Labour-afgevaardigden durven niet te niezen Magere haringvangsten van de drijfnetvloot Mag een arts moeder of ongeboren kind opofferen voor de ander? Periodiek onderzoek voor de bejaarden CONCLUSIE VAN HET PRODUKTSCHAP Export leverde tot nu toe meer op DUET LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 Voortbestaan Britse regering hangt thans af van yoga! Advertentie (Van onze Londense correspondent) Gisteren zei een nieuwe La- ourafgevaardigde die ik in het igerhuis ontmoette, tegen mij: Ik durf gewoonweg niet te nie- Want Labours meer- Erheid hangt in de eerste plaats de winterse bacillen af. Te :1 afwezigen door ziekte kan nederlaag betekenen. Het grote probleem voor de abourregering en de socialis- sche fractieleden is om lichame- k en geestelijk zo fit mogelijk blijven! In 1950 regereerde Labour met een terderheid van 6, by de gratie van ziekenwagens: by belangrüke ramingen moesten laat in de avond melijk „de lammen en de zieken" krukken en op brancards zo goed zo kwaad als het ging naar het gerhuis worden gesleept. Het was hoogst onwaardige situatie, die getwijfeld de dood van een aantal tienten heeft verhaastHet kon ft lang worden volgehouden maar Labour ook politiek de uit- tting naby. Thans daarentegen rankelt die party na dertien jaren energie. )esondanks wacht de socialisten herculische taak. Vandaar dat voortbestaan van de regering is afhangt vanyoga. Talrijke i van de Labourfractie volgen edcursussen in deze edele ont- mnings- en concentratie-oefenin- 59-jarige socialistische jour- oud-minister Edward Mal- I men binnenkort met ge ilste benen op zijn bank kunnen zitten. Hij zei dat het hem helpt der te denkenElke ochtend en ind doet hy thuis een kwartier g ademhalings- en andere yoga- rningen. !en ander bekend Labourlid Hector thes, die in de zeventig is. rent ochtend een vijver in, in Noord- in. In de winter doet hU maar le slagen, maar elke ochtend eg kan men hem gewapend met handdoek en sinaasappels naar )ever zien gaan, hij heeft dan al groot bord havermout op. Terug end eet hy zyn oranje vruchten De 48-jarige John Cronin doet ochtend snel enige gymnastiek- eningen in zyn badkamer. >e 33-jarige mevr. dr. Shirley Sum- rskill (dochter van de Labourvete- n, de arts mevr. Edith Summer- I, thans in het Hogerhuis) doet elyks lange afstandsmarsen door eindeloze lagerhuisgangen. En tal collega's volgen haar. Strikte regels Het Engelse parlementslid Mallalieu tijdens zijn dagelijkse yoga-oefeningen. die hem helpen fit te blijven. leen de leden van de lange frontban- ken (regering en oppositie staren el kaar aan) bevoorrecht. Ministers en oppositieleiders mogen namelijk hun voeten op de brede tafel leggen, waarachter de drie bepruikte grif fiers zitten. Maar wanneer een lid zyn benen languit op de eigen bank zou depone ren, wordt hy onmiddellijk door de bepruikte en de in toga gestoken speaker (voorzitter) tot de orde ge roepen, waarschijniyk nadat eerst de rest van het Lagerhuis al een afkeu rend gemompel heeft laten horen. Want niemand kan het wagen de strikte parlementaire regels te over treden! Ook brieven schrijven, kran- tenlezen of slapen, om maar niet te spreken van snurken tydens de zit tingen, zyn hoe lang zy ook duren, taboe. Zo mogen leden van de voorste zij banken, in het verlengde van de re- gerings- en oppositie-zitplaatsen, wanneer zy het woord voeren iedereen spreekt in het Lagerhuis vanaf zyn eigen plaats nooit of te nimmer over de brede gekleurde stre pen, welke in het groene tapyt zyn geweven, heenstappen. Want deze zyn de zogenaamde zwaardlynen: de afstand