Ir. H. A. Bol 40 jaar „De Sleutels" Gewaardeerd om zijn grote kennis van de maalderij-techniek Successen voor Bouw brug Haarlemmertrekvaart G. v. d. Meij kweekt de beste dahlia Warmondse knecht gaat liever de cel in Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 1 decemer 1964 Tweede blad no. 31430 Huldiging in de Leidse meelfabriek Voor fcr. H. A. Bol is het vandaag een bijzondere dag. Ir. Bol herdenkt namelijk het feit, dat hij veertig jaar geleden als jong academicus de poorten van de meelfabriek „De Sleutels", v.h. De Koster en Co., binnenstapte. Zijn grote kennis van de maal derijtechniek heeft in belangrijke mate bijgedragen tot de ont wikkeling van het bedrijf en de broodvoorziening in ons land. De jubilaris is vanochtend tijdens een bijeenkomst met het personeel, die In de meelfabriek werd gehouden, hartelijk gehul digd. Zowel van de zijde van de directie als van de kant van het personeel werd hem bijzonder veel lof toegezwaaid. Alles De directeur, tr. F. EL T. Beukema toe Water, vond het specialistische werk van de heer Bol zo uniek dat hij het feest van de Jubilaris een hoogtepunt ln het bestaan van de hele onderneming noemde. Wat op het terrein van de meelfabriek in de afgelopen veertig jaar is verrezen, is gemaakt, ontworpen en uitgevoerd door de heer Bol, aldus de directeur. „U bent de man die werkelijk alles van de techniek van de maalderij af weet en op wie dus ook een grote ver antwoordelijkheid rust", zei de heer Beukema toe Water. Hij legde voorts de nadruk op het feit, dat de jubi laris zo prettig met zijn medemens weet om te gaan, in en buiten het be drijf. De directeur bood de heer Bol als blijk van waardering de jubi laris had reeds eerder een geschenk onder couvert mogen ontvangen een groot wandbord aan, waarop de Leidse meelfabriek staat afgebeeld. Creatief Ook directeur H. J. de Koster uitte lijn grote tevredenheid over de ijver en de toewijding, waarmee de heer Bol zijn technische werkzaamheden verricht. HU noemde hem de bedrijf»- Officiële publikatie DIENSTPLICHT Leiden brengt De burgemeester ne kennl 1945 geboren mannelijke Ne- ter algemene kennis derianders, dienstplicht hebben ontvangen, ver plicht zijn zich vóór 1 Januari 1965 aan te melden ter gemeente-secretarie van hun woonplaats of gewone verblijf plaats. 2. de aanmelding moet geschieden door de onder 1 bedoelde personen zelf, bij hun verhindering door hun wette lijke vertegenwoordiger. Is een rechts persoonlijkheid bezittende vereniging, een stichting of een instelling van wel dadigheid wettelijk vertegenwoordiger, de onder 1 bedoelde personen voor dienstplicht worden Ingeschreven. artikel 8 n de be- Oorlog "De burgemeester van Lelden, S. MENKEN. Weth. loco-burgemeester. BURGERLIJKE STAND Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat het bureau van de Burgerlijke Stand ln het vervolg des zaterdags Is gesloten. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij ten behoeve van de regeling van het verkeer op de Utrechtsebrug met verkeerslichten hebben besloten, bij wijze van proef een tijdelijk wachtver- bod vast te stellen voor de Hoge Rijn dijk. voorzover gelegen tussen de Utrechtse brug en de P. J. Blokstraat, aan de zijde der oneven huisnummers. Ingenieur, die het bedrijf in al zijn geledingen kent en die bovendien be schikt over een zeer creatieve geest. „Niet alleen Uw kennis van de maal derijtechniek is nniek ln ons land, maar ook Uw kennb van de bakkerij- techniek". De heer De Koster zei ook