Ambtenaren verontrust over ziekteverzekering Even een frisse neus halen Tsjechen vinden in klooster oorlogsdagboeken van de SS Ned. effectenbeurs in Indonesië komt vrij Schade door brand enorm toegenomen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 november 1964 Derde blad no. 31428 Nauwkeurige noteringen van fusillades In geheime oorlogsdagboeken van de Waffen-SS, die in Tsjecho- Slowakije zijn gevonden, wordt boek gehouden van de massa-fusil lades van Russische, Oostenrijkse en Duitse Joden in het bezette deel van Rusland. Uittreksels uit de oorlogsarchieven van de Waffen-SS zijn op genomen in een tijdschrift, dat wordt gepubliceerd door het pers bureau CTK. De archieven waren verborgen in een Franciscaans klooster bij Praag, dat door de SS als concentratiekamp voor priesters werd gebruikt. liquideerd. De joodse transporten, die met regelmatige tussenpozen in Minsk aankomen, worden afgehan- Speciale eenheden Volgens de dagboeken werden de fusillades in 1941 en 1942 door spe ciale SS-eenheden uitgevoerd in d< westelijke gebieden van de Sow jet- Unie. Een eenheid doodde 23.600 jo den by Kamenets Podolski, terwijl een compagnie van een „bataljon voor speciale taken" onder leiding van een eerste luitenant op 23 1942 1.000 joden uit Wenen doodde en massagraven dolf voor een ander transport, dat twee dagen later uit Duitsland aankwam. Op 26 mei den 1.000 Duitse joden bij de boer derij Kobyl geexecuteerd. Volgens het dagboek zijn door deze eenheid in totaal ruim 13.000 joden vermoord. Verder werden de namen van gene raals, kolonels en andere officieren genoemd die de leiding hadden de eenheden en de oorlogsarchieven Documenten, geselecteerd uit eer dagboek van de „commandostaf var de SS-Rechfühfa*er (Heinrich Himm- Ier) bevatten dagrapporten van d< fusillades. Punt drie van een rapport dd. 29 augustus 1941 zegt: „De eerste SS- brigade maakt 18 gevangenen er silleert 77 joden. De stafcompagnie fusilleert bovendign 7.000 joden. Het aantal joden in Kamenets-Podolski gefusilleerd, is tot ongeveer 20.000 Een speciale order van Himmler over de tactiek by de bestrijding de partizanen, die achter de Duitse linie in de Pripetmoerassen opereren Een SS-cavaleriebrigade rapporteert „Gefusilleerd 14.178 plunderaars, 1.088 partizanen, 699 rode atheïsten. Gearresteerd: 830". Afgehandeld' 27 juni 1942: actie in de stad Baranovichi. Het getto in Slonim gezuiverd, ongeveer 4.000 joden ge- KLM in 1965 zonder verlies? De ministers Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) en Witteveen (Financiën) hebben goede hoop, dat de KLM er in 1965 in zal slagen haar bedrijfs- rekening in evenwicht te bren gen, Er is volgens de ministers sedert de inwerkingtreding van de wet tot verlening van tijde lijke financiële steun aan de KLM in 1962 veel bereikt bij de KLM. In alle geledingen Van het bedrijf is de efficiëncy snel toegenomen en de ministers me nen dat er thans een belangrijke ontwikkeling ten gunste is geko men in de gang van zaken bij onze nationale luchtvaartmaat schappij. De bewindslieden delen dit mede in hun memorie van toelichting op een bij de Tweede Kamer ingediend ont werp van wet tot verlenging van de geldigheidsduur van de wet van 2 augustus 1962 tot verlening van tij delijke financiële steun aan de KLM. De voorgestelde wet heeft tot strek king de tot 1 januari 1965 verleende financiële steun met één jaar te ver lengen. De ministers hopen dat de omstan digheden die het thans nog niet ver antwoord maken een definitieve re geling voor onze nationale lucht vaartmaatschappij te treffen, over een jaar zodanig zullen zijn gewij zigd, dat zulks in een voor de KLM positieve zin wel het geval zal kun nen zjjn. ^Demonstratie voor VS-ambassade in Moskou Ongeveer duizend schreeuwende en Biet stenen gooiende Afrikaanse en Aziatische studenten van de Mos- kouse Loemoemba Universiteit heb ben vandaag de toegangshekken van de Amerikaanse ambassade in de Russische hoofdstad bestormd. De betogers doorbraken de politie- kordons, trokken zich niets aan van Russische studentenleiders en begon nen met stokken, stenen en sneeuw ballen te gooien. Zij vernielden de meeste ruiten van de onderste ver diepingen van het negen verdiepin gen hoge gebouw van de ambassade. Ook werden er flessen met rode en groene inkt tegen de gele muren van het gebouw