16 Rioolwater veroorzaakt schade in Leiden-Noord altijd al de sigaar voor moderne mannen! Breuk in buis? Lantaarntjes aan de Haven VER. TOT IJSBESTRÏJDINC WORDT NIET OPGEHEVEN EIS 21/2 JAAR WEGENS HELING Van (hoge) steiger gevallen BESLISSING OP, BOUWAANVRAGEN VERGT LANGER TIJD STUDIECOMMISSIE VOOR HUISVESTINGSVRAAGSTUKKEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 december 1964 Tweede blad no. 31432 „Het lijkt de zee wel Tenminste twaalf Leidse ge- zinnen hebben sinds vier uur vannacht met grote waterover last te kampen. Vermoedelijk door een breuk In de rioolbuis achter de Van Hogendorpstraat, langs de oude spoorbaan, is in de vroege mor genuren veel water in de laag gelegen huisjes aan de Willem de Zwijgerlaan (no's 183203) en in enkele woningen in de Van Hogendorpstraat binnen gedrongen. Het smerige riool water heeft in dit deel van Lei- den-Noord aanzienlijke schade veroorzaakt. Brandweer en ge meentereiniging zijn tot laat in de middag bezig geweest met het leegpompen van de onder gelopen woningen. Volgens een opgave van de politie stond er ter plaatse zeker vijfhonderd kubieke meter. In de meeste hui zen steeg het water zelfs tot ruim dertig centimeter. Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG De feestlichtjes in de stad trekken veel belangstelling. Al sinds het be gin van deze week lope elke avond talloze kooplustige Leidenaars winkel in winkel uit. Nog enkele dagen, dan is het pakjes avond en moeten de inkopen zijn gedaan. Niet alleen in de Breestraat, de Haarlemmerstraat en op de Botermarkt laten de lampjes hun licht over de krioelende mensenmassa schijnen, want er zijn ook „ouderwetse" lantaarntjes we hebben het in het onderschrift van de onlangs in dit blad afgedrukte lichtweek-foto niet vermeld aan gebracht aan de Haven. Ook daar doen de winkeliers in deze verwach tingsvolle Sinterklaasweek goede zaken! Golven Eén van de bewoners, de bouwvak arbeider P. J. de Graaff, vertelde ons, dat hij vanmorgen vroeg wak ker schrok door aanhoudend gebel. De heer De Graaff, die boven sliep, rende daarop naar beneden om te zien wat er aan de hand was. „Ik was de trap nog niet af of ik stond al tot over mijn enkels in het mod derwater, Toen ik ln het donker tas tend naar de knop van het licht zocht, voelde ik plotseling een ver schrikkelijke schok. Gelukkig kon ik me nog op de been houden en de deur opendoen. Achteraf gezien had ik dat beter kunnen laten, want met golven stroomde het water de gang in en de kamers binnen. Het leek wel de zee. IVI'n schoonzoon en ik we wonen hier met z'n zevenen hebben net als de buren hopen zand uit de achtertuin voor de deur ge gooid om het water zoveel mogelijk tegen te houden". De heer De Graaff, die met de an dere gedupeerden tegen het middag uur in regen, hagel en kou nog druk doende was om dweilen en doeken op de drempel van de buitendeur uit te wringen, had er alle begrip voor dat het onderzoek naar de juiste oor zaak enige tijd zal vergen. Met de anderen hoopt hij echter op een gunstige schadevergoedingsregeling. (Foto L.D. Holvast) JVOLET HANDSCHOENEN en SJAALS BOTERMARKT 8—9 Ver. doet nuttig en onmisbaar iverk In restaurant Van der Heijden werd gistermiddag de jaarvergadering van de Ver. tot IJsbestryding gehouden. In verband met het op de agenda aan de orde gestelde punt „of de vereniging onder de gewijzigde omstan digheden haar leden nog wel tot nu kan zijn", was de opkomst der leden dit jaar groter dan andere jaren. De vergadering werd geleid onder voorzitterschap van de heer N. Par- levliet Jr. Na afhandeling van de gebruike lijke agenda-punten kwam bovenge noemd punt van de agenda aan de orde, waaromtrent een levendige dis cussie ontstond, waarbij men tot de conclusie kwam, dat de Vereniging, ondanks andere meningen, en haar geringe geldmiddelen, in het verle den goed werk heeft verricht en voor heden en toekomst nog een onmis bare schakel vormt voor het be drijfsleven en het