EIDSCH DAGBLAD Jogaers wil in ille huren gelijk eenmaal trekken Adzjoebei, Kozlow en Poljakow ontslagen aar een „aflopend" subsidiesysteem Vlot in Turkije omgeslagen: 36 slachtoffers SYRIË en ISRAEL beschuldigen elkaar Amsterdam wil geen compromis Bijlmer richt 1 maart 1860 DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 N*>. H4M PP jcteur: E. A E. van Dlshoeck jldredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro na 57055 Ter bevordering doorstroming (Van onze Haagse correspondent) finister Bogaers staat een huurverhoging voor ogen, die in maal (begin 1966) de huren van bestaande woningen op het brengt van de nieuwbouw. Kwaliteitsverschil zal bij deze ge- ichakeling echter wel een rol spelen. \orts wil de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een subsidiesysteem. Dit zou voorzien in een aanvankelijk relatief subsidiedie jaarlijks afneemt. De verlagingen zouden gelijk ten zijn aan de stijging van de nominale lonen. iïdzakelijk acht de minister ook een betere kwaliteit van de nieuw- subsidiebeleid voor eigen wo- n wil minister Bogaers ook ver- 50 blijkt uit zijn brief aan \veede Kamer. Hierin geeft de ter de hoofdlijnen van het be- lan. De uitgewerkte voorstellen le Kamer zijn nog niet gereed, het overleg hierover binnen abinet en daarbuiten nog niet ;esloten. Minister Bogaers con- ert, dat de kloof tussen de hu- van bestaande woningen en /bouw te groot is om een nood- ijke „doorstroming" mogelijk te m. Zolang de huren van 'n wo- petwoning van voor 1956 en een re woningwetwoning gemiddeld f 13,50 en f24,- per week be en zal de doorstroming van ;ope woningen naar dure wo- n stokken, ook al omdat de re woningen niet beduidend meer jrt bieden. De nieuwbouw wordt as de minister bezet door jon- ezinnen met beperkte financiële lijkheden, terwijl de oudere ge- n met meer financiële armslag n relatief goedkope woning blij- Forse verhoging orstroming kan volgens de mi- worden bereikt door kwaliteits- etering van de nieuwbouw (niet technische verbetering, maar een uitbreiding van het assorti- en door een forse huurverho- die echter haar beperking vindt advies-aanvrage bij de SER als imum genoemde percentage procent. Tegelijk met i rverhoging wil de minister het ipende" subsidiesysteem. Het gaat een goed, dat duidelijk beneden ostprijs ter beschikking wordt ge- zo meent de minister. Daarom kan er geen bezwaar tegen zijn, dat bij het stijgen van de lonen de huren zodanig worden aangepast, dat al thans de relatieve positie van de wo ning in het budget ongewijzigd blijft. „De bewoners moeten in de hum- groeien en het subsidie moet de tijd helpen overbruggen", aldus de mi nister. Verhuizingspremie De laatste beletselen voor een goe de doorstroming wil de minister weg nemen door „verhuizingspremies" bij het betrekken van nieuwe woningen. De gemeenten zullen hiervoor „door stromingsfondsen" moeten stichten, waarin het Rijk ook zal bijdragen. Voor particuliere huurwoningen in de premiesector staat de minister een soortgelijk beleid voor. Voor ei gen woningen tenslotte geldt dezelf de algemene richting van het beleid. Toeslagen wil de minister voortaan ook geven voor de woningen, die niet in eigen opdracht werden gebouwd, maar die gekocht worden van een bouwer. De hoogte van de toeslag wil de minister laten afhangen van de stichtingskosten van de wonin gen, waarbij de premie daalt naar mate de woning duurder is. Al krijgt de nieuwe eigenaar geen premie, toch wil de minister voor woningen tot ongeveer 50.000 gulden gemeen telijke garantie tot 90 pet van de netto stichtingskosten mogelijk ma- Ontvanger van Chaam spoorloos verdwenen Onregelmatigheden bij gemeentekas Bij een controle van de administra tie van een 45-jarige gemeente ontvanger van Chaam, zijn on regelmatigheden aan het licht ge komen. De ontvanger is tijdens het weekeinde verdwenen. Hij is waar schijnlijk naar België uitgeweken. De ontvanger, een bekende figuur in Chaam veroorloofde zich een opvallende levenswijze, die met abnormale uitgaven gepaard moet zijn gegaan. Hij was o.m. de drij vende kracht in het comité van de wielerronde de „Acht van Chaam". Wijzigingen in presidium van de Russische communistische partij leegouders van [uitvoerde" baby zijn oplichters onze