LEIDSCH DAGBLAD TEVREDEN OVER FRANS-DUITSE „RUIL" Vijfduizend doden in Zuid-Vietnam fleXa tuidig en aanstaand overleg van belang voor ontwikkeling [De Gouden Koets" 7.95 39.75 alles Vlieland Weerbericht ZACHT WEER Achterstand telefoon zal nog jaren duren Tilburgse honden naar dierenpensioii Oldenzaals offer voor behoud N.A.M. S^if iËMCON.V. RUSLAND LEIDT BIJ KERNFUSIE Nieuwe methoden Vijftien dagen regen vaagt vele dorpen weg WIE GAF DIE f45.0«# AAN BOUWVAKKERS? GEEN TWEEDE AMBTSTERMIJN VAN PRESIDENT DE GAULLE? éw 93 Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 No. 31415 Directeur: E A. E. van Dishoeck goofdredacteur: j. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Washington) In Washington heerst geen paniek over de Frans-Duitse „ruiL tandel", waarbij de gaullistische druk wat betreft de graanprijzen Itimatieve datum van 15 december!) voorlopig is weggevallen egcn de verminderde Westduitse haast inzake de M.L.F., de ïultilaterale kernmacht. De Amerikanen beschouwen de Duitse iding behalve als inschikkelijkheid tegenover Frankrijk, ook als [eneigdheid om de Britse amendementen voor het M.L.F.-plan e bestuderen, hetgeen volgens de hoogste autoriteiten in Wash- agton uiterst belangrijk is voor de toekomst van het Atlantische 12 ondgenooschap. Bovendien is er thans hoop dat Frankrijk wel- j' cht inschikkelijker zal worden tegenover een gewijzigde M.L.F., erwijl anderzijds het aanblijven van de Westduitse minister van itenlandse Zaken, Schroder, de Amerikanen garandeert dat het evaar voor een anti-Amerikaanse, totaal gaullistische West- koers voorlopig gering is. „Geen splijtzwam" Washington is bezorgd over eer Irasjpentuele stopzetting van de NAVO- imenwerking door De Gaulle, waar- i keihard onbuigzaam door- an het M.L.F.-plan onwaar- chijnlijk lijkt. Daarnaast bestaat ook hier geen eensgezinde mening de M.L.F. De hefstigste aanhan- ers vindt men onder de hoge amb- in het ministerie van Bui- ïtnlandse Zaken, onder wie men trawel minister Dean Rusk niet JU rinik Het kabinet-Johnson is veel- jorpositief geïnteresseerd in dan op- ar(liegen over de verwezenlijking van t verf met flexabiliteit' speling voor de doe-het-zelver kooien van héél exclusief, langs een lange, zéér lange prijzenladder omlaag tot van de nieuwe Franse stijl, tot de klassieke kanariekooi. Welke kiest U van de ruim 150 Welke soort, welke grootte? Welke kleur? Welke vorm? Een kooi met of zon der standaard? Misschien een kamervolière voor 10 15 vogels voor SLAAGT ZEKER BIJ weet heeft fame Kün 50 Tel. 2 08 24 1017X0) KNMI verwacht van heden- morgenavond half tot zwaar be- '°lkt met tijdelijk regen. Matige tot Jachtige nu en dan krachtige tot 'arde wind tussen zuid en west acht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 14 NOVEMBER z°n op; 7.58 i "aan op; 15.17 onder: 16.51 uur. onder: 0.47 uur te Katwijk te 10,43 en uur. laagwater te 6.00 en 18.29 Dit nummer bestaat uit 24 pagina's een kernvloot, waarbij men niet mag vergeten dat de aanvankelijke doel stelling van de M.L.F. is de West duitsers tevreden te stellen en de NAVO te versterken. Indien de M.L.F. daarentegen een NAVO-splijtzwam zou blijken, is een vermindering van de Amerikaanse belangstelling te verwachten, plus toeneming van de binnenlandse kri tiek op het M.L.F.-plan, die thans reeds uit diametraal tegenoverge stelde hoeken komt, zoals van de ul tra-conservatief Goldwater evenals van de progressieve commentator Lippman en het vooruitstrevende tijdschrift New Republic. De huidige situatie is moeilijk te overzien aan gezien de diplomatieke schermutse lingen in het Westelijke kamp zich op vele plaatsen tegelijk afspelen. In Washington worden thans besprekin gen gehouden met de Westduitse mi nister van Defensie Von Hassel en waoht men het bezoek van Schroder af, die over tien dagen zal komen en begin december door Harold Wilson wordt gevolgd. Daarom verwacht men hier voorlopig meer open vragen dan antwoorden, begeleid door ovterbe- hoedzame stappen betreffende de M.L.F., de Kennedy-ronde enz. Impasse in EEG over Kennedy-ronde Intussen zijn de voorbereidingen