Hoe moet KERK in moderne tijd eruitzien? CONCILIE ZITTING HAD HISTORISCHE EEN STERK STAALTJE Functie van kerk wordt weer meer schuilhut dan monument is het belangrijk, dat een kerk gezellig is? SCHUDEI'S Cl) CITROEN Weinig Nederlandse academci bij Laboratorium Ruimteteclinologie HERENSJAALS vanaf 3,90 bijen boos op LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 (Van onze correspondent) Hoe moet een kerk in de moderne tijd er uit zien? Het is een vraag, die zowel voor kerkelijke ambtsdragers als voor architecten brandend is geworden. Vooral omdat de vraag iets anders vooropstelt: „Wat is eigenlijk een kerk in deze tijd?" De titel van het onlangs verschenen boekje „Een hut om in te schuilen" van ds. H. R. Blan- kesteijn en ds. W. G. Overbosch geeft een zekere aanwijzing van een richting, die bij velen leeft: de kerk is niet meer het dominerende ge bouw waaromheen het gehele maatschappelijke leven zich beweegt. Nu de secularisatie zich verder voltrekt is de functie van de kerk een heel andere geworden, zij wordt weer meer schuilhut dan monument. Ds. Blankesteijn werpt al onmiddellijk in het boek een belangrijk pro bleem op: is het belangrijk dat een kerk gezellig is? Het is een klacht over veel moderne kerken, dat ze zo kil zijn. „Maar een zekere mate van on gezelligheid moet de kerk eigen zijn, de kerkbanken laten zich niet vervan gen door fauteuils". Het kerkgebouw is een doorgangshuis, een pleisterplaats schuilhut, waar we even zijn. wijzing zelfs als de enige mee gegeven aan de architect, die een nieuw kerkgebouw voor hen moest ontwerpen. Maar ze hebben daarbij volkomen over het hoofd gezien, dat iedere reële godsdienstoefening de diepte heeft van de doop, de hoogte van het avondmaal en de breedte van de voorbede voor heel Gods zuch tende creatuur. Waar die maten van de „eucharistie" (waarom zouden we die klassieke bijbelse uitdrukking voor de „dankzegging" blijven mijden) niet zijn uitgezet, moet men het woord „dienst" achterwege laten. Ie dere volwaardige dienst onderstelt het avondmaal". KERK GEEN STUKJE HEMEL OP AARDE Deze uitspraak wijst in de rich ting van een terugkeren van een periode uit het verleden, die van de hagepreken, toen de mensen gingen luisteren naar de bood schap om zich daarna weer in het strijdgewoel te begeven. Een kerk als ,JDe Hoeksteen" in Sant poort is zelfs doelbewust zo ge bouwd, dat deze „hagepreek-in druk" zo sterk mogelijk is ge maakt. De kerk mag geen stukje hemel op aarde zijn, vindt de schrijver, en daarom moet de kerk een tamelijk ruige ruimte Zij heeft ons met een niet te overziene schare anderen bij geroepen. ,JDe al te overzich telijke ruimten, waarvoor de mo derne architectuur zo'n voorkeur heeft, zouden wel eens een we zenlijke hinderpaal kunnen zijn 7t dat te beleven". Daarom moet er ook mobiliteit in in de kerk zijn, vind ds. Blankesteijn. De liturgie zou iets waar moeten ma- trekken langs doopvont, kansel, tafel en dan weer naar buiten. Hij bepleit dan ook een flin ke dosis „overbodige ruimte". Wezen van de kerk Ds. Overbosch gaat dieper in op vezen van de kerk. Hjj zet uit- dat de gereformeerde reforma- r toe heeft geleid dat de kerk meer een syngagogaal leerhuis is ge worden. De gereformeerde reforma tie vertoont, anders dan bijvoorbeeld de lutherse, niet weinig „oudtesta mentische" trekken. Het leidde er toe dat de band met een regelmatige tie- de sacramenten werd ver broken. „Het lijkt er wel eens op, dat men maar weinig behoefte meer aan heeft de diepte van Gods geheimen opengelegd te zien. Eerder krijgt juist 2' de oppervlakte alle aandacht het gelaat van de aardbodem moet ver nieuwd worden. Zo wordt het pries terkoor dan ook gesloten en een O avondmaalstafel nog maar inciden- teel opengesteld. En het doopvont op z\jn beurt is niet langer de „navel der aarde", waarvan alle leven ont- sprint: van overwegend belang wor de geloften der doopouders, die „voor zich nemen om hun kin deren in de voorzeide leer te onder wijzen". '■'Menselijk doorgangshuis m Voor een gereformeerd mens is het Ml gebouw dan ook veel minder een -—goddelijk