We helpen Sinterklaas een handje Dezelfde Sinterklaas Wie zoet is krijgt lekkers. Zaterdag 28 november 1964 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Als alle moeders Sinterklaas af en toe niet een handje hiel pen zou er van het gezelligste feest van het jaar niet veel terecht komen. Het kost ons elk jaar weer veel tijd, want niet alleen moeten we zorgen voor iets lekkers, dat dan liefst ook nog bijzonder moet zijn, maar bovendien worden er geestige rijmen en originele surprises van ons verwacht. Als we het helemaal goed willen doen moeten we eigenlijk ook nog zelf een geschenk in elkaar knutselen. U helpt dus Sinterklaas een handje, wij helpen u weer een beetje: met surprise-ideeën, een maak-het-zelf-geschenk en natuurlijk met recepten. r We helpen Sinterklaas een handje en al dragen we dan niet deze omslagdoek van Jacques Griffe, we zullen toch proberen er zo gezellig moge lijk uit te zien. Alleen verpakte levensmiddelen In het bijzonder in zelfbedienings zaken bestaat de kans, dat onver pakte levensmiddelen door een on bekend aantal personen worden be tast of opgenomen, met alle gevol gen van dien. De risico's van een dergelijke behandeling zijn voor de uiteindelijke verbruiker zeer groot. In Duitsland wordt thans opgetre den tegen winkeliers, die onverpakt brood en andere bakkerij-produk- ten aanbieden. Dit is mogelijk krachtens de reeds bestaande le vensmiddelen-wetgeving in West- Duitsland. De papier m&ché poppen van de rekening bergen in hun kegelvor mig lichaam het een of andere cadeautje en worden onverpakt aangeboden, door Piet bezorgd, of op pakjesavond in de kamer op gesteld. Ze zijn decoratief en wie een beetje fantasie bezit kan de prachtigste poppen maken. Wie echter wat minder creatief is, zal zelfs met de meest groteske of pri mitieve poppen het nodige succes boeken. Het werkje is niet moeilijk en na Sinterklaas bovendien een heerlijk vakantiewerkje voor kinderen die zich binnenshuis vervelen! Benodigdheden: oude kranten, een vel kartonpapier van ongeveer 50x65 cm (één vel per pop), ge kleurd papier of kleurenfoto's uit tijdschriften, een ballon, behang- stijfsel dat met koud water wordt aangemaakt, een kwast, wat vase line, wat verf (plakaatverf of res- tantjes matte olieverf of emulsie). Werkwijze: Blaas de ballon op en bindt hem stevig dicht. Besmeer de ballon met een dun laagje vaseline. Knip oude kranten in repen van 3 Vz 4 cm en knip de repen in vierkantjes. Plak de stukjes krantepapier met de stijfsel over de gehele bal lon, zó dat elk stukje een weinig over het voorgaande valt. Werk op deze wijze minstens acht tien lagen krantepapier over elkaar. Zorg ervoor dat, vooral in de laat ste laag, alle hoekjes van de stuk jes krantepapier goed zijn vast geplakt. Vorm dan, eveneens van stuk jes krantepapier de „verhogingen" voor neus, oren, wenkbrauwen, jukbeenderen of uitpuilende ogen en dergelijke. Al naar gelang de kop die u aan 't maken bent, wordt het ge zicht geschilderd in de gewenste gelaatskleur en ogen, wenkbrauwen mond etcetera kunnen worden op geschilderd. Haar (bij uitbreiding baard, snor, wenkbrauwen) kan worden gemaakt van breiwol, wat ten, raffia of engelenhaar, touw. Waar gewenst, wordt van stevig papier of dun karton een hoofd deksel gefabriekt. O Laat de ballon voorzichtig leeg lopen wanneer het papier mAché volkomen droog is. Mocht het on- Dat Marian twijfelde aan het bestaan van Sint Nikolaas was mij bekend. Ze sprak er echter niet over (over die twijfel, be doel ik). Misschien meende ze, dat ze mijn geloof in het hare maar niet