LEIDSCH DAGBLAD Loonoverleg vastgelopen VERDACHTEN VAN MOORD IN MISSISSIPPI GEARRESTEERD Werkgevers bleven vasthouden aan regeringsbesluit (4,7 pet) WOORD NU WEER AAN KABINET Nog duizenden nazi-misdadigers op vrije voeten PERON NU IN TORREMOLINOS TIJDELIJKE TECENSLAG MET MARINER Aardgasreserve 1100 miljard kub, en niets meer Tsjombe annuleert in ijn bouwrech ten géén nationalisatie China, Moskou en Oost-Duitsland Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 DECEMBER 1964 Mo. 314S4 Directeur: E. A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Poging tot bemiddeling van minister Veldkamp en afzwakking eisen vakcentrales hielpen niet (Van onze Haagse correspondent) Het loonoverleg in (1e Stichting van de Arbeid is nu definitief vastgelopen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het College van Rijksbemiddelaars over de C.A.O.'s voor 1965 moet gaan beslissen. En dat strikt binnen de beper king van de 4,7 procent, die de regering als maximum heeft genoemd De vakcentrales hebben gisteren in een laatste poging om tot procent als onderhandeling te geraken hun eisen van 7 procent met ver scheidene extra's laten zakken tot 5,4 procent met minder zwaar wegende extra's. De werk, Ars lieten echter weten, dat zij zich precies aan het regeringsbesluit wilden houden. Een poging van minister Veldkamp onder deze onmogelijke omstandigheden nog enigerlei vorm van overleg op gang te bren gen, mislukte dan ook. Het kabinet zal nu op korte ter mijn officieel bepalen op welke manier het loonbeleid voor 1965 moet worden gevoerd. De verwach ting is, dat het de toetsingsbevoegd heid voor de C.A.O.'s bij de Stichting zal laten. De werknemers zullen daar echter hun eigen hogere maat staven toepassen. Met het gevolg, dat er over geen enkele C.A.O. een eensluidend oordeel in de Stichting valt en dat Rijksbemiddelaars met het regeringsbesluit in de hand de toetsing zullen overnemen. De Tweede Kamer zal eveneens over de stappen van de regering worden ingelicht. Urenlang Dr. Robert Kempner, voormalig Amerikaans vice-procureur bij het anti-nazi proces in Neurenberg, heeft verlenging van de verjaringstermijn voor moord in de Westduitse wet ge- eist. Volgens hem kunnen de miljoe nen oorlogsmoorden niet alle bedre ven zijn door de 1500 personen, die reeds terecht hebben gestaan en zijn veroordeeld. Tenminste tienduizend leden van de leiding van concentra tiekampen worden van moord ver dacht, van berechting van de 7.000 belangrijke leden van het hoofdkan toor van de Reichssicherheitsdienst in Berlijn is nooit iets vernomen, aldus Kempner. De Argentijnse ex-president Peron heeft van de Spaanse regering toe stemming verkregen zich in het toe ristenoord Torremolinos aan de Costa del Sol te vestigen op voorwaarde, dat hij geen verklaringen aflegt te genover de pers. Peron is reeds in zijn nieuwe woonplaats aangekomen, waar hij zijn intrek heeft genomen in het Riviera hotel. Hij was voor dien onder politiegeleide van Sevilla naar Malaga gereden. Verscheidene agenten in burger bewaken thans het hotel. Zij hebben strikte orders, dat Peron door niemand mag worden gestoord. Drs. D. ROEMERS onbegrijpelijk nemers, daarna nog eens met de regering. Daarbij waren de minis ters Veldkamp, Andiriessen, Witte- veen, Bogaers, Biesheuvel en Toxo- peus en staatssecretaris De Meijer aanwezig. Minister Veldkamp die als enige van het kabinet het woord heeft gevoerd, zei na afloop dat de 4,7 WEERBERICHT KOUDER De Bilt verwacht, dat de wind naar het zuidwesten zal krimpen. Morgen zal koude lucht uit Frank rijk worden aangevoerd. Aangezien bovendien het front van een oceaan - storing veel bewolking met zich mee brengt, zal de temperatuur morgen overdag lager blijven dan vandaag. In hoofdzaak in het westen van het land is er kans op enige regen. Mogelijk ook sneeuw (Opgemaakt om 10 uur). 