EIDSCH DAGBLAD L.O.W. OP 1 NAAR 3642 JANUARI GULDEN Datum van 15 december is geen „ultimatum" „Schatkist blijft verder gesloten Ideologisch conflict nog niet uit de weg Scherpe kritiek van mr. Luns op Parijs Kleuter deerlijk door drie honden verwond (9ud 9U 'cht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 No. 31413 ir: E. A E. vaD Dlshoeck -cteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per Kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Sociale minimum nog honderd gulden hoger DKAMP (Van onze parlementaire redacteur) Tweede Kamer heeft gisteravond met een zeer Ie meerderheid besloten het AOW-pensioen per auari volgend jaar te brengen op 3642 gulden jaar. Dat is ruim honderd gulden hoger dan sociale minimum, dat minister Veldkamp iale Zaken) heeft voorgesteld. extra-premiewaaruit deze verhoging zal moeten worden ldzal ingaan op 1 juli. rhoging van de bijdrage uit de schatkist is voor de regering waardbaar. Deze bijdrage blijft bepaald op 150 miljoen i per jaar en zal in de toekomst slechts stijgen als ook de stijgen. ngen van de Kamer om de enen en de bijdrage uit de ist nog verder te verhogen gisteravond stuk op het „on- ardbaar" van dr. Veldkamp, [rote beslistheid verklaarde de dsman, dat zulks alleen maar m zijn tenkoste van de ingverlaging. arover zijn afspraken gemaakt L kabinet, waaraan geen minis- tornen", aldus dr. Veldkamp, evolg van -ijn verklaring was, Ie C.H.-afgevaardigde Kikkert oorstel om de schatkistbijdrage iO miljoen introk en dat een n de socialist Berger om ensioenen te brengen op 3870 i per jaar en de schatkistbij- op 500 miljoen per jaar met meerderheid werd verworpen, het socialistisóhe voorstel stem- Been de linkse oppositie. Het tel-Berger om de overheidsbij- het vervolg te koppelen aan Qnindex bleek wel haalbaar. Het met grote meerderheid aange- ii, hoewel dr. Veldkamp er niet nthousiast over was. Geen bezwaar •ERBERICHT nder koude nacht KNMI verwacht van heden- oorgenavond half tot zwaar be en op de meeste plaatsen weer. Zwakke tot matige wind hidelijke richtingen. Minder kou- acht, morgen dezelfde of iets ho- temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 12 NOVEMBER ®op: 7.54 uur; onder: 16.54 uur op: 14.36 uur; onder: 23.34 uur togwater te Katwijk te 8.12 en uur, laagwater te 3.35 en 16.01 to blad bestaat alt 16 pagina's zwaar tegen had was dat van zijn partijgenoot dr. De Kort, die de pen sioenen met 102 gulden wilde verho gen en de verhoging wilde betalen met een premieverhoging van 0.3. procent. Deze extra-premie, die dus boven de 8.7 procent premie per 1 januari a.s. komt, zal pas op 1 juli moeten worden betaald. Dr. De Kort vond deze nieuwe verzwaring aan vaardbaar, omdat zijn fractie 1 juli ook beschouwt als de uiterste in gangsdatum van een deel van de een miljard-belastingverlaging. Zijn voorstel kreeg ruime steun. Alleen de boeren, de liberalen, de protes tantse dwergpartijen, S.G.P. en G.P.V., de anti-revolutionair Aantjes en de "Socialisten, Voogd, Roemers, Daams en Goedhart waren er tegen. De bezwaren van de tegenstander waren vooral gericht tegen de pre mieverzwaring Het hele wetsont werp werd daarna met een indruk wekkende meerderheid aangenomen. Slechts de Boeren, de S.G.P. en het G.P.V stemden tegen, alsmede de anti-revolutionarien Aantjes, Meu- link en Schakel. Dit drietal was van mening, dat met de optrekking tot het sociale minimum en de over heidsbijdrage de eerste stap gezet wordt op de heilloze weg van het staatspensioen. Opvallend was dat