LEIDSCH DAGBLAD Nog 130 handen Nederlanders in van de rebellen Mariner onderweg naar planeet Mars Premier Tsjombe in Parijs-Gbenye en aanhang in Soedan SNEEUW r Verjaardagstaart van 54 kg voor Churchill 520.000.000 km in 229 dagen REGERING BEREID TOT BELASTING- VERLAGING? teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 No. 31423 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Tot de ongeveer duizend blanken, die zich nog in het door de opstandelingen bezette gebied van Kongo bevinden, behoren vol gens schattingen in de Kongolese hoofdstad Leopoldstad ook 130 Nederlanders. Van de overigen zijn 450 Grieken, 200 Belgen, 29 Luxemburgers, 13 Westduitsers, 20 Italianen, 5 Fransen en 4 Amerikanen. Het gebied, waar de opstandelingen thans nog hun terreur uitoefenen, heeft een oppervlakte van ongeveer 400.000 vierkante kilometer, d.i. twaalfmaal zo groot als Nederland. Het ral nog geruime tijd duren voordat dit gebied geheel van rebellen zal zijn gezuiverd. Tot nu toe hebben vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht bijna 1400 gijzelaars in veiligheid gebracht. In totaal zijn ongeveer 1800 personen uit Stanleystad geëvacueerd en 375 uit Paulis. In Stanleystad zijn slechts veertien blanken overgebleven. Het aantal slachtoffers onder de blanke gijzelaars bedraagt op het ogenblik ongeveer tachtig. De Belgische parachutisten zijn gisterochtend van de Kongolese basis Kamina naar het Britse Ascension terug getrokken. Morgenochtend zullen zij in Brussel terugkeren. Slachting begon maanden geleden ten: premier Tsjombe van Kongo is vanochtend in Parys aangekomen, waar hij een onderhoud met presi dent De Gaulle zal hebben; rebellenleider Christophe Gbenye zou, samen met zyn aanhangers Sou- mialot, Olenga en Moelele, in Zuid- Soedan zyn aangekomen, ofschoon dit bericht in de Soedanese hoofdstad is tegengesproken; Kongolese opstandelingen hebben gisteravond by Stanleystad een vlieg tuig neergeschoten. Het werd door een salvo uit een mitrailleur getrof fen toen het opsteeg van het vlieg veld van Stanleystad. De bemanning van drie leden, de Kongolese hof meester en 40 Kongolese passagiers werden gedood. Zeven personen zou den de ramp hebben overleefd. Het toestel, een DC-4, behoorde toe aan de „Bias", een Belgische maatschap pij, die vluchten uitvoert voor reke ning van de Kongolese strijdkrach ten. Het vliegveld werd gisteravond bedreigd door duizend rebellen, die tot op één km waren genaderd. De Kongolese rebellen waren van plan de Amerikanen en Belgen in hun zone te vermoorden, zelfs op het moment dat zij volhielden dat het hun bedoeling was hun geen letsel te berokkenen. Dit blijkt uit een tele gram, dat in beslag genomen werd in het postkantoor van Stanleystad. Daarin gaf de opperbevelhebber van de rebellen Nicholas Olenga een ma joor, Oscar Tsjenda, bevel de blanken (Van onze weerkundige medewerker) De eerste sneeuw van dit seizoen Is toch nog in november gevallen: gisterochtend en -nacht voorname lijk in Utrecht en Noord-Holland. Ook vanmorgen meldde het vliegveld Schiphol nog een sneeuwbui. In-de oostelijke helft van ons land hing vanmorgen een dichte mist, waarbij in Brabant twee graden vorst voor kwam en plaatselijk gladde wegen. Dit alles zal nog geen begin van ffiezend winterweer betekenen, rant via Schotland nadert weer een depressie, die morgen regen en aan- ran zachtere lucht brengt. V/EER BERICHT Stijging van temperatuur De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met voor- lamelijk in het westen van het land F Plaatselijk enige regen of sneeuw d vooral aanvankelijk ook nog mist- ebieden. Zwakke tot matige, later in de kust af en toe krachtige zui- elijke wind. Enige stijging van tem- ituur, maar in de nacht en och- plaatselijk lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 DECEMBER ion op: 8.25 uur; onder: 16.32 uur. taan op: 5.19 uur; onder: 15.37 uur. toogwater te Katwijk te 1.33 en 13.50 ur; laagwater te 9.41 en 21.51 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's te vermoorden in geval van een bom bardement op Kindoe. Het telegram was op 30 oktober gedateerd. De pater provinciaal G. Bakker van de „priesters van het heilig hart" heeft in Breda bekendgemaakt dat er van zijn congregatie tijdens de onge regeldheden in Kongo drie paters en een broeder om het leven zijn geko men. Van 26 paters en vier