LEIDSCH DAGBLAD Belgische parachutisten gereed op Brits eiland CHINESE TROEPEN AAN INDIA'S GRENS Luchtlanding als gegijzelde blanken worden aangevallen Minister Chavan (in Londen) is ongerust Zweedse officieren in arrest gesteld Concilie veroordeelt haat tegen joden -HoogeHuys ©tic/ Qffie teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 No. 31422 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Het eerste bataljon Belgische parachutisten staat op het West- ifrikaanse eiland Ascension gereed om zondag tussenbeide te omen als de levens van de blanken in het door de opstandelingen itanleystad in Kongo in gevaar zouden komen, aldus maakte de lelgische regering gisteravond officieel bekend. Het bataljon is net behulp van de Amerikaanse luchtmacht naar het eiland ge bracht, waar het nu verblijft met toestemming van de Britse re- lering. De Belgische en Amerikaanse regeringen zijn tijdens het «zoek, dat minister Spaak kortgeleden aan Washington heeft bracht, tot de conclusie gekomen, dat zij uit menslievende over gingen zo nodig een reddingsactie moeten ondernemen ter scherming van de levens van de 900 blanken in Kongo, die :vaar lopen door de Kongolese rebellen te worden gedood, erigens betreft het hier louter een voorbereidende maatregel. Inderhandelingen gaan nog voort De regering in Leopoldstad heeft itussen medegedeeld, dat zij een trcoek (van België en Amerika) om i geval van nood troepen naar het (dreigde gebied te sturen, in wel- Jlende overweging zal nemen, sorts heeft de Kongolese regering Verenigd© Staten gewaarschuwd it met het opstandelingenregime onderhandeling te treden zonder stemming van „Leopoldstad". ristophe Gbenye, die zichzelf pre- ent van de opstandelingen noemt, «ft de Amerikaanse ambassade in jopoldstad intussen een boodschap ezonden, waarin htf zegt, dat Tho- LUCHTRAMP IN ZWEDEN EIST 31 LEVENS Een Convair van de Zweedse lucht- urtmaatschappü „Linjeflyg", die binnenlands luchtnet verzorgt, is fteren met 43 mensen aan boord ïongelukt toen het in Aengeholm zuidwest-Zweden zou landen. II mensen kwamen om het leven, personen werden gewond een •rsoon bleef ongedeerd. Het toestel, dat van Stockholm op 5 was naar Malmö, had wegens slechte weer niet kunnen landen hel vliegveld van Halmstad. Toen I in Aengeholm zou landen ont- ktte het, waardoor, volgens een •ügetuige de hemel tot in de verre mtrek werd verlicht. Alle inzitten- 39 passagiers en vier beman- ingsleden waren voor zover he md, Zweden. Advertentie PHILIPS T.V. geschikt voor 2de programma, v.a. f 728.—. ANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. WEERBERICHT RUSTIG WEER Hoewel er maar heel weinig of geen zien zal zijn, kunnen wij dit Kkeinde rustig en zacht weer ver achten. Ook de wind zal het komen- etmaal zwak zijn, volgens het teroverzicht van het K.N.M.I. van t'J. De kans op mist wordt gro- en afgezien van wat motregen, de regenkansen klein. 22 NOVEMBER op: 8.11 uur; onder: 16.40 uur. taan op: 19,12 uur; onder: 11.37 u. Oogwater te Katwtfk te 4.46 en 103 uur; laagwater te 0.31 en 12.50 3/11 Hoogwater te 5.32 en 17.52 laagwater te 1.16 en 13.37 uur). Kanza, zijn „minister van Bui tenlandse Zaken", bereid is met de Amerikanen te onderhandelen in de Keniase hoofdstad Nairobi, daarbij geassisteerd door premier Kenjatta i Kenia en door Pelli, de secreta- generaal van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid. Er zou vandaag omtrent het middaguur een bespre king plaatsvinden, aldus werd later bekendgemaakt. Van Kindoe uit zijn de troepen