algemeen belang, om na een vorstperiode de ingevroren en lamgelegde scheepvaart weer op gang te helpen brengen. Men was algemeen van mening, dat de Vereniging nog een belangrijke plaats inneemt. Besloten is dan ook, dat de Vereniging, behalve het actief ijsbreken by het inzetten van de dooi na een vorstperiode, ook coördinerend zal gaan optreden. Dat de Jjsbestrijding een probleem vormt, dat alle aandacht vraagt, bleek wel uit de mededeling, dat de Vereniging van Havenmeesters vorig jaar heeft besloten tot het opstellen van een rapport om een landelijk overzicht omtrent de Jjsbestrijding, die in vele provincies veel te wensen overlaat, te verkrijgen. De heren G. Middelraad, als verte genwoordiger van de Meelfabriek „De Sleutels", en de heer G. Wesseling, van de Motorrederij en Expeditiebe drijf Wesseling in Sassenheim, wer den met grote meerderheid van stemmen tot commissaris/bestuurslid gekozen. Op de Hoge Rijndijk is gister morgen omstreeks elf uur een 78- jarige wielrijdster uit Leiden door de gladheid van het wegdek gevallen, zy brak haar linker onderbeen en liep ook verwondingen aan het rechterbeen op. In de plaats van de heer N. Parle- vliet Jr., die aftredend was en zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer J. J. Epskamp, als vertegenwoordiger van de Hollandsche Constructie Werkplaatsen, tot voorzitter geko- Uit het verslag over het boekjaar 1963/1964 ontlenen wy nog, dat het boekjaar werd afgesloten met een saldo van f 4829,91 hetgeen een tekort betekent in het garantie-fonds van 1 170,09; het nieuwe boekjaar werd ingegaan met een ledental van 57 leden en 9 garantie-gevende gemeen ten. Tenslotte werd besloten de mini mum-contributie te verhogen tot f 25, waarna het werkfonds 1964/1965 werd ingesteld. (Van Bredase correspondent) Twee jaar en zes maanden met af trek van voorlopige hechtenis heeft de officier van Justitie by de Bre dase rechtbank mr. J. Peynenburg geëist tegen een 46-jarige Rotterdam mer wegens heling van bijna f 80.000 gestolen door zijn schoonzoon uit de kazerne van de commandotroepen in Roosendaal. Na maandenlang zjjn kans te hebben afgewacht, had deze schoonzoon, een soldaat van de Com mando's, op maandag 24 augustus zijn slag geslagen. Met 'n nagemaak te sleutel had hij de brandkast ge opend in een lokaal, waarvan hy reeds lange tijd de sleutel bezat. Daarna had hy de kazerne onge hinderd kunnen verlaten. zyn schoonvader kwam hem pier auto ha len. De soldaat is reeds door de Krijgsraad berecht. De Bredase rechtbank doet over 14 dagen uit- Bromfietsers botsen Twee bromfietsers zyn gistermid dag omstreeks vyf uur op het ry- wielpad langs de Kanaalweg tegen elkaar gebotst en gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de sturen van de twee brommers by het passeren in elkaar raakten. De jongste van de bromfietsers, een 20- jarige inwoner van Hazerswoude, liep een hersenschudding en een ge broken linkerhand op. De andere bromfietsberyder, een 27-jarige Leidenaar, kreeg een bloe dende wond aan de linkerknie. Een 56-jarige bouwvakarbeider uit Zoeterwoude is gistermiddag om streeks drie uur tydens werkzaamhe den aan het nieuwe belastingkan toor aan het Stationsplein van een negen meter hoge steiger gevallen. De man, die vermoedeiyk bevangen werd door een duizeling, kreeg een bovenbeenbreuk en inwendige kneu zingen. Hy werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Eervol ontslag dokter L. W. von Liebenstein By K.b. is aan onze oud-stadgenoot, dokter L. W. von Liebenstein, eertyds verbonden aan de GG en GD en tot voor kort 1ste hoofdgeneeskundige by de Rijks Geneeskundige Dienst in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd met in gang van 30 november j.l. eervol ont slag verleend, onder dankbetuiging voor de door hem in onderscheidene functies bewezen diensten. Advertentie Advertentie HOLE T PERLAS een voortreffelijke, lichte en geurige Senoritas MARTINEZ maakt sublieme Senoritas voor de