EIDSCH DAGBLAD J Parlementaire veldslag over A.O.W. begonnen Adenauer in Parijs in rol van bemiddelaar HOE MOET HET WORDEN BETAALD? Zorgeloze dagen van kabinet wel voorbij J. Brouwer Ridder 0. Nassau Kort gesprek met Franse president K.L.M. neemt deel in Martins Air Charter Soedan op de rand van burgeroorlog (Düc/ ëffifiUWS hpgericht 1 maart 1860 DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 No. 31412 ecteur: E. A. E. van Dlshoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) In de Tweede Kamer is vanmiddag de parlementaire veldslag egonnen om een van de meest omstreden programmapunten van rt kabinet-Marijnen: de optrekking van de A.O.W.-pensioenen it een sociaal De flinke verhoging van de ouddagsvoorzieningen, waarvan minister Hkamp op 1 januari 1965 de A.O.W .-trekkers wü laten genieten, kwam oor in het Akkoord van Wassexjaar waarmee het kabinet-Marijnen rrig jaar zijn politieke leven begon. Sindsdien heeft dit programma- mi in bijna alle financieel-economische discussies overheerst. Niet om- it één Nederlandse politicus op zichzelf bezwaar zou maken tegen de trekking van de pensioenen, maar omdat de verhoging ook betddld oet worden. De financiering van de optrekking is dus het centrale ema in alle discussies. De vraag, hoe de flinke duw om- og moet worden betaald en wie duw moet betalen raakt eigen- het wezen van de financieel- onomische politiek van het hele binet en staat daarom in nauw rband met belangrijke zaken als loonsverhogingen in het komende ir en de veelbesproken belasting- Onze hoofdredacteur, de heer Brouwer, is benoemd tot Rid er in de Orde van Oranje Nas- De loco-burgemeester van Lei en, de heer S. Menken, heeft tm vanochtend deze onder- leiding uitgereikt ter gelegen- eid van zijn veertig jarig jubi- um als journalist, in welke tijd ij steeds aan het Leidsch Dag- lad verbonden is geweest, Voor m uitvoeriger bericht over de uldiging zie men elders in dit lad. Mr. dr. R. H. Pos begraven Het stoffelijk overschot van mr. dr. 1 H. Pos, ambassadeur van het [oninkryk der Nederlanden op Cuba n Haiti is gisteren op de Neder- indse Israëlitische begraafplaats in arimaribo begraven. Leden van de Surinaamse minis- irraad fungeerden als slippedra- srs. In de stoet liepen, na de fami- aleden, de rabbijn van Paramaribo h de voorzitter van de joodse ge- ïeente. Daarna volgden o.m. dt ver- tgenwoordigers van Koningin Julia- la en Prins Bernhard. van Konink- üks-ministerraad en van de Suri- laamse en de Antilliaanse regerin- Aan de groeve hebben premier el en staten-voorzitter Lachmon iet woord gevoerd. Er werden kransen gelegd namens p Koningin en de Prins door de Waarnemend gouverneur van Suri- pme, mr. F. Haverschmidt, door puister-president J. A. Pengel en poor de directeur van het kabinet f*an de gouverneur van Suriname [namens de Nederlandse regering. WEERBERICHT Plaatselijk mist De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: In de nacht en och tend lichte vorst, morge dezelfde [Of iets lagere middagtemperaturen. Droog weer met plaatselijk mist of [laaghangende bewolking, maar ook [enkele opklaringen. Matige tot zwak- (k wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 NOVEMBER -'Zon op: 7.52 uur; onder: 16.55 uur. Maan op; 14.08 uur; onder: 22.24 uui hoogwater te Katwijk te 7.18 en 19.3 üur, laagwater te 2.50 en 15.12 uur. DU blad bestaat alt 16 pagina's openbaard in alle rumoerige disucs- sies over de AOW-optrekking en de optrekking van de weduwen- en wezenpensioenen, die daarmee nauw samenhangt. Moet men de hogere uitkeringen financiëren door een grote greep in de schatkist te doen of moeten de premiebetalers nog meer premie storten dan zij nu al doen? Principiële debatten over aantasting van het wezen van de volksverzekering zijn hieraan vast geknoopt. Bij betaling uit de schat kist van een deel van de premie raakt men immers langzaam los van de verzekeringsgedachte, die er van uitgaat, dat men nu betaalt voor een later te lopen risico: het wegvallen van het looninkomen na de pen sioenleeftijd. Belangengroepen Voor de kleine man is deze theo retische discussie niet erg belangrijk. Zy verhult slechts de strijd tussen de belangengroepen, die zich ook nu weer in het parlement duidelijk zal manifesteren. Werknemers zijn na tuurlijk in meerderheid gebaat bij een flinke overheidsbijdrage. Maar bijdragen uit de schatkist zijn moei lijk te