HIER ZUN DE WINNAARS VAN GROTE ROXY-PR JSVRAAG In Maastricht klinkt muziek en leven vele vreemde poppen Antiek"-rage heerst in de Bondsrepubliek ja graag! HOREN EN ZIEN IN GOEDGEMUTSTE STAD Poesjenellenkelder van Pieke Dassen: fantasie-wonder uitslagadvertentie ROXY-prijsvraag' .Pakt U maar in •>y Verleden tijd is nu mode en duur GEEN VERSCHILLEN MEER TUSSEN BEAMBTEN EN HANDARBEIDERS Waterpolonieuws Amerika ontwerpt een „vliegende onderzeeboot" Jongens pleegden tal van diefstallen SINT-NICOLAAS KOOPT AL ZIJN FOTO- EN FILMGESCHENKEN FOTO-CINE JAN WOLFSLAG N.V. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 november 1964 blad no. 31427 (Van onze correspondent) EEN stad van zangers is Maastricht, een stad van schilders en gebaarde leerling-schilders van de Jan van Eyck Academie of de Toneel Academie. Een stad met een oud en te klein ge worden Bonnefantenmuseum. waar men de Romeinse beeldhouw werken. die verleden jaar met een baggermolen uit de Maasbodem naar boven werden gehaald, op de krakende zolders heeft ge- yjj borgen. Een goedgemutste stad waar jonge schilders en dichters usici of beeldhouwers graag aan de tapkast staan in ..In den iden Voghel Struys" aan het Vrijthof of een boom-tot-diep-in- :n ie-nacht opzetten in ..Au Tribunal"aan de ingang van het Maas- ii trichtse ..Quartier Latin Intussen repeteert in het Staargebouw |ie Kon. Zangvereniging ..Maastereechter Staar", waar Koningin Juliana beschermvrouwe van is of speelt de ..Koninklijke Harmonie >an 1825 een korps in spectaculaire rode tunieken met bepluim- de sjako s. in het conservatorium. Eén van de ruim 20 korpsen, die ie stad onverwacht op een avond vol kopermuziek blaast. in Nederland houden de zoveel van muziek als in dit „zuidelijk buitenland". C 2|0nder de gaslantaarns op het mtmartre-achtige Onze Lieve ouweplein, trekt het blauwzwart ka uniformeerde muziekkorps „Sint- He ezep" voorbij en blaast luchtig de phit „Vous permettez, Salvatore Adamo. Vermoedelijk de muzikanten van dichter- ouwer Pol Chambille de Beau- h< ont „Peeceedebee" zegt de Maas- ^01 ichtse inboorling op weg naar in Sint-Ceciliafeest, waar erwten- 'Scep met kluif gegeten wordt. On- 1, eetbaar is de lengte van de irsten en onpeilbaar de hoeveel id liters snert die in november ln eaastricht door zang- en muziek- l renigingen en kerkkoren achter de L lopen wordt gelepeld. Daarbij irdt bier gedronken van een kwa- I^mburg trots op is" en it „dessert" van zo'n feestavond is n danspartij. Hardwerkende André Rieu 'erwijl de feest, werkt de lie ander zou bijv. André Rieu uien zijn. Een Haarlemmer van oorte met een Franse naam, die Maastricht dirigent van het Lim- 'gs Symphonie Orkest is. Een lurman in de muziek" van Willem pstek uit Amsterdam, die in zijn êcteurskamer van „de oude mu- tschool" vol ongeduld wacht op officiële opening van zijn ultra- odern Maastrichts Conservato- n. Met rond duizend leerlingen Limburg, de Belgische en Duitse ensstreek, al vóór de opening te ein. Met het Limburgs Symphonie 'leest Urvvtweg het L.S.O. ge- temd - André Rieu zo'n Bine 6C ngen in het winter- ndi boen. Verrassend voor bezoekers en usici is ieder jaar het „Camavals- ncert", dat februari 1965 de ■aalfde uitvoering beleeft. Solisten met het L.S.O. op het cancert- idium komen zijn o.a., Alexander ninsky (piano). Monique Haas liano), Wanda Wilkomirska (viool) mine Dacosta (piano), Mariette Wijk (piano). Tiborr Varga Leo Ketelaars (bas) of rijke van der Lugt (sopraan). PIEKE DASSEN ln zijn poesjenellekelder. Poesjenellenkelder in Oude Dinghuis Een één-mans bedrijf in de Maas trichtse toneelwereld is het poppen theater „Die Blauwe scuyte", van directeur-poppenspeler Pieke Das tevens een oorspronkelijk por tretschilder. De „poesjenellenkelder" Pieke