LEIDSCH DAGBLAD ïngelse „noodbegroting" nedaille met twee zijden Schroders eisen gingen Sclireiner veel te hoog WATERSNOOD IN ZUID-VIETNAM: 1100 DODEN elastingverhoging tegenover stijging ei (de voorziening Plastische chirurgie nodig voor Anita ©uc/ m teuws rericHt 1 maart 1860 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 No. 31414 irecteur: E. A. van Dlsüoeck Idredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Londense correspondent) noodbegroting van de nieuwe Engelse minister van Finan- James Callaghan, is als een bom ingeslagen: de toch al zo kosten van levensonderhoud reeds verscherpt door de ijke verhoging van de invoerrechten met vijftien procent a nog verder stijgen door: /erhoging van de inkomstenbelasting (met ingang van 6 april 65) met 2Yi procent; verhoging van de benzinebelasting met ruim een kwartje op liter (een gallon), waardoor de prijs van de middenkwali- t op ongeveer 63 cent komt te liggen. Deze verhoging dreigt leiden tot nog hogere vervoerstarieven, die toch al voort end stijgen; erhoging van de verplichte bijdragen der sociale verzekering. derhevig waren. De maatregelen, welke wèl verwacht werden, namelijk een scherpe verhoging van de belas ting op kapitaalwinst en een ven nootschapsbelasting, zijn tot volgend jaar uitgesteld. Het merkwaardige van de nieuwe maatregelen van Labour is, dat de socialisten de fiscale lasten altijd minder wilden laten drukken op de enkeling en meer op de vennoot schappen. Dat is nu dus precies om gekeerd. De City (geld- en zakencen trum) kreeg een adempauze en voelt zich enigszins opgelucht. Een groot deel van de werkende bevolking wordt echter door de nieuwe belastin gen zwaar getroffen. Het is de vraag of het thans voor de regering niet nóg veel moeilijker zal worden de vakbon den mee te krijgen voor de door de regering gewenste loonmatiging, ge grond op gelijktijdige beteugeling van andere inkomens zoals tantièmes, di videnden, rentes en huren. Daar staat dan weer tegenover, dat de betere sociale voorzieningen een lokmiddel voor de vakbonden betekenen. lempauze voor de Londense City ïover deze hogere lasten staan Isters op de wonden hogere ba- sociaal-zwakkeren name- hoging -van het schandalig staatspensioen voor wedu- van vijf op vijftien gulden weekweduwen mogen, rtaan houden wat zij boven pensioen extra verdienen; oorlogspensioen, ziekte- en aliditeitsuitkeringen alsmede latschappelijke steun worden angrijk verhoogd. ninister verklaarde, dat hij het gstelsel wil gebruiken om rechtvaardigheid te bewerk- i voor de minder draagkrach- De vijftien procent extra-in- ten zal zo spoedig mogelijk an worden gemaakt. Cal- schat de opbrengst over een iar van deze extra-heffing op er twee miljard gulden. de verhoging van de benzine- jmenstenbelasting kwam als onderslag en het was alsof de tste Lagerhuisleden, die poog- verbazing tot uitdrukking te naar adem zaten te snak- Hun kreten bleven hun in de teken In een noodbegroting was tlastingverhoging voor de massa niet verwacht.. Het leek dan •r op een „echte" dan op een jdse begroting. Zoals bekend de Engelse begroting in april pend Bovendien koi- niemand liddellijk verband indien bestaat tussen de belasting - .1 de crisis in de beta- ontdekken. Men dient H I) niet te vergeten, dat deze ver der belastingen volgt op een van dertien laar conservatief waarin de belastingen vrijwel lurend aan vermindering on- Iredoctoraat voor r. Visser 't Hooft secretaris-generaal van de Iraad van Kerken, de Neder- dr. Visser 't Hooft, heeft n op een plechtigheid in Ber- let eredoctoraat in de theologie de theologische hogeschool in ontvangen. De evangelische van Berlijn, Otto Dibelius, arde dat de gehele Evangeli- in Duitsland hem hiermee ER BERICHT nkele opklaringen KNMI verwacht van heden- lorgenavond: vrij zacht weer natige tot krachtige wind tus- lidwest en west. Zwaar bewolkt (nkele opklaringen en hier en regen (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 NOVEMBER op: 7.56 uur; onder: 16.52 uur; bestaat uit 20 pagina's Schending van belofte Oppositieleider Sir Alec Douglas Home sloeg, toen Callaghan uitge sproken was, onmiddellijk toe met zijn beschuldiging dat Labour zijn verkiezingsbelofte heeft geschonden. Het beloofde immers de hogere so ciale uitkeringen geheel te zullen fi nancieren uit de te verwachten in dustriële produktieverhoging en niet uit hogere belastingen. De