stukgegooid. De auto van een Amerikaanse cor respondent die voor de ambassade geparkeerd stond, werd in brand ge stoken. De wagen was eigendom van de „New York Times". Er stegen dik ke rookwolken op boven de Tsjai- kowski-boulevard buiten de ambas sade, waardoor het verkeer werd be lemmerd. Toen de demonstratie van de schreeuwende betogers uit de hand begon te lopen, kwamen er dertig Russische politiemannen te paard om de opdringende menigten uiteen te drijven. De politie drong er bij de studenten via luidsprekers op aan zich te verspreiden. De meesten van hen negeerden deze oproep. deld 28 juli: „Zesduizend joden naar de groeven gebracht". Volgens het tijd schrift bevatten de archieven hon derdduizenden van deze documen ten met namen, lijsten, kaarten en orders. CTK maakte niet bekend of al dit materiaal aan de Westduitse autoriteiten wordt overgedragen ten behoeve van de vervolging van oor logsmisdadigers. Verzet Een groep van de christen-demo cratische partij is in verzet geko men tegen het besluit om de jacht op nazimoordenaars deze zomer te beëindigen. De juridische commissie van de Westberlijnse C.D.U.-delegatie in het parlement heeft gisteren bij stem ming besloten afgevaardigde Benda te steunen. Benda zei dat hij pro beert 15 handtekeningen te verza melen om een motie in de Bonds dag in te dienen teneinde de jacht op oorlogsmisdadigers voort te zetten. Afgevaardigden uit West-Berlijn hebben geen stemrecht in het par lement, maar hun handtekeningen onder een motie tellen wel. Indien Benda de 15 handtekeningen krijgt, moet een debat volgen en loopt de regering kans dat zij verslagen wordt. De Nederlandse en de Indonesische delegatie in de gezamen lijke commissie voor financiële vraagstukken zullen de afdoening van de wederzijdse overheidsvorderingen en van de gevolgen van toepassing van de Indonesische nationalisatiewet bevorderen. Dit zal moeten worden neergelegd in een tussen beide regeringen te sluiten overenkomst, aldus blijkt uit een mededeling van de geza menlijke commissie die gisteren aan het einde van het overleg in de commisie werd uitgegeven. Het overleg in Den Haag was op maandag 9 november begonnen De Indonesische delegatie stond onder leiding van de heer Achmed Ponsen, bijzonder assistent van eer ste plaatsvervangende premier en minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio. De regeringscommissa ris voor Indonesische heden, mr. N. S. Blom, stond het hoofd van de Nederlandse dele gatie. Blijkens de mededeling van de immissie kwam bij het genoemde onderwerp ook het huizenbezit van Nederlanders in Indonesië ter sprake. i delegaties spraken af het wederzijdse effectenbezit zoveel mo gelijk van belemmeringen vrjj te maken. De Ned. Bank en de Bank Indonesia zullen daarover binnen kort nadere mededelingen doen. Indonesiërs en de Nederlanders kwamen aan het einde van de be sprekingen in Den Haag tot de con clusie dat zij goed zijn opgeschoten met het analyseren van de verschil lende problemen. Zij werden het er eens op welke wijze de ver schillende problemen benaderd die nen te warden en verwachten binnen redèlijke termijn een gezamenlijk voorstel aan de regeringen te kun- ;n aanbieden. De Nederlandse delegatie zal op :n nader overeen te komen datum op uitnodiging van de Indonesische regering naar Indonesië gaan voor voortzetting van de besprekingen. Van Swaay tekent contracten Vertegenwoordigers van Van Swaay International N.V. en van de Indo nesische regering hebben in Dja karta contracten getekend, die be trekking hebben op de assemblage Frankrijk blijft tegen Petten De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie is afgelopen nacht om twee uur uit eengegaan zonder een overeenstem ming te hebben bereikt over de be groting voor het programma voor onderzoek en investeringen van Euratom voor 1965. Het vóórnaam- geschilpunt was de Frans-Neder landse tegenstelling over het onder zoekcentrum in Petten, dat de Fran- so beperkt mogelijk willen hou den. De Euratom-ministerraad heeft thans vijf keer vergeefs getracht tot akkoord over de begroting te komen. De Euratom-commissie moet thans een aantal overgangsmaat regelen aan de minister van de zes Euratom-landen voorleggen om de gemeenschap in staat te stellen de werkzaamheden voor te zetten. Deze maatregelen, alle van financiële aard, zullen