Moeilijkheden door te veel consumptie' te weinig sparen Wie wordt zwarte Piet? Beurs ongevoelig voor goed nieuws Kerkdiensten Leiden en omgeving Handelscontacten van Moskou met Duitsers achter Erliard om LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 EXPORT STEEG STERKER DAN IMPORT (Van onze financiële medewerker) De geld- en kapitaalmarkt trekt de laatste tyd en dit was vooral deze week het geval heel wat meer aandacht dan de effectenbeurs, die althans irat Amsterdam betreft, in haar apathische stemming volhardt en onge- Toelig blijft voor de merendeels gunstige berichten over de gang van zaken ln het bedrijfsleven. Hiermee in overeenstemming zijn de mooie cijfers van de handelsbalans over oktober, die het invoersaldo van f 327 miljoen in die maand van 1963 tot f275 miljoen hebben teruggebracht doordat de export ln sterkere mate Is gestegen dan de Import. Weliswaar gaat het invoersaldo over de eerste 10 maanden nog meer dan '1 miljard boven dat van 1963 uit, maar met de recente ontwikkeling van de handelsbalans zijn we dan toch weer op de goede weg, hetgeen hoop feeft voor een geleidelijk herstel van de betalingsbalans, waarop het streven de regering is gericht. Hoewel de kans op een disconto- lerhoging in navolging van Enge- ind, Amerika en Canada, in ons jnd niet groot is, moet toch op de eld- en kapitaalmarkt van een lich- verkrapping worden gesproken, die iet enkel aan de discontoverhogin- in andere landen kan worden opgeschreven. Deze zullen ongetwij- in ons land enige invloed Uitoefenen, maar de drang om van hoge rente in Engeland te profi- >ren wordt getemperd door de nog ltijd niet geheel verdwenen vrees n devaluatie van het pond lerling. Tegen pond-devaluatie De Engelse regering heeft overf de forse discontoverhoging be eld als een zo duidelijk mogeljjke itspraak, dat tot een devaluatie van valuta niet zal worden overge- n, men wil hieraan, als een van twee sleutelvaluta (dollar en d) weer een zo stevige basis ge- dat het internationaal handels- wkeer niet meer door een steeds rugkerende valuta-onrust wordt slemmerd. In zoverre kan men de ngstc maatregel van de Engelse re- tring toejuichen mits zij gepaard lat met andere interne maatrege- die tot een evenwicht tussen ont- ingsten en uitgaven van de Engelse aatshuishouding leiden. Vandaar i er ook in de VS begrip voor lont, zij het dan ook dat ook daar discontoverhoging van 3 Yz is besloten om ongewenste vloeiing van kapitaal te voorko- .n en ander blijkt echter dat idanks de werkzaamheid van het en de Parysche „club van die stabilisatie van de valuta- rhoudingen beogen, de verdeling n de liquiditeitenmassa tussen de rschillende landen nog altijd een et verwezenlijkt ideaal is. Door het heppen van nieuw geld zonder dat een stijging van de nationale pro- iktie tegenover staat, dan wel die jging overschrijdt, kan men na- urlyk op een gemakkelijke manier tekort aan liquiditeiten opheffen, aar dit zou dan een bewuste infla- zijn, waartegen de regeringen ch zoveel mogelijk verzetten. Geen te ruime kredietverlening Ook in ons land zijn in de loop n het vorig Jaar door de Ned. nk reeds maatregelen genomen de begin 1963 vrijgegeven kre- •tverlening aan banden te leggen, artoe in januari van het lopende r ook het disconto van 3% tot 4 ln juni JL van 4 tot 4% werd rhoogd. Tevens zijn toen ten aanzien van kredietverlening aan de banken perkingen opgelegd, welke nog eds gelden en die de toeneming i de bij de banken uitstaande kre ten aan bepaalde percentages van omvang in een voorgaande perio- blnden. Wordt door de banken a