LEIDSCH DAGBLAD Bloedbad in Stanleystad [>p 't nippertje voorkomen Eerste vluchtelingen in Brussel gearriveerd Toch nog tientallen gijzelaars gedood u bij schietpartijen Baby van vijfling overleden Carlson slachtoffer van wilde beschieting Opheffing tariefstop Directeur: E. A. E. van Dlshoeck hoofdredacteur: J. Brouwer Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1964 No. 31425 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en AriTninist.rar.ie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 |Verwilderd, sidderend en met bloed bevlekt Is een deel van de anke gijzelaars, die gisteren door de snelle actie van Belgische trachutisten en Kongolese infanterie tegen de rebellenhoofdstad anleystad werden bevrijd, per vliegtuig in Leopoldstad aange- •nen. De opstandelingen, woedend over de komst van de Bel- p, aldus hun mededelingen, hadden gijzelaars naar het Loe- embaplein gejaagd en begonnen daar op de menigte te schie- l Er vielen tientallen doden en als de para's niet snel de stad ren binnengekomen, zouden allen tijdens de wilde schietpartij lood zijn. Ook voor een hotel in de stad werden gijzelaars, Ier wie vele moeders met kinderen, door de rebellen neerge- loten. De lafaards waagden het evenwel niet de strijd met de Igen en de troepen van de Kongolese regering aan te binden, en die snel oprukten, namen zij onmiddellijk de vlucht. Een ivoerder van de opstandelingen, een zekere Joseph Opepe, :ft nog getracht zijn mannen van massamoord te weerhouden, ar hij werd door zijn eigen soldaten neergeschoten. In totaal len er ongeveer vijftig doden onder de gijzelaars. Klachten over mishandelingen colonne van het centrale igolese leger heeft gisteren de noordwesten van Stanleystad plaats Aketi bevrijd. Zij be er 134 Belgische en 10 Elf bevrijde Nederlanders Volgens een opgave van het ederlandse ministerie van Bui- El inlandse Zaken zijn de volgen- ■Llfe Nederlanders in Stanleystad ïvrijd en overgebracht naar ipoldstad: Het echtpaar Posthumus met iby, de heer A. Wissink uit gujilizen (NH), mevr. Franken, f - htgenote van de waarnemend pnsul in Stanleystad, de heer intman uit Wageningen, de t her Van Laar, wonend in Gent ^'Jelgië), en de geestelijken van lens orde van het H. Hart: H. t eelemans, P. de Lepper, S. astiaanse, J. Geurts en lleop ■U He «kil EER BERICHT L'. wjdelijk motregen KNMI verwacht van heden- morgenavond vrij veel bewolking tijdelijk wat motregen of lichte Matige, later krachtige wind west en zuidwest. Dezelfde 'aturen als vandaag of iets la- 26 november H in op: 8.18 uur; onder: 16.36 uur. Hop: uur; onder: 14.13 uur {water te Katwijk te 8.25 en 21.12 laagwater te 3.55 en 16.26 uur. t b' nmei bestaat uit 18 pagina a. Amerikaanse gijzelaars, die daar door de rebellen werden vastgehou den. Naar schatting bevonden zich gisteren in totaal 1613 buitenlanders in het gebied der rebellen: 1140 in Stanleystad en 473 elders. Onder hen vormden de Belgen de grootste groep met 825 personen (525 in Stanleystad en 300 elders). Tot de gisteren bevrijde gijzelaars behoren ook drie Nederlanders, wier namen werden opgegeven als Neele- mans uit Hulst, Jacob uit Medem- blik en Pane uit Eindhoven. Van de gevluchte rebellenleiders is nog niemand gepakt, maar de Kon golese regering is met de jacht op hen begonnen. Wanneer zij worden gearresteerd zullen zij persoonlijk verantwoordelijk worden gesteld voor de dood van de gijzelaars. Bij de gevechten van gisteren zijn tenmin ste vijftig rebellen en twee man van de regeringstroepen