#ilde vechtpartijen in slazerswoudse dancing 4t Nederland is tevreden over akkoord Brussel GAANDE EN KOMENDE MAN UIT SPANJE Politie uitruimt zaal Atoomproeven met haar van Napoleon Zuid-Afrika stelt de Britten voor de keus wan; ifflfiTZk LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 IffAWY LION: it heb ik nog nooit meegemaakt Rijkspolitie van Hazers- le heeft gisteravond de ing Groenendijk in Hazers- ontruimd. Tijdens het fige den van Johnny Lion and w limping Jewels ontstond er klj vechtpartij in de zaal, die opperwachtmeester R. IJstra aanleiding was, in U sec tn. Om kwart voor elf ston ekt|e tweehonderdzeventig tie- do,op straat. ïjg dat het zo ver was. had d< band "The Runaways" di jgen al in de stemming ge Om tien minuten over tien n Johnny Lion en de Jumping nj{ het podium op. luid toege- 0f( door de zaal. Nadat er twee 00! trs ten gehore waren gebracht, Strijdgewoel 7-fojl de band verder speelde be- 8 mager Herman Batelaan zich strijdgewoel, om de zaak te Ondanks dat vielen er echter .jpat rake klappen (de heer kwam er nog tamelijk goed verscheidene vechters- y' moesten door de EHBO worden ?ld. Opperwachtmeester Zyl- inmiddels assistentie had ge- van drie politiemannen, er in de zaal zonder verdere üieden te ontruimen. Biertappen rganisatoren. die reeds eerder racht hadden gekregen het li pen te staken, bleven in de i al achter met een grote voor- ba ank en slaatjes, jfuny Lion, die tijdens de ont- de zaal nog bezig was ndit verstrekken van handteke- 10ÏMEENTEN DE KLEM rtij van de Arbeid heeft za- n Krasnapolsky in Amster- demonstratief congres ge- onder het motto „de ge in de klem". Het congres »pend en gesloten door partij Suurhoff. ïreenvolgens werd het woord door drs. H. M. Franssen, de Tweede Kamer, en van eenteraad van Assen, J. Tiek- ethouder van Leeuwarden ilsej J. Eijsink, wethouder ege ?fenden scherpe kritiek uit op .fe [eringsbeleid ten jieentefinanciën. Met algemene i werd tenslotte een resolutie men, waarin er bij de rege- wordt aangedrongen om na grfterzoek naar de werkelijke be- van de gemeenten de uitke- uit het gemeentefonds sneller et 4 per jaar te doen toe- ip vooruitlopend wil stemming met het advies e eniging van Nederlandse Ge- n, de uitkeringen uit het ge- fonds voor 1965 alsnog met _j oen gulden verhogen, teneinde yg, rapte achteruitgang in het haiel de gemeente te -kt wil minder «ge hoeden in Amsterdam -Nicolaas wil wel weer zijn of- tntree in Nederland in Am- houden, als daar maar „min- elie oge hoeden aanwezig zijn", het Sinterklaasfeest is „een en niet een uitje voor na'Heester en wethouders", Dit Jaaf' antwoord van de Sint .in :n petitie van leden van spuutgezelschap „Sirus" van Itrdamse Studenten Corps, die ons teleurstelling over uitspraken, televisie-entree in Nederland de hoofdstad was gehouden. fint had het zaterdag enorm 3(| was eerst in Hoorn, en een diens „tv-optreden" in Am- waar duidelijk minder be uling voor hem bestond dan laar. Burgemeester Van Hall iet nalaten het (hete) „hang- Bijlmermeer aan te roeren. „Ik u in de zak de Bijlmermeer Meegebracht, die wij krijgen, al- voor enige tijd", zei de burge- Studenten met spandoeken de Sint „Collegegelden om- -t in de zak". "fjerklaas heeft ook nog snel een gebracht aan de ambassadeur Panje in Den Haag. De regen ir niet van weerhouden een door de Residentie te ma- aar hij door zeer velen enthou- '*rd toegejuicht. ningen aan zeer verstokte fans, ver klaarde: „Ik vind dit heel erg. Iets van dit formaat hebben wij nog nooit meegemaakt." De 20-jarige voorzitter van de dan cing Groenendijk, J. Borst jr., vond het een betreurenswaardige zaak. „Wij hebben nooit moeilykheden gehad in deze dancing. Het ingrijpen van de politie is een wel erg zware straf". Grote bende Opperwachtmeester Zylslra was van mening, dat