kunst kaleiöoscoQp FRANSE MUSICI WILLEN AUBADES AAN DE MINISTERS BRENGEN Scharoff gehuldigd Schillers „Maria Stuart": première Robert Kiek (49) in VS overleden Twee kunstenaars uit Funen kregen prijs Boete van f1000 geëist tegen arts Twee doden bij auto-ongeluk Dagvergoeding verre visserij werd verhoogd Kerkeraad van Elburg geschorst Anne de Vries -60- te Zeist overleden SCHREEF HET BEKENDE BARTJE Italiaan van bed gelicht RUIM 150.000 R.-K. TOONDEN OPENINGSPLECHTIGHEID BIJ Opgericht 1 maart 1860 Maandag 30 november 1964 Derde biad no. 31429 Protest tegen regeringsmaatregelen (Van onze Parijse correspondent) Alle concerten en opera-opvoeringen die de laatste dagen in Parijs worden gegeven beginnen met enkele minuten stilte. Die paar maten rust zijn be doeld als protest tegen de regering, die onlangs drie provinciale *radio- orkesten heeft opgeheven, ais gevolg van bezuinigingsoverwegingen. De regering heeft bovendien verzuimd de orkestleden tijdig gelegenheid te geven zich voor andere functies binnen of buiten de muziek om te schakelen. De musici van Parijs hebben, op initiatief van hun vakbond, vorige week ook al een protestmars door de stad gehouden die bij de „opera" nogal hardhandig door de politie werd uiteen gejaagd. Na deze twee eerste manifestaties overwegen de musici nu een nieuwe en niet minder originele demonstra tie te organiseren om hun onbeha gen en hun ontevredenheid over de kuituur-politiek der regering tot uiting te brengen. Onder de ramen der woonhuizen van verschillende ministers onder wie natuurlijk in de eerste plaats André alraux, die offcieel met de zorgen over de cultuur is belast, wil len ze binnenkort 's nachts sere nades brengen of publieke concer ten geven. Ten eerste om hun zware zorgen aan de nachtelijke meditaties der be windslieden aan te bevelen.En ten Na première „De Meeuw" De toneelgroep Ensemble bracht gisteravond voor de geheel bezette Stadsschouwburg in Tilburg de Ne derlandse première van „De Meeuw", een komedie van Tsjechow in de ver taling van Charles B. Timmer. De regie had de Russische regisseur Pe ter Scharoff. In decors en kostuums van Niels Hamel vertolkten Sigrid Koetse, Ma ry Dresselhuys de hoofdrollen. Naast hen excelleerden Ina van Faassen, Ramses Shaffy, Jan Retel, Ben Roy- aards en Guus Verstraete. Het pu bliek, dat zich geconfronteerd zag met de vervlogen illusies van een oudere generatie van de meest mis lukte idealen van de jeugd, toonde zich na afloop opgetogen over het spel. De 85-jarige Peter Scharoff werd in verband met zijn 60-jarig toneel jubileum in een intieme bijeenkomst gehuldigd. In aanwezigheid van o.m. mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch en dr. C. N. M. Kort- mann, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, werd hem hulde ge bracht door drs. L. J. M. van de Laar, Staatssecretaris van O. K. en W., waarbij hem enkele geschenken wer den overhandigd. Glansrollen voor Ank van der Moer en Ellen Vogel In Amsterdam is zaterdagavond in de Stadsschouwburg door de Neder landse Comedie de première gegeven van Schillers machtig drama „Maria Stuart" onder de regie van Ton Lutz, en in de vertaling van Gerrit Kou- wenaar. Nicolaas Wijnberg verzorgde de décors en de kostuums. Er waren twee glansrollen: Ellen Vogel vertolkte die van Maria Stuart, Ank van der Moer speelde Koningin Elisabeth. Andere medespelenden wa ren o.a. Han Bentz van den Berg (Leicester), Max Croiset (Burleigh), Julien Schoenaerts (Mortimer), Eli sabeth Hoitink (Hanna). Wij hopen op deze voorstelling na de Haagse première, welke woensdag avond in de Kon. Schouwburg plaats vindt, nader terug te komen. Expositie „Mond- en voetkunst" te Delft Nadat reeds veelvuldig in het bui tenland werd geëxposeerd, wordt thans voor de eerste maal in ons land, in de Mensa te Delft, een ten toonstelling „Mond- en voetkunst" gehouden, die georganiseerd is door de Vereniging mond- en voetschil ders. Deze vereniging stelt zich de behartiging ten doel van de belan gen van haar leden, allen ernstig invaliden. De opening van de expositie had plaats in aanwezigheid van vele ge nodigden en de voorzitter Erich Steg- mann uit Munchen, dis de vereni ging in 