6 DECEMBER Zon op: 8.32 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 10.47 uur; onder: 18.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.33 en 16.43 uur; laagwater te 0.20 en 12.37 uur. 7/12 hoogwater te 5.07 en 17.18 uur, laagwater te 0.53 en 13.10 uur). Het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-4, dat op weg is naar Mars. is gisteren in een tollende beweging geraakt, waardoor een poging tot het afvuren van een hulpraket ter correctie van de koers een etmaal werd vertraagd Het tollen begon bij een poging het ruimtevaartuig in positie te brengen voor het afvuren van de kleine hulpraket, die het een zacht duwtje zou geven. Aanvanke lijk was men nogal geschrokken van deze onverwachte tegenslag, maar later slaagde men erin een einde te maken aan de tollende beweging. Vandaag zou een poging worden ge daan de koers van de Mariner te corrigeren. Toen de tijdelijke tegen slag zich voordeed bevond de Mari ner zich op 1.7 miljoen kilometer van de aarde. Het Amerikaanse ruimtevaartuig ligt nog voor op de Russische Sonde-2, die maandag ii de richting van Mars werd gelan regeringsbeslissing moest worden gezien. Maar in tiet gesprek met de Stichting schijnt het lang niet iedereen duidelijk te zijn geworden of hij nu wel of niet de bedoeling had aan dat percentage te laten tornen. De minister zei slechts: „Wij wil den het standpunt van de Stichting van de Arbeid over onze zo redelijk mogelijke oplossing voor de loon- kwestie horen. De tegenstellingen tussen werkgevers en werknemers zijn echter te groot. Wij hebben ons standpunt bepaald met het doel het welvaartsniveau in ons land te con solideren. Wij weten, dat deze af remming naar vele kanten als pijn lijk zal worden ondervonden. Maar wij menen, dat zal blijken dat ons standpunt het beste was". Twijfelachtig Afremming dus terwille van de economie van het land. Of dit nu precies op 4,7 procent moest gebeu ren, werd twijfelachtig gemaakt door een uitlating van de heer Roemers (vakcentrales)die na afloop zei „Minister Veldkamp heeft nog po gingen gedaan het overleg te openen. Maar dat was onmogelijk, doordat de werkgevers zich onmiddellijk achter het standpunt van de rege ring stelden. Minister Veldkamp was door dit effect zeer teleurgesteld. Dat was voor mij onbegrijpelijk, want hij had tenslotte zelf dinsdag het regeringsbesluit van 4,7 procent aan de Stichting meegedeeld". De heer Roemers klaagde erover, dat er dit jaar ondanks de vele tijd, die aan de loonkwestie is besteed, in de Stichting van de Arbeid eigenlijk nauwelijks is onderhandeld. De werkgevers bleven steeds op een afwijzend standpunt staan. De vak centrales hadden kennelijk zorgvul dig hun nieuwe voorstellen naar alle kanten „open" gemaakt voor onderhandeling. Slot paQ. 2 W MINISTER VELDKAMP vergeefse bemiddeling De groep Nederlanders, die deel uitmaakte van de jongste expedi tie naar de Himalaja, is gister middag op Schiphol teruggekeerd. We zien hier op de trap van het vliegtuig v.l.n.r. Jan de Lint, Her- bert Schrieble, Charles Dufour, leider Jan Boon en op de voor grond Fons Driessen. De expeditie is geslaagd, maar loe zijn blij weer heelhuids thuis te zijn, lachte Jan Boon. Na een moeilijke tocht door het Himala- jagebied, waarbij ongeveer dui zend kilometer te voet werd afge legd bij temperaturen van 25 tot 30 graden onder nul, had de Nederlandse ploeg van bergbe klimmers zijn doel bereikt: het beklimmen van een nog nooit be stegen bergtop in het 8.000 meter hoge gebergte. Federale recherche grijpt in (Van onze Utrechtse correspondent) De bewezen reserve aan aardgas in de provincie Groningen bedraagt 1100 miljard kubieke meter en, naar on/e mening, geen kubieke meter meer. Erw ordt met grotere cijfers gespeculeerd. De NAM houdt wel re kening met de waarschijnlijkheid van grotere reserves, die echter nog niet zijn ontdekt. Dit deelde de heer C Wesseling van de voorlichtings afdeling van de