paleis dan een menselijk r doorgangshuis, vindt ds. Overbosch. Hij zegt dat de gereformeerden in onze lage landen de zondag en de sabbatdag hebben ineengescho- of liever „de zondag is ten on zent tot een quasi-sabbat geworden". wordt wel geleerd, maar niet ge vierd. Hij betoogt dat men nergens „uit" can komen zolang men ;edere sa- komst, waar het evangelie wordt ar „dienst" blijft noe- ,Men heeft het met alle mo- [elijke soorten van „diensten" ge probeerd en de kerkdeuren daarbij wijd mogelijk opengezet. Niet wei- kerkeraden hebben deze vinger- 9> Stilte centrum Hoe denken de architecten over het probleem van de kerkbouw? Hun op vattingen hangen in de eerste plaats samen met het genoemde onderwerp: „Wat is nu eigenlijk een kerk?" en zij klagen wel eens dat zij op dit punt naar hun mening vage opdrach ten krijgen. „De kerk moet een stiltecentrum zijn" zegt de Amersfoortse architect J. Verhoeven van het probleem. „Het is essentieel, dat de mens afstand neemt van het dagelijks gebeuren. Hjj moet opgeladen worden". Maar een Jong architect als de Amsterdammer J. van Stigt denkt hier heel anders over. „Het is een beetje waanzin om in deze tijd, waar in men bang is voor de stilte, een stiltecentrum te maken" stelt hij let terlijk, waartegenover zijn Amster damse collega Aldo van Eijck dan weer stelt dat men soms temidden van duizenden mensen ineens stil ka zijn. Het is geen kwestie van geluid alleen, maar van „ademen naar bin nen", van contemplatie. „Natuurlijk" zegt hij „je kunt stel len dat er geen theater nodig is, omdat dit moment van stiltebeleving ook op plein of straat kan voorko men. Maar het is toch belangrijk dat er speciale plekken worden toegewe zen waar het zeker gebeurt". Die plaats kan er op alle moge lijke manieren uitzien. „Het is nu eenmaal een oerbehoefte om een te ken op te richten" zegt Verhoeven en Van Stigt meent dat architecten bravourstukjes van kerken plegen te maken om daardoor in de moderne bouw van woonwijken dat element aan te brengen dat de zwakheid van de architectuur van het gehele blok verbergt. Kerk verlengstuk van maatschappij Hij vindt, dat de kerk een ver lengstuk van de maatschappij moet zijn. „In de woonkamer kunnen we beter bidden dan waar ook". In deze tijd van onzekerheden zoe ken de architecten er naar om ook daaraan uitdrukking te geven. „Hoe kan ik aan de twijfels gestalte geven?", vraagt Aldo van Eijck zich af. En van een predikant, ds. Van Gelder, komt de uitspraak dat de openheid van de kerk groot moet zijn. „De mens moet zich elke keer weer vrij weten in zijn keuze" zegt deze dominee, die vindt dat de kerk een ruimte moet zijn, waar de mens zich volkomen ernstig genomen weet, waar hij radicaal wordt aanvaard. Het ontwerp, dat architect Al do van Eyck maakte voor het centrum van Kerk en Wereld in Driebergen. Oorspronkelijk wer den ze zelfs door hekjes geac centueerd. maar dit heeft de ar chitect later weer ongedaan ge maakt. Er zijn moderne kerken, die we mooi vinden, andere die we veraf schuwen. Maar het is al een grote voldoening te weten, dat die gebou wen maar niet zo worden neerge zet. Men worstelt met de vragen. De functie van de kerk is veranderd en verandert nog steeds. Het gevecht van voorgangers en predikanten om de juiste vormgeving voor iets, waar van de juiste bepaling vaak grote problemen blijkt te geven, zal niet een twee drie worden beslist. Onze moderne kerken zijn er een afspiege ling van. Zij tonen, dat er beweging TELEURGESTELD OVER CONCILIE De Unie van r. katholieke studen tenverenigingen in Nederland heeft in een brief aan het Nederlands episcopaat uiting gegeven aan haar grote teleurstelling en gevoel van on behagen naar aanleiding van de re cente gebeurtenissen in verband met het concilie. De gebeurtenissen tijdens de laat ste week van het concilie hebben ons beschaamd in ons gelovig vertrou wen, aldus de studenten. „Waarom die systematische doorkruising van de tot dan toe gevoerde oprechte dialoog? Waarom niet de bevestiging van het algemeen gevoelen der kerk ten aanzien van de collegialiteit der bisschoppen onder leiding van