Grootse viering 60 jarig jubileiini Residentie - Orkest Zo wordt ESTEC-laboratorium in Noordwijk Uitreiking van onderscheidingen Drie jaar geëist voor poging tot doodslag 2.50 5.75 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 In aanwezigheid van Koningin koningin Juliana woonde giisteravond het galaconcert van het jarige Residentie-orkest in het Scheveningse Kurhaus bij. Zij rd de met bloemen versierde zaal binnengeleid door burgemees- mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag en door de voor- er van de Vereniging van Vrienden van het Residentieorkest, D. J. van Gilse. Het orkest begroette de vorstin met het Wil- nus. iet concert werd bijgewoond door de ministers Bot en Andries- en door de gevolmachtigd minister van Suriname, mr. Ema- Ook waren aanwezig de Staatssecretarissen Van de Laar K. en W.) en Keizer (Verkeer en Waterstaat). Het concert rd mede aangehoord door enige dozijnen ambassadeurs en an- e diplomatieke ambtsdragers door de Commissaris van de Ko- gin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz, door vertegenwoordigers alle Nederlandse orkesten, alsmede door een grote schare hoge gerlijke en militaire autoriteiten. »l Nederlandse muziek orkest speelde tijdens dit gala uitsluitend muziek van Ne- idse meesters. Geopend werd jleen symphonische suite, ild uit de muziek, die Alphons ibrock bij Sophocles drama schreef. Vervolgens werd de symphonie van Willem Pijper uitgevoerd. Na de pauze gin- |werken in première, een concert piano en orkest van Kees van en „Symphonische klank- van Henk Badings. Deze werken werden dit jaar in it van de Johan Wagenaar- g voor het Residentie-Orkest iponeerd. Het pianoconcert door Theo Bruins uitgevoerd, zeer geanimeerde publiek bracht it Willem van Otterloo en de zijn jubilerende orkest, dat maal en internationaal in hoge laat, veel en warme hulde. .tssecretarls Van de Laar heeft de pauze na een toespraak In hij hulde en dank namens de »ing vertolkte, de plaatsvervan-- eerste concertmeester Louis n de aanvoerder van de tweede Louis de Ruyter namens de ■J&gin onderscheiden met de ere- Ridder in de Orde van I Je Nassau. burgemeester op bijzondere wa I frote waardering ;d. De voorzitter van het R.O., jhr. E. J. van vice-admiraal b.d. heeft de Iers dank gebracht. de pauze werden dirigent, be- i vele anderen aan de igin voorgesteld, het concert gaf het Haagse ge- lebestuur een receptie ter ere jubilerende orkest. Representatief het programma betreft het ade het jubileumconcert onder ïoemer vangen, dan moet men een onbetwistbaar representa- prestatie spreken. Representa- iet alleen voor onze Nederlandse n(. Pende toonkunst, maar thans al inzake de capaciteiten van o van Otterloo en het Resi- '■•Orkest. I. dr. E. Reesers concertsuite üg«p>iepenbrocks Elektra-muziek is orkest sinds lang evenzeer sngoed als Pijpers „Derde", hoe deze werken ook contrasteren. teer viel de binding van tocofiel Diepenbrock aan Wag- Kolf schoten me toon van oor het R.O van het be- ner en Pijpers hyper-inefficiënte schrijfwijze op. En dat by zulk een overgave in de pleitbezorging als het orkest in beide gevallen ten toon spreidde. Meer nog werd overigens de aan dacht beziggehouden door de vraag, wat men zou denken van beide wereldpremières na de pauze, t.w. Kees van Baarens „Concerto per pianoforte ed orchestra" en Henk Badings" „Symfonische Klankfigu- Onze voorkeur ging uit naar Van Baarens pianoconcert. Omdat Van Baaren in zyn werk een structurele muziektaal spreekt, welke hij tot het einde toe onverminderd weet vol te houden, zij het dan ook een weinig te lang om met die taal tot het slot onverminderd te blyven boeien. Henk Badings daarentegen begint even hoopvol als byv. zijn Symfonie 8 en verlaat vervolgens de