NOG VOOR 1970 WEDDE VOOR DIENSTPLICHTIGEN Gave filmkunst van Louis Malle Films van deze week in Leiden f Uitstekende defensie-nota oogst veel lof Spoedig vrijstelling voor derde zoon? EEN STERK STAALTJE NOORSE JAEGER SPORTSOKKEN 1,69 Komen en gaan van Oosteuropeanen in de Franse hoofdstad Welk systeem voor kleuren - televisie Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 november 1964 Derde blad no. 31427 (Van onze parlementaire redacteur) Minister De Jong (Defensie) wil nog in de lopende kabinets periode - dus vóór 1970 een begin maken met de invoering van wedde voor dienstplichtige militairen ter vervanging van de soldij. De bewindsman zei gisteren in de Tweede Kamer onder de indruk te zijn van de vele pleidooien voor de invoering van een wedde voor dienstplichtigen overeenkomstig het beloningsstelsel voor het be- roepspersoneel. De bewindsman vroeg echter be grip voor zijn eigen positie in he kabinet. De salariëring van he dienstplichtig personeel hangt nauv n met de taakverdeling tussen dienstplichtig en beroepspersoneel de krijgsmacht. Deze verdeling thans in een overgangsstadium. Er zullen in de toekomst minder dienst plichtigen nodig zijn. Met deze andering hangt de salariëring Grote bezwaren Minister De Jong had daarom gro te bezwaren tegen de gisteren door de Party van de Arbeid inge diende motie, waarin de regering ge vraagd wordt om in afwachting van definitieve invoering van het weddestelsel voor dienstplichtigen, reeds op 1 januari 1965 de soldij te verhogen. Grote bezwaren had de bewindsman ook tegen een an- dere socialistische motie, waarin ge vraagd wordt om een algemene ver korting van de diensttijd in plaats in een ruimer vrijstellingsbeleid. De minister gaf toe, dat de toe komstige lichtingen door de naoor logse geboortegolf groter zullen zijn dan de huidige lichtingen. Maar het .aantal opgeroepenen ls nu nog steeds 'Kte klein. Er wordt nog steeds voor uit gegrepen op volgende lichtingen, zette de bewindsman uiteen. Een aantal jaren geleden was deze „voor uitgreep" meer dan 50.000 man, zo- ciat een hele lichting eigenlijk een te vroeg werd opgeroepen. Nu ls ALLE MATEN NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 de „vooruitgreep" nog 24.000. In 1966 zal het jaarlijkse aanbod gelijk zijn aan de vraag en dan ontstaat dan ook de mogelijkheid om andere normen te hanteren. Vrijstelling Uit de woorden van de minister viel af te leiden, dat hij de voorkeur geeft aan een ruimer vrijstellingsbe leid boven verkorting van de dienst tijd. Maar over dit vraagstuk zijn verschillende adviezen gevraagd die nog niet binnen zijn, zodat de mi nister niets concreets kon meedelen. Wel liet hy duidelijk blijken dat hij nog vóór 1 januari 1965 wil beslissen over de vraag of de derde zoon vrij gesteld kan worden. Waarschijnlijk zal de beslissing gunstig zyn. Vooral de KVP, die jarenlang heeft geijverd voor vrijstelling voor de derde, en eventuele volgende zo nen heeft geijverd was bijzonder in genomen met de mededeling van de minister. Het gevolg was, dat deze fractie evenals alle andere regerings gezinde fracties hun steun ontzeg den aan de diensttydmotie van de socialisten. Minister De Jong had zich trouwens krachtig verzet tegen deze motie. Samen met de begroting zullen de beide moties volgende week dinsdag in stemming komen. Maar het staat nu al vast dat ze alle twee met grote meerderheid verworpen zullen worden. Slechts de pacifisten en de communisten zullen er met de socialisten hun steun