gesneuveld. De parachutisten leden geen verliezen. Alleen liepen enkelen een gebroken been op bij de landing op het vlieg veld. Een van de in Stanleystad wonen de vrouwen vertelde het volgende verhaal over haar bevrijding: „Ik was met mijn man en twee kinderen in een villa bij het vlieg veld. De para's sprongen een paar honderd meter van ons huis neer. Even later landden de vliegtuigen Tussen het verschijnen van de vlieg tuigen boven Stanleystad en het ogenblik waarop de para's ten aan val gingen verliep ongeveer een uur. Dat was voldoende voor de rebellen om de Europeanen te hergroeperen De „simbas" („leeuwen", de naam die de opstandelingen zichzelf gaven) riepen tegen de gijzelaars, dat zij ons gingen fusilleren omdat de Bel gen waren gekomen. De stoet werd naar de generale staf gebracht en moest neerknielen. Uit de generale staf kwam kolonel Opepe te voor schijn. Hij zei tegen zijn mannen „we moeten de Europeanen niet doden". En tegen de Europeanen „Wees niet bang, zij zullen u geen kwaad doen". Hij had geen tijd om zijn zin af te maken, een mitrail- leursalvo velde hem Hij werd door zijn eigen soldaten neergeschoten die daarna in hun handen klapten De Belgen en Amerikanen zaten op de straat. Zij zagen er afgestompt uit. Zij geloofden niet meer aan hun bevrijding. Er stonden immers dertig Uit Stanleystad geredde blanke gijzelaars op het vlieg veld van Leopoldstad. tot veertig tot de tanden gewapende opstandelingen voor hen. Er stond ook een mitrailleur, die het eerste schoot. Het duurde dertig seconden voordat de blanken begrepen wat er gebeurde. Zij wilden op alle moge lijke manieren vluchten, zich achter de huizen verschuilen of zich plat op hun buik werpen. De massamoord kon worden voorkomen: een minuut later een waar wonder ver scheen een groep Belgische parachu tisten. Ongeveer dertig opstandelin gen vielen onder hun kogels. De anderen slaagden erin te vluchten". De Amerikaanse consul in Stanley stad, Hoyt, deelde op een persconfe rentie in Leopoldstad mee, dat hij en andere consulaire autoriteiten door de rebellen mishandeld wer den. „Wij werden in de gevangenis twee maal mishandeld en een keer of tien in totaal tijdens de bezetting van drie maanden. Het ergste was het toen zij naar het consulaat kwamen en ons dwongen de kluis te openen en de vlag op te eten. Wij kauwden erop maar het stof was nogal sterk", aldus Hoyt. Hoyt zei dat zij geslagen werden met geweerkolven en geweer lopen en gestoken met bajonetten en kapmessen. Een van de gisteren in de Kongo lese hoofdstad aangekomen evacués uit Stanleystad vertelde, dat de op standelingen in de periode, dat zij de stad in bezit hadden, duizenden terechtstellingen hebben uitgevoerd. Elke dag opnieuw werden Kongole zen naar het Loemoemba-monument gesleept en daar gedood. „Hun han den werden op hun rug gebonden waarna ze met kapmessen werden afgeslacht. Bij meer bekende per sonen onder de slachtoffers werd het hart uit het lichaam gerukt het openbaar door de rebellen opge geten", aldus deze voormalige gijze laar. Zware beslissing Diep bewogen heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, gistermiddag in de Kamer verklaard, dat volgens zijn gegevens een vijftigtal blange gijze laars door de rebellen in Stanley stad waren vermoord. De volksver tegenwoordigers namen een minuut stilte in acht nadat Spaak het mede leven van de regering met de fami lieleden van de slachtoffers had betuigd. In zijn verklaring zei Spaal de Belgische regering tot het laatste ogenblik had geaarzeld met