GOLD STAR keus uit twee jitzonderlijke prestaties van Eis van Rooden in Sartre kunst kalei öoscqqp De schaduw in het 1 aP' viel tegen GOLD STAR Aalmoezenier liet verstek gaan bij opening expositie Veldhoen LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 ,De eerbiedige lichtekooi |eer terecht heeft de toneelgroep .Centrum" het sterk ge- even ,,De eerbiedige lichtekooi" van Jean-Paul Sartre weer iet repertoire genomen, waarvan gisteravond voor de abon- enthouders van K. en O. een verrassend goede voorstelling d gegeven. werd voorafgegaan door ,,De schaduw in het dal", één- r van de Ierse schrijver John M. Singe (1871-1909) in de aling van Henny Orri. Deze in Ierland zeer gewaardeerde ijver stelde zich ten doel de landelijke, eenvoudige volksziel te geven. Zijn taal is expressief en in deze éénacter door met grimmige humor. zeker niet te wijten Nora Burke door Zij gaf een Innig door- plastisch zeer sterke uit ban deze naar een intenser |iunkerende jonge vrouw. Maar rollen kwamen niet vol- it de verf om het geheel e doen boeien. De regie was Kling. Guus Hermus buitte alles uit irnee Piet Kee '«laar uitgesteld derwerp. In één van de zuidelijke statten van Amerika heeft een blanke in een baldadige bui een neger dood geschoten; een tweede neger wist nog juist te ontkomen. Getuige was de prostdtueé Lizzy. Zij wordt door een Senator bewerkt om een valse getuigenis af te leggen, namelijk dat zij door de negers zou zijn aange rand, waartegen zij zich met haar aangeboren gevoel van recht tot het uiterste verzet. Maar zij is niet op gewassen tegen de gesiepen argu menten van de Senator, zodat zij tenslotte toegeeft en de valse verkla ring ondertekent. Haar eerbied voor de hoger geplaatsten heeft haar zui vere gevoelens onderdrukt en haar verhinderd boveii zichzelf uit te stij- geljjkheden die Sartre's werk biedt niet volledig uit te buiten, zodat deze voorstelling een aaneenschake ling werd van sterke en boeiende scènes. Hij vond in de tot nu toe vrjjwel onbekende maar ongetwijfeld zeer begaafde Els van Rooden een artieste die met grote vrijmoedigheid, perfect inzicht en somtijds ontroe rende innigheid, de titelrol tot leven bracht. Grootse slotscène Van werkelijk grote allure was de slotscène waarbij zij zich bewust was van haar terugval en gebroken en met gebogen hoofd de verleidelijke voorstellen van Fred over zich heen het gaan. Piet Römer gaf een le vensechte uitbeelding van de onrijpe Senatorszoon met sadistische nelgin gen, klassebewust, maar toch met in eerste beginsel aanwezige, doch niet tot ontwikkeling gekomen betere eigenschappen. Otto Sterman trad mede op de voorgrond en gaf een prachtige vertolking van de zacht moedige, onderdanige neger. Gerard Hartkamp creëerde de vileine, zoet gevooisde Senator en de beide re chercheurs waren bij Matthieu van Eysden en John Koch in goede han den. De stemmingsvolle décors werden ontworpen door Hep van Deeft. Het geestdriftige publiek bracht de spelers een langdurige ovatie, die in de eerste plaats voor de uitzonder lijke prestaties van Els van Rooden gold. Het K. en O. bestuur bracht haar een wèlverdiende bloemenhulde. B. II. Berjozka-dansers naar Amsterdam (Van onze correspondent). De bekende Russische dans groep Berjozka zal op de Euro pese tournee ook ons land aan doen. Van 20 november tot en met 4 december zal dit Staats- ensemble, dat uit ongeveer 75 per sonen bestaat, voorstellingen ge ven in de Apollohal in Amster dam. Berjozka is in 1948 ontstaan uit een amateurdansgroep uit een dorp in de Russische streek Kalinin, die tijdens een dansfestival opviel met een dans die „Berjozka" de berkeboom heette. Het gezelschap ging op tournee door de Sowj et-Unie en had zoveel succes dat uit de beste krach ten een vaste dansgroep werd ge vormd, die