aangeven. Oefentoelagen De minister had nog een paar prettige mededelingen voor de ka- en voor de Nederlandse dienst plichtigen: volgend jaar wordt er een begin gemaakt met de rechtsbasis >or sociale voorzieningen. Dezer dagen zal voorts een verho ging van de oefentoelagen van kracht worden. Zo zal voor de dienst plichtige soldaten deze toelage van 25 cent per dag gebracht worden op f 1.25. Minister De Jong en staatssecreta ris Haex zijn er gisteren met weinig moeite in geslaagd de kritiek op de gedeeltelijke verwapening van de Centurion-tanks te weerleggen. Dat niet alle tanks, doch slechts twee vijfde deel met de nieuwe vèrdragen- de kanonnen zal worden uitgerust, is spraak doen. geen kwestie van tactiek, windslieden. geldgebrek maarrikaanse Polaris-onderzeeboten. Na verzekerden de be- Over de MLF liet minister Jong vrijwel niets los. Het rapport van de NAVO-werkgroep is nog niet klaar, zei hij en dus is het prema tuur om er nu al over te praten. Een volledig oordeel over de militaire waarde kan nog niet worden gege ven. De minister ontkende, dat de Koninklijke Marine van het begin af aan niets voor een multilaterale kernmacht had gevoeld, zoals door enkele Kamerleden woensdag verondersteld. Suriname De verdediging van Suriname is volgens minister De Jong in orde. Er is wel aan gedacht een echt oor logsschip naar dit Rijksdeel te stu ren in plaats van een openemings- vaartuig, maar de situatie eiste dit niet. Er kan trouwens heel snel oorlogsschip uit Nederland of de An tillen naar Suriname worden gezon den, als er iets gebeurt. Minister De Jong zei dat de Surinaamse regering geheel akkoord gaat met de getrof fen regeling. Dat Suriname eer eigen leger wil hebben en gedreigd heeft uit het Koninkrijk te stappen, als het zfjn zin niet krijgt, ontken de de bewindsman. De eerste Nederlandse nucleaire onderzeeboot zal waarschijnlijk 1971 gereed zijn, zo bleek uit de dedelingen van staatssecretaris Van Es (Marine). Het zal een boot zyn die bestemd is voor de bestrijding andere nucleaire onderzeeboten. Het vaartuig zal derhalve geen stra tegische taak hebben en heel anders worden bewapend dan de Ame- Twee ton verduisterd Eis 2 jaar tegen procuratiehouder Tegen een 41-jarige procuratiehou der, die heeft bekend de afgelopen zeven jaren ten nadele van zijn werkgever, een Rotterdamse verzeke- ringsmaatschappü, door middel var manipulaties met giroformulieren ei postwissels een bedrag van ruin f 200.000 te hebben verduisterd, heeft de officier van Justitie bij de recht bank in Rotterdam, nu*. B. van der Meulen, een gevangenisstraf twee jaar en negen maanden met aftrek (vijf maanden) geëist. In 1957, hij was toen al zestien jaar in dienst van de verzekerings maatschappij, begon de procuratie houder gefingeerde bedragen in t< vullen op blanco of reeds ingevulde giroformulieren, waarmee aan vt kerden schade-uitkeringen werden betaald. Voorts maakte de procuratie houder zich talloze malen aan duistering schuldig, door binnen gekomen postwissels te innen en he geid in eigen zak te steken. De rechtbank zal over 2 weken uit- liej aen Russen weg bij film over Churchill i Neder- 98|e Russische ambassadeur land en zyn echtgenote, 59 Toegarinow, hebben eergisteravond halverwege de Nederlandse gala première van de Britse documen- ""laire over het leven van Winston Churchill, „de grote uren", uit pro- lest de zaal van de Haagse „Euro cinema" verlaten. „Omdat de film geen objectief beeld geeft van de 1 rol van het Sowjet-volk in de tweede wereldoorlog" zo