.EIDSCH DAGBLAD V.S. WILLEN GESPREK „STANLEYSTAD" MET F el verzet tegen hoger collegegeld Uf DIT ISÜW HUIS MIDDENGROEPEN VOORAL DE DUPE gijzelaars Lot van hangt af van loop der beraadslaging Jn Stanleystad eerst anarchie" NGEN SLAAT ijpENDJE DOOD MAATSCHAPPIJ GENEESKUNST NAAR UTRECHT MEISJE (13) IN RUG GESTOKEN Amerika bezuinigt op zijn defensie GEHELE K.V.P. IS ERTEGEN Ramp op rivier in India eist 125 levens @N.V. Jongen (17) overvalt bejaarde weduwe Geld nodig voor bromfietsreparatie alles Vlieland ©itcf WÜïmtvi erlcht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 No. 31421 jecteur: E. A. E. van Dlshoeck ■ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Amerika is bereid tot rechtstreekse onderhandelingen met de ogolese opstandelingenleiders over de veiligheid van de Ame- janse onderdanen, die in Stanleystad, het bolwerk van de re ien, worden gevangen gehouden, aldus het State Department Washington. Het aanbod is overgebracht door premier Ken- a van Kenia, die, op verzoek van de regering van de Ver. ten, al eerder een beroep op rebellenleider Gbenye had ge in de aangekondigde executie van zendeling dr. Carlson af te asten. Intussen is een groep militairen van het Kongolese leger, taande uit blanke huursoldaten en Katangese gendarmes, uit doe op weg gegaan naar Stanleystad, waar drieduizend Kon- ese soldaten voor de aanval zullen worden bijeengebracht. Er inden zich naar schatting duizend buitenlanders achter de tllenlinie. ik opstandelingenleider Gbenye treid tot onderhandelingen, zoals antwoord op een nota van de rkiaanse ambassadeur in Leo- itad heeft laten weten, ishington heeft hem gewaar- ffd, dat het hem en zijn mede verantwoordelijk stelt voor van de 59 Amerikanen, die krijgsgevangenen" worden vast- uden. „Stanley-stad" heeft besloten Carlsons terechtstel- op te schorten „in afwachting het resultaat van de onderhan- ale klap met stok lens vechtpartij n nnzp 7,wnlsp r. heeft onze Zwolse correspondent) tussen twee schooljon- i Harderwijk het leven en 8-jarige jongen. Het )je werd dodelijk getroffen, elfjarig schoolvriendje hem met een tak in de maagstreek De jongen stortte neer en ook -op-mondbeademing, die door voorbijganger werd toegepast toen niet meer baten. Sectie lokter M. Voortman heeft uit- len, dat door de slag in de maag Iemhaling is afgesneden en dat te veel van het hart heeft aanleiding tot de ruzie was een ags meningsverschil om een De schooljongens spraken af, dat zij het na schooltijd ventjes zouden uitvechten. Te- van een groepje scholieren, strijd zou volgen, gaf de 11- zijn drie jaar jongere school tje toen de fatale klap. jongens wonen beiden in het erwijkse woonwagenkamp. Het offertje komt uit een gezin met nderen. Zijn vader is autohan- Het proces-verbaal over deze :he zaak zal worden gezonden de officier van Justitie in Zwol- p station ontsnapt ter beschikking van de rege- lestelde 23-jarige jongeman, die selschap van een groepsleider, maar zijn zieke moeder mocht ken is gistermiddag op een per- in het Centraal Station in Am- i bij het overstappen in een trein aan zijn bewaker ont- De jongeman was pp weg Eibergen, waar hij was onder- Cht in de reclasseringsinrichting ökotte". ■ERBERICHT VELIG WEER KNMI verwacht van heden- orgenavond: het algemeen veel bewolking, daar mist, en plaatselijk wat gen. Zwakke tot matige weste- ffind. Aanhoudend zacht, "gemaakt om 11.15 uur). 