LEIDSCH DAGBLAD Tachtig gijzelaars gedood in Stanley stad en Wamba nu meer dan honderd blanke slachtoffers KANNIBALISME [oud en buien p.T.T. verwacht twee miljoen postpakketten Nederland levert zes miljard m3 aardgas per jaar aan België Drie Nederlanders terug uit Kongo Vandaag Mariner naar Mars kabinet nog niet gereed met lonen 'tHoogeHuys (Bticf Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 No. 31428 Directeur; E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Zeker 45 blanke gijzelaars zouden door de rebellen zijn ver- iioord in het dorp Wamba, 150 km van Paulis en noordoost- Congo, aldus hebben vluchtelingen uit deze streek in Leopoldstad •erklaard. Blanke huursoldaten van het Kongolese leger hebben voorts op het aan de linkeroever gelegen deel van Stanleystad Je stoffelijke resten van 35 blanken aangetroffen, onder wie priesters en nonnen. Het totaal aantal blanke slachtoffers door de opstandelingen het leven gebracht zou hiermee de honderd zijn gepasseerd. Onherkenbaar In Leopoldstad gelooft men dat anibalisme een rol heeft gespeeld ij de moord op de 35 blanken in Itanleystad. Een groot aantal was rij wel onherkenbaar verminkt. Een luchteling zei dat het een ware lachting was geweest. Mensen waren ermoord op de stoffelijke resten van nderen. Een van de overlevenden, Belg, verklaarde: „Wij hebben levens gekocht met bier en geld" De regeringstroepen zijn gisteren overgestoken om de linker - te Rustig In Paulis, waar donderdag een af- :huwelijk bloedbad werd aangericht, het gisteren rustig. Twee brou- erij-arbeiders, een Nederlander en lg, hielpen de parachutisten bij et binnenrukken in deze stad, aldus verlevenden. De beide mannen wa in als gijzelaars vastgehouden, maar dorstige opstandelingen die bier ilden drinken, weer vrijgelaten. In et gebied van Paulis zijn ongeveer Dnderd buitenlanders achter de s van de opstandelingen geble- Het zijn Belgen, Grieken en zen- elingen van andere nationaliteiten. Einde van actie De Belgische minister-president efèvre heeft gistermiddag het einde angekondigd van de reddingsactie Belgische para-commando's in longo. „De interventie zal worden tsloten. Zij mag trouwens niet lan- duren, want anders zouden wjj len worden beschuldigd van in- Advertentle UNIEKE AANBIEDING Een VAN EGMOND persianer pattes mantel f 475— Breestraat 173 Advertentie PHILIPS T.V. geschikt voor 2de programma, v a. f 728— F I i m INGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. WEERBERICHT 'an onze weerkundige medewerker) De maand november verwende ons ste twee weken met zacht maar dit weekeinde zal be- agrijk kouder worden. De middag- nperaturen komen op een niveau a 5 tot 6 graden te liggen. Er is depressie uit Schotland op mst, die buien meebrengt. Achter i depressie wordt koude lucht uit poolgebied aangevoerd. Langs de een harde, en boven ons land tot krachtig toenemende wind. (Opgemaakt om 10 uur). 29 NOVEMBER Zon op: 8.22 uur, onder: 16.34 uur. aan op: 0.55 uur, onder 15.04 uur. water te Katwijk: 12.13 uur, igwater 7.46 en 20.05 uur. 30 NOVEMBER Zon op: 8.24 uur, onder 16.33 uur. aan op: 4.08 uur, onder 15.20 uur. Hoogwater te Katwijk: 0.43 en 13.07 laagwater 8.48 en 21.13 uur. In totaal zijn ongeveer 2500 per sonen door Belgische para's en Ame rikaanse vliegers uit Stanleystad en Paulis geëvacueerd, van wie duizend Europeanen en Amerikanen. Zondag zullen de Belgische troepen uit Kon go naar België terugkeren. In Brussel worden al voorbereidingen getroffen om hen dinsdag of woensdag een grootse ontvangst te bereiden. In een officieel overzicht van de actie van de para's wordt in Brussel nog meegedeeld dat zich ten noorden en westen van Stanleystad nog onge veer 200 tot 250 blanken bevinden, verspreid over kleine plaatsen. Een luchtlandingsoperatie om hen te evacueren is onmogelijk. Gehoopt wordt dat het Kongolese nationale leger hen zal kunnen redden. Gbenye Van betrouwbare Kongolese zijden is vernomen, dat de leider van de rebellen, Gbenye, bij aankomst van de Belgische parachutisten uit Stan leystad is bzvlucht met medeneming van een valies, waarin zich vijfhon derd miljoen Kongolese franken be vond. Hij had dit bedrag verkregen door inbeslagneming bij de bank van Stanleystad. Gbenye is gevlucht in P.T.T. staat ook dit jaar weer voor de opgave in de week voor 5 decem ber een aantal postpakketten en briefpakjes te verzenden, dat twee maal zo groot is als normaal. Ver wacht wordt dat het aantal te be handelen binnenlandse postpakketten en briefpakjes in de komende week ongeveer twee miljoen zal bedragen. Een tijdige overkomst en bestelling kan in deze drukke periode alleen worden gegarandeerd, indien de af zenders hun St.