moderne MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez is een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN J Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het kandidaatsexamen psychologie de heer H. B. R. van We gen (Delft)F. van der Meer (Schie dam); A. I. van Ginkel (Den Haag); mej. M. Stouthamer (Zandvoort); mej. J. M. Fossen (Wassenaar); doc toraal psychologie de heer H. J. v. d. Werff (Leiden en N. J. A. v. Ouden hoven (Leiden)doctoraal examen Ned. recht de heer R. F. A, Verschoor (Den Haag). Voorstel B. en W.: binnen 4 maanden B. en W. achten het noodzakeiyk, dat wyziging wordt gebracht in de bepalingen van de Verordening op het bouwen en slopen voor wat betreft de termyn, binnen welke door B. en W. dient te worden beschikt op een aan vraag om bouwvergunning. Op grond van het bepaalde ln art. 77, zesde lid, van genoemde verorde ning dient het College op een aan vraag te beschikken binnen drie we ken, nadat het verzoekschrift om vergunning met de bybehorende be scheiden is Ingediend. B. en W. zyn evenwel volgens art. 77 van de ver ordening bevoegd een beschikking nog twee malen, telkens voor drie weken, te verdagen .De in genoemde bepalingen vermelde termynen biy- ken onder de huidige omstandighe den ontoereikend te zyn. Het aantal bouwaanvragen is voortdurend toe genomen, terwyi omtrent de bouw plannen adviezen moeten worden in gewonnen van de Directeur der Ge meentewerken, de Welstandscommis sie en meestal ook van de Comman dant van de Brandweer. Bovendien vergt de samenstelling van de ver schillende adviezen meer arbeid dan voorheen het geval was. Dit geldt met name voor de toetsing van de bouw plannen door de dienst van gemeente werken aan de voorschriften op bouwtechnisch en stedebouwkundig gebied. Het is daarom onvermydeiyk, dat de behandeling van vele bouw aanvragen een langere tyd in beslag neemt dan negen weken. De nieuwe Woningwet geeft zelf een regeling omtrent de termyn voor behandeling van bouwaanvragen. Volgens art. 50, eerste lid, van de nieuwe wet zullen B. en W. van een gemeente omtrent een aanvraag om bouwvergunning moeten beslissen binnen twee maanden na de dag, waarop de aanvraag is ontvangen, en kunnen zy hun beslissing éénmaal voor ten hoogste twee maanden ver dagen. Het verdient naar het oordeel van B. en W. aanbeveling om, voor uitlopende op de inwerkingtreding van de nieuwe wet, laatstgenoemde bepalingen reeds over te nemen in de geldende Verordening op het bouwen en slopen. De beslissing op de bouwaanvragen zal dan uiteriyk binnen vier maan den moeten zyn genomen. In sommige gevallen zal echter na verloop van genoemde termyn de vereiste rijksgoedkeuring voor de uit voering van het werk nog niet zyn verkregen, zodat op grond van art. 17, vierde lid, van de Wederopbouw- wet de gevraagde bouwvergunning niet mag worden afgegeven, ook al bestaat tegen de uitvoering van het overgelegde plan in beginsel geen be zwaar. Het ligt in het voornemen van B. en W, ten aanzien van de hier bedoelde plannen vóór het einde van de termyn van vier maanden aan de aanvragers een mededeling te zenden dat de vergunning voor de uitvoering van het plan eerst kan worden ver- Prinses Beatrix naar muziekexamens Prinses Beatrix zal maandag 14 december in de Kurzaal in Scheve- ningen een gedeelte bijwonen van de openbare uitvoering, welke ter ge- gelegenheid van de eindexamens van het Kon. Conservatorium voor mu ziek in Den Haag zal worden gehou den. strekt na het afkomen van de ri, goedkeuring. B. en W. stellen de raad voor in bovenstaande geest Voeren van verweer tegen rechtsvordering In opdracht van de gemeente heeft de Handelmaatschappy Saffier Nederland N.V., gevestigd in Eind hoven, de levering en montage ver zorgd van jalouzettes voor de Louise de Coligny HBS tot een bedrag van f 10.773,22. Uitbetaling van dit bedrag heeft nog niet plaatsgevonden, daar op 17 juli 1964, toen het werk naar ge noegen werd opgeleverd, inmiddels