PAUS PAULUS VI IN BOMBAY GELAND REMINGTON Reis van vrede en liefde PROF. DR. L. J. VAN H0LK: BLIJVEN PRATEN MET DE R.-K. KERK REMINGTON "SCHEERPLUS" Paus Paulus VI heeft vandaag een begin gemaakt met de langste pauselijke reis (6.450 km) in de geschiedenis. Hij is per auto van het Vaticaan naar het vliegveld Fiumicino gereden om de reis naar India te aanvaarden. Om 4 uur reed de auto met de Paus door de Vaticaanse klok- kenboog over Het St.-Pieterplein en de nieuwe superverkeersweg naar het vliegveld, dat 29 km buiten de stad aan zee gelegen is. De 67-jarige Paus geheel in het wit gekleed was ver voor zonsopgang opgestaan om een begin te maken met zijn vierdaags bezoek aan het overwegend Hindoese India. Het was nog donker toen hij vertrok en het regende hard. Kort na 1 uur Ned. tijd meldden de persbureaus, dat het vlieg tuig in Bombay was aangekomen. Wederzijds begrip en vriendschap De pauselijke auto werd vc algegaan en geëscorteerd door zes auto's, in één waarvan pause lijke gendarmes waren gezeten en in de andere functionarissen der Italianse politie. Ook langs de dertig kilometer lange route naar het vliegveld was politie opge steld. Het gevolg van de Paus, dat de reis naar Bombay zal meemaken, was reeds eerder naar Fiumicino vertrokken. De aankomst van de Paus op het vliegveld werd met trompet geschal aangekondigd. Hij werd daar verwelkomd door een ste- wardes van de Indiase lucht vaartmaatschappij ,,Air India", die knielend zijn hand kuste on der het gejuich van een grote menigte doorregende geestelijken nonnen, journalisten en vlieg- veldpersoneel. Tegen de neerstromende regen be schermd door een paraplu, begaf de Paus zich vervolgens naar de „Naga Parbat", het boeingstraalvliegtuig der Indiase maatschappij waarmede de reis wordt gemaakt. Alvorens binnen te treden, keerde de Paus zich nog eenmaal om, om vanaf de trap de achterblijvende me nigte toe te wuiven. In een korte, op schrift gesteld re de, die de Paus echter door tijdsge brek op het vliegveld niet kon uit spreken, noemde hij zijn reis er een „van vrede en liefde", die beoogt alle Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Klazlenaveen (toez.) P. Honselersdljk Brouwer te Hillegom. Bedankt vi Ermelo (4e pred.pl.) C. A. Korevaar Botterdam voor Ooltgensplaat R. de Bruin te Zetten-Andelst. GEREF. KERKEN Bedankt voor Delft (vac. dr. G. Rhljn) E. Jan- Hartevelt) K. A. Firet te Leeuwarden een te Goes. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wolphaartedljk G. Schip- aanboord te Apeldoorn. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen P. E. v. Sta veren te Oude Bildtzyi. Geestelijken spreken over chr. eenheid Rond 6.000 in het wit geklede jon gens en meisjes hebben gisteren op het terrein van het eucharistische congres van de R.-K. Kerk in Bom bay hun eerste heilige communie ge daan. Het sacrament werd toegediend door de aartsbisschop van Kaapstad, die door 100 priesters werd bijge staan. Elke dag van deze week is gewijd aan een of meer van de zeven sa cramenten, die de R.-K. Kerk kent. Geestelijken van de Indiase me thodistische, de Syrisch-christeUjke en andere protestantse kerken heb ben in Bombay met rooms-katholie- ken gebeden en gesproken over de manier waarop de christelijke een heid kan worden tot stand gebracht. Later is onder voorzitterschap van kardinaal Alfrink een bijeenkomst van tweeduizend personen van ver schillende richtingen gehouden. Er was een muziekkorps van het Leger des Heils. Mej. Marga Klompé, die zoals be kend minister van Maatschappelijk werk in ons land is geweest, ver klaarde gisteren op een studiebijeen komst van het congres, dat de rijke landen en de christenen in deze lan den de ontwikkelingslanden moeten helpen door meer voor hun grond stoffen te betalen en geïntegreerde hulpprogramma's aan te bieden zon der hieraan politieke voorwaarden te verbinden. Men moest verder eerbied hebben voor de cultuur en de traditie van de ontvangende landen. Christenen moesten leren „luisteren naar wat andere godsdiensten te zeggen heb ben" om zo hun eigen godsdienst te zuiveren. Mej. Klompé legde speciaal de nadruk op de betekenis van de initiatieven van de vredeskorp- sen van de VS en andere landen. Deze leverden volgens haar een doel treffende bijdrage aan de ontwikke ling van de behoeftige landen en aan het ontstaan van een betere ver standhouding. Aartsbisschop Denis Hurley