Het openbaar vervoer in de Sleutelstad HALVE EEUW H.C.W. TAXONOMEN IN CONFLICT Mroeg of laat geeft de protestants-christelijke vrouw de voorkeur aan UARXIN[SJAS sj Verkeerstechnisch 4 een moeilijke stad Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 november 19G4 Tweede blad no. 31410 (Advertentie) Hoera-roepers en mopperaars SOI N.Z.H.V.M heeft nog met vele y problemen te kampen 3J1 Indien er één plaats Is langs de weg waar men gelijktijdig L20tvreden en ontevreden mensen, hoera-roepers en mopperaars, o Intmoet, dan is dat bij een halteplaats van bussen. Ook in Leiden i^jn omgeving treft men deze mensen aan. De één is blij, dat de ^unjus komt voorrijden op het moment, dat hij dacht haar gemist te .óoiebben, terwijl de ander in weer en wind soms al tien minuten v.°1f langer staat te wachten. Helaas komt dit nog al eens voor. mflun heimwee gaat dan terug naar de tijd, dat Leiden zich be- ijlende van de stadstram, meteenservice van de bovenste plank. ™Weet u het nog: stopplaatsen bij H.B.S., Plantage, Rijnstraat, nt.paaierstraat, Watersteeg, Gangetje, Stadhuis, Vrouwensteeg, J^Kort Rapenburg, Amicitia, Station, Posthof etc. etc. nstMaar Leiden werd groter en buitenwijken bij. Buiten- ijken, welke thans opgenomen zijn het openbare vervoer, ivant met iden groeide het stadslijnennet jiee. Over die vertragingen hebben wij een onderhoud gehad met de C. Jonge jan, de Leidse rayon van de NZHVM. Nu is de heer ijan de eerste om te bevesti- dat het met het openbare ver- „nog niet geheel glad zit", i is uit verkeerstechnisch oog- wejuwi een moeilijke stad. Tussen onze eerste dienst en om- !38(reeks half twaalf in de ochtend zo >kerde hij ons, treden slechts inig vertragingen op, maar dan be lt het en is Leiden in last. Een ult- de bndering voor deze uren maakt de Jongejan, wanneer het zeei niifecht weer is en iedereen met de mee wil. Dan komen wij „armen benen te kort". Gelukkig is het iet elke dag slecht weer Tussen half 12 en 6.30 uur 's avonds int de ellende eerst goed. Het is ..htjan vrijwel niet mogelijk om ons aan in dienstregeling te houden. Oor- lak: Leiden, toch al een moeilijke in te rijden, trekt tussen het meeste vervoer aan. 1AANDAG MEER BUSSEN ;n stopwatch in de hand ebben wij, zo verklaarde ons de peer Jongejan, op het traject Kore- aarstraatStation proeven genomen Zoekt U een gouden armband of cc. voor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f800,-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. over de duur van dé rijtijd, onder normale omstandigheden zes minuten zijn uitgetrokken. Er klopte niets vanBij een enkele dagen toegepaste controle varieerde de rij tijd van 10 tot 14 minuten. Wij heb ben hieruit lering getrokken. Met in gang van a.s. maandag zal op de lijn 12 (stadsdienst) en 15 (Leiderdorp— Morskwartier) permanent één bus meer worden ingezet. Wij bereiken hierdoor, dat het stationnement, thans tien minuten, op twintig mi nuten wordt gebracht. Hiermee be reiken wij, dat een bus, welke b.v. 10 tot 15 minuten vertraging heeft ge had, toch weer op tijd kan vertrek- Weer (beperkt) stoppen op kort Rapenburg Hoewel verkeerslichten vooral voor het doorstromende verkeer een sta- in-de-weg zijn, is de heer Jongejan zeer verheugd over de verbetering (voor-sorteren), welke onlangs bij de stoplichten bij de De Gijselaarsbank is aangebracht. Bij groen licht is thans de verkeersstroom vlugger ver werkt. Een onzerzijds gegeven sugges tie om de bussen uit de richting Sta tion en rechts afbuigend (naar het Noordeinde dus) weer bij het ge bouw van de voormalige Ned. Bank aan