de actie van de paracommando's. Een inten sieve diplomatieke actie om de op standelingen te bewegen een andere houding aan te nemen en de buiten landers in Stanleystad niet langer als gijzelaars te beschouwen echter vergeefs. De rebellenleider, Gbenye, weigerde zelfs een persoon lijk verzoek van Spaak in te willigen een dertigtal kinderen, vakantie bij hun ouders doorbrach ten, naar België te laten terugker „Het antwoord was, dat zij net als de volwassenen moesten worden be schouwd als gijzelaars tegen lucht aanvallen, bombardementen nooit hebben plaatsgehad". „Iemand vroeg mij", aldus Spa „of dit de belangrijkste beslissing mijn leven is geweest. Dit is inder daad de zwaarste geweest. Ik weet niet hoe men morgen zal oordelen. Ik weet echter dat ik mijn plicht heb gedaan. Mijn geweten is gerust". Met uitzondering van nistische leden kreeg Spaak een luid applaus van de Kamer. Zijn verkla ring werd in de door talrijke buitenlandse vertegen woordigers aangehoord. Studentenleiders Uitgewezen De Belgische regering heeft de voornaamste leiders van de Algeme- Kongolese Studentenbond in Brussel „verzocht" het land te ver laten, aldus een officieel communi- van het ministerie van Buiten landse Zaken in Brussel. Zij hadden de actie van de Belgi sche para's voor de bevrijding van de blanke gijzelaars in Stanleystad op een persconferentie veroordeeld. Naar hun mening waren de moeilijk heden in Kongo ontstaan door de Amerikaans-Belgische inmenging in binnenlandse aangelegenheden van hun land Het is niet bekend hoeveel Kon golese studenten het uitwijzingsbevel betreft. Verreweg het grootste deel van de Kongolese studenten in België krijgt een toelage van de Belgische regering. Directeur ARCH blijft in hechtenis De 49-jarige directeur van Arch N.V., zal in hechtenis blijven, zo heeft de rechter-commissaris in Den Haag gistermiddag in raadkamer besloten, de adjunct-directeur die vorige week was gearresteerd, is inmiddels wel vrijgelaten. De directeur van Arch N.V. wordt, zoals bekend, ervan be schuldigd zich door knoeierijen voor grote bedragen te hebben verrijkt. Van de vijfling, die mevr. Sambor maandag in een voor stad van Parijs het leven schonk, is vandaag een baby overleden, zo meldt het Franse ministerie van Volksgezondheid. Het ministerie zei in een verklaring dat de laatstegeborene „Jean-Luc, is gestorven als gevolg van een long bloeding. De ademhalingsmoeilijkhe den van de baby, die bij zijn geboorte slechts 1140 gram woog, waren gister avond steeds groter geworden. Het nieuws van zijn dood is tot vanoch tend opgehouden. In de toestand van de vier andere kinderen is geen belangrijke wijziging gekomen, aldus het ministerie. Zij liggen nog in couveuses. Hun toe stand zal nog een dag of tien kritiek blijven, zoals altijd met te vroeg ge boren baby's het geval is. Zij worden verzorgd in een modern kinderzieken huis, de trots van de Franse medische wetenschap. Staatsproduktie loont niet Van de tien Russische staatsboer derijen werken er zeven met verlies, aldus de „Izwestia" van gisteren, Dat komt hoofdzakelijk door de slechte leiding en de lage prijzen diev oor landbouwprodukten worden betaald. Het kost de staat drie mil jard roebel (12 miljard gulden) deze verliezen te dekken en de op brengst te verbeteren. Niet afzonderlijk terechtgesteld De Amerikaanse zendings arts dr. Paul Carlson, die door de rebellen in Stanleystad was ter dood veroordeeld, is gisteren bij een wilde beschieting van blanke gijzelaars om het leven gekomen en niet