de Paus?. Waarom in de plotseling ge wijzigde formuleringen, stappen te rug op de weg naar de werkelijke oecumenische gezindheid? Waarom moeten de kerk en de wereld nog langer wachten op de erkenning van de vrijheid van de menselijke per soon, in zijn bestaan in de wereld, en zijn antwoord op zijn geschapen zijn in de keuze van zijn godsdienst?, zo vragen de studenten. Ten slotte zeggen zij in de vrief met oprechte verontwaardiging kennis genomen te hebben van deze gang van zaken, die tot verdriet en grote teleurstelling heeft geleid bij zeer vele concilieva ders, waarin zij een weerspiegeling zien van de teleurstelling en het onbehagen in de gehele r. katholie ke wereld en daarbuiten. Teleurstelling bij Wereldraad van Kerken De Wereldraad van Kerken heeft er zijn teleurstelling over uitgespro ken dat de R.K. Kerk geen defini tief standpunt heeft kunnen inne men in het vraagstuk Van de ge loofsvrijheid. De Raad, die meer dan 200 protes tantse, anglicaanse en orthodoxe ker ken in 80 landen vertegenwoordigt, zei in een te Genève vrijgegeven ver klaring dat als een grote meerderheid van 't Vaticaans concilie voorstander blijkt van geloofsvrijheid, men zou denken dat de tijd was gekomen om een van de moeilijkste problemen in de betrekkingen tussen de rooms- katholieke en andere kerken op te lossen. „Het is daarom waarlijk teleurstel lend te moeten constateren, dat de huidige zitting van het concilie ein digt zonder een stemming over dit onderwerp en dat er, althans voor lopig, een grote mate van onzeker heid blijft bestaan van het stand punt van de R. K. Kerk in deze kwestie," aldus de" verklaring. Eredoctoraat prof. dr. Th, Chr. Vriezen Prof. Dr. Th. Chr. Vriezen, sedert 1956 gewoon hoogleraar in de facul teit der godgeleerdheid aan de Rijks universiteit in Utrecht in de weten schap van het Oude Testament en de geschiedenis der Israëlitische gods dienst, zal gedurende de dies van de Universiteit van Bern het eredocto raat worden toegekend. De promotie zal morgen plaats vinden, Promotor is prof. dr. J. J. Stamm, hoogleraar in de Semitische talen en het Oude Testament aldaar. N.V. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ Wel veel lager technisch personeel Het Europees Centrum voor de Ruimtetechnologie, Estec, dat geprojecteerd is in Noordwijk, zal ongeveer 800 employe's krijgen. Va nde 250 academici zullen er wellicht vijf tot tien Nederlanders zijn. Het merendeel (80 tot 90%) van de 450 HTS-ers en lagere technici zal uit Nederland afkomstig zijn; werving zal landelijk worden opgezet. Van de overige honderd personelsleden, kantoorpersoneel, zul len alleen de secretaresses uit het buitenland komen. Dit deelde het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, mr. H. van Riel, tevens voorzitter van de coördinatiecommissie voor Estec, gisteren mee naar aanleiding va nvragen, die het Statenlid mr. J. Wilkens (VVD) had gesteld. Geen aanslag op arbeidsmarkt Het personeel van Estec zal van zyn salaris geen belasting behoeven te betalen. De salarissen moeten wor den gebaseerd op het niveau van de salarissen van zeer bekwame men sen bij goed betalende ondernemin gen in ons land. waarbij dan wel rekening wordt gehouden met de be lastingvrijdom. IvF.RIC len P. J. F. Lamens) J. H. Cirkel Huizen (N.-H.). GEREF. KERKEN Bedankt voor Krommenie C. E. v. Broek te Nleuwleusen berg te Oudemlrdum. Toekenning Albert Sehweitzerprijzen Het bestuur van de Stichting Al- bert Schweitzer-prijs te Amster dam heeft voor de derde maal tw prijzen toegekend. De prijs in de afdeling christelijke en humanitaire arbeid is toegekend aan mevr. dr. Gertud Kurz te bern. Mevrouw Kurz is een bekende figuur op het gebied van vredeswerk en vluchtelingenhulp. De prijs aan mevr. Kurz is de eerste internationale prijs die de Stichting verleent. De tweede prijs, die voor de afde ling geneeskunde, is toegekend de heer D. L. Leikar, arts, thans werkzaam in Nigeria in opdracht van de Wereldgezondheidsraad de U.N.O. Dokter Leikar ls eer pert van algemene bekendheid op het gebied van de lepra-therapie en- be strijding. De