Ik kan niet alles NOG BERAAD OVER RECLAME OP T.V. L.D. OVER T.V. kalei ÖOSQ29P EEN DRIE-FASENPLAN VAN OPERA-GEZELSCHAP FORUM VANAVOND Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 2 december 1964 Derde blad no. 31431 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. Kees Brusse iverkt aan drie filmsherstelt Mensen van morgenen speelt Maigret (Van onze rtv-medewerkster) „Ik kan niet alles tegelijk", verzucht een zichtbaar vermoeide Kees Brusse. „Natuurlijk, ik wil niets liever dan nog eens een paar van die televisieprogramma's maken, zoals enkele jaren ge leden dat ene over mensen met vogeltjes: Maar als je dit soort dingen goed wilt doen, vereist het heel veel tijd en die heb ik niet. Er zit ontstellend veel werk aan vast om de mensen daar te krijgen waar je ze wilt hebben. En dan nog al dat monteren. Ik maak er wel weer eens één, maar wanneer weet ik nog niet. Ik was er nota bene met één bezig, dat ging over mensen die weer met andere dieren bezig waren. .Op mijn tournees door de tropen, door Indonesië, Nieuw-Guinea en Malakka, heb ik bijvoorbeeld gepraat met tijgerjagers. Die had ik ook in mijn verhaal willen zetten, maar ja, het ging niet. Halverwege de film heb ik moeten stoppen". Natuurlijk, Kees Brusse kan niet( alles tegelijk, al wekt hü bij het noe men van al zijn bezigheden wel die indruk Want behalve zyn Maigret- werk en het herstellen van de film „Mensen vanmorgen" staan er alweer drie nieuwe films op stapel, twee gro te en een kleintje. Waarover zij zul len gaan, vertelt hij liever nog niet. Veel aanbiedingen Over „Mensen van morgen" ver telt hij: „Ik heb razend veel aan biedingen gehad van zeer geschikte mensen, die in de plaats van Loekie willen komen. Sommigen schreven me: ik vind het zo afschuwelijk dat door de moeilijkheden de film uit de roulatie is genomen, dat ik me alleen omdat ik de film zo waarde vol vind, opgeef en met te uwer be- scliikking stel". Stapels post liggen er op het moment te wachten, over de film en over Maigret „Ik heb wel een maand nodig om alles te beant woorden", zegt Brusse. En dan zijn er nog alle mogelijke tijdrovende be zigheden als praten over scripts, be sprekingen met regiseurs en het hou den van lezingen, iets dat hij liever niet doet. Over de MaigTet-serie: „Maigret is leuk om te doen. Weet u wat ik zo amusant vind? Dat de mensen na de tweede uitzending gezegd hebben: eie je wel, nu pas is Brusse helemaal ingespeeld, nu heeft hü het helemaal gevonden. En weet u dat de tweede uitzending het eerst is opgenomen? Maar dit is gewoon een bekend ver schijnsel en ik had eigenlijk ook niets anders verwacht. De mensen moeten aan een nieuwe serie wennen. Neem „Hommeles" daar schreef iedereen in het begin ook geen goed woord over. Filosoferen „Aan de andere kant, de eerste Maigret-uitzending had eigenlijk ook iets later moeten komen. Maigret ging toen met vakantie en hij was in dat verhaal de man die er eigenlijk geen zin in had. De twee de uitzending vertelde veel meer over Maigret. Het is geen wonder, dat mijn figuur toen beter uit de verf kwam. De derde uitzending speelt in Montmartre. Daarin komt i pas de echte Maigret naar Och, je kimt heel lang filosoferen over de persoon van Maigret, maai iedereen ziet die figuur toch weer 01 een andere manier uit Simenons boe ken op zich af komen Bü de Engel sen (wij spelen naar een Engelse tekst die bewerkt is door mijn Mieke Verstraete, en Eimert Kruit hof) wordt de nadruk op het span nende verhaaltje gelegd. Maigret is bijzaak. Maar bij ons is dat anders. Wij zien Maigret als de man, die op een bepaalde manier denkt ovei termenselijke verhoudingen. Het haaltje is van minder belang". De hele Maigret-serie wordt vlug opgenomen. Begin december vertrekt het echtpaar Brusse voor tien dagen naar Parijs voor de opnamen Montmartre. Daaraan worden dan 10 vakantie dagen vastgeknoopt. Daarna wordt de rest de serie opgenomen tot' begin maart. Dan pas