moest schok ken. Ouders zijn zielige we zens, die enigszins ontzien moeten worden. Met een sta len gezicht zette ze 's avonds haar schoen bij de kachel en ging naar bed met een houding van: „Ziezo, héb ik je even te pakken!" Moest ik mij daar over ergeren? Ach, waarom Zelf had ik haar zovele jaren iets wijsgemaakt omtrent de goede Sint, nu was het haar beurt om de leugen te exploi teren. Ze deed het rustig, met dat uitgekookte raffinement dat alleen kinderen bezitten. Ik had het niet slechts druk met het huiselijke Sinterklaasfeest, doch ook met de voorbereidingen op de school, die traditiegetrouw op vijf december alle plichten en zakelijkheid overboord zou werpen om de kinderen een daverende fuif aan te bieden. Die fuif viel in twee stukken uit elkaar: schouwburgbe zoek voor de „groten" en Sinter klaasfeest voor de „kleintjes". De groten waren de vierde en hogere klassen: Marian behoorde nog tot de kleintjes en zou deswege bij de huldiging van de Sint, de trakta ties en verrassingen in de aula aanwezig zijn. Dergelijke schoolfeesten zijn bij zonder belangrijk voor de kinderen en staan op één hoogte met school reisjes en verjaardagen. Weken te voren kon Marian over niets an ders praten en denken: de geheim zinnigheid in huis zonk in het niet bij de geheimzinnigheid in de klas, de vertelsels van de juf, de ang stige spanning waarin de „kleintjes" zich wentelden. En zo gebeurde het, dat ons dochtertje zich van tijd tot tijd versprak. Toen ik 's avonds afscheid nam om naar een voorbereidende be spreking te gaan, fluisterde ze me toe „Ga je vergaderen, mams? Wil je dan aan de voorzitter vragen of-ie dezèlfde Sint-Nicolaas uit nodigt? Die was zo aardig en zo prachtig aangekleed!" Ze heeft dus ontdekt dat er een méns in Moederlijke "j die vermomming steekt, dacht ik. Maar ik zei: ,,'t Is toch altijd dezelfde Ze keek me aan, ernstig, het blonde kopje een beetje schuin. „Och ja, natuurlijk," knikte ze toen en dook onder de dekens. Je moet moeders niet teleurstel len, dacht ze kennelijk. Ik ver trok grinnikend. De volgende ochtend aan het ontbijt was ze weer \ol geestdrift. „Je bent laat thuisgekomen", zei ze. „Ik hoorde het. Hadden jullie veel te bespreken?" „Allicht, een feest voor zowel kinderen tegelijk eist heel wat voorbereiding" antwoordde ik. Ze vocht even met zichzelf, zei toen zacht: „Je moet me er niets van ver klappen, hoor! 't Moet ook voor mi! een verrassing blijven." „Ik was helemaal niet van plan om je iets te verklappen", lachte ik. ,Wat denk je wel van me? Dit is allemaal diep geheim en komt pas op vijf december te voorschijn". Ze knikte tevreden want ge heimzinnigheid maakt de grootste bekoring van het Sinterklaasfeest uit. Zo ver was ze wel, dat ze dat had ingezien. Maar demonisch als kinderen zijn probeerde ze me toch in hin derlagen te lokken. Ik was op de hoogte, ik wist wat er in de keuken van de oudercommissie werd klaar- gestoofd, welke geschenken, snoeperijtjes en verrassingen zou den worden uitgepakt. En zij was nieuwsgierig! „Krijgen we limonade op het feest?" vroeg ze schijnbaar arge loos een paar dagen later. «Ik houd niet van chocolademelk. „Dat weet ik niet Puk". Beledigd keek ze op, natuurlijk wist ik het wél! „Je wilt het niet zéggen," mokte .Juist. Ik laat me niet uitho- Ze gaf het niet zo spoedig op. „Volgend jaar mag ik ook mee naar de schouwburg, als ik in de vierde zit „Ja dat is heel leuk". „Maar dit jaar vier ik nog Sin terklaasfeest met de kleintjes. Krij gen we weer film, zoals verleden jaar?" „Dat zal je moeten afwachten". ,Hè, wat flauw Elsje zegt, dat we poppenkast krijgen". „Elsje praat maar wat", lacht ik. „Dus niet?" vroeg Marian hap pig. .Film is veel leuker. Ik heb het liefst een film, of een gooche laar of een buikspreker". „Je moet zwijgen en afwachten. Je zult best tevreden zijn, en nu gaan we over iets anders praten", sneed ik alle verdere pogingen af. Marian, half beschaamd en half beledigd, tuurde op de tafel. „Ik zal heus niets- aan de kin deren vertellen prevelde ze. 