Rijnsburg gaat zijn bloemen exposeren Mr. Stikker pleit voor Nederlands initiatief inzake Y.S.-Europa A.N.M.B. WIL IN DE ONDERNEMING ok sterren trouwen... onstant verlovingsringen SAMENWERKING AGGLOMERATIE EINDHOVEN Heffing van weggeld is discriminatie STARFIGHTER OP HET LAND GEVONDEN KERKSCHEMA GEREED ZES DODEN BIJ ONTPLOFFING LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 NO VERIER 19S4 tentoonstelling is geen xuim- voor de mechanisatie. Ont- 'oenemende vraag laar goede anjers (Van één onzer redacteuren) In de veilinghal van Flora in tinsburg wordt van 25 tot en it 28 november de 12de bloe- iénvak tentoonstelling géhou- a. Op 2200 vierkante meter ipositieruimte worden vooral jjers, fresia's, chrysanten en abera's tentoongesteld. Een «reldbol, versierd met anjers, nidden van waterpartijen, oliseert de steeds toene- fende export van het bloemen- Rijnsburg. Ilhe inzendingen van de particuliere s zowel als van de deelne- firma's worden gekeurd door vaste keuringscommissie van de Ned. Maatschappij voor Tuin- Plantkunde. p.t vorig jaar trok de tentoon- ng, die nu voor de derde keer Cock Veldhuis nit Hillegom is twerpen, 8500 bezoekers. Dit jaar de 10.000 te behalen. Dp de expositie zal men verschei- nde nieuwe bloemen kunnen be- aderen, onder meer een tulp, die glas is gekweekt en de nieuwe jersoort Farah Dibah. Ook Azia- ch bloemwerk zal niet ontbreken, t verplegend personeel van het dse Academisch Ziekenhuis zal itis toegang krijgen. Het volgend komt hiervoor een ander zieken- i in aanmerking. De tentoonstel- wordt 25 november geopend door ir A. de Zeeuw, directeur van de ieling tuinbouw van het ministe- vei Artistiek {usland en VJS. rken samen bij tziltingsmethode i Sowjet-Unie heeft de onderbe- weiensöhappelijke inkomst met Amerika gisteren te beloven alles in het te sitellen alle vraagstukken i de beide landen tot oplossing minister van Buitenlandse Za- Gromiko beloofde pogingen te doen naar een internationale ining na een overeenkomst irtekend te hébben voor samen- het zoeken naar prak- raethoden om van zeewater water te maken. Amerikaanse ambassadeur, antwoordde dat Gromiko eenkomstage medewerking van kant zal vinden", overeenkomst voorziet in de sseling van gegevens en het af- bezoeken aan onderzoe- weer voor ont- :ethoden, daarbij inbegrepen gebruik van atoomenergie. erlandse -bUclrage Nederland besloten een vrijwillige bijdrage 18.000 dollar te leveren ter be- ne van de kosten tot het hand- het VN-politieleger op Cy- werper Cock Veldhuis is hier erg verheugd over, want nu heeft hij de expositie meer artistiek kunnen in richten. Er worden negentien stands ingericht. De tribune zal weer als filmzaal dienst doen. *s Avonds wor den hier films over het kweken van bloemen gedraaid. Elke dag zullen bossen bloemen worden geveild. De opbrengst hier van zal ten goede komen aan cha ritatieve instellingen. Anji lers De laatste tijd is vooral de vraag aar anjers en fresia's sterk toege- >men. De Aalsmeerse exporteurs zijn hier zeer tevreden over. Zweden kent de Rijnsburgse anjers al bij name. Het 'drietalige programmaboek je heeft een oplaag van 10.000. De helft hiervan is bestemd voor het buitenland. Het comité verwacht dan ook een behoorlijke belangstelling van buitenlandse zijde. Het hoopt, dat de grote Rijnsburgse exporteurs daar ook aan mee zullen werken. Het centrum van de expositie is de waterpartij, waarin een met an jers versierde wereldbol hangt. Daar achter krijgen foto's van meer dan een vierkante meter van bloemen een plaats. Het comité is twaalf jaar geleden heel bescheiden met een kleine ten toonstelling begonnen. Eén van de doelstellingen was, de aanvoer van kasbloemen in november (vooral in die tijd een zeer zwakke maand) te stimuleren. Daarin is men wel ge slaagd, want op, het