ook de liberalen voor het ontwerp stemden. Tevoren hadden zij bij monde van de heer Corver laten we ten, dat aanvaarding van h°t voor- stel-De Kort voor hen onaanvaard baar was hetgeen inhield dacht men dat zij bij aanvaarding er van het hele wetsontwerp zouden af wijzen. Geen spanning Met zün onaanvaardbaar haalde dr. Veldkamp vroegtijdig de span ning uit het debat. Dat de socialis tische wensen nie* haalbaar waren was van het begin af aan duide lijk. Anders lag het met het voor stel van de heer Kikkert (C.H.), maar hij nam zijn amendement De heer Roolvink (A.R.) fleurde de discussies wat op door met een motie te komen, waarin hij de regering vroeg om de S.E.R. eens advies te vragen over het vervroegd toeken- Minister dr. G. M. J. Veld kamp luistert achter de rege ringstafel aandachtig naar de woordvoerders in de T weede Kamer over de verhoging van de A.O.W. nen van het A.O.W.-pensioen aan ongehuwde vrouwen. Met een reeks van voorbeelden toonde de heer Roolvink aan, dat het in heel wat landen gebruikelijk is, om ongehuw de vrouwen reeds op zestigjarige leeftijd dus vijf jaar voor de officiële pensioenleeftijd van de A.O.W. te laten profiteren. Zijn motie werd met algemene stemmen aange- Extra De anti-revolutionaire woordvoer der bracht ook als eerste de extra verhoging van ruim honderd gulden ter sprake. Hij rekende de Kamer voor, dat de loonstijging over 1964 iets hoger is geweest dan minister Veldkamp bij de indiening van zijn wetsontwerp verwachtte. Op grond van deze extra stijging zou het A.O.W.-pensioen op 1 januari toch al een paar tientjes hoger moeten zijn dan minister Veldkamp had be rekend. Toen minister Veldkamp de Kamer had meegedeeld, dat de loon stijging inderdaad 1,7 procent ho ger is en dat de pensioenen daarom met ongeveer vijftig gulden omhoog zouden moeten gaan, kwam dr. De Kort met zijn voorstel om dit bedrag dan maar te verdubbelen. De extra premie - 0,15 procent tengevolge van de toch al noodzakelijke aanpassing aan de loonstijging en nog eens 0,15 procent op grond van het voorstel De Kort hoeft pas medio volgend jaar betaald te worden, omdat het administratief niet mogelijk is de belastingtabellen voor die tijd aan te passen. Het nadelige saldo voor het ouderdomsfonds, dat het gevolg zal zijn van deze latere premiehef fing, kan, zo meende dr. Veldkamp, wel in de loop van de volgende jaren worden ingelopen. De ingewikkelde procenten mani pulatie van het trio De Kort-Veld- kamp-Roolvink was het gevolg van de „meevaller" van een half procent, die na een hernieuwde berekening van de premiepercentages door de Sociale Verzekeringsraad vorige maand nogal onverwachts te voor schijn kwam. De liberaal Corver vond, dat men deze meevaller maar moet gebruiken om er de overheids bijdrage van 150 miljoen mee door te strepen. Gebruik van de meeval ler voor verhoging van de premie noemde hij onaanvaardbaar een sterk woord, dat hij later in de dis cussies weer ijlings inslikte. Minister Veldkamp deelde gisteren tussen de bedrijven door nog mede, dat hij de inkomensgrens van voor de kinderbijslagwet kleine zelfstan digen van f 4000 op f 4400 zal bren gen en dat de vrijstellingsgrenzen voor premiebetaling voor de volks verzekeringen enigszins zullen wor den verhoogd. O Slot pag. 2 „Vijandige stemming" Schreiner wil met KLM en MAC samenwerken (Van onze Haagse correspondent). De derde luchtvaartreder in ons land, de 49-jarige directeur B. A. M. Schreiner van de chartermaatschap pijen Schreiner Aerocontractors en Sclireiner