heeft een 01 legsman van de Russische ambas- lade gisteren verklaard. galavoorstelling werd bijgewoond door Koningin Juliana en vele bui tenlandse diplomaten, o.w. de Brit se ambassadeur, Sir Peter Garran. en neemt aan dat de Russische am bassade aanstoot heeft genomen ^Saan het gedeelte in de film, waar in in Churchill de Russen met kroko- )5 dillen vergelijkt: „Je weet nooit of .it je toelachen of op het punt staan je te verslinden". (Van onze Parijse correspondent) Na kortgeleden in het NAVO-pa- leis zo'n tweehonderd parlementa riërs uit het eigen Westelijke kamp te gast gehad te hebben, is Parijs, ter wille van de politieke symmetrie, dezer dagen weer eens knooppunt van diplomatiek verkeer met Oost- Europese ministers. Vlak na elkaar hebben de ministers van Buiten landse Zaken van Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakye en Bulgarije hun opwachting aan de Quai d'Orsey ge maakt om hun Franse collega Couve de Murville te ontmoeten. En boven dien vertoeft sinds vorige week de Roemeense vice-premier Alexandre Biriadeanoe in de Franse hoofdstad, waar hy al door staatsminister Pa- lewski (die door De Gaulle met het wetenschappelijke atoomonderzoek is belast) met enige ophef werd ont vangen. Hoewel dat „va et vient" van com munistische bewindslieden officieel alleen wordt gemotiveerd door de Franse voornemens de economische bonden met het Oostelijke blok wat nader aan te halen, lykt men, alleen al vanwege hun aantal en het tijdstip hun komst, toch ook wel een zeker politiek belang aan hun be zoek te mogen hechten. Economische politieke en militaire overwegingen pleegt generaal De Gaulle trouwens nooit al te scherp van elkaar ge scheiden te houden. Het handelsverdrag, dat Parijs >rige maand, onmiddellijk na Chroesjtsjows val, met de nieuwe Russische machtshebbers sloot, dient, waarschijnlijk, als model voor de ak koorden die nu ook voor andere Oosteuropese staten ontworpen wor- Ook die landen zullen net als Rusland vermoedelijk op ruime kre dieten mogen rekenen, waarvoor de Sowjet-Unie een termijn van zeven jaren wist te bedingen. De Fransen hebben ingezien dat de Oosteuropese markt een royaal afzetgebied voor hun produkten, voornamelijk auto's en fabriekinstallaties, kan openen, hoewel ze ook hier de Westduitsers weer als geduchte concurrenten op hun weg ontmoeten. Doch deze contacten met de Bal- kansta-ten worden zeker niet alleen verklaard door het Franse verlan gen de Westduitse kapers op die kust van repliek te kunnen dienen. In zijn recente rede in Straatsburg heeft president De Gaulle duidelijk gemaakt, dat het Europese Europa, dat hij nu weer na wil streven, ook als magneet moet dienen voor de landen achter het ijzeren gordijn, die zich uit de ideologische greep van Moskou pogen te bevrijden. En in datzelfde verband valt eveneens ge wag te maken van de toespelingen, die de generaal eveneens in Straats burg deed op een Europese atoom- macht, die in de plaats zou moeten treden van de Amerikaanse-Duitse M L.F., waarvan verder bijna niemand weten wil en die daarom steeds wa ziger vormen lykt aan te nemen. Die Franse M.L.F. is overigens ook al object geweest van het be zoek, dat de Franse ambassadeur in Bonn op Erhards initiatief by de kanselier heeft afgelegd. Of er ten aanzien van de Europese atoomver dediging werkelijk een Frans tegen voorstel op het vuur staat of dat De Gaulle in Straatsburg alleen maar weer eens een proefballon heeft opgelaten, is ook in Parys nog moei lijk met enige zekerheid vast te stel len. Daarentegen lijkt het niet on waarschijnlijk dat de nieuwsgierig- beid van de Bondskanselier nog wel wat extra werd geprikkeld door al die Oosteuropese excellenties die nu in Parijs komen opdraven en die Bonn een reden temeer vormen alle plannetjes van de vindingrijke Franse generaal maar liever scherp iii het oog te blyven houden. 