's Middags ging ik haar uit school halen, omdat ik nog wat boodschappen in het dorp moest doen. Marian, die daar niet op had gerekend, kwam druk kake lend met haar vriendinnen de stoep af. „Nou, maar mijn moeder zit in de oudercommissie en weet precies wat we allemaal krij gen", pochte ze. „Elsje kletst maar wat, ze weet er niets van. Mijn moeder heeft echt lekker niets aan niemand verklapt het is een diep geheim. En het is ook veel leuker om nieuwsgie rig te zijn. Ik zou niet eens wil len weten wat we krijgen!" Toen viel haar oog op mij en ze bloosde. Kleine huichelaar, dacht ik vertederd. Je zou bijna denken, dat ze het meent. THEA BECKMAN verhoopt aan de ballon zijn vast geplakt (de vaseline dient om dit te vermijden) en kunt u de ballon niet gemakkelijk verwijderen, laat hem dan rustig in de kop zitten. Maak het lichaam van de kop uit een vel stijf papier, dat tot een kegel wordt opgerold en vastge plakt, vastgespeld of met nietjes vastgezet. Knip de onderkant rond af, zo dat de kegel kan staan. Waar nodig wordt het gat in de top van de kegel vergroot, opdat de kop daar in zal kunnen rusten. Beplak het lichaam met ge kleurd papier, kleurige knipsels uit oude tijdschriften of restantjes ge schikte stof wat u maar wilt en hoe u maar wilt. Zet er bijvoor beeld knopen op of plak er galon langs of lint of pailletjes of een stukje kant of wat gouden guirlan de van de kerstboom van verleden jaar: alle mogelijke „onbruikbare" kleinigheden en restantjes kunnen dienen. Knip als u wilt armen en handen uit stevig papier en plak ze op schouderhoogte aan het lichaam vast. Wanneer u voor uw eerste pop een Sinterklaas, een zwarte Piet, een Chinees of 'n Indiaan, een fee of een heks, een clown of een Pierrot, een schoorsteen veger of een sneeuwpop, een kabouter of een engeltje ofwel het portret van degene voor wie uw creatie bestemd is, tot voorbeeld heeft genomen, zult u zeker meerdere mogelijkheden willen proberen. Want het werkje is animerend. Het is daarom geen gek idee wanneer u van stond af aan meerdere balonnen opblaast en meteen zoveel hoofden tegelijk fabri ceert. TWEE TASSEN Een welkom Sinterklaas cadeautje zal een van de tassen zijn die u bovenaan de pagina ziet. U kunt ze zelf maken: de eerste is gebreid of gehaakt, de tweede is van vinyl kunstleer of plastic dat op de hand of met de machine wordt genaaid. Model 1. Benodigdheden: een beu gel met gaatjes, dikke sportwol (of vierdraadswol waarvan twee dra den samen worden verwerkt), gaas en voeringmateriaaL De beugel bepaalt het molel van de tas en vooral de goede afme tingen. Het is dus onmogelijk om hier de afmetingen te geven, doch het principe is in alle gevallen hetzelfde: u breit of haakt een langwerpige lap, zonder enige min deringen of meerderingen. De breedte van deze lap wordt bepaald door de beugel en is 1 centimeter minder dan de breedte van de beu gel (gemeten langs de geslo ten beugel van scharnier tot schar nier). De lengte van de lap is ge lijk aan tweemaal de gewenste hoogte van de tas (de voorkant en de achterkant in één stuk). U kunt de tas a) geheel in vas ten haken, b) in