komt het eigen film werk weer aan de beurt, Hoe het het volgend jaar met deze serie gaat, staat nog niet vast. Als alles door gaat, komen er in elk geval meer buitenopnamen. Acteursprestaties ,Toen ik de aanbieding kreeg om Maigret te spelen" vertelt Brusse, ,vond ik dat aanvankelijk erg leuk. Maar ik zag b|) nader inzien toch wel erg op tegen een serie. Het na deel van een serie is vaak, dat je steeds hetzelfde mannetje blijft. Al leen de details wijzigen enigszins. Maar dit is het fijne van de Mai gret-serie: er is steeds sprake van een actcursprestatie. Elke keer speel je een ander toneelstuk. De stuk ken worden trouwens steeds leuker, ofschoon ze vooral technisch moei lijk te spelen zijn". Het grootste compliment voor zijn Maigret-vertolking kreeg Brusse toen hij onlangs onder grote publieke be langstelling bezig was met filmop en voor één der uitzendingen. Zijn broer. Jan Brusse, stond naast oud baasje toe te kijken vroeg toen dat mannetje on wachts: „Hebt u nu enig idee wie die figuur daar voorstelt?" Het man netje aarzelde geen moment en zei: ,0, dat is vast Maigret". Lou v. Burg terug op Duitse t.v. (Van onze correspondent in Bonn). De Nederlander Lou van Burg die met zijn televisiespelletjes bekendheid heeft verworven, komt na twee Jaar terug op de Duitse schermen. Ditmaal niet op het eerste, maar op het twee- l'3 t.v.-net. Het nieuwe spel, dat „Het Gouden i schot" heet, is gemaakt naar een idee van de Zwitser Hannes Schmid. De handelingen worden op telefonische aanwijzingen van een televisiekijker verricht door een notaris. Op die ma nier hoopt men alle eventuele fraude te vermijden. Immers, de afwezigheid Lou van Burg was het gevolg van het feit, dat hij zijn secretaresse Bri gitte Frank bij een quiz zou hebben bevoordeeld. N.T.S.-opleiding naar Hilversum. De verbouwing en inrichting van het nieuwe opleidingscentrum van de NTS ondergebracht in het voor malige hotel Santbergen in Hilver- is zover gevorderd, dat daar gisteren begonnen werd met de be drijfsopleiding van bedieningstech nici en montagetechnici van NRU en NTS. De opleiding duurt tien maanden. ►e camera-opleiding blijft, in af- 'achting van het gereedkomen van de studio in Santbergen, voorlopig nog gehuisvest in het kasteel Groe- neveld in Baarn. Profefyie Weinig verschil Is er nu veel verschil tussen het spelen op het toneel in de film of voor de televisie? „Nee", zegt Kees Brusse, ,Ik heb het allemaal lange tijd gedaan en ik moet eerlijk zeg gen: ik merk het verschil nauwe lijks. Er is natuurlijk technisch ge zien een verschil, maar gezien van uit de acteur is dat niet zo groot. Als je een bepaald karakter moet uitbeelden, een bakker bijvoorbeeld, KEES BRUSSE als Maigret moet je die bakker geloofwaardig spe len, met bepaalde middelen natuur lijk. Er is toch maar één manier om die bakker goed neer te zet ten, of het nu voor de tiv„ in de film of op het toneel is". Hoe hij het vindt samen met zijn vrouw te werken? „Ik vind het fijn als ze erbij is. Al ben ik dan In de studio, dan heb ik toch hei gevoel dat ik thuis ben". Eerst definitieve regeling voor bezetting tweede net Openheid op Hilversum 3 (Van onze parlementaire redactie). De regering is nog bezig een op lossing te zoeken voor de invoering van reclame op het tweede televisie net. De plannen zijn bepaald nog niet van de baan. Het interim-advies, dat de pacificatiecommissie heeft uit gebracht, Is nog in beraad bij het kabinet. Van afwijzing is geen sprake en even min is 't advies in de ijskast gezet, zo heeft minister Bot (O.K. en W.) gis teravond bU de behandeling van het anti-B.E.M.-wetje in de Eerste Ka mer meegedeeld. Minister Bot liet blijken, dat er bij de regering slechts bezwaren leven tegen de wijze, waarop de pacifica tiecommissie de pers bij de exploi- VOOR DONDERDAG 3 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende ~>uverture..