prijs bestaat uit: a). een oor konde, bl een gouden kruis van ver- dierst, c) een bedrag van f 1000,--. die over de kerk en die over de oecumene en met Rome verenigde Oosterse kerken. de ordening van ZITTING STOND IN TEKEN VAN STRIJD Het is duidelijk, dat deze derde zitting aanzienlijke tastbare re sultaten heeft opgeleverd. In werkelijkheid zijn die resultaten natuurlijk groter, daar de (vele) schemata en proposities, die aan de verschillende commissies wer den teruggestuurd, in ieder geval toch door de vaders reeds zijn be sproken. In de meeste gevallen gaat het er slechts om amende menten in te lassen en de erva ring heeft nu geleerd, dat door gaans de tiveede discussie kort kan zijn. Hoewel schema VIII, met al die voor een kerk- concilie volkomen nieuwe onder werpen, zal ook bij de volgende zitting nog ivél het nodige te doen geven. De gehele derde zitting heeft in het teken gestaan van een „strijd" tussen wat we gemakshalve behou denden en vooruitstrevende concilie vaders plegen te noemen. Maar men dient er zich van bewust te blijven, dat in een kerkconcilie wel geschil len kunnen rijzen, dat er vaak ver schil van inzicht zal bestaan, maar dat de deelnemers niet in partijen uiteenvallen. geen partijbelangen voorstaan, doch integendeel allen hetzelfde doel nastreven en het al leen oneens zijn over de manier waarop. Dit steeds voor ogen hou dend herinneren wij aan de hoogte punten van die „strijd" In enorm tempo werd gewerkt de Romeinse curie, het algemeen se cretariaat van het concilie en som mige commissies besprekingen ge voerd. Daarbij waren zij tot de slot som gekomen, dat het dank zij de talrijke schriftelijk ingekomen op en aanmerkingen mogelijk zou zijn, de discussies aanmerkelijk te bekor ten. De spreektijd zou worden be snoeid, Bisschoppen die het woord v/ilden voeren moesten eerst overleg plegen met anderen, teneinde herha lingen te voorkomen. Het enorm snelle tempo, waarmee gewerkt werd en dat ten gevolge had, dat men iedere ochtend weer over twee, drie verschillende onderwerpen moest spreken en over een of twee andere stemmen, lokte ook kritiek uit. Toen tenslotte de secretaris-generaal, mgr. Felici, in een brief aan kardinaal Bea, voorzitter van het secretariaat voor de eenheid der christenen, de wens uitsprak, dat rekening zou wor den gehouden met „het verlangen van hogerhand" (later bleek die „hogerhand" te bestaan uit de kar dinalen Cicognani en Ottoviani), dat de verklaring over de joden zou wor den teruggebracht tot een korte pa ragraaf in hoofdstuk twee van het schema „De Ecclesia" en dat de ver klaring over de godsdienstvrijheid, die al besproken was, geheel opnieuw zou worden geredigeerd, was de maat vol. Een aantal vooraanstaande kar dinalen kwam in spoedvergadering bijeen en er werd een verzoek tot de Paus gericht om te beletten, dat de geest van het concilie geweld zou worden De Paus heeft toen kennelijk in gegrepen, want vanef dat ogenblik werd het tempo menselijker, de pro posities werden terdege besproken en over schema VIII ontwikkelde zich een diepgaande discussie, waarbij tal van toespraken werden gehou- gerust „revolutionair" R.-k. kerk beleeft haar „hervorming" zonder haar leer te wijzigen (Van onze correspondent) Met grote luister kon zaterdag de derde zitting van het concilie worden gesloten. Van grote betekenis is. dat twee schemata en een propositie tijdens de plechtige openbare congregatie door de paus en de bisschoppen konden worden goedgekeurd en dus nu tot con ciliebesluiten zijn geworden. Het gaat om twee centrale teksten, ZJj die inzien, dat de kerk, zo zj] zich niet enigszins aanpast aan d< geheel nieuwe wereld waarin wij le ven en haar eerwaardig, maar ver ouderd, uit de middeleeuwen stam mend, karakter blijft bewaren, steeds minder te zeggen zal hebben tot de mens van deze technische tijd, had den schijnbaar „overwonnen". Na- tuurijk wil dat niet zeggen, dat de anderen, die vrezen, dat verandering van stijl ook verandering van leer zal betekenen, niet voortgaan de al te voortvarenden af te Aanschijn der kerk Met dat al is deze derde zitting