Airwys zegt het bijzonder spijtig te vinden, dat hij geheel bui ten de samenwerking tussen KLM en MAC wordt gehouden. „Vorig jaar augustus heb ik zelf het initiatief ge nomen tot een gemeenschappelijk ge sprek tussen ons drieën om te bezien of wij niet tot een betere samenwer king konden komen, maar men heeft het niet gewild. Ik constateer zelfs een vijandige stemming bij KLM en MAC, wat in een klein land als het onze op zijn minst merkwaardig is te noemen. Er is toch niets tegen een normale collegiale samenwerking, zo als men die ook in andere takken van industrie, handel en vervoer ziet. Naar zulk een samenwerking zal ik dan ook blijven streven, al voel ik me sterk genoeg om alleen verder te gaan". Geheime besprekingen in Moskou j Men gelooft dat de geheime bespre kingen, die in Moskou hebben plaats gehad over het conflict tussen Peking en Moskou, niet tot belangrijke re sultaten hebben geleid. Volgens onbe vestigde berichten uit betrouwbare bron zou Gomoelka gisteren voor zjjn vertrek een onderhoud hebben gehad met de Chinese premier Tsjoe-En- lai. In diplomatieke kringen gelooft men dat premier Tsjoe de vorige week bij zjjn aankomst in Moskou grotere concessies verwachtte van de Russen dan waar. deze tenslotte be reid toe zijn gebleken. Tsjoe zou gisteren opnieuw bespre kingen hebben gevoerd met Russische leiders. Men gelooft dat de voorge stelde bijeenkomst van de communis tische partijen van de gehele wereld onderwerp van het overleg uitmaak te. De Chinezen hebben zich verzet tegen het voorstel van Chroesjtsjow om 15 december een voorbereidende conferentie te houden en eveneens tegen de uiteindelijke wereldconfe rentie. „Niet opgewekt terug uit Ver. Staten" Frankrijk zal niet strak aan aan de datum van 15 december vasthouden als tijdstip waarop een gemeenschappelijke graan prijs binnen de EEG moet zijn vastgesteld, zo werd gisteren van gezaghebbende Franse zijde meegedeeld. Een week meer of minder komt er niet op aan. De bekendmaking van de vorige maand, dat Parijs zijn deelne ming aan de Euromarkt zal stopzetten als overeenstemming over een gemeenschappelijk graanbeleid uitblijft, is volgens de Franse zegsman ten onrechte betiteld als een „ultimatum". „Stopzetten van de deelneming" betekent niet „weglopen", maar houdt een reeks mogelijkheden in, waaronder „de lege stoel, de halflege stoel of iets anders". Oud-kanselier dr. Adenauer heeft gisterochtend een tweede gesprek met president De Gaulle gehad. Dit on derhoud duurde büna een uur. Bij zijn terugkeer in Bonn verklaarde Adenauer, dat hij „zeer gedetailleerde besprekingen had gevoerd met De Gaulle, minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en premier Pompidou". Maar hij weigerde ver der iets te zeggen over zijn Parijse reis en zijn pogingen om de moeilijk heden tussen West-Duitsland en Frankrijk inzake de NAVO en de EEG uit de weg te ruimen. Adenauer verklaarde wel, dat het resultaat in de komende maanden zal blijken en dat hij zeer tevreden was over :ïjn besprekingen. DRIE HONDEN hebben de driejarige Anita van Delft uit Tilburg deerlijk verwond. Er werden 64 beten ge teld. Het meisje is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opge nomen. De kans is groot dat het slachtoffertje levenslange vermin kingen zal overhouden. ONVERHOEDS werd het meisje, dat bij het spelen in de Klaverstraat in een gang naast een woning te rechtkwam, door drie honden aan gevallen. Een Duitse herder en twee bouviers wierpen zich op het kind. De kleren werden