broeders, die nog in het door de rebellen be zette gebied verblijven, is tot op heden niets vernomen. Veertien pa ters en zes broeders zyn veilig in ons land teruggekeerd. De vier geestelij ken die om het leven zijn gebracht zijn de paters H. van der Vegt uit Glanerbrug, F. ten Bosch uit Lich tenvoorde, H. Verberne uit Asten en broeder Davianus Brabers uit Breda. Alle Nederlandse slachtoffers zyn ge vallen op de linker oever van de Kongorivier in Stanleystad, waar ze waren geconcentreerd. Op een kerkhof te Karawa in de Kongolse provincie Oebangoei is za terdag de in Stanleystad vermoorde Paul De start van het Amerikaanse ruimteschip Mariner IV, dat op weg is naar Mars, waar het 15 juli metingen moet verrichten en foto's maken. Carlson begraven. Zijn weduwe en twee kinderen plus een duizendtal Kongolezen waren bij de begrafenis aanwezig. Mevr. Carlson herinnerde er in een korte toespraak aan, dat haar man zijn leven gegeven heeft voor de christelijke kerk van Oeban goei. Al in augustus Gilbert Allard, een 28-jarige Belg van gemengde blanke en Kongolese afstamming, heeft bij zyn aankomst in Brussel verteld, dat het afslachten van Kongolezen in Paulis reeds op 19 augustus was begonnen. De rebellen dreven de Afrikanen byeen en beva len dat elke man een groene gras halm in zyn hand moest hebben. Ze dansten en zongen rebellenliederen waarin het woord Loemoemba einde loos werd herhaald. Tenslotte begon nen zijn alle Afrikanen zonder gras in hun hand stelselmatig te doden. Er werden de eerste dag 48 gedood, 19 de tweede dag enz., tot bijna alle 200 waren afgemaakt. Jacques Closset, die 40 jaar geleden in Nizi, Kongo, geboren werd, huilde. Hij zei: „Met Kongo is het afgelopen, de naam van een Belg is daar de erg ste belediging die men je kan aan doen". Hij zei dat de rebellen in Pau lis alles gebruikten wat ze maar te pakken konden krijgen om de blan ken te slaan. Zij sloegen de met ijzeren staven, houten stokken en sloegen tot him schedels barstten. De meesten van hen waren jongens die de blanken niet kenden. Kongolezen die we kenden, aldus Closset, hebben ons nooit mishandeld. Slot pag. 2 Partijraad P.S.P.: MINIMUMLOON VAN f 110,- IS ONVOLDOENDE „De partyraad van de Pacifistisch Socialistische Party is van mening dat een belangryke loonsverhoging in 1965 nodig is om de prijsstygin- gen van 1964 te compenseren. En dat daarby een rechtvaardiger verdeling van de welvaart alleen tot stand ge bracht wordt, door de lagere lonen sterker te verhogen dan de hogere", aldus een resolutie, die de party- raad aannam op een dit weekeinde in Utrecht gehouden vergadering. Voorts is men van oordeel dat een minimumloon van f 110,- p. week om- voldoende is en dat alle gehuwde en ongehuwde werknemers vanaf 21 jaar tenminste het minimumloon be horen te ontvangen. Tweede baby van Franse vijfling overleden Vier dagen na zijn broertje Jean-Luc is zaterdag een tweede mannelijk lid van de Franse vijf ling gestorven. De vader, post bode Sambor, bracht het droeve nieuws zelf over aan zijn echt genote, die nog altijd in het kraambed ligt. De overleden baby, Dominique, was als vierde geboren en was met zijn 1230 gram de zwaarste van het vyf- tal. Sinds vrijdagavond werd de baby met kunstmatige ademhaling in het leven gehouden. Van de drie resterende kindertjes gaan de zorgen der specialisten nu vcoral uit naar het meisje Catherine. Evenals voor haar beide broertjes, die slechts enkele dagen in hun couveuse hebben geleefd, heeft zy met adem- halingsmoeilykheden te kampen. Ook voor haar is een kunstmatige long ingeschakeld, maar de trieste ervaringen van de vorige week geven niei veel hoop dat zy zal kunnen worden gered. Zestig zeventig pro cent van zevenmaandskinderen werdt trouwens in het algemeen slacht offer van het feit, dat de adem haling door het hersencentrum on voldoende kan worden geregeld. Voor de twee andere baby's, het meisje Monique en het jongetje Thierry, heeft men nog een redelyke hoop om hen in leven te kunnen houden. Het gezondheidsbulletin, dat elke dag wordt uitgegeven, merkte gisteravond op: de kinderen voeren een vinnige strijd om het leven en wy staan hun met al onze krachten bil. EEN STORTVLOED VAN POST Het zaterdag gelanceerde Amerikaanse ruim tevaartuig Mariner IV is op weg naar Mars. De 260 kg wegende Mariner heeft weliswaar niet nauwkeurig de beoogde koers, maar