ogenblik wordt anderhalf uur per dag besteed aan de veiling van kasbloemen. Utrechtse correspondent) Een havenwachter uit Schevenin- gen werd met ingang van 1 decem ber 1963 ontslagen, omdat hij een beledigend gedicht in een wacht lokaal had opgehangen, een schrif telijke instructie van de directeur van de Haagse dienst haven- marktwezen slechts ten (Me nagekomen en zich ongepast tegen over zijn superieuren had gedragen. Voor de havenwachter was dit reden om bij het Haagse Soheidsgereoht in beroep te gaan, dat dit beroep onge grond verklaarde. Tegen deze beslis sing ging hij in hoger beroep bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht, die gisteren die ongegrond - verklaring van het beroep volledig onderschreef. Dit op grond van het feit, dat de ha verwachter zich aan ernstig plichtsverzuim heeft schul- diggemaafct en in het gedicht een ernstige verdachtmaking heeft geuit tegen een ambtenaar van de dienst haven- en marktwezen. Het aan de havenwachter gegeven ontslag bMjft dus gehandhaafd. parlementaire redactie) „De tijd is rfjp voor een Neder lands initiatief voor een regeling, die een nieuw evenwicht brengt in de nucleaire en strategische verant woordelijkheid tussen de Verenigde Staten en Europa", aldus mr. D. U. Stikker, oud-secretaris-generaal van de NAVO en oud-minister van Bui tenlandse Zaken. Mr. Stikker sprak gisteren in het Kurhaus te Scheve- ningen op een bijeenkomst ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de liberale „prof. mr. B. M. Tel- dersstichting". Mr. Stikker koppelde een mogelijk Nederlandse initiatief aan de voor stellen van Spaak en Erhard over de vorming van een Europese politieke unie. Indien Nederland zich bü een dergelijk initiatief bereid zou verkla ren bij het totstandkomen van een nieuwe verhouding tussen de VS en Europa deel te nemen aan de multi laterale kernmacht (MLF), dan is er, aldus mr. Stikker, redelijke kans „dat onze regering ons allen uit het slop waarin wij terecht zijn gekomen, zou kunnen halen". Naar de mening van mr. Stikker is de MLF teveel beschouwd als een zelfstandige eenheid. De kernmacht is echter niet meer dan een onder deel voor een evenwichtige regeling van de zeggenschap over het gebruik van strategische atoomwapens. De andere onderdelen zijn de Britse Bcmber Command, de Polaris-onder- zeeboten van de VS en straks ook van Engeland, een klein deel van de wapens waarover de Amerikaanse Strategie Air Command beschikt en tenslotte de reeds in Europa aanwe zige of aan Europa toegezegde wa pens onder bilaterale regelingen. „Het is naar mijn ervaring moge lijk om voor een dergelijke samen vattende regeling op nucleair gebied oplossingen te vinden, die juist thans voor de VS, Engeland, Duitsland, Nederland en andere Europese deelnemers aanvaardbaar zijn", aldus mr. Stikker. „Samenwerking met Frankrijk, waartoe het zich wel bereid heeft verklaard, is zeker denkbaar". (Advertentie) «chka, de zo geliefde omroepster van radio Veronica, Is getrouwd, t is heel gewoon natuurlijk. Ook sterren trouwen. Enook sterren zen een Constantring om hun geluk een gouden glans te geven, schka koos het model Claudia. Een van de nieuwste Constantcreaties, evenals model Madeleine, nu ook verkrijgbaar is met briljanten, bij uw juwelier hoe goed een Constant verlovingsring ook bij uw geluk t Vraag hem het Constant-boekje met meer dan 40 modellen, dat kunt aanvragen bij de Afdeling Publiciteit van de Constant-fabrieken lerdam. Volgens de heer Stikker zou op ming verliezen wat hij zeer be- ue wijze in de militaire organisatie paald nietwil dan zou iedere n aanzienlijke verbetering worden Fransman (behalve de communisten) verkregen Politiek zou er een perlo- beseffen, dat hij gehandeld had rust en evenwicht in het tegen de hoogste belangen van zijn Westen aanbreken