Dassen is al jaren geves tigd onder de binten en balken van het oude Dinghuis in de Grote Staat. Achter het doek en décor van het Poppentheater in de donkere, gewelfde oer-oude kelder, vindt kind èn volwassene het sprookje. Het wonder van de fantasie in een vreemde, stille wereld. Daar staan, zitten, leunen, liggen en hangen de vreemdsoortigste wezens. Vele rij aan rij aan stevige spijkers. Sprookjesfiguren. Koningen en harlekijnen, bitsige huishoudsters en verwaande, buikige burgemees ters, domme gendarmes, feeën, prin sessen, drinkeboers met tomaatneu- zen, griezelige insekten, wonderlijke kevers en dieren. In de kabouter- kleine kleedkamer zijn ze dood. Zo dood als een deurnagel. Maar als Pieke Dassen in het keldergewelf de miniatuur schijn weipers op het pop- penkastpodium aanknipt en 'n pop op zijn hand zet, leven ze. Het bordeaurode gordijn gaat open in het „theater". Plots staat daar de befaamde Mariey, zo weggelopen uit de „Christmas Carol" of de handpop „Patus" uit Esmoreith. Ze buigen en wandelen, gesticuleren, kjjken je met bolle ogen aan en praten met een eigen stem. De stem van Pieke Dassen, die achter zijn koper-draadkleurige baard honderd stemmen in zijn keel heeft zitten. Al zijn fantasie-artiesten maakt hij zelf. „Ik heb er misschien wel 300 ge maakt. Uit de af zonderlij kste mate rialen. Als ik een mooie knoop bij iemand aan de jas zie, is die niet veilig." Zijn staaf- en handpoppen zijn gemaakt van oude lappen en kapotte ballen, van stukjes bont en zilver papier, van kettingen, kralen, ge kleurd karton, draadijzer, stukjes kristal of knopen. In 1953 zette de portretschilder de eerste pop op de hand. Hij werkte toen samen met Jean Nelissen, die naar Amsterdam ging. De sprookjes schrijft hij zelf: „De Prinses en de pepemoten", „Pietje Potlood", „Hans in wonderland", „Tafeltje dek je" of „Sprookjes uit duizend-en-een nacht", met proloog, eerste en tweede bedrijf en epiloog. Dat was zqn eerste poppenspel voor de televisie. De uitvoerheffing op tulpen en narcissen Met betrekking tot de kwestie van de heffingen bij uitvoer van afgesne den tulpen en narcissen bij export naar Duitsland is door het Pro- duktschap voor Siergewassen beslo ten twee verordeningen aan de mi nister van Landbouw ter goedkeuring voor te leggen. De eerste is een autonome veror dening, waarin de heffingen van 1 december a.s. af zullen worden gere geld. Aan deze verordening komt een einde zodra de heffingsbeschikking van de Europese Commissie in wer king treedt. Dat wordt de tweede verordening van kracht, die een verordening „in medebewind" zal zijn, gegrond op de EEG-regeling. De voorzitter van het produktschap krijgt van het bestuur de bevoegdheid het bedrag van de heffingen vast te stellen, maar dat zal uiteraard het door de Europese Commissie voorgeschreven bedrag moeten zijn. De verwachting is dat de Europese heffingsbeschikking per 15 december in werking zal treden. De volgende twaalf gelukkige winnaars ontvingen f 1000.- C. H. Colenberg, Amsterdam. G. J. M. Lips, Bennebroek. H. H. van Seeters, Breda. W. C. Meeuse, Delft. M. J. Pennekamp, Enschede. H. K. Bakker, Groningen. W. J. Giel, Hilversum. A. v. d. Veen, Leeuwarden. L. W. Immink, Rotterdam. A. Rietvelt, Utrecht. M. Gubbels, Weert P. E. Siebert Sr., Zwijndrecht. Tachtig prijzen van f 100.