economi sche toestand heeft, aldus de conser vatieven, niets met deze belasting verhoging uitstaande. Premier Wilson reageerde hierop met d bitse vraag of in de huidige moeilijke omstandig heden de staatspensioenen misschien hadden moeten wachten. De Labour- De driejarige Anita van Delft die deze dagen in Tilburg door drie honden werd aangevallen en zwaar gewond. regering heeft, om zo te zeggen, vijf minuten na de overneming van het bewind, de alarmklok geluid en de van de Tories geërfde sityiatie zo dra matisch mogelijk voorgesteld, kenne lijk om de op bijna elk gebied beloof de „dynamische" actie te rechtvaar digen. Dit is niets ongewoons. Ook de conservatieven beklaagden zich in 1951 over de destijds door Labour achtergelaten janboel. Er gaat geen dag voorbij of de nieuwe meesters ploffen grote keien in de politieke vijver, welke de con servatieven voor de verkiezingen vooral niet wilden verstoren. Tegenover het wilde Labourgeraas, dat ook de internationale sfeer heeft aangetast, proberen de verslagen To ries op hun beurt vanzelfsprekend moeilijkheden, waarmee Engeland te kampen heeft en waarvoor zij de ver antwoordelijkheid dragen, zoveel mo gelijk te kleineren. Volgens hen heeft Labour doelbe wust een cYisisatmosfeer geschapen om een drastisch programma door te dryven. Maar zelfs Sir Alec moest woensdag erkennen, dat er in het land een zekere geestdrift voor de Labourregering bestaat, al geloofde hjj dat Callaghan daarop, door zijn hoogst onpopulaire maatregelen, thans de domper heeft gezet. Tegen de spinnewebben Niet vergeten mag worden, dat, toen de conservatieven in 1955 voor de tweede achtereenvolgende maal de verkiezingen wonnen, met een even eens pijnlijke najaarsbegroting kwam wegens soortgelijke betalingsbalans moeilijkheden, maar Callaghan be paalde zich thans niet tot dit pro bleem. De kanselier heeft voor zijn in vele opzichten bedenkelijke begroting gre tig gebruik gemaakt van het rond de verkiezingen heersende psycholo gische klimaat. Het Engelse volk koos evenals het vlak na de oorlog heeft gedaan, La bour niet uit doctrinaire overwegin gen, maar omdat het terecht of ten onrechte instinctief meende, dat niet de vermoeide conservatieven doch de socialisten onder aanvoering van een nieuwe energieke leider, de dikke spinnewebben uit het Britse bestaan konden wegvagen. Dii gevoel, dat voor alles actie wH, nadat er zoveel schijnt te zijn vastgelopen er. dat geen rekening wil houden met de mo derniseringsplannen van de conserva tieven, was sterker dan tot uitdruk king wordt gebracht door Labours microscopische, parlementaire meer derheid. Een parallel was destijds Kennedy's zege over Nixon. Daarom zou het publiek waarschijnlijk poli tiek ook bereid zijn Callaghans bit tere medicijn te slikken op dit ogen blik van hoog gespannen verwach tingen, maar ook van verwarring. Belgrado helpt emigranten naar het Westen oor de eerste maal heeft een com munistische regering Westelyke or ganisaties toestemming verleend het land binnen te komen om mensen hulp te verlenen, die naar het Wes ten willen gaan. Dit land is Joego slavië. De regering wil vrijwillige Westelijke organisaties in de gelegen heid stellen op haar gebied hulp te verlenen aan de duizenden Joego- slaven, die naar Westelijke landen wilien emigreren. De meeste van deze mensen willen naar Australië, waar zjj vzich bü hun familieleden kunnen voegen. Ge woonlijk zjjn dat zoons die jaren geleden uit Joego-slavië vluchtten. De twee orkanen, die begin dezer maand het midden van Vietnam teisterden, hebben rampzalige overstromingen ver oorzaakt. Alleen al in het over stroomde gebied van Danang zouden volgens voorlopige cij fers elfhonderd mensen verdron ken zijn. Meer dan driekwart Dit zijn de zeven Nederlan ders, die binnenkort naar de Zuidpool zullen vertrekken voor de aflossing van een deel van de Nederlands-Belgische expeditie, die daar reeds geruime tijd ver toeft. Van links naar rechts drs. K. van der Veen, natuurkundige, ing. H. R. Noback, elektrotech nicus, f. E. Roest rekenaar van het KNMI, korporaal-telegrafist M. van Rosmalen, korporaal machinist J. W. C. van Dam, luitenant ter zee tweede klasse W. F. Harberts en de drs. J. D. A. Zijderveld. van de bewoonde streken fn da provincies Soeang Nan, Kwang Tin en Kwang Nghai staat on der water, dat op sommige plaat sen een hoogte van drie meter bereikte. Ruim