-Nicolaas-pakketten en -pakjes uiterlijk dinsdag 1 de cember a.s. per post bezorgen. Bij la tere aanbieding door de afzender kan voor tijdige verzending en bestelling niet worden ingestaan. Teneinde tijdige bestelling te be vorderen zal de P.T.T. op zaterdag 5 december bij wijze van uitzonde ring ook postpakketten en brief pakjes bestellen. Dukla-Real komt tweemaal op t.v. (Van onze correspondent) De NTS neemt woensdagmiddag ee». rechtstreekse Eurovisiereportage (om 13.20 uur) over van de voetbal wedstrijd Dukla Praag contra Real Madrid, welke in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup in Praag wordt gespeeld. De repor tage wordt 's avonds van 18.00 tot 19.30 herhaald op Nederland 1. Com mentator is Herman Kuiphof. GASVONDST bij HARLINGEN (Van onze Groningse correspondent) Byna een uur lang heeft boven het land van de landbouwer J. Braaksma in Kimswerd, bij Harlingen, een gas vlam gebrand ten teken dat de Franse oliemaatschappij Petroland daar aardgas heeft aangeboord. Het gas moet zijn aangeboord op een diepte van circa 1600 meter. De vlam was zeker twee meter hoog. Over de omvang van de aange boorde gasreserve valt nog niets te zeggen en het is nog de vraag of het een exploitabele hoeveelheid betreft. Petroland kan met haar boortoren tot een diepte van 4500 meter boren. Er wordt verder geboord. De maat schappij is nu ongeveer acht weken aan het boren in Kimswerd. een zwarte auto, waarvan de bestuur der later werd neergeschoten. Kon golese militairen wisten de hand te leggen op het valies, maar Gbenye ontsnapte. In de koffer werden ook belangrijke stukken aangetroffen. In één hiervan wordt de „minister van Defensie" van de rebellen opgedragen Tanganjika, Boeroendi, Ghana, Soe dan, Egypte en Algerije te bezoeken. Gbenye was, volgens betrouwbare berichten, op weg naar Soedan, maar waar hij zich op het ogenblik be vindt is onbekend. Naast Gbenye zijn grote aantallen Kongolezen uit het gebied rond Stanleystad naar Soe dan gevlucht, zo is in Khartoem ver nomen. Vermoed wordt dat er vele opstandelingenleiders onder hen zijn. Ook vele duizenden Zuidsoedanezen, die de laatste 20 maanden naar Kon go waren gevlucht, zijn teruggekeerd. In Khartoem zijn grote demonstra ties georganiseerd, waarbij de Soeda- nese regering wordt gevraagd steun te verlenen aan de Kongolese op standelingen. In Washington verklaarde de Ame rikaanse consul Hoyt, die aan de moordpartijen in Stanleystad ont snapte, op een persconferentie dat de rebellen naar zijn oordeel slechts be lust zijn op macht en niet in de eer ste plaats haat tegen de blanken koesteren. De opstandelingen vormen volgens hem overwegend een mili taire beweging die niet veel steun geniet van de plaatselijke bevolking. Veiligheidsraad gaties van 33 landen, heeft vrijdag besloten de kwestie-Kongo aan de Veiligheidsraad voor te leggen wan neer de commissie voor Kongo van de organisatie voor Afrikaanse een heid, die in Nairobi vergadert, zich daarvoor uitspreekt. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de Kongolese premier Tsjombe spoedig naar Parijs zal ko men voor een ontmoeting met pre sident De Gaulle. Volgens de zegslieden zou Tsjombe zondag waarschijnlijk aankomen en tot donderdag blijven. Ghanees ivordt voorzitter van VN Assemblee De vaste vertegenwoordiger van Ghana bij de Verenigde Naties, de 40-jarige Quaison-Sackey, kan zeker zijn van zijn verkiezing tot voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die dinsdag voor haar negentiende zitting bijeenkomt. De Afrikaanse groep bij de Ver enigde Naties wees hem gisteren of ficieel als kandidaat voor de post aan, nadat de twee andere kandida