die normen niet voldaan, dan iet bij de Ned. Bank een renteloos afdeposito worden aangehouden, thans gemiddeld f230 müjoen draagt. Dit renteverlies moet voor banken een prikkel zijn om hen een te ruime kredietverlening te trhouden. Hogere rente let spreek vanzelf dat met name geldmarkt vraag en aanbod geld op korte termijn door van factoren wordt beïnvloed, arvan er vele van incidentele aard Gevolg hiervan is dat de rente daggeld, dat de banken elkaar een opzeggingstermijn van een teroverbrugging van tijdelijke ilditeitsmoeilijkheden uitlenen, sterk fluctueert. De rente voor jeld (deze week tot 2% ver- igd) hangt samen met de belaa s-ontvangsten van het Rijk, de todieke uitkeringen aan provincies gemeenten, de vakanties en in tyd ook met de St.-Nicolaasvie- waarvoor van jaar tot jaar gro sommen worden besteed. «en heeft hier weliswaar met tjj- Ijke verschuivingen te doen, om- t de gelden, die in deze weken rden uitgegeven na verloop van weer bij de banken terechtko- i, maar tijdelijk kunnen ze tot verkrapping leiden, die de rente daggeld doet stijgen. Een aan- ring voor de ontwikkeling van de pltaalmarkt in ons land zijn ze nauwelijks, al dient te worden <gd dat sinds korte tijd ook voor dieningen op korte termijn een lere rente moet worden betaald. Verschil met Amerika Het is dus duidelijk dat zolang de Nederlandse betalingsbalans een groot tekort laat zien en per saldo dus meer aan het buitenland moet worden betaald dan daarvan wordt ontvangen, de beschikbare middelen afnemen, nu de banken als geld scheppende instellingen in hun kre dietverlening worden beperkt. Het streven van de regering is daarom op toeneming van de nationale be sparingen gericht, waarin de enige voedingsbodem gelegen is voor een verdere expansie van het bedrijfsle- Op zichzelf beschouwd, zou de regering deze expansie moeten aan wakkeren, maar dit zou een nog gro tere personeelsnood veroorzaken met als gevolg een nog sterkere drang naar verhoging van lonen en sala rissen, die op haar beurt weer tot een stijging van het prijspeil zou leiden. In dit opzicht is er een groot ver schil tussen de situatie in ons land en die in de VS. Daar kan men tot dusver de vraag naar goederen en produkten in het binnenland stimu leren, o.m. door verlaging van de be lastingen, zonder dat prijsstijging in treedt omdat de bedrijven in hun streven om de produktie bij de gro tere vraag aan te passen, niet door gebrek aan personeel wordt belem merd. Vandaar dat men in de VS al weer over een nieuwe belastingverla ging spreekt, ook al zyn er bedacht zame economen, die daarin een ge- Kan luxe duren Ten onzent is dit gevaar onder de huidige omstandigheden zeker niet denkbeeldig en men kan het de re gering daarom niet euvel duiden dat zij de in uitzicht gestelde verlaging vooreerst niet wenst te effectueren. Goed beschouwd levert een nieuwe loonsverhoging, waaraan wel niet zal zijn te ontkomen, hetzelfde gevaar op, namelijk een verdere toeneming van de binnenlandse bestedingen, welke zich als bekend de laatste tijd in sterkere mate op de duurzame ge bruiksgoederen televisie, wasma chines, ijskasten e.d. richten. Ter wijl de indexcijfers voor voedings middelen nagenoeg gelijk blijven, zijn die voor de duurzame consump tiegoederen belangrijk gestegen. In de periode juni/augustus was het in dexcijfer (1958 is 100) tot 155 opge lopen in vergelijking met 148 in die periode van 1963 en 137 in 1962. Voor de betrokken ondernemingen zijn dit prettige cijfers en op de beurs zijn het dan ook de aandelen van die ondernemingen, waar voor nog de meeste