verenigen met de plannen voor belastingverlagingen die la ten we eerlijk zijn vooral een buitenkansje zijn voor de nu zo zwaar belaste middengroepen. De oppositie heeft van het begin aan geschermd m£t een forse schatkistbijdrage: vijfhonderd mil joen. De regeringspartijen wilden zich de aantrekkelijke belastingver laging niet ontzeggen en pleitten voor een veel kleinere bijdrage. Mi nister Veldkamp heeft zich gehouden aan de wens van de regeringspartijen en kwam uit de bus met een vrij kleine overheidsbijdrage: honderd vijftig miljoen gulden, een bedrag dat overeenkomt met een premieper centage van 0.5 per jaar. Omdat de AOW-premie met 1.9 procent verhoogd zal moeten worden tot 8.7 procent en de AWW-premie met 0,2 procent tot 1,5 procent, be tekent deze steun van de overheid voor de loontrekkers een naar ver houding vry aardige vermindering van de lastenverzwaring. Daar komt bij, dat de minister nog eens flink aan de gang is gegaan in het per centage-oerwoud van onze sociale verzekeringen, waarna bleek dat door de voorgenomen liquidatie van de invaliditeitswet en door een nieu we berekening van de werkloosheids premie de lasten voor deze verzeke ringen verminderd kunnen worden. De slotsom van de ministeriële bere kening is dan ook, dat bij een gedeel telijke looncompensatie van de pre mieverhogingen de stijgende lasten voor de werknemers niet meer bedra gen dan 0.95 procent aan premie. Zelfstandigen Maar voor zelfstandigen valt er niets te compenseren. En daarmee is het gegooi in de politieke gla zen begonnen. Daar komt nog bij, dat de premiegrens niet meer zal liggen op f 10.900 per jaar, maar op f12.000, waardoor de premie druk dan wel niet in procenten, maar wel in harde guldens zwaar der zal zijn. Het was vooral de katholieke frac tievoorzitter drs. Schmelzer, die zich bij de algemene beschouwingen als pleiter opwierp voor deze zwaar be laste zelfstandigen. Hy vroeg snelle belastingverlaging en nog enkele an dere concessies. Verder verzocht hy om verhoging van de ontheffings- en reductiegrenzen. Grenzen, waar be neden men geen of slechts een ge deeltelijke premie behoeft te beta len. De regering heeft er nog niet veel op gezegd. Maar Nederland zou Nederland niet zijn als na de vragen van drs. Schmelzer niet andere belangengroe pen in het geweer zouden springen. Dat gebeurde ook. De drie vakcen trales verzonden een brief op poten. Dan moest de regering ook iets doen aan de kinderbijslag voor loontrek- kenden. En de katholieke en protestants-christelijke politici kun nen deze brief niet negeren, want hy was ook ondertekend door NKV en CNV (Van onze Parijse correspondent) Oud-bondskanselier dr. Kon- rad Adenauer heeft zich door zijn opvolger, prof. Erhard, en de minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, niet van de wijs laten brengen en heeft gis teren in Parijs toch geprobeerd een bemiddelaarsrol te spelen tussen de Franse en de West- duitse regering. Jui6t voor zijn vertrek uit Bonn en daarna nog eens vlak na zijn plechtige ont vangst in Parijs hadden zowel Erhard als Schroder nogmaals nadrukkelijk in interviews ver klaard, dat Adenauer geen en kele officiële opdracht was ver strekt. Minister Schroder wierp er nog een schepje bovenop door de 88-jarige grijsaard publieke lijk te verwijten, dat hij zich wel wat al te gemakkelijk door gene raal De Gaulle liet bepraten. (Van onze Amsterdamse correspondent) De KLM zal voor 25 procent deelnemen In de op Schiphol gevestigde luchtvaartmaatschappij Martins Air Charter (M.A.C.). De KLM-diréctie, die dit gisteren bekendmaakte, voegde hieraan toe dat zy deze stap van groot belang acht voor de Nederlandse luchtvaart, vooral met betrekking tot de speciale vluchten. De directie van Martins Air Char ter heeft hieraan toegevoegd, dat er in de toekomst geen principiële ver andering zal komen in de al jaren be staande samenwerking tussen K.L.M. en M.A.C. Martins Air Charter, welks kapi taal vorig jaar reeds werd verstrekt door de deelneming van een viertal scheepvaartmaatschappijen, is voort gekomen uit het initiatief van de straaljagerpiloot Martin Schroder, die in 1951 als 19-jarige jongeman met een geleend sportvliegtuigje een luchtreclamebedryf begon. Schroder is behalve directeur van Martins Air Charter nu ook nog directeur van de N.V. Luchtreclamebureau Nederland en „Reclamair" N.V. M.A.C. heeft sinds 1960 jaarlijks gemiddeld 15.000 passagiers voor rondvluchten boven de hoofdstad getrokken. Met vliegtuigen, die door grote luchtvaartmaatschappijen wer den afgestoten heeft Schroder daar naast een bloeiend charterbedrijf op gebouwd. De laatste jaren heeft ook het pas sagiersvervoer van Martins Air Char ter een grote vlucht gemaakt. De vloot van Martins Air Charter bestaat thans uit 10 toestellen2 vier motorige D.C.