„ radio voor 8.00 Nws. 8.15 Het be- Paus Paulus VI aan het Eucharistisch congres in Bombay, rep. 8.25 Ouverture (verv.). 8.50 V. d. huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Klass. gram. 10.50 Het Eucharistisch congres in Bombay. 11.00 V. d. zieken. VPRO: 11.45 De cember: lichte gram. 12.15 Leven op het land: gesprek. Aansl.: agrarisch news 12.30 Meded. t-b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nieuws. 13.15 Klass. kamermuziek. 13.45 V. d. vrouw. NCRV: 14.15 Amusmuz. 1450 Vader Nap. hoorspel. 14.50 Moderne or- kestmuz. 1555 Modern pianospel. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal en 9.05 Klass. gram. 9.40 Morgenwijdini 17.30 Lichte gram. 17.00 V. d. Jeugd. ubr. 18.15 Lichte gram. 20.10 tenveen, hoorspel (IX) men thuis, 19.45 praatje. 19.50 Lichte in en Bi .:uXsi gevar. progr. 22.00 uit - 22630°ineuws^ 22A0 "Avondoverdenking 22.55 Boekbespr. 23.00 Nwe gram. 23.30 Vers in het gehoor: voordr. en muziek 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr, 8.50 Ochtendgym. 9.00 De groenteman. 10.00 Lichte I -ding. 11.00 Nieuws. 11.02 11.15 Voor de dracht. 12.00 Lichte ork.muz. en zang. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansork. en zangsolisten. 13.00 Nws. 13.16 Meded., event, act. of gram. 1355 Beursber. 13.30 Zang en piano spel. 14.00 Altviool en piano: klass. en 14.30 Operette-klanken. 15.30 Radio Kamerork. en solist: mo derne muz. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf: radioprogr. in een notedop. 17.00 Minjon. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 1850 Uitz. van de Boeren Partij. Tot U spreekt: De heer P. Voogd, lid van de Tweede Kamer. 18.30 Instr. ens. en zangsolisten. 19.00 V. d. kind. 19.05 Sportparade. 19.30 Amateursprogr. 20.00 Nws. 20.05 Radio Filharm. orkest en soliste: moderne muz. 21.00 Strijdbaar Kunstenaarschap, klankbeeld over Her man Hehermans. 21.30 Licht instr. ens. en zangsoliste. 22.00 De Gezusters Kunst: licht progr. 22.30 Nieuws en meded. 22.40 Act. 23.05 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: KRO: 15.00-15.45 V. d. vrouw. 16.00-16.15 V. d. kleuters. NTS: 1950 Agrarisch nieuws. 20.00 Journaal. KRO: 2050 Brandpunt. 20.45 Kijk op Kunst. 21.15 Judith, toneelspel. 22.40 Epiloog. NTS: 22.45-22.50 Journaal Nederland II: NTS: 20.00 Nws. in het kort 20.01 Der Schauspleldlrektor, opera. AVRO: 20.35 Getrouwd, onge trouwd. TV-film. 21.00 Gitaarspel. 21.15 Maandeditie Televlzler. 21.55-22.10 Wat zegt zo'n naam U nog?, korte film over Chrlstlaan Huygens. tatie wil betrekken. In die zin moet het voorbehoud dat in de begeleiden de brief aan de Kamer is gemaakt, worden uitgelegd. De bewindsman zei, dat het Akkoord van Wassenaar uit gangspunt blijft. Er wordt gezocht i praktische oplossing van tijdelijke aard in afwachting van de nieuwe omroepwet. Die komt als de bezetting van het tweede televi sienet definitief is geregeld. Derde radiozender De minister zei in overleg te staan met de federatie van omroepvereni gingen over de bezetting van het derde radionet, dat midden 1965 in gebruik zal komen. De omroepen is concreet werkstuk voorgelegd, waarin dit derde F.M.-net een meer programmatische openheid is toege dacht, waarin ook voor andere ge gadigden plaats is. Het moet een zender worden met een ander pro gramma dan Hilversum 1 en 2. Het ligt in de bedoeling de zender ook te gebruiken voor een proef met clameboodschappen, zodat de nodige ervaring kan worden opgedaan invoering van reclame op de tele visie. Muziek en nieuws Gedacht wordt aan een derde pro gramma met overdag licht muziek en serieuze muziek in de avonduren, afgewisseld door nieuws. Dat nieuws zou gepresenteerd moeten worden de vorm van een soort radiokrant, te verzorgen door de pers, dat daar- moet kunnen beschikken over middelen uit de luistergelden. Voor het beheer van de zender wordt de instelling van een bestuur overwogen, samengesteld uit vertegenwoordigers van de omroepen en maatschappelij ke organisaties onder