ten, Omar Adeel van Soedan en Na than Barnes van Liberia, zich bereid hadden verklaard terug te treden. Al enige tijd geleden waren alle lidstaten van de volkerenorganisatie overeengekomen, dat de voorzitter van de Assemblee uit Afrika moest komen. De Nederlandse aardgaslev ranties aan België zullen in de periode tot 1975 oplopen tot bijna zes miljard kubieke meter per jaar, waarvan drie miljard aan de openbare gasvoorziening en circa drie miljard kubieke Met twee ontroostbare jonge vrouwen, wier beide echtgenoten door de Kongolese rebellen zijn vermoord, is gistermiddag de 34- jarige Nederlandse mecaniciën Frans M. Christiaans, afkomstig uit Leidschendam, via Brussel in een lijntoestel van de Sabena teruggekeerd op Schiphol. In Kongo had Frans Christiaans zijn 32-jarige broer Willy moeten achterlaten. Een van de jonge 23-jarige Hermanna Christiaans van der Vegte uit Den Haag, die ge trouwd was met Willy Christiaans, de 32-jarige thans vermoorde broer van Frans met wie zij naar Neder land terugkeerde. De andere weduwe is de 26-jarige mevr. Ans de Wild uit Amsterdam. Samen met Willy Christiaans was haar man, Gerrit de Wild, op 28 oktober door de terug trekkende rebellen meegenomen en begin november, toen de rebellen door hen achtervolgende Zuidafri- kaanse vrijwilligers van Tsjombe in het nauw dreigden te worden gedre ven. zonder pardon doodgeschoten. Gespaard Twee Europese artsen, die samen met de ongelukkige Willy Christiaans en Gerrit de Wild waren weggevoerd, werden door de rebellen gespaard en in Stanleystad bevrijd. Het zijn deze twee medici geweest, die enkele dagen later in Leopoldstad de daar angstig wachtende beide vrouwen en broer Frans van de dood van Willy en diens collega Gerrit op de hoogte brachten. De ongehuwde Frans Christiaans, die reeds 4 jaar in Kongo werkte, was met zijn Belgische directeur Rernott in het plaatsje Bokotola de enige blanke op de palmoliefabriek van een plantage, waar voorts 500 Inheemse Kongolese arbeiders werk zaam waren. Frans had de leiding van de fabriek. In navolging van zijn broer trok anderhalf jaar ge leden ook Willy Christiaans met zijn vrouw Hermanna naar Kongo en kreeg daar als mecanicien een soort gelijke positie op een oliefabriek van een plantage, die 145 km van die van Frans verwijderd lag. Op die fabriek werkte hij onder een Bel gische directeur samen met Gerrit de Wild. Bezet De rebellen hadden begin septem ber de beide plantages bezet. Zelfs de inheemse bevolking vluchtte na staaltjes van barbaars optreden de bossen in. Op 28 oktober werd het de rebellen bij de plantage van Willy en Gerrit de grond te heet onder de voeten, aangezien gemotoriseerde en goed gewapende Zuidafrikaanse vrij- Op Schiphol arriveerden gis teren de eerste Nederlanders die in Kongo door Belgische para chutisten werden bevrijd. Op de [oto de 23-jarige mevrouw Her manna Christiaanse - Van der V egt uit Leidschendam. wier man in Kongo werd vermoord, terwijl zij wordt begroet door haar moeder en grootmoeder. willigers van Tsjombe in aantocht „Ze trokken dus weg en voerden mijn broer met die twee andere blanken en de beide dokters van het hospitaal als gijzelaars met zich mee", vertelde Frans. De vlucht leidde in de richting van Bokotola, waar Frans zich nog altijd ophield op de oliefabriek. Op 28 km van Bokotola, hielden de rebellen halt en wachtten In het plaatsje Montono enige dagen af wat er zou gebeuren. Intussen poogden andere rebellen ook Frans en zijn directeur in te rekenen. Beiden vluchtten de bos sen in en hielden zich daar een dag en een nacht schuil. Toen werden zij bevrijd door de Zuidafrikanen. De komst van deze bevrijders be zegelde echter 28 km verderop het lot van Willy, Gerrit en hun Belgi sche directeur. Ingelicht over de nadering der Zuidafrikaanse solda ten schoten zij deze drie blanken dood en voerden alleen de twee blanke artsen mee naar Stanleystad. Die werden daar al spoedig door de neergelaten Belgische parachutisten bevrijd en naar het veilige en rusti ge Leopoldstad gebracht. Daar brachten zij de beide droevige tijding. meter aan de Belgische indu strie. Dit geschiedt onder een in mei van dit jaar gesloten voorlopig akkoord tussen de NAM, Esso en Shell en de Belgische gasindustrie. De leveran- aan de openbare gasvoorziening werden bij dit akkoord reeds vast gelegd, die aan de industrie zouden nog nader worden overeengekomen, hetgeen inmiddels is gebeurd. De le veranties aan België zullen lopen via een particuliere Belgische gasver- voermaatschappij, de Distrigaz. 