-7C's, een viermotorige D.C.-4, een Convair, 4 D.C.-3's en 2 Doves. De voormalige Westduitse bondskanselier Konrad Ade nauer in gesprek met de Franse president De Gaulle in het Ely- see in Parijs. Maar de bananenschillen die hem vanuit Bonn voor de voeten werden gegooid, hebben „der Alte" toch niet weerhouden zich in Parys te gedra gen alsof hjj nog altyd zijn land soe verein regeert, om op die grondslag te trachten met zyn „ambtgenoot" generaal De Gaulle weer eens enkele problemen, die tussen hun beider landen gerezen waren, tot een oplos sing te brengen. Letterlijk verklaarde de oude staatsman gisteren in Parys, dat hy de taak op zich had genomen een poging te ondernemen om samen met generaal De Gaulle de Frans Duitse moeilijkheden op te helderen! 's Middags werd dr. Adenauer in het Institut de France, ten overstaan van een talrijk gezelschap van groen- geüniformeerde academieleden, waar bij ook president De Gaulle en een viertal ministers zich hadden aan gesloten, als corresponderend lid ge ïnstalleerd. Vóór die plechtigheid had de Franse president zijn „oude vriend" nog even meegetroond naar zijn bureau om traditiegetrouw samen ook nog wat over de grote politieke problemen van deze tijd te kunnen praten. Het onderhoud heeft niet langer dan drie kwartier geduurd, waarvan de helft nog aan vertalin gen besteed moest worden. De poging van de oude heer uit Bonn om de mo tor van het FransDuitse vriends- schapsverdrag, dat hij nog altijd als dt bekroning van zijn staatkundige carrière beschouwt, weer op gang te brengen, zal dan ook wel niet zo heel veel hebben uitgericht. Toch is het mogelijk dat de oud kanselier er bij zijn gastheer heeft aangedrongen de vervaldatum van diens ultimatum (15 december a.s.) tot na de verkiezingen, volgend jaar september, uit te willen stellen. Ver laging van de graanprijzen zou, ook volgens Adenauer, de christen-demo craten bij die verkiezingen anders fataal dreigen te worden. In ruil vooi dat Franse geduld zouden de Duit sers dan bereid zijn de toebereidselen voor een multilaterale kernmacht onder Amerikaanse leiding, waai De Gaulle niets weten wil, op de lange baan te schuiven. Het is niet onmogelijk dat dr. Adenauer tegen over De Gaulle met een paar woor den een toespeling op zo'n compro mis-transactie, heeft gemaakt. Het eventuele antwoord dat hij var president der Franse republiek ge kregen heeft, zal de oudkanselier in Bonn dan ter kennis van zijn opvol ger, Erhard, brengen. Tot zover onze Parijse correspon dent. Vlucht uit realiteit De Westduitse regering probeert uit de realiteit te vluchten nu ze wel komt met plannen voor een politieke unie in de EEG, maar by haar v stellen aangaande een economische unie uitermate vaag blijft ten aan zien van de landbouw. Op deze ma nier wijkt zij uit voor de beslissingen, die nu moeten worden genomen. Dr. S. L. Mansholt, vice-president van de EEG, zei dit gisteren in een bijeenkomst voor landbouwjournalis- ten in Den Haag. Hy doelde hierbij op de weigering van Duitsland tot eenmaking van de graanprijzen. Met de plannen van Spaak en Erhard wordt getracht in de zes landen stukje organisatie te krijgen dat politieke unie moet voorbereiden. De heer Mansholt is echter zeer huiverig voor het scheppen van zo'n politieke unie, als men nog niet weet welke richting we met Europa ingaan. LEGER WIL ZICH OPNIEUW VAN MACHT MEESTER MAKEN Soedan, de grootste staat van Afri ka. bevindt zich op de rand van een burgeroorlog. Tankkolonnes rukken op naar de hoofdstad om de macht Nauwelyks een week na de vor ming van een nieuw kabinet dat in de plaats van een militaire regering kwam, is het leger weer op weg om zich in deze natie als enige macht te bevestigen. De omverwerping van de militaire regering op 21 oktober wordt door waarnemers in Cairo beschouwd als een ondraaglijke nederlaag voor de Soedanese soldaten. Drie dagen gele den hebben zeven officieren de rege ring een verzoekschrift voorgelegd eet U graag? Koop het dan VERS kant