nog, dat de Jubilaris ondanks zijn grote werk kracht een bron van rust is. Hij sprak de wens uit, dat de heer Bol ondanks zijn 65 jaar nog geruime tijd zijn uit zonderlijke functie voort zal zetten. Namens de Maatschappij van Nijver heid en Handel overhandigde hy de Jubilaris een gouden medaille en het daarby behorende getuigschrift. BRAND(JE) in Boerhaave-huis De brandweer rukte vanmorgen omstreeks 11 uur uit voor het blussen van een schoorsteenbrandje ln het pand Rapenburg 31. Er werd geringe schade aangericht. Het pand Rapen burg 31 was eens de woning van Boerhaave. Nu is er een notariskan toor ln gevestigd. De heer H. J. de Koster (l.) biedt de jubilaris gelukwensen aan. (Foto L.D./Hblvast) Geschenken De heer G. Vellenga bood het ge schenk van het personeel, een ca mera, aan en de heer J. C. Mattaar dat van de personeelsvereniging, een boekenbon. De feestdag van de heer Bol werd vanmiddag besloten met een druk be zochte receptie ln restaurant „In den Vergulden Turk". klaverjassers Twee Leidse klaverjasparen hebben zich weten te plaatsen voor de finale van t Nationaal Klaverjastoernooi, die op 20 dec. in Utrecht wordt ge houden. Het zyn de heren J. en M. Sierat van de „Pelikaan" en C. Sta- vleuJ. Slingerland van de „Amstel- bron". Zy bereikten hun finaleplaats door op een toernooi, waaraan niet minder dan 168 spelers deelnamen respectievehjk de derde en vyfde prijs in de wacht te slepen. In het totaal doen aan het toernooi 8000 klaver jassers mee. NIV0N 40 JAAR De afdeling Lelden van het Neder lands Instituut voor Volksontwikke ling en Natuurvriendenwerk bestaat deze maand veertig jaar. Ter gelegenheid van dit feit wordt op 12 december in de grote zaal van „Ons Centrum", Hooigracht 84 van 3.005.00 uur een receptie gehouden. Lezers schrijven De belastingen Geachte redactie, De Tweede Kamer is tegen heffing van weggeld, omdat andere groepen bv. de recreatie ook belang hebben bij goede wegen, toch worden deze we gen uitsluitend gebruikt door motor voertuigen. Maar wat denken de Ge meenteraad en de Ged. Staten dan van de straat-riool en de Hoogheem raadschapbelastingen? Betaald door een kleine groep ingezetenen, de huiseigenaar, onverhaalbaar op de huren. De riolen worden gebruikt door de bewoners, terwyi IEDEREEN gebruik maakt van de straten en de diensten van het Hoogheemraad schap. Twee jaar geleden werden de Gemeentebelastingen op huizen met 400% verhoogd en nu komen B. en W. weer met een verhoging. Ook wordt de heffing van het Hoogheem raadschap opgevoerd. De meeste ar beidershulzen werden in 1960 en in 1962 niet in huur verhoogd, maar zelfs die huizen, die wèl voor huur verhoging in aanmerking kwamen, kunnen de kostensty gingen niet meer dekken. U ziet redactie, dat wetten en ver ordeningen genomen ln een land, dat ln naam democratisch is, allesbehal ve democratisch zyn. Democratie be tekent nog altyd geiyke rechten en plichten ook wat betreft de heffing van de belastingen. Uw dankend voor de plaatsing E.C. „Prof. ir. Sprenger" en „Johan Mater" reikten prijzen uit. Tijdens de in september ge houden tentoonstelling van dah lia's en fruit die door de ama teur-fruitteeltclub „Prof. ir. Sprenger" en de Leidse Dahlia vereniging „Johan Mater" in het clubhuis „Ons Buiten" werd ge organiseerd, hebben twee des kundige jury's de inzendingen beoordeeld. Onder grote belangstelling heeft de voorzitter van de Leidse Bond van Volkstuinders, de heer A. Zaalberg, gisteravond in het Gereformeerd Jeugdhuis de prijzen aan