van Durban zei, dat de christelijke lief de en eenheid zo sterk moeten groeien, dat zij „de Ijzeren- en bam boegordijnen en de kleurbarrières verteren". volkeren te verenigingen in banden van wederzijds begrip ei vriendschap". Behalve de Paus en zijn uit vijf tien personen bestaande gevolg, ma ken nog 61 passagiers de reis mee merendeels journalisten en enkele r. katholieke missonarissen. om kwart voor vijf steeg het toe stel, waarvan de cockpit met Indiase, pauselijke en Italiaanse vlaggetjes was versierd, op. Drie vliegtuigen van de Libanese luchtmacht begeleidden het toestel tot aan de Syrische grens. Toen het toestel boven Grieken land vloog, zond de Paus een tele gram aan koning Constanten met zijn beste wensen voor „de Koning, HM. de Koningin en het nobele Griekse volk". Vliegend boven Cyprus zond de Paus een telegram aan aartsbisschop Ma- karios waarin hij zei te bidden voo: IN BEIROET 80.000 MENSEN Om 7.20 uur landde het toestel op het vliegveld van Beiroet, waar de Paus werd begroet door president Heloe, ministers en burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. Een meningte 80.000 mensen juchte hem toe. IN STRIJD MET CHRISTELIJKE LEER Patriarch Christophorus, de 88-ja- rige Grieks-orthodoxe patriarch van Alexandrië en Afrika, heeft de ver klaring over de joden van het Va ticaanse concilie strijdig met de christelijke leer genoemd. Hij zei dit in een verklaring die dinsdag in Athene werd gepubliceerd. ..Wij ge loven dat deze beslissing hinderpalen zal scheppen bU het huidige streven eenheid der kerken", zo eindigt de verklaring. AFBEELDING PAUS OP POSTZEGELS Ter gelegenheid van de reis vah de Paus naar Bombay geeft het post kantoor van Vaticaanstad vier nieu- e postzegels uit. De vier zegels hebben de volgende afbeeldingen: de Paus biddend, het me altaar dat in Bombay is op gericht voor het eucharistisch con gres, de poorten van Bombay en de Paus met uitgestrekte armen boven kaart van Azië. President Heloe verwelkomde de Paus in Libanon uit naam van het gehele volk en uit naam van de ge lukkige betrekkingen tussen Libanon en de heilige stoel. Deze contacten openen horizonten naar de rechtvaardige zaken die wij verdedigen", zei hij, in een klaar blijkelijke toespeling op het verbit terde geschil van de Arabieren met Israël. In een toespraak in het Frans dankte de Paus voor de ontvangst. Hij sprak er zijn vreugde over uit thans inLibanon te zijn, daar dit op zijn reis naar Israel en Jordanië niet mogelijk was geweest. Hij prees Libanon „voor zijn plaats tussen de lauden, zijn geschiedenis, zijn cul tuur, het vreedzame karakter van zijn bewoners". Toen de paus na de begroeting door president Heloe langs de erewacht liep, doorbrak de menigte de af zetting. Na een korte rust in een salon, nam de Paus bij het vliegtuig af scheid van president Heloe en zegen de de menigte. Bijna een uur heeft Paus Paulus op het vliegveld van Beiroet vertoefd. Bij het verlaten van het Libane se luchtruim (8.17 uur W.E.T.) zond het hoofd van de R. K. Kerk een telegram aan de Libanese president, waarin hij hem nogmaals dankte I voor de ontvangst. Ondanks teleurstellingen en schaduwzijden van het concilie Ondanks de teleurstellingen en schaduwzijden van het Concilie zou het een bijzonder ongelukkige reactie van de protestanten zijn als ze zelden: „nu Interesseert de zaak ons niet meer". Ze hebben juist alle reden om de meer derheid van de concilievaders in de publieke opinie te steunen, opdat deze meerderheid gemakkelijker de tyrannieke minderheid kan bevechten. Zo formuleerde prof. dr. L. J. van Holk, tot voor kort hoogleraar in de godsdienst, wijsbegeerte en ethiek aan de Leidse Universiteit., die voor het Internationaal verbond van vrij zinnig christendom en geloofsvrijheid de derde zitting van het concilie als waarnemer heeft bijgewoond, zijn indrukken over het concilie. Hij deed dit in Utrecht tijdens een perscon ferentie waarop ook prof. dr. P. J. Maan, hoogleraar aan het oud-katho liek seminarium in Amersfoort en prof. dr. H. A. Oberman, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, thans hoogleraar aan de Harvard University in de Verenigde Staten, de betekenis van het concilie voor de oecumenische beweging in Nederland belichtten. Ook deze twee hooglera ren zijn als waarnemer in Rome geweest. Prof. Maan sprak met name over het schema van de heilige liturgie en dat van de