ingesla gen weg op soortgelijke wijze. Voelt men in het begin als voorheen i ciaties aan Badings' elektronische muziekactiviteiten, waarbij men en toe even denkt aan Threnos de Pool Penderecki, weldra merkt men dan in een soort retrospectief te verzeilen, waarin men tal oude bekenden de revue hoort passe ren via Ravels Bolero terug tot Strauss' Till Eulenspiegel. Formidabel Het waren intussen wederom beide vurige pleitbezorgingen welke tot zulk een rechtstreekse beoordeling noodden. Vertekeningen schenen Vijf miljoen voor een Cézanne! Een schilderij van Paul Cézanne (18381906) zal in het bezit van de Londense National Gallery ko men voor een bedrag van onge veer 500.000 pond sterling (meer dan vijjmiljoen gulden), het hoogste bedrag dat ooit voor een werk van de Franse schilder is betaald. Het betreft een stuk uit de latere jaren van Cézanne, „Les grandes baigneuses" genaamd. De koop is na langdurige onderhandelingen tot stand gekomen. De regering heeft 125.000 pond ter beschikking gesteld. De National Gallery zal eenzelfde be drag neertellen en de rest betaalt een onbekende particuliere Koningin Juliana heeft gister avond het jubileumconcert ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van het Residentie orkest in het Scheveningse Kur haus, bijgewoond. De Koningin werd naar haar plaats gebracht door de voorzitter van de Ver eniging van Vrienden van het Residentie-orkest, mr. D. van Gilse. dit toegewijde spel nergens spelbre ker te zfjn. Integendeel, het warei formidabele prestaties van dirigent èn orkest en bovenal van Theo Bruins, die aan de vleugel deze las tige materie feilloos behandelde. Alle respect dus! Piet Zwart kreeg David Röellprijs De 79-jarige Nederlandse nestor van de toegepaste typografie, de heer Piet Zwart uit Wassenaar heeft gistermiddag onder grote belang stelling de aan hem toegekende Da vid Röell-prijs If 6000) van he Prins Bernhard Fonds ontvangen uit handen van de voorzitter van dil fonds, prof. mr. W. F. de Gaay Fort man, tijdens een bijeenkomst in d< David Röell-zaal van het Rijksmu seum in Amsterdam. Piet Zwart heeft zich gedurende meer dan een halve eeuw bezig ge houden met de vormgeving van het gebruiksvoorwerp in de meest Uit gebreide zin van het woord, met de architectuur en de fotografie, maar bovenal met de typografie, aldus de jury. Prof. dr. H. L. C. Jaffé las een voor deze gelegenheid gemaakt kort essay over Piet Zwart voor. Hy zei o.m. dat de kunstenaar steeds trouw is gebleven aan de functionele esthe tica, die zo duidelyk de geest van onze eeuw weerspiegelt. Zyn typo grafisch spel, zyn vernieuwing van het druksel, is niet alleen historisch van betekenis, Piet Zwart is, als mens van onze tyd, een pionier, een weg bereider, een van die creatieve men sen, die een vorm hebben gevonden voor de geest van onze 20ste eeuw. De toekenning van de prijs Is, al dus prof. Jaffé, de bekroning van een man en een oeuvre, die onze tyd Knelling duim was ongeluk De 31-jarige Amsterdamse koop- an, die op het hoofdbureau van politie in Amsterdam met zyn duim bekneld raakte toen een celluikje werd dichtgeslagen en het eerste kootje ervan moest laten afzetten, het slachtoffer geworden van een ongeluk. Dit is de conclusie van een onder zoek dat naar deze zaak is ingesteld door de centrale recherche van de hoofdstedelijke politie en de rijks recherche. De politie betreurt dat de koopman, die vorige week was ge arresteerd op verdenking van dief- en heling van een fiets niet direct geneeskundige hulp heeft ge kregen. vooral door menselijke, sociale be zieling. Op geestige wtfze dankte de kun stenaar voor de hem toegekende Prijs. Jo Vincent zong voor zieken en bejaarden In de Ahoy-hallen in Rotter dam zijn gisteravond en wordt vanavond een