Meisjes en jongens in een padvindersgroep Ewout Joppenszgroep: gezonde ontmoeting Christendom en communisme zijn gelijk geaard Ramses Sliaffy in L. de Coligny-h.b.s. Oud tramhuisje iu de takels - nieuwe abri voor busreizigers Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 november 1964 Tweede blad no. 31420 Geslaagd experiment in LEIDEN Sinds enkele weken heeft Lei den een padvindersgroep, waar van zowel jongens als meisjes lid kunnen worden. De Van der \Verffstam van de Ewout Jop penszgroep (NPV) kreeg na melijk als één van de eerste Ne- T3 derlandse padvindersgroepen de hoofdcommissaris voor Voortrekkers toestemming tot deze wijziging in de samenstel ling van het ledental. De voortrekkers van de Ewout Jop- pensgroep de laatste jaren bekend jeworden door hun bijzondere (ra dio)-liefhebberij en het verrichten verschillende diensten aan de gemeenschap houden zich met een groepje van ongeveer twintig jonge ren in de leeftijd van 16 tot 21 jaar Ju intensief bezig met een keur van ac tiviteiten. In het kader van de doel stellingen van de voortrekkersbewe- ii ging zijn deze activiteiten er mede op gericht om bij de jonge mensen de nodige zelfstandigheid in het toe komstige maatschappelijke leven aan kweken. Zo ontwikkelde enige jon gens zich onder deskundige leiding er verdienstelijke radio-ama- :n volgden weer andereen aan de Leidse huishoudschool een kook- nirsus, die een groot succes werd. Verrassend goed Het besluit van de leiding om tortaan ook meisjes als lid toe te tJj liten ondervond aanvankelijk nogal lieu rat bezwaren, maar de gezonde ont- iting tussen meisjes en jongens k meer waard te zijn dan alle itrder geopperde problemen. Zowel «Sj de Ewout Joppenzgroep als de irerige groepen, die deze primeur tre&en, slaagde het experiment ver assend goed. Bij de Ewout Joppenzgroep is dit 3(oeddeels te danken aan het feit, dat Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altijd voordelig. 5/ Ulfcr 'ilmavond N.C.R(eis)V. Dwars door de Himalaja de jeugdige leden een eigen bestuur hebben, zelf de financiën, de mate rialen en het clubgebouw beheren, alsmede een belangrijke stem hebben bij het samenstellen van de activi teiten-programma's. Deze omvatten Dienstverlening Voorop staat echter steeds de dienstverlening aan de gemeenschap, die reeds in Leiden de nodige be kendheid kreeg door onder meer het mede-regelen van het verkeer, de weekeind-hulp in de ziekenhuizen, het beheer van twee kampeerterrei nen voor de L.J.A. en de verzorging van de radio-telefoonverbindingen bij bepaalde manifestaties. Prof. dr. A. J. Rasker sprak voor K 0 over situatie achter het ijzeren gordijn '5? Ondanks alle tegenwerking en een op wetenschappelijke leest geschoeide verbreiding van het atheïsme, is de positie van de kerk achter het ijzeren gordijn niet zo hopeloos als in het westen alge meen wordt aangenomen. Tien a twintig procent van de Russische bevolking moet gerekend worden tot de zeer trouwe kerkgangers. Juist doordat de kerk in Rusland geen bevoorrechte positie in neemt. is zij geworden tot een zeer strijdbare kerk. die inziet, dat zij met zeer sterke en praktische argumenten haar positie op positieve wijze moet veroveren. Dit zei prof. dr. A. Rasker gisteravond op een lezing voor K. en O. in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Dr. Rasker de laatste tijd sterk in de publiciteit door een televisieuit zending van de VARA gaf in een leiding een overzicht van de plaats christendom en communisme in de wereld. Hij vergeleek het commu nisme met een godsdienst.,.In de ge hele communistische ideologie ont moeten wij punten van overeenkomst met een religie" aldus dr. Rasker. „De wetenschap vooral de fysica, chemie en biologie neemt in Rus land de plaats in van het „geloven". De socialistische heilstaat is voor de communist een toekomstverwachting zoals de hemel die voor een Chris ten". Dr. Rasker legde er nadruk op, dat het westen zich beslist niet moet laten voorstaan op zijn „christelijk heid". „Ook bij ons moet de religie ingepast worden in het maatschap pelijke