de kleuter van het lichaam gerukt. EEN VOORBIJGANGER merkte het kluwen honden op, die met een pop schenen te vechten Tot zijn ont steltenis ontdekte hij echter dat het een kind was. Hij verjoeg de bijtende honden en riep hulp in ANITA kwam dikwijls op bezoek bij de bewoners van het bewuste huis aan de Klaverstraat, waar zij zelf ook woont. De bewoner bezit achter zijn huis een kennel met de drie honden. Het meisje is waarschijn lijk in een onbewaakt ogenblik de achtertuin ingelopen, waarna zij de kennel moet hebben geopend. De HONDEN, die zich waarschijnlijk bedreigd voelden, sprongen grom mend op het kind af. Anita vlucht te en kwam nog in de gang naast het huis. Toen werd zij door de honden besprongen. '*E BREDASE officier van Justitie heeft de eigenaar van de honden opgedragen zijn viervoeters ter be schikking te houden tot het on derzoek is voltooid. „Ik ben wel eens opgewekter uit de Verenigde Staten teruggekeerd", aldus minister Luns vanochtend op Schiphol na een afwezigheid van bij na drie weken. De minister heeft de jaarlijkse ambassadeursconferentie op Bonaire bijgewoond en maakte van deze gelegenheid gebruik om op de heen- zowel als op de terugreis be sprekingen te voeren in Washington en New York. Eerst thans had minister Luns ge legenheid zijn visie te geven op de ultimatieve wijze waarop Frankrijk onlangs op de landbouwbesprekingen in Brussel te werk is gegaan. Hij noemde dit „bruusk" en mede als ge volg van zün contacten met o.a. de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken knoopte hij hieraan een felle kritiek aan het adres van Frankrük vast. „Van het gelukken van de onder handelingen in de E.E.G. en het ge meenschappelijk landbouwbeleid hangt het slagen van de Kennedy- ronde af", aldus mr. Luns. Zoals be kend heeft de Kennedy-ronde af braak van de tolmuren tussen het E.E.G.-gebied en Amerika ten doel. Bepaalde artikelen zouden hiervan worden uitgezonderd. Op 16 noi ber zou de E.E.G. reeds een Ijjst uitzonderingen aan de Amerikaanse regering voorleggen. Dit is doorkruist door de hardnekkige houding van Frankrijk in de landbouwbesprekin gen. Minister Luns vond, dat deze Franse houding „ernstig bedenken" opwekt. De kritiek van Luns op Frankrük richtte zich voorts op de Franse anti- M.L.F.-houding, die er mede toe heeft geleid „dat de gehele atmos feer in de laatste tijd niet is ver beterd". De Amerikaanse regering hecht grote waarde aan de M.L.F. (de multilaterale atoommacht), aldus mr. Luns, omdat deze een tegenwicht kan vormen tegen de ontkrachting van de N.A.V.O., die niet op alle punten aan de gestelde verwachtin gen heeft voldaan. De minister ver wacht, dat de M.L.F.-kwestie een toetssteen zal worden bü de verdere pogingen om tot nauwere politieke samenwerking in Europa te komen. Tenslotte wees minister Luns op de problemen van de Verenigde Na ties: op 1 januari zal Rusland niet minder dan 52 miljoen dollar achter zün met de financiële büdragen, ter- wül de schuld van Frankrijk 7 mil joen dollar zal bedragen. Het Ame- rkaanse Congres heeft inmiddels een motie aangenomen, die het verstrek ken van Amerikaanse fondsen aan de Verenigde Naties verbiedt waar door met name de hulp aan onder ontwikkelde gebieden in gedrang komt. „Men zoekt naarstig naar een oplossing die een crisis kan vermü- den", aldus minister Luns, die als oplossing zag een compromis in die zin dat Rusland en Frankrük althans zoveel van him achterstand inlopen, dat het probleem naar een latere datum kan worden verschoven. De huidige