en de thans in land. Duitsland bestaande spanningen „Het is begrijpelijk", zei mr. Stik- Kracht nodig De heer Stikker bestreed de stel ling, dat de noodzaak van eenheid kracht is verminderd. Nog steeds streeft het communisme naar wereldoverheersing. Ook sluit het be staande evenwicht in de atoombewa pening elke mogelijkheid van oor log niet bij voorbaat uit De in de Westerse wereld groeiende begeerte onafhankelijkheid van be slissing noemde mr. Stikker dan ook gevaarlijk. Wel vond hij het redelijk, dat Europa een groter aandeel verlangt in de verantwoordelijkheid voor po litieke beslissingen en militaire be velvoering. De VS zijn, zo zei hij, licht geneigd om zonder veel overleg beslissingen te nemen. Er is stellig uitgang, het politiek overleg in de NAVO is sterk toegenomen, maar is nog steeds een voedingsbodem >r ontevredenheid en onzekerheid <r de Europese leden van de NAVO iwezig. De vruchtbaarste voe dingsbodem voor deze ontevre denheid ligt thans in „Frankrijk onder De Gaulle". Door de houding van Frankrijk gens de NAVO schijnt de rechts regel dat men verdragen moet na komen teniet te zijn gedaan meen de de heer Stikker. Bedenkelijk is dit omdat hetzelfde NAVO-verdrag de verplichtingen regelt waaronder Duitsland afstand heeft gedaan van de produktie van atoomwapens in Duitsland. Toch bezit De Gaulle geen onbe perkte bewegingsvrijheid. De Gaulle heeft zowel de EEG als de NAVO nodig, in het bijzonder de Ameri kaanse bescherming, die een voort vloeisel is van de NAVO, voor de verdediging van Frankrijk. Zou De Gaulle de NAVO vernietigen en daarmee de Amerikaanse bescher- ker, „zeker voor mij als NAVO, dat De Gaulle ons ergernis sems vertwijfeling brengt, dat wil niet zeggen, dat De Gaulle niet bij het "Westen behoort1" Tevoren had prof. mr. R. P. Cle- veringa een herdenkingsrede uitge sproken, gewijd aan de grote Lei dse *htsgel eerde prof. T elders, naar ie de Teldersstichting is genoemd. Prof. Cleveringa schetste Telden niet alleen als geleerde, maar boven al als mens. In de bezettingsjaren getuigde zijn optreden van moed, standvastigheid en doorzettingsver mogen en niet in de laatste plaats an grote hulpvaardigheid. Berich- sn over zijn houding in Bnchen- 'ald leggen daarvan onomwonden getuigenis af. .Een grote zoon van ons TOlk is hij geweest", aldus prof. Cleveringa. Het zijn niet slechts zijn vrijzinnige geestverwanten, die hem hoog op het schild der ere hebben geheven. De socialist Vorrink, de anti-revolutio nair Duif er, de r.-katholiek Assel- bergs e.a. hebben het niet minder gedaan. Prof. Cleveringa sprak hoop uit, dat binnen niet al te lange tijd een levensbeschrijving van Tel- ders zal worden geschreven. De gemeenteraden in de agglome ratie Eindhoven, te weten die van Best. Eindhoven, Geldrop, Heeze, Nuenen c.a., Oirschot, Son en Breu- gel, Valkenswaard, Veldhoven en Waalre hebben gisteravond elk voor zich in een buitengewone vergade ring besloten tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor onderlinge samenwerking. Daartoe hebben zij him goedkeuring gehecht aan de „regeling samenwer kingsorgaan agglomeratie Eindho ven". Voorts hebben zij de raads leden aangewezen, die deel zullen uitmaken van de in de regeling v ziene agglomeratieraad. De meenteraad van Eindhoven benoem de voor deze agglomeratieraad der tien raadsleden. De overige raden wezen elk drie leden uit hun midden aan. Daar de burgemeesters vai aan de regeling deelnemende ge meenten eveneens lid zijn var agglomeratieraad zal deze derhalve uit vijftig personen bestaan. lot lid van de agglomeratieraad weiden gekozen 27 leden van de K.VP. (van wie acht in Eindhoven), zeven leden van de P.v.d.A., vier leden van de protestants christelijke groeperingen en twee leden var V.V.D. In Heeze werden drie vai elf stemmen blanco uitgebracht Het aantal van 27 gekozen K.V.P.