diverse voorschriften waren overtreden. „Het was een gro te bende", verklaarde hij. In de voor schriften staat o.m., dat er niet meer kaarten mogen worden verkocht dan er stoelen zyn. Bestuurslid P. Bakker beweerde echter, dat dit voorschrift niet was overtreden. Ook moet de zaal behoorlijk verlicht zyn. De heer Bakker: „Vroeger was er nog minder licht dan nu, want er is juist een ex tra lamp aangebracht". Wanneer in de zaal een buffet aan wezig is, mogen aan de toonbank geen dranken worden gebruikt. Dit is echter wel gebeurd. Toen enkele leden van de parochie huiscommissie en pastoor Alberti om half 12 een kijkje kwamen nemen, was de zaal geheel verlaten. Enkele achtergebleven kledingstukken waren de stille getuigen van een tienerfes tijn, dat een voortijdig einde kreeg. WERD DE FRANSE KEIZER DAN TOCH VERGIFTIGD? (Van onze Londense correspondent) Atoomproeven in Harwell en Glasgow met vier monsters van Napoleons haar zou volgens onder zoekers hebben aangetoond dat de Franse keizer op Sint Helena, waar hy in 1821 op 51-jarige leeftijd stierf, door vergif zou zjjn vermoord. Zy willen nu de Franse regering verzoeken Napoleons lichaam voor een verder onderzoek ter beschik king te stellen. Lokken van Napoleons zandkleurig haar werden tussen 1816 en 1821 op verschillende tyden afgeknipt. Zij werden onlangs uit alle delen van de wereld naar Engeland gestuurd om in eena toomreactor met neutro nen te worden gebombardeerd. Men ontdekte, dat Napoleon tussen de zomer van 1820 en april 1821 min stens 40 maal arsenicum was toege diend. Ook in 1816, 1817 en 1818 gaf men hem arsenicum in overeen komende met de geheime doses over lange perioden, zoals de praktijk van gifmengers aan het Franse hof van die dagen was. By vergiftigingen ten tijde van Lodewfjk gVI byvoor- beeld ging men ook op deze wijze te werk. Een van de drie onderzoekers is de Zweedse Napoleon-kenner dr. Sten Forshufvud, die verklaarde: „Wy hebben bewijzen dat Napoleon is ver moord. Wij kunnen vele andere inte ressante dingen vinden wanneer wij hem opgraven". Hy beschuldigde Graaf van Montholon, Napoleons constante metgezel op St. Helena ge durende zes jaar, die meer dat twee miljoen francs by Napoleons testa ment heeft ontvangen. Hy zou door het Franse hof het bevel hebben gekregen om Napoleon te volgen en hem te vermoorden. Drie jaar geleden heeft dr. Forshufvud, die tandarts is, een boek gepubliceerd waarin hy met veel materiaal tracht te bewyzen dat Napoleon zou zyn vermoord. Het boek was niet overtuigend en werd sceptisch ontvangen. Onderzoek De moord-theorie was echter aan leiding voor de Zwitserse textiel fabrikant Clifford Frey om een kost baar bundeltje haren, op de dag na de dood van Napoleons hoofd gescho- voor een wetensohappelyk on derzoek aan te bieden. Napoleons Zwitserse bediende Abram Noverraz had destijds deze haren bemachtigd. De heer Frey kwam zelf met de haren naar G lascow. Arsenicum- deeltjes werden door dr. Smith, een deskundige op het gebied van ver giften, in een zwaar-waterrcactor radio-actief gemaakt, honderd maal zo sterk als mogelyk zou zyn geweest in andere reactors. Smith kon de hoeveelheid arsenicum in elke mil limeter van Napoleons haren uit rekenen. Andere haren van Napoleon uit een vroegere periode kwamen o.a. uiit Australië. Volgens Smith moet er sprake zyn geweest van vergiftiging, omdat het bekend is dat Napoleon weigerde chemicaliën te slikken. Een exemplaar van Napoleons Straf verjaring geldt niet voor „belangrijke" nazi-misdadigers Wanneer Hitier na afloop van de verjaringstermyn voor oorlogsmis daden in juni 1965 zal opduiken, zal hy strafrechtelyk worden vervolgd. Dat heeft de Duitse minister van Justitie doen weten aan zyn collega van Buitenlandse Zaken, met het verzoek deze mededeling via de West- du Use ambassade