op 14 december in de •aad worden bespraken. Het verdere overleg over de begroting zal eerst januari van het volgend jaar worden gehouden. Esro-programnia De raad van de Europese Organi satie voor Ruimte-onderzoek Esro heeft de afgelopen week in Parijs op zijn vijfde bijeenkomst het pro gramma voor het komende jaar op- ld. In de loop van 1965 en de winter '65/'66 zullen 28 raketten worden gelanceerd. Verder is men ;ens geworden over de waarne mingen die in de ionosfeer moeten worden verricht door de kunstma nen Esro-I en Esro-II ter bestude ring van de kosmische straling. Deze satellieten zullen in 1967 worden ge lanceerd. raad heeft besloten volg- stations te vestigen in België, Alaska op de Falkland-Eilanden. De Westduitser dr. Hoeker werd voor 1965 tot voorzitter van de raad ge kozen. De professoren Van de Hulst (Leiden) en Golay (Zwitserland) werden gekozen als vice-voorzitters. en de levering van Diesselmotoren en elektrotechnische materiaal. De twee man sterke delegatie van gebr. Van Swaay, die onder leiding staat van de heer J. Hovenkamp, directeur van Van Swaay Interna tional, wordt morgen in ons land terugverwacht. Computerfabriek geopend De computerfabriek en het researohlaboratorium van de N.V. Electrologica in Rijswijk zijn van morgen door Prns Bemhord officieel geopend. De Prins knipte een bandje door, met welke handeling hij tevens een ponsband bracht in computer, die via een regeldrukker een teke ning van de fabriek, een vignet van het bedrijf en de volledige lijst van namen van aanwezigen produceerde. Duitsers verdacht van diefstal In het hart van Eindhoven zijn gisteren, nadlat een grote etalage ruit met een zware steen was ver nield, uit een juiwelierszaak enige sieraden ter waarde van f. 21.000 gestolen. De politie, heeft korte tijd later op de Boschdijk 'n uato aan gehouden, waarin zich twee mannen en een vrouw bevonden, allen van Duitse nationaliteit en afkomstig uit Düsseldorf. Hoewel zij tot dusver ontkennen, iets met de roof te ma ken te hebben, meent de politie gegronde redenen te hebben het trio vooralsnog vast te houden. Foto-artikelen niet vrij in prijs Ook na 1 december zullen de fotografische en cinematografische artikelen blijven vallen onder de ver ticale prijsbinding, hetgeen dus be tekent, dat de vastgestelde verkoop prijzen in de fotohandel blijven bestaan. Een en ander is een gevolg van het feit, dat de gezamenlijke importeurs en grossiers in foto-artikelen op dezelfde wijze als de fabrikanten en importeurs van stofzuigers en gram mofoonplaten hebben gedaan tijdig gebruik hebben gemaakt van de mo gelijkheid, ontheffing te vragen van het verbod tot collectieve verticale prijsbinding. Daardoor blijft, in af wachting van de behandeling van de ontheffingsaanvrage, de collectieve verticale prijsbinding in de fotobran che ten volle van kracht. (Van onze Haagse correspondent) Onder de rijksambtenaren op enige departementen in Den Haag heerst thans toenemende onrust over de op handen zijnde realise ring van een algemene ziektekostenregeling voor ambtenaren. De ziektekostenregeling zal, vermoedelijk per 1 januari 1966, ver plicht worden gesteld voor 800.000 man rijks- en onderwijzend personeel in Nederland. Eén van de aspecten van de regeling wordt, dat de ambtenaren van hoog tot laag zelf een deel van de kosten van huisartsen, specialistenhulp. geneesmiddelen enz. moe ten betalen. Het eigen risico schommelt volgens het huidige ont werp om de 87 procent. ziekenfonds verzekerd zijn en op de betaalde premie van gemiddeld f 24.- later f8.50 per premie-verschuldigd gezinslid per maand van de overheid terug krijgen. Protesten De regeling houdt verder in het kort in, dat de premie circa 5 pro cent zal gaan bedragen van bezoldi ging plus kinderbijslag, half om half te betalen door overheid en ambte naren, dat wie ontslag neemt als ambtenaar erin kan blijven tegen betaling van de volle 5 procent, en wordt gestreefd gepen- In op te nemen tegen an 2.5 procent van het sioneerden een premie pensioen. Een soortgelijke verzekering geldt reeds voor vele ambtenaren van pro vincie en gemeenten. De Rijksamb tenaren en de gemeente-ambtenaren in Amsterdam. Rotterdam en Den Haag hebben echter nog geen defi nitieve ziektekostenregeling. Voor hen geldt een interim-regeling, die in houdt dat zy vrijwillig ln