het Kort Rapenburg te doen stoppen, hield de heer Jongejan voor niet als onmogelijk. Met het oog op het voor-sorteren en hier hebben wij begrip voor is dit voor de linksafslaande bussen niet mogelijk. Verkeerslichten bij Plantage Over de nieuwe verkeersregeling, welke sinds kort wordt toegepast bij de Plantage is de heer Jongejan min der enthousiast. En dit geldt dan niet zo zeer de installatie op zichzelf, al had hij meer gevoeld voor het drem pelsysteem, dan wel voor de wijze waarop hier te werk wordt gegaan: verkeerslichten functioneren dag en nacht. Laat men, zoals elders in de stads reeds geschiedt, deze verkeers lichten om circa half negen buiten werking stellen. Thans leveren deze lichten in de avonduren voor het rijverkeer en dus ook voor de NZH; achttien bussen per uur een belangrijke vertragingsfactor op, al dus de heer Jongejan. Die goeie oude Leidse Het stadstrammet je sukkelt over de indertijd beruchte overweg. Hand de hoogte in Hoewel de heer Jongejan zich zeer bewust is, dat aan elk menselijk sy steem fouten kleven gerechtvaar digde klachten warden ook bij de NZH terdege onderzocht wees hij ons er met nadruk op dat het van groot belang is, dat, vooral bij dubbe le halten, een stopteken: hand om hoog, wort gegeven. Neem b.v. deze dubbele halten in Breestraat en Ko- revaarstraat voor lijn 46 (Den Haag) en 42 (uit Noordwijk naar Professo- renwijk). Zonder stopteken zal een chauffeur van een Haagse bus hier nog wel stoppen, doch een chauffeur van een Noordwijkse bus, die dus zijn eindpunt nadert, verkeert al spoedig in de mening „er gaat geen hand om hoog, dus voor het korte traject heb ik geen passagiers meer". Hij rijdt dan door. Bij het Acad. Ziekenhuis, waar de lijnen 11, 12, 13, 40, 41, 42, 43, 50 en. 60 een halteplaats hebben, speelt de zelfde factor een rol. Ook voor deze halte gaf de heer Jongejan het ad vies: handje omhoog. Niets liever zouden wij doen, dan voor al deze bussen een afzonderlijke halte te creeëren, doch dit is uitgesloten, want dan gaat er te veel parkeer- Leidse huisvrouwen middagje in Egypte Be Leidse huisvrouwen hebben gis termiddag een indruk gekregen van de Egyptische cultuur. Ir. A. Overeijnder, oud-leraar aan het Rembrandt-lyceum, hield name lijk op uitnodiging van het afde lingsbestuur van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen een praatje over het land van de oude farao's. De lichtbeelden, die hij daarbij liet zien, deden de kilte in de Stads gehoorzaal bijna vergeten: Zo zon ning waren al deze met zorg uitge kozen kleurenopnamen. Op het witte scherm verschenen de prachtigste tempels, sfinxen en piramiden, die in de oudheid zijn gebouwd en nu een grote toeristische attractie vor men. Ir. Overeijnder, die de Egypti sche cultuurgeschiedenis tot zijn liefhebberij heeft gemaakt, stond on der meer stil bij de tempel van Kar- nak, waarvan de zuilen met tal rijke hiërogliefen en reliëftekenin gen zijn getooid. Deze oude tempel is bijna zo groot als de binnenstad van Leiden, vertelde ir. Overeijnder. Hij wijdde voorts aandacht aan de beroemde piramiden van Cheops en Gizeh. Onder de vele dia's waren er ook die in de hoofdstad Cairo en in het nabij gelegen Memphis waren genomen. De tempels van Luxor ont braken evenmin in de coellectie plaatjes van de heer Overeijnder. Interessant waren zijn verhalen over de Egyptische goden, voor wie de tempels destijds werden gebouwd. Ir. Overeijnder somde de namen van deze goden achterelkaar op: Amon- re, Chons, Anubis, Hathor, Osiris, Isis, Horus, Harachte en Thout. Aan het slot van deze middag, die min der