het zal in de komende tien dagen mogelijk zijn, deze koers te wijzigen door het radiografisch in werking stellen van kleine raketjes. Men hoopt de koers zover te kunnen corrigeren, dat het ruimteschip niet op 320.000 km zoals volgens de huidige koers maar op 13.750 km afstand langs de pla neet zal scheren om daar metingen te verrichten en 22 foto's te maken, die naar de aarde worden gezonden. De Mariner moet echter nog 520.000.000 kilo meter in 229 dagen afleggen, om zijn taak op 15 juli a.s. bij Mars te kunnen verrichten. Tot dusver zijn de technici zeer tevreden over de gang van zaken. De beoogde aanvangssnel- heid van 41.200 km per uur werd bereikt, de zonnewieken klapten volgens programma uit, en alle instrumenten aan boord van de Mariner schijnen te werken. Tweede kans laatste in 16 maanden Het is de tweede poging, een Mariner langs Mars te sturen. De eerste poging op 5 november j.l. mislukte door een fout in de laatste rakettrap. Ditmaal werkte de Atlas-Agena-raket feilloos. Een iets primitievere Mariner werd in 1962 gelanceerd naar de planeet Venus. Na een reis van 110 dagen zond deze wetenschappelijk zeer belang rijke gegevens over Venus naar de aarde. Eerst over ongeveer 18 maanden zullen aarde en Mars weer in een gun stige onderlinge stand staan voor de reis van een onbemand ruimtevoertuig. meer dan 300.000 km worden gepas seerd, een te grote afstand voor de beoogde metingen en het maken van 22 naar de aarde te zenden foto's. Deskundigen hebben evenwel ver klaard, dat deze kleine fout van de Mariner hersteld kan worden. Uit parkeerbaan De lancering geschiedde van de basis Kaap Kennedy in Florida met behulp van een Atlas-Agena-raket. De eerste trap bracht de Mariner in een „parkeerbaan" om de aarde op 185 kilometer hoogte. Van daar uit lanceerde de Agena-trap de Ma riner met een aanvangssnelheid van ruim 41.000 km per uur in de baan naar Mars voor een reis van 520 miljoen kilometer in 229 dagen. De sneiheid zal geleidelyk afnemen on der invloed van de aantrekkings kracht van de aarde en later vooral van die van de zon. Tydens de laat ste fasen wordt de snelheid weer ho ger onder invloed van de aantrek kingskracht van Mars. De Mariner maakte zich los van de Agena-raket en ontvouwde de zonnepanelen, waaraan het de ener- voor het instrumentarium moet ontlenen. By controle bleek, dat de instrumenten werkten. In dit sta dium was het Marsschot met de Mariner III op 5 november j.l. reeds mislukt. Toen het de laatste raket- trap het twee seconden te vroeg „af ten" waardoor de noodzakelyke ;lheid niet werd bereikt. Boven dien klapten de zonnepanelen niet uit, waardoor de instrumenten geen energie kregen. Verkeerde ster „gekozen" Gisterochtend om 8 uur Neder landse tyd moest de Mariner auto matisch zyn koers bepalen ten op zichte van de ster Canopus. Deze oeuvre mislukte échter, omdat de Mariner blykbaar een andere ster „uitkoos" met het ingebouwde elektronische brein. Daardoor zou op den duur Mars op een afstand van Men wil eerst de baan nauwkeurig analyseren om daarna met radiosig nalen kleine raketjes aan boord van de Mariner zodanig in werking stel len, dat de baan iets wordt gewy- zigd, teneinde Mars op byna 14.000 km afstand te kunnen passeren. Er is geen haast met deze correcties, zodat men niet overweegt, dit voor begin volgende week te doen. Foto's De Mariner heeft instrumenten aan boord voor verschillende soorten waarnemingen, zowel tydens de vlucht als by de „ontmoeting" met Mars, Gedurende een half uur moet een tv-camera bovendien 22 opna men van het oppervlak van Mars maken. Dit zal 15 juli geschieden. Deze opnamen zullen op een beeld band worden vastgelegd. Eerst tien dagen na het passeren van Mars zal met de uitzending hier van naar de aarde worden begonnen. Voor een zo ongestoord mogelyke ont\angst is het nodig, dat de Mariner zich dan niet meer in de buurt van Mars bevindt. Er zyn on geveer 9 uur nodig om één van deze 22 foto's over de 250 miljoen km lan ge weg tussen aarde en Mariner over te seinen. Venvacht wordt dat deze foto's ruim 50 maal duidelijker zul len zyn dan de beste opnamen, die \an de aarde uit gemaakt kunnen worden. Voor verdere byzonderheden over dit Marsschot en de planeet Mars zie men elders in dit blad. B r~ Sir Winston Churchill, die van daag 90 is geworden, heeft zijn ver jaardag gevierd met een vorstelijke taart, een