Shell mee. De Shell vormt met de Esso samen de N.A.M. Elke dag over- handit de N.A.M., aldus de heer Wes seling, alle bekende gegevens over de onderzoekingen en de resultaten van d? gasvorming in Nederland, aan de directeur-generaal van de mijnen. Wij speculeren niet met de gegevens. Wel worden ze echter steeds naar beneden afgerond. De Kongolese premier Moise I sie in oktober, hebben de Belgen een voorstel gedaan, waarop de Kongo- I sjombe, heeft gisteren alle lezen niet zijn teruggekomen. Volgens A.P.P. is Louis Loemoem- In de Amerikaanse staat Mis sissippi zijn 21 personen gear resteerd in verband met de moord op drie ijveraars voor ge lijke burgerrechten, de afgelopen zomer gepleegd, aldus een me dedeling van Edgar Hoover, hoofd van het F.B.I., de Ameri kaanse federale recherche. Hier door is het aantal personen, dat in de afgelopen weken in Mis sissippi werd aangehouden in verband met het onderzoek van de FBI naar overtreding van de wet op de burgerrechten, geste gen tot 49. Van de 21 verdach ten in de moordzaak zijn er in tussen achttien voorlopig op vrije voeten gesteld na storting van een borgstelling van vijf duizend dollar (18.000 gulden). Tot de vrijgelatenen behoren de sherriff van Philadelphia, de 37- jarige Lawrence Rainey en diens 26-jarige plaatsvervanger Cecil Price, die beiden verdacht wor den. Onder de overigen zijn i verder een bouwvakarbeider, een winkelier, vrachtwagen chauffeurs, pompbedienden en zakenlieden. Ds. Martin Luther King heeft de federale recherche geprezen voor de arrestaties, maar hjj zei tevens te vrezen dat de verdachten niet zullen worden veroordeeld. Robert Good man, de vader van een van de ver moorden, sprak eveneens zijn vol doening uit over de arrestaties. „Ik zeg dit niet uit wraak, maar omdat het recht en de nationale belangen een berechting eisen". De drie slachtoffers de 20-jarige Andrew Goodman uit New York. de 24-jarige Michael Schwerner even eens uit New York en de 22-jarige James Chaney, een neger uit Meri dian in Mississippi waren volgens Hoover op de ochtend van de 21ste den de lichamen juni uit Meridian vertrokken met een den in een voor rassen- Ds. Martin Luther King, bekende strijde gelijkheid, toonde op een pers conferentie naar aanleiding van de arrestaties in Mississippi een foto met de portretten van de drie vermoorden. den ongeveer zes uur later op vrije voeten gesteld nadat Chaney een borgsom van twintig dollar had be taald. Sindsdien werd niets meer van hen vernomen. Twee dagen later werd hun auto op ongeveer twintig kilometer van Philadelphia op een stille weg aangetroffen. Op 4 augus tus, na een grootscheepse speurtocht van FBI-agenten, militairen van de staat Mississippi en mariniers, wer- de drie gevon- aarden wal in de auto om een onderzoek in te stellen I buurt van Philadelphia. Degene die naar de verwoesting van en neger- het toezicht had op de aanleg van kerk bij Philadelphia door brand, vijf I deze wal, Herman Tucker, is ook ge- dagen eerder, 's Middags arresteerde arresteerd. Price Chaney in Philadelphia we- Het FBI had zich bij het onderzoek gens overschrijding van de maxi- voornamelijk gericht op sympathi- mumsnelheid. Goodman en Schwer- santen met en leden van de Ku Klux werden vastgehouden voor een Klan. Het merendeel van de arres- verhoor. De drie jongemannen wer- tanten behoort tot deze groep. mijnbouwrechten, die door het voormalige Belgische koloniale bewind in Kongo zijn toege kend, geannuleerd. .Met dezelfde pennestreek een decreet van 29 november, door Tsjombe en president Ka- savoeboe ondertekend heeft Tsjombe maatregelen getroffen om het grootste gedeelte van de Kongolese aandelenportefeuille in maatschappijen, die in Kongo werkzaam zijn, terug te krijgen. In 1960 werden deze aandelen geschat op driekwart miljard dollar. Maatschappijen als de grote on derneming Union Minière, die koper, kobalt en uranium