DAGBLAD aanval van Moskon !op de Chinese opvattingen Wilson in Washington: gesprek met Johnson Z Geruchten over de 51 verwijdering van rqminister Malinowski „Prawda" contra „Rode Vlag" Heel gezin 'de cel in NEGERS CONTRA ARABIEREN IN DE SOEDAN Verjaardagsfeest bejaarde socialist Anita nil ziekenhuis Vijftig doden bij overstroming Vlindervangende Marsmannetjes J DREIGEMENT jVAN PARIJS j KOERS VAN MARINER IV GEWIJZIGD Drie doden bij felle brand in pension (§uct e Opgericht T maart I860 MAANDAG 7 DECEMBER 1964 No. 31433 [Directeur: E. A E. van Dlshoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 De Sowjetrussische premier Kosigin zal naar men in com munistische kringen in Moskou verwacht tijdens de bijeen komst van de Opperste Sow jet (het z.g. parlement) op woensdag p.s. wijzigingen in de regering bekendmaken. Enige ministers, ■■die onder Chroesjtsjow belangrijke functies bekleedden, zullen ootwaarschijnlijk worden verwijderd. Men spreekt o.a. van maar- D®kchalk Malinowski, minister van Defensie. Voorts hebben de nieuwe Russische leiders volgens het partij- orgaan „Prawda'' maatregelen genomen om buitensporige con centratie van macht bij één man te verhinderen. Een derde punt van belang in de ontwikkeling in en buiten de öowjet-Unie is de beschuldiging van de Russische communisti sche partij, dat China een eenmansdictatuur voor communistische landen voorstaat. Deze aanval is een antwoord op de Chinese aakritiek van 21 november op het Russische denkbeeld omtrent „de van het hele volk", de regeringsvorm, die volgens het Krem lin thans in de Sowjet-Unie bestaat, 1 11 Van gezaghebbende Russische zij ne is vernomen, dat de kritiek van Se „Rode Vlag" op Russische bin- Énlandse regeringsconcepties (zie de itste alinea hierboven) de nieuwe iers in Moskou zeer boos heeft gemaakt. Zy hadden zich eerst ont houden van een openlijk debat met Thina over de wrijvingspunten in verband met de Russisch-Chinese ve- Het antwoord op het artikel in Rode Vlag kwam zondag in een |iitvoerig hoofdartikel van de Prawda. orgaan van de Russische com- jnunistische partij. Het Russische eau Tass heeft er een uittrek- gegeven voor de krant zelf ïschikbaar was. De Prawda schrijft, dat „de kam en van de persoonsverheerly - (een Russische naam voor dic- iatuur) „natuurlijk de activiteiten e partij die waren gericht, op versterking van de „staat van iet hele volk" met lede ogen heb ben aangezien. Maar zij durfden geen openlijke aanval aan en daarom proberen zij de dictatuur van het proletariaat te interpreteren zoals hun dat het beste uitkomt om zo doende een banier te maken waaron der het mogelijk zou zijn de socialis tische landen te brengen tot de ideo logie en de praktijk van de per soonsverheerlijking". In het hoofdartikel van de Praw da wordt te kennen gegeven, dat de persoonsverheerlijking van Mao een belemmering vormt voor het be- i reiken van het volledige me in China. Het blad zegt: „Eventuele nagingen om het proces van de ontwikkeling van de staat van de dictatuur van het proletariaat naar een „staat voor het gehele volk" tegen te houden, kunnen slechts de opbouw van een nieuwe gemeenschap vertragen, grote moeilijkheden scheppen voor het socialisme zaak van het communisme schade berokkenen". Volgens waarnemers ln Moskou betekent de aanval van de Prawda een nieuwe maar niet verrassende verharding in de standpunten in het geschil tussen Moskou en Peking. Beide partijen hebben zich beleefd getoond nadat Chroesjtsjow op 14 ok tober was afgezet. De Rode Vlag deed Winkeldiefstallen (j (Van onze Haagse