21 NOVEMBER op: 8.10 uur; onder: 16.42 Dammer bestaat uit 22 pagina's! delingen". Washington heeft Gbenye een boodschap gestuurd, waarin hem gevraagd wordt „plaats en tijd" te bepalen voor de onderlinge bespre kingen over de gevangen burgers. Ook secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties heeft zich met het lot van de gevangen genomen bui tenlanders in Stanleystad bemoeid: gisteren werd onthuld, dat Oe Thant maandag twee Afrikaanse staatslie den heeft gevraagd om menslieven de redenen tussenbeide te komen. Intussen heeft premier Tsjombe een beroep, dat hij in september op de rebellen had gedaan „om in een geest van nationale verzoening de wapens neer te leggen", herhaald. Hij verklaarde, dat zijn strijdkrachten sterk genoeg zijn om de rebellen te verpletteren. Volgens Belgische inlichtingen zou in Stanleystad volslagen anarchie heersen. Gbenye heb ben verloren en een andere leider, Thomas Kanza, zou zijn vertrokken. Driehonderd parachutisten zouden voldoende zijn om Stanleystad te be vrijden. Jammer genoeg is de Ame- rikanuse militaire hulp aan Kongo te laat gekomen, omdat het ministerie van Buitenlandse Zaken door de kiezingen aan handen en voeten ge bonden was. De gemeenteraad van Utrecht heeft gisteravond besloten, een stuk bouwterrein aan de Lomanlaan op het Kanaleneiland te verkopen aan de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bervordering der Ge neeskunst, die thans in Amsterdam is gevestigd. Men deelde ons van de zijde der maatschappij mee, dat het in de be doeling ligt om op deze grond gebouw van zeven verdiepingen te zetten, dat is ontworpen door het architectenbureau Optenoort Blijdestein. Met de bouw, waarmee wordt be gonnen zodra alle goedkeuringen binnen zijn, zal ongeveeer anderhalf jaar zijn gemoeid. Het nieuwe ge bouw gaat onderdak bieden aan hei algemeen secretariaat van de maat schappij (inclusief vergaderruimte) aan vier maatschappelijke vereni gingen (de Landelijke Specialisten- Vereniging, de Landelijke Huisart sen Vereniging, de Landelijke Ver eniging van Artsen in Dienstverband en het Nederlands Huisartsen Ge nootschap) en aan het bureau me dische registratie en het sociaal eco nomisch bureau van de maatschap pij. Ook zal er ruimte worden gere serveerd voor het verbond van me dische studenten faculteitsverenigin gen in Nederland. In Amsterdam is gisteren de ,,Henriëtte Roland Holstprijs" door de voorzitter van de gelijk- namige stichting prof. dr. Garmt Stuiveling (rechts) uitgereikt aan de Utrechtse hoogleraar prof. dr. H. C. Rümke voor diens psychiatrische essay over Frederik van Eedens roman ,Van de koele meren des doods'. (Van onze Groningse correspondent) „Ome Derk, ik ben gestoken". Met deze woorden kwam gisteravond omstreeks half negen een 13-meis- je uit Delfzijl by haar oom in de Schoolstraat. Zij bloedde hevig. Het meisje bleek by haar huis aan de Commandementstraat driemaal door een man in de rug te zyn ge stoken. Eén van de steken drong zelfs tot de rechterlong door. Het kind werd onmiddelijk naar het Academisch ziekenhuis in Groningen vervoerd, waar het werd geopereerd. Artsen verklaarden dat de steek byna fa taal was geweest. Om vijf voor halfnegen zat het meis je in de huiskamer te breien. Zy had de gordijnen open en de lich ten aan. Haar vader was naar een vergadering en haar moeder naar een ouderavond. Boven lag nog een 7-jarig broertje te slapen. Er kwam een man aan de deur, die waarschijnlijk om een fietspomp heeft gevraagd. Het meisje liep daarop buitenom naar het op on geveer 4 meter afstand liggende schuurtje. Voorzover was na te gaan, heeft de man gestoken toen het meisje zich bukte om de pomp te pakken. Een scherp voorwerp liet drie bloedende wonden in de rug achter. Hoewel het meisje veel bloedverlies had, vluchtte ze naar haar oom. Deze ging eerst naar het huis aan de Commandementstraat, omdat hy wilde zien wat er met het broertje was gebeurd. Een kost ganger van de oom rende naar de politie. De dader, van wie tot dusver geen spoor