Royco r kring M Pril ontspant het water! Belgisch koninklijk paar nu in Teheran Novak was verheugd over ontsnappingen R.E.M.-wet in strij met het volkenrecht Royco KOM INDE kwauteitsartikelen tegen kringprijs! Van soepkoppen in 6 pasteltinten tot een zwaar verzilverde cassette. Haal snel de catalogus bij Uw Royco- leverancier. a. Consfructiebankwerker-lasser b. Consfructiebankwerker-lasser verkade chocolade letters! LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 goning Boudewijn en koningin [jbiola zyn dinsdag in de Perzische ^fdstad Teheran aangekomen. Zij jllen daar een week de gast zyn de keizerlijke familie. Het is [or het eerst dat een Belgische mo- een bezoek aan dit land «ngt. De sjah en keizerin Farah ver domden het Belgische koninklij- paar op het vliegveld Mehrabad. de heldere zonneschijn van de jzische herfst verscheen de sjah blauwgrijze uniform van op- rbevelhebber van de strijdkrach- t en begroette zijn gasten harte- Fog op de trap staande stelde de ih leden van zijn familie en enige Bisters aan de Belgische gasten L- Nadat koning Boudewijn en de de keizerlijke wacht hadden, pecteerd, stelde laatstgenoemde leden van het Perzische kabinet het buitenlandse diplomatieke s voor. Toen de koning en de hun korte wandeling naar het inklijk paviljoen begonnen, aiöen 150 leden van Belgische innen in Teheran met vlaggetjes. Teheran kreeg koning Boude- i de gouden sleutel van de stad igeboden door de burgemeester, Ziaddin. Na deze plechtigheid pten de sjah en koning Boude- ïen gouden koets, getrokken paarden, voor een rit door leran. Koningin Fabiola en de ierin volgden in een kleiner ry- 80 jaar oude „paleis der jen" boden de sjah en zijn ge- hun hoge gasten 's-avonds een tdiner aan. Fabiola droeg een Farah een lichtblauwe, gede- ïteerde japon. Beiden droegen dia- uten tiara's. Aan het diner na- 400 personen deel. Op het menu ien o.a. kaviaar uit de Kaspi- Zee, garnalen uit de Perzische Golf en fazant opgediend met Fran se champagne. Koningin Fabiola heeft een bezoek gebracht aan de keizerin-Farahschool voor weeskinderen. De Belgische ko ningin huilde een beetje toen de weeskinderen haar verwelkomden. De koningin bracht een uur door met de kinderen en sprak met hen door middel van een tolk. Koningin Fabiola bracht een bezoek aan het ziekenhuis het weeshuis waar een aantal kin deren in bed lagen die de mazelen hadden of een kou hadden opgelopen. De koningin drukte de zieke kinde ren tegen zioh aan en wenste hun een spoedig herstel. Koningin Fabio la had tranen in haar ogen toen dr. Malek haar vertelde dat een klein meisje, dat de mazelen had, haar „moeder" noemde. Bij het einde van haar bezoek zei de koningin tegen dr. Malek dat ze erg onder de indruk was van het werk in het weeshuis waar 300 kin deren goed Worden verzorgd door de Perzisohe tak van het Rode Kruis, de Rode Leeuw en De Zon. Men deelde haar mee, dat er 18 van dergelijke weeshuizen in het land bestaan, die worden verzord door de Rode Leeuw en De Zon of door een koninklijke organisatie voor sociaal werk, de Paihlevi-stichting Montgomery heeft operatie ondergaan De Engelse veldmaarschalk Mont gomery heeft gisteren een operatie ondergaan. Zijn artsen hebben mee gedeeld dat de operatie succes heeft gehad en dat zijn toestand bevredi gend is. De 77-jarige Britse militaire Meerjarenplan voor onderwijs (Van onze parlementaire redactie) Minister Bot (O, K en W) verwacht dat in 1975 een bedrag van 6,5 mil jard gulden nodig zal ztfn om alle taken van zijn departement te ver vullen. Dit uitgavenpeil drie keer zo groot als thans aan O, K en W wordt besteed komt overeen met 8 procent van het nationale inkomen. De bewindsman zei gistermiddag bij de commissoriale behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer, dat het tijd wordt de omvang van de werkzaamheden en de bezetting van het departementale apparaat extra door te lichten om het gevaar van overspanning te keren. Een interne revolutie van de werkwijze in de on derwijssectoren is onontkoombaar en het is zaak tot een snelle, maar ge leidelijke ontwikkeling van nieuwe onderwystechnieken te geraken. Hij zei te sttreven naar de opstel ling van een meerjarenplan, waarin voor de diverse sectoren van zijn de partement prioriteiten worden ge steld. Met de minister van Financiën is reeds het eerste contact over een dergelijk plap gelegd. De bewindsman deelde mee, dat het onderzoek in de onderwijssector thans gecoördineerd de grond komt. Er is een speciale stichting voor in het leven geroepen, aarin de bestaande onderzoek instellingen, zoals de pedagogische centra, gaan samenwerken. leider uit de tweede wereldoorlog werd maandag opgenomen in het King Ediward VII ziekenhuis. De doktoren verklaarden toen, dat hij ongeveer veertien dagen in het zie kenhuis zou blijven „voor onderzoek". De operatie is uitgevoerd door sir Arthur Porritt, een van de artsen van koningin Elizabeth II. Verontwaardiging op tribune Onder de ongeveer tweehon derd toeschouwers op def pu blieke tribune in de rechtszaal van Wenen klonken gisteren kreten van verontwaardiging op, toen de voormalige SS-ka- pitein Franz Novak verklaarde, dat hij zich destijds had ver heugd over iedereen die aan de concentratiekampen had weten te ontsnappen. Novak, destijds medewerker van Adolf Eichmann, wordt ervan be schuldigd tijdens de oorlogsjaren in Berlijn, Wenen en Boedapest het ver voer per trein van miljoenen Joden naar concentratiekampen te hebben georganiseerd, waardoor hij zich me deplichtig aan massamoord had ge maakt. Hongarije, in maart 1944. Hij ver klaarde op één uitzondering na zelf geen enkele trein waarmee Hon gaarse joden werden „geëvacueerd" te hebben gezien. Deze uitzondering een trein met joden, die toestem ming hadden gekregen naar het bui tenland te vertrekken in ruil voor belangrijk oorlogsmateriaal Hij had toen een lijst van joden die daarvoor aanmerking waren gekomen, doch hij had bij het vertrek hun identi teit niet gecontroleerd, hoewel ik zag er veel meer joden in de trein :n dan was toegestaan". Naar Novak verder verklaarde, werden er in die periode uit Hon garije per dag ongeveer 2.000 joden weggevoerd in vier treinen van 45 wagons elk. „Doch waarschijnlijk w6rden er in deze wagons veel meer Werkzaamheden Een ander deel van zyn werk zaamheden in Boedapest bestond uit het in beslag nemen van woonhuizen voor zijn kantoor en personeel. Hij moest daartoe leegstaande huizen op sporen of huizen van joden, die zij binnen een halve dag moesten ont ruimen en die, naar hij zei, zoveel mogelijk of zoveel als zij konden dragen van hun bezitting mochten meenemen". „Ik was blij als de joden zoveel mogelijk meenamen, want dan had ik zelf veel minder werk te doen". Voor het overige hield Novak vol niets anders te hebben gedaan dan het uitwerken van de rij schema's voor de treinen waarmee de joden werden „geëvacueerd". Hij ontkende iets van doen te hebben gehad met het voor de tweede maal laten vertrekken van een trein met joodse gevangenen, die op last van het toenmalige Hon gaarse staatshoofd, Nikolais van Horthy, naar Boedapest was terug gekeerd. Verder ontkende Novak ooit een bezoek aan enig concentratiekamp te hebben gebracht. VIER BUITENLANDSE RECHTSGELEERDEN De anti-R.E.M.-wet is in strijd met het volkenrecht. Er is volgens het volkenrecht geen rechtsvacuüm op het R.E.M.