bestel". Succes In dit verband wees dr. Rasker op de snelle en massale verbreiding van het communisme sedert 1917. Een derde van de wereldbevolking leeft in een communistisch gere geerd land. Een dergelijk resul taat heeft geen enkele godsdienst ooit geboekt. „En dat is onder meer te wijten aan de geringe overtui gingskracht van de christelijke re ligie", aldus dr. Rasker. Het zwart afschilderen van het communisme is voor vele volken kennelijk min der overtuigend dan de slechte er varingen met het christendom. Atheïsme wordt in Rusland door de staat verkondigd en voorgestaan. Met grote zelfverzekerdheid wordt de reli gie afgewezen op grond van weten schappelijke ontdekkingen op 't ter rein van de natuurkunde, de schei kunde en de biologie. Overigens is de staat vrij tolerant ten opziohte van gelo vigen. Geloven wordt een beetje mee warig beschouwd als een overblijfsel uit lang gevlogen tijden, toen de mens de oorzaken van vele verschijn selen nog niet kende. Onder het mot to „De wetenschap lost alle myste ries op den duur op" wordt gods dienst bestreden. Maar toch is er een veel grotere verwantschap tussen communisme en christendom dan beide partijen durven hopen of toegeven zei dr Rasker. „De broederschap, de solida riteit het grondbeginsel van d» communistische ideologie is recht streeks aan het christendom ont leend". Dr. Rasker gaf vervolgens beeld van de structuur van het gods dienstig leven in enkele landen ach ter het ijzeren gordijn. Hij toonde zich bijzonder deskundig in deze terie en zijn belezenheid over onderwerp bleek uit de vele citaten van vooraanstaande deskundigen. Uit zijn bibliotheek had dr. Rasker collectie boeken en tijdschriften i gebracht. In* de pauze konden de aanwezigen hierin een kijkje ne: Rijdt veilig met melk Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands Zuivelbureau, postbus 4530, Rijswijk Z.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uvt auto. Dan steunt u de nuttige aktie Rijdt veilig met melk''''. KLAPROOSCOLLECTE: RUIM f 2000,- De Klaprooscollecte, die zaterdag i Leiden is gehouden, heeft in to taal f 2037,71 opgebracht. Het geld is bestemd voor de Ned. Oorlogsgraven stichting. In het welslagen van deze collecte hebben de jongens van de Gem. Be- drijfstechnische School een belang rijk aandeel gehad. Zij haalden na melijk niet minder dan f 935,- op. De Amsterdamse stadsreini- I eventuele zware sneeuwval de welke de gemeente heeft aange- ging neemt krachtige maatrege- baas te kunnen blijven. Een van schaft, len om in de komende winter de kolossale Huldiging Cor Prins Niet het Leidse „Kunst en Genoe gen", maar de MLD-kapel van de basis Valkenburg onder leiding van serg. muz. Van der Burg zal van avond de huldiging van Cor Prins opluisteren. Door de in het begin van deze gewijzigde tijden kwart voor zeven vertrek vanaf het huis van Prins in de Meidoornstraat was het K. en G. niet meer mogelijk haar medewerking te verlenen. „Moeder Johanna van de Engelen'' in Camera „Eindeloos" programma De Jaarlijkse ledenvergadering van de Oudervereniging der Louise de Co- ligny-hbs mocht zich gistel-avond in een ongekend grote belangstelling verheugen, hetgeen ongetwijfeld in aanzienlijke mate moet worden toe geschreven aan het feit, dat het ca baretensemble van Ramses Shaffy het programma na de pauze verzorg de. De jaarverslagen van de secreta resse, mevrouw W. E. Kaars Sype- steynKapteyn en de penningmees- teresse, mevrouw M. G. M. Dank- meijerWelz wei-den ongewijzigd en onder dankzegging goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd in de va cature van deheer J. Brouwer als voorzitter gekozen de heer Th. J. G. Jansen en als penningmees ter esse als opvolgster van mevrouw Dankmeijer mevrouw M. J. van SteenisKruse man. Aan beide aftredende bestuurs leden werd zowel door de directrice, mevrouw H. A. M. NijweideVintges als vanwege het bestuur een boek werk aangeboden onder dankzegging voor hetgeen zij voor de vereniging en de school hebben gedaan. In de vacature ontstaan door het tussen tijds bedanken van