4 biljoen De voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, dr. A. Vonde ling, heeft in een vergadering van de PvdA-afdeling in Hoogeveen ver klaard te verwachten, dat de NAM de regering binnenkort bekend zullen maken, dat de aardgasvoor raad in het noorden van het land tweemaal zo groot ls, als is meege deeld. Er worden volgens dr. Vonde ling al weer hogere cijfers genoemd door sommige deskundigen en er zijn er zelfs, die de vermoedelijke omvang van de gasbel schatten op 4 biljoen kubieke meter. De directeur van de NAM, ir. J. M. P. Bongaerts, verklaarde ons ech ter. dat er van de zijde van de NAM geen enkele reden bestaat om cijfer 1100 miljard te verhogen. Koningin Juliana heeft gisteren in Den Haag een bezoek ge bracht aan het Instituut voor So ciale Studies in het voormalige Koninklijke Paleis aan het Noordeinde. De Koningin woon de eeri college bij, dat gegeven werd door prof. ir. JacP Thijsse. Een poging om gisteren de Mari ner IV te lanceren voor het maken van foto's en het onderzoeken van wetenschappelijke geheimen, in de omgeving van Mars is uitgesteld we gens communicatiemoeilijkheden van het ruimtevaartuig. Er schijnt volgens het nationale ruimtevaartbureau Nasa een tijdelijke teruggang opgetreden te zijn in de seinsterkte in het ontvangstsysteem van de satelliet. De lancering is nu geprojecteerd op heden tussen 15.22 en 18.32 uur Nederlandse tijd. De raket zal de Mariner IV 521 miljoen kilometer ln de ruimte brengen voor een korte ontmoeting met Mars op 14 juli a.s. (Van onze Haagse correspondent) Het kabinet is gisteren nog niet uit de loonkwestie gekomen. Voor dinsdag zullen nog nadere bespre kingen nodig zijn, voordat minister Veldkamp de voorzitters van de Stichting van de Arbeid zal kunnen zeggen wat de regering volgend jaar op het gebied van de lonen mogelijk acht. Het kabinet had gisteren een zeer drukke agenda. Pas laat in de dag zijn de lonen ter sprake gekomen. Daarover was niettemin nog uren lang vergaderd toen de ministers om half elf 's avonds van het Binnen hof vertrokken. Minister Veldkamp antwoordde ons op de vraag of er al een beslissing was gevallen: „Wij hebben nog contacten naar alle kan ten". Verder beperkte hij zich er toe te verwijzen naar het onderhoud dat hij aanstaande dinsdag zal hebben met het presidium van de Stichting van de Arbeid. Het is duidelijk dat het kabinet vóór het zover is, nog wel van ge dachten zal willen wisselen met de regeringsfracties. Want de krappe „ruimte" die er voor 1965 is, zit vol gestouwd met wensen, om. die voor een gedeeltelijk vervroegde belas tingverlaging. Kind speelde met .hot-line' De Canadese premier, Lester Pear son, heeft bekendgemaakt, dat hij een van zijn negen kleinkinderen eens heeft betrapt toen deze over de „hot llne"-verbinding met Amerika aan het telefoneren was. Deze' speciale verbinding is voor gebruik in uiterst dringende spoed gevallen aangelegd tussen Canada, Washington en het hoofdkwartier van de Noordamerikaanse verdedi ging in Colorado Springs, Colorado. „Ik greep de telefoon en legde gauw uit dat er geen oorlog was uitgebro ken", aldus Pearson, die daarop liet volgen: „Het zal niet meer gebeuren". Het kind had de verborgen tele foon ontdekt ln een kast in de wo ning van Pearson in Ottawa. Advertentie LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING tvs i De Leidsche Hoogeschool i heeft de eer dit jaar 3 van i hare voormalige kweekelin- i gen tot hoogleraar te zien be- i noemen: Dr. H. van Herwer- i den, Mr. A. E. J. Modder- mans, Mr. H. E. Moltzer; res- pectievelijk te Utrecht, Am- sterdam, Groningen. i Voor de verkiezing van een lid van den Gemeente raad zijn op heden Dingsdag i i ingekomen 380 en 454 stem- i briefjes van 1403 kiesgerech- i tigden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1