correspondent) Man, vrouw en een kind .an drie jaar hebben sinterklaasavond in een cel van het hoofdbureau van politie, na- zy zaterdagmiddag op heterdaad ^werden betrapt bij het plegen van ■jeen winkeldiefstal. Voor het kind zou ■pandaag een ander onderdak wor gden gezocht. De vader en de moeder, afkomstig Müit Apeldoorn, blijven voorlopig in arrestantenbewaarplaats. De [Rijkspolitie heeft de sleutel van het huis naar Apeldoorn gebracht, waar |de gemeentèpolitie voor de drie thuis 'achtergebleven Siamese katten zal [zorgen. v) De man is een 26-jarige zand- in dienst van de Nederlandse nSpoorwegen. Met vrouw en kind kan Jhij voordelig reizen per trein. Hij dat veel, en maakte, uitstapjes [naar Amsterdam, Rotterdam en Den (Haag, waarbij hij tal van winkeldief- listallen pleegde. Het onderzoek naar 1de omvang van de diefstallen is nog liniet afgesloten. ^WEERBERICHT "Aanhoudend zacht Het KNMI verwacht van heden- 'tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en slechts |op enkele plaatsen- wat motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijke stormachtige zuidwestelijke JWind. Aanhoudend zacht. 8 DECEMBER Zon op: 8.35 uur; onder: «vu u.vv UU1, vuuw «Ui- Maan op: 12.10 u.; onder: 30.12 u. 1 Hoogwater in Katwijk te 5.41 en 17.54 uur. Laagwater te 1.25 en 13.41 uur. bestaat uit 14 pagina's) zijn aanval toen de Chinese premier Tsjoe En-lai begin november naar Moskou ging en zonder resul taat weer naar huis terugkeerde. Woedende negers hebben gisteren in-Chartoem luidruchtige betogingen gehouden tegen de Arabische over heersing. Er zijn op z'n minst 50 auto's vernield of in brand gestoken door de betogers, die bij zonsonder gang door de stad trokken, met ste nen gooiden en leuzen riepen. Een onbekend aantal Arabie ren en Europeanen, is gewond. De meesten van hen werden getroffen door stenen of rondvliegende scher- De autoriteiten hebben politie agenten en militairen met helmen op en bajonetten in de hand inge schakeld, die met vrachtwagens in de stad rondrijden om verdere onlusten te voorkomen. Op verscheidene plaat sen begonnen zich echter groepen Arabieren te verzamelen, die het bloed van „de negerhonden" eisten. Een uur na zonsondergang bood Chartoem gisteren de trieste aanblik van lege straten en vernielde wa gens. Een 2.000 tal personen stond gis teren saamgepakt in de balzaal van een Newyorks hotel om de socialist Norman Thomas geluk te wensen met diens 80-ste verjaardag op 20 november. Ieder van de gasten had ruim acht gulden betaald voor de kof fie, een stuk Deens gebak en een hand van Thomas, de oude socialis tenleider, die zesmaal een nederlaag leed bij de Amerikaanse presidents verkiezingen. Ter voortzetting van zijn werk werd Thomas als verjaardagsge schenk een cheque ter grootte van 17.500 dollar (ruim 61.000 gulden) aangeboden. Thomas zei, dat het geld gauw op zou zijn, omdat alle or ganisaties waarvoor hij werkt, vrijwel failliet zijn. Ongeveerd 50 personen zijn om gekomen bij overstromingen in het noordelijk deel van het eiland Min danao in de Philppijnen. Er zou den 200 personen worden vermist en 100 gezinnen dakloos zijn geworden. De overstromingen werden veroor zaakt door de hoge waterstand van de Khaulogan tengevolge van hevi ge regenval. Rots in de branding der onzekerheid (Van onze Londense correspondent) President Harold Wilson van Groot-Brittannië is gisteravond in Washington aangekomen voor besprekingen met president Johnson, die vandaag zijn be gonnen. Op het vliegveld waar hij werd verwelkomd dppr o.a. mi nister van Buitenlands® Zaken