onder leiding van de bal letmeesteres Nadezjdina kwam te staan. In de loop der jaren is het reper toire sterk gegroeid. Elk optreden begint echter nog steeds met het dansen van de „Berjozka". Het en semble bestaat thans, behalve uit so listen en een corps de ballet, uit een meisjeskoor, een harmonicakwartet en enige balalaikaspelers. Aan de Europese tournee ging een reis door de VS vooraf. In Haren Pastoor ontdekt antieke schatten (Van onze correspondent). Pastoor Rietjens uit het Bra bantse Haren bij Oss, heeft vijf antieke kunstvoorwerpen aan de vergetelheid ontrukt door deze aan de Maastrichtse kunstenaar Willy Mares ter restauratie aan te bieden. Monumentenzorg neemt de kosten voor haar rekening. Het gaat om een 16-de eeuws 1.65 me ter-hoog eikehouten- en crucifix uit de z.g. „Maaslandse school", een 14-de eeuws notehouten crucifix en drie antieke heilige beelden. Deze kostbaarheden heb ben enkele jaren in een oude school gestaan, waar de pastoor ze ontdekte. Vragen over Bredase muziekschool Het Tweede Kamerlid, van Someren—Downer (WD) heeft de Staatssecretaris var. O K en W, drs L. van de Laar, schriftelijke vra gen gesteld over het voortbestaan van de Bredase muziek- en balletschool. Dit voortbestaan is naar bekend in gevaar tengevolge van de stopzet ting van de gemeentelijke subsidie, hetgeen geschiedt onder verwijzing naar plannen voor de oprichting van een gemeentelijke muziek- en ballet school. Mevrouw Van Someren vraagt of het niet in strijd is met het belang van het onderwijs, dat een school met 1000 leerlingen en 28 bevoegde leer krachten zal verdwijnen. „Is het in de regel voor de continuïteit van het onderwijs niet beter indien een be staande school kan worden voortge zet?", zo vraagt zij. Tenslotte wil zij weten of de Staats secretaris bereid is de Bredase mu ziekschool voor rijkssubsidie in aan merking te doen komen. AMERICAN CIGARETTES GOLD STAR 25 'n klasse apart 25 PITTIGE SIGARETTEN VOOR f 1,25 GOLD STAR King Size 20 KING SIZE SIGARETTEN SLECHTS f 1,15 Decker dirigeert Canadees Jeugdorkest Franz Paul Decker, dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, zal van 5 tot 31 juli 1965 het Nationale Canadese Jeugdorkest di rigeren. Tweede dirigent is Richard Burgin, die tot 1962 concertmeester is geweest van het symfonie-orkest van Boston. Het jeugdorkest bestaat uit jonge Canadese musici die uit blinken als solo- of orkestspelers. Tweede Picasso voor Boston Het Museum voor Schone Kunsten in Boston heeft zijn tweede Picasso verworven. Het nog nooit tentoon gestelde schilderij van de „Sabijnse Maagdenroof". De prijs van het doek werd niet bekend gemaakt. Het is 195 bij 130 centimeter en wordt beschouwd als het belangrijkste werk dat door een Amerikaans museum sedert 1952 ver worven werd. Evenals zijn „Guernica" is de Maagdenroof een protest tegen de bruutheid en het lijden van de oor log. ZIJN WEGBLIJVEN EEN RAADSEL Aat Veldhoen, Robert Jasper Grootveld, een cameraploeg van de KRO, tientallen studenten en het bestuur van de Utrechtse studentenvereniging .Prometheus" hebben gisteravond drie kwar tier tevergeefs gewacht op de komst van de waarnemend hoofd aalmoezenier luitenant-kolonel G. Wentholt. De aalmoezenier had toegezegd, dat hij de prentenexpositie van Veldhoen, die ter gelegenheid van de 19e dies van de studentenvereniging in de sociëteit van Prometheus" wordt gehouden, zou openen. Veldhoen zei nogt dat hij ook uit artistieke overwegingen geen bezwaar heeft tegen de massaproduktie zjjn prenten. Dank rij dit systeem kunnen ze voor een lage prijs worden verkocht en daardoor kan deze v kunst een gToter publiek bereiken dan wanneer iedere prent een duur unicum was. een verband met bezwaren :oncertreis van de Haarlemse rjanist Piet Kee, die vandaag WÊ chiphol naar