HET LEVEN LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 Dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijke Nederlandse roman door KLAAS VAN DER GEEST U knaagde zijn geweten omdat hem alleen achtergelaten had. Er i hem van alles overkomen, je had hem mee hierheen moeten e'men. En ais je soms dacht, dat het je lastig zou maken of je zou .jden, had je hem bij mensen loeten brengen, die op hem willen maar bij wie?" Alleen hijzelf kon op de jongen en, hem bezig houden, tegen praten en hem kalmeren, als zich opwond. En hijzelf werd -tótgehouden in dat itale kantoortje I it de map papieren, ontvangstbe- R zen, weegbriefjes, orderbriefjes, Ifèveringsformulieren en kwitanties, l| allemaal nog voldaan moesten irden. Hij spreidde ze voor zich uit, n vel kladpapier hebben om ntekeningen op te maken en liet boekhouder komen om toe te iten, wat hem niet helemaal dui- flk was. Hij telde op, trok af, 1de, vermenigvuldigde, maakte ten en moest opnieuw beginnen, vertrouwde zijn eigen bereke nen niet en zou de boekhouder Hen vragen ze voor hem na te ten maar kon dat niet doen, want slotte was hijzelf de man, die est weten, beslissen en verant- irdelijk was voor elke beslissing. pis hij trouwens ook verantwoor- L ykheid droeg voor de ongelukkige V gen in de tuinkamer van zijn ||te huis. Hij zou naar de jongen i gaan kijken. Maar zelfs dat hem niet vergund. Hij moest rwerken. Doorwerken aan de reek- cijfers, die hij opschreef en aan de [lieren, die hij ordende en opnieuw snde tot hij eindelijk een duidelijk rzicht kreeg. Het was niet zo'n ïlloi overzicht. Maar hij moest het Ier ogen zien. Het werd laat in de 01 niddag, toen hy de zoon van de ge lige pachter uit de Vierde Wijk zich liet komen. En toen die m was hij brutaal genoeg om pet op de bank tegen de wand leggen. Hij scheen zelfs van plan Ij te gaan zitten, maar de direc- was hem voor. lee, hier! Ga hier staan, jij!" Er toen geen zweem van aarzeling, weifelen in de houding van de iteur, die zelf ook ging staan en jongen over de tafel heen recht ogen keek. Hij vroeg hem niet. Kte: „En nu vertel je me pre- rar jij deze herfst de aardap- of tenminste een goed deel de aardappelenopbrëngst hebt cht". Hij pakte daarbij een de papieren op maar hield ze it de jongen het niet kon lezen, was een kladpapiertje vol krab- ïaar dat kon de ander niet En toen die nog even zweeg, lij een uitvlucht verzon ;e hij dan laat genoeg was de directeur eraan toe: „Ik nt een eerlijk antwoord. .Krijg niet, dan Met dat velletje hand wees hij naar de kant het dorp. En de jongen was ten- ite schrander genoeg om te we- wat hij daarmee bedoelde. Dan hij de politie laten komen. geen half uur later was de di- eur eindelijk klaar. Hij wist wat weten wilde. Nnet meer en niet >e zoon van de pachter had egeven, dat hij voor behoorlijke ragen aan aardappelen en rogge a de kolonie had verkocht. Hij lat samen of tenminste in over- let de wijkmeester vah de Vier de Wijk gedaan. Samen met hem had hij ook meststoffen en land bouwgereedschappen, die hij kreeg buiten de kolonie met behoorlijke winst weer van de hand gedaan. Eindelijk was het de wijkmeester toch te erg geworden, maar toen durfde hij zich al niet meer te ver zetten als de jongen met nieuwe voorsteilen kwam. „Ja, goed Meer wilde de direc teur èr niet over horen. Hij had er wel achter kunnen komen, waarom de jongen zoveel geld nodig had. Hij had er misschién ook best achter kunnen komen of die misschien toe vallig bij de wijkmeester was ge weest. Hij had de jongen naar huis gestuurd. En daarbij zelfs gezegd: „Vertel er nog maar niets van aan je vader als het nodig is, hoort die het wel van mijEn toen kon hij dan eindelijk zelf ook naar huis gaan. Hij keek op zijn