leiding van een door de Kroon te benoemen voor zitter. Bredase muziekschool Leraren accepteren salarisverlaging Een 20-tal leerkrachten van de par ticuliere stichting Bredase muziek- balletschool heeft besloten eei larisverlaging te accepteren, om deze school, die aanvankelijk dreigde sluiten omdat de middelen uitgeput n draaiend te honden. Op 4 januari wil de particuliere school gaan lesgeven in de afdelingen waar voldoende belangstelling voor bestaat. De directie van de Gemeentelijke Muziekschool is met de voorbereidin gen voor de opbouw van een docen tenkorps nog maar pas begonnen. Van 3 december af kan voor de ge meentelijke school worden ingesohre- Jean Francois Vignant wint literaire prijs De „Prix du qua! der Orfèvres" voor de beste Franse detectiveroman van dit jaar is toegekend aan Jean Fran cois Vignant, pseudoniem voor Jean Beliard, directeur-generaal van radio Monte-Carlo, voor zjjn boek „Vertigo au profonde". Jean Beliard, geboren in 191», be gon zijn carrière bij de Franse ge heime dienst. Hij werd tijdens de be zetting door de Duitsers gearresteerd maar wist te ontsnappen en nam met het eerste Franse leger deel aan de bevrijding van zijn land. Na de oorlog vertoefde hij geruime tijd in de Ver. Staten. Hij was enkele jaren consul- generaal van Frankrijk in Chicago. „•Vertige en eau profonde" speelt op Jamaica en bevat een diepgaande analyse van de rassehaat, die het hoofdthema vormt van het verhaal. Eerste Kamer Tot bij twaalven duurden de REM-debatten in de Eerste Ka mer, die op Nederland 1 na het VPRO-programma werden uit gezonden. De regisseur bleek een open oog te hebben voor het detailwerk zodat we, behalve de „sprinters", ook veel te zien kre gen van het leven en werken van de Eerste Kamer in zijn geheel. Zo leerden we uit deze reportage dat prof. Diepenhorst plezier in zijn Kamerwerk heeft. Nederland I Op Nederland 1 besteedde dokter van Swol (uiterst nut tige) aandacht aan de volks ziekte reuma. Daarna volgde Ernst van Altena de voetsporen van Francois Villon terug, na dat er eerder dit jaar met veel succes aandacht was besteed aan Villon's gedichten in Van Altena's vertaling die in boek vorm een voor Nederland onge kend hoge oplage hebben be reikt). Het werd, in 20 minuten, een snelle uitzending, zonder „hinein interpretieren" (de ken nis omtrent Villon vertoont en kele lacunes die alleen door le genden zijn op te vullen, maar Van Altena heeft deze mogelijk heid versmaad), met plezierig camerawerk waarbij opviel dat alle hedendaagse totems en te kenen zorgvuldig waren verme den. De illusie van een opgegra ven filmpje uit de middeleeuwen bleef zodoende ongerept be waard, als men althans de moei te nam te geloven dat sommige shots vanaf een snel rijdend paard en niet vanuit een auto waren genomen. Zelfs de tram draden die in een val de laatste beelden op een groot beeldscherm nog wel te zien wa ren (inside information) bleken op het kleine televisiescherm de dans te zijn ontsprongen. Het is misschien ook nog aardig te ver melden dat de troubadour Mi chel Fontaine, zingend in de Cave Francois Villon in Parijs, zijn Villon-liedje juist had ge maakt toen Van Altena op goed geluk daar binnenstapte. Groter geluk was nauwelijks denkbaar, want het bleek een aardig chan son te zijn. Van Altena hoopt binnenkort een programmaatje met Fon taine te maken voor de VPRO Verder Is hij bezig aan een serie „rampfiguren uit de wereldlite- ratuur"f waarvoor het eerste programma over de dichter Jacques Prevert al is opgeno men. Verdere gegadigden: Boris Vian, Louis Aragon, Kaestner, Ringelnatz, Tucholsky en ande ren. Het kan een aardige serie worden! Oorlog en vrede In de vierde afsluitende afle vering van „Oorlog en vrede" stelde dr. Bruins Slot, hoofdre dacteur van Trouw, dat voor lichting over het buitenland zeer belangrijk is en dat de belang stelling voor de buitenlandse po litiek sterk groeiende is. Een aardig detail was dat