de winnaars uitge reikt. De by eenkomst werd geopend door de voorzitter van beide verenigingen, de heer L. J. J. Dooyenburgh, die een byzonder welkomstwoord richtte tot de 80-Jarige heren J. Mater, erelid en naamgever van de Dahliavereniging, het dageiyks bestuur van de Leidse Bond en de heer K. Jans, Ryksconsu- Tienjarig bestaan van het rayon BEJAARDENBOND LEIDEN IS BIJZONDER ACTIEF In „De Landbouw" ln Hoofddorp, werd gisteren een bijeenkomst ge houden van het rayon Lelden van de Algemene Bond van Bejaarden. Deze byeenkomst droeg een feeste lijk tintje, omdat tevens het tienja rig Jubileum van het rayon werd gevierd. De rayon-voorzitter, de heer P. Veer uit Haarlem, hoopte dat deze byeenkomst zou bydragen tot een beter contact met de afdelingen on derling en dat een vruchtbare sa menwerking hiervan het gevolg zou zyn. Na het huishoudeiyk gedeelte, volgde een toespraak van de lande- ïyke bondsvoorzitter, de heer J. B. den Dekker. Deze ging diep in op het verschil tussen de tegenwoordige tyd en de toestand waarin de bejaarden een halve eeuw geleden leefden. Hoewel er vele verbeteringen tot stand zyn gekomen, achtte de heer Den Dekker niet alles bevredigend. Volgens hem moet er nog veel ge beuren wil het de bejaarden naar de zin zyn. „wy moeten samen vechten on ons uiteindeiyke doel te bereiken", zo sprak de heer Den Dekker, Ook ging hy in op de algemene bystandswet, welke op 1 januari 1965 ln werking zal treden. Uitvoerig deed de heer Den Dekker uit de doeken, hoe ei. wanneer men van deze wet gebruik kan maken. Hy wekte allen op om achter het bestuur te staan ln de strijd, welke moet worden gestreden voor een be ter begrip tussen de bejaarden en „Den Haag". Tal van afgevaardigden van de verschillende afdelingen, die by het rayon Leiden zyn aangesloten, wensten vervolgens het bestuur ge luk met het jubileum. Na een uitvoerige koffle-maaltyd volgde een cabaretprogramma o.l.v. Bob Scholten. Groei Het bleek tijdens de byeenkomst dat het Rayon Leiden (o.a. vallen de afdelingen Leiden, Haarlem, Haarlemmermeer, Noordwyk en Hil- legom hieronder) zeer actief is. Tal van onderafdelingen ondergaan een geregelde groei wat betreft het leden tal. In Leiden is het aantal leden ln drie jaar toegenomen van ongeveer 7000 tot 12.500. lent voor het Volkstuin wezen. Hy sprak er zyn voldoening over uit, dat de expositie-1964, zowel wat betreft kwaliteit als kwantiteit alle vorige ex- re had overtroffen. Hierna opende de heer Jans het filmprogramma dat werd aangeboden door het Ryksconsulentschap voor het Volkstuinwezen met de films „Vruchtdragende arbeid" en „Wa tersnood 1953" een verslag van de grote overstromingsramp en de hier- by geboden nationale en Internatio nale hulp. Vervolgens was het woord aan de heer Zaalberg, die de prijzen aan de winnaars uitreikte. Na de pauze vertoonde de heer Jans de film „Per Floriade-postkoets Istanboel naar Rotterdam". Uitslagen De uitslagen waren: Afdeling bloe men: Joh. Materwisselbeker en LC- sigarettenstandaard voor de best ge kweekte dahlia: G. v. d. Mey; VTL- wisselbeker voor de best gekweekte Cactusdahlia: H. H. Dongelmans LC-wissel beker voor de best verzorg de stand: H. H. Dongelmans; wissel beker voor de beste zaailing: P. H. Kerkvliet; wisselbeker voor de best gecombineerde stand: A. Hofman; wissel plaquette voor de beste pom pon-dahlia: mevr. C. van zyp; idem voor de beste halskraag-dahlia: H. H. Dongelmans; idem voor de meest waardevolle mand: P. H. Kerkvliet; wisselvaantje voor