Dean Rusk, zei Wilson zijn be sprekingen met de Amerikaanse president van „vitaal belang" te achten. Hij verwacht geen defi nitieve oplossing van de vraag stukken van het Atlantisch bondgenootschap maar ziet het overleg meer als het begin van een nieuwe „vruchtbare samen werking" tussen de Verenigde Staten en Engeland. Tot de belangrijkste kwesties die zullen worden besproken, be horen het Britse plan voor een Atlantische kernmacht en het Amerikaanse voorstel voor een multilaterale kernvloot voor de NAVO (MLF). Details buiten beschouwing la tend, onderstreept het topgesprek op nieuw de betekenis van het Brits- Amerikaanse bondgenootschap, dat ondanks alle moeilijkheden, zo ziet men het by voorkeur in Londen, nog steeds te beschouwen is als een rots I in de branding der algemene onze- kerheid. Degenen die menen, dat Wilson met zijn monetaire crisis thuis, als sjofele bedelaar naar Ame rika is gegaan, slaat de plank mis. Want de Veren-gde Staten en Enge land hebben elkaar op dit kritische ogenblik van zovele wankele dingen juist wederzijds hard nodig. De Amerikaans-Russische verhou ding b.v. is na Chroestsjows verdwij ning niet bepaald florissant. De ge beurtenissen in Kongo zijn ook voor de Amerikanen als een schok geko men en zij moeten hun standpunt tegenover Afrika bepalen. Het pro bleem Amerika-China heeft zijn dreigend karakter behouden, vooral wat betreft Vietnam. Gezien De Gaulle's verscherpte obstructie (de Franse president zou tegenover de Amerikaanse ambas sadeur Bohlen volgens de diploma tieke correspondent van de Sunday Telegraph vorige week met of zonder bluf hebben verklaard, dat Frank- Het 3-jarige Tilburgse meisje Anita v. Delft, dat vier weken geleden werd aangevallen door drie honden van een buur man, waardoor zij ernstig werd gewond, heeft het zie-, kenhuis mogen verlaten. Het kind blyft nog onder me disch toezicht, maar de ge nezing vordert uitstekend. De stroom van geschenken en prentbriefkaarten, voor het meisje houdt nog steeds aan. Zij krijgt vooral veel poppen. De hondenhandelaren, die za terdagochtend de wekelijkse hondenmarkt in Tilburg be zochten, hebben Anita een fietsje en een pop gegeven. Bij een plaatselijk comité berust nog ongeveer f 1600,-, van gif ten uit het gehele land. Dit bedrag zal op een spaarbank worden gezet. Het medsje zal er later, als .zü meerderjarig is, over kunnen beschikken. Drie jongens zagen dezer dagen vreemde lichtjes in de bergen bij Verona. Zij gingen naar boven en zagen drie mannen, die met een krachtige lichtbundel een wit scherm beschenen. De jongens rende terug en veroorzaakte onrust in de stad met de kreet, dat in de bergen marsmannetjes bezig waren. De politie stelde een onderzoek in: de marsmannetjes bleken drie Duit se geleerden, die de lichtbundel ge bruikten om zeldzame nachtvlinders te lokken voor de verzameling van een Duits rijk van plan is in 1967 definitief, met de NAVO te breken) is Enge land met zijn wereldwijde militaire posities ondanks de aanvankelijke twijfel over de bedoelingen van de Labour-regering, Amerika's be trouwbaarste bondgenoot. Amerika kan Engeland niet missen en het was vooral uit vrees, dat de Britten zich wegens hun geldzorgen en de houding van Labours linker vleugel in zijn isolationistische schulp zouden terugtrekken, dat Amerika Engeland zo royaal moge lijk financieel heeft bijgestaan. In deze omstandigheden verwacht Wil son op het ogenblik nauwelijks iets van Europa en bijna alles van Ame rika! Ook voor zijn politieke positie in Engeland zelf heeft hij in Wash ington een succes