in Washington in Verenigde Staten bekend te maken. Het Is een antwoord op een persbe- rich, volgens hetwelk de vroegere „Führer" niet meer zou worden ver volgd mocht hy opduiken, omdat zHn misdaden onder de verjaring zou den vallen. De minister van Justitie heeft thans laten weten dat hy maatre gelen zal nemen, waardoor het mo gelijk zal worden de belangrykste schuldigen aan oorlogsmisdrijven ook nog te vervolgen wanneer zy weer tevoorschyn mochten komen. Over de omschrijving van hetgeen hy „belangrijk" noemt, heeft hy geen nadere uitleg gegeven en uit de ver dere inhoud van zyn brief biykt, dat hy voornameiyk figuren als Hit- Ier en Bormann op het oog heeft, doch niet de honderden of misschien wel duizenden schuldigen die onge- twyfeld nog vrij rondlopen in bin nen- of buitenland. testament bevindt zich in het Britse museum in Londen. Hierin schryft hij: „Ik sterf vroegtydig, vermoord door de Engelse oligarchie (regering van enkelingen) en haar gehuurde j moordenaars". Ondenkbaar De in Parijs woonachtige gravin van Montholon en de prinses van Montholen hebben de mogelykheid, dat haar verre voorzaat Napoleon zou hebben vergiftigd, met veront waardiging van de hand gewezen. ,JDe faam,, die de graaf van Montho lon als volkomen toegewyd dienaar van Napoleon genoot, maakt het dermate endenkbaar, dat hy iets dergeflyks zou hebben gedaan, dat wy het niet eens nodig achten om tegen deze aantijging te protesteren" aldus de graven van Montholen. Ook verscheidene Franse geleer den hebben de theorie onaanvaard baar verklaard. Geert vliegtuigendan geen bondgenootschap De Zuidafrikaanse premier dr. Ver woerd heeft gedreigd het militaire bondgenootschap met Groot-Brit- tanië te zullen verbreken, Indien de Britten het contract voor bombarde mentsvliegtuigen voor de Zuidafri kaanse marine niet nakomen. Op een politieke bijeenkomst in Pietersburg zei hy, dat Zuid-Afrika een einde zou maken aan de Zuid- atlantische defensieovereenkomst van Simonstad indien Groot-Brit- tannië niet de 15 A 29 bestelde Buv- vaneer bombardemensvliegtuigen af levert. Deze overeenkomst voorziet in het gebruik door Groot-Brittannië van de marinebasis Simonstad by Kaapstad in geval van oorlog en voor gezamenlyke actie met Zuid-Afrika ter bescherming van de zeeroutes in het zuiden van de Atlantische Oceaan. De Britse Labourregering wil de wapenreveranties aan Zuid-Afrika verminderen uit protest tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Zuid-Afrika sloot het contract met de vorige conservatieve Britse regering. In het verkiezingsmanifest van Labour stond echter, dat de ver koop van wapens aan Zuid-Afrika zou worden stopgezet wegens de de apartheidspolitiek. Dr. Verwoerd heeft gisteravond in Pretoria meegedeeld, dat met behulp van eenheden der Zuidafrikaanse vloot en luchtmacht een speciale „dienst voor de bescherming der zee visserij" is gevormd. De vliegtuigen en oorlogsschepen zullen patrouilleren in de viswate ren langs de kust van Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika. Er zyn nameiyk buitenlandse schepen in Zuidafri kaanse territoriale wateren waarge nomen. Er zyn voorts berichten bin nengekomen over de aanwezigheid van vele Sowjetrussische vaartuigen in de onmiddeliyke nabyheid van deze wateren. De Zuidafrikaanse republiek heeft kortgeleden haar territoriale wate ren van drie op zes myi gebracht. Voorts is afgekondigd dat aangren zend een zes-mijlsvisseryzone is in gesteld, zodat de visvangst op twaalf mijl uit de kust een Zuidafrikaanse aangelegenheid is geworden. Elke keer als u een Caravellis opsteekt geniet u. Met Caravellis gèèn droge mond, gèèn smaakvervlakking. Dat is het verschil tussen Caravellis en een ander merk. <Ac)ven hjo/voer- een Ao-e/eAAo/vomoAAói Minister Andriessen zeer tevreden De ministers