de beste grootbloe- mige chrysant: H. H. Dongelmans; wisselplaquette voor de beste tros- chrysant: H. Verhoogt; L C-medaille voor de beste Zinnia: H. H. Dongel mans; Zuid-west-medaille voor de beste bloemen van een ander soort dan bovengenoemde: Th. J. v. d. Holst; wisselmedaille voor de beste potplant: A. Roozendaalwisselpla quette voor de grootste dahlia: G. v. d. MelJIdem voor de mooiste dahlia's geschikt in vaas: L. J. J. Dooyen burgh. Afdeling fruit: wisselbeker voor de meest waardevolle fruitmand: D. v. d. Wetering; LC-wisselbeker voor de meest waardevolle mand met uitslui tend appelen en peren: A. Hofman; 2de prijs idem: L. J. J. Dooyenburgh; wisselplaquette voor 12 appels van één variëteit: L. J. J. Dooyenburgh; 2de prijs: idem C. Compler; wissel plaquette voor 12 peren idem; J. Te gelaar; 2de prys idem: J. H. Lepe laar; medaille voor de beste meloen: A. Hofman: 1ste prys (LD-legpen ning) voor 6 appelen van één varië teit: C. Compier; 2de prys idem: L. Slecthenhorst; lauwertak voor 6 pe ren van één variëteit: P. Stouten; 2de prys: Idem: J. Tegelaar; Prys voor de beste andere fruitsoorten: C. Compier. Wegenplan Schuttersveld en langs Maredijk in voorbereiding Zoals bekend Is de Leidse raad onlangs akkoord gegaan met de bouw van een brug over de Haarlemmertrekvaart in de toekomstige verbinding Kik kerpolder (weg over Schuttersveld) Willem de Zwygerlaan (brug over de Zyi) Provinciale weg no 5. De totale breedte van de brug, met inbegrip van de voet- en rijwielpaden en een middenberm van 12 meter, is circa 50 meter. Tegelyk met dit besluit is de raad een plan voorgelegd, dat voorziet in de aanleg van wegen c.a. Dit plan omvat a. doortrekking van de Willem de Zwygerlaan langs de zuidzyde van het veemarktterrein tot de onderha vige brug (geraamde kosten: 662.000 gulden)b. aanleg en de reconstruc tie van wegen en het bouwrijp ma ken van gronden, gelegen in het uit breidingsplan „Leiden-Groenoord", ten westen en ten noorden van het veemarktterrein (geraamde kosten: f 990.000)c. aanleg van een hoofd riool in de Bakker Korffstraat, aan gezien de bouw van de brug onder breking van het hoofdriool in de Haarlemmerweg noodzakelyk maakt (geraamde kosten: f132.000, Aan de zyde van de Haarlemmer weg komt onder de te bouwen brug een voet- en een fietspad van resp. 1.50 en 3.50 meter. Het overige ver- Gevaarlijke gooi Een 81-jarige man uit Leiden moest voor de Haagse politierechter verschynen omdat hy een glasscherf over een muur bij zjjn woning zou hebben geworpen, die wel heel onge lukkig terecht kwam. De scherf trof namelijk een jongen in het oog, zodat hjj vrij ernstig werd gewond. De bejaarde man ontkende echter de scherf te hebben gegooid. Wel gajf hy toe nogal eens over last te hebben ondervonden van de Jongens, dlie achter zyn woning een padvindersterrein hebben. „Maar in de 15 jaar dat ze er zit ten, heb ik nog nooit daar een klacht over ingediend", deelde verdachte Maar de officier van Justitie meende toch aan de hand van ge tuigenverklaringen te moeten vast stellen, dat verdachte zich inderdaad aan het tenlaste gelegde heeft schul dig gemaakt, al was het dan ook door een nare samenloop van om standigheden. Hij eiste f. 50 boete of 10 dagen hechtenis. De verdediger bestreed het bewys verdachte zou beslist geen scherfje over de muur gooien als hy wist dat er jongens door getroffen konden worden. De rechter geloofde ook niet dat verdachte de bedoeling heeft gehad een Jongen te treffen, doch er was wel grove