voor de „Kennedy-ronde" in de mi nisterraad van de Europese Econo mische Gemeenschap gisteren in Brussel in een „volstrekte impasse" geraakt. Naar de Nederlandse minis ter van Economisohe Zaken, prof. J. E. Andriessen, mededeelde, hebben de besprekingen over de lijst van in dustriële produkten, die de „zes" van de voorgestelde verlaging van de in ternationale douanerechten met vijf tig procent willen uitzonderen, vrijwel geen enkel resultaat opgeleverd. Minister Andriessen zei na afloop van de vergeefse besprekingen het nut niet in te zien van een verzoek om de datum van 16 november te verschuiven, indien er althans geen mogelijkheid van een vergelijk tus sen de „zes" aanwezig is. Maandag verstrijkt n.l. de termijn waarop de lijst in Genève moet zijn ingediend. En dat stuit vooral op de Franse houding, waarbij de nationale industriële belangen zo worden be schermd, dat een lijst wordt verkre gen, die het dubbele aantal produk ten omvat van het door de Europese Commissie ingediende ontwerp. Sombere minister: (Van onze parlementaire redactie) De achterstand in de telefoonaansluitingen zal nog vele jaren duren. Over een jaar of drie zal het aangroeien van de wachtlijst tot staan gebracht kunnen worden. Pas daarna kan de P.T.T. be ginnen aan het inlopen van de lijst. „Het valt niet te voorspellen, wanneer de achterstand zal zijn inge haald", zo zei een sombere minister Van Aartsen (Verkeer) gister avond in de Tweede Kamercommissie voor Verkeer. De Kamercommissie toonde zich gisteravond tijdens de behandeling van de P.T.T.-begroting bijzonder kritisch over het aansluitingstempo. De socialist dr. Vermooten kondigde aan, dat hij bij de plenaire behan deling van de P.T.T.-begroting een motie zal indienen over het trage aansluitingstempo. Hij noemde het onaanvaardbaar, dat de vraag in het afgelopen jaar met tien procent is toegenomen en het aansluitingstem po met vijf procent is gedaald. Niets extra's Hoewel mr. Van Aartsen van ver schillende zijden het verzoek kreeg om speciale maatregelen te nemen ter bestrijding van de achterstand bleek uit zijn antwoord, dat er voor lopig niets extra's kan worden ge daan. Er worden grote investeringen gemaakt, maar die zullen pas over een aantal jaren leiden tot een in lopen van de achterstand. Er is thans overleg gaande met de minister van Financiën om het investeringssche ma voor 1965 voort te zetten in de komende jaren. Voor inschakeling van grote Amerikaanse telefooncon cerns zoals door de socialist Laan werd voorgesteld voelde de minis ter niets. Hij noemde de Ameri kaanse apparatuur niet alleen zeer De toestand van de driejarige Ani- van Delft, die dezer dagen door in drietal jonden werd overvallen danig gebeten, geeft geen directe aanleiding meer tot ongerustheid. s er geen infectie bijkomt, zal het meisje, dat intussen over de eerste schrik heen lijkt, langzaam op knappen. Hoewel het kind ook beten kreeg in het gezicht, zijn geen vitale delen daarbij geraakt. De honden zijn intussen op last de politie uit hun eigen hokken, rin zij onder beslag van de offi- van Justitie in Breda waren overgebracht naar een meer geschikte omgeving in het die- renpension in Riel. Omdat de hon den niet meer konden worden los gelaten, waren de hokken aan ver vuiling onderhevig. Over hun lot zal pas worden beslist, nadat de dossiers zijn bestudeerd en de schuldvraag is Het aantal telefoonaansluitingen bedraagt thans ongeveer 1,4 M mil joen. In 1972 zullen er in Nederland 2,6 miljoen aansluitingen zijn. De gemeente Oldenzaal heeft gis teravond in een spoedeisende raads vergadering besloten de rijksgoed keuring. die zij gekregen heeft voor de bouw van een nieuw gemeente huis, aan te bieden aan de Neder landse Aardolie Maatschappij, op ►rwaarde dat de N.A.M. in Ol denzaal gevestigd zal blijven. N.A.M. heeft ongeveer een maand geleden meegedeeld, dat zij onderzoek instelt naar de moge lijkheid van een vestiging is Assen. Het aanbod van Oldenzaal geldt dus voor een kantoorgebouw De directie van de N.A.M. is van morgen schriftelijk op de hoogte ge bracht van het besluit van de OI- denzaalse raad. Men is onder de in druk van het gebaar, zo deelde de directie mee. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat een en ander geheel los staat van de redenen, waarom de N.A.M. zich elders wil vestigen. Deze redenen zijn echter geheel van bedrijfs-economische aard. Binnenkort krijgt Oldenzaal officieel antwoord, maar thans reeds kan met vry grote stelligheid worden aange nomen, dat de N.A.M. het aanbod van de hand zal wijzen. Advertentie VOLAUTOMATISCHE Amerikanen menen: In de wedloop om het beheersen van de kern-fusie (temmen van de H-bom) gaat de Sowjet-Unie vooraan, aldus het Amerikaanse departement van Handel. Beheerste kernfusie houdt in het bereiken van een mengsel van lichte atomen van zo hoge druk en temperatuur, dat de kernen van deze atomen samensmelten. Daarbij komt zeer veel energie vrij, zoals in een waterstofbom, maar zonder explosieve werking. Het land dat erin slaagt kernfusie te verwezenlijken op een manier die praktisch kan worden toegepast, heeft daarmee een bijna onuitput telijke energiebron aangeboord. Volgens het genoemde Ameri kaanse departement werken in de Sowjet-Unie tweemaal zoveel natuur kundigen aan dit vraagstuk als in Amerika. Het departement grondt zijn conclusies op technische rap porten uit de Sowjet-Unie, verklarin- van westelijke natuurkundigen die de Sowjet-Unie hebben bezocht onthullingen van Sowjet-geleer- den. Prof Alexandre Pochrorev, Nobel prijswinnaar fysica van dit jaar, heeft tijdens een bijeenkomst van Sowjetrussische natuurkundigen een we methode voor het verkrijgen plasma van hoge temperatuur uiteengezet Met een „laser" kunnen volgens hem thermonucleaire fusie- reacties worden opgewekt. Deze me thode is beproefd in het instituut Lebedev in Moskou door een groep onderzoekers onder leiding van Pro- chorov. De Prawda van gisteren schrijft dat bij de proef „gecon- entreerd plasma van hoge tempera tuur is bereikt". Prochorov diende zijn rapport in op bijeenkomst van de afdeling fundamentele en toegepaste fysica de Sowjetrussische Akademie van Wetenschappen. Volgens officiële schattingen zijn bij de overstromingen in het midden van Zuid-Vietnam meer dan vijfduizend personen om het leven gekomen. De Zuid Vietnamese vice-premier, die het getrof fen gebied heeft bezocht, kreeg te horen, dat alleen al door het wegvagen van zes dorpen in de provincie Quoeang Nam twee duizend mensen werden gedood. Voorts zijn honderdduizenden dakloos geworden. De zware regenval duurt intussen voort. Het gebied, dat door de overstromingen is getroffen, omvat 17.500 vierkante kilometer, d.i. meer dan de helft van de oppervlakte van Nederland. Dit gebied is volkomen verwoest en intussen nog steeds van de buitenwereld afgesneden, De enige spoorlijn en verkeerweg door het gebied zijn over een afstand van ongeveer 320 km vernield. Het zal, volgens Amerikaanse zegslieden, jaren duren voordat deze belangrijke verbindingen de vroegere capa citeit zullen hebben herkregen. In sommige gebieden regent het nu al vijftien dagen lang. Bovendien is uit de Zuidchinese zee een zware storm in aantocht. Het zwaarst ge troffen schjjnt de provincie Binh Dinh, 450 km ton noorden van Sai gon, alsmede de provincie Kwang Tin, meer noordwaarts, waar het wa ter uit de bergen in stromen neer- kolkt. Op sommige plaatsen in de kustgebieden van midden-Vietnam staat het water zes meter hoog. Het slechte weer verhindert hulpacties op grote schaal en bovendien vreest men voor het uitbreken van cholera en j andere epidemieën. Amerika heeft levensmiddelen, medicijnen en kle ding voor de slachtoffers ter beschik king gesteld. De hulpacties, waarbij alle beschikbare militairen zijn in geschakeld, heeft een einde gemaakt aan de operaties tegen de opstan delingen. Dezen echter hebben laag- vliegende Amerikaanse hefschr oef- vlieg tuigen, die vluchtelingen, voed sel en medicijnen vervoerden, be schoten. (Van onze A'danise correspondent) De wijze, waarop het arbeidsconflict bij de Amsterdamse bouwmaat schappij „Texel N.V." is opgelost heeft enige beroering gewekt bij de aannemers, niet in het minst bij de firma Van der