belangstelling be staat. Maar nationaal gezien, blijft de vraag of we ons de luxe van deze steeds grotere aankopen kunnen per mitteren. Behoefte aan nieuw geld De krappe kapitaalmarkt is in elk geval een verschijnsel dat op te ge ringe besparingen wijst tegenover de steeds groter wordende behoefte aan nieuw geld, zowel bij de overheid als bij de bedrijven. Onder die overheid kan men dan ook de gemeenten ver staan, die blijkens het noodalarm van verschillende plaatsen met do financiering van hun noodzakelijke uitbreidingsprojecten in de knoop zitten. Blijkbaar raken ook by de grote Institutionele beleggers de geldmiddelen op, want Rotterdam komt voor het eerst sinds lange tyd met een 5*A obligatielening a 99 3/4 pet Aan de markt voor beurs en beurshandel overigens een welkome aanvulling van de magere schotels, waarmee men het ln deze tyd moet doen. Van der WERFF KUBRECHT Postbus 446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222055' Beursoverzicht no. 366 l.HOLEC 2. OVERZEESE GAS Zondag 29 november Hooglandse Kerk: 10.30 u da. C. J. Baart te Rljnsaterwoude. Marekerk: 10.30 u ds. J. M. D. van den Berg: 7 u dr. P. L. Schoon helm (Open Deur-dienat). Oosterkerk: 10 u da. J. Groot. Bethlehemkerk10 u ds. Joh. Poort. Maranathakerk: 10.30 u ds. H. J. van Achterberg. gsxerk: a u as. h. a :erk: 10 u ds. L. Klei i 10.30 (Leldse Volkshuls) Jacobs te Den Haag. Schoonhelm. Dlaconessenhuls: 10.30 Jeugdkerk Aula Gymnasium: 10.3 ds. A. J. Lamping. Petrakerk: 10 u ds. Haverkamp: 5 i ds. Maaskant. Kerk Oude Vest: 10 u dr. Dronkert ds. Bovenberg. Maranathakerk u ds. De Boer. Bevrijdingskerk: 10.3 ds. Maaskant: ds. Maas kant; 5 u ds. Haverkamp: 7 u Dienst voor belangstellenden mej. A. Rave- Groenhoven: 10 u ds. H. r. d. Berg dienst, dhr. De Koning. (ond. Geen kwaad ds. Hulsman te Vlaar- Rëm.' Gem.: 10.30 u ds. J. Th. Mac- '.45 u Hoogmis; 5 u Vespers (woens- 3.30 u gezongen H. Mis. v. d. Haar; 5 u dr. C. Trimp te Voor burg. Baptlstengem.: 10 en 5.30 u dhr. H. Schouten Jr. (vrijdag 8 uur bidstond) Leger des Hells: 10 uur Heiliglngs- dlenst; 6.30 uur straatpredlklng Gan getje; 7.30 uur opwekkingssamenkomst. Zw. Singel 50)7.30 i Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u ds. I. de Tombe te Lelden; 7 u ds. M. H Boogert. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u S. den Boer te Sassenhelm. Alpben aan den R(Jn Herv. Gem., Adventskerk, Jullanastr.: 10 u ds. G. Jonkers te Hazerswoude; l Gouwsluls: 10 u ds. C. L. v. d. Broeck burg. Geref. Kerk, Salvatorlkerk, W. de ds. G. Geuchles te Wapenveld; 5 u ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk. Jeruza- lemkerk, Grfjpenstelnstr.: 9.30 en 5 u ds. R. Kok. Oud Geref. Gem., Van Mander8loostr.9.30 en 4 u leesdien- sten. Rem. Geref. Gem., Van Mander- sloostraat: 7 u ds. J. G. Paardekooper. Baptlstengem., IJsclubgebouw: 10 u Eredienst; 6 u ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 u leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: A. den Hartogh; 5 u ds. Var 6.30 u ds. W. Balke. Nleuwerbrug: 9.3 Geref. Kerk (vrij gemaakt) 9.30 en~3.30 u ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdiens' dienst; 6.45 u Jb. Klein Haneveld. Herv. Gem.: 9.30 Leeuw; 6.30 dienst. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds. mr, M. A. Klomp te Hilversum. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 u ds. W. Verwelj te Alphen a/d Rijn; nebroek Chr J. C. Marls te Bloemendaal Ned. Prot. Bond: 10 u (Nutsgebouw) mej. dra. J. Boeke- van Rljnbach te Noordwljk. Evaneelisatle-samenkomst 3 uur (Ha ven 50) evangelist J. van Veelen te Rotterdam (donderdag 8 uur ln ge bouw Haven 50 evangelist Jan Zijlstra uit Gouda). Hoogmade Herv. Gem.: 10 u kand. - Herv. Gem., cerk: 10 u ds. A. Makkenze; 6 u Baas. Kapel Nieuwe Duinweg: Gosllga te Rijnsburg. Oude Kerk: 10 Vries. Geref. Kerk, 1 ds. Pijlman (HA). Piet Heinlaan: 10 en 5 u ds. De Vries (HA). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. De Jong. Geref. Kerk (vrlleem.): 8.30 u ds. A. J. Mog- ds. W. G. de Vries ds. Breen; 3 u dr. Trimp'te Voorburg. Geref. Gem.: 10 te Helpman; 10.1 p te Voorbv leesdienst. Geref. Gem. In Ned. 10 en 5 u Leesdienst. Koudekerk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 u ds. Kempenaars te Wou- brugge; 7 u ds. Van der Most. schip- perspred. te Rotterdam (Open Deur- dienst. ond.: „Gaan of niet gaan). Ge ref. Kerk: 10.15 en 7 u ds. Makklnga. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 u ds. Kerkzaal Zijlkwartier: 9 u ds. Makkin- Lindelaan 12a)7 u ds. J. G. Jacobs uit Den Haag. Leimuiden Herv. Gem.: 10.15 u ds. D. H. Gijsbers (HA). Pnlël: 7 u ds. D. ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 Leesdienst). Ned. Prot. Bond: 10.30 u ds. H. Wethmar te Zaandam. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 u ds. D Ollemans; 6.30 u ds. Holst te Den Haag (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 des Woords. Rem. Geref. Gem.: 10 ds. J. Lindemans te Rotterdfun. floen te Woerden; 6.30 ds. C. Chr. Grlf- Noordwljk aan Zee Herv. Gem.: 10 u ds. S. Koolstra; 5 u ds. D. Keu- ning. Sole Mlo: 10 u ds. D. Keuning. Geref. Kerk: 10 u ds. H. A. van Bot- tenburg; 5 u ds. W. Dekker. Herv. Ger. Evang.. VGLO-school. Schoolstraat 2: 10 en 3.30 u dhr. C. Kesting te Dirks- Dok. Geref. Kerk: 9.30 u ds. W. Dekker; 5 u de. H A. van Bottenburg. Van den Berghstich- tlng: 11 u ds. D. J. Modderaar te Voor- Ned. Prot. Bond: 10.30 u ds. J. G. Paardekooper te Nieuwkoop. Noordwiikerhout Herv. Gem.: 10 u ds. A. H. Smits: 7 u (De Zllk. aula meisjesschool) ds. A. H. Smits. gemaakt), W. de Zwljgerkerk: 8.3 Oude Wetering Herv. Gem.: 10 u ds. J. F. Broeyer te Hoogmade. Geref. Kerk: 8.30, 10.30'en 6.30 u ds. C. A. Verhoog. Rem. Geref. Gem.: 10 u dr. A. W. Cramer. 7 u ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk R(jnsburg Herv. Gem., Grote Kerk: dienst) Geref. Kerk (vrijgem.): 10 C. Bakker te Pynacker. Kerk: 10 u leesdienst; 3 u ds. De Jong Katwijk a/Zee. Geref. Kerk, Petra- 5 u ds. Bijleveld. Maranthakerk: 9.30 ds. Bijleveld; 5 u ds. L. v. Linde. Lelden (Jeugddienst). Geref. Kerk Bond: 10.30 u ds. H. Valkenburg Boer. Ned. Prot. den Berg te Leiden (Jeugddienst mm.v. Jeugdkoor De Lofstem, o.l.v. de heer M. Kroon). Geref. Kerk: 10 i Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u ds. Meljerlng; 7 u ds. Hu- Keil: 10 u ds. zyistra. Jeugdkapel 10 u Dienst. Geref. Kerk: 9. 10.30 et 5 u ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgem.) Waddlnxveen Herv. Gem.: perus; 7 u ds. v. d. Ent Braat te Mon- Afgesch. Gem.: 9.3 mond Herv. Gem.: 10 L. Boonstra. r Herv. Gem., Dorpskerk Jeugdkerk; 10 Geref. Kerk. Bloemcamplaan: 10 u ds. Pijlman. Zijllaan: 10 en 5 u as. L. Ringnalda te A'dam. Ned. Prot. Bond, L. Kerkdam: 10.30 u ds. D. A. Werner. Johannahuls: 10.30 u ds. B. Nyholt te Den Haag. Herv. Geref. Ev., Dorpshuls: 10 en 5 u ds. H. G. Abma i 6.30 u ds. Dethmers. 7 u ds. J. Wagenaar te Zwam- Zoetenvoude Herv. Gem.: 10 ds. R. Hengstmangers. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 ds. P. A. Lefeber te Alphen (Dankuur arbeid); 6.30 u ds. C. Nieuwe uitgaven Uit Amsterdamse dagboeken. De jeugd van Netje en Eduard Asser, verteld door dr. I. H. van Eeghen. Uitgegeven met steun van het Prins Bernhard Fonds en het Anjerfonds Amsterdam. Uitg.: Scheltema Hol- kema, Amsterdam. Steekspel. Een borduurgeschiedenis door Cécile Dreesmann, met fraaie reproducties van borduursels en te keningen. Uitg.: Het Wereldvenster, Baarn. Karaktervorming door zelfopvoe ding. door dr. F. KUnkel. Korte arabesken, door L. Couperus, 12e druk. Zyne vrouw zet bloedzuigers, door Ch. de Coster. Uitg.: Wereldbiblio theek, Amsterdam. Arie en Tino, door Ine van Gulik. Kasteel karsesteyn, door Henriëtto van Eyk. Tim en Sim en het prik-ding, door R. Kooyman en T. Blom. Bertus en het wonderkrytje, door Thea Beckmann. Kris Kras kinder boeken. Uitg.: Kris Kras, Amster dam. (Door onze parlementaire I redacteur) De politieke barometer staat heel slecht. De wêermannetjes op het Binnenhof kijken somber omhoog: er is een formidabele depressie op komst, die over een paar dagen boven het regerings kasteel zal losbarsten. Inmiddels worden de bange uren tussen nu en straks gekort met een spelletje „zwarte Piet". Dat past aar- ui de Sinterklaas-sfeer die ook het regeringskasteel neerdaalt. Maar toch is het een naargeestig spelletje, want de spelers hebben afgesproken dat de verliezer straks het dak op moet om wacht te lopen langs de kantelen. Eerst trok Koos Andriessen de „zwarte Piet", maar met een effen gezicht speelde hy de fatale kaart door naar Gerard Veld kamp. Gerard speelt het al jaren en het lukte hem ook nu weer met wei nig moeite om buurman Witteveen met de „zwarte Piet" op te schepen. Misschien is Witteveen gewoon een pechvogel, misschien zyn de kaarten doorgestoken het feit is dat Witteveen het onbehageiyke gevoel krfjgt dat hy met de kaart blyft zitten. Grfjnzend houden de andere spelers de deur al open: Vooruit Witteveen het dak op. Hou je goed vast. Vermoeid staat de schatkistbe waarder op Wie wint Dinsdag is het zover. Dan wordt de politieke wanhoop van dit kabi net de Tweede Kamer ingedragen. Bovenop ligt de belastingverlaging: één miljard niet zo vreselijk harde guldens, die de getergde belastingbe taler nu al anderhalf jaar verlok kend worden voorgehouden. Het Parlement houdt zijn begerige vin gers uitgestoken, maar de regering wil de buit nog niet prijsgeven om dat de tyd nog niet rijp is. „Econo misch kan het nog niet", zegt Wit teveen. „Toch moet het", zegt een groot deel van de Kamer. „Op 1 juli volgend Jaar willen we een filnk stuk van de verlaging doorvoe ren". Wie zal het winnen? Onder de belastingverlaging ligt de verhoging van de collegegelden en de heffing van het weggeld. „Po litiek onmogelijk", zegt de meerder heid van de kamer. „Financieel noodzakelijk", antwoordt de regering. Wie zal het De grootste regeringszorg komt dinsdag alleen indirect aan de orde. Dat is het loonbeleid, waarover geen verstandig woord meer is te zeggen. Na de loonexplosie van vorig jaar hebben we de smaak te pakken ge kregen. De nasmaak was niet zo prettig, want de prijzen en de be lastingen gingen met de lonen mee omhoog. Maar een flink deel van ons volk gelooft dat by een minder grote loonhap de nasmaak minder wrang zal zyn. „Zeven procent dan r", zeiden de vakbonden. „Als de prijzen dan ook wat omhoog mogen", zeiden de werkgevers. „Kan niet", zei Andriessen. Buigen of barsten En daar zitten we dan. Ala de lo nen niet omhoog kunnen, zal het gezeur om de belastingverlaging nog luider worden. Vooral de grootste regeringsfractie, de K.V.P. heeft al wekenlang zoveel forse taal gespro ken dat fractieleider Schmelzer