1956 oprichtte. De heer Steg- mann, die als gevolg van kinderver lamming op jeugdige leeftijd reeds het gebruik van zijn handen verloor, gaf een demonstratie mondschilde- ren, door in korte tijd een portret te maken van de administrateur van de Mensa. Mej. Louise Tovac Annick uit Straatsburg, zonder armen gebo ren, demonstreerde het voetschilde ren. De expositie duurt tot 24 december. "fj Rott. Philh. Orkest naar Duitsland Het Rott. Phil. Orkest gaat olv de dirigent Franz Paul Decker in mei 1965 een tournee maken langs enige Westduitse steden. Concerten zullen worden gegeven in o.a. Keulen, Reiburg, Bad Go desberg, Iserlohn, Viersen en Karls- fuhe. tweede om te bewijzen dat de Franse musici die in de hele wereld hoog zouden staan aangeschreven, maar in hun eigen land geen brood meer kunnen verdienen, hun partijen toch nog altijd best weten mee te blazen of te strijden. De beroemdste Franse solisten hebben hun medewerking aan deze aubades die dus worden geïnspi reerd door overwegingen van profes sionele solidariteit, al toegezegd. En om dat karakter nog wat duidelijker te onderstrepen zullen 's nachts on der de ministeriële ramen uitslui tend Franse muziekstukken ten ge hore worden gebracht. Bekend journalist In New York is op 49-jarige leef tijd overleden de heer Robert Kiek, sinds 1949 Amerikaans correspondent van De Telegraaf. Hij was bovendien directeur van een public relations bureau. De heer Kiek was voor de tweede wereldoorlog redacteur van het Algemeen Handelsblad. Geduren de de oorlog was hij oorlogscorres pondent van ANP en Aneta. Robert Kiek was de eerste Neder - langse journalist die op de ochtend van de invasie voet op het Norman- dische strand zette. Met de bevrij dingslegers trok hij naar Zuid-Neder land, waar hij tot de opheffing werkte voor radio „Herrijzend Neder land". Daarna ging hij naar het toen malige Nederlands-Indië, waar hij hoofd van de buitenlandse dienst van Aneta werd. Ruim een half jaar ge leden bezocht de heer Kiek, die uit Amsterdam afkomstig was, doch tot Amerikaan genaturaliseerd was, Net- derland voor het laatst. Het stoffelijk overschot zal in de Ver. Staten wor den teraardebesteld. Twee jongeveelbelovende violisten hebben een prijs gekregen uit een fondsgevormd met het geld dat Denemarken nog steeds binnenstroomt als gevolg van een tango, die 40 jaar geleden ge componeerd werd. Deze tango heet Jalouzieen ontstond in 1921 tijdens de ver toning van een stomme film. De componist Jacob Gade begeleidde de film met improvisaties op de piano. De tango was een onmiddellijk we reldsucces. Gade werd miljonair. Voordat hij in 1962 overleed vormde hij uit een deel van zijn vermogen een fonds om jonge Deense musici te helpen. De prijswinnaars van nu zjjn mej. Elisa Andersen (24), die 25.000 kro nen heeft gekregen om zich in Parijs verder in het vioolspel te bekwamen, en Anker Buch, (26), die 20.000 kro nen per Jaar krijgt voor een periode van drie jaar om solist te worden. De officier van Justitie bij de rechtbank in Assen, mr. C. W. baron van Dedem, heeft tegen een 59- jarige arts uit Borger een geldboete van f. 1000 of twee maanden geëist. De arts was ten laste gelegd, dat het aan zijn grove nalatigheid te wijten is geweest, dat een 40-jarige vrouw in Borger vorig jaar april overleed. Hü had de vrouw, die aan zwaar moedigheid leed, voor een slaapkuur tabletten voorgeschreven. Na een paar dagen konden de tabletten haar niet meer toegediend worden en op de vijfde dag overleed zij. Als doods oorzaak vulde de arte in: „Overleden tengevolge van hartepierontsteking, ontstaan door influenza". Toen er na enige dagen geruchten de ronde deden, dat de vrouw geen natuur lijke dood was gestorven, stelde de politie een onderzoek in. Het stof felijk overschot werd onderzocht door de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust. Hij kwam tot de conclu sie, dat de dood een gevolg was van een opeenhoping in het lichaam van veronal. Prof. dr. T. Huizing, hoofd van de apotheek van het Academisch Zie kenhuis in Groningen, verklaarde voor de rechtbank, dat de arts on voldoende op de vocht- en urine- afscheiding van zijn patiënt had ge let. Dr. Zeldenrust was van