en klaar reeds toegevoegd. Drie minuten in de braadpan en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak srkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank, erkenbaar aan de raambiljetten Oók in Uw omgeving is een :rgelijke winkel. t MAALTIJDEN GQATMOLÊN it frDEN HAAG T£L om de regering en de strijdkrachten te zuiveren van communisten en destructieve elementen. Die officie ren werden prompt gearresteerd en verdacht van een samenzwering tot omverwerping van het kabinet. De arrestaties hebben in de hoofd stad tot demonstrates geleid. Minister president Khalifa moest op straat verschijnen om de woedende menig te tot bedaren te brengen. Daarna maakte de regering be kend. dat alle zeven leden van de ontbonden opperste raad ran het militaire commando alsmede het hoofd van de politie Abbas Fadle, ge arresteerd waren. De meest bekende onder de gearresteerden is generaal Besjir, eertijds de sterke man van het aftredende militaire regime. De tankkolonnes van het leger rukken thans op naar het regerings paleis en het radio-gebouw. Het schijnt hier een tegenstaatsgreep te betreffen. De komst van de tanks in de stra ten heeft de regerende politieke coa litie blijkbaar dodelijk beangst. De coalitie, die zich niet Verenigde Na tionale Front noemt, heeft de bur gerbevolking te hulp geroepen. In een verklaring worden de bur gers verzocht de straat op te gaan en het regeringspaleis en radiogebouw te omsingelen om „onze nationale vooruitgang te beschermen tegen boosaardige reactionaire samenzweer ders". De oproep werd meer dan twee uur lang door de radio omgeroepen. Tot middernacht maakte de radio geen melding van botsingen. Ter gelegenheid van zijn af scheid als curator van de Rotter damse Economische Hogeschool is mr. dr. K. P. van der Mandele gisteren in de aula van de hoge school gehuldigd. De voorzitter van het algemeen bestuur van het Trustfonds dr. E. L. Kramer (midden) bood de scheidende curator een door -Sierk Schroder geschilderd portret aan. MAN VIEL DOOD NEER BIJ RUZIE i Van Venlose correspondent) De politie uit Helmond heeft tegen twee mannen uit die plaats proces verbaal opgemaakt, wegens mishan deling waarbij de 50-jarige ongehuw de Helmondenaar M. Pennings de dood vond. Aanvankelijk werden beide verdachten een 53-jarige win kelier en een 24-jarige lasser, gear resteerd. In een café hadden de drie mannen het met elkaar aan de stok gekregen, doch de ruzie kon toen nog v/orden gesust. Na sluitingstijd gingen de mannen weer op de vuist. Wat er toen pree ie# is gebeurd, is niet erg duidelyk. In elk geval zakte de heer Pennings dood in elkaar. Een gerechtelijk on derzoek heeft echter uitgewezen, dat de hevig opgewonden staat, waarin het slachtoffer verkeerde, een scheu ring heeft veroorzaakt in één van de bloedvaten van de hersenen. Generaal van de Vietminh gedood inZuid-Vietnam Het Laotiaanse leger heeft bekend gemaakt, dat een commandant van de Pathet-Lao eenheden, die is ge deserteerd. verleden week een gene raal van de Vietminh heeft doodge schoten. Een woordvoerder van de staf-chef .on het leger verklaarde aan journa listen, dat de deserteur Boen-Hieng is. die het bevel voerde over het vyf- de bataljon van de Pathet Lao. De vermoorde generaal Is geïdentificeerd als Toeong. Volgens de zegsman was Boen voor nemens de generaal levend gevan gen te nemen, naar wordt aange nomen om hem mee te voereD naar 't Westen om te bewijzen, dat Noord- Vietnam betrokken is by de oorlog in Laos. De zeven assistenten van Toeong verzetten zich echter hevig en wisten te ontsnappen. In de schermutseling heeft de commandant van de Pathet Lao de generaal dood geschoten. De commandant bevindt zich thans in Van Vieng, het hoofdkwartier van het neutralistische leger ten noorden van Vientiane. Verwacht wordt dat hy binnenkort naar de Laotiaanse hoofdstad zal worden overgebracht voor verhoor. Volgens het Laotiaanse leger zyn thans in totaal vier militairen van Vietminh in Laos gevangen ge- f Uit het Leidsch Dagblad van 11 Nov. 1864: i In de gemeente Soest i treedt een bedeelde vrouw als eenige erfgenaam op van een bloed- of aanverwant, aldaar i kortelings overleden, wiens i nalatenschap op enige ton- i nen gouds wordt geschat. AdvertentieZilversmids kunnen vast werk bekomen f aan de Koninklijke Neder- i landsche Fabriek te Voor- i schoten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1