afzonderlijk terechtgesteld. Dit werd ver klaard door een ooggetuige, de Belgische vluchteling Fern and Deprey, die vanochtend met een groep evacués uit Stanleystad in Brussel is aangekomen. ,.Ik was gevangen In Hotel Vic tory" aldus Deprey. „Carlson maak te deel uit van een groep van onge veer 150 personen, die werd gedwon gen op straat te gaan zitten. Toen de opstandelingen hoorden dat de pa rachutisten aankwamen, openden zij het vuur op de groep, waarbij o.a. Carlson werd neergeschoten. Even later liepen wij de Belgische troe pen tegemoet en toen zag ik Carlson op straat liggen. Een kogel door het hoofd had een einde aan zijn leven gemaakt. Deprey zei dat hij Carlson heel goed had gekend, toen zij gevangenen van de opstan delingen waren geweest. „Hij was erg opgewekt en stelde een groot moreel voorbeeld", aldus Deprey. Bij de schietpartij is behalve Carlson ook de 25-jarige Amerikaanse zen delinge Phyllis Rine omgekomen, al dus heeft het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken meege deeld. Ziekenhuis Een goede kennis van dr. Carlson, een predikant in Alhambra (Califor- nië), zei dat Carlson er ncoit aan gedacht had zendeling te worden, VERMOEID EN VERMAGERD Het eerste vliegtuig met geëvacueerden uit .Kongo is vanoch tend vroeg in Brussel aangekomen. Aan boord bevonden zich 163 passagiers: 32 kinderen, 6 baby's, 49 vrouwen en 66 mannen. Zes van hen waren gewond; twee waren Belgische parachutisten, die met spoed naar het Brusselse militaire hospitaal moesten wor den gebracht. Onder de aangekomen vluchtelingen waren ook vier Nederlandse geestelijken. Ontzetting De ontzetting van de laatste da gen nog voor in hun blik en hun gezichten, ingevallen en vermagerd, waren veel te moe om veel blijd schap te tonen. Op het Brusselse vliegveld was de stemming dan ook eerder droevig dan vreugdevol te noemen. De meeste vluchtelingen staarden iets meer dan 24 uur voor hun aankomst in de Belgische hoofd stad nog in de geweerlopen van de krijsende, doodsbange, halfnaakte zwarte opstandelingen. Vermagerd, berooid, zonder bagage, met blote voeten in sandalen, in korte broek in spijkerbroek, in dunne bloesjes en hemden, met blauwe Sabena-deekns om het huiverende lijf geslagen, zo arriveerden zij. Prins Albert van Luik en zijn echtgenote, prinses Paola, waren op het vliegveld aanwezig om de vluch telingen enige troost te bieden. Het was donker en mistig en er viel een lichte motregen, toen de machine op de landingsbaan neerstreek. Zuigelingen Een groot contingent Rode-Kruis- helpers was op de been om de vluch telingen bij te staan. Zij namen de zuigelingen over die moe en huilerig waren na de lange vlucht en zorg den voor hen, terwijl de ouders de immigratie- formulieren invulden. Iedere vluchteling had ter identifi catie een witte kaart met zijn naam op de borst. Het Rode Kruis deelde geld uit en had manden vol gloed nieuwe kleren voor de vluchtelingen gereed staan. Ondanks de vroege aankomsttijd en het slechte weer hadden duizen den zich op het vliegveld verzameld om familieleden te begroeten of om foto's te tonen aan de pas aange- komenen, in de hoop dat zij de per sonen op de foto's zouden herken- Gehele nacht De wachtenden die buiten Brussel wonen, hadden de gehele nacht niet geslapen om op tijd op het vlieg veld te kunnen zijn. Anderen wilden geen risico nemen en installeerden zich voor een lange wacht op het vliegveld. De aangekomen vluchtelingen werden gisteren bevrijd, nadat Bel gische valschermtroepen uit Ameri kaanse militaire