glas van zijn geliefde port en een stortvloed van post. Telegram men en brieven werden met een vrachtauto naar Churchills huis ge zonden. Het postkantoor Treeft het totaal op meer dan 60.000 geschat. De 54 kg zware verjaardagstaart, die door lady Churchill werd besteld, werd vanochtend bezorgd. De taart werd gebakken door de in Boedapest geboren mevrouw Maria Floris, die Politieke kringen verwachten, dat de regering in de komende dagen haar bereidheid zal laten blijken om per 1 juli een belas tingverlaging in te voeren, bij wijze van compensatie voor de beperkte loonstijging, die zij voor 1965 wil toestaan. De ministerraad komt morgen op nieuw byeen en zal later op de dag de Stichting van de Arbeid laten we ten tot hoever zij met de lonen wil gaan. Algemeen bestaat de indruk, dat het by een loonstyging van 3 tot 5 procent zal blyven, mede afhanke- lyk van de ruimte die de verschillen de bedryfstakken afzonderlijk kun nen opbrengen. Hoewel minister Witteveen (Finan ciën) de datum voor de belasting verlaging tot dusver uit conjunctu rele overwegingen heeft opengehou den, wordt aangenomen, dat nu toch wel zal worden aangestuurd op in- vöering van de eerste fase per 1 Juli. Die eerste fase betreft precies de helft van de beoogde verlaging, van de loon- en inkomstenbelas ting met ongeveer een miljard gul den. Aangezien het echter in de be doeling ligt de verhoging van de be- lastingvrye voet in één keer te ver- wezenlyken is met de eerste fase van de maatregel een bedrag van f 250 miljoen gemoeid, dw.z. de helft van het miljard gerekend over een half- jard. Onzeker Het staat inmiddels wel vast, dat de regering met een dergelyke han delwijze niet alleen de regeringspar- tyen in het parlement, maar ook de werkgevers in de Stichting van de Arbeid meekrygt. Onzeker blyft al leen nog de medewerking van de vakcentrales, die met een lage loon styging stellig niet akkoord zullen gaan. Niet onmogelyk is echter, dat voor sommige sectoren in het be- dryfsleven, die dat zonder doorbere kening in de pryzen kunnen opbren gen, een bedrijfstaksgewijze uitloop naar boven zal worden toegestaan. Ook bestaaat de kans dat een tege moetkoming wordt gevonden in de optrekking van het minimale loon, waarvoor de vakcentrales yveren. Vandaag viert Sir Winston Churchill zijn negentigste ver jaardag. Gisteren waren reeds velen naar zijn woning gekomen om de grote oorlogsheld toe te juichen. Churchill en zijn echt genote, lady Clementine danken voor de ramen van hun woning voor de gelukwensen. al 23 jaar de verjaardagstaarten voor Churchill verzorgt. In dit „gevaar te", dat 20 cm hoog is en een door snede heeft van meer dan een halve meter, zyn 15 kg fruit en 40 eieren verwerkt. Churchill, die zoals gewooniyk zyn verjaardag was begonnen met ont- byt op bed, poseerde lachend voor het venster van zyn Londense wo ning voor de fotografen, terwyi menigte hem juichend en zingend hulde bracht. Lady Churchill en verpleegster ondersteunden de oude staatsman, die wat moeite heeft met lopen. Terwyi hy daar stond kwam het oude vuur weer plotseling boven. Wat ongeduldig duwde hy de armen van zyn vrouw weg en dankte zwaaiend voor de hulde. Toen werden de gordynen weer op hun plaats geschoven en iedereen dacht, dat hij verdwenen was. Maar als een oude acteur kwam hy terug. Het venster werd opnieuw geopend en Churchill leunde glimlachend naar buiten, terwyl het applaus aanzwoL Het was opvallend, dat hy niet de traditionele sigaar in de mond had. Daar hy zyn leven lang verslaafd is geweest aan dagbladen, staat wel vast dat Churchill een fijne dag heeft gehad. De „Times" schreef: „Vandaag is het geen dag: voor een lofrede, maar voor dank. De grootste de levende Engelsen is negentig geworden. Natuurlyk zullen er nog grote mannen komen, maar de na men, uit het verleden of de toe komst, die naast de zyne komen te staan, zullen maar weinige zyn". Uit het Leidsch Dagblad van 1 Dec. 1864: t Een leerling van 12 jaren j op een school te Parijs leed veel aan vallende ziekte. Het j bleek bij toeval, dat hij reeds t 2 jaar in het geheim rookte en toen hij het naliet herstel- Je hij. - Z.M. heeft aan den heer G. S. Riemersma, op zijn verzoek, eervol ontslag ver- leend uit zijn betrekking van ontvanger der directe belas- tingen en accijnsen te Alke- made c.a.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1