een eigen Gedurende de laatste jaren is de brandschade in Nederland enorm toegenomen. In 1958 bedroeg de directe brandschade 39 miljoen gulden, in 1961 ongeveer 58 miljoen, in 1962 rond 74 mil joen en vorig jaar 140 miljoen gulden. De indirecte schade, de be drijfsschade is nog veel groter. Dit zei de voorzatter van de „Koninklijke Nederlandse Brand weervereniging", de heer D. Rynders, tijdens de gistermiddag in Utrecht gehouden algemene jaarvergadering. De eisen die aan de brandweer wor den gesteld, worden steeds hoger. Vooral de preventie zal veel aan dacht gaan vragen. Samenwerking Zuid-Holland levert het hoogste brandschade-percentage op, gevolgd door Noord-Brabant. De heer Ryai ders pleitte nadrukkelijk voor een grotere samenwerking tussen de ge meentelijke brandweerkorpsen. Hij toonde zich een fervent voorstander van een regionale aanpak. Hij noem de het een absolute noodzaak om tot een regionale brandweerzorg te komen. Dit zou op vrijwillige basis moeten gebeuren. Volgens de heer Rijnders zullen de kosten van mate riaal zo hoog worden, dat de kleine gemeenten dit niet meer zullen kun nen opbrengen. Opleiding De heer Rijnders pleitte verder voor de totstandkoming van oplei dingen over het gehele land ver spreid. Meer dan ooit zal men rich in de komende jaren op de preventie moeten gaan richten. Vandaar dat binnenkort de „Stichting Neder lands Preventie Instituut" zal wor den opgericht, die zich op grote schaal graat bezighouden met het geven van voorlichting. Al 13 jaar ijveren de ambtenaren bonden er voor. dat er voor het rijks personeel een eigen, wettige ziekte- kostenverzekring komt. Nu is er uit- kingen van de ziekenfondsen nog minder waren en minder interessanto patiënten konden worden uitgewezen, nu voornameiyk nadeel brengt. Kortom: dat de bonden op prin cipiële gronden er een regeling heb ben doorgedrukt die het Rijk miljoe nen gaat kosten, de vrijwillige rie- kenfondspot een kostenverhogende aderlating doet ondergaan van een derde van zyn premie-betalenden, en die voor de rijksambtenaren een ach teruitgang inhoudt. VOORSCHOTEN Ongelukken in liet verkeer Een wielrijder uit Voorschoten werd gistermiddag op het kruispunt Schoolstraat-Pauwenstraat toen hy eindelyk overeenstemming met de1 afsloeg aangereden door een overheid op komst over bovenge- achteropkomende auto. De wielrijder viel, liep verwonden op aan het hoofd en werd ambulance naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd. By geneeskundig onderzoek bleek het slachtoffer een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding te hebben opgelopen. Door het vermoedelijk niet verle nen van voorrang ontstond gisteren een aanrijding op het kruispunt Raadhuislaan Oranjeboomstraat tussea twee automobielen. Het bleef bij flinke materiële schade. noemde verzekering-met-eigen-risico. En nu klinken daartegen ook scherpe protesten op, uit de kring van hun eigen leden, zy verwijten de bonden dat er al te lang geheim is gehouden, wat er uit de bus is gekomen, dat een regeling, die jaren geleden wen- seiyk was omdat toen de verstrek- Marinevliegtuig verongelukt Een verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse marine is vannacht by slecht weer by Kaap Newenham (Alaska) tegen een heuvelwand ge vlogen. De stoffelyke resten van elf leden der bemanning zyn geborgen. Eén bemanningslid wordt vermist. Kaap Newenham ligt 400 km ten noordwesten van Kodiak. Voor de militairen van Kath. Thuisfront Het Katholiek Thuisfront afdeling Voorschoten (Dorp) zal ter gelegen heid van het Sint Nicolaasfeest aan alle rooms-katholieke dienstplichtige militairen van Voorschoten een kleine verrassing zenden. In verband met de vele overplaatsingen zullen de pakketjes naar het privé-adre» geonaen worden. KONINGIN BEZOCHT INSTITUUT VOOR SOCIALE STUDIES Werkbijeenkomst en colleges De Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Instituut voor Sociale Studies in „Het oude Hot", het voormalige Koninkiyk Pa leis aan het Noordeinde in Den Haag. De Koningin woonde een gedeel te van een werkbij eenkomst en van WIE, vooral ln de herfst, een frisse neus wil halen, kan dat 't best aan het strand doen. Tenminste, zolang het nog g&&t. Want ik heb ergens gelezen, dat 't er over een jaar of twin tig zo overladen vol zal zyn, dat ook dür geen frisse neus meer te halen