mevr. H. Ver voortAdelaars werd voorzien door afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging hield gisteren in l« fover van de Stadsgehoorzaal haar eede culturele avond in dit Op het programma stond de ver- oning van een film, die reeds eer met veel succes in deze stad werd yyiedraaid. De film, die in 1962 opge- lomen is tijdens een Nederlandse IWetenschappelijke expeditie naar de ïalaja, onder leiding van prof. dr. Ier en dr. T. de Booy, trok ook litmaal grote belangstelling Op het witte doek verscheen een boeiende beelden van de be- «i klimming van de Nilgiri. Het prach- afwisselende landschap in de rtfjager gelegen gebieden werd al spoe- gevolgd door meer onherbergza- streken in het Nilgiri-massief. was buitengewoon interessant de Nederlandse alpinisten bezig zien op de gruwelijke noordwand 'in de bijna achtduizend meter hoge berg. Uit de film bleek v>oorts, dat woeste rotsformaties een bron van ©die voor de geologen ondef deze ©misten vormden. Ondanks de moeilijkheden met de •demhaling, veroorzaakt door de ijle ©ht, wisten de bergbeklimmers in tee met sneeuw en ijs bedekte ge iden van geen wijken. Langzaam saar zeker vorderde hun moeizame tocht dwars door de Himalaja. De gaf voorts een goede indruk de bevolking van deze groten- &ls nog onbekende streken. Inte- ftsant was bijvoorbeeld de tocht °aar de in het noorden van Nepal $egen stad Mustang, waar men het toven van de Bothia's, de Nepalese 'ibetanen, van nabij kon bestude- Een ander hoogtepunt vormde bet bezoek aan het meer van Tilicho JP ongeveer 5200 meter hoogte ge- i, direct ten noorden van de Hi- ®alaja. verscheidenheid van land- fhapsvorm en bevolkingstypen, haakten het bezochte gebied bjj geschikt voor een gevarieer- de benoeming van mevrouw C. G. Bachrachde Vries. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren Joh. de Rooy en G. J. Prevo. Na de pauze was het woord aan het uit vier leden bestaande cabaret- ensemble van Ramses Shaffy, te weten hijzelf, Liesbeth List, Loes Ha- el en Polo de Haas. In een vlot tempo bracht dit viertal i een ietwat aarzelend begin, vrolijk» ontspanning van de beste soort, waarbij zowel de Franse chan- van Liesbeth List door haar voortreffelijke voordracht en dictie als de enthousiast gebrachte liedjes de leider van het gezelschap grote bijval oogstten, niet het minst de zijde van de leerlingen der hoogste drie klassen, die dit deel van de bijeenkomst bijwoonden. Loes Hamel kondigde op originele wijze de verschillende nummers aan en Polo de Haas betoonde zich niet alleen een uiterst volgzame en attente accompagnateur, maar ook een dienstelijke solist. Aan het slot van het programma nam het enthousiasme ovationele vormen aan. Aan de dames werden bloemen aangeboden. Onderweg naar de garderobe gen we in het voorbijgaan aan enige leerlingen of ze het programma dig gevonden hadden. „Aardig?" vonkte er één terug het was eenvoudig eindeloos!" Waaruit we toen maar de conclusie hebben getrokken dat „eindeloos" in dit verband de betekenis moet hebben van „heel veel malen aardiger dan alléén maar aardig" In twee voorstellingen draaide gis teravond in Camera als „Film var de maand" van K. en O., de bekende Poolse film „Moeder Johanna van de vertoning OPEN DEUR-DIENST MARANATHAKERK Dr. P. L. Schoonheim zal a.s. zon dagavond 7 uur voorgaan in een Open Deur-dienst voor het Mors- kwartier, in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg. Het Maranatha- koor o.l.v. mevrouw T. Massaar—van Driel zal zingen. Organist is de heer J. Henzen. Een onderdeel van de dienst n.l. documentaire. Na de laatste resten tramrails zijn nu ook twee oude wachthuisjes uit de glorietijd van de Blauwe Tram uit het Leidse stadsbeeld verdwenen. Moest het houten tramhuisje op het Kort Rapenburg gistermiddag ter plaatse worden gesloopt, het wachthuisje aan de Korevaarstraat werd met (stenen) fundament en al uitgegraven en met behulp van een takelwagen van de NZH op een vrachtauto geplaatst. Het huisje, dat evenals het gebouwtje op het Kort Rapenburg ver voor de oorlog langs de trambaan