van de Europese Eco nomische Gemeenschap hebben zon dagochtend in een „kleine marathon zitting" in Brussel volledige over eenstemming bereikt over de ïyst van Industriële produkten, die zy willen uitzonderen van de algemene ver laging der douanerechten in het wereldhandelsverkeer. Deze verlaging zal vyftig procent bedragen. De ïyst moest in verband met de voorberei ding van de „Kennedy-ronde" uiter- ïyk heden, maandag, bü de GATT (algemene overeenkomst voor han del en tarieven) worden ingeleverd. De Nederlandse minister van Economische Zaken, prof. J. E. An driessen, noemde het resultaat „een succes". „Zeer tevreden", zei hy te zyn over het feit, dat de ïyst ten slotte toch beperkt is gebleven. Hy hierover aanvankeiyk pessimis tisch geweest. Vooral Frankrijk en Italië wilden een uitgebreide ïyst om, door zo veel mogelyk produkten van een algemene verlaging met vyftig procent uit te zonderen, een zo groot mogeiyke bescherming van de na tionale industrieën te verkrijgen, De strijd is van het begin af aan gegaan tussen de Duitse bondsrepu bliek en Nederland enerzyds, die met klein mogeiyke ïyst voor de dag wilden komen, en Frankryk en Ita lië anderzyds. Uitgangspunt van de lebatten was een voorstel van de Europese commissie, dat het midden tussen deze standpunten trachtte te benaderen en het aantal uitzondering wilde berpeken tot ongeveer vyftien procent, gerekend in de douaneont vangsten van de totale EEGimport. Nederland i ser by de opstelling van de ïyst, naar minister Andriessen Indonesiërs dansten in paleis Soestdijk De Indonesische dansgroep „Bhin- neka Toenggal Ika" („Eenheid in verscheidenheid") heeft gisteravond voor de Konlnkiyke familie in palels Soestdyk een voorstelling gegeven, waarby de Indonesische zaakgelastlg- hammed SJarif aanwezig was. Deze voorstelling word op verzoek van H. M. de Koningin gegeven. Het Indonesisch gezelschap, trad opW voor Koningin Juliana, Prins Bern- hard, de prinsessen Beatrix en Chris tine, en een dertigtal genodigden, o.w. vele hofdignitarissen. In een ander half uur durend programma werden tenslotte verklaarde, goed van af ge komen. De handhaving van byv. bepaalde produkten van de leerin- dustir op de uitzonderingsUJst bleek niet mogelyk, wel echter van fietsen concurrentie uit Oost-Europa). Dat overigens de ministerraad er by na een week over heeft gedaan en tenslotte nog een dag en een nacht nodig had om tot een akkoord te komen is niet verwonderiyk indien men zich realiseert, dat elk procent meer of minder op de uitzonderings- lyst een handelsvolume verte genwoordigt in de orde van grootte van ruim 1.3 miljard gulden! dansen gepresenteerd \<an Sumatra, Java, Soenda en Bali. Aanwezig was ook de directeur van het Indonesisch paviljoen in New York, tevens di recteur van het gezelschap, de heer Haditirto. Na afloop boden meisjes van het gezelschap geschenken aan. De Ko ningin werd een bonbonnière in Djo- ka's zilver aangeboden, aan de Prins een sigarendoos eveneens van Djoka's zilver, en aan Prinses Beatrix een schildery, getekend door een der choreografen van het gezelschap ,LL de heer Bagong, voorstellende volks dansen. ick jUJ 1 pagina Is ged gecorrigeerd) Er is dit weekeinde een druk verkeer geweest tussen ons land en Spanje vice versa. Nauwelijks waren Prinses Irene en haar echtgenoot van Schiphol ver trokken naar Madrid, of uit de Spaanse hoofdstad arriveerde zaterdagmiddag Sinterklaas met een reeks Zwarte Pieten voor zijn traditionele verjaardagsvie ring in ons land. Links het ver trek van Prinses Irenedie na een verblijf van enkele dagen in ons land in kasteel Warmelo en Soestdijk met haar echtgenoot naar het zonnige zuiden terug- ccrdc. rechts de glorieuze in tocht ran de Sint. omstuwd door zijn knechten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11