druk was bezocht dan gewoon lijk, sprak de presidente van de Leid se huisvrouwenafdeling, mevrouw H. A. van Herwaarden -Wildeboer, een dankwoord. Ad' Foto-amateurs opgelet! Op 17 november a.s. openen wij een foto-film speciaalzaak in Haarlemmerstraat 207, Leiden F®fo Ciné DICKHOFF ruimte verloren. En die is ook al schaars in deze omgeving Vele mogelijkheden Een mogelijkheid waar de heer Jongejan ons voor buspassagiers uit Oegstgeest nog eens op wees, was om gebruik te maken van de buslijnen 41, 43 en 60 naar het Station en 40 en 42 naar het centrum van de stad. Al deze bussen rijden over de Rijns- burgerweg. Hier komen dan nog de traditionele lijnen 11 en 12 (stads bussen) bij. Behalve, dat de nu al weer enkele weken afgesloten Turfmarktbrug een handicap voor het verkeer oplevert, ziet de heer Jongejan dit ook in de voetgangersoversteekplaats op de Prinsessekade. Waarom, zo vraagt hü zich af, maakt men niet uitslui tend gebruik van de een tiental me ter verder gelegen oversteekplaats bij de Turfmarkt. Het rijverkeer op de Prinsessekade wordt dan niet meer onnodig opgehouden door over stekende voetgangers. Lustrum historisch dispuut „Bor" De brallende volzinnen, Hitier het Duitse volk in zijn cnacht kreeg klonken gistermiddag in de filmzaal van de Leidse Uuniversiteit. Een onderdeel van dë viering van 't 2e lustrum van het historisch dispuut „Bor" was de vertoning van de film „From Czar to Lenin", maar deze film was niet op tijd aangekomen. Daarvoor in de plaats werd een Duitse propagandafilm uit 1934 ge draaid. Onder de titel „Triumph des Willes" kregen de ongeveer 200 be langstellenden een beeld van een grote partijdag in Neurenberg in 1934. Een eenzijdige film uiteraard. De Hitleriaanse persoonsverheerlij king, het rethorisch geleuter van hemzelf en zijn soortgenoten en de aanblik van de uiterst blonde en stoere jongemannen en vrouwen werken alleen nog maar op de lach lust van de aanwezigen. De camera voering en montagetechniek zijn ove rigens verrasend en dragen in hoge mate bij tot de indringendheid van de film, destijds uiteraard het hoofd doel De Duitse propaganda-machi ne liep toen gesmeerd. De film werd ingeleid door de praeses van de lus trumcommissie van „Bor", de heer H. G. Ouwerkerk. Hoogheemraadschap van Rijnland In het 11e kiesdistrict (hoofdplaats Reen wijk) van het Hoogheemraad schap van Rijnland 'werd een ver kiezing gehouden voor een hoofd ingeland-plaatsvervanger van Rijn land voor het ongebouwde eigendom. De heer M. D. D. L. van Leeu wen te Waddinxveen, die aftredend was, werd opnieuw als hoofdinge land-plaatsvervanger benoemd. KWADE DRONK Een 29-jarige Leidse spinner de monstreerde op 18 april zijn kwade dronk, door, toen twee politieman nen in zijn woning verschenen om dat de man zijn vrouw mishandelde, met een mes naar hen te gooien. De agenten konden het gevaar ontwijken, doch wegens bedreiging met doodslag, subs., zware mishan deling, heeft de spinner zich voor de Haagse rechtbank te verantwoor den gehad, waarbij de Officier tegen hem wegens het subsidiair ten laste gelegde, vier maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voor waardelijk, eiste. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte conform die eis veroordeeld. Leidse Lichtweek Op uitnodiging van het Licht- weekcomitè kwamen 'n aantal straat commissies bijeen in restaurant Van der Heyden om de plannen voor de komende Leidse Lichtweek te bespre ken. De openingsdatum van de Licht week werd vastgesteld op zaterdag 28 november. Afscheid ds. Tukker Ds. W. L. Tukker zondag 15 november afscheid te ne men van de herv. gemeente te Kat wijk aan Zee wegens vertrek naar Zwolle. Zijn opvolger, ds. C. Boer te Huizen (NH) wil eerst het winter werk nog afmaken en is voornemens in het voorjaar van 1965 te Katwijk intrede te doen. Ds. Tukker viert 10 december a.s, zijn zilveren ambtsjubileum. Hij aan vaardde zijn ambt te Hei- en Boei- cop en diende de gemeente van El- burg, Bleskensgraaf, Delft, Rotter dam en Katwijk aan Zee. Hoewel hfj deze gemeente nu spoedig gaat ver laten heeft zich toch een comité ge vormd, dat de jubilaris een geschenk onder couvert wil aanbieden. Ambtsaanvaarding prof. V. d. Vecht Gistermiddag heeft prof. dr. J. van der Vecht het ambt van gewoon Leids hoogleraar in de systematische dierkunde officieel Brie-,vier-vijfhonderd De beide directeuren van de gouden Hollandsche Constructie Werkplaat sen (HCW), de heren ir. E. F. E. Bongaerts en ir. O. J. Schreuders, zijn gistermiddag in de Leidse Lakenhal de tel kwijt geraakt. Waren het nu drie vijf- of achthonderd receptiegangers, die hun een hand van gelukwens druk ten in verband met het vijftigjarig bestaan van deze vennootschap. Met de beide directeuren zouden ook wij geen schatting kunnen ma ken van hen, die dit feest van de HCW tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Het loopt in ieder geval in de honderden. Lang, zeer lang, moest men wachten voordat men tot de ju bilerende directie was doorgedrongen. Plaats voor toespraken was er deze middag niet, doch met een handdruk gaven de aanwezigen hun waarde ring te kennen met hetgeen In vijf tig jaar in dit bedrijf is bereikt. En dit is veel Uiteraard werden er ook vele geschenken - en een schat van bloemen - aangeboden. Het Leidse gemeentebestuur was deze middag vertegenwoordigd in de persoon van de loco-burgemeester, de heer S. Menken, en de wethouders ir. J. J. G. van Hoek en de heer C. J. Piena. Voorts waren aanwezig de oud-bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, enkele omgeving, een deputatie van de Leid- sche Ver. van Industrieelen en voorts afgevaardigden van het rijk gescha keerde Leidse industriële leven en tal van zakenrelaties, zowel uit bin nen- als buitenland. Eerst tegen zeven uur een uur later dan was gedacht keerde de rust in dit Leidse museum terug. Hedenavond krfjgt dit HCW-jubileum In de Haag se Dierentuinzaal nog een vervolg. Dan is het personeel aan de beurt om zijn directie te huldigen. Op de foto biedt het Leidse College van B. en W. zijn felicitaties aan. (Foto LD./Holvast) aanvaard met een oratie in het Groot Auditorium onder de titel ,,Taxonomen in conflict". Onder de titel „Taxonomen in con flict" besprak prof. Van der Vecht het diepgaande meningsverschil, dat ontstaan is als gevolg van de ontwik keling van een nieuwe werkwijze op het terrein van de biologische sys tematiek. Bij d'e toepassing van deze methode, de „numerieke taxonomie" worden de kenmerken van de te on derzoeken organismen uitgedrukt in cijfers, waarna langs statistische weg met gebruikmaking van computers, de graad van overeenkomst van elk der organismen met alle andere wordt berekend. Op basis van de aldus verkregen gegevens wordt dan de classificatie opgesteld. De voorstanders van deze werkwij ze zien hierin een revolutionaire be nadering van het probleem van de biologische classificatie, waarvan de betekenis zich uitstrekt tot ver buiten de grenzen van de biologie. Zij wij zen op het voordeel van de grotere objectiviteit ten opzichte van de door hen scherp bekritiseerde gebruikelij ke methodiek en prijzen de computer, die ons in staat stelt de gegevens van zeer