mening, dat de dood van de vrouw het ge volg moest zijn van een vergiftiging door slaapmiddelen. Uitspraak over 14 dagen. Een auto-ongeluk op de Rijksweg onder Maarssen heeft gistermiddag het leven gekost aan twee dames uit Amsterdam, moeder en dochter, van wie de dochted één der betrokken auto's bestuurde. Deze personenauto, die uit de rich ting Amsterdam kwam geraakte ter hoogte van Maarssen bij het verlaten van de parkeerstrook vermoedelijk tengevolge van een te bruuske ma noeuvre in een slip, reed door de middenberm, en kwam op de verkeer de rijbaan terecht. Daar werd de wa gen in de flank gegrepen door een met grote snelheid over de ïnhaal- baan naderende auto. De 52-jarige moeder van de bestuurster mevr. A. K. de Groot-Heisig overleed ter plaatse, haar 23-ja rige dochter J. A. de Groot overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Utrecht. In de andere auto waren vier meis jes gezeten, van wie een elfjarig meisje zwaar gewond werd. ongewoon aantal musici, dichters en schilders heeft voortge bracht een geografisch verschijnsel dat de deskundiger» verbijstert. Carl Nielsen, Denemarken's be roemdste componist, en de wereldver maarde sprookjesverteller Hans Christiaan Andersen zijn beiden van Fünen afkomstig. Het eiland heeft tientallen uitstekende schilders opge leverd. De plechtige prijsuitreiking vond plaats op de dag, waarop Gade 85 jaar zou zijn geworden, in zijn oude huis in Assens, zijn geboorteplaats. Zijn stichting heeft thans een ver mogen van 400.000 kronen, maar ver wacht wordt, dat het tot ongeveer 8 miljoen kronen gestegen zal zijn, wanneer de rechten van de componist op de tango in 2021 aflopen. Jongens richtten voor f 15.000 schade aan Drie jongens hebben zaterdag in de woning van de heer D. B. Pfann in de Sophialaan in Amsterdam uit louter baldadigheid een schade ver oorzaakt van naar schatting f15.000. De jongens waren op een naast de woning van de familie Pfann gele gen bouwterrein aan het spelen. Mevrouw Pfann verzocht hun weg te gaan. Dat scheen de jongens niet te bevallen, want nadat ze eerst met stenen naar haar hadden gegooid, stopten ze, toen zij de heer en me vrouw Pfann hun woning hadden zien verlaten, een op de waterleiding aangesloten slang in de brievenbus. De kraan werd opengedraaid en het water stroomde vrij de woning in door de gang naar de kelder. Het bleef stromen, totdat het echt paar na enige uren weer thuis kwam. De schade, die het water aan de in de kelder opgeslagen technische te kenbehoeften, lichtdrukken en ander materiaal had veroorzaakt, was aan zienlijk. De jeugdige daders zijn tot nu toe onbekend. In de afgelopen week heeft de Tweede Kamer zoals wy reeds be richtten het voorstel van de re gering om de subsidie voor de proef neming met de verre visserij voor 1964 te verhogen tot f 1.721.000 zon der discussie goedgekeurd. Door deze verhoging kunnen in plaats van de 50 reizen, die in 1963 werden gemaakt 75 reizen naar de verre visgronden worden gemaakt. De dagvergoeding is verhoogd van f 500 tot f 700 en voorts zal aan drie nieu we leden van de Coöperatieve Ver eniging voor de Verre Visserij U.A., die dit jaar voor't eerst aan de proef neming deelnemen, elk een bedrag van f 55.000 worden uitgekeerd als tegemoetkoming in de uitrustings- kosten. Elke keer als u een Caravellis opsteekt geniet u. Met Caravellis gèèn droge mond, gèèn smaakvervlakking. Dat is het verschil tussen Caravellis en een ander merk. fjjslv/wv een Jlce/'c- ^(cja/rawc&t'i In de ochtenddienst van de Hervormde gemeente In Elburg is gistermorgen een schrijven van de classis Harderwijk van de Ned. Herv. Kerk voorgelezen, waarin wordt medegedeeld, dat de kerke raad van deze gemeente in zijn geheel is geschorst. Na deze mede deling verlieten enkele kerkeraadsleden en lidmaten het kerkge bouw. De dienst werd geleid ds. Wieman uit Nunspeet. De hervormde predi kant van Elburg, rond wie zoveel Anne de Vries, de schrijver van het aloude bekende „Bartje", is gisteravond, terwijl hij bij vrienden in Zeist, zijn woonplaats, op bezoek was, aan een hartverlamming overleden. Anne de Vries, wiens boeken in vele talen zijn vertaald, bereikte de leeftijd van 60 jaar. Hij werd