is gevonden, is vermoedelyk een jonge man. De politie van Delfzijl heeft sinds gisteravond de uitvalswegen van Delfzyl en de toegangen naar de haven sterk in de gaten gehouden. Buren vertel den dat zy niets van de hebben ggmerkt. Zes Amerikaanse bases van het strategische luchtmachtcommando en twee marinescheepswerven zullen worden gesloten en 150 verouderde intercontinentale ballistische raket ten worden gedemonteerd, aldus staat in een order, die door de Ame rikaanse minister van Defensie, McNamara, gisteren is bekendge maakt. De sluiting maakt deel uit van een program voor besparing van 477 miljoen dollar per jaar op de Amerikaanse defensiebegroting. Vol gens de minister zullen de besnoeiin gen de militaire kracht en de paraat heid van de V.S. in geen enkel op zicht aantasten. Amerika geetf thans per jaar 50 miljard dollar aan ver dediging uit. In Tweede-kamercommissie (Van onze parlementaire redactie) Minister Bot krijgt aangenomen, dat hij het daartoe strek kend wetsontwerp binnenkort indient de verhoging van het collegegeld niet cadeau. Dat bleek gisteren duidelijk bij de be handeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. De vaste commissie voor O., K. en W. sprak zich bij die gelegenheid al bij voorbaat unaniem uit tegen de aangekondigde verhoging van f 200.- tot f 1(00,-. Eerder had de bevnndsman de commissie al tegen zich ge vonden bij zijn voornemen tot verhoging van het kleutergeld. Werkstudent De kritiek op de verhoging van beide retributies, volgens minister Bot noodzakelyk in verband met de geslegen kosten by het wetenschap pelijk onderwijs en het kleuteronder wijs, was in de kring van de rege- ringspartyen bepaald niet milder dan onder de oppositie. Woordvoer ders van alle fracties vonden geen woorden genoeg om uiting te geven hun ernstige bezwaren tegen de plannen van de regering. De KVP Albering, partygenoot van de minister, liet zelfs doorschemeren, dat zyn gehele fractie zich tegen de verhoging van het collegegeld zal verzetten. De bezwaren van de KVP tegen de verdubbeling van het collegegeld n in grote trekken dezelfde als yan de liberalen. De heer Albe- ring voerde althans met mevr. Van Someren-Downer aan dat het vooral de middengroepen zijn, die van de •hoging de dupe worden. Daaron der zyn velen, die over het alge- net niet in aanmerking komen een studiebeurs, hoewel zy de huidige collegegelden maar nauwe lijks kunnen opbrengen. De beide Kamerleden vonden de optrekking het collegegeld bovendien volle dig in stryd met de oude beleidslijn n minister Cals, die streefde naar laag mogeiyke collegegelden. Assemblage Japanse auto's in Nederland De in Tokio gevestigde Prince Automobile Company treft voorbe reidingen voor de assemblage van haar personenwagens in Nederland, waaruit zy zullen moeten worden afgezet in Europa. Een directeur van Prince heeft kortgeleden in Neder land besprekingen gevoerd. Als gevolg daarvan verwacht Prince, dat spoedig een overeenkomst met een Neder - landsbedrijf kan worden afgesloten. Welk bedryf is nog niet bekend. Er zyn diverse aanbiedingen. Prince heeft plannen voor de as semblage van ongeveer honderd wa gens per maand in de beginperiode Het zullen in hoofdzaak personen wagens van het model „Pr in je Glo- met een motor van 1900 cc zyn, omdat er in die klasse op de Europese markt nog betrekkelyk weinig con currentie is. De anti-revolutionair Van Benne- kom zag vooral de werkstudent gedu peerd door het voorstel. De christe- lijk-historische woordvoerder Schu ring begreep niet hoe de verhoging te rijmen is met de democratisering van het wetenschappelijk onderwijs, die de regering voorstaat. Ook de kleine fracties vonden het plan on sympathiek en staken