besprekingen tussen Chi nezen en Russen zouden ondermeer betrekking hebben gehad op een mo gelijk uitstel van de bü eenkomst, die 15 december zou plaatshebben. Radio-Moskou heeft gisteravond een boodschap met vriendschap pelijke woorden aan het adres van Albanië omgeroepen. Deze boodschap volgt geheel de lijn van het streven der nieuwe Rus sische regering om haar geschil len met communistisch China bij te leggen. Albanië is Pekings enige trouw? bondgenoot in communistisch Oost-Europa. Sinds 1961 zijn er geen ambassa deurs in de hoofdsteden van Al banië en de Sowjet-Unie. Vaag De plannen voor het vertrek van de communistische leiders blijven nog vaag. Gisteren vertrokken behalve Gomoelka slechts een aantal minder belangrijke functionarissen van Tsjecho-Slowaküe en Joego-Slavië. Later werd vernomen dat Gomoel ka gisteren afzonderlüke besprekin gen heeft gevoerd met de Russische premier Kosigin en met de Chinese premier Tsjoe-En-lai. Men neemt aan dat Gomoelka als bemiddelaar is opgetreden tussen Peking en Moskou. Joego-Slavië en de Sowjet-Unie zullen zeer binnenkort de onderteke ning van een nieuw handelsverdrag bekend maken. De overeenkomst, waarbü een bedrag van 250 miljoen gemoeid zou zün, zou om. de Russi sche aankoop van 70 in Joego-Slavië gebouwde schepen omvatten. Ontslag geëist van generaal Abboed De twee belangrijkste politie ke partyen is Soedan hebben het ontslag van generaal Abboed als president geeist. De OnafhankeÜjkheidspartü zond de volgende boodschap aan premier Khalifa: „Om tegemoet te komen aan de wil van het volk vragen ./ij u generaal Abboed van zün presiden tiële functies te ontheffen". De eenheidspartü zond een onge veer gelijkluidende boodschap aan de premier. Generaal Abboed, die ook voorzitter was van de (tot voor kort regerende) opperste militaire raad, is in novem ber 1958 na een staatsgreep presi dent geworden. Na de gebeurtenis sen van de afgelopen weken, waar bü het militaire regime werd ver vangen door een uit burgers be staande regering, bleef Abboed pre sident, tenrijl de andere generaals die deel uitmaakten van de mili taire raad niet slechts werd afge zet, maar ook werden gedeporteerd naar El Fasher. Nederland wil in Veiligheidsraad (Van onze parlementaire redactie) Nederland zal zich kandidaat stel len voor de zetel in de Veiligheids raad, die nu nog bezet wordt door Noorwegen, maar op 1 januari 1965 vrükomt. Namens zün collega van Buitenlandse Zaken deelde minister Veldkamp gistermiddag de Tweede Kamer mee, dat de Nederlandse kan didatuur ongetwüfeld steun en sym pathie in ruime kring zal ondervin den, zodat het zeer waarschünlük is dat Nederland de zetel in 1965 en '66 zal bezetten. Het gaat hier om een van de tü- delüke zetels in de Veiligheidsraad, die traditioneel bezet wordt door een van de Westeuropese landen in de Verenigde Naties. Straatvegers proberen Algiers weer een normaal aanzien te geven nadat de hevige regenval van de laatste dagen een grote chaos in de stad had veroorzaakt teuws Uit het Leidsch Dagblad van 12 Nov. 1864: 1 Door de commissie uit het 1 Provinciaal gerechtshof in I Zuid-Holland belast met het afnemen van het examen 1 voor candidaat notaris zijn heden de heeren J. A. F. Coe- 1 bergh en J. G. Wassenaar ge- 1 examineerd en geslaagd. Mej. Aug. Bornholt, kerke- I 'ijk zangeres te Kopenhagen heeft Donderdagavond met medewerking van den heer l Godefroy een concert in de Pieterskerk gegeven hetwelk geslaagd is.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1