in het Kongolese leger, onder lei ding van detachementen blanke vrij willigers, in opmars naar Stanley- stad, het bolwerk van de Kongolese rebellen. Stanleystad ligt op 400 km afstand van Kindoe. De troepen zouden ongeveer de helft van dit traject hebben afgelegd. Cubaanse piloten in Amerikaanse toestellen verlenen belangrijke steun aan de grondtroepen. Een grote hindernis is de rivier de Lowa, die 300 meter breed is. Juiste cijfers over de sterkte van de regeringstroepen zijn niet bekend, maar goed ingelichte zegs lieden spreken van een voorhoede 200 tot 400 vrijwilligers, die ge volgd worden door 500 1.000 Kon golese soldaten. Het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren de tekst bekendgemaakt van een bood- ;hap, waarin minister Paul-Henni Spaak bij de opstandelingenleider Christophe Gbenye aandringt on- middeliyk een missie van het Inter nationale Rode Kruis tot Stanley stad toe te laten voor de evacuatie de Europeanen, die in deze stad gevangen worden gehouden. „Ik geloof", aldus Spaak, „dat U met een dergelijke beslissing uw ver antwoordelijkheden als staatsman werkelijk op u zou nemen en ik zal u persoonlijk daar dankbaar voor zijn. Als u meent dat ik u op de een of andere wijze kan helpen mijn voorstel uit te voeren, verzoek ik u mij zulks onmiddellijk te laten we ten. Ik hecht bijzonder groot belang aan dit verzoek en ik hoop ten zeer ste een positief antwoord van u te ontvangen, waardoor de angst waar mee de hele wereld de huidige ont wikkelingen in Kongo volgt minder zal worden". Mening van Oe Tliant Een woordvoerder van de Verenig de Naties heeft gisteravond in New York gezegd, dat secretaris-generaal Oe Thant van mening is, dat een bg- eenkomst van de Veiligheidsraad noodzakelijk is geworden in verband met het besluit van België om val schermtroepen naar het (Britse) eiland Asuncion te zenden. „Oe thant is er bijzonder sterk van overtuigd, dat elke ontwikkeling, welke de internationale vrede en vei ligheid in gevaar brengt, overeenkom stig de bepalingen van het Handvest ter kennis van de Veiligheidsraad moet worden gebracht. Hg meent, dat elke andere gedragslijn ongewenste gevolgen moet hebben", aldus de VN- woordvoerder. De woordvoerder zei verder, dat Oe Thant de Belgische regering heeft meegedeeld, dat zij beter, ter beveili ging van haar onderdanen in het ge bied van Stanleystad, de Veiligheids- In Oegstgeest LICHAAM VAN BABY GEVONDEN Op een vuilnisbelt in Oegst geest is het lichaam van een baby gevonden. De baby moet of dood zijn geboren of zeer kort hebben geleefd. De politie in Oegstgeest, die een onderzoek instelt, acht het in het belang van dit onderzoek niet wenselijk nadere inlichtingen te verstrek ken. mili- raad kan inschakelen dan e taire operatie te overwegen. India heeft zgn goede diensten aangeboden bg de Afrikaanse leiders om de vrijlating van Westerse gijze laars door het opstandelingenregiem in Kongo te garanderen, zo wordt van officiële zgde in Nieuw-Delhi verno men. Deze verzekering is gegeven door minister van Buitenlandse Za ken Swaran Singh, die gisteren een gesprek heeft gehad met de Ameri kaanse, de Britse, de Belgische en de Canadese ambassadeurs gezamenlgk. Koningin Fabiola en Koning Boudewijn van België, de Sjah van Perzië en Keizerin Fatah in goede stemming op het vliegveld van Teheran voor hun vertrek naar Isfahan en Sjiraz. Rood-China is bezig op grote schaal troepen *en vliegtuigen samen te trekken langs de noor delijke grenzen van India, aldus heeft de Indiase minister van