Vorm N.V., die in de hoofdstad nog steeds kampt met een staking van ne gentig bouwvakkers. Er is nl. uitgelekt dat de arbeiders, die vorige maand door „Texel" N.V. waren ontslagen en onlangs weer in dienst konden treden een bedrag van f 45.000 is uitgekeerd. Van dat bedrag hebben de werk nemers van „Texel" f 5.000 gestort in het ondersteuningsfonds van de Van der Vorm-stakers. Waar komen die f 45.000 vandaan? Heeft „Texel" N.V." zijn arbeiders met dit bedrag teruggekocht? De gebroeders Van der Meijden, die de directie van „Texel N.V." vor men ontkennen en ook de heer M. Caransa, die bij geruchte als de goede gever is genoemd, ontken nen. Maar in de Amsterdamse bouwwereld denkt men er het zijne De looncontroledienst overigens ook, want die is inmiddels een onder zoek begonnen. Groothertog fan van Luxem burg legt de eed af als staats hoofd nadat zijn moeder is afge treden. Links zijn echtgenote groothertogin Josephine Char lotte, rechts zijn oudste zoon kroonprins Paul. E. C. Zavoysky beschreef volgens de Prawda op dezelfde bijeenkomst een andere nieuwe methode om het plasma te verhitten, gebaseerd op de onstabiliteit van het plasma (geïoni seerd gas) zelf. Ter opening van de bijeenkomst verklaarde de academicus L. A. Artsimovitsj dat „de afstand die wij op de weg naar beheerste kernreactie hebben afgelegd al veel groter is dan de afstand die de wetenschap nog moet afleggen". (Van onze Parijse correspondent) Volgens het gaullistische weekblad „Candide" zou presi dent De Gaulle zijn teruggeko men op zijn besluit zich volgend jaar bij de verkiezingen voor een tweede ambtsperiode kandidaat te stellen. Vooral de echtgenote van de generaal, die zich nooit erg gelukkig heeft gevoeld in de rol van Frankrijks .eerste dame", moet al sinds lange tijd een sterke druk op haar echtge noot hebben uitgeoefend om zich nu eindelijk toch maar uit het al te actieve leven van Frans staatshoofd terug te trekken. In de directe omgeving van de ge neraal zou men uit zijn wat krib big humeur en uit nog andere aanwijzingen de conclusie heb ben getrokken, dat mevr. Yvon ne de Gaulle wel eens aan het langste eind zou kunnen trekken. In verband met bovenstaande ge ruchten trok het ook de aandacht, dat De Gaulle, na de zitting van de wekelijkse ministerraad gepresideerd te hebben, gisteren onverwacht naar zjjn landgoed in Colombey-les-deux- Eglises vertrok, waar hij enkele dagen rust zal nemen. Volgens Candide zou er overigens tegendruk worden geoefend door het gaullistische „oppercommando", be staande uit oud-premier Debré, Ka merpresident Chaban. Delmas, staatsminister voor Cultuur André Malraux en de minister van Binnen landse Zaken Roger Frey. Dit gezel schap is van mening, dat de fysieke aanwezigheid van de generaal voor zijn binnen- en buitenlandse plannen tenminste tot 1967 dwingende nood zaak blijft. Indien De Gaulle zich inderdaad mocht terugtrekken, zou de huidige premier Pompidou als zijn „kroon prins" worden uitgeroepen en als kandidaat gelanceerd. Het waarheidsgehalte van het be richt van „Candide", dat in elk geval nooit iets publiceert, dat het Elysee onwelgevallig zou kunnen zijn, is uiteraard moeilijk met zekerheid vast te stellen. Wel wordt algemeen aan genomen, dat de generaal zich een nieuwe rustperiode zal gunnen alvo rens de beslissing te nemen. Die be slissing zou dan vermoedelijk in het komende voorjaar vallen, maar waar schijnlijk zal hij zijn politieke tegen standers ook daarna wel tot op het laatste ogenblik in twijfel laten. Want men weet dat het verrassingselement altijd een belangrijk wapen in zijn strategie is geweest. remvs De arrondissementsrecht bank te Maastricht heelt bij vonnis, den procureur Mr. A. v. M. beklaagd van het an dermaal gebruik maken van zegels, nadat deze door mid del van een chemisch prepa raat van het vorige schrift waren ontdaan, zes weken geschorst. Een gedrukte staat der handel der Gedep. St. van Gelderland toont aan dat vele onderwijzers een jaar- 1 wedde van f400 a f450 ge- nieten Men mag ivaarlijk wel van „genieten" spreken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1