vliegtuigen waren afgeworpen boven het vliegveld van Stanleystad. Zij vormen maar een deel van de duizend niet-Afrikanen, die in het gebied van de opstande lingen al weken lang als gijzelaar werden vastgehouden. Prinses Beatrix heeft gisteren een Oosterse avond bijgewoond welke in het KLM-gebouw Den Haag georganiseerd i door de ambassades van Japan, de Philippijnen, Thailand, India en Indonesië. De Prinses in sprek met enkele zangeressen en danseressen. totdat hij op een reis door Kongo dingen zag die hij niet meer kon vergeten, Hij vestigde zich twee jaar daarna, in 1963, in Kongo in een ziekenhuis, waar hij, alleen, medi sche hulp verleende aan meer dan honderdduizend zieken. Bij de nade ring van de opstandelingen bracht hij zijn gezin in veiligheid en keerde terug om zijn zieken verder te ver zorgen. Op 17 september werd hij door de rebellen gevangen genomen, die hem voor een Amerikaanse spion lieten doorgaan. Allen, die met Carlson hebben sa mengewerkt in Kongo hebben hem getekend als „een vriendelijk en zeer toegewijd man". Bouwvakkers eisen behalve 7 proeent: (Van onze A'damse correspondent) Opheffing van de tariefstop is een van de eisen, die de bouwvakbon den stellen voor de totstandkoming van een nieuwe bouw- c.a.o. De besturen hebben gisteren de werk gevers bericht, dat zij de huidige c.a.o. per 1 maart 1966 opzeggen. Tevens hebben zij hun eisen bekend gemaakt waarover binnenkort het overleg zal beginnen. De c.a.o. voor 1904-1965 is reeds vastgesteld. De daarin opgenomen maximale tarief uitkering van 35 procent was een eis van de werkgevers, waarvoor de bonden destijds 2djn gezwicht. Inmiddels heeft deze tariefstop met ime in Amsterdam conflicten ver oorzaakt In afwachting van de c.a.o.- 1966 willen de vakbonden een tussentijdse loonsverhoging per 1 maart aanstaande, die het inko men van de bouwvakkers in 1965 zeven procent moet doen stijgen. De eisen, die van werknemerszijde in de besprekingen voor de c.a.CL-1968 wor den betrokken, zijn naast de ophef fing van de tarief stop (waardoor be loning van werkelijke prestatie mo gelijk wordt) een ondernemingsge wijze loondifferentiatie, verhoging van de vakantietoeslagafschaffing van de gemeenteklassificatie, verho ging van het vorstverlet van 90 naar 100 procent en een vijfdaagse werk week gedurende het gehele Jaar. 070-18.00.95 LANDELIJK ALARMNUMMER (Van onze Haagse correspondent) Een landelijk alarmnummer voor telefonische oproepen om hulp, dat is de nieuwe service, die de Rijks politie ons land van vandaag af biedt. Wie 070^-18.00.95 draait krijgt ver binding met de vierkeerscentrale van de Rijkspolitie in de Haagse oude Alexanderkazerne, waar voortaan dag en nacht een ervaren politieman aanwezig zal zijn om noodkreten op te vangen en te be handelen. Voor die afhandeling staat hem een uitgebreid net van communicatie middelen ter beschikking, dat ten dele al in de centrale aanwezig was, ten dele nog vervolmaakt zal worden, maar dat in ieder geval nu al een snelle hulp waarborgt. ©ucf Qfyeuws f CJit het Leidsch Dagblad van 26 Nov. 1864: Op aardrijkskundig gebied is een hoogst belangrijke ont dekking gedaan, en wel in Z.-Amerika. Men heeft n.l bevonden dat de rivier Ama zone van het begin tot het einde bevaarbaar is. De land streek is slechts door wilden bewoond. Te 's Hage zal weldra voor de arrondissementsrechtbank loeder een wanbedrijf worden vervolgd, wegens het belee- nen van goederen tegen een intrest van 12 d 1300 per cent.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1