Defensie, Chavan, verklaard tijdens een verblijf in Londen, waar hij vertoeft voor de aan koop van militaire goederen. De dreiging voor India's veiligheid door de Chinese concentraties is nu groter dan in de winter van 1962, vlak voordat de Chi nese troepen India binnenvie len, aldus Chavan. De minister deelde nog mede, dat hij een Britse lening heeft gekregen van 50 miljoen gulden voor de ver sterking van de Indiase marine. Chavan gaf het volgende verslag van de Chinese concentraties rond zuidelijk Sinkiang en zuidwestelijk UIT VREES VOOR VERTREK NAAR TURKIJE Twee Zweedse officieren, die bg de Ver. Naties op Cyprus in dienst zgn geweest en in Stockholm zgn veroor deeld wegens het smokkel :n van wa pens naar de Turken op genoemd eiland, zgn gisteren in de Zweedse hoofdstad gearresteerd nadat zg uit de Deense hoofdstad Kopenhagen waren teruggekeerd. Aanvankelijk was het hun bedoeling geweest op uitnodiging van een Turks dagblad naar Ankara te reizen. Zij waren dus al op weg. maar besloten terug te keren. De justitie had een arrestatie bevel tegen hen uitgevaardigd op grond van het feit dat hun afwezig heid uit Zweden complicaties ten ge volge kon hebben hangende de juri dische gang van zaken en risico's van ontsnapping met zich bracht. Toen het vliegtuig met de twee of ficieren, Lars Lindh en Hjalmar Hel- gesson, op het vliegveld aankwam, werden zg snel naar een wachtende auto gebracht, terwijl de journalisten op een afstand werden gehouden. „Het hindert niet, wg zeggen toch niks", riep Lindh naar de pers. De twee waren deze week door een hof van appèl tot acht maanden dwang arbeid veroordeeld wegens smokke len voor de Turken terwijl zij dienst deden bij de V.N.-troepen op Cyprus. In hoger beroep werd hun straf verlaagd van twee jaar tot acht maanden en zij werden op vrije voe ten gesteld hangende een appèl in de zaak by het hooggerechtshof. Tibet langs de noordelgke grenzen van India: in de afgelopen 18 maanden is een uitgebreid netwerk van wegen en vliegvelden gebouwd, die tot de grenzen van India gaan; in het betwiste gebied Ladach en andere grensgebieden zgn 14 a 16 communistisch-Chinese divisies sa mengetrokken; In de afgelopen paar maanden is de Chinese luchtmacht zodanig ver sterkt, dat de Chinezen „niet minder dan 500 vluchten per dag" kunnen uitvoeren. Volgens geallieerde lucht macht deskundigen zou dit de aan wezigheid van omstreeks 250 vlieg tuigen betekenen. „Als men de militaire voorbereidin gen in verband brengt met het feit, dat de Chinezen botweg de voorstel len van de Colombo-landen hebben geweigerd voor een politieke regeling, ontkomt men niet aaD de gedachte „LOUISE" zaait dood en verderf In een provincie op de Philippgnen zouden tussen de 106 en 200 slachtof fers zgn, veroorzaakt door de wervel storm Louise. Alle gebouwen in de stad Surigao zijn vernield door deze storm, die werd beschreven als de ergste die het gebied ooit heeft ge troffen. Meer dan 100 personen wer den gedood in een dorp aan de kust en men vreest dat nog veel meer mensen zgn gedood in afgelegen ge bieden. dat er voor een lange periode gevaren op komst zyn", aldus Chavan. De minister van Defensie ontkende suggesties van Pakistaanse journalis ten, dat India „de dreiging van een Chinese aanval heeft uitgebuit", om meer militaire hulp van buitenlandse machten te krggen. K.F.P. Eerste oefening van 18 maanden De KVP wil de duur van de eerste oefening van dienstplichtigen op 18 maanden gesteld zien. Ze acht het ongewenst, mede gezien de ontwikke lingen op dit gebied