meer dan de beide vorige, van his torische betekenis. Er zijn grote re sultaten bereikt en het laat zich aan zien, dat bjj de vierde, waarschijnlijk laatste, zitting het nieuwe aanschijn der kerk, zoals Paus Johannes dit met zienersblik zag aftekenen, wer kelijkheid gaat worden. Het is moeilijk zich rekenschap te geven van grote gebeurtenissen, die zich votrekken terwijl men er zelf getuige van is. Maar over honderd of tweehonderd jaar zal blijken, dat het tweede Vaticaanse concilie zeker even belangrijk, waarschijnlijk be langrijker, is geweest dan het conci lie van Trento. En het is door een heel andere geest bezield. Vroeger waren kerkconcilies meestal samenkomsten waarbij met banvloeken werd gewerkt: bepaalde leringen of personen, soms waren het hervormers, soms pausen of keizers of koningen, werden veroordeeld, uitgestoten uit de menselijke gemeen schap. Dit concilie daarentegen (en nu laten wij de vraag, of de ver anderde tijdsomstandigheden, de be trekkelijke machteloosheid van de kerk, daartoe niet het nodige heeft bijgedragen) ademt een geest van naastenliefde. De bisschoppen zijn zich bewust geworden van hun her derlijke zending. Kerk heeft niet zelden gefaald Veel, heel veel van wat er be sproken is en zal worden, heeft voor leek en zeker voor de niet r.- katholieke leek. hoogstens acade mische waarde. Maar de wens van de kerk leeft i Een aanslag op de arbeidsmarkt hoeft niet te worden verwacht. De Fstec zal nog wel een paar jaar in Delft blijven gevestigd, waar de fun dering van de gebouwen niet aan de eisen kan voldoen, die er aan worden gesteld. In Noordwijk bleek die grond slag wel aanwezig voor het bedrijf, dat zich bezig houdt met apparatuur voor het doen van metingen en waar nemingen jn de ruimte, en waarin tien Westeuropese landen samenwer ken: Zweden,Engeland. Nederland, België, West-Duitsland. Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Italië. Mr. van Riel zette uiteen, dat Estec niet in het oosten van het land kon worden gevestigd, omdat de buiten landers als eis stellen, dat hun kinde- deren naar een internationale school moeten kunnen, terwijl de uitwisse ling in de groep wetenschapsmensen niet mag worden gehinderd door ver van een vliegveld te wonen. De ves tiging in Noordwijk houdt niet in. dat Estec op de omgeving is gericht, mr. Wilkens had de vrees uitgespro ken. dat Estec hooggekwalificeerde krachten uit de Nederlandse indus trie zou wegtrekken, mede door de internationale status, waaraan vrij dom van belasting is verbonden. Strijdig met streekplan Mr. Wilkens had ook gewezen op het recreatiebelang, dat door de ves tiging van Estec in Noordwijk opzij wordt gedrongen,terwijl juist dit jaar het streekplan bollengebied door de Kroon werd goedgekeurd. Gedeputeerde mevr. mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw vestigde de aan dacht op de procedurekwestie ,nu Es tec in Noordwijk is geprojecteerd, wat volstrekt in strijd is met het streek plan. De regering had met een nood wetje kunnen werken, maar heeft dit niet gedaan.. De gemeente Noord wijk heeft reeds goedkeuring voor bouw ten behoeve van Estec gegeven Advertentie ZUIVER WOLLEN NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA middels een ontheffing van het streekplan. Deze goedkeuring moet nog het fiat van Gedeputeerde Sta ten krijgen. Mevr. de Ruyter benadrukte, dat tegenover de staten, die het streek plan vaststellen, het hoogst onelegant zou zijn dit fiat te geven. Als de te bewandelen weg is uitgestippeld, dat de regering aan het provinciaal be stuur duidelijk moet aantonen, dat het een nationaal belang is, dat Es tec in Nederland en in Noordwijk komt. Tevens zal de provinciale ad viescommissie ermee akkoord moe ten gaan, dat de provinciale goed keuring wordt verstrekt en dat het streekplan wordt gewijzigd. Met de wijziging van het streekplan bollen gebied is nog zeker een jaar gemoeid. Het provinciaal bestuur wil dit plan thans tegelijk behandelen met het streekplan Oude Rijnmond, dat wordt voorbereid. Begin in januari Estec heeft de plannen voor ves tiging in Noordwijk zo opgezet, dat januari 1965 wordt begonnen met de bouw van het eerste gebouw, dat in 1966 gereed zal komen. Thans wer ken in Delft ongeveer 250 mensen bfj Estec. Over drie jaar zal de be vestiging in Noordwijk gereed moe ten zijn en zal het personeelsbestand zijn opgevoerd tot 800 man. Advertentie In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos! Neem direct Rheumin. Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 68 ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! te gaan, welke katholicisme. haar plaats is in de hedendaagse wereld De kerk erkent dat zij op het tijdelijk vlak niet zelden heeft getaald: door verbuiging van de jo den, vervolging van andersdenken den. ontketenen van godsdienstoor logen, miskennen van wetenschap pelijke resultaten die schijnbaar niet strookten met de Ipijbel en in wer kelijkheid veeleer niet strookten met wat aan verouderde wijsgerige stel sels verknochte exegeten in die bij bel meenden te lezen. Zonder haar doctrine te verlooche nen wil de kerk nu nagaan of een nieuwe verhouding tot de wereld der wetenschap mogelijk is. Zy geeft toe, dat er ook waarheid gevonden kan worden bij andersdenkenden- By niet -katholieken, by ongelovigen, by niet-christenen. Dit zijn ales dagen, die dertig jaar geleden volkomen ondenkbaar waren. In zekere zin beleeft de kerk van Rome de hervorming, zij het dan zonder haar leer te wijzigen, met er eeuwen vertraging Ook de geest der mensen, die die kerk leiden, ls anders geworden. Bij het noorden zeker, maar zelfs In Italië en in Spanje, de beide meest conservatieve burchten van het r.- Tuinbouwkassen als bollenvelden Kassen en warenhuizen, veelkleu rig en landschappelijk schoon als de bollenvelden. Dit is thans reeds te verwezenlijken. Wellicht een toeristi sche attractie, terwijl tevens agrari sche belangen worden gediend. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland werd dit beeld gistermiddag voorgetoverd door het Statenlid, de heer A. P. J. van der Weijden (KVP) uit Zevenhoven. Hij kwam op voor de belangen van de agrariërs, waar mee in het streekplan Rechter Maas oever naar zijn mening meer reke ning had kunnen worden gehouden. Zoals vele veehouders uit Noord en Zuid-Holland op hun grond een bestaan voor hun kinderen verze kerden door over te schakelen op bollenkweken, zo zal het ook moge lijk zijn in Zuid-Holland meer agrariërs een toekomst te bieden als er meer tuinbouw komt en er meer kassen en warenhuizen mogen worden gebouwd. De heer Van der Weijden had vernomen, dat de kassen niet meer wit behoeven te worden geverfd om de warmte te weren. Er is volgens hem een verffabriek, die voor dit doel de fraaiste kleuren verf levert. Daarmee zou zelfs kunstzinnig kun nen worden omgesprongen. Hij kon zich voorstellen, dat men kassen en warenhuizen langs de rijkswegen anders wilde hebben, dan die langs de rijwielpaden VROUWEN MET LIPPENSTIFT De 56-jarige Niels Olson heeft het grootste deel van zyn leven onder de bijen doorgebracht. Bijna dage lijks wordt zijn hulp ingeroepen om zwermen bijen te verwijderen bij wo ningen, elektrische centrales en zwem baden. Olson is namelijk hoofd-iem- ker van Johannesburg in Zuid-Afri- ka. Hij is zo vaak door bijen gestoken eens zelfs ongeveer duizend maal in drie minuten tijd dat hij een flinke dosis bijengif in zijn bloed schijnt te hebben. „Ik geloof dat ik nu dezelfde geur moet hebben als een bij, omdat ik de laatste vijf jaar steeds minder word gestoken. De bijen zwermen om mij heen, maar schijnen mij als vriend te beschouwen", zegt Olson. Hy trekt zijn neus op voor de traditionele „ruimtepakken" "an de iemkers en draagt alleen een korte broek, schoenen en beenkappen wan neer hij zich onder het bijenvolk begeeft. „Kleren veroorzaken transpiratie en de bijen zijn niet gediend van geurtjes. Zy worden er woest van en gaan tot de aanval over". Voor vrouwen, die kosmetica ge bruiken. geldt de waarschuwing: „blijf uit de buurt". „Lippenstift, parfum en haarlak schijnen de bijen in razernij te doen ontsteken", al dus Olson.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9