- gingen naar: H. J. Butter, Alkmaar. N. J. Schot, Alkmaar. D. Weme kamp, Almelo. H. B. J.v. Poppel, A'dam-Z. A. Schuling. A'dam. N. Hünneman, A'dam. L Signer, A'dam. J. H. Vlok, A'dam-O. V. d. Lubbe, A'dam-W. H. de Boer, Arnhem. Van Ling, Bakkum. R. Ambergen, Coevorden. E. Schmidt, Doetinchem. G. v. d. Sluijs, Dordrecht H. Dijkstra, Drachten. J. van der Wal, Drogeham. J. H. C. Snel, Eindhoven. A. E. de Vos, Eindhoven. P. A. J. Notten, Eindhoven. H. Legendal, Emmen. E. Weggemans, Emmen. J. F. M. Manders, Geldrop. J. M. Slabbe- koorn, Gorinchem. H. D. Questro, Gouda. J. Hoekstra, Gouda. A. Buis, Den Haag. W. A. H. v. Haasen, Den Haag. K. Butter, Den Haag. M. Brilleman, Den Haag. M. J. Hartman, Den Haag. Mej. J. Timmermans, Den Haag. J. C. Lucas, Haarlem. Warmerdam, Haarlem. G. B. Stupers, Haarlem. P. de Vries, Heerenveen. J. R. Arets, Heerlen. P. C. Kuiter, Heiloo. L H. Stein, Helden. C. H. v. d. Bos, Den Helder. J. v. d. Barg, Hengelo. G. Wilmink, Hengelo. D. Smit-Doeksen, Hoorn (Terschelling). W. v. d. Akker, Hulst. G. Oberman, Kampen. S. Hissink, Klarenbeek. Leon Claessens, Lamswaarde. R. v. d. Woud, Leeuwarden. R. M. Smits- Clifford, Leiden. J. Biesmans, Maastricht. J. H. Godding, Maastricht. G. Biesmans, Maastricht. J. Steyns, Margraten. W. Blomsma, Meppel. B. J. Lijnema, Middelstum. F. Borghans, Nieuwenhagen. J. V. Senn van Basel, Nijmegen. H. Querido-Pimentel, Oegstgeest. A. v. Tilburg, Ossendrecht M. v. Huuksloot, Oud-Alblas. D. J. v. Zwol, Oudeschoot J. v. d. Giessen, P.apendrecht. L P. van As, Rotterdam. J. de Wit, Rotterdam. W. C. Th. Middelplaats, Rijswijk. S. v. d. Meer, Sint Nicolaasga. A. Korevaar, Stolwijk. D. Ramaekers-Arets, Susteren. S. M. Huizinga, Tiel. L. Heerdink, Tilburg. Mej. M. Schollaert, Tilburg. Mej. R. v. d. Wéri, Tilburg. C. Jansen, Utrecht G. J. Leendertse, Vlissingen. B. J. E. Grobben, Voorschoten. L Vaessen-Nijsen, Weert W. Hulsbergen, Weert. Mej. K. Scholtens, Winterswijk. Verandert de Duitse smaak? Dringt het pluche de woningen weer binnen en verdrijft de nuchtere zakelijkheid van moderne meubels? Het lijkt er op. Nee, het is al het geval. Het grote ver langen van de hedendaagse Duitser gaat uit naar een eigen, com fortabel huis weg uit de flat in de grote anonieme woonblokken. Een eigen huis met een imitatiepark Engelse gazons, een ruim terras en braaf-Duitse tuinkabouters. Het woord bungalow heeft een magische klank. Een bungalow schuilgaande achter heesters en bomen, een zwembad in de tuin, op het terras de schommelstoel bekend uit Holly wood-films dat is de droom van honderddui zenden goed-verdienende mensen in de Bondsrepubliek. Statusdrang Slechts een droom? Neen al honderdduizendvoudige werkelijkheid. Men behoeft maar even de grote steden uit te rijden naar de buitenwijken en voorsteden om de vele landhuizen met grote glazen deuren en smeedijzeren hek ken te zien. Huizen waarin de Gothi- sche Madonna steevast aan de wit- gesausde muur hangt., waar melan cholieke boedda's uit gesoigneerde hoekjes kijken, waar ikonen uit de Czarentijd of kakimonos schering en Paillettenylons HÉÉL LANG LANG HÉÉL elke goede zaak heeft ze! ook naadloos -■ gg in. plain en micro I. Bij motorenfabriek Althoff N.V. De directie van het motoren- bedrijf G. Olthoff N.V. in Ca- pelle aan de IJssel maakt deze week een eind aan een groot aantal verschillen tussen de ar- beidersvoorwaarden voor de handarbeiders en die voor de be ambten. De directie van het motorenbedrijf meent, dat de verschillen tussen handarbeiders en beambten in het bedrijf in de loop der jaren zinloos zjjn geworden en daarom opgeheven moeten worden, al wil zjj geen totale gelijkschakeling van alles en ieder een. Ze heeft besloten, de betalings termijn voor alle werknemers op vier weken te stellen, de prikklokken af te schaffen en de salarissen, arbeids voorwaarden en regelingen over de hele linie op elkaar af te stemmen. De functies van alle personeelsle den zijn in het bedrijf opnieuw be keken en in één doorlopende rangor de gezet. In de negen functie-klas sen die zijn gecreëerd, worden hand arbeiders en beambten niet meer af zonderlijk ingedeeld. De salarisscha len zijn gebaseerd op leeftijd en „functie-jaren", zodat