correspondent in Bonn) ft echtpaar, dat onlangs in Bonn i gearresteerd omdat het had obeerd een gestorven pleegkind i baby van acht maanden) als izoerd" voor te stellen, blijkt nog fre oplichterijen op zijn geweten lebben. uitgekomen dat het ergens len Bonn een bungalow had ge- ■d, van dat adres uit meubelen len totale waarde van 8000 mark besteld en die in ontvangst ge len. Daarna had het de goederen r zijn huis in Bonn overgebracht der er ooit een cent voor te be- n, Om niet te worden herkend en zowel de man als de vrouw scheidene keren hun haar in een lere kleur verven. De politie van »n heeft thans een oproep ge- I tot leveranciers, die eventueel door het paar zijn bedrogen, aan te melden. i uitslag van de lijkschouwing de baby is nog niet bekend. Eerst 'veertien dagen zal men weten of meisje een natuurlijke dood is torven of niet. Het Russische centrale partij comité heeft gisteren een aantal wijzigingen in het partijpresi dium goedgekeurd. Tot degenen die worden vervangen behoren Alexei Adzjoebei, schoonzoon van ex-premier Chroesjtsjow en voormalig hoofdredacteur van de Izwestia. Hij is wegens „fou ten in zijn werk" ontslagen als lid van het centrale comité. Ook Frol Kozlow, die reeds lange tijd gedeeltelijk verlamd is tengevol ge van een hartaanval, ver dwijnt. Hij is wegens zijn ernsti ge ziekte ontheven van zijn func ties als secretaris van het cen trale partijcomité en als lid van het partijpresidium. Nieuwe leden zijn Sjelepin, voor malig leider van de veiligheidscom missie (KBG) en Sjelest, eerste se cretaris van de Oekrainse commu nistische party. Zij zijn benoemd tot volledig lid van het tien leden tellende presidium. Demitsjew wordt plaatsvervangend lid van het presi dium en van het centrale comité. Poljakow is ontheven van zijn functie als secretaris van het cen trale comité. Zowel Sjelepin als Sje lest zijn gedurende de regering van Chroesjtsjow opgeklommen in de partij. De tegen Poljakow genomen maat- !gel"'schijnt als straf bedoeld te zijn. Poljakow, die in november 1962 tot EER BERICHT ZACHT WEER Iet KNMI verwacht van heden- morgenavond veel bewolking met cn dan regen of motregen. Matige krachtige wind tussen zuidwest en Zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur) Woensdag 18 november op; 08.05 uur; onder: 16.45 uur. op: 16.30 uur; onder: 06.03 uur. fgwater te Katwyk te 1.50 en 14.07 laagwater te 10.05 en 22.18 uur. Een maquette van de tombe, welke op het graf van president Kennedy op de begraafplaats in Arlington geplaatst zal worden. secretaris van het centrale comité en specialisatie waren gesplitst". Zoals voorzitter van het bureau voor land bouwzaken werd benoemd, schijnt als zondebok te moeten dienen voor de vele onvolkomenheden by de Rus sische landbouw, die echter nog wor den overtroffen door de tekortko mingen, welke zich by de veeteelt hebben voorgedaan. Maar alleen van Chroesjtsjows schoonzoon Adzjoebei wordt gezegd, dat hy wegens „fou ten in zyn werk" van zyn functies is ontheven. Waarnemers in Moskou menen evenwel dat het hier een lou ter politieke maatregel betreft, die tegen ex-premier en partijleider Chroesjtsjow is gericht. Het centrale comité maakte voorts nog een aantal van zyn plaatsver vangende leden tot volledig lid. Tot hen behoren: Semitsjasni, leider van het staats- veiligheidscomité (KGB), welk or gaan thans weer, evenals vroeger, volledig is vertegenwoordigd: generaal Episjew, leider van de machtige„politieke leiding" van het Sowjetrussische leger, die als zoda nig recht van algemeen toezicht op alle orders in de strijdkrachten heeft; Popow, eerste secretaris van Le- ninggrad. Semitsjasni was voorheen eerste secretaris van het centrale comité van de Komsomol, de invloed rijke jeugdorganisatie. Hij volgde in die functie Sjelepin op, die thans lid is gemaakt van het presidium van het centrale comité der com' munistische party. Sjelepin was sinds 1961 al een der secretarissen van het centrale comité. Hereniging Het centrale comité besloot voorts tot hereniging van de regio nale party-organisaties „overal waar zy naar industriële en landbouw bekend achtte Chroesjtsjow het in- dertyd doeltreffender de party-or ganen zodanig in te richten, dat dustrie en landbouw gespecialiseerde