LEIDSCH DAGBLAD Voor de woningbouw zal moeten worden gespaard Ernstig beraad van de Westerse bondgenoten In bouw structurele leranderingen nodig Eië' Bietenschip door tanker overvaren Luns en Spaak bij RuskAdenauer in de Franse hoofdstad Studenten ontvoerden minister Luns' zoon ""—^Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 NOVEMBER 1964 No. 31411 jrecteur: E. A E. van Dlshoeck jxifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Waarschuwing van minister Bogaers De woningbouw zal in gevaar komen, wanneer lederland volgend jaar niet aanzienlijk meer zal laren". Deze dringende waarschuwing kwam van minister Bogaers van plkshuisvesting. Gisteren op een kaderdag van de KVP-stand- ïng in Helmond zei hijdat de besparingen tekort zouden gaan nieten om de expansie van de bouw te financieren als er weer ju groot tekort op de betalingsbalans zou ontstaan. leze duidelijke vingerwijzing van minister naar het loongesprek, I vrijdag in de Sociaal Economi se Raad werd geschorst voor be id met de regering, zat verpakt een rede, waarin hij onder meer yoerig aandacht besteedde aan het schijnsel van de onbenutte bouw- laciteit. jlinister Bogaers wilde er eerst op »n, dat er in ons land bijzonder 1 aannemers zijn als men kijkt ir het aantal beschikbare bouw arbeiders. Inschakeling van al die (nemers zou betekenen, dat er [eel kleine projecten in uitvoering Üen komen. Dat zou dan een be- grijk produktieverlies betekenen ider meer omdat het aantal man- In in de rationele bouw ongeveer jederde bedraagt van het vroegere Wanneer op de maan en Amerikaanse ruimtevaartdes- jdige heeft voorspeld dat de Rus- ,vóór 1970 op de maan zullen lan- I en binnen twee-en-een-half jaar i een bemande vlucht om de maan ten maken. 'olgens G. R. Arthur zullen de (enigde Staten ook in staat zijn de Ln tegen 1970 te bereiken, pe komende twee jaar zijn de be- grijkste voor het ruimtevaart- feramma van ons land. Als wij teveel geluk hebben met het ont- jkelingsprogramma van de Satur- |I B, als wij hadden met de Satur- 11„ zal het des te beter zijn", aldus Ie Satumus I is zevenmaal gelan- rd en elke lancering werd een suc- De Saturnus. I B en V zijn meer #<örderde lanceer-raketten, die bij Wanschoten zullen worden ge- fc. irthur verklaarde op een perscon- intie voorts te venvachten dat de ontmoetingsmanoeuvre in uimte zullen uitvoeren, met af- bemanningen. Hij ver- [ht deze operatie binnen het ko- anderhalf jaar. aantal). „Indien wij ooit van de wo ningnood willen afkomen, dan zal zich een structurele verandering in het bouwbedrijf moeten voltrekken. Een structuurverandering, waaraan het midden- en kleinbedrijf zich zal moeten aanpassen", aldus de minis ter. Drs. Bogaers wees er verder op, dat bij de kleine aannemers in kran tenartikelen is een getal van 700 ge noemd, maar hij twijfelde eraan of het er wel zoveel zijn niet echt sprake is van gebrek aan werk. Velen van hen willen uitsluitend ongesub sidieerde woningen voor de verkoop bouwen* maar ze slaan geen acht op de mogelijkheden in de woningwet en premiesector. De reden daarvan is duidelijk: in de vrije bouw wordt doorgaans meer verdiend. Gevolgen De minister wilde niet het goed recht van elke aannemer bestrijden om deze voorkeur te hebben, maar hij vroeg zich af, wat zou gebeuren indien hij al die aannemers toestem ming zou geven om tien of honderd van die voor de verkoop bestemde huizen te bouwen. Dan zouden ei telijke duizenden woningen in de vrije sector extra in aanbouw komen. De spanning op de arbeidsmarkt verder toenemen. Het personeel andere bouwobjecten zou worden weggezogen. De bouwtijd zou langer worden. De financieringsmoeilijkhe den zouden in ernstige mate toene men. De prijzen zouden verder stij gen en de produktiviteit zou niet toenemen, maar in onverantwoorde mate teruggelopen. Leegloop in de bouw? De minister meende niet, dat het daarmee ernstig is gesteld als wel wordt be weerd. Voor 2.000 zogenaamde f 16.000-woningen was eind septem ber rijksgoedkeuring