bij de belo ning ook rekening kan worden ge houden met de ervaring van de werknemers. Ook de uitkeringen bij ziekte, ongeval en overlijden en de daaraan verbonden regelingen zijn voor beide groepen werknemers het zelfde geworden. Dit geldt j!ag zijn evenals rococo-stoeltjes la Sanssouci. Er is geen styi of de industrie maakt hem na. De dynamische drang naar sociaal prestige, naar „status" ontplooide al zijn verleidingskunsten. De motten- kist viert haar comeback. Uit eigen familiebezit geredde kostbaarheden uit hout, steen of brons vormden in vele gevallen de grondslag voor een „koninklijke, voorname" atmosfeer binnen de eigen burgerlijke vier wanden. En wie dat niet heeft wel die kan al dergelijke dingen immers gaan kopen Geld speelt geen rol Aanvankelijk waren uitdragers en antiquairs ietwat verbaasd over de in maatkostuum gestoken, een Mer cedes besturende nieuwe klandizie. De goed-geklede heren en dames haalden duistere spelonken over hoop: „we zoeken een echte Vlaamse keukenbank. „Heeft U die?" „Of een chique provenqaalse vaas met ingebouwde zonnewijzer". „Oh, maar U heeft wel een boedda met een smaragd in zijn navel?" „Pakt U Geld speelt geen rol. Niet gauw daarna kwamen de velen, die in een Volkswagen rijden en gretig en regel matig de vele geïllustreerde bladen lezen, en die daaruit antiek „in" is. Slinkende voorraden De voorraden slonken snel. Daar om trokken de uitdragers het land op, naar de boeren die allang hun beste kamers en keukens hadden ont- vroeger". van ouders zolders en schuren of ren met de daan van alle spullen, Wat zij hadden geërfd en voorouders was naa: kelders verbannen, naai tuinhuisjes. De boeren v tijd meegegaan en hadden de melk- kast van hun betovergrootmoeder al lang afgeschaft. Nu rommelden de handelaren op zolders en vlieringen en in kelders van boerderijen en landgoederen. Tot grote verbazing van de boeren wilden die mensen alles kopen het deed er niet toe of het wormstekig of verroest was. Integendeel, hoe meer hoe beter. De opkopers telden flinke bedragen neer. Het duurde trouwens niet lang of uitdragerijen verhuisden naar de betere winkelstraten, waar men dan de naam „antiquair" ging dragen. De antiek-rage heerst in West-Duits- land thans even heftig als griep. De rommelmarkt is in de mode. Sprookjesprijzen Sprookjesachtige prijzen worden gevraagd en betaald. En de vraag stijgt al meer en meer. De antiek beurzen in München en Stuttgart werden bedevaartsoorden voor dui zenden. Alles uit „oma's tijd" is „in". Alles wat in de 17de, 18de en 19de eeuw aan krullen en kronkels, aan tierelantijnen en stijlgrapjes werd bedacht en vervaardigd, wordt grif verkocht. Is het een reactie op elektronische breinen, automatisering en robots dit verlangen naar krullen en ver siersels, naar schoorsteenmantels met wapens, naar kandelaars, naar por- celelnen popjes en oude amovars? Kooplust niet uitgeput Verleden tijd" is duur. De zeer begeerde meubelen uit Luik uit de 18de eeuw brachten op een veiling in Keulen 1800 tot 12.000 D.M op. Voor Nederlandse meubels uit de 18de eeuw telt men even grif 6 000 tot 32.000 D.M. neer. Alle voor werpen uit koper hiervan wordt veel uit Nederland ingevoerd uit tin en brons telt men honderden marken neer. Particuliere verzame laars kijken niet op geld. Op een veiling in Hamburg gingen een gilde- kan en een gildebokaal voor 380 resp. 460 D.M. van de hand. De kooplust is nog lang niet uit geput. Kostbare kannen uit Meissner porcelein zijn onder de 30.000 mark niet te koop. Houten beeldjes als ze maar heel oud lijken en de spo ren van voorbije eeuwen vertonen brengen 15.000, 18.000, 25.000 en zelfs 36.000 D.M. Houten tempel- paarden uit India, Chinese aquarel len en tuinvazen alles brengt fa belachtige