op 22 mei 1904 in Assen geboren. Van 1923 tot.1935 is hij onderwijzer geweest, het laatst in Zeist. In 1935 verscheen „Bartje", zijn eerste boek, dat een enorm succes is geworden en wereldvermaardheid heeft gekregen. rumoer Is ontstaan, leidde de mor gendienst in Oosterwolde bij Elburg. De geschorste kerkeraad bestaat uit twaalf leden, van wie er negen behoren tot de gereformeerde bond in de Ned. Hen'. Kerk en drie tot de confessionele richting. De kerkeraad is, naar wij bij in formatie nader vernemen, geschorst door de commissie van opzicht van de classis Harderwijk. Deze commis sie heeft dit besluit tot schorsing (in de terminologie van de NU Kerk „voorlopige uitsluiting") genomen op grond van een bij haar ingediende klacht van het moderamen van de classis Harderwijk en op grond ran haar eigen oordeel over de gang van zaken bij de openbare schuldbelijde nis van de Elburgse predikant. De voornaamste bezwaren van de classis Harderwijk waren, dat de hou ding van de kerkeraad van Elburg in strijd was met de bepalingen van de kerkorde en voorts dat niet alleen in de gemeente Elburg maar ook in het gehele land door de gedrags lijn, die de kerkeraad heeft gevolgd, de naam des Heren is gelasterd en de kerk in opspraak is gebracht Men legt er van de zijde van de commissie van het opzicht van de classis Harderwijk overigens de na druk op, dat deze schorsing van de kerkeraad slechts voorlopig is; het eigenlijke onderzoek gaat nu pas be ginnen. Inmiddels vernemen wij, dat zowel de kerkraaad als de betrokken predi kant vandaag door de commissie van het opzicht van het provinciaal kerk bestuur in Arnhem zullen worden genoord. Kerkelijk Leven Oosterzee, die bedankte voor [arum en voor Vleuten-De Meern. Mis in het Nederlands In ons land is gisteren voor de eerste keer in tal van Kerken een deel van de heilige mis in het Neder lands gecelebreerd. Het Vaticaans concilie heeft toestemming gegeven voor het opdragen van de mis in de landstaal om deze voor de gelovigen begrijpelijk mogelijk te maken. Ook de Amerikaanse Rooms katho- ken hebben zondag voor het eerst een mis in de Engelse taal in plaats in het Latijn gehoord. Het jaar na het verschijnen van „Bartje" legde Anne de Vries zijn onderwijzersfunctie neer om zich voortaan alleen aan het schrijven te wijzen. In 1938 verscheen „Hilde", in (940 „Bartje zoekt het geluk". An dere romans van zijn hand zijn „De levensroman van Johannes Post" en „De man in de jachthut". Samen met de onlangs overleden auteur Jan Fabricius was Anne de Vries ereburger van Assen. Beiden waren in Assen geboren. Anne de Vries heeft voorts een grote serie kinderboeken geschreven. Veel succes oogstten ook zijn kleu terbijbels, die in niet minder dan 18 talen zijn verschenen. Ook op on derwijsgebied heeft Anne de Vries veel publicistische arbeid verricht. Hij schreef o.a. „Leesmethoden voor het lager onderwiis". In 1951 werd hij door de regering van Suriname belast met de vernieuwing van het onderwijs in lezen en Nederlandse taal. Artiesten traden op voor personeel van paleis Soestdijk «Van onze Hilversumse correspondent). „Nog een keer optreden hier, dan ben ik hofleverancier" grapte zater dagavond Max Tailleur, toen hij in hotel Eemland in Soest de traditio nele feestavond van de vereniging K.P.S., de personeelsvereniging van het paleis Soestdijk, met een stroom van moppen opende. De Koningin, de Prins en de prin sessen Beatrix en Christine, die even traditiegetrouw deze avond mee maakten .hadden veel plezier in de gein van Tailleur, van wiens theater de Doofpot, Prins Bernhard eregast is. Max Tailleur, die vorig jaar de opbrengst van een K.P.S.-feestavond kreeg (f3000.voor zijn reuma centrum, was niet de enige belange loos optredende artiest op deze avond. Willeke Alberti, de Jacksons, de Mounties, Rob Reynolds, Herman het Hart en een Chinese goochelaar, werkten mee aan deze avond, waar van de baten bestemd zijn voor het Nederlandse Astma-fonds. KP.S. heeft uit zeventien feestavonden reeds f33.000.