is. Van „stille stranden" geen sprake meer, nog slechts zandbakken vol mensenhopen, krioelend door elkaar. En geen enkele mogelykheid om er te bekomen van het we reldse geraas. H AAST je, rep je" dus. De mensenhorden trekken i andere geneugten, bijv. de balvelden. Dat is véél. Het harde zand draagt uw voeten als op vleugelen, het uit zicht over het oneindige water vlak, onder de steeds wisselende wolkenvelden, is vol verschei denheid en u bent met u zelf en uw gedachten eindelyk al leen U ontmoet slechts een enkele wandelaar, die op hetzelfde idee kwam, namelijk om er eens tus senuit te knijpen en te genieten van alles wat hier te genieten valt. Een groepje ruiters, zy stalen hun spieren en longen en zyn blij, dat er in ons overbevolkte land nog één plek is. waar zij hum dieren de vrye toom kun nen laten. Zy voelen zich als cowboys in een 19de eeuwse prairie en lachen om de tallozen, die in hun bedompte hulzen of auto- tje benard zyn blijven zitten. Zy ademen de zilte lucht met volle teugen in, voelen zich weer „mens" worden en zelfs de hond krygt van opwinding de kriebel in z'n staart. (Foto Leidsch Dagblad) DAT is een van de schaarse ontmoetingen, die u nu tydens een strandwande ling kunt hebben. Het hoefgetrappel is maar van korte duur. Na enkele ogenblikken staat u weer alleen en is de groep tot enkele kleine, zwarte stipjes ineengekrompen. Alleen Maar dankbaar, dat er nog enkele anderen zyn, die wéten, hoe heerlyk het juist in deze tyd kan zyn: daar aan de grens van land en water, waar lichaam en ziel een spoe ling krygen als nergens anders. Trekt u er maar op uit en u zult t zélf ondervinden! FANTASIO. een college by en zat aan de lunch ln de eetzaal van het instituut. De Vorstin toonde by aankomst grote belangstelling voor de geheel gerestaureerde voorgevel van het voormalige plaats, waar Koningin Wilhelmina na de oorlog nog een aantal Jaren heeft gewoond. De ge vel is thans vrywel teruggebracht in de staat van voor een ingrijpende verbouwing in het begin van de ne gentiende eeuw. Na een bezoek aan de rectorswo ning waar prof. de Vries een korte uiteenzetting gaf over het instituut, woonde de Koningin een gedeelte bU van een werkbyeenkomst van de cur sus veelomvattende planning. Op de ze byeenkomst die onder leiding stond van prof. Jac. P. Thysse, was een vergelyking van de planning in het gebied van Hansjin (Japan), de Randstad Holland en het stadsdis trict Calcutta (India) het onderwerp van gesprek. Verscheidene van de ongeveer twintig studenten uit veer tien landen namen tydens de aan wezigheid van de Koningin aan de discussie deel. De Koningin hoorde ook een ge deelte van een college van prof. Clau de over theorieën over oorlog en vre de voor studenten van de cursus In ternationale betrekkingen. In de rectorswoning werd de voor zitter van de studentenvereniging Scholaa, de Ethiopiër B Fassil, aan de Koningin voorgesteld die zich daar- onderhield met de deelnemers aan cursussen veelomvattende plan ning en internationale betrekkingen. Na de lunch werden nog andere stu denten aan de Koningin voorgesteld. TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING Op het kruispunt van de Ryks- wegen ZutphenApeldoorn en Zut- phenDeventer in Voorst (GId.) is gisteravond een auto, bestuurd door de twintigjarige B. Boekhorst uit Zutphen, in botsing gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen. De heer Boekhorst was op slag dood. Een lifter uit Hengelo, een achttien-- jarige student, kwam eveneens om het leven. De heer Boekhorst, die achter het stuur bekneld zat, moest door de Zutphense brandweer wor den uitgezaagd. Snel optreden van politie redt kleuter Het optreden van de bemanning van een radiowagen van de Rotter damse politie heeft het leven gered van de 2-jarige Arie Cornelis van Noppen. In de nacht van donderdag op vrijdag kreeg Arie in zyn ouder- lyk huis een aanval van „kroep". Een in de buurt rijdende politiewagen werd gealarmeerd en met grote snel heid werd de kleuter naar het Dyk- zigtziekenhuis overgebracht. Tydens het vervoer raakte Arie buiten be- wustzyn, maar één van de agenten paste al rijdend mond op mondbe ademing toe. In het Dykzigtzieken- huis verklaarden de artsen, dat het vervoer van het kind beslist niet veel langer had mogen duren.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5