we even, toen prof. Roling ons rondleidde langs een tentoonstellinkje, een blik mochten werpen op een kaart van Nederland waarop aangegeven stond wat het effect zou zijn als de grootste atoom bom op Nederland zou vallen. Zoals men zich herinnert was de VPRO in de eerste aflevering genoodzaakt Nederland te ver vangen door een fictief land, omdat anders geen medewerking te verwachten was van officiële z(jde. Film '64 Op Nederland 2 brachten Ber- tina en Keller in „Film *64" de „Cinema Verité" ter sprake. Een fragment uit „Medemensen" van Jan Wiegel werd gevolgd door 'n fragment uit „Chronique d'un été" van Jean Rouch, dat aller minst kon imponeren, in tegen stelling tot het fragment uit „Eddy Sax" van Richard Lea- cock, een televisie-documentaire die onlangs in het Nederlands filmmuseum werd vertoond. De KRO kreeg deze documen taire om er een fragment uit te kiezen, maar raakte er zo van onder de indruk, dat men besloot hem op 21 december op Neder land 2 in zijn geheel uit te zen den. „Film '64" werd met een aar dig gesprekje met Jan Vrijman, van wiens omstreden „Gebeds genezers" (gemaakt in opdracht van de VARA, niet uitgezonden omdat de VARA vreesde voor de „wervingskracht" die van dit filmpje zou uitgaan, door Jan Vrijman teruggekocht om ver werkt te worden in een grote filmdocumentairewe een gebed en een awembaddoping zagen. MliMIMIM Naar ruimere artistieke ontplooiing EERSTE NET VARA 6.00 uur Herh. voetbalwedstrijd Dukla Praag—Real Madrid 750 uur Contrast, politieke vraagstukken 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.45 uur Nederlaag voor Perry Mason 9.35 uur Simon Carmlggelt leest eigen verhaal 9.45 uur Durven we bang te zijn documentaire 10.25 uur Sinterklaas tussen de rails. 1050 uur NTS-journaal, TWEEDE NET NCRV 8.00 uur Nieuws In het kort NTS 8.01 uur Le Cld, spel van Corneille 8.45 uur Literair kRkschrift 9.10 uur Le Cid, tweede gedeelte 955 uur Attentie, actualiteiten 10.10 uur IJshockeyt HOKIJ Ortteei (Italië). TV —NOORDZEE 650 uur Beaver knapt het op, voor de Jeugd 659 uur Mr. Magoo, tekenfilm 7.06 uur Les grand Seigneurs, documentaire 755 uur Star for today: Het leven gaat verder 10.00 uur The Saint: Spionage in de speelzaal. uiHHCifiniiiMniir (Van. correspondent Ook anderen Minister Bot herhaalde nog eens, dat het hem ernst Is met de reali- sering van een open bestel, hetgeen impliceert dat ook andere gegadig den dan de omroepverenigingen een kans moeten krijgen. Is hij ten aan zien van. de televisie gebonden aan het advies van de pacificatiecommis sie. voor de bezetting van het derde F.M.-net dient hij op korte termijn concessionarissen te zoeken. Aange zien er wettelijk thans geen criteria voor de toelating tot de ether be staan, zal hij in afwachting van een nieuwe omroepwet eigen nieuwe omroepwet eigen moeten hanteren. Daarbij zal bet ge tal niet alleen zaligmakend zijn zo liet de bewindsman weten. Elke aan vrage om een concessie zal objectief en zonder discriminatie worden be oordeeld. In de laatste fase van het derde drie-fasenplan van de Stichting Operagezelschap Forum zal bij een geleidelijke uitvoering van de noodzakelijk geachte voorzieningen een tekort van rond twee mil joen gulden door overheidssubsidies moeten worden gedekt. Het gedeputeerd college deelt dit mee in een voorstel aan de Gelderse Staten. Het scheppen van betere arbeidsvoorwaarden behoort tot de meest urgente voorzieningen, die het bestuur in het kader van het derde drie-fasenplan wil verwezenlijken. Dit houdt in dat in totaal een derde deel van het resterende tekort door de provincies Overijssel, Drente, Gronin gen, Friesland en Gelderland wordt gedragen. Een uitbreiding van het Forum orkest is voorts noodzakelijk en ook een versterking van de koorbezetting wordt zeer gewenst geacht, zowel uit artistiek oogpunt als in verband met de huidige overbelasting van de koor leden. Tevens wordt gestreefd naar de vorming van een kleine