schuld aanwezig. Daarom veroordeelde hjj overeenkomstig de eis. Vreemde visite Ter gelegenheid van een éénjarig huwelyksfeest, kwam een echtpaar uit Leiden op bezoek bij vroegere kennissen in Katwyk. Het zou voor dat bezoek zijn uitgenodigd, doch niettemin bleek dat door de gastheer niet op prijs te worden gesteld. In elk geval, er werd duidelyk te ver staan gegeven, waar het gat van de deur was. „Ik heb liever dat je ver trekt," kregen de bezoekers te horen. Dat werd kennehjik zo niet geno men en er werd mishandeld, zodat de bezoeker zich nu voor de Haagse politierechter moest verantwoorden. Hy beriep zich op de vreemde ont vangst en betoogde ook, dat de gastheer had getracht hem de ogen uit te steken. De gastheer op zyn beurt ontkende dat met beslistheid. De zaak werd duideiyker door de mededeling, dat de bezoeker reeds tien biertjes had gedronken. Boven dien „zat" er iets met betrekking tot geld lenen. De rechter vond, na alles te heb ben aangehoord, de mishandeling bewezen en veroordeelde tot f. 60 boete of 12 dagen hechtenis. Advertentie Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- heeft ze. Grote keuze ln alle pry zen. ALTIJD VOORDELIG. keer over deze weg zal in de toe komst gebruik moeten maken van de langs het veemarktterrein geprojec teerde weg. Teneinde een verbinding te verkry- gen met de aan te leggen verkeers weg over het Schuttersveld moet een aantal panden aan de Maredyk wor den afgebroken. Terzijl één pand reeds onder slopershanden viel (zie foto), wordt voortgang gemaakt met de ontruiming van de nog volgende af te breken percelen. Staat de toekomstige verkeerssitua tie aan de zyde van de Haarlemmer weg reeds vast, het wegennet over het Schuttersveld verkeert nog in een stadium van voorbereiding. Aangezien de nieuwe brug in een helling is ontworpen, is de mogeiyk- heid aanwezig, dat hier ongeiykvloer- se kruisingen van de wegen op het Schuttersveld komen. Voor het verkeer langs de Haredyk ligt de toekomstige situatie iets an ders. Vermoedelijk komt er voor voetgangers en wielrijders ter hoogte van de afrit van de brug, dus op weg- niveau, een oversteekplaats. Voor het overige verkeer komt dan de door gaande verbinding te vervallen. Advertentie Geur en charme in geschenken 5 grootste keuze in de meest verfijnde parfums, cologne, zepen. Exclusieve poederdozen, vapo's, manicure étuis, toilettassen en beauty cases vindt U bij ÖOUTIQUE WöTSH BREESTRAAT 45 TELEFOON 23851 Voor de Leidse kantonrechter Overtreding visserijwet Een 24-Jarige tuindersknecht uit Warmond werd „op heterdaad be trapt" toen hjj op 8 september j.l. bezig was om in de Oude Rijn onder Alphen enkele palingfuiken uit te zetten. Hy had zich gisteren voor de Leidse kantonrechter te verantwoor- .Niemand heeft daar visrechten en lk had dus geen vergunning nodig", verklaarde hy de kanton rechter kort en bondig de reden van zyn openiyke overtreding van de visserywet. De officier onthulde echter, dat het gedeelte waar ver dachte zyn fuiken had uitgezet wel degeiyk aan een beroepsvisser ver pacht was met alle rechten van dien. Verdachte trok deze verpachting zeer in twyfel en bleef de mening huldi gen, dat hy geen overtreding had begaan. De officier achtte het bewys hier van echter afdoende aanwezig en eiste een boete van f. 50 subs. 10 dagen en de verbeurdverklaring van de in beslaggenomen fuiken. Het vonnis werd conform. „Ik betaal geen cent en ga die 10 dagen uit zitten", kondigde de verontwaardig de tuindersknecht reeds by