kerk. Opvallend noem de hij het, dat in het eerste stuk de gemeenschapsgedachte der liturgie duidelijker naar voren is gekomen. Wat de leer omtrent de kerk betreft, acht hij t voor de oecumene belang rijk, dat de ecclesiologie daarin is opgebouwd op het volk Gods, waar door de reformatorische kerken en de roomskatholieken nu een gezamen lijk uitgangspunt hebben. Hij vindt eveneens veelzeggend, dat er door veel concilievaders onder steunde poging is gedaan om de ti tel „Maria middelares" die uitein delijk toch nog in de tekst terecht gekomen is te schrappen. Godsdienstvrijheid Prof. van Holk betreurde het, dat de behandeling van het op zichzelf bijzonder aantrekkelijke stuk over de godsdienstvrijheid op het allerlaat ste moment is uitgesteld tot de vier de zitting. Dit gebeurde volgens hem onder het voorwendsel, dat het nog al ingrijpend was veranderd. Hij zei, dat de beoordeling van nische waarde van de tekst nu bij zonder gekoppeld is aan de uiteinde lijke beslissingen van de heilige stoeL „We verkeren in onzekerheid nu het mogelijk blqkt, alle dingen toch Ita liaanse r te formuleren dan de wereld kerk lief is en tegen de meerderheid van het concilie iri". Ook andere zaken moet men, naai de mening van prof. Van Holk, in dit licht zien. Zoals bijvoorbeeld het afvoeren van het stuk over het hu welijk dat nu voor behandeling aan de Paus is toevertrouwd en het feit dat het door rapporteur en Paus strek aanbevolen stuk over de zending door het concilie en met name door de missiebisschoppen op zij is geschoven omdat het te kort was geformuleerd en omdat er veel te weinig tijd werd gegeven om het te behandelen. De Paus is zeer duidelijk een au toritaire houding gaan aannemen, aldus prof. Van Holk, die herinner de aan in de Osservatore Romano geciteerde uitlatingen van Paus Pau lus over „een geest van protestantis me die en modernisme die zich tegen het gezag keert". Ondanks alles meent prof. Van Holk dat het gesprek reformatie- Rome niet mag worden afgebroken, omdat het ideaal van de openheid naar de wereld op het spel staat. Met name wU in Nederland mogen de progres sieve r./katholieken niet alleen laten staan, zo zei hij. Tijdens de derde zittingsperiode was prof. Oberman het meest de duidelijke afbrokkeling van het ster ke bastion der „conservatieven" op gevallen. Allerbedroevendst vond prof. Ober man het, dat de Paus vaak op het allerlaatste moment belangrijke veranderingen heeft aangebracht in verschillende stukken, soms zelfs zonder dat het secretariaat voor de eenheid ervan op de hoogte was en zonder dat het concilie zich erover kon uitspreken. Rome-Wittenberg Ons medeleven in deze droevige ontwikkeling is in de eerste plaats een medeleven met de r.k. Kerk zelf, aldus prof. Oberman. HU zei zich echter ook bewust te zUn van het belang van een vernieuwing in de r.k. Kerk voor de reformatorische kerken: „een vernieuwing in de r.k. Kerk kan ons helpen om onze ei gen anti-papistische achterban te be strijden, om negatief anti-papisme be ter te lUf te gaan en om weer plaats te maken voor verschillende r./ka- tholieke waarheden die door eeuwen lange bestrijding in de reformatori sche kerken op de achtergrond zUn geraakt". Na deze zitting van het concilie, zo voegde hjj hieraan toe, is de af stand Rome-Wittenberg nog even groot als voorheen, maar allerlei waar heden zijn meer „vloeibaar", dyna- myscher geworden. We zullen weer moeten Ieren studeren en luisteren. Wel verdiendkindervriendeen kopje verkwikkende Moccona! 17 proeft 't in elk kopfe Moccona... dit is koffie van Douwe Egberts De krachtige volle smaak van Moccona, pure koffie zoals alleen Douwe Egberts die maakt. dat proeft u in elk kopje. Lekker-pittig. Lekker- i vers. Prettig idee om een fijne kop koffie te kunnen maken, wannéér u maar wilt. Maak 't gezellig. Maak Moccona. Dat is koffie van D.E. standaardpotje, f2,08 coffeïnevnj f2,35 I 100-gramspot I coffeïnevrij f3.90 I grote voorraadpot f7,60 f4,50 coffeïnevrij f8,60 Rollershave f49,50 Remington II f 69,50 Plus glijrollen. Plus groot actief scheeroppervlak! Daarom scheert een Remington glad, zacht èn... snel. Plus kwaliteitskeur in 10 Europese landen. En internationale garantie en service. De beste waar borg voor ideaal scheercomfort in elke prijsklasse. Neem er één van Uw handelaar mee! Vrijblijvend 14 dagen op proef.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 6