tussen de regerings- en op positie lyn bedraagt die van de lengte van twee mannenarmen en twee zwaarden. In de middeleeuwen ver vulden de Lagerhuisleden namely k in volle wapenrusting hun parlementai re plichten. De lynen moesten voor komen, dat zy in het vuur van een betoog naar him tegenstanders zou den uitschieten. Paraplu neemt plaats in van zwaard Hoewel de zwaarden zyn vervan gen door parapluus, die in de ves tiaire nog steeds in symbolische ges pen, bestaande uit gekleurde lintjes, hangen, biyft het verbod om de streep te overschrijden tot op de hui dige dag gehandhaafd! Een man, die zeker óók behoefte aan yoga heeft, is de speaker onder zyn troonhemel in de hoge leren stoei, maar zonder tafel en zonder hamer, zyn met een stentorstem ge geven bevel „order, order" (orde, orde) is afdoende. Nu de regerings- en oppositiepar- tyen als kemphanen tegenover el kaar staan en er voortdurend span ning heerst tussen twee groepen, die elkaar In getal maar weinig ontlopen, heeft de Speaker het drukker dan ooit. De nieuwe regering handhaaf de de conservatief Harry Hilton- Foster, die uitnemend voor zyn taak is berekend. Zijn royale salaris en een erfelijke titel by zyn aftreden zyn geen geringe vergoeding voor zyn diensten, maar er wordt thans we) veel van zyn krachten gevraagd. Ook hij zal dus tot kamergymnastiek moeten overgaan, wil hij tegen zyn taak biyvend zyn opgewassen! Navigatiesysteem van Starfighter deugt niet Advertentie (Van Haagse correspondent) Na de 190 veranderingen die tot dusver aan de Starfighter zyn aan gebracht, is een nieuw euvel aan de dag getreden, deze keer in het navi gatiesysteem. De Jager, waarvan er rond twaalfhonderd bij de West- europese NAVO-partners in gebruik zyn, biykt niet voldoende te reage ren op de informatie die voor de ge leiding naar het doel van de grond af door computers wordt verstrekt. Deskundigen noemen het manke ment niet alarmerend. Het is nor maal, zo verklaren zy, dat na de ingebruikneming van een zo gecom pliceerd instrument als de Starfigh ter met al zyn elektronisch binnen werk, zich kinderziekten manifeste ren. De gevechtswaarde wordt er niet docr aangetast. In de kring van by de bouw betrokken contractan ten, wordt op het ogenblik nagegaan hoe de fout het snelst kan worden hersteld. Bij goede medische zorg zal probleem zich zelden voordoen Ook dan nog zijn uitwegen mogelijk (Van onze medische medewerker) Paus Paulus VI heeft onlangs tegen een aantal Engelse vrouwenartsen gezegd, dat het niet geoorloofd is, om het leven van het nog ongeboren kind op te offeren om de moeder te redden. Daarmee bevestigde hy het standpunt van zyn voorganger Pius XII, die in 1951 verklaarde: dat noch het leven van het kind, noch het leven van de moeder mag worden beëindigd, met het doel een van beide levens te redden". Wy willen hier niet ingaan op dit standpunt van de Rooms-Katholieke kerk maar de vraag stellen of de arts in de praktyk vaak wordt ge plaatst voor het volgende dilemma. Moeder en kind kunnen niet allebei worden behouden: door een van beil den op te offeren, kan de ander worden gered. En om direct een antwoord op deze vraag te geven: Zo zwart-wit gesteld zal dit geval in een modern land met voldoende medische zorg nauwe- ïyks voorkomen. Dat wil niet zeggen, dat in principe niet de mogeiykheid bestaat dat het levende kind opzette- lyk wordt opgeofferd om het leven van de moeder te redden. Hartziekte Zo kan die ïyden aan een zeer ernstige vorm van sui kerziekte of aan een hartziekte, een voldragen zwangerschap fataal zyn. Ook het mogelyk, dat een