nodig. Tegelijkertijd probeert Londen op NAVO-gebied de deur zowel voor Frankrijk als voor West-Duitsland wagenwijd open te houden en zoekt, het naar een aanvaardbaar com promis. Frankrijks houding Verbazingwekkend genoeg tracht president De Gaulle Engelands po ging om zich nauwer aan de NAVO en de Verenigde Staten te binden op het laatste moment te voorkomen door de Britten als lokaas een Frans- Britse „force de frappe" voor te hou den. Zoals de dingen nu staan zijn de Fransen zowel tegen de MLF als tegen de wijdere Atlantische nu cleaire macht. President De Gaulle heeft daarmee getracht het Britse compromis-plan te blokkeren. Omge keerd propageert de economisch naar isolement neigende Wilson juist op defensiegebied een wereldpolitiek, steunende op zijn overtuiging, dat het jonge, zich uit de diepste armoede opheffende gekleurde deel van het Gemenebest op Engelands bescher ming en steun is aangewezen. Het gemenebest is voor Engeland tevens statussymbool, dat het recht van meespreken geeft aan de inter nationale 'politiek ook zonder een zelfstandige Britse H-bom, waar Wil son een einde aan wil maken. Vol gens de conservatieven pleegt Wil son in Washington hierdoor land verraad. Door de Britse H-bom op een presenteerblaadje aan de NAVO aan te bieden zou Engeland voor goed afstand doen van het recht op zelfverdediging. f President De Gaulle heeft de J Verenigde Staten meegedeeld f het FransDuitse verdrag te f zullen opzeggen als de West- f duitse regering deelneemt aan de door Washington voorgestel- f de multilaterale kernvloot voor i J de NAVO (MLF). Volgens decor- i respondent in Parijs van de i "New York Times" heeft de i Franse president de Amerikaan- i se regering er voorts van in i kennis gesteld, zich ook te zullen i verzetten tegen een NAVO-kern- i J'macht waartoe op het land ge- i stationeerde vliegtuigen en pro- i jectielen behoren. i J Generaal De Gaulle zou zijn i J standpunt vorige week in een ge- i J sprek met de Amerikaanse am- i J bassadeur ln Parys, Bohlen, i J hebben kenbaar gemaakt. 1 Maar volgens Wilson berust een nationale nucleaire oorlog in dit nu cleaire tijdsgewricht op een hersen schim. De conservatieven daarente gen delen met president De Gaulle de vrees, dat Amerika op het beslis sende ogenblik Europa wel eens in de steek zou kunnen laten. Wilson gelooft echter positief in het Weste lijke bondgenootschap en in de Ver enigde Naties. Inplaats van te wee klagen over de tekortkomingen van beide wenste Wilson met Johnsons hulp zowel de NAVO als de Verenigde Naties nieuw leven in te blazen. Zowel Wilson als Johnson zijn koelberekenende schrandere politici. Ze beschouwen elkaar als bondge noten en niet als mannen die el kaar, welke meningsverschillen er ook mogen heersen, een hak willen zetten. De verwachting is daarom dat zy elkaar, omdat zij praktisch den ken en het in beginsel eens zyn, het wel zullen vinden. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio is zaterdag op doorreis naar de Verenigde Staten (waar hij de Algemene Vergadering van de VN zal bijwonen) korte tijd in ons land geweest. Soebandrio (links) werd op Schiphol be- groet door de Indonesische zaak gelastigde in ons land, dr. Sjartf Het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner IV, dat op weg is naar Mars om daar ln juli a.s. foto's te maken en wetenschappelijke waar nemingen te verrichten, heeft een aantal bevelen van de aarde gekre gen terwyl het voertuig bijna twee- miljoen kilometer van de aarde ver wijderd is. Een van de radiografische beve len deed een raketje 