Zuid-Afrika zou iken is een jaar uitgesteld. Het vatorium in Pretoria, dat de organist had uitgenodigd buitenlands jurylid een aantal tts bü te wonen en enkele or- perten te geven, heeft wegens de examens lovember 1965 verschoven. In d hiermee heeft de directie it conservatorium de heer Kee it ook zijn concerten tot vol- jaar uit te stellen. ;er Kee heeft meegedeeld, uitstel van zijn Zuidafri- tournee geen enkel verband net de oppositie die in de gemeenteraad tegen zijn rikaanse reis was gerezen bekend had ook het hoofd- van de Ned. Toonkunste- md bezwaar gemaakt, n W. van Haarlem hebben te kennen gegeven, dat zo- heer Kee niet in zijn kwali- ian stadsorganist Zuid-Afrika t, zij geen bezwaar kunnen tegen de privéconcertreizen i stadsorganist, die slechts in lelijke dienst van de gemeente i volgend jaar zal Piet Kee :ks concerten in Amerika gc- oorts is hij voor de derde maal odigd om als voorzitter van de t in juli van het volgend k houden international Organ Sint-Albans bij Londen treden. In het Kon. Instituut voor de Tropen in Amsterdam, is een de zer dagen de tentoonstelling Balikringloop van het leven" geopend door de Indonesische zaakgelastigde S jar if. Fraaie sculpturen, schilderijen, wajangpoppen en vele andere kunstvoorwerpen zijn daar te be zichtigen. De bekende dansgroep, welke onder leiding van Indrosoegon- dho in ons land optreedt, demon streerde bij de opening oude en moderne dansen, begeleid door gamel an muziek. Hierboven een der spectaculaire scènes. De plechtigheid moest om half ne gen beginnen. Toen er om kwart over negen nog geen aalmoezenier was verschenen, gingen verschillende be stuursleden buiten in de nogal duis tere straatjes kijken of hij misschien de weg was kwijtgeraakt. Daar ont moetten ze de Utrechtse aalmoeze nier Gastman. Deze had van overste Wentholt de opdracht gekregen, Pro metheus mee te delen dat hij de ten toonstelling niet zou openen. Een re den wilde hij niet opgeven, maar aal moezenier Wentholt zal vandaag con tact opnemen met het bestuur van de studentenvereniging en met Aat Veldhoen. De aalmoezenier schijnt tot op het laatste moment van plan te zijn ge weest om wel te komen. Toen de on geruste studenten even na half ne gen Den Haag belden, vertelde zijn huishoudster dat hjj onderweg was naar Utrecht. De KRO heeft gister middag nog de tekst ontvangen van de redevoering die hij zou uitspreken. Tot dusver is het voor alle betrok kenen een raadsel, waarom de waar nemend hoofdaalmoezenier zijn plan nen op het allerlaatste nippertje ver anderd heeft. Thuis was hij aan hel eind van de avond nog niet bereik baar en ook de hoofdaalmoezenier in Den Haag wist niet beter, of overste Wentholt vertoefde gisteravond in de Utrechtse studentensociëteit. De overste mocht dan niet lijfelijk aanwezig zijn. op papier was hij er wel: in de expositieruimte hingen drie portretten die Veldhoen van hem heeft gemaakt.'Robert Jasper Groot veld, die een toelichting gaf op het „rotaprentenplan", onthulde: „De prenten van de aalmoezenier lopen eigenlijk niet, maar we maken er toch steeds maar weer bij omdat we ze zelf mooi vinden". Veldhoen antwoordde op een vraag van een student waarom hij naakte mensen teekent: „Nou ge woon, omdat ik het lekker vind". Overigens schijnt het publiek („keu rig publiek, beslist geen nozems") dat in het winkeltje aan de Amsterdamse Prinsengracht Veldhoens prenten komt kopen, bepaald niet uitsluitend belangstelling te „blote" platen. Prins Rainiers vader in Neuilly overleden Op 69-jarige leeftijd is gisteren in het Amerikaanse hospitaal van Neuil ly bij Parijs Prins Pierre van Monaco gestorven, die de vader was van Rai nier HI. Prins Pierre was de zoon van graaf Mexence de Polignac. In 1920 was hij met prinses Char lotte van Monaco in het huwelijk ge