gezonde vrouw als gevolg van een zwanger schap zo ziek wordt, dat haar leven in gevaar komt Dit kan gebeuren by een ernstige graad van de zelden voorkomende „zwangerschapsvergif tiging". Tydens deze nog onbegrepen ziekte kan by een zwangere vrouw een ernstige beschadiging van de nieren ontstaan, waardoor afvalstoffen zich in het bloed ophopen. Aangezien deze afvalstoffen schadeiyk en giftig zyn, kan de vrouw hieraan over- ïyden. In het geval van een hartafwy- king. zal de ernst van de ziekte meestal reeds lang vóór de zwan gerschap bekend zyn. Als de ziekte zo ernstig is, dat de vrouw een zwagerschap niet zou doorstaan, dan kan de arts maatregelen nemen te voorkomen dat zyn patiënte verwachting raakt. Hij zal bij voorbeeld een steriliserende operatie uitvoeren. Maar mocht zo'n maat- of andere reden niet zyn genomen, dan kan de aan staande moeder alleen worden gered, door zo vroeg mogelyk een eind te maken aan de zwangerschap, zonder dat het kind een mogeiykheid tot levensvatbaarheid krygt. Natuur By de „zwangerschapsvergiftiging" gaat het niet zoals in het vooraf gaande geval, om een aanstaande moeder die tevoren al ziek was, maar om een gezonde vrouw, die als gevolg van het feit dat ze in ver wachting is, in levensgevaar raakt. Nu zal het meestal zo zyn, dat de natuur dit probleem zelf oplost. Wanneer zich nameiyk bij de aan staande moeder zo'n ernstige ver giftiging ontwikkelt, dat zy levens gevaarlijk ziek wordt, dan stoot het liohaam de vrucht vaak naar bui ten: het kind wordt te vroeg ge boren. De verschynselen van de .^wangerschapsvergiftiging" nemen daarna vanzelf af. Maar zelfs in het geval dat de natuur niet zo te werk gaat en dat 't onmogelyk is om de vergiftiging af doende te behandelen, behoeft het ongeboren kind nog niet te sterven. Br moet dan een eind worden ge maakt aan de zwangerschap, waarby het niet is uitgesloten dat het kind dit ingrijpen overleeft. Het kan nameiyk al voldoende ontwikkeld zijn om in leven te blijven. Tot zover de mogelijkheden van mediiech ingrijpen, waarby wordt uitgegaan van de aanstaande moe der. Bloedingen De mogelijkheid het kind te spa ren door het leven van de moeder op te offeren, kunnen we ons alleen voorstellen by levensgevaariyke bloedingen van de vrouw. Vaak is het dan doeniyk het kind te redden door terstond een keizersnede te verrichten. Tegenwoordig kan in dergelijke gevallen ook het leven van de moeder worden gered door het toedienen van bloedtransfusies. Bij bevallingen in een ziekenhuis zal daarom het levensgevaar voor bei den, moeder en ldnd, minimaal zyn. Bovendien bestaat ook altijd nog de kans om als de moeder reeds leden is, alsnog een kiezersnede uit te voeren, waarby een gezond kind kan worden geboren. Concluderend kunnen wij vaststellen dat van de twee mogelykheden, er vrywel maar één voorkomt, nameiyk dat het leven van het kind in een zeer vroeg stadium van de zwangerschap wordt opgeofferd, om de aanstaande moeder te redden. Tegen deze han- delwyze nu verzet zich de r.-k. ethiek, die stelt: het is niet geoor loofd onschuldig leven met opzet te doden met het doel een ander leven te redden. Indien het niet mogelyk is in een dergeiyk geval beide levens te redden dan zullen wy oot moedig het hoofd moeten buigen en de wetten van de natuur en de Goddelyke voorzienigheid aanvaar den. De handelwyze die een arts in een dergelijk, zelden voorkomend, geval zal volgen hangt af van zijn eigen levensopvatting, waarby ook nog de mogelijkheid bestaat dat hy zal pro beren zich te richten naar de levens opvatting van zyn patiënte. Meestal zullen de