1971 zal Nederland zeker deze onderzeeboten moeten aanschaf fen. Staatssecretaris Den Toom (Luchtmacht) had niet veel moeite zich te verdedigen tegen de aanmer kingen op zijn beleid. Hij wees er op, dat het aantal vlieguren nog steeds ruim voldoende is voor de vliegveilig heid en dat onze Luchtmacht één van de modernste is in West-Europa. Van „fatsoenlijke armoede" zoals de socialist Wierda woensdag had ge zegd, is volgens de heer Den Toom bij de Luchtmacht helemaal geen sprake. Gemakkelijk Zelden hebben de bewindslieden van Defensie het by de verdediging van hun begroting zo gemakkelijk gehad als minister De Jong en zijn drie staatssecretarissen het de afge lopen twee dagen hadden. Voor een groot deel was dat het gevolg van de uitstekende kwaliteit van de De fensienota, waarvoor het viertal be windslieden dan ook veel lof ont ving. Diplomazwemmen Een aantal leden van eniging „De Zijl" heeft in het Zwei- landbad om diploma's gezwommen. Het diploma A werd behaald door: Marry Montagne, Greetje Schreuder, Corry Montagne, Irene Haasbroek, An ja Sieval, Hans Rodenburg, Nico Olivier, Bram Siera, Lucas Koenen, Aad he Vos, Jos Bavelaar, Bob Schrama, Ton Bavelaar, Tonny v.d. Broek, Peter Rodenburg. Het diploma B werd behaald door: Willy Keyzer, Merike Zaalberg. Ka rin Bergman, Tineke Fallaux, Marjan Fallaux, Beppie Ju, Hanja Fopma, Jan Steen, Jurco Planjer, Hans Klink Henny Schouten. Het opnemingsvaartuig ,,Snel~ lius" van de Kon. Marine ver- laat Willemsoord voor een expe ditie naar de Atlantische Oceaanwaar gedurende elf maanden over een afstand van 72.000 kilometer metingen van allerlei aard zullen worden ver richt. DRIE JUBILARISSEN BIJ NIEUWENHUIZEN By N.V. Nieuwenhuizen worden dinsdag 1 december drie jubilarissen gehuldigd. De heren F. Schouten, L. Menijn en G. Spierenburg, zullen op deze dag het feit herdenken, dat zy veertig jaar geleden in dienst van dit bedrijf kwamen. Lustrum dispuut Maandag as. zal het Leids theo logisch dispuut FFF-Nemo SSS het veertiende lustrum vieren. Na de ont vangst van de reünisten in de och tenduren, een gezamenlijke lunch en een rijtoer, zal dr. J. L. Springer in de Gewelfkamer van de Academie, een lustrumcollege geven. Voorts vindt des middags een receptie plaats waarbij tevens de actie geopend zal worden voor het African Literature Centre. Na een diner vindt een werk vergadering plaats. (Van onze Hilversumse correspondent) Van 7 tot en met 10 december zal in hotel Gooiland in Hilversum een werkvergadering worden gehouden door een ad hoe-groep voor kleurentelevisie. De landen die in deze commissie zitten zijn: Frankrijk, Duitsland. Italië. Engeland. Zwitserland en Nederland. De grote moeilijkheid is op het ogenblik een keuze te maken uit één van de drie bekende systemen van kleurentelevisie, namelijk het Ameri kaanse N.T.S.C., het Franse S.E.C.A.M, of het Duitse P.A.L. Ne derland en Engeland zijn geporteerd voor het N.T.S.C.