alles izkan met cElalaiiür velpon EALCjjTE_N mmX* Transport der verdoemden IsïfSK .Jllivis: SBSS2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 Oorspronkelijke roman door WOLFGANG ALTENDORF 11) Sehwerdtfuss hield glimlachend de deur open. Bleckmesser groette en verliet het vertrek. Steinlein volgde hem. De kamer van Fraulein Pill- mann was leeg. Haar diensttijd was verstreken. Eindelijk eens iets anders, luite nant, zei Steinlein. Hij legde de vlakke hand tegen de keel. De hele winkel zit me langzamerhand hier. Ik neem aan, dat u me uitgekozen hebt? Ja, antwoordde Bleckmesser. Precies op tijd, zei Steinlein lachend. Hoezo? Ik heb de idee dat hogerhand zich voor mijn firma onder het dak interesseert! Steinlein blies tussen de tanden. Onwaarschijnlijk bij de huidige situatie aan het front. Nee, zeer waarschijnlijk zelfs, sprak Steinlein tegen. Wanneer het grote naar de haaien gaat, houdt men zich met kleinigheden bezig. Men verlangt dingen van mij, die ik met mijn ge weten niet in overeenstemming kan brengen. En wat kan ik doen? Hij knikte in de richting van de kamer ran de adjudant. Toen ik de eer- ite luitenant zei, dat ik de kinder kamer niet wilde maken, kreeg ik het te merken van 'm! Maak ik het wel, krijg ik weer anderen aan m'n hangen. Ik heb er al vaak aan :edacht als vrijwilliger naar het te gaan. Nou, dat heb ik nu! Hij ging naar zijn werkplaats te- Irug, om drie arbeiders te halen, want ihet was te verwachten, dat aan het perron wel iets voor hen te doen as. Bleckmesser wachtte voor de ba ak. De binnenplaats was leeg. De angenen zaten al weer lang in i cellen. Hij herademde tevreden. u hij zich eenmaal met het trans port belast had, beschouwde hij zich •eeds als een vreemde in de gevan- Niets van het gevangenisbe- rijf ging hem meer aan. Was in jaren het onderscheid tussen /*hem en de gevangenen werkelijk zo groot geweest? Steinlein kwam met de drie arbei ders terug. Uiterlijk zagen zij er Hoe is het ontstaan? DH woord INGENIEUR Hooft, die een ware taalzui veraar was, heeft in zijn Neder- landsche Historiën voor inge nieur het woord vernufteling be dacht. Hij bracht ingenieur te recht in verband met het Latijn se woord ingenium dat vroeger inderdaad: geest, vernuft bete kende, maar dat later werd ge bruikt voor: kunstig bedacht werktuig, machine. Het Engels heeft daarvoor nog engine. Oor spronkelijk verstond men onder een ingenieur dan ook iemand die krijgsgevaarten ontwierp en vervaardigde. Thans is het een wetenschappelijke titel. Verwant met ingenieur is het woord ge nie, zowel in de betekenis: ver heven geest als in die van: on derdeel van de krijgsmacht be last met het aanleggen van mili taire werken. nauwelijks anders uit dan de overige gevangenen. Misschien was hun houding anders. Zy bewogen zich on- gedwongener en vertoonden eigenlijk in alles een kopie van hun Feld- webeL Zij wisten, dat zij iets ver vaardigen konden wanneer men hun het benodigde gereedschap in han den gaf en zij wisten ook, dat de officieren met hun veelvoudige wen sen op hen aangewezen waren. De wacht voor de poort sloeg zijn hakken tegen elkaar. Bleckmesser groette hem met een vriendelijke knik. Hij nam afscheid van dit duis- ting geleek. Aan het perron van het kleine goederenstation stonden drie wagons, eenvoudige goederenwagons, gesloten en van roodbruine kleur. Twee wagons hadden elk een kachel en waren in afdelingen verdeeld. Elke afdeling bood vijftien man plaats, zodat per wagon dertig man vervoerd konden worden. In de afde lingen lagen geperste strobalen. In de eerste wagon stond in