betrokkenen weken de tijd hebben om in dit geval tot een be sluit te komen. En zy hebben dan ook gelegenheid om zich tot een andere dokter te wenden. Arnhems initiatief wekt veel interesse (Van onze parlementaire redactie) Het initiatief, dat in Arnhem is genomen om de bejaarden in de gemeente (vrijwillig) te onderwerpen aan een periodiek genees kundig onderzoek, heeft in kringen van de volksgezondheid veel belangstelling gewekt. Algemeen ziet men dit initiatief als een goede stap op weg naar een meer preventief gerichte gezondheids zorg voor de bevolking in het algemeen. De haringvisserij werd in sep tember op ruime schaal uitge oefend: de treilers maakten veel al goede vangsten, maar de vangstresultaten van de drijfnet- vaartuigen bleven teleurstellend. Zowel voor rondvis als voor platvis werden betere prijzen ge maakt dan in augustus. Dit zijn de voornaamste conclusies van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten over de maand september. De treilers hadden goede haring vangsten. Door 136 vaartuigen werd gezouten treilharing aangevoerd, in totaal 88.841 kantjes. De gevangen haring was veelal groot van stuk; tegen het einde van de maand werd vry veel ijle haring aan de afslag gebracht. De resultaten van de 32 schepen, die de drijfnetvisserU uit oefenden, waren teleurstellend. Zij voerden in totaal 13.911 kantjes aan. De export van gezouten haring be droeg in september 4.353 ton voor eei. waarde van f 4,3 miljoen tegen 4.526 ton voor een waarde van f 3,6 miljoen in de overeenkomstige maand van 1963. Afnemers waren on der meer België (720 ton), West- Duitsland (1.665 ton), Frankryk (375 ton). Rusland (925 ton) en Noorwegen (156 ton). De aanvoer van verse haring was ruim. Deze haring was afkomstig van de treilvissery en de spanvisserij. Een aanzieniyk kwantum behaalde Advertentie de minlmum-verkoopprys niet, nl. 2.648 ton op een totale aanvoer van 10.798 ton. Bovendien werd 224 ton afgekeurd en draaide 181 ton niet- marktwaardige haring door. In totaal kon in september 3.861 ton verse haring worden geëxporteerd voor een waarde van f 1,5 miljoen tegen 4.260 ton voor een waarde van f 1,3 miljoen in september 1963. Af nemers waren onder meer België (889 ton), West-Duitsland (2.588 ton), Frankrijk (149 ton) en Tsjecho- Slowakye (144 ton). Zeevis Door de treilers en de grote kot ters kon de visserij op zeevis regel matig worden uitgeoefend. De klei nere vaartuigen hadden vooral in het midden van de maand hinder van ongunstige weersomstandigheden. Vergeleken met augustus steeg de aanvoer van rondvis van 3.266 ton, gemiddelde prijs f 0,37 per kg, tot 3.532 ton, gemiddelde prijs f 0,51 per kg in september. Het aanbod van platvis daalde van 2.119 ton, gemid delde prijs f 1,58 per kg, tot 2.093 ton, gemiddelde prijs f 1,92 per kg. Voor ma kreel werden hoge pry zen betaald. De gemiddelde prys bedroeg f 0,45 per kg by een aanbod van 790 ton. Uitgevoerd werd 48 ton makreel. Er was veel schelvis aan de markt. De aanvoer steeg van 1.885 ton, ge middelde prijs f 0.25 per kg in augus tus, tot 2.261 ton, gemiddelde prijs f 0,28 per kg in september. De ex port bedroeg 150 ton; geïmporteerd werd 135 ton. De aanvoer van kabeljauw bedroeg 602 ton by een gemiddelde prijs van f 0,72 per kg, tegen 206 ton, gemid delde prys f 1,09 per kg in septem ber 1963. De invoer bereikte een hoog peil; deze bedroeg, omgerekend tot vers gewicht, 1.380 ton. De uitvoer van kabeljauw bedroeg 417 ton. Voor schol werden by een ruime aanvoer bevredigende prijzen ge maakt. Voor 1.473 ton werd gemid deld f 0,66 per kg