veertigduizend vluchtelingen hebben een toe vlucht gezocht in de stad Da nang. Door het slechte weer kon slechts op beperkte schaal hulp worden verleend. De Amerika nen verdeelden voedsel onder de bewoners van de getroffen ge bieden. Volgens Amerikaanse berichten zouden in de provincie Binh Dinh tussen de 100.000 en 200.000 mensen geen dak boven hun hoofd hebben. De overstromingen worden de hevig ste van de laatste veertig jaar ge noemd. Militaire eenheden schakelden voor een groot gedeelte van oorlogsopera ties over op hulpverlening. Helikop ters ondervonden last van commu nistische guerrillastrijders, door wie zij werden beschoten. De Zuidvietna- mezen hebben bovendien de lastige taak om communistische agenten uit de geweldige stromen vluchtelingen te ziften. De getroffenen in de geïso leerde streken hebben reeds vijf da gen niet gegeten. Men vreest voor epidemieën. Het weer werkt niet mee. De ko mende dagen zal het blijven regenen. Vele vliegvelden, die van nut zouden kunnen zijn bü de hulpverlening, staan onder water. (Van onze correspondent) Langzaam verbetert de toestand van het driejarige Tilburgse meisje Anita van Delft, die door drie ra zende honden is aangevallen en ernstig werd verminkt. Maar de artsen in het Tilburgse Sint-Elisa- beth-Ziekenhuis houden rekening met complicaties als gevolg van in fectie het kindje had tientallen open wonden, die vol straatvuil za- Het politie-onderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat Anita niet zelf de hondenhokken opende, maar dat de eigenaar, de dieren voordat hij naar zyn werk ging, in de tuin heeft gelaten. Zjjn zes kinderen zouden de kennel schoonmaken. De honden konden zich dus vry be wegen binnen een 1.20 meter hoge afrastering. Waarschynlijk zün ze over de omheining gesprongen toen het meisje in de buurt kwam. Maar de eigenaar betwijfel dit laat ste. Hoewel hjj sterk onder de in druk is van het gebeurde „Ik be- grjjp het niet, ik begrüp het niet", zegt hij steeds zijn de dieren volgens hem de tuin niet uit ge weest. „Niemand heeft een spoor van honden kunnen ontdekken misschien is er wel een andere hond in het spel geweest. Het kan niet, dat ze over een anderhalve meter hoog hek zijn gesprongen". Wolven Mevrouw Horvers, een buurvrouw, zegt echter dat hij ae honden tegen twaalven in de tuin had gelaten. „Mijn man zag ze om kwart over vier in de poort, die langs de hui zen loopt, aan Anita trekken. Hij heeft ze weg moeten trappen. Het leken wel wolvenOok de Til burgse recherche is dez mening toegedaan. De drie viervoeters twee bouviers en een Duitse her der „de beesten doen niets, al leen de herder is nogal geniepig maar niet kwaad", zegt de eige naar hebben gisteren bezoek ge had van politiefotografen. Dt die ren hebben hokarrest gekregen en zeer waarschijnlijk wordt een aan klacht tegen de eigenaai ingediend. Filmsterretje De moeder van het slachtoffertje, de 25-jarige Maria van Delft, raakt bü de herinnering aan die eerste ogen blikken toen ze haai kindje zag, weer overstuur. „Het was ontzet tend, ze was niet meer te herken nen", fluistert ze. „Ze was zo knap. In de buurt heette ze het filmster retje. En wat nu? Volgens de art- Fusie tussen drie maatschappijen was uitgangspunt (Van onze Haagse correspondent) Uitgangspunt van de onlangs bekend gemaakte fusie tussen Martins Air Charter en de KLM Metaal noemt nog geen percentage In de Vakraad voor de Metaalin dustrie hebben de vertegenwoordigers van de drie werknemersbondén giste ren het gesprek geopend over de ver nieuwing van de cao-handarbeiders per 1 januari aanstaande. Gezien de resultaten van het algemene loonge- sprek in de Stichting van de Arbeid tot nu toe hebben zü het beter geoor deeld nog even te wachten met het noemen van een percentage. „Zou de metaalindustrie als grootste bedrijfs- tak op dit ogenblik een cüfer naar buiten brengen, dan zou het beleid van de werknemersvertegenwoordi gers in de Stichting in die mate wor den doorkruist, dat verder overleg maar weinig zin zou hebben", zo staat te lezen in het na afloop uitge geven communiqué. De werknemersvertegenwoordigers hebben wel alvast enkele deels be kende voorstellen op tafel gelegd: verdeling kosten ziekengeldverze kering, gelüke beloning vrouwen en man- beloningsverschil gemeentegroepen overgang week- of uurloon naar maandloon, aanpassing minimumloon, ondernemingsgewüze differentiatie, functielüst (met bezwarende om standigheden) huurcompensaties in loonschalen. sen is plastische chirurgie nodig om het meisje weer enigszins toonbaar te maken maar wü kunnen dat fi nancieel niet opbrengen". Voor het gezin van de 30-jarige Wil van Delft is dit een nieuwe klap: nog zeer onlangs is het jongste kind Mark, aan een hartafwüking over leden. Voor de financiële conse quenties kan de heer Van Delft met zün weekloon van f 140 onmo gelijk o«#riaien. Veel hoop op een gunstige financiële afloo., door een civielrechterlyke procedure heeft hy ook niet. is, toen de onderhandelingen in het midden van het vorig jaar begonnen, wel degelijk het sa menbrengen van de drie in Ne derland werkzame chartermaat schappijen geweest. De KLM (met op de achtergrond de Nederlandse regering) stond aan- vankelü'k voor ogen, dat eerst Schreiner met MAC en de in Rot terdam uit scheepvaartkringen voortgekomen maatschappü Fair ways tot overeenstemming zou moe ten komen, waarna de nationale luchtvaartmaatschappij de nieuwe combinatie zou gaan steunen. De president-directeur van de KLM persoonlijk heeft hiertoe de eerste stoot gegeven. De heer B. A. M. Schreiner heeft daarop het initiatief tot een gesprek tussen de drie be langhebbenden genomen. Twee axioma's Voorop stonden twee axioma's: (A) de regering wenste een hechte combinatie, opdat het Nederlandse belang ln het buitenland zo sterk mogelijk zou kunnen worden verde digd; (B) de KLM zou de steun die zjj van de oprichting af aan Martins Air Charter heeft gegeven niet kun nen laten vallen. Met andere woor den: hoe de samenwerking ook zou Ambtenarenbonden rekenen op 9 pet loonsverhoging (Van onze Haagse correspondent) De samenwerkende centrales van overheidspersoneel rekenen voor 1965 op een ambtenarenloon, dat in elk geval circa 9 pet hoger ligt dan dat vorig jaar. Die verwachting ba- n zü op de reeds toegekende 4.2 pet aanpassing aan de loonontwikke ling in het bedrüfsleven, minstens 2 pet gedifferentieerde verhoging (tot 10 pet), plus de 3 pet. die zeker wel uit de onderhandelingen voor het particuliere bedrüf zal komen. De ambtenarenbonden wensen ver- ;r om. een vaste uitkeringsregeling ter compensatie van de ontbrekende winstdeling en toch nog geen uitke ring-ineens over 1964; een hogere va kantietoeslag; afschaffing van de ge meenteklassenverschillen. uitvallen, directeur Martin Schroder van MAC moest er een stevige plaats in hebben. Door dit laatste punt zün er moei- lükheden ontstaan, die later tot een volledige uitsluiting van Schreiner hebben geleid. De heer Schreiner was aanvankehjk van mening, dat hfj met zün drie maal grotere vloot en zün veel sterkere financiële positie boven MAC en Fairways stond en derhalve in de nieuwe combinatie president-directeur zou moeten wor den. Later is hem duidelijk gewor den, dat hij niet zün gehele bedrül in combinatie behoefde te brengen. Het helikopterwerk in het. buiten land en de dochteronderneming in Nigeria, werden buiten de onder handelingen gelaten. Op die basis heeft de heer Schreiner zich toen bereid verklaard, directeur op voet van gelükheid met de heer Schroder te worden. De heer Van der Vorm van Fairways had al te kennen ge geven geen plaats in de directie te wensen. Hoge jere eisen Volgens onze inlichtingen kwam de heer Schroder kort nadat de on derhandelingen op dit punt waren afgesloten, op de gemaakte afspra ken terug. Deze terugtrekking viel samen met het besluit van drie scheepvaartmaatschappüen om Mar tins Air Charter financieel te gaan steunen; een toezegging waardoor de heer Schroder zich veel sterker kon gevoelen dan voorheen. Dit feit gevoegd bü de morele steun, die hü reeds genoot van de zü'de van de KLM heeft gemaakt, dat hü hogere eisen ging stellen, eisen waarin de heer Schreiner niet meer kon toe stemmen. Voor de KLM bleef er toen geen andere keus meer over dan alléén samen te werken met MAC. Uit het Leidsch Dagblad 14 Nov. 1864: Men verneemt, dat voor de rechtbank te 's Hage een vrouw terecht zal staan, aan geklaagd van het houden van een -pand- of beleenhuis zon der vergunning daarvoor. Zij berekende een matige inte rest van slechts 1300 -percent Te Boskoop zijn 55 perso nen, die den naam van Boer dragen, 49 van v. Kleef, 45 van Loef, enz. De verwant- schap is zoo groot en alge meen, dat Boskoop veel van ééne familie heeft.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1