plaats van een kachel een gemonteerde ketel uit de veldkeuken. Aan de wanden wa ren opklapbare banken aangebracht. Zij bekeken alles nauwkeurig. De kachels en de veldkeukens leken in orde te zijn. Maar er ontbrak stook- materiaal. Hout noch kolen waren er. Steinlein ging naar het personeel van het station. Maar daar haalde men de schouders op en zei: We hebben zelf stoken! Maar het behoort rusting. Wat denk u wel, Fel< allemaal tot onze hoort? Als ik aan Het spUt me voor u. wy heel bUj, dat we onze locoi onder stoom kunnen houdei Zonder kolen vertrek protesteerde Bleckmesser. mijn mensen niet laten b Zover gaan myn bevoegdhet Ik heb het terrein teerd, luitenant, maar die hebben werkeiyk niets, zei De drie arbeiders stro in de afdelingen. Ik ken een kolenhandelaar, zei Steinlein. Wanneer ik wat te rui len heb, zal ik aan kolen kunnen komen. Jenever byvoorbeeld. De rest kunnen we uit de kelder van het Ka- sino halen. Wat kost een fles jenever? vroeg om te Vijfentwintig, wanneer de pry's niet gestegen is. We zullen nog meer geld nodig hebben. Bleckmesser haalde zyn chequeboek voor de dag. U zult u moeten haasten. Het loket gaat over een half uur dicht. Zenuwach tig keek Bleckmesser op zyn horlo ge. Haal het geld van de bank. Hy had een cheque tot een groot bedrag uitgeschreven. Het komt voor elkaar, luitenant. Steinlein vertrok. Bleckmesser had het voorgevoel, dat hy nog dikwyis in zyn zak tasten moest. Van de leiding van de gevangenis viel in dit opzicht niets te verwachten. (Wordt vervolgd) Spoedig vertrek van Amerikanen uit Indonesië? De Amerikaanse ambassade in Djakarta zou de vrouwen en kinderen van Amerikanen in Indonesië heb ben verzocht zich gereed te houden om van het ene ogenblik op het an dere te kunnen vertrekken. Er bevin den zich ongeveer vierduizend Ame rikaanse burgers in Indonesië, zowel in de hoofdstad Djakarta als in an dere delen van de archipel. Een dui zendtal hiervan werkt by de am bassade en de consulaten der Ver enigde Staten, bij het Bureau voor internationale ontwikkeling en by andere officiële vertegenwoordigin gen. De overige drieduizend zyn za kenlieden of werknemers van Ame rikaanse oliemaatsc happy en. De ambassade zou tot deze maatre gel hebben besloten omdat zich steeds sterker anti-Amerikaanse gevoelens in Indonesië openbaren, zowel in Djakarta als in de rest van het land. De ambassade zou vrezen dat zich, deze keer met de Amerikanen als doelwit, dezelfde soort geweldplegin gen zouden kunnen voordoen als in september jl. tegenover de Britten hebben plaats gevonden. Deze ge beurtenissen hielden verband met de Britse steun aan Maleisië; zoals be kend wil Soekarno deze staat „ver pletteren". eidae C^genda VRIJDAG Gymnasium: Declamatiewedstrijd GymnasiumLouise de Collgny-h.b.s. 7.30 uur nm. Lldwlna-school (Zw. Singel 84)Con tact Commissie Kinderbescherming. Film: Geen tyd ZONDAG Clubhuls Oosterkwartier: Pluimvee- en konijnententoonstelling. Dr. Van Voorthuysenschool (aula) Pinkstergemeente. 3 uur n.m. Gerecht 10: Soefi-beweglng. Spr. dhr. S. G. Lange over „Gezondheid". 11 uur Hogewoerd 175Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 3.45 en 6.30 uur n.m. Openbare lezing: 2.45 en Prediker: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. Zijlstra. 10 uur v.m. Marekerk: Open-Deurdlenst. Spr, dr. P. L. Schoonhelm. 