lussensteek ha ken of c) in patentsteek breien. In dit laatste geval zal hij het meest sportieve aanzien hebben, in de beide eerste gevallen is hij meer gekleed (vooral indien u hem van zwarte wol maakt). Indien u de lussensteek verkiest kan of alleen de voorkant van de tas in deze fantasiesteek worden gehaakt en de achterkant van de tas in vasten, of beide kanten kunnen in lussen steek worden gemaakt De lussen steek wordt als volgt gehaakt. Na dat het benodigde oneven aantal steken is opgezet 1 toer vasten ha ken. Tweede toer: 1 vaste, draad eenmaal om de wijsvinger van de linkerhand winden en 1 vaste ha ken zonder de draad om de vinger mee te werken, daarna de lus van de vinger laten glijden: vervolgens telkens een vaste en een lussen steek afwisselend haken tot het einde van de toer. De derde toer: geheel vasten, de vierde toer lus sensteek en zo verder tot het einde van het werk. Breit u de tas in pa tentsteek dan worden eerst, nadat het benodigde aantal «teken is op gezet, vier toeren geheel recht ge breid, alvorens tot patentsteek wordt overgegaan, ook de laatste vier toeren van het werk worden geheel recht gebreid waarna het werk wordt afgehecht Wanneer u de bodem van de tas bereikt heeft, dus precies op de helft van de te breien lap, wordt op de goede kant van het werk een toer averecht ge breid. Pers het haak- of breiwerk onder een vochtige doek. Knip het model uit gaas en voering- stof na (naden aanknippen). Leg het linnen op de binnen kant van het breiwerk en hecht het aan de bodem vast. Vouw het breiwerk met de goede kant naar binnen dubbel en het gaas in tegenovergestelde richting dubbel. Naai de twee zijnaden van het breiwerk en vervolgens de zijnaden van het gaas dicht. Keer het breiwerk met de goede kant naar buitende gaasvoe ring zit er nu meteen in. Hecht het gaas aan het opzetsel en het afhechtsel van het brei- of haakwerk. Naai de tas nu netjes aan de beugel vast, waarbij de opzetkant en de afhechtkant van scharnier tot scharnier rei ken. Voorzie de tas tot slot van een voerinkje, met zakje voor spiegel of andere kleinigheden en maak het handvat van gros- grain lint dat om een reep buig baar karton of een reep leer of plastic (van een oude ceintuur byvoorbeeld) wordt genaaid. Model 2. Een tas zonder beugel die met een rits wordt gesloten. De tas, klaar, is 28 cm hoog en 37 cm breed: hij heeft een langwerpige, smalle bodem met afgeronde hoe ken (in de vorm van een dadel- doosje). Knip uit het kunstleer de volgende stukken: de voorkant en de achterkant, beide 38x31 cm, de buitenzak 38 x 18 cm. Snij de bo dem, die 33 cm lang en 7 cm breed is, eerst uit stevig karton en daarna, met inbegrip van een hal ve centimeter voor de naden, uit het kunstleer na. Vouw aan de bovenkant van de buitenzak een zoom van ruim 2V4 cm naar binnen en plak deze vast. stik hem met de grootst mogelijke steek op de machine door of haal er op de hand een garnerende, re gelmatige rijgsteek door. Leg de zak op het voorpand van de tas (de onderkanten precies op elkaar). Leg het achterpand met de verkeerde kant naar boven, op voorpand en buitenzak en naai de zijnaden van de tas dicht (op de hand of met de machine, maar al tijd met een grote steek). Naai de bodem in de tas en keer het werk om zodat de goede kant naar bul ten komt. Plak de kartonnen bo dem op de binnenkant van de le ren bodem. Zet vervolgens een rits van 34 cm langs de bovenkant van de tas: leg de gesloten rits met de goede kant naar beneden op de voorkant van de tas, zodat de zelf kant van de rits samenvalt met de bovenkant