verleend. Op dat tijdstip was men met de bouw var 600 van deze huizen nog niet begon nen. Waarom begint men er niet als er toch leegloop is? De bewindsman vond het verder maar vreemd, dat de ene aannt het werk bijna nieta ankan, terwijl de ander klaagt over gebrek aan drachten. Misschien zou het op de weg van de organisaties liggen eens na te gaan of bepaalde interne regelingen uit vroegen tijdens niet soepeler zouden kunnen worden, teneinde daardoor tot een betere ver deling van de orderportefeuille te ko- en ivoning sprak de minister weer ter gelegenheid van het gereedko men van de 25.000ste woning van d< NV Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten. Drs. Bogaers stak niet onder stoelen of banken, dat hij zich ver heugt over de toeneming van het eigen woningbezit in ons land. „In de "Achttien doden door ijzel op ..Belgische wegen ïe eerste i]/el op de Belgische —ten heeft het afgelopen weekein- doden en 27 ernstig ge- nden veroorzaakt. Een frontale lsing van slippende auto's bij veroorzaakte vijf doden, bjj drie en bjj Waasmunster Bjj tientallen andere ongeval- waarbjj de chauffeurs door de ieid de macht over hun wagen >ren, verloren nog acht mensen leven en werden er 27 ernstig vele licht gewond. /EER BERICHT H Lichte vorst e Bilt verwacht van heden- tot genavond: Droog en zonnig weer. wegend matige oostelijke wind. ?en overdag ongeveer dezelfde eraturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 10 NOVEMBER a op: 7.51 uur; onder: 16.57 uur. i op: 13.35 uur; onder: 21.19 uur. water in Katwyk te 6.45 en 18.50 laagwater te 2.15 en 14.31 uur. nummer bestaat alt 18 pagina's. SCHIPPER EN ZOONTJE VERDRONKEN In dichte mist is zaterdag het met bieten geladen binnenvaartuig Streven" in het Noord-Volkerak ter hoogte van Ooltgensplaat overvaren door de Westduitse tanker „Eiltank". De schipper van de „Streven A. Kuilman (46) en zijn drie-jarig zoontje Johan zijn daarbij verdronken. Mevrouw Kuilman en vijf andere kinderen werden gered. MOEDER MET VIJF KINDEREN GERED Het Westduitse schip (1220 brt), dat met benzine was geladen, had een rivier loods aan boord. Er werd hoofd zakelijk op radar gevaren en er zijn geen mistseinen gegeven. De loods De Westduitse oud-bondskan selier, dr. Adenauer, arriveerde gisteren in Parijs voor een be zoek van enkele dagen. Hier wordt hij in de eresalon van het vliegveld Orly begroet door de Franse minister van staat, Louis foxe (links). heeft meegedeeld, dat op het radar scherm een reflex is gezien „die van bakboord naar stuurboord ging in de richting van de koerslijn". Daarop is direct de motor stopge zet en werd volle kracht achteruitge varen. Niettemin werd de „Streven" mid scheeps aan stuurboord geraakt en onder water gedrukt. Mevrouw Kuilman kon met vjjf kinderen op het Duitse schip over stappen, maar de schipper en het 3- jarig zoontje niet. Vermoedelijk be vonden beiden zich in de stuurhut. De „Streven" (216 brt) die in de vaargeul ligt, zal zo spoedig mogelijk worden gelicht. Ter plaatse is een waaklichtboei aangebracht. eerste plaats zie ik in de eigen woning een manifestatie van de toenemende welvaart, die ik zeer bevorderlijk acht voor het anderzijds in deze tijd zo vaak bedreigde welzijn van de mens. Maar ook uit een oogpunt van volkshuisvesting juich ik deze ont wikkeling toe", aldus de minister". „De eigen woning is in het kader van de bezitsvorming een aantrek kelijk object en ze beïnvloedt gunstig het vooral op dit ogenblik macro- economisch zo'n belangrijke factor sparen". De bewindsman gaf nog enkele cij fers over het eigen-woningbezit. Bij de woningtelling in 1956 bleek het percentage eigen woningen 29.3 te zijn. In 1960 was het 34.0, vorig jaar kwam het op 36.6. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, is zaterdag begonnen met een reeks uiterst belangrijke bespre kingen met Westeuropese leiders op een ogenblik, dat de NAVO een crisis doormaakt: De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft zaterdag in een gesprek met Rusk zijn collega verzekerd, dat Nederland zijn beslissing over de multilaterale kernmacht (MLF) niet zal baseren op het Franse verzet, maar uitsluitend op het project als zodanig; Rusk zou vandaag een ontmoeting hebben met zijn Belgische collega Spaak, waarbij eveneens de MLF en voorts de land bouwpolitiek van de EEG en de achterstand van Moskou bij de V.N.-contributie ter psrake zouden kamen: de Nederlandse en Belgische bewindslieden worden morgen door de Westduitse minister van Defensie Von Hassel en op 22 november door de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Schroder gevolgd. MLF en prijzen van landbouw ter sprake Terwjjl minister Rusk overleg pleegt over de crisis in de NAVO toeft de Westduitse oud-bondskanse lier dr. Adenauer in Parjjs, vandaag zou worden geïnstalleerd als 7an de Academie voor politieke wetenschappen. In werkelijkheid gaat het om de crisis tussen Frankrijk en West-Duitsland ten aanzien van de gemeentelijke landbouwpolitiek in EEG-verband en de compensatie van Bonn aan de boeren als gevolg van de lagere prjjzen voor de Duitse landbouwprodukten. Een tweede punt is de kwestie van de MLF, maar dit punt heeft Adenauer zelf zich het verleden altjjd terughoudend te genover de Fransen getoond. Dr. Adenauer arriveerde gisteren per vliegtuig in Parijs. Zijn drie zoons, drie dochters met hun resp. echtgenoten en een zoon, die geeste lijke is dertien personen in totaal dus! arriveerden per trein. Zoon Konrad verklaarde met nadruk te genover de pers, dat de familie op uitnodiging van de Fransen kwam maar op eigen kosten. Terwijl Adenauer vandaag voor de lunch op het Elysée, waarvoor ook zijn hele familie is uitgenodigd, met generaal De Gaulle zou spreken, de Duitse minister voor speciale diensten, Heinrich Krone, een onder houd met premier Pompidou hebben. Evenals Adenauer heeft ook hij in Parijs de roep begrip te hebben voor het Franse standpunt. Intussen heeft bondskanselier Er- hard tegenover enige Duitse hoofd redacteuren, die hij vrijdag ontving, verklaard dat het bij Adenauers reis niet gaat om een diplomatieke missie en dat Adenauer ook geen brief van de tegenwoordige kanselier aan ge neraal De Gaulle bij zich heeft „Ade- zo zei Erhard, „zal zijn best doen de houding van de Duitse rege ring duidelijk te maken. Er mogen geen nieuwe misverstanden rijzen. Adenauer gaat met mijn volledige in stemming en na overleg met mij te hebben gepleegd, naar Parijs". De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Gerhard Schroder heeft gisteravond dr. Adenauer ge waarschuwd, dat hij de veiligheid Duitsland in gevaar brengt door De Gaulle's droom van een Franse hegemonie over Europa te steunen. Schroder hees de stormbal in een vraaggesprek met de „Algemene Zei- tung" uit Manz. Schroder, voor stander van een hecht Atlantisch bondgenootschap van de Verenigde Staten en Europa, zei dat Adenauers wensen voor een allesomvattend bondgenootschap tussen Duitsland en een Gaullistisch Frankrijk 's lands goede betrekkingen met Washington en een akkoord met Londen bedrei gen. „Natuurlijk ben ik niet tegen innige vriendschap en samenwerking met Frankrijk, maar sommige din- gen, die wjj de laatste tjjd uit P$c£js zijn in strijd met de geest van vriendschap". Verder zei minister Schroder, dat Frans-Duitse vriendschap de grond slag vormt voor een verenigd Europa. Hij voegde hieraan toe, dat een al te sterke as BonnParijs de geestver schijning van een door Frankrijk en Duitsland overheerst Europa oproept. „DuitsFranse overeenstemming, de hechte samenwerking van deze twee mogendheden is zeker, zoals Adenauer altijd gezegd heeft, de grondslag, de zuil van een heel huis. Niemand wil die grondslag hier in gevaar brengen, maar wij moeten be seffen dat deze buurstaten voor een hegemonie zouden gaan vrezen". Sprekend over Frankrijks plotse linge en krachtige oppositie tegen Westduitse toetreding tot de multi laterale kernmacht (MLF) zei Schrö- der dit nieuwste verzet niet te kun nen begrijpen