in de omringende landen, dat nog 40 procent van de Nederlandse dienstplichtigen thans langer dan 18 maanden dient. De party wil verder, dat aan dienstplichtigen een vergoeding wordt toegekend die in verhouding staat tot het gemiddeld verdiende jeugdloon. Verder acht de party de tyd gekomen voor een regeling van de rechtspositie van dienstplichtigen beneden de rang van tweede luitenant. Deze drit punten zyn de voornaam ste zaken uit een rapport dat een speciaal aangestelde 'commissie van de KVP aan het dagelgks bestuur heeft uitgebracht. Dit dageiyks be stuur heeft zich met de opvattingen van de commissie kunnen verenigen en het heeft de Tweede Kamerfractie van de party van de inzichten van de kennis gesteld. Joodse volk mag niet gebukt gaan onder vloek van godsmoord Het Vaticaans concilie heeft gisteren een verklaring betreffende de joden en andere niet-christenen goedgekeurd. In deze ver klaring wordt o.m. gezegd: het concilie betreurt en veroordeelt haat tegen de joden en de vervolging van de joden, zowel in het verleden als in onze dagen. In de prediking van het geloof mag niets voorkomen, dat aanlei ding zou kunnen geven tot haat oj verachting voor de joden. Het Joodse volk mag nooit worden voorgesteld als een verworpen volk, dat gehukt zou gaan onder de vloek van godsmoord. Wat met Christus gebeurde tijdens zijn lij densweg kan niet ten laste wor den gelegd aan het gehele volk dat toen leefde en nog veel min der aan het volk dat nu bestaat. In de nieuwe verklaring, welke werd aanvaard met de stemmen van 1651 prelaten voor, 99 tegen en 242 voor met voorbehoud, wordt niet meer ge sproken over de hoop, dat de joden zich uiteindelgk met de kerk zullen verenigen. De thans goedgekeurde jodenver klaring is een van de meest omstre den documenten van het concilie. Verwacht wordt, dat zy niet voor de volgende zitting van het concilie als decreet zal worden afgekondigd. In de verklaring komt ook een af deling over andere niet-christelgke godsdiensten voor, waarin de mo hammedanen, de hindoes en de boed dhisten worden genoemd. In dit gedeelte wordt gezegd, dat de R.-K. Kerk „niets, dat waar en heilig is" in andere godsdiensten min acht en dat zy de mohammedanen acht als mensen, die één eod aan bidden en Christ profeet. Stroom van oplossingen Een overweldigende hoe veelheid oplossingen van onze Sinterklaasprijsvraag is de afgelopen week ons bureau binnengestroomd: tot het moment van sluiting van de inzendingstermijn gistermiddag ontvingen wij niet minder dan 563M oplossingen, een groter aan tal dan wij ooit oogstten bij welke prijsvraag ook. On getwijfeld zal de premie voor de deelneming hierbij een zeer grote rol hebben gespeeld! In de loop van de ko mende week zullen wij de oplossing, alsmede de na men en adressen van de prijswinnaars vermelden, evenals een regeling voor de uitreiking van de gan zenbordspelen. In verband met de over vloed van oplossingen zal het ons niet mogelijk zijn, alle ganzenborden volgens het oorspronkelijke plan op 2 december uit te reiken. Men lette daarom op de re geling, welke wij de vol gende week zullen publi- LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Door de zeepzieders Dros I en Gebr. Tieleman alhier is I bij de 2e Kamer een adres in- gediend, ten gunste der af- I schaffing van de zeep-ac- cijns. Te Kopenhagen wordt uit vrijwillige bijdragen gebouwd j een hospitaal voor 780 inva- liden uit den jongsten oorlog die na hun herstel aldaar blijven wonen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1