werd geplaatst, vond een weinig eervol einde op de tijde lijke vuilstortplaats in de Roombur- gerput. Nauwelijks was het wacht huisje uit de grond getild of er stond al een nieuwe, moderne abri. Op de foto het oude wachthuisje in de ta kels en de nieuwe abri op zijn plaats. (Foto L.D./Rolvast) Tuinbouw en Plantkunde Rozencultuur is al zeer oud De afdeling Leiden en omstreken in de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield gis teravond in het Geref. Jeugdhuis een goed bezochte ledenvergadering. Na het welkomstwoord van de vice-voorzitter, de heer H. Griffioen, en de behandeling van enkele huis houdelijke punten vond de heer P. de Vogel, hoofdassistent bij de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst in Bos koop, een aandachtig gehoor voor zijn lezing met als onderwerp „Ro- Wat de geschiedenis van de oude rozencultuur betreft herinnerde de heer De Vogel er aan, dat reeds jaar voor Chr. de rozencultuur door de Grieken en Syriërs tot ontwikke ling werd gebracht en later door de Romeinen belangrijk werd uitge breid voornamelijk voor de versierin- van de triomfbogen bij de tochten van de imperators. Ook in Damascus begon men al ruim 2000 jaar geleden met het kweken var zen, die de grondstoffen leverden voor de later zo bloeiende en belang rijke parfumindustrie in dit land. In Europa kreeg de roos eerst de nodige bekendheid door de kruis vaarders. van wie Kruisridder Thi- bout IV in de dertiende eeuw eerste rozen mee uit Syrië Frankrijk bracht en aldaar in de tuin van zijn kasteel de eerste roze kwekerij in Europa liet aanleggen. Nadien ontstonden ook de bekende rozenparken en maakten de kwekers ook een begin met de cultuur kasrozen. In ons land werd vooi eerst het kweken van rozen omstreeks 1400 ter hand genomen door de ab- Engelen" van regisseur Kawalerowicz. Dit werk heeft in 1961 op het film festival in Cannes een hoge onder scheiding ontvangen en daarvoor was alle reden. In boeiende beelden wordt het leven in en rond een nonnen klooster uit de 17-de eeuw geschetst, monnik in opdracht van zijn superieuren de demonen, die van de zustors bezit hebben genomen, moet uitdrijven. Hij slaagt er aan vankelijk niet in zijn opdracht te ver vullen. Vooral moeder Johanna, de dochter van een arme hertog, is tel kens weer het slachtoffer der de monen. Grotesk is de ontmoetings- scène tussen pater Joseph en de rab bi, bij wie hij een oplossing voor zijn moeilijkheden komt zoeken. Het „ik zijt gij" brengt hem ertoe zich als het ware naast moeder Johanna te plaatsen en haar verzoekingen op eigen schouders te laden. Door een gruwelijke misdaad uit/diefde poogt hij de demonen definitief van Johanna weg te trekken. Het is een aangrijpende reeks gebeurtenissen in Bergmanniaanse vormgeving, waarin dit gegeven wordt geschilderd. Ook wie vreemd staat tegenover deze kloosterwereld voelt zich gegrepen door de boeiende herschepping van omstandigheden die de toeschouwer fel meebeleeft. „DE OUDE LEIDSCHE" GAAT EXPOSEREN De Leidse pluimveevereniging „De Oude Leidsche" houdt zaterdag 21 november en zondag 22 november a.s. in de verenigingszaal (ingang Maria Gijzensteeg naast „De Over dekte", haar jaarlijkse tweedaagse clubtentoonstelling. In totaal zullen de leden ruim 180 dieren exposeren, die in verband met de traditionele onderlinge wedstrijd in het fokken van bijzonder fraaie dieren, zater dagmorgen door de keurmeesters J. C. Kuyken, A. P. Hollemans (hoen ders), B. J. H. Bosch (konijnen) Kok (sierduiven), worden ge keurd. Zowel bij de hoenders, sier duiven als konijnen, zullen ditmaal enige zeldzame rassen en fraaie collecties worden geëxposeerd, onder resp. Andalusiërs, Maleier Krielen, Wener- en Stettiner-tuime- laars en de Luchs. De tentoonstelling 7 tot 10 uur nam. en zondag van 10 ïr voorm. tot 6 uur nam. geopend. Botsing tussen bestelauto's Op de Voorschoter-weg, ter hoogte van de Rooseveltetraat, had gister morgen omstreeks zeven uur een tussen twee bestel auto's. Een van deze bestelauto's, en uit Leiderdorp, raakte daarbij in een sloot. De bestuurder, een 