-journaaJ. TWEEDE NET AVRO 8.00 uur Nieuws in het kort 20.01 uui Gesprek van de dag 8.40 uur AVRO's TV-magazine 9.25 uur Conamus-reünie 1964 9.55 uur Sterren kyken, pop. wetensch. progr. TV —NOORDZEE 6.30 uur Supercar, voor de jeugd 6.59 uur Popeye, tekenfilm 7.07 uur Leer de bomen kennen 7.24 uur Danger Man: „Draadloze ontmaskering" 10.00 uur 87th Precinct: „Moord per telegram". Quiz van Eerdmans Op de zondagavond was er ten eerste de quiz van Theo Eerd mans, die veel steun genoot van zyn tydwaarneemster Maud, die hem zichtbaar tot opschieten aanporde. Een kandidate, de mevrouw die niet alles over graficus De Roos wist, vloog uit de bocht, de anderen komen de volgende keer terug voor de derde ronde. Men zal er goed aan doen niet te veel supporters mee te nemen, want aan Eerdmans ontsnappen nauw merkbaar lichte zuchten als ze te veel lawaai maken. Maigret „Moord op Montmartre" (naar de roman „Maigret au Pic- ratt's") werd als vierde afleve ring in de Maigret-reek^ opge nomen, maar als derde uitgezon den „Maigret en de kruide niers", „Het eerste onderzoek van Maigret" wordt volgend jaar uitgezonden, maar staat al op de band. Deze Liet zich kennen als de tot nu toe geslaagdste Mai- gret-herschepping van de drie vertoonde afleveringen. Het oorspronkelijke verhaal was zo goed mogeiyk op de voet gevolgd (al komen vooral moordenaar Oscar, en ook de vermoorde Ar- lette by Simenon beter uit de verf. De karakters, vooral van Kees Brusse en Wies Andereen (Lapoiwte), maar ook van Fritz Butzelaar en Elly van Stekelen burg kwamen beter tot hun recht dan de vorige keren en de straatscènes, zoals steeds voor tref feiyk en sfeervol gefilmd, waren nu adequaat ingelast, zy maakten geen moment de In druk alleen te zyn opgenomen om de sfeer wat aan te dikken. Een mooie vondst was het, het striptease-nummer te .tonen' via Elly van Stekelenburg als in een soort menselijke spiegel, hoewel het natuuriyk nog leuker was geweest als men, enfin, dat kin natuuriyk niet. De mooiste scè nes waren die tussen Brusse en Wies Andersen, een Jonge Vlaamse acteur die zich volledig weet op te trekken aan de na tuuriyk losse speeltrant van zyn „patron", en die zelf veel „inbrengt" in zyn rol. Eimert Kruidhof had 't weer uitstekend geregisseerd, zeer snel ook. slot scènes vaak halverwege weg draaiend omdat we aan één l wel f man opereerde in uniform van kapitein by de Landmacht en gaf zich uit voor mr. W. A. van der Meulen, wonende in Delft en kapi tein by de Krygsraad te Velde-west. sen garagebedryf huurde hy vry- dagmorgen voor twee dagen een auto legitimeerde zich met een rybe- wys ten name van deze Van der Meulen. Bij juwelier De politie werd gealarmeerd toen vrüdagavond een juwelier in Delft aangifte deed, dat hy artikelen had In Rijksmuseum KRO: 7.00 Woord, vroege 7.10 Het levende. de jeugd, leiding Heilige Mis, 8.30 Heilige 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio. 10.00 Muziek-Mozaïek. 11.00 Lichte orkestmuz., 11.30 Lichte gr muz., 11.50 Volaanvooruit, praatje, 12.00 An- rjlus, 12.04 Lichte gr.muz., 12.30 Med. b.v. land- en tuinbouw, 12.33 wy van het land. 12.45 Actualiteiten, eventueel grmuz., 12.55 Religieus nieuws, 13.00 Nws.. 13.15 Lichte gr. muz. met commentaar, 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Lichte gr. muz., 14.50 Lichtbaken, lezing, 15.00 Rieleksenam.progr., (herh. van I zaterdag j.l.)16.00 Voor de zieken, 16.30 Godsdienstig progr., 17.00 Voor de Jeugd, 17.36 Voor de padvinders, 17.50 Regeringsuitz.: De R.-K. Gods radio 8.15 Voor .20 Kamermuziek, 8.25 In- 8.00 18.0 De R. Ned. Antillen Tekst: W. Meyer. Licht instrumentaal ensemble, 18.20 rbon<_. A J. Verbrugh, Algemeen het Gereformeerd I woording, 19.00 Nieuws. 19.10 Actua- Utetten, 19.30 Metropolo-orkest er zangsolist. (stereof. uitz.), 20.0C 8tereof. uitz.: Radio Filharmonisch orkest 21.00 Rogier gevierd muziek Documentaire prof >9 Boekbespre king. 22.30 Nieuws, 22.40 Epiloog. 