voorbaat „Ongelukje' „Ik lette blijkbaar te veel op het verkeer, dat van rechts op een rijweg naderde want anders had lk die auto bus wel gezien" was de enige ver klaring, die een 25-Jarige kelner uit Noordwyk voor zyn overtreding kon geven. Uit de tenlastelegging bleek, dat hy op 3 oktober J.l. met zyn auto op de Provincialeweg onder Katwyk plompverloren tegen een geparkeer de, goed verlichte autobus was op gereden en ten gevolge hiervan met zyn auto en drie passagiers over de kop was gegaan. Een van de passa giers werd vrij ernstig gewond en de materiële schade was niet gering. Na de botsing kwam de politie tevens tot de ontdekking, dat ver dachte» auto vier byna totaal ver sleten banden had, hetgeen met een tweede proces-verbaal werd gehono reerd. Tegen dit feit voerde de kelner tot zyn verontschuldiging aan: „By de eerstvolgende service beurt zouden de banden worden vernieuwd". Overigens was hy nog van oordeel, dat het geheel slechts „een ongelukje" was, dat iedereen kon overkomen. Zowel de officier als de kanton rechter waren echter een andere mening toegedaan en vonden de botsing en het rijden met versleten banden niet bepaald „een ongelukje". De officier eiste twee boeten van resp. f. 100 subs. 20 dagen en f. 50 subs. 10 dagen. De kantonrechter maakte er resp. f. 60 subs. 12 dagen en f. 40 subs. 8 dagen van, doch vonniste verdachte tevens met de voorwaardelijke ont zegging van zyn rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden, proef tyd 1 Jaar. Doorgereden Een 30-jarige vertegenwoordiger uit Voorhout kwam volgens de Leid se magistraten voor het predikaat „heer in het verkeer" allerminst in aanmerknig. Hy verleende op 18 augustus j.l. met zyn auto nabij de oprit van Rijksweg 4A op de Hoge Ryndijk geen voorrang aan een bromfietser, die tengevolge van de botsing een hersenschudding opliep. „Hy nam niet eens de moeite om uit zyn auto te stappen en reed na even te hebben stilgestaan er vol gas vandoor", aldus uitten zowel de bromfietser als twee ooggetuigen ter zitting him verontwaardiging over het wangedrag van verdachte. Deze liet verstek gaan doch had destyds, aldus las de kantonrechter, mr. W. de Koning, in het proces-verbaal, aan de politie verklaard: „Ik dacht, dat lk geen schade had veroorzaakt en ben toen maar doorgereden". De officier, mr. N. J. Out, was tot de conclusie gekomen, dat verdachte zyn vrij ernstigeovertreding blyk- baar nogal gemakkeiyk had opge nomen en zich geen „heer in het verkeer" kon noemen. Hij eiste naast een geldboete van f. 80 subs. 16 dagen de voorwaardelijke ontzegging van verdacht-es rijbevoegdheid voor de tyd van 3 maanden, proeftyd 2 Jaar. Hoewel de kantonrechter evenmin best te spreken was over verdachtes manier van handelen, wilde hy dit maal verdachtes rijbevoegdheid nog buit«n het geding laten. De geldboete verhoogde hy daarentegen tot f. 100 subs. 20 dagen. Routewijziging N.Z.H. in Zuid-West Met ingang van morgen wordt de busroute voor lyn 12 in Zuid-West als volgt: Debussystraat, Brahmslaan, Mendelssonhkade, Beethovenlaan, Verdistraat, Debussystraat. De nieu we halte Brahmslaan (voor perceel 67/79) is uitsluitend voor uitstappen. De nieuwe halte Mendelssohnkade/ hoek Beethovenlaan geldt als eind en beginpunt. Verdere nieuwe halten zyn: Beet- hovenlaan/hoek Vivaldistraat, De bussystraat (Plantsoen), Debussy- straat/Verdistraat (eindpunt) De bestaande halten in de DebuS" systraat komen te vervallen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3