prijzen. Naar Delfste te gels bestaat enorme vraag. Voor uit een Romeinse villa opgediepte vondst een paar enorme leeuwen die eens een zuil droegen moest de koper 75.000 D.M. neertellen per stuk wel te verstaan. De volgroeide mon sters wogen per stuk liefst 250 kilo- Echt iets om bij de open haard te plaatsen. Voor de Leidse teams in de winter- competieie waterpolo van de KNZB staan er deze week slechts drie wed strijden op het programma. Het he renzevental van de Leidsche Zwem- club moet het zaterdagavond in de Overdekte opnemen tegen het Am sterdamse Het IJ, terwijl de dames- ploegen van LZC en de Golfbrekers dinsdagavond in het water komen. In het Haarlemse Sportfondsenbad zal LGB de nodige tegenstand onder vinden van Njord '59 en gaan de door invalsters verzwa kte LZC-dames te gen NVA wel de derde nederlaag in successie tegemoet. De Amerikaanse plan zich uit te rusten met een „vliegende onderzeeboot" en heeft in verband daarmee een contract van 36.000 dollar gesloten met de „General Dynamics Corp", die een studie van het project zal maken. De voorlopige studie kan mogelijk reeds in Juni van het volgend jaar voltooid zijn, maar men verwacht, dat het nog wel geruime tijd zal duren voor met de uitvoering van het project kan worden begonnen. Het toestel zou zich op een diepte van 8 tot 22 meter onder water met een snelheid van 5 tot 10 knopen kunnen voortbewegen en in de lucht een snelheid moeten kunnen berei ken van 275 tot 420 kilometer per uur. Het gewicht ervan zou ongeveer 600 kilogram moeten bedragen. BASKETBALL TBS tegen Slotermeer Na een week rust treed Bona Stars morgen tegen het Amsterdamse Slo termeer aan. Geen gemakkelijke te genstander voor de Leidenaars. Im mers, de Amsterdammers zijn door hun groot enthousiasme en doorzet tingsvermogen zeer moeilijk te ver slaan. Het zwakke punt van Sloter meer is echter de schotvaardigheid, zodat een kleine Bona Stars-zege wel in de verwachting ligt. Opstelling: K. Pley, A. de Jong, H. van Haver, H. Kaper, C. den Hol lander, Th. Bark, H. van Mameren. Het programma luidt: Vandaag: Punch 2—TBS 2 (21.30). Zaterdag: TBS 1 (d)Esso 1 (14.30); TBS 4—Fortuna D 1 (15.30) j Vodo bTBS c (19.15); Slotermeer TBS (21.45). Zondag: TBS b—Vodo a (12.30)j Jumpers 1—TBS 3 (13.30); TBS d— Argus b (13.30). (Van onze Rotterdamse correspondent) Twee rechercheurs van de zeden- en kinderpolitie in Rotterdam hebben een goede vangst gedaan door de aanhouding van twee jongens van 16 en 17 jaar, die in het Zuiderpark rondliepen met zwaar-kaliber luchtbuksen en de rechercheurs bij nadering toe riepen: .Staan blijven of wij schieten jullie neer!" En der jongens gooide de lucht buks over de singel zwom naar de overkant en maakte zich met de luchtbuks uit de voeten, de andere jongen werd meegenomen naar het bureau Charlois, waar men aan de weet kwam wie de ander was ge weest. By de huiszoeking by de jon gens werd een waar arsenaal van luchtdrukpistolen, luchtbuksen, stil- letto's, dolken, handboeien en ploer tendoder gevonden. Bij verhoor be kenden zij twee inbraken aan de Pas- calweg waarvoor resp. 10.000 gulden en 13.000 gulden werd gestolen. Ook Bij de jongens zelf en bij de ou ders thuis kon een bedrag van 9400 gulden in beslag worden genomen. Een bedrag van 4.000 gulden was. zo verklaarde de moeder van een der jongens, aan een vriend (een 21-ja rige classificeerder) meegegeven, die er met een meisje van 17 jaar van door was gegaan. Deze twee jongelui werden in Driebergen opgespoord, waar by verhoor bleek, dat zij het geld in de bossen bij Maam hadden verstopt. bij Breestr. 123 - Noordeinde 30 - Haarlemmerstr. 102 t.o. Stadhuis - Telef. 24670 - naast BATA Telefoon 218S1 Telefoon 32778

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7