7 uur n.m. 67—5/. Buldog Mulder junior liet zich niet op zijn kop zitten. ..Stuiterdief!" riep hijgeef terug!" En tegelijkertijd sloeg hij Dongadil het omstreden speelgoed uit de hand. Maar Dongadil was ook niet mis! ..Wil je ronde steentjes hebben, dom reuzenjongriep hij. ..Neem ze dan maar allemaal!" Met deze woorden fupte hij een pits op de zak met stuiters, waardoor deze zich in de lucht verhief en zich boven het hoofd van het ventje leegschudde. Van schrik liet deze de meester steen vallen. Dit was Panda's kans om de machtige steen in handen te krij gen. Hij sprong toe. maar nu vond hij Joris op zijn weg. die de zelfde kans wilde aangrijpen. „Op zij!" riep Joris. „Nee ga jij weg!" antwoordde Panda. En. terwijl zij elkander opzij trachtten te duwen, verdween de meestersteen in de stroom van stuiters, die uit de zak kletterde. „Foei!" riep Joris. „Nu wordt het moeilijk, om de ware steen te vinden!" Maar het zou nog moeilijker voor hem worden. Uit het politie bureau stormde Buldog Mulder senior. Hij had Joris herkend en snelde nu grimmig op hem af. „Het is de juwelendiefgromde hij. „Wat een laaghartig in dividu! Zelfs van kinderen probeert hij nog de knikkers af te pakken!" 75. Karo was schrokken, toen Heer Truffel plotse- vaas rukte, maar door diep te bukken luit boven de vaas uit. Brammetje kon .Dat kan niet dat bestaat niet natuurlijk, jij bent niet echt". ei hij driemaal achter elkaar. En toen regenboog had gevolgd en het schelpen- „En nu ga ik je bevrijden"zei hij opgewekt. „Nee, nee, niet doen!" zei Brammetje gauw. „Moet ik je boeien niet losmaken „Nee, nee", zei Bram opnieuw Karo begreep er niets meer van. „Wil je dan niet bevrijd worden?" „Nee", zei Brammetje ferm. Hij beduidde Karo, dat deze op zijn schouder moest gaan zitten. Fluisterend in het oor van de scheepskat sprak hij geheimzinnig: Luister Karo. Ik heb een plannetje. We zullen Heer Truffel wel leren". DINSDAG Dr. Van VoorthuijsenschoolVerkoop avond met attracties. 7-10.3Q uur nm. Geref. Jeugdhuis: Ver. Exper. Radio- onderzoek Nederland. 8 uur n.m. Lakenhal: K. en O.-cursus moderne beeldhouwkunst. 8 uur n.m. Prediker: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. Zijlstra. 8 uur n.m. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur nm. WOENSDAG Boshuis: Sociëteit herv. Boshuizer- wyk. 7.30-10 uur n.m. W. de Zwijgerlaan 105: Bahaï- gespreksavond. 8 uur n.m. BIOSCOPEN 18 Jr. Dag. 2.30, zond. 2.30, 4.45, 7 en 4.45, 7 en 9.15 Lldo: „OSS 117 Dag. 2.3 Bangkok". 14 Jr. zondag „Kaarten, kussen en kogels". 14 Jr. Maandag t/m woensdag „Waarover men niet 6preekt". 18 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. de 10 Geboden". „From here to eternity". 14 Jr. Zond. 7 en 9.15 uur, dinsdag en woensdag 8 uur „Mr. Stanislas geheim agent 14 Jr. Zondag- en woensdagmiddag 2.30 uur „Jungle Jim en de tijger- afgod". 14 Jr. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- teeg): Tentoor Mek v. d. Burg den Tonkelaar Dag. 2-5 en 7-9 uur nm. (tot 30 nov.)„ De Lakenhal: Dag. 10-5 uur; zond. Hannah Yakin-van Hulst. Werkd. 10-5 uur; zond. 1-5 uur (tot 30 november). LakenhalTentoonstelling schllde- stra. Werkd. 10-5 u (t/m 14 december). Legermuseum uitzondering van (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum (Steenstraat 1): I 'Mrss'ioT,: dage 13-17 1 Ryksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 Rijksmuseum w der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 zond. 1-5 1 de geschiedenis zond. 1-4 i Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9. tel. 24807. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zyn geopend. By geen gehoor van uw hulsarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op doKterstelefoon 22222. ,-iSr 126 Zeesleepvaart

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 31