betaald. In sep tember 1963 was dit f 0,39 per kg bij een aanbod van 1.862 ton. Uitgevoerd werd 740 ton. Weinig tong De vissery op tong was ook nu weer teleurstellend. De aanvoer be droeg slechts 435 ton, waarvoor ge middeld f 6,25 per kg werd betaald. IJmuiden leverde 158 ton, Scheve- ningen 45 ton, Den Helder 69 ton en Urk 136 ton. In september 1963 be droeg de aanvoer 408 ton, de gemid delde prys f 5,49 per kg. De import van verse en bevroren zeevis bereikte in september 1964 het totaal van 1.204 ton voor een waarde van f 2,3 miljoen tegen 1.126 ton voor f 1,7 miljoen in de overeenkom stige maand van 1963. Leveranciers waren onder meer België (41 ton), West-Duitsland (801 ton), Groot- Brittannië (214 toni, Noorwegen (57 ton) en Zweden (60 ton). In verse en bevroren toestand werd 2.013 ton zeevis geëxporteerd voor een waarde van f 5,5 miljoen tegen 1.908 ton voor een waarde van f 4,6 miljoen in september 1963. Afnemers waren onder meer België (525 ton), West-Duitsland (369 ton), Frankrijk (560 ton), Italië 138 ton), Groot- Brittannië (227 ton), Zwitserland (39 ton) en de U.8.A. (28 ton). Advertentie spaarplezierigmet ÜNTYLOIVS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Het gaat in Arnhem om een proef. Voorshands wil men op kleine schaal beginnen door alleen de ingezetenen, die volgend Jaar de 66-jarige leef tijd bereiken, by het onderzoek te betrekken. Daarby gaat het om 800 mensen, van wie er 650 verzekerd zyn by een ziekenfonds. Het is de bedoeling dat het onderzoek door de huisarts van de betrokkenen wordt verricht. De kosten (25 gulden) worden voor zover het de fondsverzekerden be treft, gedragen door het ziekenfonds „Maatschappij Voorzorg", de initia tiefnemer van het project, dat daar voor zijn aanvullingsfonds aan spreekt. Voor het niet-fondsverxeker- den wordt het onderzoek betaald door de „Stichting Arnhems Ziekenhuis Verplegingsfonds" (10 gld), alsmede door de gemeente Arnhem (15 gul den). Voorpostengevecht' In medische kringen wordt het ini tiatief toegejuicht. De resultaten die de proef zullen opleveren, kunnen voor een verdere uitbreiding van het periodieke bevolkingsonderzoek van belang zyn. Ook by de zieken fondsen wordt de Arnhemse proef met belangstelling gevolgd. Men be schouwt de proef als een soort „voor postengevecht" voor een meer alge meen bevolkingsonderzoek, dat eigen- ïyk al op lagere leeftyd zou moeten worden ingezet, maar waaraan voor lopig wegens gebrek aan mankracht nog niet valt te denken. Tenslotte is ook in de kring van de overheid aandacht gerezen voor het Arnhemse project De woordvoer der van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zei althans, dat de directie van de volksgezond heid met belangstelling van de proef kennis heeft genomen en voornemens is het project nauwlettend te vol gen, ook al ligt hierin de eerste instantie geen taak voor de ryksover- heid, maar voor de gemeentebestu- Nieuwe uitgaven Kris Kras Kerstboek By Kris Kras 1 py N.V. in Amsterdam verscheen het Kris Kras Kerstboek, dat alles biedt wat bij het kerstfeest hoort: kerst verhalen, versierde kamer, versierde boom, feesttafel, f eestrecepten, mu ziek en een kerstspel. De vele ver halen zyn met tekeningen alleraar digst geïllustreerd, bovendien bevat het boek fraaie foto's uit het Heilige Land. Het zal zowel door jong als oud ongetwyfeld gretig gelezen en bekeken worden. De smakelijke uit voering laat niets te wensen over. Ilona Fennema verzorgde de gevari eerde samenstelling. Een feestelijke en leerzame uit gave!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 25