dat niet onder stoelen of banken. De socialist Tans zei buiten de minister geen enkel ver standig mens te kennen, die een goed woord voor de verhoging over heeft en nodigde de minister dan ook uit zyn plan te laten varen en geen wets ontwerp in te dienen. Niet zo snel bakzeil Minister Bot ging op diè uitnodi ging niet in en bleek allerminst van plan al zo snel bakzeil te halen. Hy groef zich alvast wat in, door er op te wyzen, dat het betreffende wetsontwerp mede wordt ondertekend door de ministers van Financiën en Landbouw. Zyn betoog kwam er op neer, dat het niet aangaat de ge meenschap, die zich toch al zoveel offers moet getroosten voor het derwys in het algemeen, nog verder te belasten met de gestegen college- kosten. Slot pag. 2 ln aanwezigheid van Konin- gin Juliana en Prins Bernhard zijn gisteren de nieuwe kaliber- walserijen van de Hoogovens in IJ muiden officieel ln gebruik ge* nomen. Het Koninklijke gezel" schap tijdens de rondgang doot het enorme bedrijf. Op de Tsjenab in India is bij Akhnoor een boot omgeslagen. Gevreesd wordt dat 125 mensen verdronken zijn. Er zouden zich 150 mensen aan boord van het vaartuig bevonden hebben. Ne gen overlevenden, onder wie zes kinderen, zijn in het ziekenhuis opgenomen. liiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii VOLAUTOMATISCHE (Van onze Nijmeegse correspondent) De 72-jarige weduwe, mevr. E. ReekersKruijer is gister middag omstreeks vijf uur in het achterkamertje van haar manu- facturenwinkeltje ternauwer nood ontsnapt aan een poging tot wurging door een 17-jarige fabrieksarbeider. Enige uren la ter heeft de jongeman zichzelf aangegeven bij de politie. In de winkel stond geen enkele klant. De jonge fabrieksarbeider stap te als zo vaak, want hy knapte voor de alleenwonende ook wel eens klusjes op de winkel binnen en wilde een trui kopen. Voor een bypassende das moesten ze naar de aohterkamer. Terwyl de jongen zijn keus probeerde te aia- ken, wilde de bejaarde vrouw naar de winkel terug gaan. Schreeuwen Toen ze zioh had omgedraaid, voel de zij plotseling handen om haar keel. Zy verweerde zioh, doch kwam te vallen, zy schreeuwde, doch hy sloeg haar met de vuist in het ge zicht. „Ik moet geld hebben", schreeuwde hy. zy verwees hem naar de toonbanklade. De Jongen ging daar zoeken. Toen hy in de winkel was, sloeg de kordate vrouw de verbindingsdeur tussen winkel en kamer dicht. De jongen drukte deze kapot, doch de vrouw was inmiddels naar buiten ge rend, waar de buren de politie waar schuwden. De arbeider verdween langs de voorkant van de zaak. Het slachtoffer kon na verbonden te zijn in het plaatseiyke ziekenhuis naar huis terugkeren. Korte tijd later meldde de jongen zich. Hij is ingesloten. Hy bekende, dat hy geld nodig had voor een bromfietsreparatie. Die kostte 45 gulden... WEET WAT U DOET, KOOP BIJ NOLET uw HOED BOTERMARKT 8—9 Zie deze bijzondere publikatie elders in dit blad. Advertentie Met gespaarde stuivers veel of weinig zakgeld een gevulde portefeuille CADEAUTJES in OVERVLOED en LEUKE... kooien en vogels, poeze- en honde manden, halsbanden en riemen* boeken, marmotten, duivemanden, bloembollenglazen en -schalen, tuin- voederhuisjes, bloembakken en -stan daards, tuingereedschap van harkje tot en met motongrasmaaier. Nieuwe Ryn 50 - tel. 2 08 24 (01710) CJit het Leidsch Dagblad van 22 Nov. 1864: Op last van het Departe ment van Oorlog zal bi) strenge koude aan de mili taire bezetting te Nijmegen, een derde wollen deken ver strekt worden. Te Kottbus in Prulssen stierf dezer dagen een echt paar, dat 60 jaren door de band des huwelijks was ver- eenigd, op denzelfden dag ge boren en 87 jaar oud.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1