-systeem, waarmee de meeste ervaring is opgedaan: ook by Phüips in Eindhoven. Engeland wil in 1967 kleurentelevisie brengen, en moet voor die tijd een systeem hebben gekozen. Men wil nu in Hil versum komen tot een Europese keuze. Men zal er evenwel altijd rekening Expositie in „De Ruif" Van zaterdag a.s. tot 24 december exposeert Hans Götze zijn werken in „De Ruif", Janvossensteeg 59. De opening vindt 's middags te 2 uur plaats. mee moeten houden, dat Amerika en Japan (de enige landen thans met kleurentelevisie) het N.T.S.C. hebben gekozen. Dit is o.a. van be lang bij het overbrengen per satel liet van Amerika naar Europa. Er zijn ook nog specifiek Nederlandse problemen, zoals de ondertiteling, een kwestie die in andere landen nage noeg niet ter sprake komt. In Amerika zijn dit jaar 1,3 mil joen kleurentelevisietoestellen ver kocht, zodat er thans in de V.S. 3 müjoen van deze toestellen staan. Eind 1965 schat men dit aantal op 5 miljoen. Japan heeft er al 25000. Het Amerikaanse avondprogramma is thans voor tweederde in kleuren. Kleurentelevisie is voor de omroep niet veel duurder dan zwart-zwit: filmopnamen kosten ongeveer 15 pro cent méér. een directe uitzending slechts tussen de vijf en de tien procent. JEANNE MORE AU IN LES AMANTS STUDIO Het heeft vrij lang geduurd voor de filmkeuring „Les Amants" voor vertoning in ons land vrij gaf. Enkele herkeurin gen bleken nodig om deze film de Nederlandse bioscopen te krij gen. Maar nu is het zover. Tot be grijpelijke vreugde van de echte filmliefhebbers. Zij kunnen zich weer laven aan het talent van Louise Malle. Zijn filmisch raffi nement en artistieke fijnheid ge ven al zijn produkten een eigen gezicht. Met een subtiel gevoel voor schoonheid creëert hij een harmonische keten van gave beelden, die een indringende zeg gingskracht hebben. Zijn poëtische vormgeving preva leert ook in de scène tegen het de, waarin Louis Malle met kunst zinnige vrijmoedigheid verder gaat dan de filmkeuring voor Nederland toelaatbaar achtte. De vrouw, hy onze aandacht vraagt, geeft zioh dan volledig over aan de derde man in haar leven. Zij noemt het .liefde". Is dat wel het juiste woord? Louis Malle laat het in het midden. Niet zeker De Jeanne, die hij schildert, is ner gens zeker van. Van niets en nie mand. Het allerminst wel van haar- Haar huwelijk is geen succes, i terecht gekomen in de tredmo- zan de sleur. Toch voelt ze ja loersheid jegens de krant, waaraan haar man als eigenaar teveel tyd en aandacht geeft. Ze verveelt zich en zoekt verstrooiing bij een vriendin in Parijs. Daar ontmoet ze ook een an der; man. Ze werpt zich in zijn ar men. Liefde? Ze denkt van wel, maar toch knaagt een onbestendige angst aan haar gevoelens. Angst waar voor? Twijfelt ze aan de diepgang van deze verhouding. Dat blijkt dan terecht. Want niet veel later meent ze alweer de ware liefde te hebben gevonden bij een toevallige passant, die ze aanvankelijk allerminst warm bejegent. Aan zijn zijde stapt zij uit het leventje, dat ze tot nu toe heeft geleid. Het geluk tegemoet? Louis Malle laat ons en Jeanne in het on zekere. Wij nemen afscheid van een vrouw, die wyfelt tussen lach en traan. Expressief Brug over Kwai film van klasse TRIANON „The bridge on the river Kwai" is voor de tweede maal in Leiden: dit heldenverhaal is op nieuw een zegetocht door ons land begonnen een bewijs dat het een film van klasse is. Het verhaal speelt zich af ln Birma ten tijde van de laatste oorlog. Brit se krijgsgevangenen moeten in een Jappenkamp een spoorbrug over de rivier de Kwai bouwen, wat ze, voor al dank zij het heroiek optreden van hun commandant, vakkundig doen. Maar als de brug ten slotte gereed is een solide bouwwerk waarop de Britse