in Katanga delft en die zeven procent van de wereld- produktie aan koper levert, zouden voortaan de Kongolese regering moe' ten betalen voor het recht in he land werkzaam te zijn. Tsjombe zei dat het hier geen nationalisatie be^ treft, „maar ik meen dat Kongo van 29 november af werkelijk onaf hankelijk is geworden". In Brussel is men verwonderd over de Kongolese maatregel, die men eenzijdig noemt. Men herinnert aan, dat in maart van dit jaar commissie is ingesteld, waarin de twee regeringen en de ondernemers vertegenwoordigd waren, met het doel tot een voor alle partijen be vredigende regeling te komen. Op de laatste bijeenkomst van die commis- De Chinese leiders hebben volgens diplomatieke kringen in Moskou een Russisch voorstel voor een com munistische conferentie in maart a a van de hand gewezen. Oorspron kelijk waren de Russen van plan geweest deze bijeenkomst (ter voor bereiding van een conferentie van alle communistische partijen in de wereld) op 15 december te laten be ginnen, maar daar schijnt niets van te komen. Het nieuwe voorstel zou ln de afgelopen twee weken aan de Chinezen zijn overgebracht door de Russische ambassadeur in Peking, die te horen zou hebben gekregen, dat het Chinese standpunt over het Russische plan duidelijk genoeg was en dat er verder niet over te praten viel. De Oostduitse communistische partij heeft gisteren meegedeeld een einde te hebben gemaakt aan haar openlijke ideologische geschil met communistisch-China. „Wij stellen er belang in dat er altijd vriendschappelijke betrekkin gen bestaan tussen de Sowjet-Unie en de volksrepubliek China en an dere socialistische landen en dat die betrekkingen verder worden ontwik keld", aldus een rapport van het politbureau van de party. ba, (de 32-jarige broer moorde voormalige Kongolese eerste minister Patrice Loemoeba), die don derdag in Leopoldstad is aangekomen, aldaar is gearresteerd. Louis Loe- moemba had bij aankomst verklaard, dat hij op uitnodiging van de cen trale regering naar Leopoldstad was gekomen en dat hij niet onder arrest stond. Daarna was hij in een vracht auto van de militaire politie wegge reden. Het blijkt nu, dat de autori teiten in Leopoldstad Loemoemba er van verdenken tot opstand tegen de centrale regering te hebben aange zet en dat zij hem naar Leopoldstad hebben laten komen om dit nader te onderzoeken. Loemoemba was vice- gouverneur van de provincie Sakoe- roe, in Zuid-Kasai. Intussen sturen Chinese commu nisten grote hoeveelheden opium en heroïne via Tanzania naar Kongo, zo heeft de 58-jarige Franse missie broeder Jozef Schoonen in Melbourne medegedeeld. De broeder, die tien jaar verbon den is geweest aan de missie in de provincie Kivoe, is onlangs aan de Kongolese rebellen ontsnapt. HU zei dat de verdovende middelen gebruikt worden om de rebellen tot geweld daden aan te zetten. „De meeste re bellen zijn jong en te lui om te wer ken. Zij vinden het heerlijk om te vechten tegen een ieder die het niet met toverdokters en andere bijgelo vige praktijken eens is". Op het vliegveld van de Soedanese hoofdstad Khartoem zijn twaalf vliegtuigen overgeladen met naar men aanneemt wapens voor de Kon golese opstandelingen. De wapens zijn aangekomen aan boord van Ghanese en Algerijnse vliegtuigen en een Egyptisch militair vliegtuig. Officieel werd de lading van de Ghanese toestellen aangemerkt als „medicamenten". Soldaten en func tionarissen van de luchthaven zeiden dat het geweren waren. (§t)d Ofte teuws Volgens het wetsontwerp nopens het recht van zegel, treedt die wet in werking op 1 Julij 1865. De regeering houdt de heffing van het ze gelrecht op drukwerken, dag bladen en advertentièn vol. Zaterdagmorgen om 12 ure is er brand ontstaan in de bierbrouwerij van den heer D. A. Hoogendijk te Bo degraven, die geheel in den asch is gelegd. Oorzaak onbe kend.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1