van de tas. Naai vast. Open de rits en zet de tweede helft op soortgelijke wijze op de achter kant van de tas. Nee, de rits zit niet ondersteboven, want hij wordt nu met een zoom van 2bi cm naar binnengevouwen. Plak in deze zoom een reep karton van 2H cm breedte vast. Maak de beide handvaten 2 cm breed en het voorste 80 cm lang, het achterste 60 cm. Laat deze handvaten op de tas bevestigen of doe het zelf met behulp van kope ren knoppen of desnoods envelop- pe-nletjes. Het voorste handvat wordt eenvoudig, een eindje in de buitenzak, op de tas gehecht met twee bevestigingsknoppen, die dus niet te zien komen daar de bui tenzak eroverheen valt. Voor het achterste handvat worden, IV* cm onder de bovenkant van de tas, twee dwarse splitjes van 2 cm breedte gesneden, waardoor het handvat een eindje in de tas wordt geschoven en daarna bevestigd. Voorzie een voering van opgenaai de binnenzakj es en naai het geheel in de tas. Ditzelfde model tas kan, mits gevoerd met zeer stevig (en stijf blijvend) gaas of, beter nog plastic of leer van een oude aktentas bijvoorbeeld, ook van breiwol worden gemaakt, ge haakt in vasten of in lussen steek. Een uitstekend effect wordt in dit geval verkregen in dien de bovenkant van de tas wordt afgewerkt met een bies van leer, breed wollen tres of zwaar grosgrainband. Het hand vat kan worden bevestigd als op figuur 2b, met behulp van twee leren „ringen" door de boven kant van de tas geregen, waar aan het eigenlijke handvat wordt bevestigd. i. V. Véronique Hubert toont hier haar ..Coiffure Praline" welke de Parijse kapper Dessan je speciaal voor haar ontwierp. (W)ETENS WAARD Als niet te bewerkelijk en pittig hapje voor 's avonds is het gezellig om één of meer „dips" te maken. Een „dip" is een koude pikante saus, waarin b.v. gedipt kunnen worden een of meer van de volgende hapjes: blokjes vlees of vlees ware, borrelworstjes, gehaktballetjes, blokjes kaas, stukjes vis, garnalen, stukjes asperges, roosjes bloemkool. Ketchup-gemberdip 3 volle eetlepels mayonaise, lA eetlepel tomatenketchup, eetlepel gemberstroop, eetlepel azijn, stukje ui, 2 bol letjes of 2 theelepels gesneden gember, peper en zout. De mayonaise losroeren met de tomatenketchup, de gemberstroop en de azijn. De ui schoonmaken en evenals de bolletjes of stukjes gem ber zeer fijn snipperen. Deze ingre diënten door het sausje roeren en het geheel op smaak maken met een weinig peper en zout. In dit sausje kan men roosjes rauwe, of enkele minuten gekookte bloemkool, blokjes zeer jonge kaas of stukjes gare vis dippen. Sinaasappeldip 3 eetlepels mayonaise, 1 sinaas appel, eetlepel suiker, fijngehakte peterselie. Eén helft van de sinaasappel uit persen. de andere pellen en in stuk jes snijden, 3 eetlepels sinaasappel sap vermengen met de mayonaise en de overige ingrediënten. Bij deze „dip" kunnen b.v. gegeven worden: blokjes ham, stukjes asperges, gar nalen, mosselen, stevige stukjes gare vis. Banane- of vijgebeignets 125 gr (11/3 kopje) zelfrijzend bakmeel, zout, 1 el. 1% dl (1 kopje) melk. 1 kg bananen of 350 gr vijgen, frituurvet, poe dersuiker. Een glad beslag maken van het bakmeel, een weinig zout, het ei en de melk. De bananen schillen en in stukjes van 4 cm lengte snijden. Vijgen, indien ze vrij droog zijn, in weinig water 5 minuten koken. (Bij verpakte vijgen is dit niet no dig). De vruchten goed laten uit lekken. De vijgen of stukjes banaan door het beslag halen en in heet frituurvet bakken. De beignets, be strooid met poedersuiker, opdienen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11