-eiland en de kuststaat is niet bevoegd tot dwangmaatregelen. Tot deze conclusies zijn vier buitenlandse volkenrechtdeskundigen gekomen in afzonderlijke op verzoek van de REM opgestelde rapporten, die inmiddels aan de regering en de volksvertegen woordiging zijn aangeboden. De vier rechtsgeleerden dr. C. J. Colombos, Londen, prof. D. H. N. Johnson, Londen, prof. Charles Rousseau, Parijs en prof. Sir Hum phrey Waldock, Oxford kwamen o.m. tot de volgende conclusies: het betoog, dat naar volkenrecht een rechtsvacuüm zou bestaan op een in stallatie als het REM-eiland eigendom van een buitenlander wordt eenstemmig afgewezen, en ook dat de kuststaat met dwangmaatre gelen zou kunnen optreden tegen eigendom van buitenlanders als het REM-eiland, tenzij het volkenrecht hiertoe uitdrukkelijk legitimeert. Dit ontbreekt in het geval van het z.g. REM-eiland geheel, zo stelden zij vast. Ook anderen De hoogleraren Rolin en De Pauw uit Brussel, die eerst door de REM waren geraadpleegd kwamen tot de slotsom, dat de aanvankelijke tekst van het wetsontwerp in strijd was „WERELD" MOET RECTIFICEREN (Van onze Haagse correspondent) In het eerstvolgende nummer van het blad „Wereld", een uitgave van de N.V. Succes, zal een rectificatie moeten worden opgenomen, waarin staat dat in het oktobernummer ten onrechte de indruk is gewekt dat de N.V. Torens, een grote wynhandel in Aarschot (België) synthetische wijn onder vals etiket zou leveren. Deze rectificatie moet gebeuren op stiaffe van een dwangsom van f5000. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank jhr. mr. G. Wit- sen Elias, gisteren beslist in zijn uit spraak in het kort geding, dat de Belgische wijnhandel heeft aange spannen tegen de N.V. Succes. In het oktobernummer van „Wereld" was een artikel opgenomen over mis standen in de wijnhandel. Daarin werd o.m. gesteld dat een fabriek in Aarschot namaakwijn onder vals eti ket in de handel brengt. Er is in Aarschot slechts één wijnhandel van formaat die hiermee bedoeld kan zijn namelijk de N.V. Torens, die een groot deel van de afzet van goedkope wijnen in ons land in handen heeft. De president was van oordeel, dat het artikel in „Wereld" onrechtma tig is jegens eiseres. Dit vooral ook op grond van het feit dat eiseres heeft aangetoond dat de wijnen on der controle staan van de Belgische overheid. met het volkenrecht. Nu na de wij zigingen, gebaseerd op het advies van de commissie Francois, komen dus vier andere buitenlandse volken rechtsgeleerden met internationale autoriteit, tot dezelfde conclusies als Rolin en De Pauw, zo zegt de REM in een communiqué. De moderne manier van afwassen: aangenaam en gemakkelijk. Want:... ^IHO "O,co, a ootf* Streng voor vuil en toch... mild voor uw handen. De Sint denkt altijd aan... Pril is 'n produkt tedr of f-Kwartet troemde zangers uit Parys concerteren op rdcsg 26 november om 8 uur n.m. in de Lutherse Kerk, Hooglandse Kerkgracht 26 met Sbewijzen ét f 1.50 bij SERVAAS' MUZIEK- L Koornbrugsteeg 5 (Stadhuisplein) tel. 22660 tan de kerk. Dagbladreclame doet klanten behouden» verloren klanten terug winnen, nieuwe klanten maken,, goodwill kweken ADVERTEER regelmatig in het LEIDSCH DAGBLAD GEVRAAGD wegens reorganisatie Moet vakbekwaam zyn en leiding kunnen geven. Voor de buitendienst. Voor beide functies zeer afwisselend werk met modern gereedschap in nieuwe werkplaats. Th. Pleij en Zn. ZIJLSTRAAT 2—4 - LEIDEN - TEL. 21666 Na 5.30 uur 32755, 21276. U houdt van .Verkade chocolade. Daarom zult U ook Verkade chocolade letters prefereren, want zij zijn gemaakt van dezelfde heerlijke chocolade. Verkrijgbaar in de smaken naturel en melk. Kleine letters f. 0,85. Grote letters f. 1,65. Letter I f. 0.95. Verrukkelijk... het is Verkade

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15