aandacht kregen. Deze maatregel is thans dus ongedaan gemaakt. Voortaan zullen weer regionale co mités bestaan die uitsluitend aard rijkskundig zijn samengesteld en alle bevoegdheden in het betrokken gebied in zich verenigigen. Montgomery in het ziekenhuis Veld maarschalk burggraaf Mont gomery van Alamein is gisteren voor onderzoek opgenomen in het King Edward Vile Ziekenhuis in Londen. Het onderzoek wordt verricht door sir Arthur Porritt, een van de lyf- artsen van de Britse Koningin Eli zabeth II en vroeger chirurg by Montgomery's 21ste legergroep. Zegslieden in de woning van Mont gomery hebben verklaard dat men in de afgelopen nacht een plaatse lijke arts by hem heeft moeten ont bieden. Later werd hij naar het Lon- dense ziekenhuis overgebracht, waar hy vermoedelyk twee weken zal bly- ven. Niemand wil zeggen wat de veldmaarschalk, die binnenkort 77 jaar wordt, scheelt. Hy zal het ver schrikkelyk vinden als hy het ver jaardagsdiner van Sir Winston Chur chill op 30 november moet missen. Churchill wordt op die datum 90 jaar. Tienduizenden uit kluis gehaald (Van onze Roermondse correspondent) De Heerlense recherche houdt zich intensief bezig met een inbraak, die het; afgelopen weekeinde is gepleegd in het filiaal van C. en A. in Heer len. Een aanzienlijk bedrag werd daar uit de kluis van het kleding bedrijf geroofd. De bedrijfsleider ontdekte de diefstal zondagavond. Bij een routinecontrole zag hy op de administratieafdeling op de tweede verdieping een opengebrande en ge deeltelijk gescheurde kluis. Toen hij gisterochtend de boeken nasloeg om te berekenen hoeveel er werd ver mist kwam hy aanvankelyk aan een bedrag van f 150.000 gulden. Gister middag herriep men dit echter en 'erd meegedeeld, dat er enkele tien duizenden guldens worden vermist. De inbrekers, die vermoedelyk za terdagnacht hun slag hebben gesla- hadden in de kluis een zak met een groot bedrag over het hoofd ge zien De daders zyn het gebouw aan de achterzyde, via een rywiel- bewaarplaats, binnengekomen. In Turkye zijn gisteren zesender tig personen verdronken toen een waarmee zij de Eufraat over staken, omsloeg. Vier mensen konden zwemmend de oever bereiken. De veertig mannen, vrouwen en kinderen, die zich op het vlot be vonden, gingen een meisje in een dorp op de andere oever van de rivier verlovingsgeschenken aanbie den. In hun haast om aan land te komen drongen zij samen aan één kant van het vlot, waarna dit om- Miljoenenbrand door inbrekers veroorzaakt De brand, die in de vroege zon dagmorgen tweederde deel van de textielfabriek J .F. Scholten en Zoon N.V. in Goor in as heeft gelegd, is veroorzaakt door brandkastenkrakers zo heeft een politie-onderzoek giste ren uitgewezen. De inbrekers zyn waarschijnlijk on voorzichtig met een autochemisch lasapparaat omgesprongen, dat zy uit de werkplaats van de technische dienst van het bedryf naar een kluis in het bedrijfskantoor hebben sleept. Deze brand in Goor heeft naar schatting voor acht k negen miljoen gulden schade aangericht. Veiligheidraad bijeen De veiligheidsraad !s gisteravond in New York bijeen gekomen ter beschikking van de klacht die Israël Syrië jegens elkander hebben in gediend in verband met een conflict a de grens tussen beide landen, dat het afgeopen weekeinde aan ze- van Syriërs en drie Israëliërs het le- heeft gekost. De twee landen ge ven elkaar de schuld van het ge beurde. De Syrische vertegenwoordiger As- ja zei, dat Israëlische vliegtuigen na palmbommen afgeworpen hadden. ,die vele kilometers van de grens op Syrisch gebied zijn neergekomen". „Tk moet de raad verzoeken deze grove aanval op grote schaal te ver oordelen. Het wordt voor Syrië steeds moeiiyker zijn zelfbeheersing te be waren tegenover deze uitdagende Israëlische daden", aldus As ja. De Israëlische afgevaardigde Co- may, die hierna het woord voerde, Verklaarde dat de Israëlische militai re vliegtuigen „als laatste redmiddel actie zyn gekomen, nadat Syrisch geschut een hevig en welgericht vuur had geopend op drie Israëlische dor pen in het grensgebied. Deze beschie ting had geen enkele militaire zin. Het Syrische optreden is een der meest grove aanvallen op burgers, die ooit in dit ongelukkige grensgebied hebben plaats gehad", aldus Comay. Hy