programma van koor- en samenzang, georgani- d voor chronisch zieken en bejaarden. De organisatoren zijn diverse verenigingen van prot chr. huizen. De thans 66-jarige sopraan Jo Vincent, die 30 december '53 in Haarlem een streep zette onder haar carrière als concertzangeres, treedt op deze twee avonden als gast-soliste op, dus voor het eerst sedert elf jaar. Mevrouw Bos-Vincent, die nog wel eens zingt voor kennissen en vrien den, maar sedert 1953 zeer terugge trokken in Wassenaar woont, had niet veel moeite zonder microfoon in de grote Ahoy-hal haar duizendkop pige gehoor te bereiken, zy zong, be geleid door Gerard Heneveld, oude Duitse en Franse liederen. Het o eert, waaraan duizend koorleden 75 musici deelnamen, stond onder lei ding van dirigent Arie Pronk. Dat betekent dan drie jaar mijn gemak houden. Elke keer dat ik in de gevangenis kom, heb ik het trouwens beter naar mijn zin. Dat was de reactie van een 25-jarige loswerkman op de eis van drie jaar met aftrek, ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier jaar en terbeschikkingstelling van de regering. De jeug dige recidivist werd beschuldigd van twee pogingen tot doodslag, joyriding en doorrijden na een aanrijding. Op 4 april was de loswerkman ontslagen uit de gevangenis, waa tien maanden had gezeten. Zes juli was het al weer mis. Na een bezoek aan een aantal café's in Den Haag zag hy 's avonds een auto staan. Het voertuig was niet op slot en de sleu tel zat in het contactslot. WAARSCHUWING TEGEN NAZISME In een motie heeft de Interna tionale Bond van verzetstrijders ge waarschuwd tegen het heropleven van het nationaal-socialisme. De motie werd gisteren gepubüceerd na congres van de oud-verzetstrij ders in Antwerpen. De motie eist verlenging van de verjaringstermijn voor oorlogsmisda den. In het bijzonder de regeringen de Duitse bondsrepubliek en Oostenrijk zyn hiervan op de hoog te gesteld. Verjaring van de straf fen werkt het neo-nazisme in de hand, aldus de motie. Het congres is na bestudering van n aantal rapporten tot de con clusie gekomen, dat nationaal-socia- listische organisaties nog steeds be staan in alle delen van de wereld met name in Duitsland, Oosten rijk, Japan, de Verenigde Staten en Zuid-Amerika door middel van door- gaans clandestiene cellen. DAF veroordeeld wegens betalen premies sociale verzekeringen De economische politierechter in 's-Hertogenbosch, mr. C. Wismann, heeft gisteren Van Doorne's Automo bielfabriek in Eindhoven op beide hoofdpunten van de dagvaarding ver oordeeld in de zaak, die tegen de DAF was aangespannen om een principiële uitspraak te verkregen over de vraag, of het een werkgever is toegestaan premies van sociale verzekeringen niet op het loon van de werknemers in te houden. De DAF werd veroor deeld tot een boete van viermaal f 5000, waarvan f 4.000 voorwaardelijk met een proeftyd van twee jaar. De beide hoofdpunten van de dag vaarding, waarop de DAF is veroor deeld, betreffen het betalen van de pensioenpremie en het betalen van een groot deel van de ziektewetpremie door de DAF voor het personeel. Het toekennen van een premievrij pen sioen werd door de politierechter ge zien als een overtreding, omdat de DAF hiermee het overheidsbeleid doorkruist. Wat het betalen van grootste deel van de ziektewetpremie door de DAF betreft, was de politie rechter van oordeel, dat de DAF hier door op onrechtmatige wijze probeert zich een gunstige positie op de ar beidsmarkt te verschaffen. De DAF is van plan tegen het von nis in hoger beroep te gaan. Vondeling terug uit Amerika Na in Amerika een zeer uitgebreid programma voorgeschoteld te hebben gekregen, is dr. A. Vondeling, fractie leider van de P. v.d. A. gistermiddag op Schiphol teruggekeerd. Dr. Vondeling sprak in de