treden. Het paar kreeg twee kinderen, Antoinette en Rainier, die in 1949* zijn grootvader Louis II als regerend prins van Monaco is opgevolgd. Werkgroep „Haagsche Comedie" brengt „De Zweedse Vijfhoek'' De werkgroep „Haagsche Comedie" zal op zaterdag 21 november in het Paradijs, haar eigen theatertje bo- in de Kon. Schouwburg, de pre» e geven van „De Zweedse Vijf hoek", een nieuw toneelstek van Ma nuel van Loggem. Het stuk handelt over de zelf moord als klassevoorrecht, waarbij volgens Manuel van Loggem het vraagstuk van een onoplosbare le vensmoeheid in een omgeving, die in sociaal opzicht het ideaal benadert, als uitgangspunt genomen werd. „De Zweedse Vijfhoek" wordt ge regisseerd door Guido de Moor met als spelers Trins Snijders, Kees Coo ien, Carl van der Plas, Anne Oost- veen, Dolf de Vries, Gaston van Er ven en Reinier Heidemann. De de cors zijn van Hep van Delft. Eerste steen gelegd voor nieuw Berlijns museum v(Van onze correspondent) Te Berlijn-Dahlem is gisteren de eerste steen gelegd voor een tweede gebouw, ten behoeve van de kunstverzamelingen die vóór de oorlog in het Kaiser Friedrich Museum", het museum voor Volkenkunde, en in het z.g. „oude museum" waren tentoonge steld. Het komt vlak tegenover het reeds bestaande gebouw waar thans het grootse deel van de oude schilderijen uit vroeger Prui sisch bezit te zien zijn. De oppervlakte van de tentoon stellingszalen zal 10.000 vierkante meter bedragen en er zal nog eens evenveel depot-ruimte komen. De eerste steen is een zandstenen plaat, afkomstig uit het gebouw van de Rijksdag, dat thans ook wordt geres taureerd. Een volgende fase in de Berlijnse museumbouw zal de constructie voor een geheel nieuw pand ln de Tier- garten zijn, waar reeds de Opera en de Staatsbibliotheek staan. Dat nieu we museum zal dan alle oude kunst onderdak verlenen en de musea in Paul Steenbergen opent Haagsche Kunstmarkt De zesde Haagsche kunstmarkt wordt van 19 t/m 28 november in het gebouw van de Haagsche Kunst kring gehouden. De opening wordt verricht door de directeur van de Haagsche Comedie, Paul Steenber gen. Vorig jaar nam Godfried Bo ni arts deze ceremonie voor zijn reke ning. Op de kunstmarkt zullen gesig neerde werken van leden van de Haagsche Kunstkring worden aan geboden, o.a. schilderijen, tekenin gen, grafiek, sieraden, bedrukte stof fen, romans en keramiek. Ter gelegenheid van de kunstmarkt verschijnt op initiatief van de Kunstkring een bloemlezing uit on gepubliceerde gedichten van 20 Haagsche dichtei*s onder de titel „Haagsche Schouw". Deze uitgave is samengesteld door Johan van Nieu- wenhuizen en is de achtste afleve ring van diens „Haagsche cahiers". Dahlem zullen alleen voor etnografie voor Aziatische kunst worden gebruikt. Bij dat museum voor oude kunst zal dan ook de z.g. „Galerie zwanzigsten Jahrhunderts" worden gebouwd, naar een ontwerp van Mies von der Rohe. Het zal wel 10 15 jaar duren voordat het ge hele complex gereed is. Draagbare radio levensgevaarlijk bezit in Bogota De politie van Bogota, de hoofd stad van Columbia, zoekt naar de „transistorradio-moordenaar". In een half uur tjjds heeft een man, die of een hartstocht voor kleine draagbare radio's heeft of ze het zwijgen wil opleggen, zondagavond drie personen vermoord. Twee van de slachtoffers liepen met een vriendinnetje, toen de man hen staande hield, met de revolver in de vuist de draagbare radio af pakte en neerknalde. Het derde slachtoffer was een bakker, die naar huis fietste met zijn transistorra dio spelende. Een maand geleden werden twee anderen personen onder soortgelijke omstandigheden gedood. De autoriteiten hebben de inwo ners van Bogota verzocht 's nachts geen gebruik van hun draagbare ra diotoestellen te maken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9