besloot: ,De Israëlische regering aanvaardt ten volle de verantwoor- deiykheid voor de verdedigingsmaat regel, die zij heeft moeten nemen, zy had geen andere keus by de ver vulling van haar plicht om de ryks- grenzen voor- een aanval te vrij wa ren." Vandaag harde strijd in Kamer De Bylmermeer is vanmiddag ln de Tweede Kamer weer onderwerp van gesprek. Minister mr. Toxopeus zal het met zyn compromis-voorstel hard te verduren krygen. Ongetwij feld zullen vele Kamerléden de vraag is alleen hoeveel het stand punt delen, dat burgemeester en wet houders van Amsterdam gisteren nog eens nadrukkelijk wereldkundig heb ben gemaakt. Zy wyzen het voor stel van de bewindsman categorisch van de hand. Zy willen niet voor tien jaar de beschikking krijgen over de Bylmermeer. Zy wensen volledige uitvoering van het amendement- Scheps: de Bijlmer bij Amsterdam. Afhankelijk De voorzitter van de Veilig heidsraad, de Amerikaan Adlai Stevenson in gesprek met de Is raëlische vertegenwoordiger Co ma y tijdens de behandeling van het geschil tussen Israël en Sy- over de grensschendingen tussen beide landen. Tevoren had secretaris-generaal Oe Thant meegedeeld, dat hy de Veilig heidsraad binnenkort een rapport van de Bestandscommissie der V.N. in Palestina, die onder leiding staat van de Noorse generaal-majoor Buil, kunnen voorleggen Hierna werd de zitting van de Veiligheidsraad Defensie bestelt voor f 50 miljoen D AF-panterwagens Minister P. J. S. de Jong van De fensie heeft het voornemen om op de thans bij de D.A.F.-fabrieken in Eindhoven in produktie zijnde eerste bestelling van het gepantserde per- soneelsvoertuig YP 408 aan te sluiten met een vervolgorder. Deze bestelling, die enkele honderden voertuigen om vat, zal een bedrag van ruim vRftig miljoen gulden vergen. De eerste serie, die werd besteld zal eind 1965 opgeleverd zyn. In de daarop volgende twee jaren zal de nieuwe bestelling opgeleverd worden. Het eerste pantservoertuig van dit type werd in april afgeleverd. Er worden ongeveer 20 stuks per maand geproduceerd. Bij D.A.F. gelooft men niet, dat de huidige produktielyn zal moeten worden uitgebreid om de nieuwe order op tijd te kunnen af» leveren. nummer bestaat alt 12 pagina's Door aanvaarden van het voorstel van de minister wordt de regeling van de indeling van Westeiyk Wees- perkarspel weer afhankelyk gemaakt van een op zyn vroegst over vier maanden in te dienen nieuw wets ontwerp, aldus het Amsterdamse col lege. B. en W. doen een beroep op rege ring en Kamer om het „Wetsontwerp Bylmermeer", zo als dit na aanvaar ding van het amendement-Scheps luidt, met spoed af te handelen, zy merken verder op, dat er geen enkele waarborg is, dat de door de minister voorgestelde regeling ook inderdaad binnen enkele maanden wet zal zyn geworden. Dit betekent een voortdu ren van de onzekerheid, die nu reeds zo lang een snelle voorbereiding van de woningbouw ten behoeve van de agglomeratie Amsterdam in de weg staat aldus B. en W. van de hoofd stad. Conflict De gemeenteraad van Ouder Am- stel heeft gisteravond een soortgelyke houding ingenomen. Na een verga dering, waarin een verschil van me ning tussen burgemeester drs. J. J. M. Visscher en de meerderheid van de raad over en weer tot felle ver wijten leidde, werd een motie aan genomen, waarin by de Tweede Ka mer wordt aangedrongen op het voortzetten van de behandeling van het „wetsontwerp Bylmermeer" op voet van het amendement-Scheps. De raad uit in de motie zyn ver ontrusting over het nieuwe plan van minister Toxopeus. Burgemeester Vis scher was het met deze motie hele maal niet eens. Hy is voorstander van een sterke randgemeente, VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel. 20778 (0üd imtos dit het Leidsch Dagblad van 18 Nov. 1864: Heden stond voor de arr.- rechtbank te 's Hage terecht de persoon van de B. huis vrouw van F. G„ aangeklaagd van het houden van een pand- of beleenhuis, zonder vergunning. Het bleek dat be klaagde goederen had be- leend tegen een rente van zelfs 1600 percent. Wij vernemen, dat de se renade die het Muziekgezel schap „Vermaak door Toon- v kunst" zijn beschermheer Mr. J D. Tieboel Siegenbeek zou f geven, Donderdagavond niet doorgaat.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1