grote horloge. Een gouden horloge, dat hij van de commissarissen had gekregen als blijk van waardering bij zijn vijf entwintigjarig jubileum als direc teur. Had hij daarmee zoveel waar dering verdiend? Toen hij het horloge weer in zijn zak stak, wist hij nog niet hoe laat het was. Hij dacht aan de gebrekki ge pachter „Je kunt een hoop ver driet hebben van je kinderen Misschien maar gelukkig dat hijzelf geen kinderen had behalve dan de zoon van de freule. De dokter stond voor het raam in zijn spreekkamer en zag hem gaan. Hy kon het juist zien als er iemand het grindpad voor het .kan- toor af kwam. Hy voelde zich opge lucht, alsof iets, waar hy erg tegen op gezien had, eindelyk achter de was. Hy had er tegenop gezien r er tegeiykertyd naar verlangd dat het voorby zou zyn. Toen hy de kleine, gedrongen man in zyn groen loden pak nakeek, bedacht hy ech ter, dat dit niet het eind was. Het pas het begin. En hij zou niet lang genoeg meer leven om ook het einde te zien. Of misschien was er geen einde en was elk einde alleen aar een nieuw begin. Hy zag er vermoeid uit, de oude gryze dokter met zyn slecht ver zorgd puntbaardje en zyn slordig jasje vol vlekken. Hy meende, dat de dag, die achter hem lag wel dé moeilykste moest zyn geweest van zyn leven. En toch was er niéts ge beurd, dat hemzelf hem persoonlyk raakte. Hy bleef nog voor het raam staan, toen hy de directeur allang niet meer kon zien. En in het grote huis, waarin hy al zo lang had ge- >ond maar zich nog altyd een beetje vreemde of in elk geval niet thuis voelde, leek het stiller dan ooit. Hy had nog een paar patiënten moe ten opzoeken, maar kon er niet toe komen. Hy bleef in zyn spreekka- alsof hy daar iemand ver wachtte iemand van wie hy zo goed als zeker wist, dat hy niet komen. Ook hij keek nu en dan op zyn horloge zonder te zien, hoe laat het was. Ook hij dacht aan de van die gebrekkige pachter in de Vierde Wyk. Alleen vroeg hy zich niet, zoals de directeur, af: (Wordt vervolgd) Advertentie De ideale voeding voor uw hond Kenia in december een republiek land ge worden dat slechts .«én politieke par ty kent, waarmee de weg is ge baand voor het uitroepen van de re publiek by de eerste verjaardag van de onafhankelijkheid op 12 december. Dit punt werd bereikt doordat de partjj die tot nu toe in oppositie geweest tegen de regeringsparty, de Kenia Afrikaanse Democratische Unie, zichzelf vrywillig heeft ontbon den. Premier Jomo Kenjatta zei in het huis van afgevaardigden dat hiermee een eind kwam aan het voeren van oppositie alleen maar om dwars te zitten. Even later was de toekomstige pre sident van de republiek Kenia aan wezig in de senaat, toen daar een stemmig een wetsvoorstel werd aan genomen waardoor de republiek over ongeveer een maand een feit zal de Leyde. Spr. dhr. André Chamson, Boshuis: Socleteltsavond herv. Bos- huizerwijk. 7.30-10 uur n.m. Geref. Jeugdhuis: Ledenverg. Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond. Loge-gebouw: Leidsche Ver. v. Post- Morsweg 63: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. Zijlstra. 8 uur n.m. Museum voor Volkenkunde: Spreker prof. dr. A. A. Trouwborst over „Twee len van christendom in Afrikaanse Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Centrum. „De schaduw in het dal". Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Lezing ds. K. G. van Oossanen over een een- heidskerfe. 8 uur n.m. wykgeb. Levendaal: Bazaar Hand- werkclub Ver. Vrijz. Herv. 2.30-5.30 en "-9.30 uur n.m. Willem de Zwygerlaan 105: Bahaï- DONDERDAG bondswerk. 8 i „Bodemvondsten Folkloristisch Ensemble Broln. 8 Hogewoerd 175: ge-gebouw (Steenschuur)Ver. Pedagogiek. Dr. C. Steketee over „Epilepsie" (film). 8 uur n.m. Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal «iden van de VARA. 8 i 53—81. Het zag er ditmaal lelijk voor Joris uit. Juwelendiefdonderde Wondril de Witte vanuit de spiegel. „In naam der wet!", bulderde rechercheur Buldog Mulder, op hem afstormend. Maar ondanks deze opeenstapeling van moei lijkheden verloor Joris zijn koelbloedigheid niet. Met een zwaai wierp hij het kapperslaken over de rechercheur en vóór deze zich uit het fladderende textiel kon bevrijden, was hij de deur al uit. Buiten zette hij het op een lopen, zo hard als zijn lange benen hem konden dragen en hij hield hier pas mee op. toen er in geen velden of wegen meer een rechercheur Buldog Mulder te bekennen viel. "Pfffff", pufte hij. „Dat was op het nippertje. Helaas heb ik mijn kostelijk voorraadje juwelen moeten achterlaten, maar vrij heid is ook een kostelijk goed. En ik troost mij met de gedachte, dat ik met behulp van de meestersteen weer dra over een nieuwe voorraaad kan beschikken. Met die steen in mijn zak Hij brak af en tastte verblekend naar zijn gehavende jas. Mijn zak hijgde hij. „Die was stuk. Daar heb ik de juwelen uit verloren en Ja, het was maar al te waar. Ook de meestersteen was hij nu kwijt 61. Voor de ogen van de stomverbaasde Brammetje schoof de brug van hem weg. En er was niets of niemand te zien, waar door de brug kon worden bewogen. Vele anderen zouden hard zijn weggelopen, als ze zoiets geheimzinnigs zouden hebben ge- Maar niet voor niets was Bram de dapperste matroos, die ooit de zeven zeeën h£d bevaren. En inplaats van weg te lopen rende hijzo snel als hij dat onder water maar doen kon, naar de brug toe. „Hé riep hij uit. „Dat gaat zo maar niet. Eerst moet de schade aan mijn goede schip betaald worden.". Bij de brug ontstond plotseling een hevig beweeg van belletjes in het water en die bellen namen heel snel vormen aan. Waar eerst nog niets te zien was geweest, werden nu eensklaps figuren zichtbaar: boze mannetjes op zeepaardjes, die spinnijdig naar Brammetje keken en hun rijdieren eensklaps wendden. De tou wen waarmee ze de brug hadden voortgetrokken, lieten ze los. Als één man keerden ze zich naar de indringer in hun rijk. ZATERDAG St.-Antonius clubhuis: Jaaruitvoe- Ing^ Mondaccordeon Orkestver. „Cres- Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10- Opv. van „Huesjesmelkers". Rest. Van der Heyden: Najaarsver gadering A.R. Kamercentrale. 2.30 uur Schouwburg: Toneelver. T.I.G. Opv. an „Pas op voor paddestoelen". 8 uur ZONDAG Dr. Van Voorthuiji Pinkstergemeente. 3 Hogewoerd station. 8.30 nschool (aula): nrenstudie MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad Stadsgehoorzaal: LKK Alberini-trio. 8 uur n.m. i Ned. Reis Ver- BIOSCOPEN Camera: „Plantage Tamarinde". 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het huweiyksleven". 18 Jaar. Donderdag 2.30, 4.45, 7.15 Studio: „Marnie". 18 Jr. Dag. 2.30, en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 I Rijksmuseum dags 13-17 uur. Rijksmuseum Volkenkunde; Volkenkunde „Drie avonturiers n de zee". 14 Jr. Zond. 7 en 9.15 ir, dinsdag, woensdag en donder- 2.30 uur „Aanslag op Rusty". A.l. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-5 uur; zond Lakenhal: Tentoonstelling tekenin- Werkd. 10-5 30 november). Legermuseun Hannah Yakin-vi (Pesthuislaan): Met (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uur; dags 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage* hjks 10-5 uur; zond. 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag, 10-4 Poppen Paul Tijdag 8-10 i Vliet Sr. Werkd. (t/m 26 novem- Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Drlesum, i huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel i dOKterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15