ballet groep ter vervanging van de leerlin gen van het Twents Muzieklyceum op wie thans in steeds mindere mate een beroep kan worden gedaan. Met een grotere staf medewerkers zal het mogelijk zijn een première per jaar meer te brengen. Het totaal Waardevolle Schopenhauer Het manuscript van Schopen- hauers „Die Welt als Wille und Vorstellung" heeft op een open bare verkoping in Hamburg 180.000 mark (ongeveer f 160.000) opgebracht. wordt dan vijf. Hierbij is gedacht aan een muzikaal belangrijk werk dat het gezelschap de mogelijkheid biedt tot een ruimere artistieke ontplooiing en tot een uitbreiding van het aantal voorstellingen. Het bedrag van twee miljoen gul den, dat in de derde fase van het plan door overheidssubsidies gedekt zal moeten worden, zal naar het Fo- rumbestuur zich voorstelt, kunnen worden bereikt door de geleidelijke verhoging van de overheidssubsidies gedurende drie achtereenvolgende ja ren. Na een verhoging van het geheel der subsidies tot ruim* 1% miljoen gulden voor het seizoen '64—'65 en tot bijna f 1.800.000 voor het seizoen '65—'66 zal in de laatste fase het sei zoen '66'67 het totaal benodigde be drag van ruim twee miljoen gulden moeten worden gevoteerd. Het Rijk zal aan de uitvoering van dit plan meewerken door een subsidie van 50% in het tekort te verlenen want de ontwerpbegroting van 1965 van het ministerie van O. K. en W. heeft hiermee reeds rekening gehou- den en het bestuur moet nu aan d, boden door enige' bëdrüvërê' Concert bij 15 jaar Unesco-Nederland Hei. Unesco Centrum Nederland zal ter gelegenheid van zijn 15-Jarig bestaan morgen in het Concertge bouw in Amsterdam een officiële herdenking houden, waar het Frysk Orkest onder leiding van Nico van der Linden een concert zal geven. De directeur-generaal voor de kun sten en culturele betrekkingen van het ministerie van O. K. en W., mr. H. J Reinink, zal een herdenkings woord spreken. Mede in verband met dit 15-jarig jubileum kreeg Amsterdam de pri meur van de reizende Unesco-ten- toonsteüing The art of writing, die tot 1 februari volgend jaar te be zichtigen zal zijn in het Nederlands instituut voor nijverheid en techniek. De tentoonstelling geeft een beeld van de ontwikkeling en de toepassing van het schrift in alle delen van de wereld vanaf de vroegste tijden tot heden. Voorts zal het Unesco Cen trum Nederland een geïllustreerd herdenkingsboekje uitgeven, aange- Grootse schenking van Karl Schmidt-Rottluff Karl Schmidt-RotUuff, één van de bekendste expressionistische schilders, heeft al zijn werken in zijn bezit aan de stad Berlijn geschonken dezelfde stad waar enige van zijn beste werken door de nazi's een 30 jaar geleden als „gedegenereerde kunst" vernield werden. De schenking werd bekend ge maakt op de 80ste verjaardag van de schilder. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlin heeft in zijn verjaardagsgelukwens de schil der bedankt voor zijn „grootmoedig" besluit en meegedeeld dat de schilde rijen een plaats zullen krijgen in het stedelijk Schmidt-Rotluff-mu- seum in de voorstad Dahlem, dat uit gebreid zal worden. De waarde van de gehele collectie wordt op ongeveer tien miljoen mark geschat. Schmidt-Rottluff was medeoprich ter van de Brücke, de eerste groep van Duitse expressionisten welke in verzet kwam tegen de naturalistische school. Door de nazi's werd Schmidt-Rott luff uit de Pruisische Academie van kunsten gestoten. Hij leefde terug getrokken tot het einde van de twee de wereldoorlog toen hij in ere her steld werd in de functie van lector aan de academie. Continentaal plat De Nederlandse ambassadeur in Bonn. mr. G. E. baron van Ittersum, en de Westdultse staats- Buitenlandse Zaken, Nederlandse en het Duitse deel v continentale plat in de Noordzee, bul ten de territoriale wateren. Deze grens loopt van de kust naar het noord westen ongeveer 25 zeemM tot aan de 54ete breedtegraad.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5