— aan diverse instellingen geschonken. (Van onze Enschedese correspondent) De Rijkspolitie heeft een 44-jarige ongehuwde Italiaan, die in café „Jachtlust" in Markelo woonachtig is van zijn bed gelicht. Vermoedelijk zal deze man meer weten van de brand bij W. F. Scholten en Zonen N.V. in Goor in de nacht van 14 op 15 november, waarbij een schade werd aangericht van tussen de 8 en 9 miljoen gulden. De gearresteerde heeft nog geen bekentenis afgelegd. Onderzocht wordt verder of de aan gehoudene zich schuldig heeft ge maakt aan de vele inbraken in café's die de laatste maanden Goor en omgeving steeds meer veront rustten. Eucharistisch Congres te Bombay Kardinaal Agagianian, persoonlijk afgezant van Paus Paulus, heeft zaterdag in Bombay het internationale eucharistische congres geopend. Deze serie congressen, die om de vier jaar telkens in een andere stad worden ge organiseerd met de eucharistie, het sacrament des altaars, als middelpunt, is in 1881 begonnen. Het huidige congres dat in de tweede helft van deze week ook door de Paus bezocht zal worden en tot 6 december duurt, vindt plaats in een „openlucht-kathedraal" in een park midden in de stad met tachtigdui zend zit- en nog eens zoveel staan plaatsen. De regering van de Indi sche staat Maharasjtra heeft dit park het congres ter beschikking ge steld. Voorzitter en organisator van dit congres is kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay. De Indische vice-president dr. Za- kir Hoessain, die als regeringsverte genwoordiger bij de opening het rd voerde, zei dat India er een in stelde aan geen enkele gods dienst in het bijzonder te zijn ge- bonder maar voor alle dezelfde eer bied te hebben en hun alle dezelfde rechten bij de wet te waarbor gen. „De houding van ons land ten opzichte van het christendom is niet slechts negatief er een van verdraag zaamheid geweest maar de christen gemeenschap is geholpen en aange moedigd om haar bijdrage te lera ren aan het politieke, economische, culturele en sociale leven van het land". Dr. Hoessain zei verder nog, dat het voornemen van de Paus om zelf te komen de verheugenis van Bom bay verhoogde. Beroep op christelijk geweten Kardinaal Agaganian heeft zondag een beroep op „het christelijke gewe ten" van de ontwikkelde landen ge daan om de „hongerigen te spijzigen, de naakten te kleden en hun, die geen huis hebben, een dak boven het hoofd te geven. Dit beroep kwam aan het slot van een driedaagse conferentie over de ondervoeding en de gezondheid in de wereld en de daarmee verband hou dende vraagstukken, gehouden in het kader van het eucharistische congres. De afgevaardigden namen ook met algemene stemmen een resolutie aan. waarin de grote wereldmachten wordt verzocht een einde te maken aan de bewapeningswedloop en de economi sche hulpbronnen te bestemmen voor de economische en sociale ontwikke ling van de landen, die op het ogen blik voor hun bestaan vechten. Ruim 150.000 r.-katholieken uit vele landen woonden de plechtige opening van het congres bij. Rond hen hadden honderden politieman- bewapend met bamboestokken cordon getrokken waarachter vele duizenden Hindoes, moslims, boed dhisten en leden van andere gods diensten de plechtigheid volgden. De drukte en de verkeersopstop pingen stellen de politie voor haast onoverkomelijke problemen. Ver wacht wordt dat dit nog erger zal worden wanneer de Paus woensdag in Bombay aankomt. Gebed voor hindoes Paus Paulus VI heeft zondag ge zegd dat hij gebeden heeft dat de hoofdzakelijke Hindoese bevolking van India zijn reis naar Bombay zal opvatten als een teken van broe derschap, achting en eerbetoon. Uit zijn woorden blijkt bezorgd heid over het verzet tegen zijn reis naar India. Eén van de sterkste rechtse hin doe-groeperingen in India, Jan Sangh, heeft meegedeeld dat zij af ziet van het voornemen te demon streren tegen de aanwezigheid van de Paus tijdens het eucharistische congres. Een ander fanatieke Hindoe-groep- ring, de Mahasabha, staat nog steeds onder toenemende druk van de poli tie. Zaterdagavond laat heeft de po litie 211 verdachte personen opge haald. Zeker 16 Hindoeleiders bevin den zich in de gevangenis. Tiental len anderen is huisarrest opgelegd tijdens het vijfdaagse bezoek van de Paus. In Bombay doen plm. 16.000 po litiemannen tijdens het congres dienst.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5