commandant-in-krygsge- vangenschap niet weinig trots is en de eerste trein in aantocht ls. tracht een groepje Amerikanen de brug op te blazen. Dit verijdelt de commandant op het nippertje, waar bij hij ernstig gewond raakt. Maar dan komt hy tot het besef, dat hij door de bouw van de brug zyn vij anden, de Japanners, heeft geholpen en met een laatste krachtsinspan- I* ning, blaast hij zyn eigen bouwwerk zelf op. Precies op het goede moment: de brug stort mèt de trein in de Kwai. Alec Guiness, Wüliam Holden en Jack Hawkins spelen voortreffelijk de hoofdrollen in dit lange, boeiende schouwspel in kleuren. mtiiiinn JEANNE MO RE All maar uitzonderlyk expressief. Deze actrice, die eens de raad kreeg haar filmdromen maar aan de kapstok te hangen, heeft zich ontwikkeld tot een weergaloos talent met een unieke begaafdheid om gevoelens tot uiting te brengen. Aan de kunstenaar Louis Malle was het wel toevertrouwd daar op knappe wijze gebruik te maken. ii!iifiiiiii!iiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii7i Geheim agen t 117 Strijd tegen complot Vliegramp Advertentie Die onzekerheid, dat onbestendige in het wezen en willen van die uiter- lyk zo zelfverzekerde \rouw heeft Louis Malle op byna tastbare wyze gestalte gegeven. Hy had daartoe een zeldzaam gevoelig medium in de per soon van Jeanne Moreau. Niet mooi, LL'XOR „Mysterie om vlucht 22" (Fate is the Hunter) is het re- onderzoek naar de oor- LIDO Geheim agent OSS 1171 zaak van een vliegtuigramp, waar- vertrekt naar Bangkok om een zaak af te maken die zyn voorganger door voortijdig overlijden niet heeft kun nen beelndigen. Het betreft hier een duivelachtig complot om een groote gedeelte van de mensheid uit te roei en door middel van een nieuwe pest bacil. De organisatie zit zo op het oog feilloos in elkaar, maar onze i in Bangkok is nu eenmaal geen kleintje vervaard. Elk schot dat uit zijn pistool komt ls raak en ook in Judo en jiu jitsu bleek hij van wereldklasse te zyn. Een zeer mooie vrouw alle geheime agenten blij ken vooraanstaande rokkenjagers te zyn brengt hem via allerlei om wegen tenslotte naar het laboratori- van de organisatie, waar agent OSS 117 een wilde opwindende jacht op de leider begint. Hij slaagt er natuurlijk in om de man om het le- leven te brengen. De film is met de dit soort produkten gebruike lijke spanning vaart en vlotheid ge maakt. bij 53 personen om het leven kwa men. Het enige dat men weet is dit: direct na de start vloog de rech termotor van het straalvliegtuig in brand, kort daarna rinkelde het al armsein van de linkermotor, een noodlanding werd voorbereid, waar na het daiocontact uitviel en de machine trachtte te landen op een stuk strand, daarbij een pier raakte en in brand vloot. Tijdens het onderzoek worden al gauw twee mogelijke oorzaken van de ramp geëlimineerd: een mechanische fout. Het blijkt i meüjk dat er niets aan de hand is geweest met de linkermotor. De enige mogelijkheid die dan nog overblijft is een fout van de piloot. Een vriend van de piloot, een der directeuren van de betrokken luchtvaartmaatschap pij. weigert dit te geloven en besluit tot een complete reconstructie van de fatale vlucht. Dank zy de mede werking van een stewardess die als enige de ramp had overleefd, komt dan de ware oorzaak aan het licht, Dit even oorspronkelijke als interes sante gegeven is sober uitgewerkt. De hoofdrollen worden vertolkt door Glenn Ford, Rod Taylor, Nancy Kwam en Suzanne Pleshette.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5