aangezien „onze Fran se partners vroeger in hun uitingen nooit twijfel gedemonstreerd hebben ten aanzien van begrip voor ons standpunt met betrekking tot de MLF". In een laatste aanval op Adenauer vroeg Schroder zich af waarom de oud-kanselier thans alles wenst te vernielen, waarvoor hij eens gewerkt heeft: „de eenheid van het Westen, het verkrijgen van de souvereiniteit voor een deel van Duitsland, het deelgenootschap van Duitsland met zijn vijanden van gisteren, het deel genootschap van Duitsland in een vooruitstrevende en vrije wereld". De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, is zaterdag door zijn Amerikaanse collega Dean Rusk (links) en diens onderminister Ball (mid den) ontvangen. De crisis in de Europese en Atlantische samen werking kwam in dit gesprek breedvoerig ter sprake. SCHEMA VAN PAUS PAULUS VERWORPEN Het Vaticaans oecumenisch concilie heeft vandaag het door Paus Paulus VI persoonlijk ge steunde schema over het missie werk verworpen en herschrij ving gelast. Weens protest tegen Italiaanse luchtpiraten Als revanche tegen fascistische vlie gende blaadjes, die vrijdag door een Italiaans vliegtuig boven Innsbruck werden afgeworpen, hebben inwoners van Innsbruck een vijftiental Itali aanse auto's beschadigd door de banden door te snijden. Enkele be nadeelden waren Zuidtirolers uit Bolzano. De Berg-Isel-Bunden nog twee Oostenrijkse organisaties hebben by de regering in Wenen tegen deze pro vocatie geprotesteerd en de eis ge steld, dat de regering stappen in Rome onderneemt. Het Cessna-vlieg- tuig werd bestuurd door drie voor aanstaande neo-fascisten uit Italië, die tweeduizend pamfletten, o.a. met uitspraken van Mussolini hebben af geworpen. Volgens de Oostenrijkse regering kunnen dergelijke piraten- acties alleen worden vermeden wan- neer de Italiaanse luchtvaartautori- Slot pag. 2 teiten hun medewerking verlenen. Drie Groninger studenten van de rooms-katholieke studentenvereni ging „Albertus Magnus" hebben vrijdagavond de zoon van minister Luns in een auto ontvoerd. De jongen is tot zondagavond wegge bleven. Met de kidnapping wilden de Groningers protesteren tegen de verhoging van de collegegelden. Zij zetten met hun stunt echter het gehele politieapparaat in werking. Toen Huub Luns (18) die een ver woed amateurfotograaf is, vrijdag avond van een bezoek aan de Roer- mondse fotograaf Frans Storms niet op het Bischoppelijke college in Roermond, waar hij in de hoog ste klas van de HBS zit, terug keerde, stelde men de Roermondse politie van zijn verdwijning in ken nis. Er ging daarop een politiebe richt uit naar de politiebureaus in het gehele land. Lang heeft men echter over het lot van Huub niet in onrust gezeten. Reeds vrijdagavond laat lieten de Groninger studenten weten, dat Huub in Groningen was. Ook me vrouw Luns werd op de hoogte ge steld. Huub kreeg onderdak by één van zyn ontvoerders. De bedoe ling van de Groningers was, dat Huub zondagmiddag om kwart over vier op het Academieplein in Groningen door de politie in ont vangst zou worden genomen, De Groningse politie weigerde echter mee te werken aan de studenten- stunt en liet weten, dat men de ontvoerde Luns maar moest afle veren op het bureau. Dit lokte de kidnappers niet aan en toen heeft men de Roermondse student na een stevige maaltijd maar op de trein gezet naar Roer mond. Huub vond de kidnapping naar Groningen een mooi avon tuur. Groningen leek hem een ge schikte stad om na zijn collegetjjd verder te studeren. tmtvs Wij vernemen, dat de le- den van den Gemeenteraad den heer burgemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeek, bij gele- genheid zijner herbenoeming in die betrekking, een diner hebben aangeboden in vol- gende week ter Stadsgehoor- zaal. AdvertentieIn de mees- 5 te boekwinkels is a f 0,87ft J verkrijgbaar: de eerste afle- i' vering van het Woordenboek i der Nederlandsche Taal, door 1 Dr. M. de Vries en Dr. L. A. te J' Winkel. 5

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1