22.45 Liedjes (opn.). 23.16 Lichte grammo- muzlek, 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Ochtend- 1 gym. 7.20 Carillonbespeling. 7.30 Lichte ork.muziek. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Ochtendgym. 9.00 De groenteman. 0.05 Romantische wijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Arbeids- 4.00 V. Schoolradio. 15.00 Lichte gram. VUf eilanden - Het eiland der kunstenaars, lezing. Nws. moderne liederen. 16.30 17.30 New York calling, gram. v. d. tieners. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Licht instr. ens. en zangsolisten: 17.35 .SS Ned. 18.55 1 parle. 19.0 uit de opera: La Périchole. 20.00 Nws. 20.05 Radar: Radioperiodiek. 20.45 Tot Uw orders: gevar. progr. v. liaanse en Russische volksmuz. 22.3 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Ge sproken brief. 23.05 Venster op de he dendaagse muz.: muz. lezing. 23.00 Zang met lnstr. begeleiding: Ever greens. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NOT/NTS: 11.05-11.30 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Journaal voor Gehoorgestoorden. 19.30 Engelse Gesprek in de A< huishoud- N-re: Nieuws ln het kort. VARA: 20.01 Filmvenster. NTS: 20.25 De schavuiten - hart tegen geleverd aan een kapitein, wiens op gegeven adres en telefoonnummer niet bleken te kloppen. De man had ien polshorloge van 1400 gulden en enkele sieraden gekocht. Uit later binnenkomende aangiften bleek de politie, dat hy by een andere juwe lier voor 470 gulden aan sieraden had gekocht en by een garage in Delft voor 700 gulden aan auto-arti kelen. Hy droeg zyn rechterarm in verband, pakte met zyn linkerhand een giroboek, ten name van W. A. van der Meulen, uit zyn zak en vroeg in de zaken of men zelf het bedrag enz. wilde invullen. Hy had de biljetten zelf al eerder van zyn handtekening voorzien. De politie kwam na enig speur werk tot de ontdekking, dat de echte Van der Meulen een Delfts studept is. Hy werd in Winschoten gevon den. Hy deelde de politie mee. dat hy anderhalf jaar geleden in Sche- veningen zyn paspoort, rybewys en andere bescheiden had verloren. Za terdagmiddag kwam van het ver- huurbedryf een telefoontje, dat de kapitein er weer was. De politie reed pylsnel naar het garagebedryf, waar de man kon worden gegrepen. Hij bleef aanvankelyke volhouden W. A. van der Meulen te zyn, later gaf hy een andere valse naam op en tenslotte zyn ware naam. De auto van de oplichter was af gesloten enafgeladen. Want de man bleek heel veel winkeliers in Delft te hebben bezocht. Het groot ste deel van de buit vond men in de auto. By een yzerhandelaar had hy gereedschap gekocht tot een waarde 400 gulden, verder rookartikelen Vandaag is het 23 jaar geleden dat Pearl Harbour door Japanse vliegtuigen werd verrast, waar door Amerika in de oorlog werd betrokken. Boven het gezonken slagschip „Arizona" is een ge denkteken opgericht ter herinne ring aan alle slachtoffers van deze verpletterende slag. Op de foto een Amerikaanse bommen werper boven het monument, waarop elke dag de Amerikaan se vlag halfstok wordt gehesen Weneer, er ligt een lijk in de voortuin van uw buurman", stamelde vrijdagavond laat een hevig ontstelde juffrouw tegen een inwoner van Hülegersberg, die door een zenuwachtig gébel aan zijn voordeur uit bed was gehaald. ,,lk heb hem achter een struik zien liggen, toen ik voorbij kwam. Ik ben zo geschrokken gaat u de politie maar bellen". Volkomen overstuur rende de Rotterdamse de straat uit. De verbaasde en ook wel wat ner veuze Rotterdammer volgde deze raad op en vertelde de po litie en ook de gemeentelijke geneeskundige dienst het ver warde verhaal, dat hij zojuist in de deuropening van zijn huis had gehoord. Verdwenen De wintertentoonstelling in het Ryksmuseum