2 seconden branden, waardoor de koers en snel heid iets werden gewijzigd. Het leek ei op, dat de bevelen goed waren opgevolgd, maar eerst over enige dagen zal vast komen te staan, of de correscties ideaal zyn geweest. De snelheid van de Mariner ten opzich te van de aarde bedroeg ten tijde van de correctie ongeveer 11.200 ki lometer per uur. (Van onzer Roermondse correspondent) Een korte, maar zeer felle uitslaande brand in een café-pen- sionbedrijf aan de Ganzeweide in Heerlerheide, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag aan drie mensen het leven gekost! De catastrofale brand heeft slechts drie kwartier gewoed, maar zo hevig, dat aan redding van de in het bijna honderd jaar oude pand achtergebleven twee mannen en een vrouw, niet viel te denken. Omstreeks twee uur in. de nacht zag een passerende automobilist de vuurgloed in het café. Hy stopte en sloeg alarm. Op zyn bellen en schreeuwen deed niemand open. De exploitant Klaas Franken (50) zat met zijn vrouw en Theo Frolings met zijn vrouw in de achter het café aan gebouwde woonvertrekken nog wat na te praten over het feest van Sint Barbara, dat vrijdag in de mijnstreek was gevierd. Zij werden pas opge schrikt, toen men aan de voorkant van het gebouw de ruiten ingooide om de bewoners wakker te krygen. Door de vlammen Theo Frolings liep het eerst met zijn schoonmoeder naar buiten. Toen hy de vuurzee in het café zag, trok hy de deur naar de bovenverdiepin gen open en rende naar de kamer, waar zyn zoontje sliep. Door die open deur en de stukgegooide ruiten ont stond een enorme „tochtsluis" waar door het vuur in een oogwenk langs de trappen naar boven loeide. Zo snel joeg dit vuur naar de bovenverdie pingen, dat, toen Frolings zijn kindje met deken en al uit het bedje had ge grepen, hij de trap al door het vuur zag versperd. Door de vlammen en de verstikkende rook liet hij zich, het kind stevig tegen de borst geklemd, langs de brandende trap naar be neden vallen. Beneden kon men hem, vrijwel ongedeerd uit het vuur trek ken. De inmiddels gealarmeerde brand weer van Heerlen kon tegen de brand weinig meer uitrichten. Langs alle vensters en door het dak braken de vlammen naar buiten. Vyf mensen hadden intussen kans gezien het als een fakkel brandende gebouw te ver laten. Eén van hen, de 20-jarige mijnwerker H. L. Zanders, sprong de brandweer uit zijn brandende kamer op de eer ste verdieping door een raam de straat op. Zijn gezicht en armen wa ren al overdekt met brandwonden. Hy werd onmiddellijk naar het zie kenhuis overgebracht. Na drie kwartier was de brand meester. Aanvankelijk dacht men dat maar één persoon in het gebouw moest zijn achtergebleven en in één der kamers vond men inderdaad het verkoolde lichaam van mej. S. H. M. van Wijk (21) uit Heerlen. Op de tweede ver dieping vond de brandweer echter ook de geheel verbrande lichamen van de 66-jarige gepensioneerde mijn werker H. Opgenoorth en de 22-ja- rige ongehuwde stoffeerder W. J. Walraven uit Venray. Over de oorzaak viel gisteravond nog niets met zekerheid te zeggen. Misdrijf wordt voorlopig uitgesloten geacht. teuws 1 Uit het Leidsch Dagblad van i Dec. 1864: De sluikhandel in gedistil- leerd neemt door den hoogen accijns zeer toe. In Gronin gen werd Donderdag een juf- frouw aangehouden, die 9 kan gedistilleerd onder hare 1 crinoline verborgen had. f Te Makkinga zijn in i f dertrouw opgenomen t J longman en een jongedoch- f ter, te zamen 140 jaren oud, f die al 30 jaren met elkander verkeering hielden. t

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1