- leden moet met een korreltje zout worden genomen. Het is namelijk zo, dat in de meeste plattelandsgemeen ten niet van K.VP. doch van Ka tholieke gix>epering sprake is. Herdenking prof. Telders Kamer van Koophandel Amsterdam: De Kamer vain Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam meent, dat de heffing van „weggeld" een nieuwe discriminatie be tekent van de Nederlandse wegvervoerders, omdat het niet van buitenlandse weggebruikers zal worden geheven. Een dergelijke discriminatie is duidelijk in strijd met de beginselen van de Neder landse vervoerspolitiek. Bovendien wordt niet het weggeld een nieuwe belastingcategorie ge ïntroduceerd, die elders in de EEG niet bestaat. Deze handelwijze is derhalve in tegenspraak met het Nederlandse streven naar een har monisatie der vervoerbelastingen in de EEG-landen. De Kamer schrijft dit in een adres aan de Tweede Kamer, waarin zij ten aanzien van het wetsontwerp tot Instelling van een Rijkswegenfonds tel het bijzonder aandringt op het overwegen van andere middelen om CONTACTMAN PER BEDRIJF (Van onze Haagse correspondent) De NVV Metaalbedrijfsbond ANMB gaat zijn organisatiestruc tuur naar beneden uitbreiden, om dichter bij zijn leden te komen, en wel i n de bedrijven waar die werken. Per bedrijf wordt een contactman aangesteld. Per district zullen zogenaamde bedrijven- medewerkers optreden. De A.N.M.B. wil zijn activiteiten in de bedrijven in principe via de nu dikwijls onmondige ondernemings raden blijven richten. In enkele gevallen waarin dit door de op vattingen van de directies zinloos is, zal men afzien van vertegen woordiging in de raad. De metaalbedrijfsband wil met zijn nieuwe aanpak dicht bi) de leden staan en daarmee ook dichter bij de kwesties die de arbeidssfeer kunnen vertroebelen. In zekere zin hoopt de bond ook de oorzaken van het op treden van wilde actie-leiders, dat als regel het algemeen belang schaadt, weg te nemen. Vinger aan pols Grote afhankelijkheid in de werk situatie en de onmogelijkheid van eigen expressie lelden, aldus de ANMB, tot een algemene apathie bij de werknemer, die niet door vrije tijdsbesteding wordt weggenomen. Het Is daarom dat de bond per onderneming de vinger aan de pols gaat houden. De bond denkt de nieuwe organi satie-aanpak in 5 a 6 jaar te ver wezenlijken. Er is reeds een eerste begin gemaakt in een aantal onder nemingen, o.a. bij enkele bedrijven in Twente, bij de Ned. Kabelfabriek ln Delft, bü ADM. Van der Glessen, Demka, Fokker, Amaf en Van der Heem. Zelfstandig Moeilijkheden voor de realisering verwacht men vooral voor wat be treft het aantrekken van goede be drijven-medewerkers. De ANMB overweegt daarom voor deze func tionarissen een eigen opleiding te beginnen. De metaalbond pakt het project volkomen zelfstandig Met de geen overleg gepleegd. De Starfighter, waarmee majoor- vlieger Heitmeüer uit Leeuwarden is verongelukt, is niet in zee gestort, maar op land terechtgekomen. Het wrak is na intensief zoeken door een heden van de Noorse krygsmacht op 30 km zuidoostelük van de Noorse kustplaats Kristiansund gevonden. Het ligt in een scherengebied op 150 a 200 meter hoogte. Het is gebleken, dat Noorse vliegers de Nederlandse straaljager met de bewusteloze piloot aan boord hebben gevolgd, tot de Starfighter door hoog- teverlies in de wolkenlaag zakte. Toen verloor men het vliegtuig uit het oog. Een Nederlandse commissie van on derzoek is met een Noorse commissie op de plaats van het ongeluk aange komen. Het wrak van de Lockheed i constitutie c F-104 Starfighter zou inmiddels reeds uitingsdag tot versnelde uitvoering van het wegenbouwprogramma te komen, dan het weggeld. Centraal overleg Het Centraal Overleg heeft op nieuw een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat gezonden om zijn stand/punt betreffende het heffen van weggeld duidelijk te maken. Centraal Overleg pleit er in dit adres voor om het jaarlijks accres van de motorrijtuigenbelas ting en de benzlne-accijns te gebrui ken om het te stichten wegenfonds te „voeden". (In het Centraal Over leg werken de ANWB, de KNAC, de EVO. de NOB-Wegtransport, de KN VTO en de FN OP samen). Radar-waarneming voor verkeer (nog) niet geschikt Over de radar-proef voor verkeers- öbservatie, die is genomen op het smalle gedeelte van Rüksweg 13 in Delft (de z.g. flessehals) is de po litie niet tevreden. Toepassing van het radarsysteem (van Philips) in het verkeer is goed mogelijk, maar het waarnemen van het verkeer op het scherm is tamelijk onoverzich- telük en bovendien zeer vermoeiend. Langer dan een half uur houdt men het kijken naar het radarscherm niet voL De politie ovefweegt thans de toe passing van televisie voor verkeers- observatie. Dit heeft echter ook zijn bezwaar: bü mist ziet men namelük niets. Philips verwacht echter, dat de re sultaten van het radar-experiment aanleiding zullen geven de proefne mingen voort te zetten en uit te breiden. Men ziet mogelijkheden een instrument te ontwikkelen dat voor verkeersobservatie geschikt zal blij ken te zijn. De concilievaders hebben vanoch tend nagenoeg eenstemmig het sche ma over de kerk als geheel goedge keurd. De stemverhoudingen waren: 2134 voor, 10 tegen en 1 ongeldig. De bekendmaking van dit resultaat werd door de concilievaders met grote bij val begroet. Mgr. Felici, secretaris-generaal van het conoilie, maakte bekend, dat de de kerk zaterdag, de -o de derde zitting of- onder een 60 cm dikke sneeuwlaag I bedolven liggen. Nadere gegevens ont- f,cieel door Paus en conclI,e wor- breken nog. den afgekondigd. Om het parkeerprobleem te omzeilen heeft de Amsterdamse zakenman J. Haring een „auto~ boot" aangeschaft, waarmee hij in het centrum van de hoofdstad zijn klanten kan bezoeken. Hij hoopt dat dit hem, zolang er nog geen ijs in de grachten ligt, aan- zienlijke tijd zal besparen. In een inktfabriek in Brussel heeft zich gisteren een ontplof fing voorgedaan die het leven heeft gekost aan tenminste zes arbeiders, terwijl er vijftig wer den gewond. Van deze laatsten zijn er twintig in ziekenhuizen opgenomen, van wie vijftien met ernstige verwondingen. Tot dusver is het stoffelUk over schot van drie personen geborgen. Van de züde van de fabriek werd ge zegd, dat nog minstens drie arbeiders onder de puinhopen van de fabriek zün bedolven. In het gebouw werkten 120 man, van wie ongeveer de helft (50) Spanjaarden en enige Italianen. De brandweer zei, dat de serie ont ploffingen vermoedelijk is begonnen in een foto-atelier van de fabriek em zich onmiddellijk verspreidde, waar door al het buitengewoon brandbare materiaal, dat er opgeslagen lag, in brand vloog. De meesten van de ernstig ver brande slachtoffers zUti technici. Alle ernstige gevallen zün naar de nabije St.-Elizabeth Kliniek overgebracht Er zün oproepen gedaan voor bloed- plasma. Arbeiders hebben verteld, dat bü door de kracht van de ontploffing tot op het dak werden gesmeten, anderen lieten scherven glas zien die zij in hun zakken vonden. Vele van de lichtgewonden hebben snij wonden tengevolge van rondvliegende glas scherven. Eén arbeider werd door Üe kracht van de ontploffing in een vat met gele inkt geworpen. OnmiddellUk na dat hU zich hieruit had bevrijd, zag hij kans de kleren van een leerling te blussen die vlam hadden gevat. PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt, .aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE DIENST VOOR KASBEHEER ER KREDIETWEZEN 168, IEL 20271 Volgende week in Flora havenwachter blijft ontslagen

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13