het nog maar met heel veel moeite alle maal weer kan inslikken. Het wordt bulgen of barsten. Een crisis? Zoiets is nauwelijks voor te stellen. Een andere regeringscombinatie is nog niet goed mogelijk. De oppositie staat nog lang niet te popelen om in te rege ringsboot te stappen. Een scherts- crisis dan? Dat is niet helemaal on mogelijk. Het ziet er evenwel het meest naar uit, dat iemand nog wel met een slim compromis zal komen. De ministers Van Aartsen en Witte veen hebben de eerste steen voor zo'n compromis al gelegd door te laten biyken niet helemaal afkerig te zUn van een andere financiering van het wegenfonds. Er ls echter een prak tisch politiek probleem: volgende week komt eerst de belastingverla ging aan de orde. daarna pas de weggeldheffing. Wie wat toegeeft by de belastingverlaging moet maar afwachten of hy iets terugkrijgt by het hoofdstuk weggeld. Onhandig In de Nederlandse politiek is het „komt tyd, komt raad" een gang bare stelregel. De meeste problemen lossen zichzelf op. Dat heeft de rege ring ook gedacht. Het omroeppro- bleem werd opgeborgen in een pa cificatiecommissie. Van die zorg zyn we dus twee jaar af, dachten de mi nisters vlak na de formatie. Waar- scnynlyk heeft minister Bot het al lemaal niet zo goed begrepen, want hy begon de pacificatiecommissie op te jagen om het advies te vervroegen. Dat was onhandig want het leidde maar tot onrust. De belastingverlaging, afgesproken ln het Akkoord van Wassenaar, werd ook op de lange baan geschoven. Maandenlang zei minister Witteveen „De verlaging komt heus wel, maar nog niet meteen". De bewindsman hield zyn verhaal goed vol, tot hy zich liet verleiden om een wetsont werp met open datum in te dienen. Dat was onhandig, want nu begint iedere politicus, die iets aardigs voor de kiezers wil doen, zelf de datum ln te vullen, zodat het probleem in een acuut stadium ls gekomen. Mi nister Veldkamp had heel goed in de gaten hoe alles zou lopen. Dit kabinet leeft niet zo erg lang, moet hij gedacht hebben en dus kan ik beter zo snel mogelijk met de A.O.W. optrekking komen. Met één klap voerde hij de verhoging door, voorin de kabinetsperiode". Het ls waar, dat de meeste politieke problemen zichzelf oplossen. Ze wor den rüp zonder dat je er iets aan hoeft te doen en dan vallen de op lossingen vanzelf in de schoot van de wachtende politici. Maar door een reeks van oorzaken worden de problemen van Victor Marynen en zyn groep niet vanzelf ryp. De Byi- mer, de televisie, de belastingverla ging, de loonpolitiek, zelfs de MX.F. ze willen maar niet rijp worden. Of misschien worden ze rijp zoals steenpuisten: Met koorts, pyn en een hoop verband. (Advertentie) VOOR BABY'S HUIDJE (Van onze correspondent in Bonn) De laatste maanden zyn vele ver tegenwoordigers van grote Westduit- se industrieën in Moskou geweest voor onderhandelingen met de ver tegenwoordigers van de Russische organisaties voor de buitenlandse handel. Byna allen zyn gegaan op uitnodiging van Russische zyde. Na de val van Chroesjtsjow ls zo als eerste Duitse industrieel een lid van de directie van de Rheinische Stahl- werke in Moskou geweest. De Rhei nische Stahlwerke staan als zestien de op de ïyst van grote Duitse on dernemingen. De besprekingen heb ben geleid tot een contract over nau we technische 'en wetenschappeiyke samenwerking op chemisch en me tallurgisch gebied. Bovendien onder handelt men nog over de levering van complete industriële installaties. Intussen laat de Sowjet-Unie de bondsregering steeds wachten met de verlenging van de bestaande han delsovereenkomst. In