V.S. met vele zeer vooraanstaande regerings functionarissen, onder wie de on derminister van Buitenlandse Zaken William Tyler en de oud-minister Christian Herter, die thans als spe ciale assistent de belangen behartigt Kennedy-ronde. De M.L.F. vormde een punt van bespreking. „Treffend is de ongeloofelyke open hartigheid waarmee men deze kwes- Amerika tegemoet treedt", al dus dr. Vondeling. „Het oude ada gium, dat publieke zaken publieke- lyk moeten worden behandeld vindt dit jonge land een veel sterker ge loof, dan in Nederland". De M.L.F. is een zaak, die de Ame rikanen heel erg ter harte gaat. Hoe groter de integratie van gemengde bemanningen aan boord van deze N.A.V.O.-vloot met kernwapens zou zijn, hoe beter men dat vindt Dr. Vondeling stond verbaasd over de yver waarmee men in Amerika voor dit denkbeeld vecht. Hy citeerde een oud gezegde: „In Amerika vindt men de beste Europeanen, want tenslotte stammen ze allemaal uit Europa". Hy reed met de wagen weg, maar botste 100 meter verder al tegen een geparkeerde auto. Vervolgens raakte hy een lichtmast en tenslotte ramde hij een vrywel nieuwe auto die voor een garage stond. De jongeman nam de vlucht, maar werd al gauw ge grepen door personeel uit de garage. In de garage greep hij een yzeren staaf en sloeg daarmee naar het hoofd van de directeur van het be drijf. Deze kon de slag met een staaf yzer afweren. Dat was volgens de officier de eerste poging tot dood slag. Agent meegesleurd Tien dagen later stal de loswerk man, nadat hij weer stevig had ge dronken, een zo goed als nieuwe auto. Hij reed een bromfietser aan. Een politieman die dit zag, beval hem zijn auto aan de kant te zetten en wilde hem zijn autosleutels afnemen. De loswerkman gaf echter vol gas en sleurde de agent ongeveer 60 meter nice. De agent viel op de weg, maar werd niet ernstig gewond. Even ver der reed hij zich klem tussen een an dere auto en een verkeers zuiltje en werd gearresteerd. -Ook in dit _cn:te de officier peging t"', cl'slag bewezen. U't:-:?.:.!: 4 december. Advertentie Geborduurde val vanaf40cmhoog.Terlenka Zó gewassen en zó weer opgehangen. Extra lage Sterk Staaltje prijs: 40 cm hoog p. mtr. Bijpassende stores, 165 cm hoog, p. mtr. Speciaal GORDIJNENHUIS, Hoek Hooglandse Kerksteeg. Op deze tekening ziet men een der laboratoria, die het Europees Centrum voor ruimte technologie Estèc) in het Vinkenveld in Noordwijk tussen de duinen en de Zwarteweg gaat bouwen. De dui nen zijn vroeger op deze plaats afgegraven en in cultuur gebracht door bollenkwekers en tuinders. Vooral de ouderen kennen deze streek dan ook als „De Zanderij". Het „Estèc"-terrein zal zich uit strekken van de duinen tot de Zwarteweg. In het noorden wordt het begrensd door de Dr. mr. Wil lem van den Berghstichting, ter wijl het zich zuidwaarts uitstrekt tot ongeveer vierhonderd meter met de gemeentegrens met Kat wijk. Het ligt in de bedoeling dat op dit 40 hectare grote terrein vier van dergelijke laboratoriumge bouwen zullen verrijzen. De plannen voor het complex zullen volgens een reeds vastge steld schema met grote voortva rendheid worden uitgevoerd. De tekeningen zijn al gereed en aan de betrokken instanties ter goedkeuring voorgelegd. Per 1 januari 1965 moet een stuk grond van ongeveer 8 hecta re bouwrijp worden opgeleverd. Met de bouw van het gehele project zal ongeveer drie jaar ge moeid zijn. Veel problemen zullen in deze korte periode moeten worden op gelost, onder meer die van de wo ningbouw, de riolering, en de gas-, water- en elektriciteitsvoorzie ning Vooral die laatste zal voor het laboratoriumcomplex uiter mate belangrijk zijn en heel wat eisen stellen aan de capaciteit van de producerende bedrijven.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13