twyfelachtlg was geworden aan wie rechtsgeldig betaling van de vor dering zou kunnen geschieden. De Handelmaatschappy Saffier Nederland N.V. had voordien, te we ten op 1 Juli 1963, haar vordering op do gemeente overgedragen aan de heer A. J. M. Smits, handelende on der de naam „Smits' Ijzerhandel N.V. i.o.", wonende en gevestigd in Kaatsheuvel, gem. Loon op Zand. Later beriep de N.V. Saffier zich er op. dat de overdracht, welke was bedoeld als een fiduciaire eigendoms overdracht, zou zyn vervallen. By de overname van de N.V. Saffier door de N.V. Rote Westzaan N.V. in Westzaan, waarby de naam Saffier bleef bestaan, zouden name- iyk alle activa en passiva tussen Saf fier en Smits zyn vereffend. Smit's Ijzerhandel N.V. i.o. stelt echter, dat de overdracht niet is vervallen en op 18 september J.l. heeft zij op haar beurt de vordering overgedragen aan G. A. A. van der Wall en Co. N.V. in Arnhem. Ondanks deze laatste overdracht heeft de heer A. J. M. Smits thans by akte d.d. 29 oktober Ji. de gemeente gedagvaard tot betaling van een be drag van f 10.733.22. Met de rechatsgeleerde raadsman der gemeente zyn B. en W. van oor deel, dat hiertegen verweer dient te worden gevoerd, met dien verstande, dat door de rechtbank zal worden uitgemaakt wie de rechthebbende op de vordering is. Benoeming ambtenaar Burgerlijke Stand In verband met de toegenomen omvang van de werkzaamheden van de Burgerlyke Stand, is het gewenst, dat het aantal ambtenaren van de Burgerlyke Stand met Ingang van 1 Januari a.s. wordt uitgebreid. Daartoe dient de verordening, re gelende het aantal ambtenaren van de Burgerlyke Stand en de verdeling van hun werkzaamheden, gewyzigd te worden. In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor om over te gaan tot benoeming van de heren J. A. van Krieken en C. J. ordyn, beiden werk zaam op de afdeling bevolking c.a. der Secretarie, tot ambtenaren van de Burgerlyke Stand. Alvorens de Leidse raad zich 10 december zet aan de behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1965, moeten nog enkele voorstellen worden behandeld .Zo komt o.a. in bespreking een voorstel tot instelling van een studiecommissie voor huisvestingsvraagstukken. De voorzitter dient naar de mening van B. en W. door en uit de leden te worden gekozen. Het secretariaat kan in handen worden gegeven van een door B. en W. aan te wyzen ambte- Zoals bekend is in de ring van 5 oktober JJ. aan de orde geweest een door B. en W. uitge brachte nota over de samenstelling van de Commissie van advies inzake huisvestingsaangelegenheden. Na een uitvoerige discussie besloot de raad toen deze nota voor kennisgeving aan te nemen, zulks met dien verstande, dat een motie van de heer Roorda werd aangenomen, houdende het verzoek aan het College na te gaan op welke wyze de toewijzing van wo ningen aan een huurcontract met beperkte tydsduur kan worden ge bonden. Tevens werd door B. en W. de toezegging gedaan, dat zy een voorstel zouden Indienen tot het in stellen van een studiecommissie in zake huisvestingsvraagstukken. Over de denkbeelden, die B. en W. met betrekking tot deze op te rich ten studiecommissie In concrete heb ben gevormd, kunnen zy thans het volgende mededelen. Met handhaving van de bestaande Huisvestingscom missie, zal de studiecommissie moe ten worden gezien als een commissie ad hoe, wier taak, kort geformuleerd, als volgt omschreven kan worden: het uitbrengen van adviezen over de algemene beleidslijnen voor een doel matige woonruimteverdeling, het daarby ln studie nemen van de be staande normen en het adviseren over eventuele nieuwe normen. Samenstelling van commissie Na overleg met de Huisvestings commissie zyn B. en W. tot de con clusie gekomen, dat het aanbeveling verdient de studiecommissie samen te stellen uit twee leden van de raad en een vertegenwoordiger uit de kring van: huiseigenaren, woningbouwver enigingen, vakbonden, middenstands- centrale. bejaarden, jongeren, maat schappelijke werksters, vrouwencon tact, studentenhuisvesting, artsen, universiteit en bedryfsleven. Zou uit elk van deze groeperingen één vertegenwoordiger worden ge kozen, dan zou de commissie, met de twee raadsleden, uit in totaal 14 per sonen bestaan. B. en W. achten ech ter de mogeiykheid niet uitgesloten, dat één persoon, dank zy gecombi neerde functies, een tweeledige ver tegenwoordiging op zich kan nemen. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT De heer J. P. E. Bouwes Bavinck, geboren te Ternate (Indonesië) en thans wonende te Haarlem, promo veerde aan de Leidse Universiteit tot doctor in de geneeskunde. Promotor was prof. dr. M. Vink. Het proef schrift was getiteld: „Over de invloed van farmaca met een vaatverwijden- de of een vaatvernauwende werking en over de invloed van een flbrinoly- tisch enzym op het verloop van de verbloedingsshock". De heer J. Karbaat, geboren te Ryswyk (Z-H) en thans wonende in Amsterdam, promoveerde eveneens tot doctor in de geneeskunde. Pro motor was prof. dr. P. Muntendam. Het proefschrift was getiteld: „So ciaal-Geneeskundige beschouwingen over de personeelsleden van de troe penmacht in Suriname en hun gezin nen". Dr. W. H. Velema beroepen in Den Haag Dr. W. H. Velema, chr. geref. predi kant alhier die onlangs bedankte voor een beroep naar Leeuwarden, is thans beroepen by de Chr. Geref. Kerk in Den Haag West, Kerk in Den Haag. Indien uit bovengenoemde groepe ringen personen gevonden kunnen worden, die in hun werk by het huds- vestlngsvraagstuk zyn betrokken, zal naar B. en W. verwachten, een com missie gevormd kunnen worden, wel ke een zelfstandig en gefundeerd oordeel zal kunnen vormen over de meest juiste wyze van distribuering van de beschikbare woningvoorraad. Teneinde haar taak goed te kun nen verrichten, zullen van gemeente wege aan de commissie de nodige ge gevens verstrekt moeten worden en zal zy in de gelegenheid gesteld moe ten worden incidenteel functionaris sen uit te nodigen voor het geven van inlichtingen en adviezen. Voor de goede gang van zaken komt het B. en W. raadzaam voor, dat de commissie haar adviezen slechts uitbrengt na de Huisvestings commissie gehoord te hebben. Wanneer de raad zich met boven staande opzet van de commissie kan verenigen,, zullen B. en W. zo spoedig mogelijk een voorstel doen met be trekking tot de te benoemen perso nen geen raadslid zynde. Wat de hierboven genoemde motie van de heer Roorda betreft, merken B. en W. nog op, dat het ln de bedoe ling deze voor te leggen aan de in te stellen studiecommissie. Tevens zul len B. en W. het advies van de com missie Inwinnen over de vraag of de Huisvestingscommissie al dan niet anders moet worden samengesteld. Advertentie NOLET VESTEN EN PULLOVERS BOTERMARKT 8—9 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN W. M. Barlo; Roger, Marlnua Robertino, C. P. E. Ouwerkerk; van Bekkum en J. Ro< Bekkum en J. Roo6; K. B. Brandt en J. G. E. Verhoog; Wll- bert Hendrik, zn van W. H. Velema en B. J. Benschop. ONDERTROUWD L van der Ham en J. M. van der Pompe; J. J. Geenjaar en C. H. Lee- Mei G. L. Rossum; T. A. van den Broek en T. P. M. Janssen; R. Hellendoorn en H. Ru neken; T. A. Westendorp en A. Meu- ier'-*-- Jal G. Roozendaal T. O. Wolda Evers en J. D Schoonderwoerd den "Bezemer Kremer; R. Bavelaar en J. Vermond; B. Scholten en N. A. van Dorp; P. j. M. Noordman en M. van den Berg; D. Oostwouder en J. C. Arnoldus; W. Dool en A. J. Wolvers; J. W. A. van der S. A. E. M. Hogeling; H. Spaargaren en A. H. Zandbergen; J. I. Rijsbergen en H. P. M. Slerat; P. Issa en E. M. L. Moor; A. H. van der Blom en C. J." de Winter; L. A. J. van der Zwet en P. Hyman. OVERLEDEN A. Krijger. 74 Jr. vrouw; W. Boerman, 60 Jr. w.v. P. A. van Veen; A. Y. No tenboom. 4 maanden, dochter; A. J. den DuIJf, 43 Jr, man; G. van Fellus, 75 Ir. man; C. E. Brouwer, 78 Jr. e.v. J. Gordyn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3