april van dit Jaar heeft Bonn aan Moskou mede gedeeld, dat Duitsland de goederen- ïysten, die tot eind 1963 geldig wa ren geweest, slechts tot half 1964 wilde verlengen en niet tot het ein de van het jaar zoals de Sowjet- Unie had gewild. Eerst half juli j.l. kwam er antwoord: Moskou zou in het najaar tot nieuwe handelsbe sprekingen bereid zyn. Ondanks een nieuwe nota van Bonn, waarin men zich nu dezer dagen bereid verklaar de tot die besprekingen, is een ant woord van Russische kant uitgeble ven. Intussen heeft de Sowjet-Unie met Engeland, met Denemarken, met Japan en kort geleden ook nog met Frankrijk handelsovereenkomsten ge sloten met kredieten, die van zeven tot vyftien jaar lopen en dat ter- wyi de Westelijke landen zich by de Unie van Bern hadden verplicht die duur tot vyf Jaar te beperken. Ook binnen de E.E.G. ministerraad is deze kwestie onlangs weer ter sprake geweest, doch zoals daar he laas nogal eens gebruikeiyk, is ze toen weer voor nader advies naar de een of andere commissie gezonden Wanneer echter de particuliere on derhandelingen tussen Moskou en de Duitse industrie zo verder gaan, zal de Bondsrepubliek, zo is de algemene verwachting, straks wel gedwongen zqn in langere kredlettermynen te berusten. Tegenstanders daarvan zyn bevreesd dat de, voor een deel toch reeds te zwaar belaste econo mie van het Westen, door dergelijke leveranties tegen langlopend krediet in afzienbare tyd aan overcapaciteit zou gaan lyden. Deze zou dan in be trekkelijk korte tyd weer economische depressies tot gevolg kunnen hebben en dat zou, vervolgens deze critici, iets zyn waarop het Kremlin nu juist hoopvol zit te wachten. Toestand meisjes Sambor-vij fling minder geworden Twee van de vier nog levende baby's van de onlangs in Parijs ge boren vyfling, de meisjes Catherine en Monique Sambor, hadden giste ren moeilijkheden met hun ademha ling. Alle vier de zuigelingen liggen in couveuses in een ziekenhuis dat ge specialiseerd is op de zorg voor te vroeg geboren kinderen. Wilson wil begrip kweken voor Britse politiek Premier Wilson van Engeland ls van plan ln het voorjaar van 1965 be zoeken te brengen aan de grote hoofdsteden van geallieerd Europa om steun en begrip te krijgen voor de internationale politiek van Enge land. Zegslieden die dit donderdag mee deelden, legden er de nadruk op dat schikkingen voor de reizen nog ge troffen moeten worden. Men ver wacht dat Wilson bezoeken zal bren gen aan Bonn, Rome, de Scandina vische landen en de Benelux. Een kans om in Parijs te verschynen zou zeker met instemming door Wilson worden begroet, maar dat zal natuur lijk afhangen van een verbetering in de betrekkingen die nu bestaan tus sen de Britten en het Frankrijk van De Gaulle. De premier en zyn mede werkers zyn van mening dat Wilson's toekomstige ontmoetingen met presi dent Johnson in Washington de weg zullen openen voor een Brits politiek initiatief in Europa. Wilson zal op 7 en 8 december in Washington zyn. Hy hoopt van John son steun te krijgen voor zijn idee de Atlantisch alliantie een andere vorm te geven in het licht van de werke- lykheid van de atoompolitiek van nu.. Een bekendmaking van het Franse ministerie van Volksgezondheid luid de dat de beide nog levende jongetjes, Thierry en Dominique, het iets beter maken. Hun ademhaling schijnt wat gemakkeiyker te gaan. De vyfling van het echtpaar Sam bor werd maandag geboren. Een dag erna is een van de jongetjes. Jean- Luc, overleden aan een longbloeding. Mevrouw Sambor maakt het goed.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13