grote aantallen kenmerken in korte tijd te verwerken. Uitgaande van gelijke waardering van alle kenmerken, beschouwen zij de op deze wijze te verkrijgen classi ficatie als een goede basis voor de studie van evolutieproblemen. De tegenstanders hebben vooral be zwaren tegen die gelijke waardering van alle kenmerken. Zij streven naar een classificatie die zoveel mogelijk Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild t.o.v. notaris W. S. Jongsma in Leiden: Woonhuis Haarlemmerweg 22 op f 17.201,- door J. C. G. Alkemade q.q; woonhuis Timorstraat 29 niet ver kocht; woonhuis Schutterstraat 18- 18a op f 5.501,- door dhr. Van Ree- nen; woonhuis Schutterstraat 23/23a en 21/21a op f 11.000,- door K. A. v. Aller; woonhuis Willemstraat 12 op f 5.550,- door dhr. Kühn; woonhuis Spaargarenstraat 42, Oegstgeest op f 27.301,- door dhr. v. Reenen; woon huis Hoogmadeseweg 9, Leiderdorp op f 15.000,- door dhr. v. Leeuwen q.q.; woonhuis Poelgeeststraat 16 op f 5.300,- door G. Hendriks; woonhuis Poelgeeststraat 18 op f 4.600,- door dhr. Bous ie; woonhuis Poelgeest straat 20 op f 4.700,- door dhr. Sloos; woonhuis Poelgeeststraat 22 op f 4900 door G. Hendriks; woonhuis Poel geeststraat 24 op f 4.600,- door J. W. Goddijn, Prof. dr. L. D. Brongersma rechtswenst prof. dr. J. van der Vecht geluk tijdens de re ceptie na de oratie. (Foto L.D./rlolvast) in overeenstemming ls met de na tuurlijke verwantschap door afstam ming en leggen daarom sterk de na druk op het onderzoek van de waar de der verschillende kenmerken als criterium voor verwantschap. Na bespreking van de mogelijkheid de tegengestelde standpunten dich ter bij elkaar te brengen, zegt. spr. dat het nog te vroeg is voor het uitspreken van een gefundeerd oor deel over de betekenis van de nume rieke taxonomie. Men mag echter verwachten, dat deze methode na overwinning van de thans nog aan wezige kinderziekten voor bepaalde fasen van het systematisch biologisch onderzoek een belangrijk hulpmiddel zal kunnen worden. Na de oratie, die met de gebruike lijke toespraken werd besloten, reci pieerde prof. Van der Vecht in de ontvangstzaal van de Academie. „Ende dispereert niet" In een stampvolle aula hebben de meisjes van de Louise de Coligny- hbs gisteravond laten zien wat zij presteren op het gebied van zang, dans oneel en muziek. De openings avond van de schoolvereniging „En- de dispereert niet" was een bonte aaneenschakeling van fleurige num- Dat Beatles en Rolling Stones een belangrijke invloed uitoefenen bleek uit de verschillende dansnummers. Zelfs in sommige toneelstukjes kwa men deze langharige jongens ter sprake en ten tonele, zoas in de persiflage op het sprookje „Doorn roosje". Het programma van da avond, die geopend werd door de voorzitster van llEnde dispereert niet", Netty Blanken, was bijzonder uitgebreid. Naast de verschillende schetsjes bracht ook het schoolor- kest enkele stukjes ten gehoren. Een modeshow oogstte veel succes. An deren geslaagde programmapuntenL waren de balletfragmenten uit West- Side Story en in een geheel an der genre de Arabische dans uit Tsjaikowski's Notenkrakersuite. Door een verschuiving in he program ma werd een eenachter, geschreven door Marijke Teeuw, en gespeeld door Anandi Teeuw en Netty Blan ken voor de pauze gespeeld. Dit stuk was wel een van de succesnummers van de avond, vooral door het sterke spel van de beide speelsters. De meisjes, de leraren en leraressen, en de vee gasten hebben zich in ieder geval kostelijk geamuseerd met de ze goed georganiseerde avond.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3