58-jarige aannemer, bleef onge deerd, maar een 50-jairige opperman, die naast hem zat, kreeg een buil op het voorhoofd en sohaafwonden aan de rechterhand. De auto's werden ernstig bescha digd. aantal dia's de oude stad Trier is aanleiding ge worden om als samenvattende titel aan te kondigen: Kruis tekent een Keizerstad. Er worden aan de bezoe kers bij het binnenkomen liederen- bladen voor de samenzang uitgereikt. Gemeenschappelijk administratiekantoor in nieuw pand Het nieuwe gebouw van het Ge meenschappelijk Administratiekan toor, van welk kantoor directie en personeel een belangrijk aandeel le veren in de uitvoering van de sociale verzekeringswetten, is gistermiddag officieel geopend, euwe districtskantoor, fraai efficient ingerioht, is onder gebracht in de royale, gelijkvloers ge legen ruimten van 't flatgebouw aan het Stationsplein, dat hier tot stand gekomen in opdracht van het Phi lips pensioenfonds. Onder de zeer vele genodigden bevonden zich tal van vertegenwoordigers van bedrijfsver enigingen, de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. D. J. Gorter en de wethouders, de heren S. Menken en C. J. PienaJ woord van begroeting door de districtsdirecteur, de heer A. v. d. Berg, schonk de president-directeur, dr. P. Beyer, aandacht aan de Leidse vestiging van het GAK, dat in 1949 het „Centraal Beheer" een voor ganger had. Het bureau was toen ge vestigd aan de Papengracht. In april 1952 ging Centraal Beheer in het GAK op. Men betrok toen een pand aan de Breestraat, om reeds een jaar later huisvesting te vinden aan de Stationsweg, een patriciërshuis, waarin het woekeren was met de ruimte. Het GAK prijst zich gelukkig, dat thans zulk een moderm parterre- ruimte, waarin de bezoekers op com fortabele wijze kunnen worden ont vangen, in gebruik kan worden geno- Wethouder Menken, die deze mid dag in zijn kwaliteit van loco-burge meester de officiële opening verricht te, weidde uit over de belangrijke arbeid, „een groot stuk maatschap pelijk werk", welke het G.A.K.-per soneel dag in, dag uit verzet. Ar beid en gezondheid zijn een grote zegen. Maar indien deze er niet, of slechts ten dele zijn, moet het per soneel gereed staan om te helpen. Een helpen, dat niet alleen in het so ciale en economische vlak ligt, doch vooral ook in het menselijke. Met het personeel, was ook spreker verheugd, dat dit helpen thans in zulk een mo dem gebouw, waarin de loketjesgeest plaats heeft moeten maken voor ge rieflijk ingerichte spreekkamers, kan geschieden. De heer J. Alders, werknemersvoor zitter in het bestuur van het lan delijke G.A.K., zette uiteen wat dit lichaam voor de werknemers bete kent. Uw werk, aldus spreker, wordt in werknemerskring in hoge mate gewaardeerd. Namens het personeel (plm. 80) bood de heer A. P. C. Mol, deze middag een aantal wandversie ringen aan. In zijn dankwoord bracht de districtsdirecteur hulde aan allen, die aan de inrichting van dit kantoor hun krachten hebben gegeven. Geef uw lievelingsvogel het beste: p3luis verpakte vogel voeders! dij in Rijnsburg van waaruit later een belangrijke rozencultuur rond Noordwij k ontstond, hoofdzakelijk voor de leverantie van bepaalde me dicamenten, waarvoor Noordwijk in die dagen al grote bekendheid ge noot. Vervolgens stond de heer De Vogel geruime tijd stil bij de huidige rozencultuur in ons land. Het gesproken woord met zelfver vaardigde kleurendia's visueel toe lichtend, liet de heer De Vogel hier na de vele rozenvariételten, de groei en de bloeiwijze ervan alsmede het meest effectieve gebruik van rozen in tuinen en parken de revue passe- l moest voor behandeling ren. I Academisch Ziekenhuis. T.V.-buis ontploft - kinderen gewond Twee broertjes uit Leiden zijn gis teravond gewond door een ontplof fende t.v.-buis. De jongens, resp. ze ven en vfif jaar, waren op de Zyi- singel met de weggeworpen t.v.-buis aan het spelen, toen deze plotseling ontplofte. De knapen kregen verwon dingen aan het gelaat, handen en benen. De oudste van het tweetal het

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3