te Amsterdam, „Dürer zyn tyd vroege Duitse tekenin gen uit het prentenkabinet te Ber- lyn", wordt zaterdagmiddag geopend door de culturele attaché der Duitse ambassade, dr. M. Horst Vooraf houdt prof. dr. J. Q. van Regteren Al tena, hoogleraar kunstgeschiedenis der middeleeuwen en van de nieuwe tyd, een inleiding. Deze tot 7 februari durende exposi- te kwam tot stand in het kader van het Nederlands-Duits cultureel ver drag. De tentoonstelling omvat een scheerapparaat (285 gulden) schryfmachine, enige modeltreinstel- Na de verzameling in Wenen is die^en)^ dekens het Berlynse prentenkabinet op dit gebied wel de rykste en geva- rieerdste ter wereld. Een overzicht van de oude Duitse tekenkunst werd nooit eerder in Nederland vertoond. Dürer is met 40 tekeningen aquarellen vertegenwoordigd o.m. het bekende portret van een bouwmees ter, het meisjesportret, het portret van Willi bald Pirckheimer en de Hei lige Apollonia. Van de zeldzame Mathias Grünewald zyn vier studies, waarby één voor het Isenheimer al taar. Verder zyn er bladen van de Cranachs (vader en zoon), van Hans Holbein (de vader en van diens zoons Hans en Ambrosius) en van Hans Baldung Grien. De Donau- school is vertegenwoordigd met com posities en landschappen van Al- brecht Altdorfer en Wolf Huber. Alle geëxposeerde .150 bladen zyn ln de catalogus afgebeeld. len (695 gulden), terwyl hy zich bo vendien voor 725 gulden in het nieuw had gestoken. Ondertussen had hy ook voor Sinterklaas gespeeld, een collier en enige sieraden had hy hier en daar weggegeven. (Overgenomen uit andere bladen) Getrouwd: mr. G. L. Mens Fiers Smeding en F. Smits-Kern, Den Haag; A. Hardenbol en C. Platte, Amsterdam; ir. H. J. van Ouwerkerk en ir. M. P. Dijkers, Rotterdam. Overleden: R. Bylo, 59 j., Heem stede; C. VisserWol tere, 81 jaar, Schiedam; M. N. Verbeek—Spieren burg, 72 jaar, Rotterdam; K. de Ridder, 74 jaar, Den Haag; H. T. d. Velden, 32 jaar, Delft; J. J. Hooge- i werff, Den Haag. wagen en een ambulance gier den door de slaperige stad, richting Hülegersberg—Adria- nalaan. Toen men echter bij het opgegeven adres arriveerde, was het lijk in buurmans tuin verdwenen. De politiemensen, die al aan een flauwe grap be gonnen te denken, belden aan bij het bewuste huis. Een uiterst opgewekte man liet de politiemensen binnen. In de huiskamer ontdekten zij een tiental sinterklaasvierende fa milieleden, die vol overgave aan het lijk plukten. Dat lijk was een fraai geconstrueerde pop-op-mensen-grootte. Toen de politiemannen dit fraaie stukje huisvlijt zagen, konden ze er best in komen dat de on bekende juffrouw er een dode man in had gezien. De maker van de pop had zijn kunstwerk maar even achter de struiken in zijn voortuintje ge legd, tot het tijdstip voor intro ductie in de Sint Nicolaas vie rende familiekring was aange broken. De feestende familie uit de Adrianalaan kan zich geen aeslaagder Sint Nicolaas- festijn herinneren dan dat van dit jaar In Zevenaar (Van onze Arnhemse correspondent) Er is besmetting met tuberculose geconstateerd by elf leerlingen van de rooms-katholieke lagere school in Oud-Zevenaar. Het be treft negen kinderen uit de derde klas en twee uit andere klassen. Enkele patiëntjes zullen waar- schynlyk in een sanatorium opge nomen moeten worden. De besmetting kwam aan het licht, toen één van de leerlingen ziek werd. Het kind werd door de dok ter onderzocht en die constateerde besmetting met Gb.c. Daarop wer den alle leerlingen van de r.-k. lagere school onderzocht. Men vond toen nog tien t.b.c.-gevallen. Zoals op de meeste scholen worden ook deze kinderen periodiek onder zocht op tuberculose. By een recent onderzoek was van een besmetting evenwel niets gebleken. Omtrent het ontstaan van da t.b.c.-besmetting ls niets bekend. Er la een onderzoek gaande.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5